Nagyon jó és tényleg hiánypótló! Félelmetesen jó a megközelítés a méretről és a jelről amit a csali generál meg a horogméretről/súlyról.Ilyesmi az én gondolatom is 7-9m vízben miért kell vékony zsinór a 3 kanyar kiküszöbölésére (mélység, szél, áramlat) hogy legyen kontakt a csalival. A méretről még annyit, hogy 7"jiggel nem egy ugyanakkora süllőt fogtam. Légyszi a következő gumis süllős eszmefuttatás legyen!
Teljesen igazad van a fentiekben, kivéve abban, hogy a süllő az pont nem annyira harcsa :)) Komolyra ferdítve, egyrészt vannak kivételek, másrészt, ami fontosabb, hogy bejön a keresőkép, mint etológiai fogalom ide, és abban a jobbára rezgések alapján tájékozódó harcsa a nagy ász. Van olyan, hogy a Tiszán is fogsz nagy wobblerrel harcsát, nem is egyszer, de sokkal többször a kicsivel, mert irdatlan mennyiségű küsz van benne. Sokszor pont az a baj, hogy egyszerűen nem lehet annyira lemenni a jelben, hogy elhiggye a csaliról, hogy van köze a 4-5 centis "tűhalhoz"...
@@gegenyviktoríme a válasz miért a 3,5centis alis vertikemmel fogtam két hónapja a 13,6-os hareszom😅 SOHA nem tettem még fel előtte ilyen kicsit mikor harcsáztam.
Nagyon jó kis összeállítás volt ez, a Szalai Gabi wobbler bemutatójához hasonlíthatnám. Nagyon tetszett, főleg azért, mert egyértelmű, hogy minden víztipusnak megvannak a maguk csalijai. Amiket te itt bemutattál, nálunk a Dunán balinoznak, meg süllőznek leginkább. A film elején a nagyágyúk azok viszont remekül működnek. Számomra élményt nyújtott az, hogy most egy igazi nagy pecás, egy profi bajnok mutatja meg a cuccost, ezt összehasonlítottam a saját koncepciómmal. Érdekes eredményekre jutottam. :) A facebookon a kommentem egy mosolgós emoji fej volt csupán. Nos ezért. Köszönöm a filmet.
Nagyon informatív video, sok hasznos tippel... Mondjuk kezdö pergetőként 3 percenként megállók egyet google-zni, mert nem tudom biztosan hogyan miről van szó 😂 Még egy nagy pozitívum, az előadás módod, érthető, választékos, kellemes csak hallgatni is😂😂 18:00 nál jót röhögtem😂: azért jó mert ha igy zörögsz az éjszakai harcsahorgaszatnál, akkor azt az 50-60m már nem kell meghorgásznod
Köszönöm! :)) Bíztam benne, hogy nem csak nekem vicces :D Btw, igen, lehetett volna pontosabban specifikálni egy-egy modellt, kiírni a képernyőre, esetleg tenni egy linket hozzá, de pont nem akartam promózni, sem tészta hosszúra nyújtani a témát, meg annyi infóból már pontosan el lehet jutni minden egyes darabhoz. Azért, ha a kaphatatlanokból találsz, szólj bátran! 😁😅
Végre egy értelmes magyar horgászvideó! Értelmes alatt inteligenst is értek. Kaphatatlan wobik kaphatóak,kérdés ki mennyit ad érte. Én ezeket hobbi szinten vadászom és adom el őket, hacsak nem megtetszenek. Hamarosan kereslek majd bot ügyben, Te meg engem kereshetsz csali ügyben! 😉
@@tamashorvath269 Köszönöm! Hát lenne olyan wobbler, ami miatt keresnélek... mert kevés az a 4500 darab, ami most van :))) Igaz, ebből harcsás alig ezer darab, tehát feltétlenül kell még vennem! :)) Valahol ez gyűjtőszenvedély is, mert valljuk be, a wobbler egy szép csali, jó még ránézni is... ;)
Köszönöm, bár az ezret már a Túr-bukósnál elérte a csatorna... Apropó, Balaton? Kár volt kihagynod, brutál filmeket készítettünk... viszont augusztusban közkívánatra újra jövök, csak legyen Fonyódon szállás...
Jó videó! Én még csak 25 éve űzöm a felszíni harcsahorgászatot, de legalább nagyon sok éjszakát töltök vízen. Lenne pár kérdésem, kíváncsi vagyok a véleményedre: - Idén nálunk halott a Tisza. Persze tudtam, hogy olyan év nem lesz mégegyszer, mint a tavalyi, de brutális a különbség. Nálatok is? - Pós beidegződés a vastag varrt előke. Kapcsot igyekszem a legkisebbre csinálni, ami még megtartja a nagy halat is. Szerinted van hátránya a 60-as varrt fonott előkének? - Számít a csali színe - túl azon, hogy a horgász jobban látja? - Használsz Xzoga-t? Benyus nézett ki nekem egyet pár éve, mert a Tiszára sokalltam a Sage-t. Kicsit gyenge az igazán nagy halakhoz (Taka-SI 7 kg), de meg tudom azokat is fogni. Orsóval együtt 480 gramm a felszerelésem, közel érzem a tökéleteshez.
Az a típusú harcsázás, amit szeretek itthon, az nagyon nem egyenlő a Pó folyón művelt pecámmal, sőt! Sokszor itthon az egyik botot finomra hangolom, a másikat meg nagyra állítom össze, hátha épp aznap este botlok bele egy nagy harcsás szituba. De a valóság az, és ezért a finomkodás, hogy a magyar tiszai partdobós harcsázás jellemző harcsaméretei 5-8 kilósak, 10-18 kg a szebbje, és 20-45 között van a nagyja, de ez már csak 1-2%. Az ettől nagyobb gyakorisága szerintem az 1%-ot sem éri el. Ezért horgászom itthon finoman. A Póra meg amikor kimegyek (17x voltam eddig), nem érdekel a 20 kg alatti harcsa semmilyen szinten, még a kapását is kerülöm. És hogy kapcsolódjak a kérdéseidhez: akkor jön a vastag fonott előke, én is szoktam varrni, kb. 0.50-0.60-as fonottat, de inkább ezt szemre nézem, hogy elég vastag és tömör fonású legyen. Meg 0.30 mm-es Daiwa Saltiga 12X egy 4000-es Catalinán... ;) Az XZoga egy nehéz, "törhetetlenre" gyártott blank, lehet vele partot dobni, meg jól el is fáradni, vagy ahogy te is írod, lemenni a határra (7 kg) és zsinórról fárasztani. De ott azért vitatnám a harmóniát a cuccban, bár ha jól értettem, ez kifejezetten a hazai körülményekre összeállított felszerelésed. Szóval nem, nem használok XZogát, a saját blankjeimet használom, és tervben is van egy nagyon jó kis harcsapergető partdobó bot megalkotása, de ha valami, ez nem egyszerű, bárki bármit is mond, nagyon nehéz összeházasítani a karakteresen szélső értékeket egyetlen blankban... A csali színe egy kisebb esszét (vagy estét :D) is ki tudna tölteni, itt nagyon sok tévhit és összemosás van, erről majd egy másik anyagban bővebben beszélek. Röviden pedig azt gondolom, hogy a víz tisztulásával egyenes arányban egyre inkább felértékelődik a szín szerepe. Kakaóban meg nyilván nem számít, csak nekünk, hogy hová dobunk. Jogos, a Tisza idén árnyéka önmagának, de nem is volt jókor jó víz, már amennyire követtem. És bizony azt se hagyjuk ki, hogy a szakaszok halállománya változik, téli/tavaszi áradással, oxigénhiánnyal összefüggésben sokat mozog el a hal, mert ahogy szoktam volt mondani: uszonya van, és nem fél használni! :))
Még egy gondolat a megfelelő felszereléshez; itt nagyon belép az emberi tényező, vagyis, hogy ki milyen típus/habitus, és a cél, hogy mit szeretne elérni. Koncentrálnék most az utóbbira: "minden harcsát meg akarok fogni", "minél több akcióm legyen", "ha jön a nagy, az biztosan ne menjen el", "én a balint is meg akarom közte fogni", "nem dobok kis csalival, ha kap, akkor nagy legyen", stb. teljesen különböző irányok. Ezek egyrészt erősségben teljesen másként hangolt felszerelést igénylenek, másrészt a különböző célok hitvitákra adnak okot, és a végén mintha már nem is lenne közös nevező, konszenzus - hát persze, mert ezek a halmazok csak részben fedik át egymást, és van, hogy csak nagyon kis részben...
@@gegenyviktor Annó napokat vitatkoztunk a csali színének jelentőségéről, olyan horgászokkal, akik sok harcsát fogtak (pl. Székely Ádám), nincs igazság, mindenkinek más a saját tapasztalata, hite. Beugrató kérdés :) Szerencsére a Tiszán pergetve is belefutok jó halakba, de valóban indokolt finomítani a Pó után. Én ott is "finom szerelékes" horgásznak számítottam, de 800 gramm felett volt a felszerelésem (Sage 570-3, Tica Taurus). Majd mérd le az itthon használt készséged, a 480 gramm szerintem nagyon alsó hang. Minden csalit szépen dob, 40 kg feletti halaknál érzem kevésnek, de eddig ezeket is sikerült megfogni. Csak míg a Pón a legszebb években is max. 30-40 éjszakát dobtam végig, hosszú szünetekkel, itthon ha jó a Tisza, 100+ éjszakát vagyok kint, és közel 60 évesen nagyon-nagyon fontos a könnyű felszerelés!
Köszi Viktor, nagyon jó videó lett. A csaliméreteken meglepődtem és 1-2 formán is, amiket nem is gondoltam volna dobni parti pecánál. TFüred-Derzsi szakaszt szoktuk vallatni kisebb-nagyobb (inkább kisebb :( ) sikerekkel.
Kevesen vannak a pergetö palettán akik ilyen terjedelemben , " ismeretekkel" rendelkeznek mint Viktor.Nyilván a vizen töltött idö és tapasztalás adja a tudást , ami itt megjelenik.Akkor vagyunk jók ha tapasztalunk. Mert minden nap minden sikeres akasztás , kapás , rávágás soha sem ugyan az, legfeljebb hasonló:) Nagyon tetszett amikor kitér arra , hogy egyszerüen eltünik egy wobbler létjogosultsága, és nem sikeres. Erre elég nehéz magyarázatot találni. A halak okosodnak , és örökítik túlélö képességeik egyre többf´le módon. Nehéz belemenni ebbe a témába, hiszen halbiológiánk, még csak tapogat a halak viselkedését illetöen.De gondolj bele, egy megakasztott 10 es hari amit visszaengedsz, -(?).Hiszed hogy primitív , és kezdetleges idegrendszerrel rendelkezik. De túllésre kódolt´. Az ivadék, már az is óvatosságra terem, egy ilyen östöl. Misztikus mi? Csak gondolj bele. Pedig igaz, A nyakam teszem rá. Kihívás , é rengeteg idö. Ez kell ma a pergetéshez. Szerencsés akinek ilyenje van. Viktornak van:) Köszönet , hiszen a szavak mögött ott a lényeg:)
Ez a videó kiált egy második részért, ami már a gyakorlatot mutatja be. Hogy szabad világìtani a csónakban? Csalivezetés? Mire érdemes még figyelni? Mi a megfelelő idő, alkalom? Aztán a felszínizés ugye. Hajrá, így tovább, amúgy klassz a videó!
