Igényes gánymunka lett, tetszik. 😁 Nekem ez túlzottan laposan fekszik, jobb lenne a napi termelés (elvileg) ha jóval meredekebben áll a tábla. Ennek két oka van. Az őszi/tavaszi termelés miatt jobb a meredekebb állás, na meg a reggeli időszakban. Nyáron meg jobb, ha nem nap irányába áll (főleg delelőben), mert sokkal jobban melegszik, ami csökkenti a termelést. ChrisP nagyon szépen kifejti és hittem neki. 😀 ua-cam.com/video/uX4QFk-nUEw/v-deo.html Nekem ezért lett ennyire meredek a szög. Mivel már bejött a névleges teljesítmény 80%-a egy tábláról, ami nagyjából Magyarországon az elvárható maximum, szerintem jól gondolkodott ChrisP. Később, amikor laposabban jár majd a nap, akkor is elég jó lesz a szög. Nem tudom milyen hosszúak a kábelek, de ha elég hosszú, akkor nem az egymás melletti napelemeket kötöd sorba, akkor közelebb lesz a két csatlakozás. Nálam ez bejött. De tudom... a kutya sem szedi már ezt szét. 😁 Javaslom a Sun Position Demo android alkalmazás telepítését, azzal frankón be lehet tájolni az irányt. Ha fizetsz érte, akkor meg adott dátumnál is meg lehet nézni, de az ingyenes az aktuális napon megmutatja a nap járását. Azt látom a Fekete Mamba megkapta az esélyt, hogy a kéményt tőből döntse ki... 🤣
2 роки тому+6
Köszönöm! :) Én is meredekebbet akartam, csak hát ugye nem volt elég hosszú faanyag lábnak. :) Majd meglássuk mit termel, egyszer talán eljutok odáig is. Néztem azt az appot én is, de tulajdonképpen nincs sok mozgástér, itt van neki helye, máshová nem fér el, ahol esetleg meg igen, ott meg jelentős árnyék vetül rá, szóval bele se kezdtem a tájolásba, mert 1-ből egy helyen lehet, kb itt. :) Átkötni át lehet alá mászva is, nem kell szétszedni, de szerintem nem ér el a madzag, majd megnézem mikor lesz rá erőm, hogy felmenjek, úgy is akarom még gyorskötözőzni a vezetékeket, na meg ezt is kikötni a kéményhez. :D
2 роки тому+1
Megnéztem ma, nagyon feszülve érne át máshogy, szóval hagytam így.
A világért sem szeretnélek megbántani, de ezek a taknyolások Gábor... nem semmi. Oké, hogy ne legyen tökéletes, de a jót azért elérheti bárminek is állunk neki. Sztem ez a kivitelezés valahol a megfelelő alatt helyezkedik el.:)
szerintem nem mondjuk szerintem te az a fajta ember vagy aki ha bármi nagyobb dolog van már kapkod kit hívjon villanyszerelőként nem láttam semmi olyant ami a működését zavarná. Nyílván kellene majd egy pár tájoló napelem és egy motor hogy foroghasson a nap felé de azt pl földön végezhető el, viszont a fák miatt ez necces (és sok helyet is foglal) De várok tőled egy videót ahol az állványt te magad rakod össze :) amennyiben nem készül erről dokumentáció akkor semmi gond, mert azt sem tudod hogy kezdj bele :) szóval Hajrá :)
Semmi probléma nincs itt keremszepen... Teljesen jo lett... A dolesszog is siman allithato alápakolassal télire... Annyi hogy oda hatra en csinalnek még egy kereszt tartót amire lehet még pakolni betonlapot.. jol johet ha a szog meg van emelve...olyankor oda kell leginkabb a súly..az a jo hogy igazabol ez a vegtelensegig fejleszthető!!! A gyárit meg megette a fene..az olyan amilyen 😅😅😅 Üdv. Dan Hill 👌✌️
@@gergelyf.3757 Ebben eléggé tévedsz, mert egyáltalán nem hívok senkit, általában mindent magam oldok meg. De valamit megcsinálni jól vagy valamit összetákolni erőfeszítésben nem nagy különbség és mégis ég és föld a végeredmény.
Nem rossz,nem rossz, alá kell rakni még a Révai nagylexikont és tök vízszintes lesz😁 Én is most fogok építeni napelem tartót szintén egy hasonló féltetőre, mert kaptam egy kétoldalit a "hivatalos" napelem tartó konzolok árától. Én 20x3-as laposvasból csinálok majd egy tartó keretet, kb 6000 forintból ki fog jönni remélem.
2 роки тому+1
Na azt nagyon súlyozni se kell akkor, a laposvas már elég nehéz magában is.
Háát az a három járdalap nagyon max 45 kg lehet a felület meg bőven 2m2 a szél csodákra képes én azért nem bíznám arra a három járdalapra nemhogy egyre :)
2 роки тому
Kapott még két zsák homokot, meg kicsit befedem a hátulját is.
Szerintem a fa tarto szerkezetnek az összes oldalát léceld be vagy osb lapozd be , mert ha alákap el viszi a szél a napelemeket . Ha másra nem , de a semmire se jo osb lapokat erre fel tudod használni.
Szia Gábor! Nem szoktam senkit kritizálni, csak nem tudom hogy reptettél-e sárkányt? Itt nem arra a kicsire gondoltam amit összetákoltunk gyerekkorunkban, hanem kicsit komolyabbra. Egyszer volt szerencsém egy kb. akkora m2 felületűt mint egy a napelemeid közül. Nem is viharos szélben, de majdnem kirántotta a vállamat az ereje. Utána néztem hogy van is rajta figyelmeztetés hogy akár 80 kg erőt is képes produkálni. Így nem tudom ha egy komolyabb vihar jön a rossz irányból és alákap, akkor lehet hogy két szomszéddal odébb találod meg a szerkezetet. Az öcsém ácsként dolgozott és egy sima nyeregtetőt összeraktak aminek nem volt lezárva fallal a vége, egy erős vihar alákapott és a lefúrt és ragasztott tőcsavar kitépte a betont, tehát betondarabokkal együtt levitte az egész kócerájt. Az oldalait lehet hogy körbe kellene védeni valahogyan, mert ez a kis súly nem egy életbiztosítás szerintem. És ha szabadon alákap a szél és a szerkezet még bírná is a napelem panel így a két végén rögzítve nagy terhelést kaphat. Remélem nem lesz semmi baj, de átgondolhatnád ezeket a dolgokat. További jó munkát!
lehet hülyeség, de lehet az is megooldás lenne, ha nem érnének össze a napelemek, hanem lenne közöttük mondjuk egy 5 cm hely (vagy 10 cm) így át tudna fújni a szél közöttük.
