Sympatyczny filmik. :) Akcja z żółtą rękawiczką na koniec 😄 Co do uchylania kapelusza - chyba jednak to był / jest przede wszystkim wyraz szacunku. Pamietam, jak mój Ojciec zawsze uchylał kapelusz czy kaszkiet kiedy przechodził lub przejeżdżał obok kościoła. Jeszcze nie tak dawno był to dość powszechny zwyczaj; obecne widywany sporadycznie, bo bardzo mało mężczyzn nosi kapelusze. Natomiast po wejściu do kościoła, zarówno chłopcy jak i mężczyźni, obowiązkowo zdejmują każde nakrycie głowy - z szacunku właśnie. Z kolei za ulicy znani sobie mężczyźni rozpoznawali siebie w kapeluszach zwykle z większej odległości, a uchylali kapelusze dopiero jak się mijali, pozdrawiając jednocześnie słownie. Pozdrowienie kogoś bez uchylenia kapelusza było nietaktem. Odsłonięcie twarzy jest tutaj drugorzędną sprawą, gdyż widok mniej lub bardziej znajomej osoby w kapeluszu był czymś tak zwyczajnym, że nikt nie miał problemu z rozpoznaniem. Tak to pamiętam z całkiem niedawnych czasów.
Panie Łukaszu, rozumiem że to taka telewizyjna koncepcja z dzisiejszym kadrem, aczkolwiek mnie osobiście o wiele bardziej podoba się gdy Pan siedzi w swoim fotelu i opowiada o sferze gentelmaństwa z widoczną pasją. Miłego Dnia/wieczoru (w zależności kiedy Pan to odczyta) życzę i pozdrawiam ;D.
Super film, aż się uśmiechnęłam :D Ja bym w ogóle nie uchylała maseczki, żeby jej nie dotykać - uchylając maseczkę drobnoustroje z niej mogą łatwo przenieść się na nasze ręce, a stąd już prosta droga do błon śluzowych takich zwykłych maseczek bez filtra w ogóle nie powinno się dotykać, tylko ściągać za pomocą sznurków / gumek na uszy
Odnośnie witania, zawsze mam problem z tym "co zrobić" z osobami, z którymi już się witałem, a które widzę później w ciągu dnia. Drugi raz dzień dobry nie powiem, więc pozostaje skinąć głową/uśmiechnąć się? Czy do każdego wypada?
Chciałbym cię kiedyś zobaczyć w luźnym dresie 😂 zrób to chociaż dla żartu, śmiesznie by to wyglądało jakby dresik mówił o rzeczach bliższych dżentelmenowi
To ciekawy pomysł, gdzie sam prowadzący by utworzył bardzo kontrastowy odcinek, gdzie w dresie omawia (lub nawet demonstruje) nieakceptowalne zachowania. Było by to i zabawne, i pouczające. Pozdrawiam ciepło!
Tradycyjne powitania poprzez uścisk można zastąpić japońskimi ukłonami (ojigi), im głębiej się kłaniamy tym większa formalność i respekt. Piękna japońska tradycja.
Dzień dobry.Mam pytanko?Jak ta sytuacja obecnie wygląda.?Jestem,w restałracji w towarowarzystwie mieszanym,damska męskim.Kelnerka,komu ma pierwsze podać Pani czy Panu?zamówienie.Pozdrawiam,sympatycznego Pana.
Nie wiem czy ta ręka w górze na powitanie, nie może zostać odczytana w opaczny sposób. :D Jeszcze do tego hej Adolf (ktoś ma tak na imię) i nieszczęście gotowe :D W dzisiejszych czasach trzeba uważać co się robi... :D
Witam, czy mógłby Pan nagrać coś o bardziej oficjalnych strojach ? W końcu ubieranie się np. w frak jest trudniejsze bo nie można tyle eksperymentować.