Rajta vagyunk a témán! :) Sok érdekes kérdés és bemutatni való részlet maradt még ebben a témában, gyűjtjük mi is, de köszi a felvetéseket, ötleteket! Az éjszakai videós rákészülés gördített némi megoldandó feladatot elénk, illetve várjuk a vizet, mert ez most nem az... ;) Közben készülnek ám más témájú videók is, de nem marad el ez sem.
Nagyon köszönjük, szuper összefoglaló! Sajnos még nem volt alkalmam a Tiszán pergetni, de tervben van! És nálunk a Dunán is sűrűbben köszön be a harcsa a kisebb wobikra. Legtöbbet ssr9-el fogjuk, de nekem lett egy személyes kedvencem ez pedig a rapala srrs07! Olyan sokszor akadt süllő helyett harcsa rá, hogy ma már célzottan harcsára dobálom!!
Na erről van szó! Ez például unikális adat, mert az SRRS nekem speciel mindig éreztem, hogy érdemtelenül lapul a dobozokban... köszönöm, köszönjük! Az SSR-9 pedig nekem ugye nem partdobós wobi, vagyis olyan irányból az, hogy már nem az... 😁😅
@@gegenyviktor ssr9 sfc színbe nem egy kapitalis halat fogtam többek között nagy harcsát is van videó a csatornámon van belőle sok dekorom de az sfc szín nagyon fogós
Szia Viktor! Hasznos videó lett mint mindig :)) pár éve én is belekóstoltam és minden évbe a legjobban várt horgászat lett ez a fajta pergetés. Még nincs mögöttem 30 év ebben a módszerben de határozottan egybe vág a te tapasztalataiddal. Nálam az origo amivel kezdem a pecát eddig a salmo frisky volt. (az első alkalom amikor ezt a módszert kipróbáltam 3 halat adott 1 éjszaka alatt) Azóta viszont a sok kapástalan idő után mindig elkezdtem finomítani, mind felszerelés terén, mind a csali méretét illetően. Kíváncsi voltam nálad szerepet kap-e ez a csali, de nem említetted :D úgyhogy még tesztelem tovább :D lesz téma a part megvilágítása?
Bár bennem még nem fogalmazódott meg ilyen konkrétan ez a felismerés, hogy pl a frisky is elég komoly jelt ad le, főleg ha a kelleténél gyorsabban van húzva, ami könnyen megesik egy durvább cuccal, és hogy ez mennyire kontraproduktív lehet. És ezért működhet jobban a ligthosabb cucc egy kisebb 1 részes csalival. Megspóroltál nekem most jó pár évet és üres dobálást :D :D
Üdv,szia Viktor . Nagyon jó film hiánypótló, köszönjük szépen. Érdekelne a te véleményed ,használsz e különböző fényeket part meg világítására , nem feltétlenül egy nagyon zavaros víznél hanem normál nyári körülmények között, mennyire zavarja szerinted a halat ,mert a horgász tájékozódását a csali tökéletes helyre esését nagyban segíti, de az én észre vételem szerint sokszor a gyenge lámpa fényben sincs rablás, viszont előttünk és mögöttünk is van már miest el haladtunk.
Egyszer bővebben is kifejtem, de hajnal fél kettőkor (mintha harcsáznék :D) engedd meg a rövidebb választ: használok fényt, zöldet (engem a piros zavar), de nem fejlámpában, hanem neoncsőben vagy ledben (ledszalagban). Legjobb, ha van fényerőszabályzó benne. Anno korom sötétben dobtam, meg is lehetett tanulni/szokni, de szó szerint életveszély volt olykor - nem ajánlom senkinek. Tehát nem csak a fény "színe" zavarja a harcsát, hanem az intenzitása is. Ugyanakkor... a rablás elhallgatása, amikor közel vagy, az azért van, mert közel vagy. Elsősorban, és nem a fény miatt. Nyilván a túl erős fény "beúszása" (sok led), vagy a nulláról ráfordulás (erős fejlámpa) ugyanúgy (el)zavarja a halat. Ahogy mi hívtuk, az "oldalhullám" (de bármilyen, csónaktól kifelé terjedő rezgés) üzen a halnak, hogy nincs egyedül, jobb lesz vigyázni... - ez tudja leginkább becsukni náluk a kaput.
Örülök, hogy van videó, ràadàsul hosszabb, kifejtős! Noha sok közöm harcsàzàshoz nincs, de a profizmus, a tapasztalat, és a figyelmet lekötő előadàsmód miatt szívesen néztem meg! Egy kérdés még a többi 100 mellé, vàrható esetleg süllős, csukàs kifejtő videó tőled?
Köszönöm a pozitív visszajelzést! Hogy a viharba ne :)) lenne készülőben csukás/süllős anyag, és még minden más is, ami a pergetés mélységeibe világít be. Cirka 40 éve mást sem csinálok, mint pergetek, van mit mondanom Nektek! :)) Max. bojlis videót ne várjatok tőlem, de még rakósozni/matchezni is vissza tudnék ülni... (nyugi, nem fogok! :D)
Köszi a szuper informatív videót, számomra újra meghozta a kedvet ehhez a módszerhez(miután már egyszer kiégtem belőle). De végtelen kérdésem lenne még 😅. Remélem lesz folytatás, ahol a horgászat akcióját taglalod. Csorgás, dobás, csalivezetés. Számomra az az igazán érdekes terület, sok kérdőjellel.
Köszönöm-köszönjük! És mindenképp, tervezzük a gyakorlati folytatást, csak még az éjjeli filmes technikát csiszoljuk hozzá, meg helyet keresek a naptáramban. Ja, és a harcsákéban is... :D
Szia Viktor! Magas színvonalú videó ez is, köszönet érte! Részben ennek a videónak a hatására újra kedvet kaptunk a partdobáshoz, és soha nem látott eredményesen űztük az elmúlt hetekben! Jól gondolom a szezon már lement? Vagy mi az a víz hőfok vagy időjárási tényező ameddig érdemes dobni a partot? :) Előre is köszönöm a választ, és az informatív videókat!
Az egy Meiho, Versus VS-7070N a típusneve. A Jadabo -nál van, és elvileg már él a MIACSEL kuponkódunk, azzal azért láthatóan olcsóbb, és engem is támogatsz, szóval bátran használd! :)
A japan Megabass-nak vannak olyan botjai, marmint uveg vagy fiberglass spicc es utana karbon test, de ezek a botjai a pisztrang pergetos kategoria csak sajnos. Vannak viszont eros jerkbaites botjai is, es szerintem siman tudnanak ilyen pergeto botot csinalni, mint amirol beszeltel. :) Lehet ha irsz nekik, meg csinaljak neked.
Szia Viktor! Gratulálok a videóhoz! Mutattál sok olyan wobblert, amelyiknek csak a nyelvében van rögzítve a kapocs, nincs végigdrótozva. Haverommal már megtörtént, hogy a rávágás után csak a terelőnyelv jött ki..😅 Másik dolog, hogy nálunk a Dunán, Bajánál, egyszerűen nem szeretek csorogva dobálni, mert iszonyat sok hód van, és végigkísér sokáig, közben a frászt hozza rám(halakra depláne), ahogy rácsap a vízre. Tényleg brutál el vannak szaporodva, ezt a csorgós pecát megöli. Neked mi a véleményed ezekről? Várom megtisztelő válaszod! :)
Köszönöm szépen! :) Igen, a hód... amiatt az állat miatt már én is kihordtam néhány infarktust lábon. De csak ezért nem ignorálhatjuk a csorgást... olyan ez kb,. mintha azt mondanám, hogy rosszul látni az éjszaka sötétjében, így inkább csorogjunk nappal... Viccet félretéve, ez van a hóddal, nincs ráhatásunk, zzzöld téma. A végigdrótozásról meg ugyanazt gondolom, mint a bivalyerős horgokról. Ha mindenképp meg akarom fogni a halat, akkor csak olyannal dobálok, ami végig van drótozva, de ha ott tartok, hogy valamivel végre kapásra kellene bírni, vagy a kisméretű küszt utánozni, akkor örülök, ha van olyan a dobozomban, amit megfog... Másik, ami miatt a legtöbb (jelzem, feketesügérre gyártott) wobbler szétesik/eltörik, az a brutál erős főzsinór és a fék kottára beszorítása, mert másképp nyilván nem jön ki a százkilós harcsa. Lehet bivalykodni, de meggyőződésem, hogy az eltört wobblerek fele harcsával együtt jött volna ki, ha azok a fárasztások kevésbé izomból mennek... Aki a harcsát felszereléssel akarja megállítani, az alapból rossz úton jár. Fogtam 85-119 kilósakat is, tudom, miről beszélek. ;)
Kár hogy megzavart a hajó. Nagyon vártam az előke hozzákötését a főzsinórhoz. Fg - vel csinálod ? Nekem ilyen átmérőknél 3-4 centis kötésem van, amitől a spiccgyűrűbe nehezen fordul be a zsinór. Egyébként köszönöm a hasznos tanácsokat!
A zsinórral kapcsolatban van olyan gyártó, ha le szabad azt írni amit szívesen ajánlanál harcsázáshoz, parti pergetés, wobbler és gumi kis csatorna, nagyon hasonlít a Tiszához mivel közvetlen onnan ered a vize is. 1.5PE az ami eddig bejött, de márkákkal bajban vagyok. Árkategóriában nem a highend-et keresem.
Igeeeen, de azért egyszer majd lesz Dunás harcsás film is, nem kontra arra, amit mondtál, csak azért én attól jóval árnyaltabbnak érzem a képet, hogy Tisza = kis csali a Duna = nagy csali. Bár ha átlagolnom kellene, akkor mindenképp igaz a Duna > Tisza reláció, de ott vannak azok a fránya kivételek :)))
@@gegenyviktor Persze-persze, és én sem azt mondom, hogy Tisza kis csali, Duna nagy csali, hanem azt, hogy 1, Minden vízterületnek meg vannak a saját favoritjai, 2, a Dunán nagy testű csalik sokszor eredményesebbek mint más vizen! A tiétek után/mellett jönni fog az enyém is, mármint wobbleres bemutatós film. De ez más történet amit én csinálok. De nagyon jó volt látni és izgalmas! Hasznos!