@@alekszandrosz9383 + ráadásul a hőtágulás miatt is érdemes rést kihagyni, mert nyáron egymásnak fognak feszülni a napelemek. Tehát elég rossz ötlet volt szél szempontjából és hőtágulás szempontjából is ennyire kopra egymásra szerelni a napelemeket.
2 роки тому
Hátulról alaposan le fogom zárni, az a kritikus, oldalról csak csökkentem a szabad felületen, na meg adtam neki még 2 homokzsákot.
Sőt, kültérre szerelte, környezeti hatásoknak tette ki (reggeli pára, eső stb.). Én még a napelem szerelői engedélyét is visszavonnám. Sőt, kizárnám a kamarából. Vagy inkább bezárnám oda... :)
amikor 3.000 ft értékű beton lapra bízzuk 300.000 ft értékű napelemet. várom hogy milyen lesz... akár még jó is :) ... de én ezt tuti nem vállaltam volna be :)
MPPT lesz a töltésvezérlő, az utolsó fő alkatrészhez IS közelebb jutottunk. Kíváncsi leszek hányan fogják megkérdezni, miért nem állítva vannak a napelemek. Hát ha majd lecsúszik a 20cm hó, csak az alsót takarja.... Hát ha már fúrtad, átmenő csavarral stabilabb lenne + könnyebb dolgod is lett volna ;-) ))
2 роки тому
Pedig azt elmondtam az első részben is, hogy MPPT-lesz, csak több infót nem mondtam róla. Azóta megjött Epever Duo racer 20A
@ Köszi, mert már szétb..az ideg mikor lesz hétfő, lássam a teljes palettát. Akkor most töltheted a laptopod, de legalább a telefont már ha ilyen felhős lenne az idő. Láttam olyan aksi töltőt-adaptert laptophoz lakókocsis videó, ami 12V megy de tud 110-220V is és 12-24V között lehet beállítani 100W amit tud, több féle fej. Kapcsolt üzemű tápos laptop töltő az akár már ha süt a nap egy kisebb napelemről elméletileg el is ketyeghetne minden nélkül de majd meglátjuk nálad miket mérsz terhelve külön esetleg majd ha játszol a napelemekkel. Nagyon fontos hogy esőben is mérj mert ilyen alkalom ritkán van... Örültünk mi is. De még kellene. Megnéztem a laptop töltöm 46W eszik töltés közben utána 7.7W ha gépből kihúzom 0,8W hogy csak ül a 220V-ba Na megnézem a töltőt mit vettél...
2 роки тому
@@SzecskoSandor Nem lesz, csak ez akcióban olcsóbb volt, mint a sima ami csak egyet tud tölteni.
Mikrosilvernél keress rá a napraforgóra. Mivel nagyon kevés a paneled, minden energiára szükséged van, és kb minimál költségvetés az ő napraforgója. Elmondja azt is, hogy hogyan vezérli 2db filléres napelemmel.
2 роки тому
Nincs helyem napraforgóra, ott volt neki helye, tetőre azért nem tennék mozgó szerkezetet.
Gábor, egy csavarozóval mennyi idő lett volna lekapni a horganyzott lemezt a deszkáról, felcsavarozni a napelemekre, majd utána visszacsavarozni a deszkákat? 5 perc? ;)
Nem bírom ki szó nélkül.😁 A melegvízes tartályt fordítsd a bekötés irányába, nyitsd ki azt a szelepet, amin a víz folyt, amikor feltöltötted és tele lesz a tartály vízzel. ( Most nincs és a fala felül azért olyan forró.) Ha tele a tartály, már nem "szuszog" , zárd el. Ellenkező esetben a tartályban lévő levegő káros organizmusoknak lesz tenyésztelepe. Sok sikert!
2 роки тому
Forgassa a rossebb, ennél egyszerűbb egy szelepet fúrni a tetejére, terveztem is, de végül úgy voltam vele, hőtágulásnak és nyomás növelőnek pont jó egy kis levegő a tartály tetejében.
valamelyik korábbi videódban, mintha láttam volna egy rakás nagyméretű téglát, a tearsz mellett, abból azért egy párat még rádobnék a felső lábára, vagy valahogyan rögzíteném ezt az állványt a tetőhöz. a szél durva dolgokra képes ám és amilyen szélsőséges tud lenni az időjárás az utóbbi években...
Táblák között jobb lett volna ha van jó pár centi rés, ha erősebb szél van akkor ott eltudott volna szökni a nyomás és kisebb eséllyel kapja le a tetőről az egészet. Nagyobb szélbe az nem marad a helyén, mikkor egész tetőket bont meg akár közepes erősségű szél.
2 роки тому
Hátulról le fogom zárni, aztán nem tud alákapni a szél. ...ott azért néha a tetőkkel is baj van.