Panie Łukaszu! Mam następujące pytanie: jak rozwiązać problem chęci odwiedzenia miasta w którym mamy rodzinę, a nie chcemy podczas tego wyjazdu jej odwiedzać? Chodzi mi np. o wyjazd turystyczny lub zawodowy. Jednocześnie chciałbym móc mieć np. możliwość wrzucenia na Facebooka zdjec z tego wyjazdu bez skrępowania. Rownież można przecież spotkać członków rodziny na miescie. Sam mieszkając niegdyś na Mazurach podczas wizyty u cioci w Poznaniu wypatrzylem jadąc tramwajem ul. Głogowską pana, ktory mial u nas na Mazurach dom ( wies 450 mieszkańców a on ponadprzecietnie wysoki zatem charakterystyczny). Jak uniknąć "przypału" i odwiedzic miasto tak, by rodzina nie byla obrażona, ze nie chcieliśmy się z nią spotkać? Dziękuję i pozdrawiam
Można na przykład uprzedzić rodzinę, że będzie się w mieście, ale ma się sporo na głowie, więc nie wie się czy będzie czas na spotkanie. W takim wypadku można zarówno spontanicznie zaproponować jednak wizytę, a w razie przypadkowego spotkania wytłumaczyć swoje obowiązki.
W jaki sposób zareagować gdy druga osoba wyciąga dłoń do uścisku? Zazwyczaj z zapomnienia, czy przypomnienie o tym i grzeczna odmowa będzie nie na miejscu? Trochę to niezręczne gdy druga osoba stoi z wyciągniętą dłonią.
Myślę, że w obecnej sytuacji przypomnienie jest jak najbardziej na miejscu. Ludzie czasem z przekory nie stosują środków bezpieczeństwa i myślą, że inni robią tak samo. Dobrze jest pokazać, że dbamy o te sprawy.
Takich branż jest więcej, ale tu strach wynika z czegoś innego, niż w przypadku obaw zwykłych obywateli. Nie mówię też, że nic nam nie grozi i jest super. Po prostu strach nie jest dobrym doradcą i nie pomaga w zachowaniu rozsądku. Dbanie o dobre samopoczucie nie jest też ignorowaniem problemu.
Witam, naszło mnie takie pytanie bardziej w sytuacji służbowej. Podawanie pacjentowi ręki do uściski w rękawiczce, która została założona w celu badania konkretnego pacjenta, jest błędem? Mowa tu o sytuacji kiedy pacjentów było dużo i cały czas personel miał założone rękawiczki, nie to nie personel związany z koronną sprawą.
Jako pacjent wolałbym nie ściskać rękawiczki, ale jeśli po tej całej epidemii wyjdzie na to, że tak jest bezpieczniej, zwłaszcza dla lekarzy, zaakceptowałbym to. Choć chętniej zaakceptowałbym nie podawanie ręki lekarzom w ogóle w takim wypadku. Przecież możemy się po prostu pozdrawiać.
Zauważyłem że wiele osób nie potrafi powstrzymać się od komentarzy w stronę pracowników sklepów którzy noszą maseczki. Niektórzy wręcz obrażają pracowników a przecież każdy ma prawo dbać o swoje zdrowie.
Jak najbardziej. Podejrzewam, ze gdyby były łatwiej dostępne w Polsce, więcej osób by je nosiło. Kiedyś śmialiśmy się z Chińczyków i Japończyków, że noszą te maseczki w mieście. Niebawem pewnie sami będziemy tak robić nawet bez epidemii.
Ja, oczywiście nie w obecnej sytuacji zarazy, tylko w normalnych czasach, zawsze po słownym przywitaniu z kobietą, gdy ona wyciąga dłoń to chwytam ją lekko, w sposób zupełnie nie dominujący, w pozycji do pocałowania, skłaniam lekko głowę, jakbym szykował się już do pocałunku i pytam, czy mogę. Jak nie to trudno, nie obrażam się, podaję dłoń po męsku, ale wielokrotnie spotykam z akceptacją, zgodą na pocałunek i zadowoleniem z tego faktu.
