Mam mieszkanie 54m2. Wstawiłem palnik na pellet do pieca Dolno spalającego. W mieszkaniu 6 grzejników plus drabinka. Słabo ocieplone. Instalacja na miedzi ale bez zaworów 3 lub 4d. Tylko pompa, zawór kulowy. Po zamontowaniu założyłem termostat pokojowy. Ustawiłem na noc 22 w dzień 22,5st. Termostat wyłączał pompkę przy piecu , potem piec pracował w podtrzymaniu i się wygaszał. Rozpalał się po około 2h. Spalanie na poziomie 17-19 kg. W domu zimno , instalacja wychłodzona. Dogrzanie zajmowało mu około 3,5 godziny po nocy. Na grzejniki zamontowałem zawory termostatyczne, jedynie drabinka została bez. Termostat pokojowy odłączony. Na piecu zadana 60st. Histereza 15. Temperatura załączenia pompy 61 wyłączenia 58. Podrzymanie 30 min. Piec nagrzewa pomieszczenia, kiedy nie ma odbioru z grzejników przechodzi w podrzymanie na 30 min i dobija sobie do 70 st. Potem się wygasza. Temperatura spada szybko do momentu kiedy nie wyłączy się pompa czyli 58. Potem już pozwoli. W takim trybie piec rozpala się co 4h czyli 6 razy dziennie. W mieszkaniu mam ciepło a spalanie spadło do 14,5 kg.
14.5kg na ? (dzień) Dlaczego piec pracował w podtrzymaniu, skoro termostat dał sygnał, że dom nagrzany? Załanczanie pompy za wysoko. Czy dobrze piszesz 61°. Jakiej wielkości grzejniki, blacha czy aluminium?
Podejrzewam, że Właśnie brak zaworu 3dr. Spowodował, że piec głupiał. Ja mam 60m2 mieszkanie. Zurzycie dzienne od 6wrze.- 23paź. =3.8-4kg/24h. Temperatura w domu: dzień ~23°/ noc 22.3°. Zurzycie na pziomie 14kg./24h to miałem przy -13/-15°. Przy nieocieplonym domu i dziurawych oknach ( patrz film: "Docieplamy Okna" / na moim kanale)
Mieszkanie słabo ocieplone. Piec też nie jest tak efektywny jak typowy peleciak. Brak zaworów zwrotnych za pompą brak 3d. Podrzymanie czyli po osiągnięciu temperatury zadanej praca ustawiona czasowo np 30 min z mocą minimalna. Sygnał dał termostat że piec może przejść w podtrzymanie i wygaszanie . Teraz planuje założyć zawór 3d jako mieszacz zawór zwrotny i pompę kotłowa na krótkim obiegu. Myślę że to pomoze zejść niżej z spalaniem
@@Joseph1989561 nie za duża histereza? Aktualnie mam założony termostat od volt Polska, histereza 3° zadaną 55 załączanie pompy 38, ale co do pompy to ona właśnie pracuje sobie pulsacyjnie, sterownik wysyła sygnał czy temperatura rośnie jeśli tak to pompa się wyłącza jeśli spada, to załącza a jeśli się utrzymuje to działa pulsacyjnie, temperatura w pomieszczeniach jest wręcz idealna ok. 22° i ani drgnie, dom nie ocieplony z zewnątrz 160m pozdrawiam 😉
@@fafelek555 aktualnie założyłem zawór 3d w funkcji mieszacza i pompę kotłowa na krótkim obiegu. Dziś przyjedzie sterownik pogodowy z siłownikiem od Afriso. Też mam pokojówkę Volt, ale nie mogę coś jej dobrze ustawić. Na grzejnikach w całym mieszkaniu mam zawory termostatyczne. Pokojówka ustawiona na 22,5 ale pompę wyłącza dopiero przy 23 i załącza jak spadnie do 22. Z tym że bardzo wolno jakoś reaguje na zmiany temperatury.
Jest jeszcze obcja obniżenia pokojówki po dogrzaniu pomieszczeń wtedy zwór podaje obniżona temperature na grzejniki co wolniej wychładza kocioł a nie przebija temperatury pomieszczeń
Hej Jarek. Podłączyłem i ustawiłem regulator tak jak powinien być i teraz piec się włącza co kilkanaście godz. zauważyłem jeden problem po tym jak kocioł się wygasił na te kilkanaście godzin, a mianowicie pod drzwiczkami popielnika zbiera się woda i w dwóch miejscach pod spodem kaipe co ok. 40 s. ???
Jeżeli masz dom w nowej technologi to 1 żeberko na m2 jest OK. Jeżeli dom jest z poprzedniej epoki to 1 żeberko na m2 to za mało, nawet przy dobrym ociepleniu i poprawnych oknach. Wiem to z własnego doświadczenia.