Még így sohasem vártam a következő részt! Pattanásig feszítetted az izgalmakat én azért nem bírtam volna ki ,egy autó fényszóró izzót rákötöttem volna 12v/55w hogy világít-e vagy mondjuk elsőnek 2db ot sorba kötve aztán ha az nem akkor 1db-ot ! Jól okoskodtál hogy ólmos akksikat vettél én is azt vettem volna, lithium cella meg a tököm, szórakoztam velük eleget ,elég volt! A 2db aksira párhuzamosan rákötöd még az is lehet hogy tölt bele valamit! Én amúgy már csak azt látom a múltnap mondták az illetékes elvtársak hogy nem is emlékszem pontosan 8 ezer milliárd forint vagy valami ilyesmi van az embereknél megtakarítás a szekrényben a párnahuzatban ,és egyéb ilyen olyan betétekben azt még vagy legalább is jó részét még megpróbálják elköltetni velük ,addig is pörög még a gazdaság nyerünk még egy kis ídőt amig csődbe megy az ország teljesen! Régebben azt mondták a Magyarokkal az a gond ha hoznak egy rendelet akkor megpróbálják megkeresni a kiskapukat ,nem hogy elfognák ,fizetnék amit kell,nahh most pont ezt fordították ellenünk! Akinek még volt egy kis pénze vagy tudott még valamilyen hitelt felvenni ,azzal elköltetik,napelem szigetelés,ajtó-ablak csere ,klíma beszerelés stb.....
2 роки тому
Az biztos világítana, nekem inkább 13,1 Ohmos ellenállás kellene. :)
Sorba nem érdemes napelemet kötni, egyik hibás akkor egyik sem termel, illetve hosszan nem érdemes vinni sem, az invertert minél közelebb kell rakni(általános info 😁)
Hát szerintem meg nem. Ha párhuzamos a kötés, a feszültség marad, az áram összeadódik. Ha soros, akkor a feszültség adódik össze az áram marad alacsony. Ezért van a távvezetékeknél is kurva nagy feszültség. Így kisebb a veszteség. Ja, a hiba esetén dologra. A bypass dióda meg azért van...bár nem követtem végig a sztorit, nem tudom van-e benne...
2 роки тому
Ebben nagyon nem értünk egyet, amíg csak bírja a töltésvezérlő, addig a feszültséget kell növelni és az áramerősséget amennyire lehet lent tartani, ezzel csökkenthető a szállítási veszteség és kisebb keresztmetszetű, azaz olcsóbb vezeték is elég legyen. Ezekről az első részben beszéltem.
Nekem semmi problémám nincs a félmeztelen flexeléssel. Még a végén betekeri a szélfútta pólót a gép, és belevágódik a hasadba kellemetlen likat okozva. (saját tapasztalat) Az mindjárt jobban hangzik, hogy az elegánsan a napelemek védelmére ráterített rongyot tekeri fel a koronghajtány. A kezedből így is kitekeredik, de a napelenen lesz a lik, nem a hasadon. Tehát LE A PÓLÓVAL!!!
Meglepődnél, mondtad, ha a szél meg tudná emelni a szerkezetet, akkora súlya van... Repülőgép megvan? :) Ugyanilyen megfontolásból - bár k. ronda lesz, de - leburkolnám valamivel a keret oldalait.
2 роки тому+1
Persze, sőt a hajó is, de azért ott a szárnyfelület és a tömeg arány jóval jobb, megfelelő a szárny profil is és hát a legtöbb gépnek 200 km/h körül van a felszállási sebessége. Ettől függetlenül hátulról le fogom zárni, mert onnan tud igazából jól alákapni, oldalról nem vészes.
@ "Persze, sőt a hajó is" :) Egyszer járt egy építészmérnök/szakértő a házunkban. Észrevette, hogy a talpszelemenek rögzítő anyái a koszorú menetesszárain nincsenek meghúzva (kb 1 cm-es menet volt az anyák alatt szabadon). Mondtam neki - szintén mérnökként - nagy magabiztosan, hogy 10 tonna betoncserép van a tetőn és csak fél métert lóg ki az eresznél a tető, csak abba tud belekapni a szél. Türelmesen végighallgatott, majd mondta, ballagjak el egy villáskulcsért és húzzam meg az anyákat, ha jót akarok. És ez 20 éve volt, amikor még nem voltak hurrikánok (még ha tubának is nevezzük :) és trópusi viharok Magyarországon!
mivel nem a "gyári" rögzítési pontokat használtad, gondolom a gari ugrott, ha összetörnek a panelek terhelésre, ami ugye a nagyobb erőkar miatt nem lehetetlen. A tartószerkezetet valahogy azért mégis inkább rögzítsd, ne csak súlyozd, vagy legalább szélben ne járjatok el az épület mellett alatta. Egyébként a betonokat nem középre optimális rakni, ahova tetted, mert így a szél könnyebben felfordítja az orrára (van rendesen erőkarja, illetve a betonnak nincs), mintha a szerkezet szélén lenne (zöld tetőhöz közelebbi végén). De oldalra is simán felboríthatja a jelenlegi felállás szerint...Másik a szélszívás a vákuum erejével, minimum még plusz kikötés javasolt hogy ne így éljetek veszélyes életet....csavarozás btw. nem a tetőlemezhez, hanem a szarufákhoz lenne ildomos, mert a lemezből kitépheti a csavarokat mint a huzat...;)...
2 роки тому
A kéményhez ki fogom még kötni, meg kapott még 2 zsák sódert a hátsó lábaihoz, én már meg sem tudom emelni a cuccot olyan nehéz.
Én írtam előbb egy kommentet de elszállt.. lehet rosszul fogalmaztam.. én csak kérdezem, lehet olyat hogy esetleg valami kertben lerakható cuccost, ami utàn még az energia szolgaltató még fizetne is?
Lenne egy nagy telkem amit hasznosítanék erre a célra. Szántóföld minősítésű... sorra dobja be a net ezeket a Paszív kereseti lehetőségeket.. mi a véleményed Gábor? Nem linkelek mert lehet az volt a baj..
2 роки тому+1
Olyan már nincs, hogy fizet érte, sőt egyre kevésbé fogják átvenni egyáltalán a megtermelt áramot, mert túl sok a napelem és terhelődik a hálózat.
2 роки тому
@@dorin.6075 Hááát én biztos nem napelem telepítésre használnám a földem.