szia Viktor! nagyon koszonom ezt az informacio lavinat! az en szivemhez legkozelebb allo pergeto modszer a partdobas. Meg szeretnem kerdezni, hogy hasznalsz e villanymotrot az efajta modszerhez. En egy szlovakiai folyocskan dobom a partot es ugy vettem eszre, hogy ha bekapcsolom, akkor szinte riasztoan hat a harcsara. Sajnos nem nagyon tudom helyettesiteni a motrot, mivel sokszor kell poziciot valtani a jobb dobas erdekeben, vagy egy bedolt fa elol valo eltavolodasnal ez elengedhetetlen, viszont amit tapasztaltam, a harcsa altalaban a part menten, bedolt fak mogott, ahol a sodras egy picit megtorik, ott all es vadassza a kuszoket. Masik tapasztalatom pedig az, hogy sok harcsanak a gyomraban gebet talalok, kusz egyet sem, pedig van a szakaszunkon sok kusz is. Lehet, hogy gumihallal, gebet utanozva kellene jigelve megprobalni megfogni oket? foglalkoztat ez a kerdes, ugyanis evrol-evre rosszabb a helyzet, kevesebb harcsat lehet fogni, de szinte biztos vagyok benne, hogy nincs kevesebb harcsa mint par evvel ezelott volt. Jo egeszseget kivanok! PL
Kezdjük a gébbel. A gébet a harcsa fenékről szedi fel, a kövezésen bogarássza össze a kövekről vagy a kövek közül. Tehát a géb nem lehet a partdobáskor a műcsali alapja, mert vagy nappal eszi fenéken, vagy akár éjjel is, de akkor is fenékközelben. Valószínűleg ezért is tűnik kevesebbnek a harcsa évről évre, mert jellemzően lent bogarászik fenéken gébet keresve, és nem mutatja/hallatja magát, a könnyebben megfogható, nagy tömegben elérhető táplálékot választja, mint minden ragadozó. Talán annyit lehet, hogyha elérhető a fenékzóna partdobáskor, akkor megpróbálni mélyretörő crankekkel fenékközelben horgászni, de ez bosszús egy peca lehet, ha nincs jól eltalálva a vontatási mélység, vagy ha vannak fás akadók is a kövezésen (és mindenhol vannak). A villanymotor kérdése: természetesen zavarja a harcsát a villanymotor, de anélkül akár életveszélyes és béna bohóckodás az éjjeli partdobós harcsázás, különösen, ha sodrás is van. Én még csináltam az evezővel irányban tartást éveken át, és fogtunk is sok harcsát, de senkinek nem kívánom azokat a szenvedős időket. Halk és fokoztmentes villanymotor kell, ennyi a lényeg. Én még mindig a karosban hiszek, nem a bugmotorban, de ez lehet megszokás kérdése is, én valahogy gyorsabban tudok reagálni mindenre a karossal.
Gratulálok a videohoz! Nagyon informatív! Érdekelne a véleményed, hogy nappal is lehet evannyira eredményes ez a technika, mint éjjel? Én a Rábán alkalmazom nem túl régóta, de egyelőre itt nappal - főleg melegebb időben - a délutáni idősávban valamiért több kapásom és halam volt ráadásul méretben is jobbak voltak. Szerencse volna csak?
Igen, ez egy másik történet, és a tapasztalatod számomra is meglepő volt sok évvel ezelőtt, amikor átfordultunk az éjjelből a "mikor eszik"-re... Lesz erről is szó később, röviden annyi, hogy azért nagyban függ ez a víz átlátszóságától, illetve hőmérsékletétől. Van, hogy egy nap szinte folyamatosan kajáznia kell... mert ugye hidegvérű, és a meleg vízben brutálisan felgyorsul az emésztése.
@@gegenyviktor igen, ez leginkább kánikulában volt és jellemzően a déli órák után úgy 15-16:00-val kezdődően. A Rábán ilyenkor többnyire bedőlt fák közül vagy kövesebb, de árnyékos rész mellől sikerült fogni belőlük a jellemzően 90-120cm körüli darabokat. Kíváncsiak várom a következő részt/részeket.
Igen, bár ígértem a filmben, de végül kimaradt. Azzal, hogy lényegesen vastagabb előkét használok, az előkén lehetnek kevésbé nagy hatásfokú kötések is, mint pl. az Uni. Ezzel kötöm a kb. 40-45 centis 0.36 mm-es PP (vagy más tömörebb fonott) előkét egy knot-a-not kapocsba (kicsibe, nagyon erősbe, minőségibe), a másik végén pedig egy nagyobb knot-a-nottal rögzítem direktbe a wobblert (minden cserénél le- és feltekerve a fonottat rá). A felső, kis knot-a-notra pedig egyszerűen rátekerem a főzsinórt. Vannak ettől jobb megoldások "braid to braid" kötések, de például az Uni to uni nem, nekem attól a csomótól a dupla knot-a-not-os megoldás praktikusabbnak és biztonságosabbnak bizonyult. Van, aki fluoro előkét köt be a harcsának wobbler elé is, ritka esetekben én is, azt nyilván FG-vel szoktam. Láttam FG-vel fogott 122 kilós harcsát, szóval az úgy oké, de nem fonott/fonott esetén.
Nekem vastag-vékony fonottal is jól műxik az fg, kicsit más a technikája, mint sima felületű zsinóron, de ugyanolyan jó, és simán átmegy a gyűrűn. Multival dobálok, sokszor spiccig húzom a csalit dobáskor, de mindenképpen rövid zászlóval dobok, a nak kapocs zavarna.
@@benyhejanos317 Ha valakinek, neked elhiszem! :)) De... én sosem mertem FG-t használni két fonott között, mert ugye nincs gond a kis erőhatásoknál, de azért megnézném szakítószilárdság előtt, és különböző felületű fonottakkal (4x és 8x szálasok... ). És azt is gondolom, hogy megnézted/megmérted már te magad is... :))
@@gegenyviktor köszi :)) Igen, mértem, fonott előkével is pont úgy megmarad a szakító, mint fc-vel. Vastag fonott előke esetén kevesebb menet is elég, mert jobban kapaszkodik az érdes felületen, mint a sima, kemény fc-n, viszont gondosabban kell kötni az oda-vissza részt meg a lezárást is, mert utólag már nem lehet igazgatni, csúsztatgatni a meneteket.
Szia Viktor A vmc horgok amik alapból vannak, ha jól tudom a salmokon és a rapalákon azok, ha partról perget az ember kb mekkora halméretig elegendőek? Érdemes-e cserélnem vagy oda elegendő? Nekem ebből a pearchből 8cm fire tiger színben nagyon bejött csuka, süllő, balin és harcsa is vette már fel. (Bölcske-Paks Duna szakaszon)
A VMC márka még nem határozza meg, pontosan milyen horog kerül rá az adott wobblerre. Simán elképzelhetőnek tartom (sajnos plusz/mínusz irányban egyaránt), hogy egy nagyobb megállapodás keretében valamelyik neves gyártó egyedileg neki gyártott horgokat kap a VMC-től... Amire érdemes figyelni, hogy "tengeri horog" legyen, vagyis olyan erősségű, amit azokra a halakra terveztek, ilyen a VMC O'Shaugnessy sorozata, és kisebb méretben (2-4) ebből is a 4X-est ajánlom, nem a polcokról bárhonnan levehető 3X verziót. Az, hogy egy horoggal mekkora halat lehet megfogni, az erősen relatív, szerencse kérdése is, és épp arről beszélek a videóban, hogy ha 100%-ra fogsz menni, akkor nagyon elnehezíted a wobblert, és fele annyi kapásod (se) lesz... Ha persze célzottan monster harcsákra akarsz horgászni, akkor ne hagyj ilyen rést se a pajzson, cserélj erősebbre! A gyári horgok kevés esetben alkalmasak harcsára, minimum javaslom a VMC O'Shaugnessy 3X-et, az Owner ST-56-ost vagy a teflonos Ichikawa Kamakirit.
@@gegenyviktor nagyon szépen köszönöm a válaszod! Foglalkozom hobbi szinten wobbler készítéssel/szervizeléssel, ha a csalit úgy súlyozom be, hogy harcsaálló horog lehessen rajta szerinted az sok kompromisszummal járhat nekem? (Abszolút kezdő szinten vagyok)
Így van, ezzel kísérleteztünk mi is (mármint kis súlyú gumihallal, nem Sandrával), de nem teljesen úgy működik, mint a wobbler (nem marad fent, mélyebbre "esik be", stb.). Viszont volt, hogy működött.
Szia! A horgok súlyát méregeted hogy ne butuljon a csali ? Vagy méret azonos horgot raksz fel és ha nem alakul át mondjuk egy floating sinkingre , veret akkor már jó is ? :) Nekem majdnem minden wobblerem VMC van de az idei év sikertelensége miatt már horog cseréken gondolkodom . Pedig veretnek a wobblerek. Tanácstalan vagyok hogy szűrjem
Szia! Az, hogy nem harcsával végződnek a pecák, nem feltétlenül a horgok vagy elbutult wobblerek következménye. De ha az alapkérdést veszem, nem szoktak méregetni a horgok pontos tömegét, nagyjából érezni azt, hogy mennyire sok vagy kevés. Azzal viszont sokat szoktam sakkozni, hogy a gyári horgok méretét, erősségét (és így tömegét is) felülbírálom, és rendszerint cserélem vékonyabbra, könnyebbre. Néha, nagyon ping-ponglabdásan a felszínre bukkanó wobblerek esetén akár fordítva is, nehezebbet rakok fel. Természetesen, mindezt annak jegyében, hogy az alapvető mozgás ne bénuljon, inkább élénküljön, de minimum olyan maradjon, mint előtte volt. Alapszabály: könnyebb horgok, szebb mozgás, több elment harcsa az esetlegesen kihajló horgok miatt - de mennyivel is? Egy kicsivel kevesebbel, mint amennyivel több kapásod lesz rá... ;)
Nekem az lenne a kérdésem hogy a Rapala magnum 14cm-es változata nem lehetne jó harira? Brutál horog van rajta és kulcskarika, nem nagyon találok róla videót, te találkoztál valakivel aki ezt a csalit használja harcsára?
Itthon nekem sok, de a Pón dobtam. Pont ez volt az a wobbler, amire már nappali világosban rábajszozott egy 80 kiló körüli harcsa, de nem szívta be. Ha egy szebben mozgó van fent, valószínűleg bentebb vagyok egy jó hallal. Vagy ha gyorsabb vízben találom meg vele, de ez egy visszaforgó volt. Ebből gondolom, hogy húzósabb vízben, vagy fix pontról felfelé húzva jobb lehet, ahogy a nagy Originalok is.
Hihetetlen gyűjtemény egy része még használtan sem található már.Egyszer szívesen megnéznék egy részt csatornákon történő harcsapergetésről is. Csatornákon pergetek de egyszerűen harcsát még nem sikerült pergetnem már néhány éve. A botokkal kapcsoltaban a libra jelölés az hány gramm dobósúlynak felel meg, miért jelölik így? Kiváncsian várom a folytatást.