Ma Pan rację, u mnie dom z lat 70-tych starego budynku nie dociepli się tak jak nowobudowanych.Jeszcze jedno pytanie jak ustawić minimalne otwarcie zaworu i skok jednostkowy żeby praca pieca była płynniejsza
@@krystiankaminski3012 minimalne otwarcie 2%. Reszte z zaworem zostaw w spokoju. Na przyszły rok pokombinuj z grzejnikami. Nie musisz do każdego dokładać żebetek. Może się uda pozamieniać między pokojami i tylko kilka grzejników powiększysz. Opłaci ci się. Sam to przerabiałem. Do obejrzenia film z mojego kanału "Zamiana Śmieciucha na Piec Pelletowy"
Super Moim zdaniem podstawa przy ogrzewaniu pelletem to dobra izolacja budynku oczywiście regulator pokojowy histerez 0,2 lub 0,4 wyłączenie pompy co wraz z sygnałem o dogrzaniu i oczywiście wraz z wygaszeniem kotła dobra izolacja rur instalacji i ponowne rozpalenie kotła z zakumulowaną ciepłą wodą potrwa szybciutko co przekłada się oszczędności
Sterowanie pompą on/off to najgorsza rzecz z moich doświadczeń. Albo obniżać temp. Na obieg po osiągnięciu zadanej, lub druga opcja to taj jak mam ja zrobione. Pompa chodzi non stop poza okresem przejściowym. Pogodówka dobiera temperaturę na grzejniki według krzywej, ale krzywa jest korygowana po czujniku wewnętrznym. Efekt, pod dogrzaniu domu grzejniki pracują na niskim parametrze i układ ładnie reaguje na zmiany, np. 5 stopni e dzień, -5 w nocy. W okresie przejściowym sterownik wyłącza pompkę jeżeli temp na zewnątrz lub wewnątrz jest za wysoka. Dodatkowo mam głowice na kaloryferach, są ustawione na 3/2.5 i ograniczają temp. maksymalną. Bardziej komfortowo dla człowieka jest grzać mniej ale ciągle. Odczuwamy wtedy przyjemne promieniowanie podczerwone :)
Nie ma mnie w domu. Ale tyle co z głowy to podpowiem. W ustawieniach zaworu: jeżeli masz zawór 3dr, (ochrone powrotu zorganizowaną inaczej) to wyłączasz funkcje "ochrony powrotu", ona jest dedykowana dla zaworu 4dr. Chyba w Menu- Zawór Wbudowany- Regulator pokojowy, masz funkcje obniżenia temperatury. Jest to funkcja, gdy dom się nagrzeje i wyłączy piec a pompka jeszcze chodzi, to zawór zmniejsza temperature wody na dom. Co powoduje, że dom się nie przegrzewa a grzejniki nie stygną gwałtownie. (w filmie pomyliłem się gdy tłumaczyłem kiedy chodzi i nie chodzi pompka, gdy naciskałem pompe zaworu.)
Dzień dobry Bardzo proszę o pomoc Mam pytanie Gdzie w piecuna pelet Defro znajduje się palnik i Muszę go wyczyścić i dlatego potrzebna mi jest ta informacja
@@jarekmay2556 przepraszam że Pan tak to odebrał Absolutnie nie biorę Pana pos włosy Pytałam ponieważ w yskakuje mi alarm Palnik Puec nie może się rozpalić Okurzylam palenisko Nie ma tam wogole dostępu do palnika żeby go wyczyścić Jestem laik w tym temacie
Możesz mieć na początku Menu "Pompka CO". Ja w jednym z filmów mówie dlaczego przepiołem pompkę ze slotu "Pompa CO" na "Pompa Zaworu". ua-cam.com/video/wuIaqkLYFFc/v-deo.html
Niezły hydraulik tą instalacje stawiał jak nie słyszał do głowicach termostatycznych na grzejnikach do automatycznej kontroli temperatury w pomieszczeniu !
Obejżałeś film ale nic nie zrozumiałeś. Głowica termostaryczna zamknie ci przepływ przez grzejnik ale nie wyłączy pieca. W domu ciepło a piec spala twoje pieniądze. Głowice termostatyczne na grzejnikach, przy piecu pelletowym mają sens gdy są spięte z Listwą "L5Tech" i skonfigurowane z Modułem "ST517". Nie neguj innych, gdy wiedze masz niewystarczającą.
@@jarekmay2556 Pochopnie piszesz co zrozumiałem a co nie. Rozwiązania są różnorodne na rynku - to że ktoś ma / sugeruje inne nie znaczy że czegoś nie rozumie - trzeba być otwartym na różne punkty widzenia. Ale merytorycznie - jeśli masz w pomieszczeniu regulator pokojowy to sygnał z regulatora pokojowego o dogrzaniu pomieszczenia wygasza kocioł, w tym samym momencie głowice termostatyczne kryzują ci osobno grzejniki więc nie masz przegrzanego pomieszczenia i wygaszony kocioł. Dodatkowo jeśli się nastawi żeby pompa co chodziła po wygaszeniu kotła to masz efekt taki że jeśli temperatura spada głowica się otiwera - grzejnik znowu dogrzewa pomieszczenia i można złagodzić spadki temperatury w domu przy zmiejszonej liczbie uruchomień kotła.
@@paweldziegielewski4543 problem polega na zgraniu głowicy z regulatorem pokojowym. Jeżeli głowica zamknie ci szybciej grzejnik to termostat może ci nie wyłączyć pieca, bo będzie chciał uzyskać temperature zadaną.
Jarek doradź mi coś. Mam nowy piec peletowy Kamen BIO 15kw. W instalacji jest zawór czterodrogowy mieszanie powrotu itp. Za zaworem mam wyjście na CO z pompą grzejniki i osobna rura do podłogówki (mieszacz -pompa itd). Co za regulator kupić i jak to wszystko spiąć by...podłogówka szła i w razie zimna np na piętrze gdzie jej nie mam a są grzejniki coś uruchamiało mi obieg pompy grzejnikowej i po dogrzaniu się wyłączało ale podłogówka np dalej działała. Jaki regulator główny wybrać plus ewentualnie jakieś dodatkowe? Mam sterownik Tech 976 i czy regulator ST-280 byłby ok w tej instalacji? Możesz coś powiedzieć na ten temat?
