S01E07 - Filip Łobodziński - Pieśń protestu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • Gościem Grzegorza Brzozowicza w siódmym odcinku „Historii polskiej muzyki popularnej” jest Filip Łobodziński, tłumacz, dziennikarz, muzyk i aktor, który opowiedział o piosence protestu na przełomie lat 70 i 80.
    Jak wyglądało środowisko studenckie tamtego czasu? Jaki był związek studentów z Solidarnością? Czym był Festiwal Piosenki Prawdziwej? Dlaczego śpiewano piosenki polityczne pochodzące z iberyjskiego kręgu kultowego? Jak udawało się koncertować w stanie wojennym? W jakiej sytuacji były kluby studenckie? Na czym polegał fenomen Jacka Kaczmarskiego?
    Zapraszamy do wysłuchania wspomnień z tego trudnego historycznie i artystycznie czasu.
    Filip Łobodziński tłumacz, dziennikarz, muzyk, aktor. Wspólnie z Jarosławem Gugałą założył grupę muzyczną o nazwie Zespół Reprezentacyjny, z którą nagrał płyty: „Za nami noc… (pieśni Lluisa Llacha)” (1985), „Śmierć za idee - ballady Georgesa Brassensa” (1986), „Sefarad” (1991), „Pornograf” (1993), „Kumple to grunt” (2007) i „Mur - piosenki Lluisa Llacha” (2014). Jest także autorem tekstów piosenek. W 2000 opublikował wspólnie z Grzegorzem Brzozowiczem książkę „Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury”. Współpracował z takimi pismami jak m.in. „Non Stop”, „Rock’n’Roll”, „Machina”, „Max”, „Przekrój”, „Newsweek Polska”. Pracował także w TVP, Polsacie i TVN24.
    Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
    polskamuzykaro...

КОМЕНТАРІ •