A csatornás harcsapergetés nagyon függ a csatorna jellegétől, értem ezalatt, hogy mennyire nyitott. A legnagyobb baj általában az, hogy nem férsz hozzá a halas részhez, úgy meg nehéz fogni. Persze, egy ásott, akadómentes árokban más a helyzet, meg egy majdhogynem folyó méretű csatornában is. Volt ilyen filmem anno, a Keleti-főcsatorna egyik harcsás szitujáról, de ahogy az is, minden helyzet más és más. A botokra itt pont nem akartam kihegyezni a filmet, és ezek még nem is a kiforrott modellek, pláne, erre a speciálisnak mondható módszerre. A libra egyébként leginkább a bot erősségére utal, leegyszerűsítve az az érték fontban (librában) megadva, ami a spiccet a vízszintes helyzetben tartott bottesthez képest 90 fokig lehajtja. A libra tehát a bot dobósúlyával csak lightos viszonyban áll, sokkal inkább utal a bot egészének erejére. Itt jegyzem meg, nem "otthoni felhasználásra" megadott érték, vagyis nem az önjelölt (bottal) erőemelőknek tett iránymutatás... :))
Szia Viktor! Elsönek is gratulálok a filmhez nagyon szuper lett rengeteget lehet belole tanulni!😁 És lenne egy kérdésem hogy szerinted ezek az ugy mond “kisebb” csalik menének a Dunán is északi pergetésn vagy ott már tényleg a nagyobbak!?😅
Szervusz Donát! Nem csak a Tisza/Duna viszonylatban kell keresni a különbséget, hanem az adott szituációkban is. Nem az a kérdés tehát, hogy a kis csalik mennének-e a Dunán, hanem, hogy a kis csalik mikor mennek a Dunán, illetve, hogy a kisebb csalik biztosan nem mennek-e akkor a Dunán, amikor a nagyok (is)? Szerintem ez a víz sebességével, a táplálék mennyiségével, illetve a táplálékhalak méretének arányával látom összefüggésben. És akkor még mindig kérdezném, hogy a győri, az esztergomi, a paksi vagy a mohácsi szakaszról beszélünk? Több dunai partdobós tapasztalattal bátrabban foglalnék állást, de így csak abban vagyok biztos, hogy a kicsi csalikkal is meg lehet fogni a harcsát, mert azok küszt utánoznak. Nem véletlen, hogy az Original 11/13-nak nagy sikere van a Dunán (partról), pedig az nagynak véletlenül sem mondható wobbler...
@@donatgorog92 egyszer voltam a bajai szakaszon, téli süllős vendégpecára hívtak le oda, és nyilván süllőt is fogtunk a mínusz 7-ben :D De csodás szakasz, biztos, hogy van harcsája, ahogy a Dunának amúgy szinte mindenhol.
Ezt úgy mondod, mintha az elmúlt egy hónapban kellett volna megcsinálnom... :))) Még csak most indult el (végre) a komolyabb filmezés Balázzsal egy hónappal ezelőtt. Persze, hogy lesz ilyen anyag, írtam már korábban is, csak jöjjön el az igazi szezonja!
Szia Viktor✌️ Említetted hogy ,,villantóval tavasszal" is lehet harcsát fogni. Ezt kifejtenéd pár mondatban. Te hogy csinálod? Milyen, mekkora villantó a jó? És milyen jellegű helyen?
Röviden írom, aztán ha aktuális lesz, talán film is lesz belőle. Természetesen alapból az Effzettes harcsázásra gondolok, és ez főként a tavaszi/őszi állóvizeknek és lassan folyó csatornáknak a pecája. Nekem a 18 grammos jobban bejött, mint a nagyobb, színekben is van eltérés/tapasztalat, mit-mikor, de ebbe azért sem mennék most bele, mert sokrétű és terjedelmes, meg mi marad a filmbe? :)) Ahogy lesz ilyen szituáció, nekilátok, tervben van.
Erre már több példa és próbálkozás volt, és bár én ugyan két eseményig jutottam el (kérészrajzáson felszínről a bajsza elől rántottam ki a legyet, illetve éjjel zonkerrel sikerült bemozdítani egy 10kg körülit, és rá is szívott, de nem akadt), ugyanakkor Bartha Peti barátom fogott 40 kg körülit műlegyezve anno, azt még senki nem lépte túl itthon. Talán ő pont egy saját kötésű clouserrel fogta.
@@gegenyviktor harcsázás leggyel lesz a következő trend szerintem :D. egy 40-es azért elég jo buli lehetett egy legyes bottal. Itt Ausztráliában Barra bunynak hívják a legyet ami nagyon eredményes meg ami nekem nagyon működik az a Dobson Cod fly barramundira. Szerintem otthon is működnének ezek harcsara, sullore. Ha otthon leszek beszámolok majd :D Mi a csel következő része egyezés nem csak pisztrangra
Hááát, így egy rigtől csodát ne várj, ahhoz mindig szituáció kell, hogy pont az legyen jó, és nem a Tiszától, különösen nem a nyártól tenném függővé ezt. Szerintem ez is egy olyan szerelék, amivel ott tudsz előnyt nyerni, ahol szét van dobva mással a pálya. A Tiszán most egy szimpla cseburaskás offset megoldja, amit meg kell neki.
Szia viktor , igazából te is tudod hogy ugyan annyi nagy harcsa ha nem több van itthon mint külföldön ! Annyi külömbséggel hogy itt igen 1000 éve horgászunk rá, külföldön nincs 50 éve , és bizony a mi harcsáink tanulnak, csak 12 év távlatából irom Tokaj torkolat vasuti híd közt komoly rablások cuppanások voltak12 éve esténként, ma már szinte üres a víztető nem úgy táplálkoznak , de nincs kevesebb harcsa 😉
Szia! Igen, sok harcsánk van, nagy harcsánk is van (lásd 100+os Tokaj környékiek), de én nem csak a túlhorgászottságbeli különbséggel hoznám elsősorban összefüggésbe a harcsa megfoghatatlanságát. Persze, az is számít, de nincs különbség 1000 és 50 év között, mert a harcsa pár év alatt is kitanulja az adott szituációt és annak veszélyeit, különösen a nagy. Lásd Pó, ahol már csak ideális víznél fogsz partot dobva jó harcsát, bent van minden a mederben, mert megtanulta, hogy Hans és tsai a lakóhajókról jobbra-balra a fák alá húznak élőhallal folyamatosan. És de de de, sokkal több (nagy) harcsa van a Póban és az Ebroban, mert sokkal nagyobb vizek, sokkal nagyobb a haleltartó képességük, ott a fix etetés az anadrom csefalók tonnáiban és a 12 hónap, melyből max 1, amikor lelassul annyira a táplálkozása a harcsának, mint itthon 3 hónap alatt. De abban is igazad van, hogyha megtudnánk, mennyi harcsa van a Tiszában, sírnánk. Egyrészt a gyönyörtől, másrészt attól, hogy mennyire nem tudjuk megfogni őket, mennyire tudnak vigyázni magukra. Persze, hogy borzalmasan tanulékonyak és óvatosak ezek a vízi szeizmográfok :)) És még van egy másik dolog, ami a nehezen foghatósághoz hozzájárul, az a vízsebesség, vagyis annak hiánya. Mindenütt nehéz megfogni a halat, ahol van ideje gondolkodni, és nincs rákényszerülve minden falatra.
Ezek a saját tervezésű, SensoKraft modelljeim. A leírásban megtalálod a SensoKraft hivatalos Facebook oldalát, de ezek még prototípusok, az egyik névtelen, a másik meg a B.B. Booster, egy speciálisan harcsára választott dobóbot (erős, nagyobb csalis, és nem mereven fárasztós karakterű). Még egyik sincs forgalomban, folyik a tesztüzem, néhány ismerősnek csináltunk még csak ezekből a típusokból. Bízom benne, hogy rövidesen a tesztek végére érünk, és kapható lesz a sor(!) 👈😎
@@zoltanlorincz1955 ilyet, ha elérhető lesz :D Komolyabban: erről beszéltem a videóban, hogy sokan vannak, akik tudják a "tutit", de pont a partdobós pergetés az, ahol nagyon nehéz jó botot találni, mert nem fejlesztett (eddig) rá senki. Lesz biztosan, aki jön nagy gázzal, hogy az övé az márpedig ilyen meg olyan jó partdobó bot, de nincs ilyen fejlesztés sehol, csak egy nagy adag kompromisszum. Szerencsétlenkedünk kemény gerincű botokkal, de kellően rugalmas és finom spiccű, aminek már elég erős az alsó fele egy jó halhoz, olyan meg egyszerűen nincs. Kompromisszum meg mókusvakítás, nagydumás markting, az van. Paraméterre valami 200 cm körüli, szépen prezentáló, de alapból erős bot kellene. Hívd fel Bosyékat (jadabo.com) ott vagy a Hipszki Robi vagy a Bosy felveszi a telefont, írástudók nem kicsit, és tuti találnak megfelelően jó botot - kompromisszummal nyilván, de legalább nem vezetnek meg - és kapsz egy ár-teljesítményben megfelelő harcsás botot a többszáz közül (nekik van rálátásuk a jelenlegi piaci kínálatra, nekem nincs), én meg nagyon sietni fogok azzal, hogy amit megálmodtam SensoKraftban, azt záros határidőn belül létre is hozzam, és jövőre már azzal pergessem a parti harcsákat... :)
Áhh, töredékét látod... 😅🤣 Ez csak harcsás modellek, azon belül is a partdobó szekció, és azoknak is csak a 90%-a... kb. 10% nem került elő a dobozok kavalkádjából 😅 (Storm Subwartok, Predatek Viper, etc...).
Sajnos nincs ott, sok éjszakám ráment a keresésre.Algyő alatt próbáltam, nálam eltökéltebbek sem fogtak pergetve éjszaka.Volt olyan aki 20 km csorgott és két méreten alulit fogott.Tavaly úszott az egér a pocok lehetet fogni, most semmi nem úszik harcsa sincs sehol a part közelében.
Örülök, hogy újra van műsor! A legintelligensebb, biológia háttérrel is rendelkező szakíró!
Nagyon jó és tényleg hiánypótló! Félelmetesen jó a megközelítés a méretről és a jelről amit a csali generál meg a horogméretről/súlyról.Ilyesmi az én gondolatom is 7-9m vízben miért kell vékony zsinór a 3 kanyar kiküszöbölésére (mélység, szél, áramlat) hogy legyen kontakt a csalival. A méretről még annyit, hogy 7"jiggel nem egy ugyanakkora süllőt fogtam. Légyszi a következő gumis süllős eszmefuttatás legyen!
Támogatom😁
Teljesen igazad van a fentiekben, kivéve abban, hogy a süllő az pont nem annyira harcsa :)) Komolyra ferdítve, egyrészt vannak kivételek, másrészt, ami fontosabb, hogy bejön a keresőkép, mint etológiai fogalom ide, és abban a jobbára rezgések alapján tájékozódó harcsa a nagy ász. Van olyan, hogy a Tiszán is fogsz nagy wobblerrel harcsát, nem is egyszer, de sokkal többször a kicsivel, mert irdatlan mennyiségű küsz van benne. Sokszor pont az a baj, hogy egyszerűen nem lehet annyira lemenni a jelben, hogy elhiggye a csaliról, hogy van köze a 4-5 centis "tűhalhoz"...
@@gegenyviktoríme a válasz miért a 3,5centis alis vertikemmel fogtam két hónapja a 13,6-os hareszom😅 SOHA nem tettem még fel előtte ilyen kicsit mikor harcsáztam.
Nagyon jó kis összeállítás volt ez, a Szalai Gabi wobbler bemutatójához hasonlíthatnám. Nagyon tetszett, főleg azért, mert egyértelmű, hogy minden víztipusnak megvannak a maguk csalijai. Amiket te itt bemutattál, nálunk a Dunán balinoznak, meg süllőznek leginkább. A film elején a nagyágyúk azok viszont remekül működnek. Számomra élményt nyújtott az, hogy most egy igazi nagy pecás, egy profi bajnok mutatja meg a cuccost, ezt összehasonlítottam a saját koncepciómmal. Érdekes eredményekre jutottam. :) A facebookon a kommentem egy mosolgós emoji fej volt csupán. Nos ezért. Köszönöm a filmet.