Cześć. Właśnie jestem przed modernizacją centralnego ogrzewania i będę chciał zrobić dwa oddzielne obiegi (podłoga oraz grzejniki) , sterowane niezależnie, według temperatury pomieszczenia. Mam pare sterowników na oku ale dopóki nie sprwadze tego, to niechcę doradzać. Ale jak uda ci się opanować temat i będziesz zadowolony to podziel się informacją. Jak mogę coś doradzić, to wycofaj się z zaworu 4dr. na rzecz sprzęgła, szczególnie jak masz duży metraż i kilka mobiegów grzewczych. pzdr.Jarek
Generalnie nie powinno się wykonywać instalacji w sposób taki że zawory mieszające (4d,3d) są zlokalizowane w sąsiedztwie bez sprzęgła . Na podstawie tego co napisałeś do grzejników można zastosować regulator tech 292v2 (z czujnikiem temp. Zewn.)podłączony tylko do pompy który będzie. Wył. Zał. Sterowanie pompą podłogowki i zaworem z sterownika kotła ,do którego dopiąć koniecznie jakiś regulator pokojowy. A żeby kocioł był dogrzany miał zabezpieczony powrót i palił mniej polecam pompę kotłową. Jeszcze kwestia siłowników do zaworów zawór 4d bez siłownika(regulacja ręczna ) z termometrami przylgowymi do kontroli temp na grzejniki i na powrót. Zawór 3d na podłogowke koniecznie z siłownikiem.
Witam Mam problem z moim piecem Delta 15kw mam temptraturę zadaną na piecu 60 a piec grzeje mi tylko do 40stopni czym to może być spowodowane ustawioną mam pracę w pidzie,.pozdrawiam
Uściślimy informacje: Temperatura pieca zadana 60°? A co się nagrzewa do 40°, piec, czy woda wychodząca na układ (na dom)? Na jaką wartość masz ustawione grzanie CWU?
@@jarekmay2556 Temperatura na piecu jest 40 a CWU jest ustawiona na 50,natomiast jak wyłączę PID-a to piec nagrzewa się do zadanej temperatury czyli do 60 stopni.
@@tomeksko12 coś jest w instalacji lub w ustawieniach pieca spartolone. Jesteś już 3 osobą w ciągu ostatnich dni, która do mnie pisze z podobnym problemem. U pierwszego znaleźliśmy problem w instalacji, u 2 osoby to była kumulacja, bo piec był źle ustawiony i namieszane w instalacji, kilka dziesiąt kilogramów pelletu na dobe i chłodno w domu. Chłopak już ma cieplej ale musi przerobić instalacje w trybie natychmiastowym. Bez wglądu w instalacje niewiele mogę poradzić. Jasnowidzem nie jestem.
@@tomeksko12 na początek proponuje przejść do MENU i zrobić ustawienia fabryczne w Menu Instalatora i Menu Ustawień. Może ktoś, coś klepnoł i jest bałagan. Miesiąc temu, też miałem na tym kanale urzytkownika, u którego było kilku instalatorów i tak namieszali, że trzeba było zresetować kocioł bo nic nie chciało chodzić poprawnie. Po resecie wszystko wróciło do normy i urzytkownik szczęśliwy.
Z tą pompą przy regulatorze pokojowym jest odwrotnie niż mówisz, gdy jest podświetlona regulator pokojowy ja rozłącza, nawet w instrukcji tak jest napisane
Witam. Mam taki sam piec jak Pan z spk lux. Instalacja mieszana - dół podlogówka góra grzejniki. Instalacja opata o rury CU28, zawór 4D a za nim 3D na podłogę. Wszystko mi gra tylko mam problem z podłogą. Otóż SPK lux jest na parterze gdzie mam jedną wielką strefę (salon, kuchnia, korytarza ze schodami) dodatkowo wiatrołap i łazienkę. Spk lux zaczytuje temp z tej strefy i wyłącza pięć mimo iż łazienka jest niedogrzania. W tym roku postanowiłem po za spk luzem dołożyć automatyczne sterowanie strefowe techa z siłownikami na podlogówkę. Zastanawiam się też na tym co Pan powiedział żeby wyłączać pompę podłogową po dogrzaniu. Czy nie sądzi Pan że lepsze będzie puszczenie obiegu nonstop dla podłogówki?
Ja u siebie jezeli chodzi o górę domu mam grzejniki. Zastosowalem rozdzielacz z listwa Tech L5 . Każdy grzejnik ma swoja glowice w kazdym pokoju jest regulator. Glowice z grzejnikow sa calkowicie odkrecone. Otwiera sie jak jest potrzeba. Jak dogrzeje wszystko listwa daje znac do pieca. Pompka sie wylancza. Mozna ustawic żeby chodzila oczywiście. Jestem z tego rozwiazania bardzo zadowolony.
Ja mam pytanko ja za hydraulika mi zamontowal defro gamma 15kw i teraz co chwilę wyskakuje mi że jest za niska temperatura powrotu a zawór trójdrożny się nie przymyka
Zawór 3dr. nie jest od ochrony powrotu. On tylko reguluje temperature na dom. Na zaworze 3dr. musi być siłownik i musi otwierać się w odpowiednią strone. Obejżyj moje filmy. "Zawór 3 i 4 drożny" oraz "sprzęgło hydrauliczna i zawór zwrotny."
@@danko8577 coś masz skopane. Skoro okna są w miare OK, temperatura domu ok.21°. A spalanie 25kg/24h. Ewidentnie coś jest nie tak. Ja przy braku ocieplenia i słabych oknach i metraż 60m2, oraz temperaturze domu ok.23°, zewnętrznej 5-10°, spalałem ok.7-9kg.