W filmie moim zdaniem powinno być jasno powiedziane, że to z powodu pandemii te zasady zostały "zaaktualizowane". Już widać w komentarzach kilka osób, które zmylił brak tej informacji. A jeśli Pan nie zamierza usunąć filmu po zakończeniu tej sytuacji, może on naprawdę zadziwić osobę która później go obejrzy :)
A może gentleman zamiast maseczki powinien nosić ze sobą rozum i godność osobistą. Co będzie gdy władze karzą nosić na głowie metalowe nocniki zapobiegające np. śmiertelnemu promieniowaniu słonecznemu ? Będziemy zakładać go niczym bezrozumna tłuszcza i zastanawiać się nad fasonem i kolorem nocniczka?
Film z 20 marca 2020… ta… wtedy to było… 10 zakażeń na kraj A nie >16000 na dobę… Choć może za dwa lata z podobną nostalgią będę wspominał obecne czasy.
@@LukaszKielban No właśnie nie trzeba, lepsza juz apaszka. A czy według Ciebie są takie okazje gdzie "nie wypada" nie mieć krawata, albo muchy albo apaszki tylko rozpiętą na jeden guzik koszulę?
W obecnej sytuacji : Uważam że osoba która rozmawia przez tel. powinna ją przerwać sama na rzecz rozmowy 4 oczy (nawet jeśli takowej by nie było ) ( rozmowy tel są za free bądź niskich kosztów a ta 4 oczy nosi koszty zdrowotne )
Perfekcyjne unikanie demonetyzacji xd
Nic z tych rzeczy.
XD
Tak tak😁
Dokładnie
Sympatyczny filmik. :) Akcja z żółtą rękawiczką na koniec 😄
Co do uchylania kapelusza - chyba jednak to był / jest przede wszystkim wyraz szacunku. Pamietam, jak mój Ojciec zawsze uchylał kapelusz czy kaszkiet kiedy przechodził lub przejeżdżał obok kościoła. Jeszcze nie tak dawno był to dość powszechny zwyczaj; obecne widywany sporadycznie, bo bardzo mało mężczyzn nosi kapelusze. Natomiast po wejściu do kościoła, zarówno chłopcy jak i mężczyźni, obowiązkowo zdejmują każde nakrycie głowy - z szacunku właśnie.
Z kolei za ulicy znani sobie mężczyźni rozpoznawali siebie w kapeluszach zwykle z większej odległości, a uchylali kapelusze dopiero jak się mijali, pozdrawiając jednocześnie słownie. Pozdrowienie kogoś bez uchylenia kapelusza było nietaktem. Odsłonięcie twarzy jest tutaj drugorzędną sprawą, gdyż widok mniej lub bardziej znajomej osoby w kapeluszu był czymś tak zwyczajnym, że nikt nie miał problemu z rozpoznaniem.
Tak to pamiętam z całkiem niedawnych czasów.
Stół miedzy Panem a nami daje wrażenie dystansu
Panie Łukaszu, rozumiem że to taka telewizyjna koncepcja z dzisiejszym kadrem, aczkolwiek mnie osobiście o wiele bardziej podoba się gdy Pan siedzi w swoim fotelu i opowiada o sferze gentelmaństwa z widoczną pasją. Miłego Dnia/wieczoru (w zależności kiedy Pan to odczyta) życzę i pozdrawiam ;D.
Dziękuję za uwagę!
Super film, aż się uśmiechnęłam :D
Ja bym w ogóle nie uchylała maseczki, żeby jej nie dotykać - uchylając maseczkę drobnoustroje z niej mogą łatwo przenieść się na nasze ręce, a stąd już prosta droga do błon śluzowych
takich zwykłych maseczek bez filtra w ogóle nie powinno się dotykać, tylko ściągać za pomocą sznurków / gumek na uszy
Odnośnie witania, zawsze mam problem z tym "co zrobić" z osobami, z którymi już się witałem, a które widzę później w ciągu dnia. Drugi raz dzień dobry nie powiem, więc pozostaje skinąć głową/uśmiechnąć się? Czy do każdego wypada?