Nagyon informatív video, sok hasznos tippel... Mondjuk kezdö pergetőként 3 percenként megállók egyet google-zni, mert nem tudom biztosan hogyan miről van szó 😂
Még egy nagy pozitívum, az előadás módod, érthető, választékos, kellemes csak hallgatni is😂😂
18:00 nál jót röhögtem😂: azért jó mert ha igy zörögsz az éjszakai harcsahorgaszatnál, akkor azt az 50-60m már nem kell meghorgásznod
Köszönöm! :)) Bíztam benne, hogy nem csak nekem vicces :D
Btw, igen, lehetett volna pontosabban specifikálni egy-egy modellt, kiírni a képernyőre, esetleg tenni egy linket hozzá, de pont nem akartam promózni, sem tészta hosszúra nyújtani a témát, meg annyi infóból már pontosan el lehet jutni minden egyes darabhoz. Azért, ha a kaphatatlanokból találsz, szólj bátran! 😁😅
Végre egy értelmes magyar horgászvideó! Értelmes alatt inteligenst is értek. Kaphatatlan wobik kaphatóak,kérdés ki mennyit ad érte. Én ezeket hobbi szinten vadászom és adom el őket, hacsak nem megtetszenek. Hamarosan kereslek majd bot ügyben, Te meg engem kereshetsz csali ügyben! 😉
@@tamashorvath269 Köszönöm! Hát lenne olyan wobbler, ami miatt keresnélek... mert kevés az a 4500 darab, ami most van :))) Igaz, ebből harcsás alig ezer darab, tehát feltétlenül kell még vennem! :)) Valahol ez gyűjtőszenvedély is, mert valljuk be, a wobbler egy szép csali, jó még ránézni is... ;)
Gratulálok az 1000+ feliratkozóhoz Viktor és köszönöm a megerősítéseket, tartalmat! :)
Köszönöm, bár az ezret már a Túr-bukósnál elérte a csatorna... Apropó, Balaton? Kár volt kihagynod, brutál filmeket készítettünk... viszont augusztusban közkívánatra újra jövök, csak legyen Fonyódon szállás...
@@gegenyviktor apropó munka volt a ludas, nem a kedvem sajnos :) Pótoljuk!!!!
Jó videó!
Én még csak 25 éve űzöm a felszíni harcsahorgászatot, de legalább nagyon sok éjszakát töltök vízen. Lenne pár kérdésem, kíváncsi vagyok a véleményedre:
- Idén nálunk halott a Tisza. Persze tudtam, hogy olyan év nem lesz mégegyszer, mint a tavalyi, de brutális a különbség. Nálatok is?
- Pós beidegződés a vastag varrt előke. Kapcsot igyekszem a legkisebbre csinálni, ami még megtartja a nagy halat is. Szerinted van hátránya a 60-as varrt fonott előkének?
- Számít a csali színe - túl azon, hogy a horgász jobban látja?
- Használsz Xzoga-t? Benyus nézett ki nekem egyet pár éve, mert a Tiszára sokalltam a Sage-t. Kicsit gyenge az igazán nagy halakhoz (Taka-SI 7 kg), de meg tudom azokat is fogni. Orsóval együtt 480 gramm a felszerelésem, közel érzem a tökéleteshez.
Az a típusú harcsázás, amit szeretek itthon, az nagyon nem egyenlő a Pó folyón művelt pecámmal, sőt! Sokszor itthon az egyik botot finomra hangolom, a másikat meg nagyra állítom össze, hátha épp aznap este botlok bele egy nagy harcsás szituba. De a valóság az, és ezért a finomkodás, hogy a magyar tiszai partdobós harcsázás jellemző harcsaméretei 5-8 kilósak, 10-18 kg a szebbje, és 20-45 között van a nagyja, de ez már csak 1-2%. Az ettől nagyobb gyakorisága szerintem az 1%-ot sem éri el. Ezért horgászom itthon finoman. A Póra meg amikor kimegyek (17x voltam eddig), nem érdekel a 20 kg alatti harcsa semmilyen szinten, még a kapását is kerülöm. És hogy kapcsolódjak a kérdéseidhez: akkor jön a vastag fonott előke, én is szoktam varrni, kb. 0.50-0.60-as fonottat, de inkább ezt szemre nézem, hogy elég vastag és tömör fonású legyen. Meg 0.30 mm-es Daiwa Saltiga 12X egy 4000-es Catalinán... ;)
Az XZoga egy nehéz, "törhetetlenre" gyártott blank, lehet vele partot dobni, meg jól el is fáradni, vagy ahogy te is írod, lemenni a határra (7 kg) és zsinórról fárasztani. De ott azért vitatnám a harmóniát a cuccban, bár ha jól értettem, ez kifejezetten a hazai körülményekre összeállított felszerelésed. Szóval nem, nem használok XZogát, a saját blankjeimet használom, és tervben is van egy nagyon jó kis harcsapergető partdobó bot megalkotása, de ha valami, ez nem egyszerű, bárki bármit is mond, nagyon nehéz összeházasítani a karakteresen szélső értékeket egyetlen blankban...
A csali színe egy kisebb esszét (vagy estét :D) is ki tudna tölteni, itt nagyon sok tévhit és összemosás van, erről majd egy másik anyagban bővebben beszélek. Röviden pedig azt gondolom, hogy a víz tisztulásával egyenes arányban egyre inkább felértékelődik a szín szerepe. Kakaóban meg nyilván nem számít, csak nekünk, hogy hová dobunk.
Jogos, a Tisza idén árnyéka önmagának, de nem is volt jókor jó víz, már amennyire követtem. És bizony azt se hagyjuk ki, hogy a szakaszok halállománya változik, téli/tavaszi áradással, oxigénhiánnyal összefüggésben sokat mozog el a hal, mert ahogy szoktam volt mondani: uszonya van, és nem fél használni! :))
Még egy gondolat a megfelelő felszereléshez; itt nagyon belép az emberi tényező, vagyis, hogy ki milyen típus/habitus, és a cél, hogy mit szeretne elérni. Koncentrálnék most az utóbbira: "minden harcsát meg akarok fogni", "minél több akcióm legyen", "ha jön a nagy, az biztosan ne menjen el", "én a balint is meg akarom közte fogni", "nem dobok kis csalival, ha kap, akkor nagy legyen", stb. teljesen különböző irányok. Ezek egyrészt erősségben teljesen másként hangolt felszerelést igénylenek, másrészt a különböző célok hitvitákra adnak okot, és a végén mintha már nem is lenne közös nevező, konszenzus - hát persze, mert ezek a halmazok csak részben fedik át egymást, és van, hogy csak nagyon kis részben...
@@gegenyviktor Annó napokat vitatkoztunk a csali színének jelentőségéről, olyan horgászokkal, akik sok harcsát fogtak (pl. Székely Ádám), nincs igazság, mindenkinek más a saját tapasztalata, hite. Beugrató kérdés :)
Szerencsére a Tiszán pergetve is belefutok jó halakba, de valóban indokolt finomítani a Pó után. Én ott is "finom szerelékes" horgásznak számítottam, de 800 gramm felett volt a felszerelésem (Sage 570-3, Tica Taurus). Majd mérd le az itthon használt készséged, a 480 gramm szerintem nagyon alsó hang. Minden csalit szépen dob, 40 kg feletti halaknál érzem kevésnek, de eddig ezeket is sikerült megfogni. Csak míg a Pón a legszebb években is max. 30-40 éjszakát dobtam végig, hosszú szünetekkel, itthon ha jó a Tisza, 100+ éjszakát vagyok kint, és közel 60 évesen nagyon-nagyon fontos a könnyű felszerelés!
Köszi Viktor, nagyon jó videó lett. A csaliméreteken meglepődtem és 1-2 formán is, amiket nem is gondoltam volna dobni parti pecánál. TFüred-Derzsi szakaszt szoktuk vallatni kisebb-nagyobb (inkább kisebb :( ) sikerekkel.
Kevesen vannak a pergetö palettán akik ilyen terjedelemben , " ismeretekkel" rendelkeznek mint Viktor.Nyilván a vizen töltött idö és tapasztalás adja a tudást , ami itt megjelenik.Akkor
vagyunk jók ha tapasztalunk. Mert minden nap minden sikeres akasztás , kapás , rávágás soha sem ugyan az, legfeljebb hasonló:)
Nagyon tetszett amikor kitér arra , hogy egyszerüen eltünik egy wobbler létjogosultsága, és nem sikeres. Erre elég nehéz magyarázatot találni. A halak okosodnak , és örökítik túlélö képességeik egyre többf´le módon. Nehéz belemenni ebbe a témába, hiszen halbiológiánk, még csak tapogat a halak viselkedését illetöen.De gondolj bele, egy megakasztott 10 es hari amit visszaengedsz, -(?).Hiszed hogy primitív , és kezdetleges idegrendszerrel rendelkezik. De túllésre kódolt´. Az ivadék, már az is óvatosságra terem, egy ilyen östöl.
Misztikus mi? Csak gondolj bele. Pedig igaz, A nyakam teszem rá.
Kihívás , é rengeteg idö. Ez kell ma a pergetéshez. Szerencsés akinek ilyenje van.
Viktornak van:)
Köszönet , hiszen a szavak mögött ott a lényeg:)
Ez a videó kiált egy második részért, ami már a gyakorlatot mutatja be. Hogy szabad világìtani a csónakban? Csalivezetés? Mire érdemes még figyelni? Mi a megfelelő idő, alkalom? Aztán a felszínizés ugye. Hajrá, így tovább, amúgy klassz a videó!
Rajta vagyunk a témán! :) Sok érdekes kérdés és bemutatni való részlet maradt még ebben a témában, gyűjtjük mi is, de köszi a felvetéseket, ötleteket! Az éjszakai videós rákészülés gördített némi megoldandó feladatot elénk, illetve várjuk a vizet, mert ez most nem az... ;) Közben készülnek ám más témájú videók is, de nem marad el ez sem.
Nagyon jó lett! Remélem sok sok hasonló,és pecás videó lesz a jövőben!
Köszönjük, rajta vagyunk! És lesz még másféle meglepetés is, filmes témában, de hagy ne lőjem le a poént még... 😁
Remek volt. Nagyon KÖSZÖNÖM
Nagyon köszönjük, szuper összefoglaló! Sajnos még nem volt alkalmam a Tiszán pergetni, de tervben van! És nálunk a Dunán is sűrűbben köszön be a harcsa a kisebb wobikra. Legtöbbet ssr9-el fogjuk, de nekem lett egy személyes kedvencem ez pedig a rapala srrs07! Olyan sokszor akadt süllő helyett harcsa rá, hogy ma már célzottan harcsára dobálom!!
Na erről van szó! Ez például unikális adat, mert az SRRS nekem speciel mindig éreztem, hogy érdemtelenül lapul a dobozokban... köszönöm, köszönjük! Az SSR-9 pedig nekem ugye nem partdobós wobi, vagyis olyan irányból az, hogy már nem az... 😁😅
@@gegenyviktor ssr9 sfc színbe nem egy kapitalis halat fogtam többek között nagy harcsát is van videó a csatornámon van belőle sok dekorom de az sfc szín nagyon fogós
Szia Viktor! Hasznos videó lett mint mindig :)) pár éve én is belekóstoltam és minden évbe a legjobban várt horgászat lett ez a fajta pergetés. Még nincs mögöttem 30 év ebben a módszerben de határozottan egybe vág a te tapasztalataiddal. Nálam az origo amivel kezdem a pecát eddig a salmo frisky volt. (az első alkalom amikor ezt a módszert kipróbáltam 3 halat adott 1 éjszaka alatt) Azóta viszont a sok kapástalan idő után mindig elkezdtem finomítani, mind felszerelés terén, mind a csali méretét illetően. Kíváncsi voltam nálad szerepet kap-e ez a csali, de nem említetted :D úgyhogy még tesztelem tovább :D lesz téma a part megvilágítása?
