Vorst en snoeien, hoe zit dat? | Februari | Tuinmanieren
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Er is weer nachtvorst op komst, maar je hebt al het een en ander gesnoeid in je tuin. Is dit reden voor paniek? Gaan je planten dit overleven? Wat betekent vorstschade? Is dit het einde van je siergras en hortensia?
Jurgen legt het uit (Nee, geen paniek)
❯ Abonneer nu op Tuinmanieren: bit.ly/2NuUYLt
Vond je deze video leuk? Like hem.
❯ Alles weten over tuinieren? Check dan elke week ons kanaal.
▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼
❯ Tuinmanieren is hét UA-cam-kanaal dat je alles, maar dan ook echt alles vertelt over je tuin. Eerlijke, echte tuininformatie. Tuinieren voor dummy’s, voor cracks, voor groene, maar ook voor minder groene vingers. Voor iedereen met een plant, boom, gras of terras. In korte, informatieve video’s geeft Jurgen Smit - ervaren hovenier, auteur en tuinontwerper - jou antwoord op al jouw tuinvragen.
❯ Meer over Tuinmanieren? We hebben ook een webshop en daarbij kun je ons altijd bereiken via de volgende platformen:
Webshop: www.tuinmaniere...
Website: www.tuinmaniere...
Facebook: / tuinmanieren
Instagram: / tuinmanieren
#Tuinmanieren #Tuinieren #Vorst #februari
Nog een reden om niet te vroeg dat siergras te snoeien is dat er mogelijk lieveheersbeestjes in overwinteren. Dat ontdekte ik enkele jaren geleden in de winter toen ik mijn siergras ging weghalen omdat ik het te dicht bij het pad had geplant en hij na enkele jaren helemaal er overheen groeide. Het zat vol met nuttige lieveheersbeestjes. Maar ja, toen was het al te laat. 🥺
Wij hebben in onze voortuin siergrassen staan. En heb laatst in huis een paar lieveheersbeestjes gezien. Nu snap ik dus waar ze vandaan komen, hihi.
Ik voel ook een filmpje aan komen 😂, gelukkig wel, die van jullie, en of dat leuke filmpjes zijn. We leren en amuseren ons een hoedje bij Tuinmanieren en allemaal dankzij jullie 2, onze vrolijke tuingidsen, bedankt hiervoor en een hele fijne week weer 🥰
Jij ook, Ivonne!!!!
Weer genoten van jullie informatie, nuchter en duidelijk met een vrolijke noot. Ik leer er zoveel van! Ben sinds anderhalf jaar een trotse tuinbezitter die er steeds beter in wordt de tuin mooi te maken dankzij jullie!!
Leuk. Leuk.
Ik ben benieuwd naar het broeiramenfilmpje. Ik heb net een hele stapel oude broeiramen binnengekregen voor onze moestuin. Een beetje extra inspiratie is heel erg welkom!!
Heerlijk om naar jullie adviezen te horen en te volgen!!
Mooi filmpje weer 😄 Heerlijk nuchter ook (' boeit niet' 😅). Ik heb hier meer van geleerd dan van de stapels boeken die ik heb aangeschaft. Thanks weer 😉👍🏻
Leuk!!
Ik zou oppassen met die snoeischaar zo scherp naar boven tussen de benen. Waar je snoeit loopt het niet altijd weer uit...
🤣
HAHAHAHAHAHAHAHAH!
Goed gesprek!! Dankjewel!!!!
Graag gedaan
Ontzettend bedankt voor deze super informatieve video!😊Dankzij jullie video’s leer ik telkens zoveel meer over tuinieren.🌱 Ik heb alleen nog wel een vraag over het verplaatsen van planten. Kan ik mijn planten in de tuin op dit moment verplaatsen of is het verstandiger om hier even mee wachten? (Ivb met de nachtvorst)❄️
Ja hoor, kan.