Szerintem a hőtágulás miatt is érdemes lett volna rést kihagyni, mert nyáron egymásnak fognak feszülni a napelemek. Tehát elég rossz ötlet volt szél szempontjából és hőtágulás szempontjából is ennyire kopra egymásra szerelni a napelemeket. A szél átfújna közöttük, csökkenne a felhajtó erő és a nyomás a panelekre a szél szempontjából.
2 роки тому
1-2 mm van közöttük, az remélem hőtágulásra elég, a hátulját meg le fogom zárni, így nem tud majd alákapni.
Jó ki barkácsmunka. Súlyozásra javaslom használj homokzsákot. Ne a tartószerkezet közepére kerüljön a súlyozás, hanem a tartószerkezet lábaihoz minél közelebb.
2 роки тому
Homokzsák tippet megfogadtam, emlegettelek is ma, amikor a vizes sóderrel töltött zsákot felcipeltem a tetőre... ;) :)
Az hőcserélő kábel, télen a kémény melegét megcsapolva melegíti a vizet. Ezt mindenki tudja!
2 роки тому+8
Az egy speciális biztosító berendezés. Télen, ha üres a tartály (azaz könnyebb az egész cucc) és ónos, havas eső esik (azaz a tapadási súrlódás minimális) miközben a tető gerince felől fúj egy hatalmas szél, szóval ebben az extrém esetben, ha el akarna indulni lefelé a tartály, akkor vagy megfogja majd a kémény vagy viszi azt is magával. :) Jut eszembe, ki kell majd kötnöm a napelem tartót is. :)
@ " ha el akarna indulni lefelé a tartály, akkor vagy megfogja majd a kémény vagy viszi azt is magával. :)" Ezen jót nevettem :D Ha már lúd, legyen kövér :D Gratula a napelemekhez,biztosan jól fog működni.
24:00 Na így célozgasson valaki a "nyelvtani bravúrjaidra"... A viszonzás a "csakazértis" lesz... Igyekszem még más kárán tanulni, s nem szólok inkább semmiért... Inkább nem árulom el, az én fülemet mi báncsa, mert még "hatványozott lavinát" kapok belőle... :-D :-D :-D
Nagyon össze akartad már rakni, érzésre kicsit összekapkodtad. A tartó állvány is megérdemelt volna egy valamilyen felület kezelést, festést, pácolást, de a kövek drótozása sem tűnik tartósnak, elrozsdálnak, kilazulnak..stb. A tartócsavar rögzítésre is lett volna bőven megoldás és akkor nem szívsz a csavarozással. Eleve az egészet , tartóállványostúl lent kipróbálhattad volna, nem egyből a tetőn...... szóval, hová ez a kapkodás?
2 роки тому
Kevés az időm, sok a dolog, valahogy össze kellett rakni és őszintén szólva a mechanikai felszerelés érdekelt a legkevésbé, már játszanék az elektronokkal, ez csak egy szükséges rossz volt, ami még az utamban állt. :)
@@atti01 Azért mert hatalmas ívet tud húzni ha pl nem érintkezik a multiméter elég nagy felületen, ami ehhez vezet: ua-cam.com/users/shortsdtR-DvAHvL8 50V-60V feletti feszültség egy szikrázó napsütésben komoly balesethez vezethet (pl itt DC 80V 5-6A nem játék)
Hmmm, ez így nem teljesen igaz. Simán lehet, de nem így ahogy ő csinálta. Fogsz egy panelt és a csatlakozókhoz megfelelő csatlakozókkal ellátott vezetékdarabokat. Így csak két vezetékvéged lesz sima blankolással. Ez azért jó mert rövidzárnál a csatlakozó nem fog megégni. Feszültség méréskor nem lesz áram. Rövidzárlati áramkor meg leesik a feszültség. Ha ezeket nem lehetne mérni, hogy a túróba lehetne hibát keresni? Itt 12 percnél kezdődik a lényeg.... ua-cam.com/video/SW3zkISmfig/v-deo.html
Igényes gánymunka lett, tetszik. 😁 Nekem ez túlzottan laposan fekszik, jobb lenne a napi termelés (elvileg) ha jóval meredekebben áll a tábla. Ennek két oka van. Az őszi/tavaszi termelés miatt jobb a meredekebb állás, na meg a reggeli időszakban. Nyáron meg jobb, ha nem nap irányába áll (főleg delelőben), mert sokkal jobban melegszik, ami csökkenti a termelést. ChrisP nagyon szépen kifejti és hittem neki. 😀 ua-cam.com/video/uX4QFk-nUEw/v-deo.html
Nekem ezért lett ennyire meredek a szög. Mivel már bejött a névleges teljesítmény 80%-a egy tábláról, ami nagyjából Magyarországon az elvárható maximum, szerintem jól gondolkodott ChrisP. Később, amikor laposabban jár majd a nap, akkor is elég jó lesz a szög.
Nem tudom milyen hosszúak a kábelek, de ha elég hosszú, akkor nem az egymás melletti napelemeket kötöd sorba, akkor közelebb lesz a két csatlakozás. Nálam ez bejött. De tudom... a kutya sem szedi már ezt szét. 😁
Javaslom a Sun Position Demo android alkalmazás telepítését, azzal frankón be lehet tájolni az irányt. Ha fizetsz érte, akkor meg adott dátumnál is meg lehet nézni, de az ingyenes az aktuális napon megmutatja a nap járását.
Azt látom a Fekete Mamba megkapta az esélyt, hogy a kéményt tőből döntse ki... 🤣
Köszönöm! :)
Én is meredekebbet akartam, csak hát ugye nem volt elég hosszú faanyag lábnak. :)
Majd meglássuk mit termel, egyszer talán eljutok odáig is.