Chciałbym cię kiedyś zobaczyć w luźnym dresie 😂 zrób to chociaż dla żartu, śmiesznie by to wyglądało jakby dresik mówił o rzeczach bliższych dżentelmenowi
Dres noszę tylko w bardzo specyficznych (sportowych lub chorobowych warunkach) więc możliwość zobaczenia mnie w nim jest dość ograniczona. :)
@@LukaszKielban Proponuję w takim razie odcinek o zasadach dobrych manier na siłowni, basenie, itd :)
To ciekawy pomysł, gdzie sam prowadzący by utworzył bardzo kontrastowy odcinek, gdzie w dresie omawia (lub nawet demonstruje) nieakceptowalne zachowania. Było by to i zabawne, i pouczające.
Pozdrawiam ciepło!
@@aleksanderlisowski4702 był podobny koncept, chyba w filmie o randlowaniu. Gdzie prowadzący występował w ramonesce i okularach przeciwsłonecznych
Świetny materiał na czasy, jakie nastały. Zastanawiałem się, jak to wszystko będzie wyglądać w nowej rzeczywistości!
Temat może powtarzany w kółko powtarzany przez ostanie dni, jednak według mnie cały czas warto o tym przypominać.Pozdrawiam.🙂
Bardzo ciekawy materiał. Czekam na film o pojedynkach
Jak zawsze z klasą i humorem. PoZDROWIAm 🙂
Dziękuję!
Tradycyjne powitania poprzez uścisk można zastąpić japońskimi ukłonami (ojigi), im głębiej się kłaniamy tym większa formalność i respekt. Piękna japońska tradycja.
Piękna, choć nie wiem czy jest sens na siłę zastępować nią nasze pozdrowienie.
@@LukaszKielban Na czas zarazy Covid lepiej to wygląda niż jakieś zderzenia się łokciami czy inne wygibasy mające zastąpić uścisk dłoni ;)
Kłaniam się nisko, po same kolana. :-), W czasie koronki wystarczy przywitać się słownie. Pozdrawiam. ;)
Widzę, ze spotkałem fana/fankę Bad Liar 😏
Mamy 2023 rok. Czy któreś z wymienionych zasad się zmieniły?
Kiedy prowadzisz live ?
Dzień dobry.Mam pytanko?Jak ta sytuacja obecnie wygląda.?Jestem,w restałracji w towarowarzystwie mieszanym,damska męskim.Kelnerka,komu ma pierwsze podać Pani czy Panu?zamówienie.Pozdrawiam,sympatycznego Pana.
I co z tymi splówaczkami i przyzwoitkami? Czekamy 😃
Nie wiem czy ta ręka w górze na powitanie, nie może zostać odczytana w opaczny sposób. :D Jeszcze do tego hej Adolf (ktoś ma tak na imię) i nieszczęście gotowe :D W dzisiejszych czasach trzeba uważać co się robi... :D
Nie rób nic, a zrobisz wszystko czego od Ciebie oczekują :D
Witam, czy mógłby Pan nagrać coś o bardziej oficjalnych strojach ? W końcu ubieranie się np. w frak jest trudniejsze bo nie można tyle eksperymentować.
Panie Łukaszu! Mam następujące pytanie: jak rozwiązać problem chęci odwiedzenia miasta w którym mamy rodzinę, a nie chcemy podczas tego wyjazdu jej odwiedzać? Chodzi mi np. o wyjazd turystyczny lub zawodowy. Jednocześnie chciałbym móc mieć np. możliwość wrzucenia na Facebooka zdjec z tego wyjazdu bez skrępowania. Rownież można przecież spotkać członków rodziny na miescie. Sam mieszkając niegdyś na Mazurach podczas wizyty u cioci w Poznaniu wypatrzylem jadąc tramwajem ul. Głogowską pana, ktory mial u nas na Mazurach dom ( wies 450 mieszkańców a on ponadprzecietnie wysoki zatem charakterystyczny). Jak uniknąć "przypału" i odwiedzic miasto tak, by rodzina nie byla obrażona, ze nie chcieliśmy się z nią spotkać? Dziękuję i pozdrawiam
Pracownia Lutnicza Macieja Dydo ciekawe pytanie!
Można na przykład uprzedzić rodzinę, że będzie się w mieście, ale ma się sporo na głowie, więc nie wie się czy będzie czas na spotkanie. W takim wypadku można zarówno spontanicznie zaproponować jednak wizytę, a w razie przypadkowego spotkania wytłumaczyć swoje obowiązki.