Cześć.w moim przypadku lepiej wychodzę na wyłączeniu regulatora.Kociol mam ustawiony na załączanie czasowe....czyli rano, południe i podwieczor w tym jest grzanie CWU spalanie wychodzi 5 worków na 11 dni.Nowy dom parterowy w tym podłogowka,i 3 grzejniki w sypialniach.Temperatura w domu oscyluje ok 23-24 stopnie.Kociol 16 kw pellet.Co do ustawienia sterownika chodzi bez PID NA NASTAWACH 6 SEC PODAWANIE,32 PRZERWA NADMUCH 34%
Dobry wynik. W tym filmie skupiłem się na korelacji: piec pelletowy- 100% grzejnik. Przy dużej bezwładności cieplnej podłogówki można sobie spróbować ręcznie wysterować ogrzewanie.
@@krystiankaminski3012 gdzie masz podpiętą pompe. Zdejmij obudowe i po kablu od pompki dojdź, pod jaki pin masz ją podpientą. Może być "Pompa CO", "Pompa Zaworu" itd. Jeżeli to będziemy wiedzieć, reszta jest prosta. Następne pytanie, czy masz sterownik pokojowy i jaki?
@@krystiankaminski3012 "Pokojówka Pompa Zaworu" powinna być wyłączona, wtedy pompa będzie chodziła do temperatury minimalnej, załączenia Pompy Zaworu. Ale tylko w tedy, gdy pompa za zaworem będzie podpięta w pin w sterowniku pieca, "Pompa Zaworu".
Witam.Ustawiłem pompę zaworu załącza się powyżej progu zawór współpracuje z regulatorem salus. Piec osiąga temperaturę żądaną ,nie dojrzewając domu ,nie może dobić temperatury na zaworze
Jaką masz ustawioną temperature załanczania pompy zaworu. "Zawór Wbudowany"- "Pompa Zaworu"- "Temperatura Załanczania Pompy". Ustaw na ok.52-53°. "Pokojówka Pompa Zaworu" wyłącz, żeby nie migała ramka.
@@krystiankaminski3012 trochę długo ale nie najgożej. Jak duży dom? Czy ilość grzejników na m2 jest odpowiednia?(1.2 żeberka /m2). Jak temperatura wody wychodzi na grzejniki za zaworem?
Czy to czasem nie padła świeca. Wejdź w MENU i tam jest Ręczne Palenie. Tam sprawdzisz wszystkie systemy (podajnik, zapalarka, nadmuch). Naciskając poszczególne ikony, aktywujesz tylko tę prace. Otwórz drzwiczki z palnikiem i popróbuj.
Ja u siebie jak probowalem palic pelletem z marketu tez mi takie komunikaty wyskakiwaly. Nie mówię , ze to przyczyna ale warto wiedziec. Wsypalem Olczyka wszystko ok.
Bardzo potrzebny film, super
dobrze powiedziane nie hydraulicy tylko instalatorzy
Dobrze myślisz!👍
Mam mieszkanie 54m2. Wstawiłem palnik na pellet do pieca Dolno spalającego. W mieszkaniu 6 grzejników plus drabinka. Słabo ocieplone. Instalacja na miedzi ale bez zaworów 3 lub 4d. Tylko pompa, zawór kulowy. Po zamontowaniu założyłem termostat pokojowy. Ustawiłem na noc 22 w dzień 22,5st. Termostat wyłączał pompkę przy piecu , potem piec pracował w podtrzymaniu i się wygaszał. Rozpalał się po około 2h. Spalanie na poziomie 17-19 kg. W domu zimno , instalacja wychłodzona. Dogrzanie zajmowało mu około 3,5 godziny po nocy. Na grzejniki zamontowałem zawory termostatyczne, jedynie drabinka została bez. Termostat pokojowy odłączony. Na piecu zadana 60st. Histereza 15. Temperatura załączenia pompy 61 wyłączenia 58. Podrzymanie 30 min. Piec nagrzewa pomieszczenia, kiedy nie ma odbioru z grzejników przechodzi w podrzymanie na 30 min i dobija sobie do 70 st. Potem się wygasza. Temperatura spada szybko do momentu kiedy nie wyłączy się pompa czyli 58. Potem już pozwoli. W takim trybie piec rozpala się co 4h czyli 6 razy dziennie. W mieszkaniu mam ciepło a spalanie spadło do 14,5 kg.
14.5kg na ? (dzień)
Dlaczego piec pracował w podtrzymaniu, skoro termostat dał sygnał, że dom nagrzany? Załanczanie pompy za wysoko. Czy dobrze piszesz 61°.
Jakiej wielkości grzejniki, blacha czy aluminium?
Podejrzewam, że Właśnie brak zaworu 3dr. Spowodował, że piec głupiał. Ja mam 60m2 mieszkanie. Zurzycie dzienne od 6wrze.- 23paź. =3.8-4kg/24h. Temperatura w domu: dzień ~23°/ noc 22.3°.