Néztem azt az appot én is, de tulajdonképpen nincs sok mozgástér, itt van neki helye, máshová nem fér el, ahol esetleg meg igen, ott meg jelentős árnyék vetül rá, szóval bele se kezdtem a tájolásba, mert 1-ből egy helyen lehet, kb itt. :)
Átkötni át lehet alá mászva is, nem kell szétszedni, de szerintem nem ér el a madzag, majd megnézem mikor lesz rá erőm, hogy felmenjek, úgy is akarom még gyorskötözőzni a vezetékeket, na meg ezt is kikötni a kéményhez. :D
Megnéztem ma, nagyon feszülve érne át máshogy, szóval hagytam így.
A világért sem szeretnélek megbántani, de ezek a taknyolások Gábor... nem semmi. Oké, hogy ne legyen tökéletes, de a jót azért elérheti bárminek is állunk neki. Sztem ez a kivitelezés valahol a megfelelő alatt helyezkedik el.:)
Akkor illik az eddigi profilba. :D
szerintem nem mondjuk szerintem te az a fajta ember vagy aki ha bármi nagyobb dolog van már kapkod kit hívjon villanyszerelőként nem láttam semmi olyant ami a működését zavarná.
Nyílván kellene majd egy pár tájoló napelem és egy motor hogy foroghasson a nap felé de azt pl földön végezhető el, viszont a fák miatt ez necces (és sok helyet is foglal)
De várok tőled egy videót ahol az állványt te magad rakod össze :) amennyiben nem készül erről dokumentáció akkor semmi gond, mert azt sem tudod hogy kezdj bele :)
szóval Hajrá :)
@ ottaszó:)
Semmi probléma nincs itt keremszepen...
Teljesen jo lett... A dolesszog is siman allithato alápakolassal télire... Annyi hogy oda hatra en csinalnek még egy kereszt tartót amire lehet még pakolni betonlapot.. jol johet ha a szog meg van emelve...olyankor oda kell leginkabb a súly..az a jo hogy igazabol ez a vegtelensegig fejleszthető!!! A gyárit meg megette a fene..az olyan amilyen 😅😅😅 Üdv. Dan Hill 👌✌️
@@gergelyf.3757 Ebben eléggé tévedsz, mert egyáltalán nem hívok senkit, általában mindent magam oldok meg. De valamit megcsinálni jól vagy valamit összetákolni erőfeszítésben nem nagy különbség és mégis ég és föld a végeredmény.
Statikus elektromosság miatt kell, "főd". Jó sok követ hordjál rá!
Nem rossz,nem rossz, alá kell rakni még a Révai nagylexikont és tök vízszintes lesz😁 Én is most fogok építeni napelem tartót szintén egy hasonló féltetőre, mert kaptam egy kétoldalit a "hivatalos" napelem tartó konzolok árától. Én 20x3-as laposvasból csinálok majd egy tartó keretet, kb 6000 forintból ki fog jönni remélem.
Na azt nagyon súlyozni se kell akkor, a laposvas már elég nehéz magában is.
Háát az a három járdalap nagyon max 45 kg lehet a felület meg bőven 2m2 a szél csodákra képes én azért nem bíznám arra a három járdalapra nemhogy egyre :)
Kapott még két zsák homokot, meg kicsit befedem a hátulját is.
@ Na akkor már nyugodtan tudok aludni ma :)
Kiváló minimalista megoldás, még egyszerübb lett volna ha a zöld tetőnek támasztod oda drótozod és kész👌
Túl alacsony dőlésszög lett volna. :)
Nagyon sok minden eszembe jutott erről, de inkább nem írok semmit :D Jót szörnyűlködtem :D
Szerintem a fa tarto szerkezetnek az összes oldalát léceld be vagy osb lapozd be , mert ha alákap el viszi a szél a napelemeket . Ha másra nem , de a semmire se jo osb lapokat erre fel tudod használni.
Igaz
Az OSB hamar szétázik, aztán annyi neki, de elkezdtem kicsit befedni, hátul biztosan le lesz zárva, az a kritikus.
Szia Gábor!
Nem szoktam senkit kritizálni, csak nem tudom hogy reptettél-e sárkányt? Itt nem arra a kicsire gondoltam amit összetákoltunk gyerekkorunkban, hanem kicsit komolyabbra.
Egyszer volt szerencsém egy kb. akkora m2 felületűt mint egy a napelemeid közül. Nem is viharos szélben, de majdnem kirántotta a vállamat az ereje. Utána néztem hogy van is rajta figyelmeztetés hogy akár 80 kg erőt is képes produkálni. Így nem tudom ha egy komolyabb vihar jön a rossz irányból és alákap, akkor lehet hogy két szomszéddal odébb találod meg a szerkezetet. Az öcsém ácsként dolgozott és egy sima nyeregtetőt összeraktak aminek nem volt lezárva fallal a vége, egy erős vihar alákapott és a lefúrt és ragasztott tőcsavar kitépte a betont, tehát betondarabokkal együtt levitte az egész kócerájt.
Az oldalait lehet hogy körbe kellene védeni valahogyan, mert ez a kis súly nem egy életbiztosítás szerintem. És ha szabadon alákap a szél és a szerkezet még bírná is a napelem panel így a két végén rögzítve nagy terhelést kaphat.
Remélem nem lesz semmi baj, de átgondolhatnád ezeket a dolgokat.
További jó munkát!
lehet hülyeség, de lehet az is megooldás lenne, ha nem érnének össze a napelemek, hanem lenne közöttük mondjuk egy 5 cm hely (vagy 10 cm) így át tudna fújni a szél közöttük.
@@alekszandrosz9383 + ráadásul a hőtágulás miatt is érdemes rést kihagyni, mert nyáron egymásnak fognak feszülni a napelemek. Tehát elég rossz ötlet volt szél szempontjából és hőtágulás szempontjából is ennyire kopra egymásra szerelni a napelemeket.