Pedig ott a Frisky a videóban, FT színben. Igaz, nem mindkettő típusa, pedig mindkettő működik, de az SR nagyon. ;)
Bár bennem még nem fogalmazódott meg ilyen konkrétan ez a felismerés, hogy pl a frisky is elég komoly jelt ad le, főleg ha a kelleténél gyorsabban van húzva, ami könnyen megesik egy durvább cuccal, és hogy ez mennyire kontraproduktív lehet. És ezért működhet jobban a ligthosabb cucc egy kisebb 1 részes csalival. Megspóroltál nekem most jó pár évet és üres dobálást :D :D
Üdv,szia Viktor . Nagyon jó film hiánypótló, köszönjük szépen.
Érdekelne a te véleményed ,használsz e különböző fényeket part meg világítására , nem feltétlenül egy nagyon zavaros víznél hanem normál nyári körülmények között, mennyire zavarja szerinted a halat ,mert a horgász tájékozódását a csali tökéletes helyre esését nagyban segíti, de az én észre vételem szerint sokszor a gyenge lámpa fényben sincs rablás, viszont előttünk és mögöttünk is van már miest el haladtunk.
Egyszer bővebben is kifejtem, de hajnal fél kettőkor (mintha harcsáznék :D) engedd meg a rövidebb választ: használok fényt, zöldet (engem a piros zavar), de nem fejlámpában, hanem neoncsőben vagy ledben (ledszalagban). Legjobb, ha van fényerőszabályzó benne. Anno korom sötétben dobtam, meg is lehetett tanulni/szokni, de szó szerint életveszély volt olykor - nem ajánlom senkinek. Tehát nem csak a fény "színe" zavarja a harcsát, hanem az intenzitása is.
Ugyanakkor... a rablás elhallgatása, amikor közel vagy, az azért van, mert közel vagy. Elsősorban, és nem a fény miatt. Nyilván a túl erős fény "beúszása" (sok led), vagy a nulláról ráfordulás (erős fejlámpa) ugyanúgy (el)zavarja a halat. Ahogy mi hívtuk, az "oldalhullám" (de bármilyen, csónaktól kifelé terjedő rezgés) üzen a halnak, hogy nincs egyedül, jobb lesz vigyázni... - ez tudja leginkább becsukni náluk a kaput.
@@gegenyviktor köszönöm szépen 🤝😉
Napokig lehetne hallgatni!😅🙋🏻♂️🤝
Örülök, hogy van videó, ràadàsul hosszabb, kifejtős! Noha sok közöm harcsàzàshoz nincs, de a profizmus, a tapasztalat, és a figyelmet lekötő előadàsmód miatt szívesen néztem meg!
Egy kérdés még a többi 100 mellé, vàrható esetleg süllős, csukàs kifejtő videó tőled?
Köszönöm a pozitív visszajelzést! Hogy a viharba ne :)) lenne készülőben csukás/süllős anyag, és még minden más is, ami a pergetés mélységeibe világít be. Cirka 40 éve mást sem csinálok, mint pergetek, van mit mondanom Nektek! :)) Max. bojlis videót ne várjatok tőlem, de még rakósozni/matchezni is vissza tudnék ülni... (nyugi, nem fogok! :D)
Köszi a szuper informatív videót, számomra újra meghozta a kedvet ehhez a módszerhez(miután már egyszer kiégtem belőle). De végtelen kérdésem lenne még 😅. Remélem lesz folytatás, ahol a horgászat akcióját taglalod. Csorgás, dobás, csalivezetés. Számomra az az igazán érdekes terület, sok kérdőjellel.
Köszönöm-köszönjük! És mindenképp, tervezzük a gyakorlati folytatást, csak még az éjjeli filmes technikát csiszoljuk hozzá, meg helyet keresek a naptáramban. Ja, és a harcsákéban is... :D
Hatodjára hagattam meg mindig találok valami újat benne😊
Nagyon jól sikerült film informatív.A két fonott zsinor össze háziasításáról lesz videó? Vagy csak én nem láttam annyira belenerultem 😀
Szia Viktor! Magas színvonalú videó ez is, köszönet érte! Részben ennek a videónak a hatására újra kedvet kaptunk a partdobáshoz, és soha nem látott eredményesen űztük az elmúlt hetekben!
Jól gondolom a szezon már lement? Vagy mi az a víz hőfok vagy időjárási tényező ameddig érdemes dobni a partot? :)
Előre is köszönöm a választ, és az informatív videókat!
Gratula! Hiánypótló videó lett :) Milyen horgászláda látható a filmben ? :)
Az egy Meiho, Versus VS-7070N a típusneve. A Jadabo -nál van, és elvileg már él a MIACSEL kuponkódunk, azzal azért láthatóan olcsóbb, és engem is támogatsz, szóval bátran használd! :)
A japan Megabass-nak vannak olyan botjai, marmint uveg vagy fiberglass spicc es utana karbon test, de ezek a botjai a pisztrang pergetos kategoria csak sajnos. Vannak viszont eros jerkbaites botjai is, es szerintem siman tudnanak ilyen pergeto botot csinalni, mint amirol beszeltel. :) Lehet ha irsz nekik, meg csinaljak neked.
Hetedjére😁
Szia Viktor! Gratulálok a videóhoz! Mutattál sok olyan wobblert, amelyiknek csak a nyelvében van rögzítve a kapocs, nincs végigdrótozva. Haverommal már megtörtént, hogy a rávágás után csak a terelőnyelv jött ki..😅 Másik dolog, hogy nálunk a Dunán, Bajánál, egyszerűen nem szeretek csorogva dobálni, mert iszonyat sok hód van, és végigkísér sokáig, közben a frászt hozza rám(halakra depláne), ahogy rácsap a vízre. Tényleg brutál el vannak szaporodva, ezt a csorgós pecát megöli. Neked mi a véleményed ezekről? Várom megtisztelő válaszod! :)
Köszönöm szépen! :) Igen, a hód... amiatt az állat miatt már én is kihordtam néhány infarktust lábon. De csak ezért nem ignorálhatjuk a csorgást... olyan ez kb,. mintha azt mondanám, hogy rosszul látni az éjszaka sötétjében, így inkább csorogjunk nappal... Viccet félretéve, ez van a hóddal, nincs ráhatásunk, zzzöld téma.
A végigdrótozásról meg ugyanazt gondolom, mint a bivalyerős horgokról. Ha mindenképp meg akarom fogni a halat, akkor csak olyannal dobálok, ami végig van drótozva, de ha ott tartok, hogy valamivel végre kapásra kellene bírni, vagy a kisméretű küszt utánozni, akkor örülök, ha van olyan a dobozomban, amit megfog... Másik, ami miatt a legtöbb (jelzem, feketesügérre gyártott) wobbler szétesik/eltörik, az a brutál erős főzsinór és a fék kottára beszorítása, mert másképp nyilván nem jön ki a százkilós harcsa. Lehet bivalykodni, de meggyőződésem, hogy az eltört wobblerek fele harcsával együtt jött volna ki, ha azok a fárasztások kevésbé izomból mennek... Aki a harcsát felszereléssel akarja megállítani, az alapból rossz úton jár. Fogtam 85-119 kilósakat is, tudom, miről beszélek. ;)
@@gegenyviktor koszonom 🐟
Kár hogy megzavart a hajó. Nagyon vártam az előke hozzákötését a főzsinórhoz. Fg - vel csinálod ? Nekem ilyen átmérőknél 3-4 centis kötésem van, amitől a spiccgyűrűbe nehezen fordul be a zsinór. Egyébként köszönöm a hasznos tanácsokat!
adamkiss463 kérdése alatt 5 választ találsz, abban Benyussal (benyhejanos317) ezt elég jól körbejártuk.
A zsinórral kapcsolatban van olyan gyártó, ha le szabad azt írni amit szívesen ajánlanál harcsázáshoz, parti pergetés, wobbler és gumi kis csatorna, nagyon hasonlít a Tiszához mivel közvetlen onnan ered a vize is. 1.5PE az ami eddig bejött, de márkákkal bajban vagyok. Árkategóriában nem a highend-et keresem.
KImondtad a varázsszót az elején: A TISZÁN! :) Nálunk a Dunán ezek a nagy wobblerek simán fogják a halat.
Igeeeen, de azért egyszer majd lesz Dunás harcsás film is, nem kontra arra, amit mondtál, csak azért én attól jóval árnyaltabbnak érzem a képet, hogy Tisza = kis csali a Duna = nagy csali. Bár ha átlagolnom kellene, akkor mindenképp igaz a Duna > Tisza reláció, de ott vannak azok a fránya kivételek :)))
@@gegenyviktor Persze-persze, és én sem azt mondom, hogy Tisza kis csali, Duna nagy csali, hanem azt, hogy 1, Minden vízterületnek meg vannak a saját favoritjai, 2, a Dunán nagy testű csalik sokszor eredményesebbek mint más vizen! A tiétek után/mellett jönni fog az enyém is, mármint wobbleres bemutatós film. De ez más történet amit én csinálok. De nagyon jó volt látni és izgalmas! Hasznos!
szia Viktor! nagyon koszonom ezt az informacio lavinat! az en szivemhez legkozelebb allo pergeto modszer a partdobas. Meg szeretnem kerdezni, hogy hasznalsz e villanymotrot az efajta modszerhez. En egy szlovakiai folyocskan dobom a partot es ugy vettem eszre, hogy ha bekapcsolom, akkor szinte riasztoan hat a harcsara. Sajnos nem nagyon tudom helyettesiteni a motrot, mivel sokszor kell poziciot valtani a jobb dobas erdekeben, vagy egy bedolt fa elol valo eltavolodasnal ez elengedhetetlen, viszont amit tapasztaltam, a harcsa altalaban a part menten, bedolt fak mogott, ahol a sodras egy picit megtorik, ott all es vadassza a kuszoket.
Masik tapasztalatom pedig az, hogy sok harcsanak a gyomraban gebet talalok, kusz egyet sem, pedig van a szakaszunkon sok kusz is. Lehet, hogy gumihallal, gebet utanozva kellene jigelve megprobalni megfogni oket? foglalkoztat ez a kerdes, ugyanis evrol-evre rosszabb a helyzet, kevesebb harcsat lehet fogni, de szinte biztos vagyok benne, hogy nincs kevesebb harcsa mint par evvel ezelott volt. Jo egeszseget kivanok! PL
Kezdjük a gébbel. A gébet a harcsa fenékről szedi fel, a kövezésen bogarássza össze a kövekről vagy a kövek közül. Tehát a géb nem lehet a partdobáskor a műcsali alapja, mert vagy nappal eszi fenéken, vagy akár éjjel is, de akkor is fenékközelben. Valószínűleg ezért is tűnik kevesebbnek a harcsa évről évre, mert jellemzően lent bogarászik fenéken gébet keresve, és nem mutatja/hallatja magát, a könnyebben megfogható, nagy tömegben elérhető táplálékot választja, mint minden ragadozó. Talán annyit lehet, hogyha elérhető a fenékzóna partdobáskor, akkor megpróbálni mélyretörő crankekkel fenékközelben horgászni, de ez bosszús egy peca lehet, ha nincs jól eltalálva a vontatási mélység, vagy ha vannak fás akadók is a kövezésen (és mindenhol vannak).