Zurzycie na pziomie 14kg./24h to miałem przy -13/-15°. Przy nieocieplonym domu i dziurawych oknach ( patrz film: "Docieplamy Okna" / na moim kanale)
Mieszkanie słabo ocieplone. Piec też nie jest tak efektywny jak typowy peleciak. Brak zaworów zwrotnych za pompą brak 3d. Podrzymanie czyli po osiągnięciu temperatury zadanej praca ustawiona czasowo np 30 min z mocą minimalna. Sygnał dał termostat że piec może przejść w podtrzymanie i wygaszanie . Teraz planuje założyć zawór 3d jako mieszacz zawór zwrotny i pompę kotłowa na krótkim obiegu. Myślę że to pomoze zejść niżej z spalaniem
@@Joseph1989561 nie za duża histereza? Aktualnie mam założony termostat od volt Polska, histereza 3° zadaną 55 załączanie pompy 38, ale co do pompy to ona właśnie pracuje sobie pulsacyjnie, sterownik wysyła sygnał czy temperatura rośnie jeśli tak to pompa się wyłącza jeśli spada, to załącza a jeśli się utrzymuje to działa pulsacyjnie, temperatura w pomieszczeniach jest wręcz idealna ok. 22° i ani drgnie, dom nie ocieplony z zewnątrz 160m pozdrawiam 😉
@@fafelek555 aktualnie założyłem zawór 3d w funkcji mieszacza i pompę kotłowa na krótkim obiegu. Dziś przyjedzie sterownik pogodowy z siłownikiem od Afriso. Też mam pokojówkę Volt, ale nie mogę coś jej dobrze ustawić. Na grzejnikach w całym mieszkaniu mam zawory termostatyczne. Pokojówka ustawiona na 22,5 ale pompę wyłącza dopiero przy 23 i załącza jak spadnie do 22. Z tym że bardzo wolno jakoś reaguje na zmiany temperatury.
Jest jeszcze obcja obniżenia pokojówki po dogrzaniu pomieszczeń wtedy zwór podaje obniżona temperature na grzejniki co wolniej wychładza kocioł a nie przebija temperatury pomieszczeń
Dzięki za podpowiedź. A jak to w praktyce ustawić. Bo taką obcje widziałem.
Hej Jarek. Podłączyłem i ustawiłem regulator tak jak powinien być i teraz piec się włącza co kilkanaście godz. zauważyłem jeden problem po tym jak kocioł się wygasił na te kilkanaście godzin, a mianowicie pod drzwiczkami popielnika zbiera się woda i w dwóch miejscach pod spodem kaipe co ok. 40 s. ???
czy mógłbyś podesłać mi emalia bym Ci wysłał zdjęcia jak wyglada komora spalanie bo mnie niepokoii że jest zbyt zasadzona czarna dziekuje
Dom 120 M2 1 żeberko na metr temperaturą na zawór steruje pogodówka ,obecnie przy zerze na zewnątrz na zaworze ,48*
Jeżeli masz dom w nowej technologi to 1 żeberko na m2 jest OK. Jeżeli dom jest z poprzedniej epoki to 1 żeberko na m2 to za mało, nawet przy dobrym ociepleniu i poprawnych oknach. Wiem to z własnego doświadczenia.
U mnie, dom z lat 80-tych. Termostat jest w najzimniejszym pokoju, pokój narożnikowy, północno-wschodnia strona. 9m2 i 12 żeberek.
Ma Pan rację, u mnie dom z lat 70-tych starego budynku nie dociepli się tak jak nowobudowanych.Jeszcze jedno pytanie jak ustawić minimalne otwarcie zaworu i skok jednostkowy żeby praca pieca była płynniejsza
@@krystiankaminski3012 minimalne otwarcie 2%. Reszte z zaworem zostaw w spokoju.
Na przyszły rok pokombinuj z grzejnikami. Nie musisz do każdego dokładać żebetek. Może się uda pozamieniać między pokojami i tylko kilka grzejników powiększysz. Opłaci ci się. Sam to przerabiałem. Do obejrzenia film z mojego kanału "Zamiana Śmieciucha na Piec Pelletowy"
Ok dzięki, minimalne otwarcie mam 15% a skok jednostkowy 3% czy skok może taki zostać, przerwa pomiaru 20sekund
Witam . Posiadam termostaty firmy salus 6sztuk to slave a 1 to Master czy jest możliwe aby działało to tak jak u Pana . Podlogowka w całym domu
Super
Moim zdaniem podstawa przy ogrzewaniu pelletem to dobra izolacja budynku oczywiście regulator pokojowy histerez 0,2 lub 0,4 wyłączenie pompy co wraz z sygnałem o dogrzaniu i oczywiście wraz z wygaszeniem kotła dobra izolacja rur instalacji i ponowne rozpalenie kotła z zakumulowaną ciepłą wodą potrwa szybciutko co przekłada się oszczędności
Sterowanie pompą on/off to najgorsza rzecz z moich doświadczeń. Albo obniżać temp. Na obieg po osiągnięciu zadanej, lub druga opcja to taj jak mam ja zrobione. Pompa chodzi non stop poza okresem przejściowym. Pogodówka dobiera temperaturę na grzejniki według krzywej, ale krzywa jest korygowana po czujniku wewnętrznym. Efekt, pod dogrzaniu domu grzejniki pracują na niskim parametrze i układ ładnie reaguje na zmiany, np. 5 stopni e dzień, -5 w nocy. W okresie przejściowym sterownik wyłącza pompkę jeżeli temp na zewnątrz lub wewnątrz jest za wysoka. Dodatkowo mam głowice na kaloryferach, są ustawione na 3/2.5 i ograniczają temp. maksymalną. Bardziej komfortowo dla człowieka jest grzać mniej ale ciągle. Odczuwamy wtedy przyjemne promieniowanie podczerwone :)
wiesz fajnie jest jak jest podłogówka bo akumuluje. gorzej jak grzejniki alu. szybko nagarzewa szybko wychladza. walcze z tym
Koledzy pytanie z innej beczki
Jak macie ustawienie rusztu ruchomego czyszczenie w pracy palnika co ile się czyści
Witam mozna prosic jak ma Pan ustawione w ustawieniach zaworu regulator pokojowy? Chodzi o obnizenie pokojowki i to co tam dalej jest
Nie ma mnie w domu. Ale tyle co z głowy to podpowiem. W ustawieniach zaworu: jeżeli masz zawór 3dr, (ochrone powrotu zorganizowaną inaczej) to wyłączasz funkcje "ochrony powrotu", ona jest dedykowana dla zaworu 4dr. Chyba w Menu- Zawór Wbudowany- Regulator pokojowy, masz funkcje obniżenia temperatury. Jest to funkcja, gdy dom się nagrzeje i wyłączy piec a pompka jeszcze chodzi, to zawór zmniejsza temperature wody na dom. Co powoduje, że dom się nie przegrzewa a grzejniki nie stygną gwałtownie.
