Prometheus i Grafana oraz node_exporter
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- Praktycznie jak zainstalować i skonfigurować Grafana, Prometheus oraz node_exporter do monitorowania wykorzystania sieci i obciążenia procesora.
Wsparcie poprzez Patronite: patronite.pl/r...
Jeśli wspierasz moje działania ja wspieram Ciebie szanując Twój cenny czas, dlatego możesz pobrać kod z sekcji plików do pobrania w serwisie Patronite!
Interesuje Cię temat serwerów oraz stron internetowych? Zobacz inne moje filmy na kanale.
Instalacja systemu Joomla! 4 na serwerze VPS: • Instalacja systemu Joo...
Domena na dobry początek: • 01. Domena na dobry po... &t
Serwer internetowy dla Twojej strony: • 02. Serwer internetowy...
Możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego podczas zakładania konta w Ethernet Servers, w ten sposób wesprzesz mój kanał lub dokonać zakupu usługi bezpośrednio. Wybór należy do Ciebie z góry dziękuję :-)
www.ethernetse...
Link do strony z ofertą serwerów VPS za $1
www.ethernetse...
Zakup domeny w korzystnej cenie
www.aftermarke...
Link do strony z generatorem konfiguracji
vps.pyrek.com.pl
Grafana jest przepotężnym narzędziem i bardzo plastycznym. Zamiast node exportera używamy jednak Zabbixa. Jeśli ktoś zastanawia się jak można jej używać w pracy na przykład sysadmina to można zdefiniować w niej alerty a w wersji Enterprise generować codziennie raporty i wysyłać je mailem. Fajna sprawa jeśli ktoś ma na przykład monitoring biznesowy, albo tak jak ja używa Grafany by mieć podgląd wszystkich składowych systemu w jednym miejscu (serwery, bazy danych, aplikacje). Bardzo fajny materiał :)
Tak to prawda, nie ma co ukrywać, że Zabbix istnieje. Radzi sobie doskonale, jednak Ja wybrałem Grafanę, wyłącznie ze względów estetycznych, jakoś ładniejsze są te wykresy. Ostatecznie i co najważniejsze, to oba systemy dostarczają wielu informacji dla administratorów. Wolna wola, wolny wybór :-)
Chętnie obejrzę film o zabezpieczaniu grafany !
Jest potrzeba to nagram :-)
Dobre rozwiązanie, pewnie istnieją lepsze narzędzia, ale przekonały mnie wykresy, są do bólu czytelne + dopięcie statystyk z proxmoxa i łatwo można wszystko podejrzeć
Cieszę się, że mogłem pomóc w wyborze!
Remigiusz dzięki za ciekawy materiał. Czy mógłbyś kiedyś nakręcić materiał odnośnie plików konfiguracyjnych serwera Apache 2 ? Głównie chodzi o wyjaśnienie co za co odpowiada oraz tworzenia Virtual Hostów dla szyfrowania certyfikatem Letsencrypt portów innych niż 443. Mam kilka maszyn wirtualnych na Proxmoxie i chciałbym je wystawić na zewnątrz (testowo) po SSL na innych portach niż domyślny. Posiadam Mikrotika 4011 z wykupioną domeną , publicznym ip i ddns . Moim celem jest aby maszyny wirtualne działały w subdomenach i były to polączenia po SSL na różnych portach z zewnątrz. Przekierowanie portów zrobione jako DST-NAT , lokalne adresy DNS przypisane do VM . Obecnie korzystam z tuneli Wireguard i działa to bardzo dobrze . Pozdrawiam Andrzej.
Takowy materiał już jest proszę bardzo: Konfiguracja serwera VPS od podstaw
ua-cam.com/video/JMJLUc2YXb8/v-deo.html Wszystko jak na zamówienie :) Zobacz późniejsze filmy z VPS w nazwie, na pewno dotyczą konfiguracje o które pytasz.
@@RemigiuszPyrek Dziekuje bardzo. Przyznam, że jeszcze nie oglądałem
Witam,
świetny materiał,
czy system można tak skonfigurować żeby zastąpił PRTG dla sieci?
pozdrawiam
Daniel
Oczywiście jeden z konektorów masz na przykład tutaj: github.com/neuralfraud/grafana-prtg. Nie korzystałem do tej pory jednak Grafana znana jest z uniwersalnego podejścia i wielu możliwości. Rozeznam temat i zobaczę co znajdę!
@@RemigiuszPyrek super, dzięki za info
Zapowiada sie jakas seria o Grafanie?
Tego to nie wiem, nie zastanawiałem się nad tym zbyt długo. Ktoś widząc mój film zapytał czy pokażę kiedyś jak zainstalować Grafanę no i jest. Moje życie zawodowe pcha mnie w eksplorowanie innych technologii aniżeli narzędzie do prezentowania statystyk. Jednak w wolnej chwili sprawdzę co może być przydatne do wykorzystania w pracy.