Hátulról alaposan le fogom zárni, az a kritikus, oldalról csak csökkentem a szabad felületen, na meg adtam neki még 2 homokzsákot.
azé tartottam tőle, hogy a végén lesz egy "Tibiiiii...megbsz az áram!" féle jelenet... :D
ÁÁÁ, dehogy, azt majd akkor amikor hét ágra süt a nap és lesz benne rendesen kakaó. :D
Igazi kihívást találtál magadnak, na majd elmondhatod hogy: "Amikor Én napelemet szereltem ..." :) Köszi a videót :)
Én meg köszi a visszajelzést!
Mivel lyukakat fúrtál a napelemekbe ezáltal a garanciának lőttek!!!👏👍
Így van. :)
Sőt, kültérre szerelte, környezeti hatásoknak tette ki (reggeli pára, eső stb.). Én még a napelem szerelői engedélyét is visszavonnám. Sőt, kizárnám a kamarából. Vagy inkább bezárnám oda... :)
Én látok pár mm hézagot a felső napelem és a "szerkezet" széle között, megigazítanád? Zavar:)
Én nem nézegetem, így aztán nem is látom, ezért aztán nem is zavar. :D
amikor 3.000 ft értékű beton lapra bízzuk 300.000 ft értékű napelemet. várom hogy milyen lesz... akár még jó is :) ... de én ezt tuti nem vállaltam volna be :)
Kapott azóta két zsák homokot is. :)
Majd nem de csak majd nem meg irigyeltem ahogy félmesztelen flexeltél 😂😂🤣🤣😂😂
Közép- Európa legszebb férfiteste :D
MPPT lesz a töltésvezérlő, az utolsó fő alkatrészhez IS közelebb jutottunk. Kíváncsi leszek hányan fogják megkérdezni, miért nem állítva vannak a napelemek. Hát ha majd lecsúszik a 20cm hó, csak az alsót takarja....
Hát ha már fúrtad, átmenő csavarral stabilabb lenne + könnyebb dolgod is lett volna ;-) ))
Pedig azt elmondtam az első részben is, hogy MPPT-lesz, csak több infót nem mondtam róla. Azóta megjött Epever Duo racer 20A
@ Köszi, mert már szétb..az ideg mikor lesz hétfő, lássam a teljes palettát. Akkor most töltheted a laptopod, de legalább a telefont már ha ilyen felhős lenne az idő. Láttam olyan aksi töltőt-adaptert laptophoz lakókocsis videó, ami 12V megy de tud 110-220V is és 12-24V között lehet beállítani 100W amit tud, több féle fej. Kapcsolt üzemű tápos laptop töltő az akár már ha süt a nap egy kisebb napelemről elméletileg el is ketyeghetne
minden nélkül de majd meglátjuk nálad miket mérsz terhelve külön esetleg majd ha
játszol a napelemekkel. Nagyon fontos hogy esőben is mérj mert ilyen alkalom ritkán van... Örültünk mi is. De még kellene.
Megnéztem a laptop töltöm 46W eszik töltés közben utána 7.7W ha gépből kihúzom 0,8W hogy csak ül a 220V-ba
Na megnézem a töltőt mit vettél...
@@SzecskoSandor Nem lesz, csak ez akcióban olcsóbb volt, mint a sima ami csak egyet tud tölteni.
Mikrosilvernél keress rá a napraforgóra. Mivel nagyon kevés a paneled, minden energiára szükséged van, és kb minimál költségvetés az ő napraforgója. Elmondja azt is, hogy hogyan vezérli 2db filléres napelemmel.
Nincs helyem napraforgóra, ott volt neki helye, tetőre azért nem tennék mozgó szerkezetet.
@ semmivel sem lenne nagyobb a helyszükséglet mint így. És ugyanúgy le lehetne súlyozni ahogy ezt.
@@GreenCash1 hát azért egy forgó szerkezetet fent a tetőn, még ettől is parázok, hogy elviszi a szél.
Na az igaz.
Gábor, egy csavarozóval mennyi idő lett volna lekapni a horganyzott lemezt a deszkáról, felcsavarozni a napelemekre, majd utána visszacsavarozni a deszkákat? 5 perc? ;)
Láttad te, hogymennnyi csavar volt? Ráadásul két deszka is.. Áhh :D
A csavarok majdnem annyiba kerültek mint a napelemek :)
amit összeraktam, azt én már szét nem szedem :D
Nem bírom ki szó nélkül.😁 A melegvízes tartályt fordítsd a bekötés irányába, nyitsd ki azt a szelepet, amin a víz folyt, amikor feltöltötted és tele lesz a tartály vízzel. ( Most nincs és a fala felül azért olyan forró.) Ha tele a tartály, már nem "szuszog" , zárd el. Ellenkező esetben a tartályban lévő levegő káros organizmusoknak lesz tenyésztelepe. Sok sikert!
Forgassa a rossebb, ennél egyszerűbb egy szelepet fúrni a tetejére, terveztem is, de végül úgy voltam vele, hőtágulásnak és nyomás növelőnek pont jó egy kis levegő a tartály tetejében.
valamelyik korábbi videódban, mintha láttam volna egy rakás nagyméretű téglát, a tearsz mellett, abból azért egy párat még rádobnék a felső lábára, vagy valahogyan rögzíteném ezt az állványt a tetőhöz. a szél durva dolgokra képes ám és amilyen szélsőséges tud lenni az időjárás az utóbbi években...
Ahol dolgozok nálunk is ilyen beton lapok voltak, kb 16 db tartotta lent, volt egy nagy vihar és vitte az egészet a tetőről le.
No, de mekkora táblát tartott lent 16 db?
Én hagytam volna némi rést a napelemek között, hogy közöttük járjon a szél. A keretet is lecsavaroznám valami gerendába.
Én nem akarom átfúrni a tetőt.
Táblák között jobb lett volna ha van jó pár centi rés, ha erősebb szél van akkor ott eltudott volna szökni a nyomás és kisebb eséllyel kapja le a tetőről az egészet.
Nagyobb szélbe az nem marad a helyén, mikkor egész tetőket bont meg akár közepes erősségű szél.
