Beskonačni tobogan (PJESME) - HIGIJENA
Вставка
- Опубліковано 17 січ 2025
- Jedna od pjesama iz zbirke pjesama "BESKONAČNI TOBOGAN" autora Daniela Dominkovća.
RECENZIJA ZBIRKE PJESAMA "BESKONAČNI TOBOGAN"
Čitajući novu zbirku pjesama Daniela Dominkovića zagolicalo me jedno pitanje. Tko je lirski subjekt u većini ovih pjesama? Očigledno je riječ o dječaku koji u pojedinim pjesmama (npr. Bilijar, Duge gaće, Vezivanje vezica) male događaje iz svog života proširuje njihovom raščlambom, raslojavanjem i opisima koji teže detaljiziranju ali je to detaljiziranje dječje nestrpljivo, izraženo u sažetim stihovima. Tako su pravila bilijara sažeta u svega 16 stihova ali tako jasnih kao da objašnjava dijete djetetu. Sličnu stvar, sažete ali detaljizirane i zaokružene deskripcije, imamo u pjesmama Beskonačni tobogan, Dan na plaži, Veliki prasak i još nekim drugim. Za deskriptivnom poetikom poseže još nekoliko pjesama ali bez jasno izraženog lirskog subjekta, od kojih mi je najzanimljivija Lokvica, kratka pjesmica sa širokom slikom i naročito upečatljivim stihom: Dvije male noge bose / Pohitaše u lokvicu.
U drugoj skupini pjesama među kojima je uočljiva poveznica, a u kojima opet prevladava misteriozni dječački lirski subjekt, su pjesme koje kao da izlaze iz nekog zbunjenog pogleda djece na svijet i njegovu logiku i koje nude alternativno, duhovito promišljanje. Naprimjer, u pjesmi Sutra, lirski subjekt, koji nije izričito naglašen ali se itekako osjeti, buni se protiv toga što sutra nikako ne dolazi nego uvijek traje: Kad će jednom doći sutra? / ... / Danas stoji i ne miče“. U pjesmi Računanje dječak/lirski subjekt/junak pjesme suočen je u nadmudrivanju s nekim pedagogom čijom metodologijom i nije baš zadovoljan. Naš dječak se, naime, buni jer mu učitelj želi oduzimati jabuke, umjesto dodavati nove, a u dodavanju se okušao i sam naš mali junak kada u pjesmi Parni stroj pokušava dodati tom stroju jedan broj i tako ga učiniti neparnim. Nadalje, u pjesmi Bijela ljubičica postavljeno je još jedno zdravorazumsko pitanje: Zašto se i bijela ljubičica, zove ljubičica, iako je vidno bijela? I na kraju pjesme nudi se rješenje da se takve, bijele ljubičice, prozovu bjelačicama. Ovdje bih iznio jednu napomenu, koju jako potenciraju teoretičari književnosti, a to je ona, da istinski pjesnici i dobra poezija sudjeluju u stvaranju i razvoju jezika. E, sada smo već na tragu otkrivanja identiteta našeg lirskog subjekta, no strpimo se još malo.
Veliki broj pjesama u ovoj zbirci možemo nazvati i poučnim, jer one kroz jednostavan izraz govore o stvarima i pojavama u svijetu koje nas svakodnevno okružuju, a o kojima ni odrasli često ne razmišljaju dovoljno. Naprimjer, pojava i pjesma Mpembin efekt koji ne djeluje logično. Radi se o pitanju koja će se voda prije smrznuti, vrela ili hladna? Logika nam nalaže odgovoriti da će to biti hladna ali Mpembin efekt je dokazao suprotno i tako dao veliki prilog dječjoj logici naspram logike odraslih. I pjesma Skakač, koja raspravlja o životinjama koje mogu najviše skočiti iznenadit će nas svojom istinitom, matematički dokazivom informacijom. Neke pjesme raspravljaju o neobičnim pojavama, poput toga što su palindromi, a neke objašnjavaju neobičan nastanak običnih stvari, poput stabla oraha koje se nalazi „kraj staroga šumskog puta“, a koje je izraslo iz ploda kojeg je izgubila jedna vjeverica. U nekim je pjesmama opet objašnjeno postojanje nekih stvari proizišlih iz ljudskih djelatnosti, poput Kineskog zida i Transsibirske željeznice. Tu već postaje sumnjivo, otkud toliko znanje jednom djetetu? I usred te sumnje u knjizi se naleti na pjesmu Sedam i petnaest koja nam otkrije da se tu radi o nekom drugom, prijašnjem djetinjstvu, i čitav pogled na dječji svijet ustvari postane dječji pogled na svijet i naš lirski subjekt se otkrije u samom pjesniku Danielu. To dijete koje cijelo vrijeme progovara kroz pjesme je upravo on sam, dio njegovog identiteta kojeg je uspio zadivljujuće dobro očuvati kroz godine i koji se, poput pravog djeteta, nemirno probudi s vremena na vrijeme, potraži izlaz i pronađe izraz u pjesmama. A kako je taj dječak dječje nemiran, isto je tako i dječje plašljiv, pa nas s vremena na vrijeme pokušava prevariti predstavljajući se u pjesmama kao Marko, Luka a čak i - gle malog prepredenjaka - kao Daniel.
Neke pjesme su toliko lijepe i jedinstvene da bi bilo nepravedno svrstavati ih s drugima ali isto tako i ne spomenuti ih. Recimo, citatna pjesma Poslovice satkana je od samih poslovica koje tako stvaraju novi kontekst a pjesma Boje ima skrivenu poruku o ravnopravnosti. Uostalom, ako im pristupimo kroz igru, sve pjesme u ovoj zbirci mogu nam donijeti zabavu u njihovoj interpretaciji a pojedine nas mogu i naučiti skromnim trikovima kako da u živote unesemo malo poezije ili romantike. Primjerice, jeste li znali kako ... oblaci, lijepo molim, / ne gledaju se stojeći?
Marko Matolić