Dank weer voor het actuele filmpje!
Toevallig de hortensia's vorige week al gesnoeid. De druif en de blauwe regen in december al.
Ontzettend interressant en/ maar vooral omdat het zo leuk is hoe jij/jullie dit maken. Top!
Thanks!!!
Heerlijk verhelderend! Dankjewel!
Graag gedaan
Vraagje: medio januari heb ik op aanrader van u een boom geplant (januari is een goede maand om bomen te planten). Ik heb een prachtige Perzische Slaapboom gekocht die in de tuin staat. Vangt weinig wind en krijgt einde dag nog wat zonlicht.
Toch begin ik me nu wat zorgen te maken. Er zitten wat dode takken tussen (ook levende) en het begint nu wat te vriezen.. best een prijzige boom en zou het erg zonde vinden als die zou sterven. Heeft u tips? Misschien inpakken?
Hallo Jurgen. Bestaat er al een filmpje over de oleanders? Zou je misschien komende week nog wat kort kunnen vertellen over het snoeien en beschermen tegen vorst? Ik heb ze in september na de bloei een klein beetje teruggesnoeid. In december kwam de eerste echte vorst. Ik had ze goed afgedekt met een vliesdeken en toen het strenger ging vriezen zelfs binnengezet. Het blad is desondanks behoorlijk bruin geworden en hier en daar afgevallen. Komt dit nog goed? Met de lichte nachtvorst van deze week staan ze weer buiten, maar wel opnieuw goed afgedekt. Hoe doe ik dit het beste? Bedankt alvast voor je reactie.
Komt er aan. We maken m binnenkort.
Oops... dit weekend precies even hard in de tuin gewerkt. De siergrassen staan er lekker kaal bij en sommige siergrassen even vermenigvuldigt. Ah ja we, we zien de schade in het voorjaar wel. Wederom een super leerzaam filmpje!
Ik heb wilgen/populieren staken (lange stekken ca 2/4 meter) geplant in de grond in de tuin buiten. Alle maal leuk, nu komt er nachtvorst. Maakt dat uit? Zo ja wat nu? En wat kun je er aan doen om het tegen te houden of te voorkomen?
kan je smeerwortel gier ook in de siertuin gebruiken
Kan ik in deze tijd nog planten verplaatsen. . Bedankt voor de vele informatie!!.
Ja kan.
Dank voor weer een nuttige update 👍 Vraagje: moet ik mijn olijven (in pot) echt afdekken bij -4 -5?
Doe het maar als je niet zeker weet welke soort je hebt of waar deze gekweekt is. Er zijn olijven die vorst beter verdragen dan anderen ondanks dat ze dezelfde soort zijn. Puur door de kweeklocatie. Het probleem is dat de boom in een pot staat, dat maakt de olijf (net als elke plant of boom) gevoeliger voor vorst, het gaat erom dat er vooral geen schade optreedt bij de kluit of sta.. Daarbij is een jonge olijf sowieso gevoeliger wegens kleine stamomvang. -5 en niet afdekken is onnodig risico zoeken als je niet weet wat voor olijf je hebt en als je dit überhaupt moet vragen (niks mis mee overigens!). Een tip is om ook geen water te geven. Liever te droog in de vorst dan te nat. Grondsoort en de afwatering speelt daar weer parten in dus.. lang verhaal kort.. je kan zo moeilijk doen als je wilt. Onder de streep zou ik zeggen, dek m af en even geen water geven.
@@Pim3211 dank je!
Mag ik mijn bolaccasia's al snoeien en hoe?
Dank je wel weer.😊
Wat een heerlijk, duidelijk filmpje weer. Dankjewel. Weer lekker wat van opgestoken 🌱🌲🌿🍃🌳🪴
:-)
Verkopen jullie ook slijppasta?
Of een filmpje maken hoe je je eigen gereedschap/ kooimaaier scherp kan maken lijkt mij leuk
Nee, helaas.