Hátulról le fogom zárni, aztán nem tud alákapni a szél. ...ott azért néha a tetőkkel is baj van.
Jónapot esetleg még leragasztani a beton kockát a lemezhez valami építkezési ragasztóval.
Inkább még súlyozom tovább.
Szerintem még egy beton simán elég. Aztán azokat lecsavarozni a tetőre....😆😆😆
Még így sohasem vártam a következő részt! Pattanásig feszítetted az izgalmakat én azért nem bírtam volna ki ,egy autó fényszóró izzót rákötöttem volna 12v/55w hogy világít-e vagy mondjuk elsőnek 2db ot sorba kötve aztán ha az nem akkor 1db-ot ! Jól okoskodtál hogy ólmos akksikat vettél én is azt vettem volna, lithium cella meg a tököm, szórakoztam velük eleget ,elég volt! A 2db aksira párhuzamosan rákötöd még az is lehet hogy tölt bele valamit! Én amúgy már csak azt látom a múltnap mondták az illetékes elvtársak hogy nem is emlékszem pontosan 8 ezer milliárd forint vagy valami ilyesmi van az embereknél megtakarítás a szekrényben a párnahuzatban ,és egyéb ilyen olyan betétekben azt még vagy legalább is jó részét még megpróbálják elköltetni velük ,addig is pörög még a gazdaság nyerünk még egy kis ídőt amig csődbe megy az ország teljesen! Régebben azt mondták a Magyarokkal az a gond ha hoznak egy rendelet akkor megpróbálják megkeresni a kiskapukat ,nem hogy elfognák ,fizetnék amit kell,nahh most pont ezt fordították ellenünk! Akinek még volt egy kis pénze vagy tudott még valamilyen hitelt felvenni ,azzal elköltetik,napelem szigetelés,ajtó-ablak csere ,klíma beszerelés stb.....
Az biztos világítana, nekem inkább 13,1 Ohmos ellenállás kellene. :)
Nem rendelek kínából meg minden honnan arra nincs garancia na most már erre se :) :) :) :)
Na igen, változnak a dolgok, az élet örök változás. :)
Sorba nem érdemes napelemet kötni, egyik hibás akkor egyik sem termel, illetve hosszan nem érdemes vinni sem, az invertert minél közelebb kell rakni(általános info 😁)
Hát szerintem meg nem. Ha párhuzamos a kötés, a feszültség marad, az áram összeadódik. Ha soros, akkor a feszültség adódik össze az áram marad alacsony. Ezért van a távvezetékeknél is kurva nagy feszültség. Így kisebb a veszteség.
Ja, a hiba esetén dologra. A bypass dióda meg azért van...bár nem követtem végig a sztorit, nem tudom van-e benne...
Ebben nagyon nem értünk egyet, amíg csak bírja a töltésvezérlő, addig a feszültséget kell növelni és az áramerősséget amennyire lehet lent tartani, ezzel csökkenthető a szállítási veszteség és kisebb keresztmetszetű, azaz olcsóbb vezeték is elég legyen. Ezekről az első részben beszéltem.
Nekem semmi problémám nincs a félmeztelen flexeléssel. Még a végén betekeri a szélfútta pólót a gép, és belevágódik a hasadba kellemetlen likat okozva. (saját tapasztalat) Az mindjárt jobban hangzik, hogy az elegánsan a napelemek védelmére ráterített rongyot tekeri fel a koronghajtány. A kezedből így is kitekeredik, de a napelenen lesz a lik, nem a hasadon. Tehát LE A PÓLÓVAL!!!
Max 18-as karika kell. :)
25:05 műterhelést ajánlom oda.
Meglepődnél, mondtad, ha a szél meg tudná emelni a szerkezetet, akkora súlya van... Repülőgép megvan? :)
Ugyanilyen megfontolásból - bár k. ronda lesz, de - leburkolnám valamivel a keret oldalait.
Persze, sőt a hajó is, de azért ott a szárnyfelület és a tömeg arány jóval jobb, megfelelő a szárny profil is és hát a legtöbb gépnek 200 km/h körül van a felszállási sebessége. Ettől függetlenül hátulról le fogom zárni, mert onnan tud igazából jól alákapni, oldalról nem vészes.
@ "Persze, sőt a hajó is" :) Egyszer járt egy építészmérnök/szakértő a házunkban. Észrevette, hogy a talpszelemenek rögzítő anyái a koszorú menetesszárain nincsenek meghúzva (kb 1 cm-es menet volt az anyák alatt szabadon). Mondtam neki - szintén mérnökként - nagy magabiztosan, hogy 10 tonna betoncserép van a tetőn és csak fél métert lóg ki az eresznél a tető, csak abba tud belekapni a szél. Türelmesen végighallgatott, majd mondta, ballagjak el egy villáskulcsért és húzzam meg az anyákat, ha jót akarok. És ez 20 éve volt, amikor még nem voltak hurrikánok (még ha tubának is nevezzük :) és trópusi viharok Magyarországon!
mivel nem a "gyári" rögzítési pontokat használtad, gondolom a gari ugrott, ha összetörnek a panelek terhelésre, ami ugye a nagyobb erőkar miatt nem lehetetlen. A tartószerkezetet valahogy azért mégis inkább rögzítsd, ne csak súlyozd, vagy legalább szélben ne járjatok el az épület mellett alatta. Egyébként a betonokat nem középre optimális rakni, ahova tetted, mert így a szél könnyebben felfordítja az orrára (van rendesen erőkarja, illetve a betonnak nincs), mintha a szerkezet szélén lenne (zöld tetőhöz közelebbi végén). De oldalra is simán felboríthatja a jelenlegi felállás szerint...Másik a szélszívás a vákuum erejével, minimum még plusz kikötés javasolt hogy ne így éljetek veszélyes életet....csavarozás btw. nem a tetőlemezhez, hanem a szarufákhoz lenne ildomos, mert a lemezből kitépheti a csavarokat mint a huzat...;)...
