Zadanie 2. Gra - ARKUSZ POKAZOWY Matura Informatyka
Вставка
- Опубліковано 3 лис 2024
- Na filmie sposób rozwiązania zadania z arkusza pokazowego pod maturę 2023. Analiza algorytmu pewnej gry
cke.gov.pl/egz...
Spis treści odcinka:
00:27 Polecenie
02:10 zad 2.1
10:31 zad 2.2
11:20 zad 2.3
Wesprzyj kanał, przybij piątkę:
kursy.piomax.c...
Szachy z tego samego arkusza też nieźle dały w kość
Dziękuje bardzo za materiał. Nie byłem w stanie w pełni załapać schematu tego zadania, bo gubiłem się na i=s,s-1,...,A[k] i nie mogłem zrozumieć dlaczego dążą do pola A[k]. Bardzo dobry kanał, zostawiam subskrypcję i zdecydowanie będę wracał. Pozdrawiam
Dziękuję!
Czy mogłaby pani zrobić podobny filmik do zadania 1-go z tego samego arkusza? Byłbym bardzo wdzięczny : D
Przygotowuje się do matury z informatyki. Z mojej opinii oraz innych maturzystów Pani jest NAJLEPSZYM źródłem, z którego można czerpać wiedze do matury. Straszna szkoda, że w większości szkołach nauczyciele informatyki albo nic nie uczą (jak w przypadku mojej) albo robią to byle jak i uczeń nic nie wynosi. Jeśli Pani na lekcjach tłumaczy tak samo jak na filmikach to myślę, że znalazłoby się wiele ale to wiele osób, które chciałby mieć panią jako nauczycielkę z infy :). Zamiast "informatyki" w liceach powinny być lekcje na ogromnych salach, która pomieści bardzo wiele ambitnych maturzystów i tam pani by mogła przygotowywać do matury. Informatyka w szkołach w większości to strata czasu - tyle mogę powiedzieć.
WOW!! Wielkie, jakże mile słowa, powodzenia dla wszystkich słuchaczy w poniedziałek :) Nie zapominajcie o mnie, właśnie tworzę kurs programowania online dla jednego z wiodących wydawnictw, może jacyś Wasi koledzy/koleżanki studenci będą mieli potrzebę/ochotę nadrobić infe z liceum...
@@bakerm-maturaa gdzie to będzie dostępne?
Podobno na kilku platformach. Zobaczymy, jeszcze nie wiem ile mogę o tym mówić :)
Czy można część zadania np. z excela zrobić właśnie w tym programie docelowym a w pozostałych podpunktach pomóc sobie pythonem?
i jeszcze pytanie czy w zadaniu, w którym można napisać program na kartce w wybranym języku programowania zamiast w pseudokodzie można swobodnie używać funkcji len()?
Z wyjątkiem zadań z programowania, pozostałe zadania można zrobić dowolnie, na przykład każdy podpunkt innym narzędziem. Trzeba tylko pamiętać żeby wszystko oddać do oceny i wszystkir nazwy plików umiescic w arkuszu.
@@bakerm-matura dziękuję za odpowiedź, a jak wygląda sprawa z tą funkcją len() o którą pytałem wyżej?
@cnx8902 jeśli chodzi o funkcję len to z reguły jeśli trzeba z niej skorzystać to piszą w specyfikacji że masz do dyspozycji tego typu funkcję
dzień dobry, na maturze z programowania istnieją zadania w których dodanie zera lub usuniecie entera w pliku docelowym sporo ułatwiają. Czy na maturze możemy tak zrobić korzystając z pythona w pycharmie.
Jeśli to coś Tobie ułatwi to mnie widzę przeszkód
Na faktycznej maturze to ja bym to zostawil na koniec i sobie postrzelał jakby mi został czas, zrozumienie tego algorytmu od zera zajmuje za dużo czasu jak na egzamin 4 godzinny z pythonem accesem i excelem w dodatku
chociaż te zadania to bardziej albo masz szybko pomysł albo nie masz szybko pomysłu, co jest losowanką a nie testem wiedzy ale trudno
3.5 godzinny. Powodzenia, lecimy dzisiaj z tym 👍🏻
Powodzenia!
czy można używać funkcji append w zadaniu z pseudokodem gdzie wybieram pisanie w pythonie (wybranym języku programowania)? Jeżeli nie, to jak znaleźć zamiennik?
