Film dokumentalny (wersja dla szkół) „To się nie kończy... Historia dzieci z obozu na Przemysłowej”.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 14

  • @ewasonten6365
    @ewasonten6365 7 місяців тому +3

    Czesc Ich Pamieci. Pamieci Polskich Dzieci

  • @AdaAla
    @AdaAla 4 місяці тому +2

    Gdzie jest wersja z tłumaczeniem niemieckim???
    My o tym wiemy. A młodzi Niemcy?
    Zobaczcie ile jest prohitlerowskich filmików i komentarzy na youtoube.

  • @krzysztofbonert82
    @krzysztofbonert82 8 місяців тому +2

    Fajnie zmontowany ale strasznie przygnebiajacy

    • @KochaszJa-sk2kl
      @KochaszJa-sk2kl 7 місяців тому

      @krzysztofbonert82 • czytałam książke Mały Oświęcim

    • @amelkapbabcia2738
      @amelkapbabcia2738 6 місяців тому

      Dnia bys nie przeżył zmontowany czubie

    • @assicakov4360
      @assicakov4360 5 місяців тому

      Zero empatii, ty chyba nie jesteś Polakiem

    • @KochaszJa-sk2kl
      @KochaszJa-sk2kl 5 місяців тому

      @@amelkapbabcia2738 aby zostać więźniem najpierw trzeba było przeżyć transport

  • @KarolinaGoldman
    @KarolinaGoldman 16 днів тому

    Litości nie puszczajcie dzieciom takiego filmu!!! To nie jest film dla dzieci. Dorosły a ja mam 34lata ogląda to przeżywając tylko przykre emocje, wyłączam przed końcem 15minut. Każdy ma różną wrażliwość a Ci z wielką nie muszą poznawać szczegółowych opisów rozstań z rodzicami, chorób, głodu i przemocy ażeby wiedzieć że naziści zgotowali piekło na ziemi małym i dużym więźniom. Lektury takie jak „Asiunia” w drugiej klasie SP lub „Dziewczynka w parku” w trzeciej klasie to mocne przeżycia dla dziecka, znam z domu. A znowu to tylko w teorii prozą dla dzieci. Nie temat Holocaustu nie jest tematem dla dzieci, a na pewno nie dla każdego i w każdym natężeniu.

    • @beatatruszkowska3544
      @beatatruszkowska3544 10 днів тому +1

      Właśnie dzisiejsze dzieci, oczywiście starsze, powinny obejrzeć ten film. Mają wszystko co tylko zapragną, są bezstresowo wychowywane, a nie potrafią tego docenić. Brak szacunku do rodziców jest powszechny. Brak telefonu czy modnych ubrań doprowadza biedulki do depresji. Niech zobaczą co tamte dzieci zniosły. W ciszy, bo nawet płakać nie mogły.

    • @nataliabialkowska2405
      @nataliabialkowska2405 10 днів тому +2

      Wersja dla szkół nie oznacza, że to film dla 8 latków. Ale dla starszych licealistów jak najbardziej.

    • @KarolinaGoldman
      @KarolinaGoldman 10 днів тому

      @@nataliabialkowska2405 więc proporcjonalnie brutalność i podanie jej w tym filmie wzrasta i według Ciebie wraz z wiekiem i teoretyczną odpornością odbiorcy do treści potencjalnie traumatyzujących jest dla niego ok? Czyli ucznia liceum, nadal dziecka którego wrażliwość i dojrzałość dla treści tak naprawdę mocno 18+ jest jeszcze nieukształtowana i może do niej dojść lub nie nigdy w dorosłym życiu! Tak jak łagodniejsza wersja książeczki dla 8latków o wydarzeniach wojennych tak film z relacjami świadków na żywo dla licealistów naraża ich na wstrząs. mi chodzi o to, żeby nie puszczać maszynowo treści bo są wysoce nieprzyjemne. Tak jak jeden nie ogląda gore albo horrorów, tak niech dzieciaki mają wybór albo opcje opuszczenia sali Trochę więcej wyrozumiałości i wrażliwości na drugą osobę, bo właśnie w czymś takim „masz oglądaj/czytać choć sprawia ci to dyskomfort psychiczny albo nawet szkodę” to jest mocne nadużycie. @beatatruszkowska3544 nie nie powinny. Nie wszystkie mają wszystko , w klasach są grupy dzieci ponad 20 osób nie każde jest takie samo i żyje tak samo. Dorosły jak ja a potrafię obejrzeć mocne filmy i realistyczne sceny wojenne nie byłam w stanie doglądać tego tutaj to o czym dalej ta dyskusja? To historie dla zaawansowanych, historyków, pasjonatów chcących poszerzać wiedzę i ciekawskich.

    • @beatatruszkowska3544
      @beatatruszkowska3544 9 днів тому +1

      @@KarolinaGoldman Młodzi licealiści oglądają gorsze filmy i grają w brutalne gry. Owszem film jest wstrząsający, ale pokazuje prawdę, którą młode pokolenie powinno znać. Myślę, że nauczyciele zrozumieją, że ktoś musi wyjść czy odwrócić wzrok. Nic na siłę. Znajomość historii przez dużą część licealistów jest katastrofalna. Takie filmy uczą więcej niż podręczniki. Dodatkowo wycieczki do obozów koncentracyjnych, może właśnie z rodzicami. Nie chowajmy młodego pokolenia pod kloszem. Nie możemy zapomnieć o naszej historii.

    • @nataliabialkowska2405
      @nataliabialkowska2405 6 днів тому +1

      @@KarolinaGoldman rozumiem, że 18+ to już nagle wrażliwość przemija? Właśnie nastolatków należy uświadamiać czym się kończą podziały, skrajne ideologie a świat to nie są tylko słodkie historyjki. Uwrażliwione nastolatki mają potrafić reagować na agresję, nie być biernym i nieświadomym obywatelem w przyszłości. Jestem bardzo wrażliwa zwłaszcza na krzywdę dzieci, od zawsze. I od zawsze interesowałam się historią, czasami leciały łzy czytając czy oglądając dokumenty historyczne. Przez książkę “Wołyń- bez komentarza” nie mogłam przebrnąć przez wiele miesięcy. Ona dalej we mnie jest. Ale właśnie staniecie w prawdzie pobudziło moją empatię jeszcze bardziej.
      Raczej martwiłabym się o ogólny dostęp do wszelkich internetowych treści aniżeli kontaktu z dokumentami historycznymi. Masą młodych ludzi nie wie nic na temat historii swojego kraju. Tej przykrej zwłaszcza… i kończy się to tak, że gdy jakimś zrządzeniem losu odwiedzą Muzeum w Aushwitz to zamiast refleksji śmieją się i robią sobie głupie selfie. Z zupełnym brakiem zrozumienia sytuacji w której się znaleźli.
      Moja córka w wieku 15 lat poleciała z brytyjską szkołą właśnie do Oświęcimia, by poznać ciężka historię swoich pradziadków i nie tylko. Nikomu ta wycieczka nie zaszkodziła- wręcz pobudziła w młodych umysłach wrażliwość i uwagę na krzywdę drugiego człowieka.