(w filmie pomyliłem się gdy tłumaczyłem kiedy chodzi i nie chodzi pompka, gdy naciskałem pompe zaworu.)
Tylko właśnie o to mi chodzi jak masz ustawione bo tam jest obnizenie pokojowki i jeszcze dwa tam sa i chodzi o to jak masz tamte ustawione
Dzień dobry Bardzo proszę o pomoc Mam pytanie Gdzie w piecuna pelet Defro znajduje się palnik i Muszę go wyczyścić i dlatego potrzebna mi jest ta informacja
Przepraszam. Ale chyba mnie pod włos bierzesz z tym pytaniem.
@@jarekmay2556 przepraszam że Pan tak to odebrał Absolutnie nie biorę Pana pos włosy Pytałam ponieważ w yskakuje mi alarm Palnik Puec nie może się rozpalić Okurzylam palenisko Nie ma tam wogole dostępu do palnika żeby go wyczyścić Jestem laik w tym temacie
@@dorotao68 jaki masz model pieca?
@@jarekmay2556 Defro 12W Pelet
@@dorotao68 model. (Gamma, Callori itd.?)
Zawór wbudowany?
Ja mam np. Odznaczone
Możesz mieć na początku Menu "Pompka CO". Ja w jednym z filmów mówie dlaczego przepiołem pompkę ze slotu "Pompa CO" na "Pompa Zaworu".
ua-cam.com/video/wuIaqkLYFFc/v-deo.html
Niezły hydraulik tą instalacje stawiał jak nie słyszał do głowicach termostatycznych na grzejnikach do automatycznej kontroli temperatury w pomieszczeniu !
Obejżałeś film ale nic nie zrozumiałeś. Głowica termostaryczna zamknie ci przepływ przez grzejnik ale nie wyłączy pieca. W domu ciepło a piec spala twoje pieniądze. Głowice termostatyczne na grzejnikach, przy piecu pelletowym mają sens gdy są spięte z Listwą "L5Tech" i skonfigurowane z Modułem "ST517".
Nie neguj innych, gdy wiedze masz niewystarczającą.
@@jarekmay2556 Pochopnie piszesz co zrozumiałem a co nie. Rozwiązania są różnorodne na rynku - to że ktoś ma / sugeruje inne nie znaczy że czegoś nie rozumie - trzeba być otwartym na różne punkty widzenia. Ale merytorycznie - jeśli masz w pomieszczeniu regulator pokojowy to sygnał z regulatora pokojowego o dogrzaniu pomieszczenia wygasza kocioł, w tym samym momencie głowice termostatyczne kryzują ci osobno grzejniki więc nie masz przegrzanego pomieszczenia i wygaszony kocioł. Dodatkowo jeśli się nastawi żeby pompa co chodziła po wygaszeniu kotła to masz efekt taki że jeśli temperatura spada głowica się otiwera - grzejnik znowu dogrzewa pomieszczenia i można złagodzić spadki temperatury w domu przy zmiejszonej liczbie uruchomień kotła.
@@paweldziegielewski4543 problem polega na zgraniu głowicy z regulatorem pokojowym. Jeżeli głowica zamknie ci szybciej grzejnik to termostat może ci nie wyłączyć pieca, bo będzie chciał uzyskać temperature zadaną.
Jarek doradź mi coś. Mam nowy piec peletowy Kamen BIO 15kw. W instalacji jest zawór czterodrogowy mieszanie powrotu itp. Za zaworem mam wyjście na CO z pompą grzejniki i osobna rura do podłogówki (mieszacz -pompa itd). Co za regulator kupić i jak to wszystko spiąć by...podłogówka szła i w razie zimna np na piętrze gdzie jej nie mam a są grzejniki coś uruchamiało mi obieg pompy grzejnikowej i po dogrzaniu się wyłączało ale podłogówka np dalej działała. Jaki regulator główny wybrać plus ewentualnie jakieś dodatkowe? Mam sterownik Tech 976 i czy regulator ST-280 byłby ok w tej instalacji? Możesz coś powiedzieć na ten temat?
Cześć. Właśnie jestem przed modernizacją centralnego ogrzewania i będę chciał zrobić dwa oddzielne obiegi (podłoga oraz grzejniki) , sterowane niezależnie, według temperatury pomieszczenia. Mam pare sterowników na oku ale dopóki nie sprwadze tego, to niechcę doradzać. Ale jak uda ci się opanować temat i będziesz zadowolony to podziel się informacją. Jak mogę coś doradzić, to wycofaj się z zaworu 4dr. na rzecz sprzęgła, szczególnie jak masz duży metraż i kilka mobiegów grzewczych. pzdr.Jarek
@@jarekmay2556 Niektóre ceny sprzęgieł są zaporowe i zastanawiam się czy jest możliwość samemu takie wykonać.