Zoals ze hier in Twente vaak zeggen......vaak ben je te bang.☝️😉
Het enthousiasme knalde weer van het scherm
:-)
Erg leuk dit hoor!!!🌞☺
:-)
Weer een top video 👍
Leuke video!
Jurgen vorig jaar heb je een weddenschap in een filmpje gemaakt over aantal volgers. Volgensmij was dat tot 1 februari?
Als we dat niet gingen halen of iets, zou je in zwembroek wat doen dacht ik.
Ik hoor en zie niks in je filmpje hierover terug, over de weddenschap die je gedaan hebt met volgers.
Ben nieuwsgierig hoe het daar nu mee staat of gegaan is.
Sven
We wilden de 100000 volgers halen.. maar niet gelukt, helaas. (of misschien maar beter).
Hallo Jurgen en Cameravrouw. Ik ben de trotse bezitter van de gazon cursus die jullie hebben gemaakt. Momenteel ben ik druk bezig met het voorbereiden van het leggen van het gazon.
Een vraag over de maaiers: ik zit er (mede dankzij het hoofdstuk in de cursus) aan te denken toch voor een handmaaier te gaan en dan een goede met opvangbak. Voor datzelfde geld kun je een goedkope elektrische vinden maar mijn gazon is dusdanig klein dat ik het wel aandurft.
Ik zie echter wel dat de handmaaiers minder hoogte standen hebben dan de elektrische. Vaak maar tot max 3cm hoogte en minimaal 1.2 cm hoogte. Is dit niet te laag voor een gazon waar kinderen op gaan spelen?
En heb je nog tips hoe zon kwaliteits handmaaier te (laten) onderhouden?
Bedankt en ga zo door, jullie zien de bestellen gazon voeding wel verschijnen💙
Bij ons heeft de camelia al een paar bloemen. Die worden bij nachtvorst meestal direct bruin en vallen af. Net als de magnolia die nu al vol in bloei staat. Zonde.
Hoe zit het met de bloembollen die in huis gebloeid hebben die voorgetrokken bloembollen die je nu volop kunt kopen zoals hyacinten en narcisten zijn die nog geschikt voor in de tuin en hoe laat ik ze het beste afsterven. Binnen of buiten?
Ik plant ze na de bloei binnen gewoon in de tuin en het volgende jaar komen ze mooi op, vooral de narcissen.
Hoi Jürgen, wat kan ik doen om mijn white dazzler wel / meer bloemen te laten krijgen? Wel of niet snoeien, voeding? (Welke). Bedankt voor al jullie leuke filmpjes!
Snoeien kan altijd, maar hoeft niet, voeden zeker, hoe fijner hij zich voelt hoe beter. Geef m lekker tuinvoeding (die van ons bijvoorbeeld).
Een vraag over het voeden: als ik een laag compost in de tuin doe en alle zaailingen en opkomende vaste planten komen daar onder, gaan ze dan dood of moet ik heel zorgvuldig over al omheen compost doen?
Zorgen dat de boel niet te diep komt. De planten moeten niet begraven worden, de zon gaat ze straks kietelen om omhoog te groeien, zitten ze te diep dan voelen ze de zon niet, als ze al zover konden groeien zonder zonlicht.
Mijn gras van vorig jaar was volledig verdroogd is weer terug gekomen maar zeer veel onkruid er in wat moet ik doen?
Voeden! Zorg dat de verdroogde kale stukken snel dichtgroeien.
Dag Jurgen, je het had het deze maand nog over het strooien van lavameel. Ik ga dat graag eens proberen op mijn kleigrond die totaal geen kalk nodig heeft. Echter, is het belangrijk dat het gaat regenen hierna of niet?
Nee hoor, lekker strooien. Komt goed. Als het erg droog is en je maakt je zorgen, even een beetje sproeien.