Na Facebooku możesz ustawić żeby konkretne osoby nie widziały zdjęć
Nie ma przymusu publikowania zdjęć na Facebooku 😉
Co zrobić w przypadku gdy nasz rozmówca się zapomni i poda nam rękę na powitanie?
TheJonWinter żółwik :D
łapiesz swoje barki w krzyż, skłaniasz się i mówisz "wakanda w moim sercu".
powinien odpowiedzieć tym samym xD
Uciekać tryskając przy tym żelem przeciwbakteryjnym...
Fajnie że nawiązałeś do obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, i promujesz zachowanie zdrowego rozsądku. Pozdrawiam.
Dzięki!
Mam pytanie, czy można nosić krawat do koszuli bez marynarki/kamizelki?
A dlaczego nie?
W jaki sposób zareagować gdy druga osoba wyciąga dłoń do uścisku? Zazwyczaj z zapomnienia, czy przypomnienie o tym i grzeczna odmowa będzie nie na miejscu? Trochę to niezręczne gdy druga osoba stoi z wyciągniętą dłonią.
Myślę, że w obecnej sytuacji przypomnienie jest jak najbardziej na miejscu. Ludzie czasem z przekory nie stosują środków bezpieczeństwa i myślą, że inni robią tak samo. Dobrze jest pokazać, że dbamy o te sprawy.
Właśnie zdrowie jest ważniejsze . Jak ktoś tego nie kuma to robi fopa.
#nieróbfopa - może wypromujemy ten hashtag? :)
@@LukaszKielban
Jest wiele różnych chorób, nie będziemy się ich bali na zapas.
Łatwo powiedzieć "nie panikuj" komuś kto pracuje dla lotnictwa. Jeszcze długo po zakończeniu kryzysu, lotnictwo będzie kaszleć przez powikłania.
:(
Takich branż jest więcej, ale tu strach wynika z czegoś innego, niż w przypadku obaw zwykłych obywateli. Nie mówię też, że nic nam nie grozi i jest super. Po prostu strach nie jest dobrym doradcą i nie pomaga w zachowaniu rozsądku. Dbanie o dobre samopoczucie nie jest też ignorowaniem problemu.
Witam, naszło mnie takie pytanie bardziej w sytuacji służbowej. Podawanie pacjentowi ręki do uściski w rękawiczce, która została założona w celu badania konkretnego pacjenta, jest błędem? Mowa tu o sytuacji kiedy pacjentów było dużo i cały czas personel miał założone rękawiczki, nie to nie personel związany z koronną sprawą.
Jako pacjent wolałbym nie ściskać rękawiczki, ale jeśli po tej całej epidemii wyjdzie na to, że tak jest bezpieczniej, zwłaszcza dla lekarzy, zaakceptowałbym to. Choć chętniej zaakceptowałbym nie podawanie ręki lekarzom w ogóle w takim wypadku. Przecież możemy się po prostu pozdrawiać.
Dziękuję za odpowiedź.
Wyglądasz jak dziennikarz, prezenter jakiegoś dziennika informacyjnego w tym odcinku
Ukłony robimy jak w na Wschodzie np w Japonii
Zauważyłem że wiele osób nie potrafi powstrzymać się od komentarzy w stronę pracowników sklepów którzy noszą maseczki. Niektórzy wręcz obrażają pracowników a przecież każdy ma prawo dbać o swoje zdrowie.
Jak najbardziej. Podejrzewam, ze gdyby były łatwiej dostępne w Polsce, więcej osób by je nosiło. Kiedyś śmialiśmy się z Chińczyków i Japończyków, że noszą te maseczki w mieście. Niebawem pewnie sami będziemy tak robić nawet bez epidemii.
Ten co nosi maske, dba o zdrowie innych bo jest chory ( sprawdz kulture noszenia maski w japonii)!
Maseczki nie pomagają, a wręcz szkodzą większości osób je noszących w czasie tej Plandemii.
pozdrowienie na odległość to jest wyraz szacunku?
