Se taskumatti näytti ihan joltain kieltoajan aikaiselta pirtun salakuljetus jutulta ! Ja se leipäleikkuri tais olla makkaran siivuttamiseen tarkoitettu vehje tuohon aikaan on kaupasta ostettu se parin kilon tanko lauantaimakkaraa jo´nka sitten on saanut näppärästi siivuiksi tuolla =)Siisti talo muuten =)
Joitakin lähikatselijan havaintoja: Mitä ne harmaat muovisaavit ovat alussa? Uusi Kesti 400 -kahvi on aivan outo minulle mutta perunajauhopaketti tuttu; alumiiniset kertakäyttögrillausvuoat + kertakäyttölusikat + värilasinen kynttilälasi pöydällä ovat varmasti tältä vuosituhannelta (noin 7:00); lattialla patjoilla on ehkä joku nukkunutkin äskettäin (noin 9:15); veivattava leipä- tai makkaraleikkuri on 1970-luvulta.
Kun näitte että vaarallinen kaivo niin eikö kannattais vaikka jotain lautaa heittää siihen päälle? Kyllä tuolla irtoavaa lautaa roikku. Edes vähän auttaa ja huomataan paremmin.Ei eläimet tipu sinne.
Taikka väsäis semmosen "kolmion", että laittais kolme puuta (lautaa, lankkua, tjsp) yhteen yläosasta. Toki olis hyvä jollain punoa/laittaa yhteen yläpäästä.
On varmasti pahempiakin ja pienempiä pelastettu. Noin iso talo kunnostettuna olisi varmasti todella mahtava asua tai kesänviettopaikkana ja eipä tuo muutaman uuden katto tiilen lisäksi taitaisi kauheasti uudistusta kaivata. Toki ehkä se ois kiva et vesi ja sähköt tulis nykyaikaisesti🤔
Juu'käykää siinäki vielä, olen utelias. 😄👌mahtava paikka tämäkin. Upea. Kiitos jälleen teille.🍮🔦🌅
Mahtokohan olla Suomen lippu siinä tuvan penkillä. Hieno paikka. Kiitos
Komea talo .Kiitos hienosta videosta
Sanon vain nöyrä kiitos molemmille.
Tuo puinen kaukalo oli minun lapsuuden kodissa ikkunan alla keräämässä talvella vettä jota valui ikkunoista
Eteisessä oleva puinen juttu oli sahdin teossa mukana ainakin meidän suvulla.
hello :) another great video my friend :) Like !
Hi hälsning från Gotland, finns liknande byggen hä i Sverige, MEN inte på Gotland ❤
Se taskumatti näytti ihan joltain kieltoajan aikaiselta pirtun salakuljetus jutulta ! Ja se leipäleikkuri tais olla makkaran siivuttamiseen tarkoitettu vehje tuohon aikaan on kaupasta ostettu se parin kilon tanko lauantaimakkaraa jo´nka sitten on saanut näppärästi siivuiksi tuolla =)Siisti talo muuten =)
Juu pirtuu on noissa tullu. Neljäsosa litran peltinen oli "varpunen" ja puolen litran oli "lahna"
Se "hymypatsas" oli J.K Paasikiven muotokuva, Essi Renvallin suunnittelema sotainvalidien tms hyväksi.
Juu kiitos kommentista. En sitä todella tarkoittanutkaan hymypatsaaksi.
On sääli, että tällaista hyvää taloa ei hallita ja muuttuu raunioiksi! En ole!
En kyllä ilman turvakengiä lähtisi noihin vanhoihin kohteisiin vaeltamaan..Ei tiärä mihin astuu..😎
Tuo on varmasti totta! Lapsena astuin pitkospuun rautanaulaan ja tuli joku tulehus. Kaveri kanto mua koko koulupäivän repussa silloin. :D
Joitakin lähikatselijan havaintoja: Mitä ne harmaat
muovisaavit ovat alussa? Uusi Kesti 400 -kahvi on aivan outo minulle mutta
perunajauhopaketti tuttu; alumiiniset kertakäyttögrillausvuoat +
kertakäyttölusikat + värilasinen kynttilälasi pöydällä ovat varmasti tältä
vuosituhannelta (noin 7:00); lattialla patjoilla on ehkä joku nukkunutkin äskettäin
(noin 9:15); veivattava leipä- tai makkaraleikkuri on 1970-luvulta.