Ha Jur en Caat!! Wat doe ik met mijn oleanders in pot, die best een tik hebben gehad van de nachtvorst??
Grtz, Marion.
streng snoeien tot op 20 a 30 cm. Dan goed voeden en ruim water geven natuurlijk tijdens het seizoen.
Ze hebben het tot 12 maart nog wel over nachtvorst. Kan ik rond 15 maart nog mijn siergras pennisetum hameln terugsnoeien of is dat al te laat?
Mag ook.
ik wil graag mijn buxushaagje halveren in de hoogte en de breedte. wanneer kan ik dit doen?
Nu. (april)
Ohh jammer filmpje te laat gezien ik heb de siergrassen al gesnoeid. Overigens ben je van harte welkom om in onze grote tuin te komen filmen, genoeg verschillende planten te zien.
Leuk, stuur ons een mailtje met fotootjes en adres.. Dan kunnen we kijken of dat leuk is.. tuinmanieren@gmail.com
toppers :)
Kan ik nu nog fruitbomen snoeien, of is het daarvoor te laat ?
Hallo Jurgen, Moet de grond een zekere temperatuur hebben, om er kalk op te strooien ? Het zijn erg koude dagen, nu.
Nee hoor.
Moet mijn Oleander terug binnen met de komende nachtvorst of kan hij dit wel verdragen?
Eventueel inpakken.
Krijgen we de video op 7:37 nog tegoed? 😄
Op je wenken bediend: ua-cam.com/video/NNC2iBXnW2k/v-deo.html
Jo die blombolle gingen er anders prima in hoor! Drie bakjes tulpen gedaan vanmiddag! En ja ben een eigenwijs stuk vreten 😁
Ok.
@@Tuinmanieren heb ze wat on dieper gedaan houd jullie op de hoogte van de ontwikkeling
Chinese anemoon kooptips?
Wat nu met de gazon? Voor fabernet hebben ze een hele geul moeten graven
Oef... inzaaien?
👍🍀💐 11:29
♡♡♡
Ik dek mijn olijf nooit af en die doet het prima.
Het heeft zoveel te maken met locatie ouderdom en resistentie ... gelukkig voor jou
Weer prachtige educatie... wanneer komt de cineaste eens in beeld...?🤔😊
Hahahaha...
Esdoorn een abc boom /heester, nu snoeien dan 🫣?
Volgens mij kun je abc bomen niet meer snoeien i.v.m. de sapstromen.
Daar kun je nu beter van af blijven ivm de sapstroom inderdaad
Ja hoor. Bloeden is niet erg. Niet bang zijn.
@@Tuinmanieren mij is altijd geleerd dat abc bomen beter niet aangepakt kunnen worden in januari februari. Omdat de boom zich dan niet meer goed kan herstellen door de enorme kracht van de sapstroom. Pas op, ik wil u hiermee absoluut niet in twijfel trekken, maar dan hebben ze mij op school iets fouts geleerd. Snapt u mijn twijfel een beetje?
snoeien … heeft dat geen gevolgen voor voor de kou schuilende beestjes? Lieve heersbeestjes en zo? Ik wacht denk ik nog even…
Ja die vinden het fijn in het siergras.
Heb wel de oude bladeren van de magnolia uit de border gehaald.......
Ja is ook goed, hoor.
O jee ik heb twee weken geleden de skimia gesnoeid dom dom dom😐🤔
Hahahah.. komt wel goed
Vaste planten van vorig jaar moeten weg, want anders zie ik mijn krokussen niet. Hopen dat de vorst mee valt.
Komt wel goed
Jurgen, de tuin is gesnoeid, de sneeuw is ontdooit: mogen we vandaag 13-03-2023 al tuinmanieren voeding strooien of nog een weekje wachten?!
Lekker strooien!
Ik zou de Esdoorn nu zeker niet knippen, abc bomen bloeden nu 😱
Bloeden is niet erg.