A villanymotor kérdése: természetesen zavarja a harcsát a villanymotor, de anélkül akár életveszélyes és béna bohóckodás az éjjeli partdobós harcsázás, különösen, ha sodrás is van. Én még csináltam az evezővel irányban tartást éveken át, és fogtunk is sok harcsát, de senkinek nem kívánom azokat a szenvedős időket. Halk és fokoztmentes villanymotor kell, ennyi a lényeg. Én még mindig a karosban hiszek, nem a bugmotorban, de ez lehet megszokás kérdése is, én valahogy gyorsabban tudok reagálni mindenre a karossal.
👌👌👌
Jó lenne egy parti harcsapergető videó is és egy klasszikus kanalas csuka pergetés is.
Gratulálok a videohoz! Nagyon informatív! Érdekelne a véleményed, hogy nappal is lehet evannyira eredményes ez a technika, mint éjjel? Én a Rábán alkalmazom nem túl régóta, de egyelőre itt nappal - főleg melegebb időben - a délutáni idősávban valamiért több kapásom és halam volt ráadásul méretben is jobbak voltak. Szerencse volna csak?
Igen, ez egy másik történet, és a tapasztalatod számomra is meglepő volt sok évvel ezelőtt, amikor átfordultunk az éjjelből a "mikor eszik"-re... Lesz erről is szó később, röviden annyi, hogy azért nagyban függ ez a víz átlátszóságától, illetve hőmérsékletétől. Van, hogy egy nap szinte folyamatosan kajáznia kell... mert ugye hidegvérű, és a meleg vízben brutálisan felgyorsul az emésztése.
@@gegenyviktor igen, ez leginkább kánikulában volt és jellemzően a déli órák után úgy 15-16:00-val kezdődően. A Rábán ilyenkor többnyire bedőlt fák közül vagy kövesebb, de árnyékos rész mellől sikerült fogni belőlük a jellemzően 90-120cm körüli darabokat. Kíváncsiak várom a következő részt/részeket.
Szuper film, köszönjük szépen, a főzsinórhoz milyen módon rögzül az előke zsinór?
Igen, bár ígértem a filmben, de végül kimaradt. Azzal, hogy lényegesen vastagabb előkét használok, az előkén lehetnek kevésbé nagy hatásfokú kötések is, mint pl. az Uni. Ezzel kötöm a kb. 40-45 centis 0.36 mm-es PP (vagy más tömörebb fonott) előkét egy knot-a-not kapocsba (kicsibe, nagyon erősbe, minőségibe), a másik végén pedig egy nagyobb knot-a-nottal rögzítem direktbe a wobblert (minden cserénél le- és feltekerve a fonottat rá). A felső, kis knot-a-notra pedig egyszerűen rátekerem a főzsinórt. Vannak ettől jobb megoldások "braid to braid" kötések, de például az Uni to uni nem, nekem attól a csomótól a dupla knot-a-not-os megoldás praktikusabbnak és biztonságosabbnak bizonyult. Van, aki fluoro előkét köt be a harcsának wobbler elé is, ritka esetekben én is, azt nyilván FG-vel szoktam. Láttam FG-vel fogott 122 kilós harcsát, szóval az úgy oké, de nem fonott/fonott esetén.
@@gegenyviktor Köszönöm a gyors választ.
Nekem vastag-vékony fonottal is jól műxik az fg, kicsit más a technikája, mint sima felületű zsinóron, de ugyanolyan jó, és simán átmegy a gyűrűn. Multival dobálok, sokszor spiccig húzom a csalit dobáskor, de mindenképpen rövid zászlóval dobok, a nak kapocs zavarna.
@@benyhejanos317 Ha valakinek, neked elhiszem! :)) De... én sosem mertem FG-t használni két fonott között, mert ugye nincs gond a kis erőhatásoknál, de azért megnézném szakítószilárdság előtt, és különböző felületű fonottakkal (4x és 8x szálasok... ). És azt is gondolom, hogy megnézted/megmérted már te magad is... :))
@@gegenyviktor köszi :))
Igen, mértem, fonott előkével is pont úgy megmarad a szakító, mint fc-vel. Vastag fonott előke esetén kevesebb menet is elég, mert jobban kapaszkodik az érdes felületen, mint a sima, kemény fc-n, viszont gondosabban kell kötni az oda-vissza részt meg a lezárást is, mert utólag már nem lehet igazgatni, csúsztatgatni a meneteket.
Nagyon jó a tartalom gratulálok hozzá! Egy kérdésem lenne a Duna működik csorogva partot dobva ? Mennyire eredményes ?
Hogyne működne! Sokan fogtak mostanában is így harcsát a Dunán, többek között a Csepelényi Tomi, aki videókat is tett fel a témában.
@@gegenyviktor akkor csinálom tovább hátha ráérzek hol és hogyan kell ezt csinálni. Kösszi a választ . Nézem a Csepelényi Tamás videókat nagyon jók !
Szia Viktor
A vmc horgok amik alapból vannak, ha jól tudom a salmokon és a rapalákon azok, ha partról perget az ember kb mekkora halméretig elegendőek? Érdemes-e cserélnem vagy oda elegendő?
Nekem ebből a pearchből 8cm fire tiger színben nagyon bejött csuka, süllő, balin és harcsa is vette már fel. (Bölcske-Paks Duna szakaszon)
A VMC márka még nem határozza meg, pontosan milyen horog kerül rá az adott wobblerre. Simán elképzelhetőnek tartom (sajnos plusz/mínusz irányban egyaránt), hogy egy nagyobb megállapodás keretében valamelyik neves gyártó egyedileg neki gyártott horgokat kap a VMC-től... Amire érdemes figyelni, hogy "tengeri horog" legyen, vagyis olyan erősségű, amit azokra a halakra terveztek, ilyen a VMC O'Shaugnessy sorozata, és kisebb méretben (2-4) ebből is a 4X-est ajánlom, nem a polcokról bárhonnan levehető 3X verziót. Az, hogy egy horoggal mekkora halat lehet megfogni, az erősen relatív, szerencse kérdése is, és épp arről beszélek a videóban, hogy ha 100%-ra fogsz menni, akkor nagyon elnehezíted a wobblert, és fele annyi kapásod (se) lesz... Ha persze célzottan monster harcsákra akarsz horgászni, akkor ne hagyj ilyen rést se a pajzson, cserélj erősebbre! A gyári horgok kevés esetben alkalmasak harcsára, minimum javaslom a VMC O'Shaugnessy 3X-et, az Owner ST-56-ost vagy a teflonos Ichikawa Kamakirit.
@@gegenyviktor nagyon szépen köszönöm a válaszod! Foglalkozom hobbi szinten wobbler készítéssel/szervizeléssel, ha a csalit úgy súlyozom be, hogy harcsaálló horog lehessen rajta szerinted az sok kompromisszummal járhat nekem? (Abszolút kezdő szinten vagyok)
Harcsára küszök között ami nekem működött (nem partot dobva) : kis jig fej + delalande sandra 12 cm gyorsabb tempóban húzva víz tetőhöz közel.
Így van, ezzel kísérleteztünk mi is (mármint kis súlyú gumihallal, nem Sandrával), de nem teljesen úgy működik, mint a wobbler (nem marad fent, mélyebbre "esik be", stb.). Viszont volt, hogy működött.
Szia! A horgok súlyát méregeted hogy ne butuljon a csali ? Vagy méret azonos horgot raksz fel és ha nem alakul át mondjuk egy floating sinkingre , veret akkor már jó is ? :) Nekem majdnem minden wobblerem VMC van de az idei év sikertelensége miatt már horog cseréken gondolkodom . Pedig veretnek a wobblerek. Tanácstalan vagyok hogy szűrjem
Szia! Az, hogy nem harcsával végződnek a pecák, nem feltétlenül a horgok vagy elbutult wobblerek következménye. De ha az alapkérdést veszem, nem szoktak méregetni a horgok pontos tömegét, nagyjából érezni azt, hogy mennyire sok vagy kevés. Azzal viszont sokat szoktam sakkozni, hogy a gyári horgok méretét, erősségét (és így tömegét is) felülbírálom, és rendszerint cserélem vékonyabbra, könnyebbre. Néha, nagyon ping-ponglabdásan a felszínre bukkanó wobblerek esetén akár fordítva is, nehezebbet rakok fel. Természetesen, mindezt annak jegyében, hogy az alapvető mozgás ne bénuljon, inkább élénküljön, de minimum olyan maradjon, mint előtte volt. Alapszabály: könnyebb horgok, szebb mozgás, több elment harcsa az esetlegesen kihajló horgok miatt - de mennyivel is?
Egy kicsivel kevesebbel, mint amennyivel több kapásod lesz rá... ;)
@@gegenyviktorköszönöm a választ. Most VMC 3x-et használok . Mit ajánlanál ami nem is túl nem nehéz nem is túl gyenge ? Csalik 90% crankek
Nekem az lenne a kérdésem hogy a Rapala magnum 14cm-es változata nem lehetne jó harira? Brutál horog van rajta és kulcskarika, nem nagyon találok róla videót, te találkoztál valakivel aki ezt a csalit használja harcsára?
Itthon nekem sok, de a Pón dobtam. Pont ez volt az a wobbler, amire már nappali világosban rábajszozott egy 80 kiló körüli harcsa, de nem szívta be. Ha egy szebben mozgó van fent, valószínűleg bentebb vagyok egy jó hallal. Vagy ha gyorsabb vízben találom meg vele, de ez egy visszaforgó volt. Ebből gondolom, hogy húzósabb vízben, vagy fix pontról felfelé húzva jobb lehet, ahogy a nagy Originalok is.
@@gegenyviktor értem köszönöm!
Hihetetlen gyűjtemény egy része még használtan sem található már.Egyszer szívesen megnéznék egy részt csatornákon történő harcsapergetésről is. Csatornákon pergetek de egyszerűen harcsát még nem sikerült pergetnem már néhány éve. A botokkal kapcsoltaban a libra jelölés az hány gramm dobósúlynak felel meg, miért jelölik így? Kiváncsian várom a folytatást.
A csatornás harcsapergetés nagyon függ a csatorna jellegétől, értem ezalatt, hogy mennyire nyitott. A legnagyobb baj általában az, hogy nem férsz hozzá a halas részhez, úgy meg nehéz fogni. Persze, egy ásott, akadómentes árokban más a helyzet, meg egy majdhogynem folyó méretű csatornában is. Volt ilyen filmem anno, a Keleti-főcsatorna egyik harcsás szitujáról, de ahogy az is, minden helyzet más és más.