@@mcvries8264 samo sprzęgło to może nie jest takie drogie, ale cała "biżuteria", swoje kosztuje.
@@jarekmay2556 dlatego w tym roku już tego nie zrobię. Mam 4d zawór i muszę z tym rok zostać. Dokupię na razie regulator i pomyślę za rok o zmianach.
Generalnie nie powinno się wykonywać instalacji w sposób taki że zawory mieszające (4d,3d) są zlokalizowane w sąsiedztwie bez sprzęgła .
Na podstawie tego co napisałeś do grzejników można zastosować regulator tech 292v2 (z czujnikiem temp. Zewn.)podłączony tylko do pompy który będzie. Wył. Zał.
Sterowanie pompą podłogowki i zaworem z sterownika kotła ,do którego dopiąć koniecznie jakiś regulator pokojowy.
A żeby kocioł był dogrzany miał zabezpieczony powrót i palił mniej polecam pompę kotłową.
Jeszcze kwestia siłowników do zaworów zawór 4d bez siłownika(regulacja ręczna ) z termometrami przylgowymi do kontroli temp na grzejniki i na powrót.
Zawór 3d na podłogowke koniecznie z siłownikiem.
Witam. W moim sterowniku jest opcja załączania i wyłączania czasowego pompy dodatkowej co.
Podaj ścieżke dojścia do tej opcji.
@@jarekmay2556 Właśnie chciałem wstawić scrina, ale się nie da. Menu instalatora>wyjście dodatkowe 1>pompa CO>czas pracy(czas przerwy).
Sterownik APC2.
@@mariuszbuawski9365 ja mam inny sterownik APCK Slim
@@jarekmay2556 A masz moduł ethernet?
Witam Mam problem z moim piecem Delta 15kw mam temptraturę zadaną na piecu 60 a piec grzeje mi tylko do 40stopni czym to może być spowodowane ustawioną mam pracę w pidzie,.pozdrawiam
Uściślimy informacje: Temperatura pieca zadana 60°? A co się nagrzewa do 40°, piec, czy woda wychodząca na układ (na dom)?
Na jaką wartość masz ustawione grzanie CWU?
Bardzo prosta odpowiedź źle wykonana instalacja co dlatego nie łapie zadanej. Na pewno nie masz sprzęgła chydraulicznego i pompy kotłowej.
@@jarekmay2556 Temperatura na piecu jest 40 a CWU jest ustawiona na 50,natomiast jak wyłączę PID-a to piec nagrzewa się do zadanej temperatury czyli do 60 stopni.
@@tomeksko12 coś jest w instalacji lub w ustawieniach pieca spartolone. Jesteś już 3 osobą w ciągu ostatnich dni, która do mnie pisze z podobnym problemem. U pierwszego znaleźliśmy problem w instalacji, u 2 osoby to była kumulacja, bo piec był źle ustawiony i namieszane w instalacji, kilka dziesiąt kilogramów pelletu na dobe i chłodno w domu.
Chłopak już ma cieplej ale musi przerobić instalacje w trybie natychmiastowym.
Bez wglądu w instalacje niewiele mogę poradzić. Jasnowidzem nie jestem.
@@tomeksko12 na początek proponuje przejść do MENU i zrobić ustawienia fabryczne w Menu Instalatora i Menu Ustawień. Może ktoś, coś klepnoł i jest bałagan. Miesiąc temu, też miałem na tym kanale urzytkownika, u którego było kilku instalatorów i tak namieszali, że trzeba było zresetować kocioł bo nic nie chciało chodzić poprawnie. Po resecie wszystko wróciło do normy i urzytkownik szczęśliwy.
Z tą pompą przy regulatorze pokojowym jest odwrotnie niż mówisz, gdy jest podświetlona regulator pokojowy ja rozłącza, nawet w instrukcji tak jest napisane
Wiem, że się źle wysłowiłem. Ale jak ktoś jest inteligentny to wyłapie przejęzyczenie.
Witam. Mam taki sam piec jak Pan z spk lux. Instalacja mieszana - dół podlogówka góra grzejniki. Instalacja opata o rury CU28, zawór 4D a za nim 3D na podłogę. Wszystko mi gra tylko mam problem z podłogą. Otóż SPK lux jest na parterze gdzie mam jedną wielką strefę (salon, kuchnia, korytarza ze schodami) dodatkowo wiatrołap i łazienkę. Spk lux zaczytuje temp z tej strefy i wyłącza pięć mimo iż łazienka jest niedogrzania. W tym roku postanowiłem po za spk luzem dołożyć automatyczne sterowanie strefowe techa z siłownikami na podlogówkę. Zastanawiam się też na tym co Pan powiedział żeby wyłączać pompę podłogową po dogrzaniu. Czy nie sądzi Pan że lepsze będzie puszczenie obiegu nonstop dla podłogówki?
Wyłącz opcje (" Regulator Pokojowy" ) "Pokojówka pompa zaworu".
"Pompa zaworu"na 55-56°
Jaki będzie skutek wyłączenia tych opcji?
@@jacekolejarczyk2272 "Regulator SpkLux" włączony
"Pokojówka Pompa Zaworu" wyłączona.