A kéményhez ki fogom még kötni, meg kapott még 2 zsák sódert a hátsó lábaihoz, én már meg sem tudom emelni a cuccot olyan nehéz.
Én azt a címet adtam volna a videónak, hogy Napelemek felekecsülése a tetőre.
Az is jó :)
Én írtam előbb egy kommentet de elszállt.. lehet rosszul fogalmaztam.. én csak kérdezem, lehet olyat hogy esetleg valami kertben lerakható cuccost, ami utàn még az energia szolgaltató még fizetne is?
Lenne egy nagy telkem amit hasznosítanék erre a célra. Szántóföld minősítésű... sorra dobja be a net ezeket a Paszív kereseti lehetőségeket.. mi a véleményed Gábor? Nem linkelek mert lehet az volt a baj..
Olyan már nincs, hogy fizet érte, sőt egyre kevésbé fogják átvenni egyáltalán a megtermelt áramot, mert túl sok a napelem és terhelődik a hálózat.
@@dorin.6075 Hááát én biztos nem napelem telepítésre használnám a földem.
@ akkor marad az A terv, beültetem kecskékkel..
Szerintem a hőtágulás miatt is érdemes lett volna rést kihagyni, mert nyáron egymásnak fognak feszülni a napelemek. Tehát elég rossz ötlet volt szél szempontjából és hőtágulás szempontjából is ennyire kopra egymásra szerelni a napelemeket. A szél átfújna közöttük, csökkenne a felhajtó erő és a nyomás a panelekre a szél szempontjából.
1-2 mm van közöttük, az remélem hőtágulásra elég, a hátulját meg le fogom zárni, így nem tud majd alákapni.
Jó ki barkácsmunka. Súlyozásra javaslom használj homokzsákot. Ne a tartószerkezet közepére kerüljön a súlyozás, hanem a tartószerkezet lábaihoz minél közelebb.
Homokzsák tippet megfogadtam, emlegettelek is ma, amikor a vizes sóderrel töltött zsákot felcipeltem a tetőre... ;) :)
Úgy látom, passzentosra vetted a napelemeket. Én hagytam volna dilatációs rést közöttük.
1-2 mm van közöttük.
A bojler a tetőn miért van kikötve a kéményhez? :D
Az hőcserélő kábel, télen a kémény melegét megcsapolva melegíti a vizet. Ezt mindenki tudja!
Az egy speciális biztosító berendezés. Télen, ha üres a tartály (azaz könnyebb az egész cucc) és ónos, havas eső esik (azaz a tapadási súrlódás minimális) miközben a tető gerince felől fúj egy hatalmas szél, szóval ebben az extrém esetben, ha el akarna indulni lefelé a tartály, akkor vagy megfogja majd a kémény vagy viszi azt is magával. :)
Jut eszembe, ki kell majd kötnöm a napelem tartót is. :)
@ " ha el akarna indulni lefelé a tartály, akkor vagy megfogja majd a kémény vagy viszi azt is magával. :)"
Ezen jót nevettem :D Ha már lúd, legyen kövér :D
Gratula a napelemekhez,biztosan jól fog működni.
@ "Télen ...viszi azt is magával" Hát hiszen mikor a legnagyobb boldogság kémény nélkül maradni, mint télen. :-)
Ez kurva nagy! :-D
Télen nem csúszik meg a tartószerkezet?
Majd kikötöm azt is a kéményhez. :)
Tehát, az ezer mester tudása még mindég nagyszerű,de a mérnük úré még egy kissé sántít.
:D
24:00
Na így célozgasson valaki a "nyelvtani bravúrjaidra"... A viszonzás a "csakazértis" lesz...
Igyekszem még más kárán tanulni, s nem szólok inkább semmiért...
Inkább nem árulom el, az én fülemet mi báncsa, mert még "hatványozott lavinát" kapok belőle...
:-D :-D :-D
....de kár, pedig akkor nyomnám rendesen. :D
@ ... //naggyon, naggyon, naggyon, nagyon, ...nagyon, nagyon tudnád? //
De "csakazértsem"! :-P
Nagyon össze akartad már rakni, érzésre kicsit összekapkodtad.
A tartó állvány is megérdemelt volna egy valamilyen felület kezelést, festést, pácolást, de a kövek drótozása sem tűnik tartósnak, elrozsdálnak, kilazulnak..stb. A tartócsavar rögzítésre is lett volna bőven megoldás és akkor nem szívsz a csavarozással.
Eleve az egészet , tartóállványostúl lent kipróbálhattad volna, nem egyből a tetőn...... szóval, hová ez a kapkodás?
Kevés az időm, sok a dolog, valahogy össze kellett rakni és őszintén szólva a mechanikai felszerelés érdekelt a legkevésbé, már játszanék az elektronokkal, ez csak egy szükséges rossz volt, ami még az utamban állt. :)
Egyébként sorba kötött napelemeken tilos zárlati áramot mérni, csak hogy ezt senki ne terjessze.
Miért?
@@atti01 Azért mert hatalmas ívet tud húzni ha pl nem érintkezik a multiméter elég nagy felületen, ami ehhez vezet: ua-cam.com/users/shortsdtR-DvAHvL8 50V-60V feletti feszültség egy szikrázó napsütésben komoly balesethez vezethet (pl itt DC 80V 5-6A nem játék)
Hmmm, ez így nem teljesen igaz. Simán lehet, de nem így ahogy ő csinálta. Fogsz egy panelt és a csatlakozókhoz megfelelő csatlakozókkal ellátott vezetékdarabokat. Így csak két vezetékvéged lesz sima blankolással. Ez azért jó mert rövidzárnál a csatlakozó nem fog megégni. Feszültség méréskor nem lesz áram. Rövidzárlati áramkor meg leesik a feszültség. Ha ezeket nem lehetne mérni, hogy a túróba lehetne hibát keresni? Itt 12 percnél kezdődik a lényeg....
ua-cam.com/video/SW3zkISmfig/v-deo.html