A botokra itt pont nem akartam kihegyezni a filmet, és ezek még nem is a kiforrott modellek, pláne, erre a speciálisnak mondható módszerre. A libra egyébként leginkább a bot erősségére utal, leegyszerűsítve az az érték fontban (librában) megadva, ami a spiccet a vízszintes helyzetben tartott bottesthez képest 90 fokig lehajtja. A libra tehát a bot dobósúlyával csak lightos viszonyban áll, sokkal inkább utal a bot egészének erejére. Itt jegyzem meg, nem "otthoni felhasználásra" megadott érték, vagyis nem az önjelölt (bottal) erőemelőknek tett iránymutatás... :))
Szia Viktor! Elsönek is gratulálok a filmhez nagyon szuper lett rengeteget lehet belole tanulni!😁 És lenne egy kérdésem hogy szerinted ezek az ugy mond “kisebb” csalik menének a Dunán is északi pergetésn vagy ott már tényleg a nagyobbak!?😅
Szervusz Donát! Nem csak a Tisza/Duna viszonylatban kell keresni a különbséget, hanem az adott szituációkban is. Nem az a kérdés tehát, hogy a kis csalik mennének-e a Dunán, hanem, hogy a kis csalik mikor mennek a Dunán, illetve, hogy a kisebb csalik biztosan nem mennek-e akkor a Dunán, amikor a nagyok (is)? Szerintem ez a víz sebességével, a táplálék mennyiségével, illetve a táplálékhalak méretének arányával látom összefüggésben. És akkor még mindig kérdezném, hogy a győri, az esztergomi, a paksi vagy a mohácsi szakaszról beszélünk? Több dunai partdobós tapasztalattal bátrabban foglalnék állást, de így csak abban vagyok biztos, hogy a kicsi csalikkal is meg lehet fogni a harcsát, mert azok küszt utánoznak. Nem véletlen, hogy az Original 11/13-nak nagy sikere van a Dunán (partról), pedig az nagynak véletlenül sem mondható wobbler...
@@gegenyviktor Én a Bajai szakaszra gondoltam itt!😁 Ott horgásztál már célzotan harcsára?😅
@@donatgorog92 egyszer voltam a bajai szakaszon, téli süllős vendégpecára hívtak le oda, és nyilván süllőt is fogtunk a mínusz 7-ben :D De csodás szakasz, biztos, hogy van harcsája, ahogy a Dunának amúgy szinte mindenhol.
Szerintem nekem van egy ilyen botom...valami B. B. Booster, vagy mi a szösz...lehet, hogy ismered...😉😉😉😉😄😄😄😄
Spoilerezel? 🤣😅 Igen, az egy nagyon speciál bot, van már belőle pár darab a harcsás srácoknál, de a tiéd volt az első, ez tény! :))
esetleg tiszai süllőpergetés vagy tiszai gumihalas pergetésről lesz valaha videó? Szerintem az elég sok embert érdekel
Ezt úgy mondod, mintha az elmúlt egy hónapban kellett volna megcsinálnom... :)))
Még csak most indult el (végre) a komolyabb filmezés Balázzsal egy hónappal ezelőtt.
Persze, hogy lesz ilyen anyag, írtam már korábban is, csak jöjjön el az igazi szezonja!
Szia Viktor✌️
Említetted hogy ,,villantóval tavasszal" is lehet harcsát fogni.
Ezt kifejtenéd pár mondatban. Te hogy csinálod? Milyen, mekkora villantó a jó? És milyen jellegű helyen?
Röviden írom, aztán ha aktuális lesz, talán film is lesz belőle. Természetesen alapból az Effzettes harcsázásra gondolok, és ez főként a tavaszi/őszi állóvizeknek és lassan folyó csatornáknak a pecája. Nekem a 18 grammos jobban bejött, mint a nagyobb, színekben is van eltérés/tapasztalat, mit-mikor, de ebbe azért sem mennék most bele, mert sokrétű és terjedelmes, meg mi marad a filmbe? :)) Ahogy lesz ilyen szituáció, nekilátok, tervben van.
@@gegenyviktor köszönöm a válaszodat🙏
Köszönjük!Erre én is kiváncsi lennék🙂
kíváncsi vagyok hogy legyezve egy clouserrel milyen eredményes lenne a harcsázás
Erre már több példa és próbálkozás volt, és bár én ugyan két eseményig jutottam el (kérészrajzáson felszínről a bajsza elől rántottam ki a legyet, illetve éjjel zonkerrel sikerült bemozdítani egy 10kg körülit, és rá is szívott, de nem akadt), ugyanakkor Bartha Peti barátom fogott 40 kg körülit műlegyezve anno, azt még senki nem lépte túl itthon. Talán ő pont egy saját kötésű clouserrel fogta.
@@gegenyviktor harcsázás leggyel lesz a következő trend szerintem :D. egy 40-es azért elég jo buli lehetett egy legyes bottal. Itt Ausztráliában Barra bunynak hívják a legyet ami nagyon eredményes meg ami nekem nagyon működik az a Dobson Cod fly barramundira. Szerintem otthon is működnének ezek harcsara, sullore. Ha otthon leszek beszámolok majd :D Mi a csel következő része egyezés nem csak pisztrangra
Tokyo rigről mi a véleményed? Szerinted most tudnám Tiszán alkalmazni? Süllőre?
Hááát, így egy rigtől csodát ne várj, ahhoz mindig szituáció kell, hogy pont az legyen jó, és nem a Tiszától, különösen nem a nyártól tenném függővé ezt. Szerintem ez is egy olyan szerelék, amivel ott tudsz előnyt nyerni, ahol szét van dobva mással a pálya. A Tiszán most egy szimpla cseburaskás offset megoldja, amit meg kell neki.
Szia viktor , igazából te is tudod hogy ugyan annyi nagy harcsa ha nem több van itthon mint külföldön ! Annyi külömbséggel hogy itt igen 1000 éve horgászunk rá, külföldön nincs 50 éve , és bizony a mi harcsáink tanulnak, csak 12 év távlatából irom Tokaj torkolat vasuti híd közt komoly rablások cuppanások voltak12 éve esténként, ma már szinte üres a víztető nem úgy táplálkoznak , de nincs kevesebb harcsa 😉
Szia! Igen, sok harcsánk van, nagy harcsánk is van (lásd 100+os Tokaj környékiek), de én nem csak a túlhorgászottságbeli különbséggel hoznám elsősorban összefüggésbe a harcsa megfoghatatlanságát. Persze, az is számít, de nincs különbség 1000 és 50 év között, mert a harcsa pár év alatt is kitanulja az adott szituációt és annak veszélyeit, különösen a nagy. Lásd Pó, ahol már csak ideális víznél fogsz partot dobva jó harcsát, bent van minden a mederben, mert megtanulta, hogy Hans és tsai a lakóhajókról jobbra-balra a fák alá húznak élőhallal folyamatosan. És de de de, sokkal több (nagy) harcsa van a Póban és az Ebroban, mert sokkal nagyobb vizek, sokkal nagyobb a haleltartó képességük, ott a fix etetés az anadrom csefalók tonnáiban és a 12 hónap, melyből max 1, amikor lelassul annyira a táplálkozása a harcsának, mint itthon 3 hónap alatt. De abban is igazad van, hogyha megtudnánk, mennyi harcsa van a Tiszában, sírnánk. Egyrészt a gyönyörtől, másrészt attól, hogy mennyire nem tudjuk megfogni őket, mennyire tudnak vigyázni magukra. Persze, hogy borzalmasan tanulékonyak és óvatosak ezek a vízi szeizmográfok :))
És még van egy másik dolog, ami a nehezen foghatósághoz hozzájárul, az a vízsebesség, vagyis annak hiánya. Mindenütt nehéz megfogni a halat, ahol van ideje gondolkodni, és nincs rákényszerülve minden falatra.
És a Rapala Husky 13-ról mi a véleményed?
Hogy nagyon jó, de nem partdobó wobbler. Ahogy az F18 is... ;)
@@gegenyviktor köszönöm a válaszodat🙏
Milyen botokat használsz a videóban?
Ezek a saját tervezésű, SensoKraft modelljeim. A leírásban megtalálod a SensoKraft hivatalos Facebook oldalát, de ezek még prototípusok, az egyik névtelen, a másik meg a B.B. Booster, egy speciálisan harcsára választott dobóbot (erős, nagyobb csalis, és nem mereven fárasztós karakterű). Még egyik sincs forgalomban, folyik a tesztüzem, néhány ismerősnek csináltunk még csak ezekből a típusokból. Bízom benne, hogy rövidesen a tesztek végére érünk, és kapható lesz a sor(!) 👈😎
@@gegenyviktor dobósúly hossz? Milyet érdemes venni ha ez még nem elérhető? Köszönöm!
@@zoltanlorincz1955 ilyet, ha elérhető lesz :D Komolyabban: erről beszéltem a videóban, hogy sokan vannak, akik tudják a "tutit", de pont a partdobós pergetés az, ahol nagyon nehéz jó botot találni, mert nem fejlesztett (eddig) rá senki. Lesz biztosan, aki jön nagy gázzal, hogy az övé az márpedig ilyen meg olyan jó partdobó bot, de nincs ilyen fejlesztés sehol, csak egy nagy adag kompromisszum. Szerencsétlenkedünk kemény gerincű botokkal, de kellően rugalmas és finom spiccű, aminek már elég erős az alsó fele egy jó halhoz, olyan meg egyszerűen nincs. Kompromisszum meg mókusvakítás, nagydumás markting, az van.
Paraméterre valami 200 cm körüli, szépen prezentáló, de alapból erős bot kellene.
Hívd fel Bosyékat (jadabo.com) ott vagy a Hipszki Robi vagy a Bosy felveszi a telefont, írástudók nem kicsit, és tuti találnak megfelelően jó botot - kompromisszummal nyilván, de legalább nem vezetnek meg - és kapsz egy ár-teljesítményben megfelelő harcsás botot a többszáz közül (nekik van rálátásuk a jelenlegi piaci kínálatra, nekem nincs), én meg nagyon sietni fogok azzal, hogy amit megálmodtam SensoKraftban, azt záros határidőn belül létre is hozzam, és jövőre már azzal pergessem a parti harcsákat... :)
Az igen van ám wobblereid 😂
Áhh, töredékét látod... 😅🤣 Ez csak harcsás modellek, azon belül is a partdobó szekció, és azoknak is csak a 90%-a... kb. 10% nem került elő a dobozok kavalkádjából 😅 (Storm Subwartok, Predatek Viper, etc...).
Amin a kék TP orsó van az milyen fajta bot?
Mindkét bot prototípus még, természetesen ezek is SensoKraft-ok, de egyelőre nem végleges a besorolásuk, ezért sem emeltem ki a megnevezésüket.
A Rebel egy Amerikai csoda Európában
Már csak a méretes harcsa hiányzik a vízből.
Ott van az, csak nem könnyű megfogni, mert jól alkalmazkodik a változó körülményekhez és nagyon tud vigyázni magára...
Sajnos nincs ott, sok éjszakám ráment a keresésre.Algyő alatt próbáltam, nálam eltökéltebbek sem fogtak pergetve éjszaka.Volt olyan aki 20 km csorgott és két méreten alulit fogott.Tavaly úszott az egér a pocok lehetet fogni, most semmi nem úszik harcsa sincs sehol a part közelében.
Ha sok a küsz,akkor KÜSZködsz,hogy fogj halat?🤪