@@jacekolejarczyk2272 pompa będzie dłużej chodziła i ogrzeje drabinke
Ja u siebie jezeli chodzi o górę domu mam grzejniki. Zastosowalem rozdzielacz z listwa Tech L5 . Każdy grzejnik ma swoja glowice w kazdym pokoju jest regulator. Glowice z grzejnikow sa calkowicie odkrecone. Otwiera sie jak jest potrzeba. Jak dogrzeje wszystko listwa daje znac do pieca. Pompka sie wylancza. Mozna ustawic żeby chodzila oczywiście. Jestem z tego rozwiazania bardzo zadowolony.
Wszystko ok a zawór puści
Który zawór?
Ja mam pytanko ja za hydraulika mi zamontowal defro gamma 15kw i teraz co chwilę wyskakuje mi że jest za niska temperatura powrotu a zawór trójdrożny się nie przymyka
Zawór 3dr. nie jest od ochrony powrotu. On tylko reguluje temperature na dom. Na zaworze 3dr. musi być siłownik i musi otwierać się w odpowiednią strone. Obejżyj moje filmy. "Zawór 3 i 4 drożny" oraz "sprzęgło hydrauliczna i zawór zwrotny."
A co sądzisz o spalaniu ok. 25kg/24h mieszkanie 90m 3,20 wysokości i zero ocieplenia
Trzeba z bogatego domu pochodzić, żeby tyle pelletu spalać na dobe.
Od 2 lat próbuje zejść poniżej, ale coś ciężko idzie. Sterownik pokojowy, temperatura na piecu 60 zawór ustawiony na 48
@@danko8577 ile grzejników w pomieszczeniach (czy nagrzewają pomieszczenia dość szybko), jaka temperatura w domu? Jakość okien, a szczególnie montaż.
Grzejników w mieszkaniu 10 ogólnie dogrzewa. Temp. 21 okna dobrze zrobione. Teraz załączyłem według twojego filmu pompę co do pokojowki
@@danko8577 coś masz skopane. Skoro okna są w miare OK, temperatura domu ok.21°. A spalanie 25kg/24h. Ewidentnie coś jest nie tak. Ja przy braku ocieplenia i słabych oknach i metraż 60m2, oraz temperaturze domu ok.23°, zewnętrznej 5-10°, spalałem ok.7-9kg.
Cześć.w moim przypadku lepiej wychodzę na wyłączeniu regulatora.Kociol mam ustawiony na załączanie czasowe....czyli rano, południe i podwieczor w tym jest grzanie CWU spalanie wychodzi 5 worków na 11 dni.Nowy dom parterowy w tym podłogowka,i 3 grzejniki w sypialniach.Temperatura w domu oscyluje ok 23-24 stopnie.Kociol 16 kw pellet.Co do ustawienia sterownika chodzi bez PID NA NASTAWACH 6 SEC PODAWANIE,32 PRZERWA NADMUCH 34%
Dobry wynik. W tym filmie skupiłem się na korelacji: piec pelletowy- 100% grzejnik.
Przy dużej bezwładności cieplnej podłogówki można sobie spróbować ręcznie wysterować ogrzewanie.
@@jarekmay2556 Witam. Ustawiłem próg załączania pompy tak jak Pan omówił i na piecu 70 stopni piec w trybie czuwania a pompa nie pracuje
@@krystiankaminski3012 gdzie masz podpiętą pompe. Zdejmij obudowe i po kablu od pompki dojdź, pod jaki pin masz ją podpientą. Może być "Pompa CO", "Pompa Zaworu" itd. Jeżeli to będziemy wiedzieć, reszta jest prosta.
Następne pytanie, czy masz sterownik pokojowy i jaki?
@@krystiankaminski3012 "Pokojówka Pompa Zaworu" powinna być wyłączona, wtedy pompa będzie chodziła do temperatury minimalnej, załączenia Pompy Zaworu.
Ale tylko w tedy, gdy pompa za zaworem będzie podpięta w pin w sterowniku pieca, "Pompa Zaworu".
Sterownik mam Salus.A podłączenie pompy muszę sprawdzić
Witam.Ustawiłem pompę zaworu załącza się powyżej progu zawór współpracuje z regulatorem salus. Piec osiąga temperaturę żądaną ,nie dojrzewając domu ,nie może dobić temperatury na zaworze
Jaką masz ustawioną temperature załanczania pompy zaworu. "Zawór Wbudowany"- "Pompa Zaworu"- "Temperatura Załanczania Pompy". Ustaw na ok.52-53°. "Pokojówka Pompa Zaworu" wyłącz, żeby nie migała ramka.
Zrobione zobaczymy jak teraz to będzie działało
Temperatura była ustawiona na 54 ,ale pokojówka pompa zaworu była włączona
W domu tylko grzejniki ile czasu Pana zdaniem powinien dogrzać dom od momentu załączenia regulatora histereza 0,6 , u mnie trwało to 1,5 godziny
@@krystiankaminski3012 trochę długo ale nie najgożej. Jak duży dom? Czy ilość grzejników na m2 jest odpowiednia?(1.2 żeberka /m2). Jak temperatura wody wychodzi na grzejniki za zaworem?
Podrzebuje Pomoc.
- Zanik ognia w rozpalaniu KOD: K37
lub
- Nieudane rozpalanie Palnik KOD : A17
Czy to czasem nie padła świeca. Wejdź w MENU i tam jest Ręczne Palenie. Tam sprawdzisz wszystkie systemy (podajnik, zapalarka, nadmuch). Naciskając poszczególne ikony, aktywujesz tylko tę prace. Otwórz drzwiczki z palnikiem i popróbuj.
Ja u siebie jak probowalem palic pelletem z marketu tez mi takie komunikaty wyskakiwaly. Nie mówię , ze to przyczyna ale warto wiedziec. Wsypalem Olczyka wszystko ok.