Świetne
Ja, oczywiście nie w obecnej sytuacji zarazy, tylko w normalnych czasach, zawsze po słownym przywitaniu z kobietą, gdy ona wyciąga dłoń to chwytam ją lekko, w sposób zupełnie nie dominujący, w pozycji do pocałowania, skłaniam lekko głowę, jakbym szykował się już do pocałunku i pytam, czy mogę. Jak nie to trudno, nie obrażam się, podaję dłoń po męsku, ale wielokrotnie spotykam z akceptacją, zgodą na pocałunek i zadowoleniem z tego faktu.
"zgodą na pocałunek i zadowoleniem z tego faktu" - zrozumiałe. Też byłbym zadowolony, gdyby jakaś laska się zgodziła. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tylko salut rzymski. Pełne oddanie szacunków, zero przekazanych bakterii
Całowanie to teraz wybór między manierami a zdrowiem bliskich? Niezły kosmos. Na tym kończę oglądanie.
Świetna forma filmiku!
W filmie moim zdaniem powinno być jasno powiedziane, że to z powodu pandemii te zasady zostały "zaaktualizowane". Już widać w komentarzach kilka osób, które zmylił brak tej informacji. A jeśli Pan nie zamierza usunąć filmu po zakończeniu tej sytuacji, może on naprawdę zadziwić osobę która później go obejrzy :)
Chyba mam jednak dość wiary w ludzi. Sądzę, że zrozumieją.
@@LukaszKielban Ja uważam, że jednak jest zbyt ogólnie. Ale dobrze mieć wiarę w ludzi.
A może gentleman zamiast maseczki powinien nosić ze sobą rozum i godność osobistą. Co będzie gdy władze karzą nosić na głowie metalowe nocniki zapobiegające np. śmiertelnemu promieniowaniu słonecznemu ? Będziemy zakładać go niczym bezrozumna tłuszcza i zastanawiać się nad fasonem i kolorem nocniczka?
Film z 20 marca 2020… ta… wtedy to było… 10 zakażeń na kraj
A nie >16000 na dobę…
Choć może za dwa lata z podobną nostalgią będę wspominał obecne czasy.
Trzeba przyznać, że prowadzący wyglada jak z dziennika telewizyjnego :D
Spóźniłem się o jakieś 1,5 roku XD
co jak co ale maseczke i rekawiczki lateksowe po cos nosimy wiec bym nawet nie uchylal ani zdejmowal
Gentelmen z Bhp Super
panie Łukaszu pan wie ...
Prawie jak Dziennik Telewizyjny 😂
Bez przesady z zarazkami .
A ja bym się pozbył krawatów. Takie stryczki.
Po co się ich pozbywać? Nie trzeba ich przecież nosić.
@@LukaszKielban No właśnie nie trzeba, lepsza juz apaszka. A czy według Ciebie są takie okazje gdzie "nie wypada" nie mieć krawata, albo muchy albo apaszki tylko rozpiętą na jeden guzik koszulę?
W obecnej sytuacji
:
Uważam że osoba która rozmawia przez tel. powinna ją przerwać sama na rzecz rozmowy 4 oczy (nawet jeśli takowej by nie było )
( rozmowy tel są za free bądź niskich kosztów a ta 4 oczy nosi koszty zdrowotne )
Ale sztywne te zasady :/
Podawanie dłoni to jest chyba najgorsze przywitanie jakie może być
Wpisz paruwa albo bejsbol
W krawacie to już tylko politycy chyba chodzą
Ja bym ci reki nie podal nawet jakby koronywirus nie bylo
Czyli jesteś covidianin dzentelmen ...?
Bla, bla, bla.
Teraz to już, koleszko dżentelmenie, dowaliłeś - mówiąc dyplomatycznie - do pieca! :D Jesteś mistrzem z robienia z dobrych manier błazenady.
Zamulasz pan strasznie
To jakiś żart ?
Dlaczego żart? To poważne sprawy, przedstawione w lekki sposób.
Okropny krawat. Jak z PRL-u
Mi się bardzo podoba :)
@@LukaszKielban spoko, ja takich nie lubie:-)