Löysin eräästä kirjasta paikasta kuvan -30 luvulta ja jonkun verran tietoutta. Voin katsoa, jos saan lisättyä ne jossain vaiheessa.
3:20 oliks toi zippo tos hymy patsaan vieres?
Tuon hieno vanha talo
Niin on ja vielä minusta pelastettavissa.
Kun näitte että vaarallinen kaivo niin eikö kannattais vaikka jotain lautaa heittää siihen päälle? Kyllä tuolla irtoavaa lautaa roikku. Edes vähän auttaa ja huomataan paremmin.Ei eläimet tipu sinne.
KesäEsa69 No eiköhän ne eläimet sen verran osaa varoa jos ei niin oma ongelmansa. Käy sinä heittämässä se lauta sinne.
@@siunaamatonmersu Heitä sinä kun ajat ohi siitä RC autolla.
Hui. Mitähän kaivoja vai mitä ovat, vovat olla syviäkin.Olkaa tosi varovaisia, aika piilossa nämäkin. Pitäisi köyttäkin olla varalta vyötäröllä.📣🔊😫😕.
talo on varmaan ollut upea! voisitte kyllä peittää noi kaivot laudoilla, todella vaarallista , jos jotkut ei sitä näe / huomaa!
S Sanne Laudat mitä noista paikoista löytyy on jo valmiiksi puoli mätiä eli ei juuri hyötyä.
Taikka väsäis semmosen "kolmion", että laittais kolme puuta (lautaa, lankkua, tjsp) yhteen yläosasta. Toki olis hyvä jollain punoa/laittaa yhteen yläpäästä.
Sillä sarvella tehtiin ruisleipiin reiät. Siellä talossa on paljon leivottu kun leivän kuivatusorsia oli niin monta.
Kiitos Irja kommentista ja infosta👍🙂
Olisikohan leipuri asunut :D
Hienoja vanhoja tavaroita..mikähän näitten asukkaitten tarina ollut jos tietoa on sori kun kysyn
Hieno kohde
Hauskaa on se missä kunnossa tuo talo on rungoltaan edelleen, olisi pelastettavissa.
Hyvinkin, mutta kyllä siihen vaihto hirsiä menisi.
On varmasti pahempiakin ja pienempiä pelastettu. Noin iso talo kunnostettuna olisi varmasti todella mahtava asua tai kesänviettopaikkana ja eipä tuo muutaman uuden katto tiilen lisäksi taitaisi kauheasti uudistusta kaivata. Toki ehkä se ois kiva et vesi ja sähköt tulis nykyaikaisesti🤔
Aina yhtä mukavoo
Aika vanha varmaa
Kyll sääliks käy kun ei omaiset jaksa kattsella tilan perään tai myyny/vuokrannut jonkulle tilaa mutt on vaan jäteyyt oman onnen nojaan 😕
Ehkä monta omistajaa osa haluaa ehkä purkaa ja osa kunnostaa tai myydä pois ja koska sopuun ei päästä niin talo vain seisoo tyhjillään :(
Punk in Finlandin vanhan liimanhaistelijan kämppähän se 😂😂😂
Ei ollu vandaalit käyny
Minua ihmetyttää, miksi näissä autiotaloissa on kaikki ihan kuin tahallaan heitetty epäjärjestykseen…
Vissiin mekaaninen laskukone ois ollut tossa eteisessä
Laitoitteko mitään sen kaivon päälle, ettei siihen vaan mene kukaan ihminen eikä mikään eläin?
No olisi tosiaan pitänyt laittaa... Varmuutta kaivosta ei toki ole, mutta epämääräinen syvä monttu se kyllä oli
@@UrbexArttu Joo tuollaiset kannattaa aina peitellä.
Mielenkiintoisia tutkimuspaikkoja ovat nuo vanhat rakennukset.
Näytäkää paremin noita vanhoja uunin pelti juttuja
Pistetään korvan taakse👍
Missäpäin kuvattu?
En valitettavasti, kerro sijainteja vandalismin vuoksi.
Ettei olis sahtikuurna tuo puuastia
Tai särän paistokaukalo?
Toi näyttää meidän koululta vuonna 1920
Kokeilappa kiinan digivaakaa saman kokemuksen saaneena, hah, hah, haaaa,,,, toimiiko häh
Niin ne tv:t varmaan toimii, mut kokeileppa kiinan versioita"taulutv:t"ei toimi, se on varma
Ja ne liimat on kaks komponentteja taikka liuotepohjaisia =ei vaikuta ikä eikä pakkanen