Wszystko zależy od zadania. Jeśli byłoby napisane że można używać tablic/list i nie trafiłby się algorytm, dla którego append był by jakimś obejściem tego algorytmu/uniknięciem czegoś ważnego, to spokojnie można użyć append. Choć odradzam, bo chociażby zerowy element będzie Ci się pałętał... Mam nadzieję że mnie rozumiesz? Jeśli ja byłabym maturzystką to nie użyłabym appenda. Tym bardziej że chyba we wszystkich zadaniach jest w specyfikacji że nie ma tego indeksu zerowego, tablice są indeksowane od 1 do n. Zamiennikiem więc appendowania jest używanie po prostu właściwych indeksów listy (od 1 do n nic mniej nic więcej), Wpisujesz sobie w pierwszej linii że A[1..n] to tablica taka to a taka i tyle. Albo na przykład jeśli w specyfikacji jest napisane że masz policzyć ile razy występują kolejne cyfry w jakimś napisie, to jasnym jest że potrzebujemy wyzerowanej tablicy dziesięciu liczników. Więc ja bym na kartce napisała:
#liczniki[1..9] - tablica pomocnicza
for i in range(10):
licznik[i]=0
i tyle.
nie musimy na kartce przejmować się tu błędem "list index out of range", co innego jeśli zrobilibyśmy zły range, na przykład z roztargnienia napisalibyśmy for i in range(9) i nie liczyłoby nam cyfry dziewięć, za to nam punkty z pewnością odejmą.
Jeśli się boisz bo widząc program myślisz: "kurka to się nie uruchomi bo będzie out of range" to się nie bój, to nie ma się interpretować, kompilować ani uruchamiać... jak będzie Ci z tym lepiej to zapisz w pierwszej linii że #program napisany w pseudokodzie i już nie musisz się przejmować głupotami
@@bakerm-matura Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dorzucę swoje zdanie, że nie lubię takich rzeczy jak te które mogą w nieprzyjemny sposób zabrać cenne punkty. Pozostaje mi teraz czekać do poniedziałku :)
Witam, jak najłatwiej odróżnić w arkuszu, które zadanie wygodniej bedzie w accesie a ktore w excelu? Dziekuje, pozdrawiam
To taka intuicja która przychodzi z czasem jak się tych zadań trochę przerobi. Trzeba przeczytać polecenie i sobie wyobrazić jak będzie trzeba dany podpunkt rozwiązać i odpowiedzieć sobie na wewnętrzny głos: czy to aby nie łatwiej w Excelu na przykład? Z reguły te zadania, które mają w podpunkcie wykres dobrze robi się w excelu (ale tu czasem niektóre podpunkty jak czytasz, to myślisz- kurcze toż to kwerenda i wtedy robisz w MS Access) a to drugie po prostu w Accessie. Trzeba pamiętać że mało punktów jest do zdobycia w tych zadaniach Excel/Access bo 60% to programowanie, więc wiele trudnych rzeczy raczej nie może być z tej dziedziny :)
@@bakerm-matura Dziekuje, pozdrawiam
@@michalsakowski2358 wydaje mi sie ze zawsze zadania z excela maja jeden plik z danymi a z accessa zwykle 3
Czy można używać break i continue w pseudokodzie? Jeśli tak to jak to zapisać? Zakończ wykonywanie pętli i pomiń iterację pętli?
Można oczywiście. Proponuję po prostu napisać break lub continue.. Gwarantiwane, że egzaminator zrozumie :)
Wyniki wpisujemy ręcznie w plik txt czy program ma automatycznie je wpisywać?
Można ręcznie, byle tylko program wypisywał na ekranie to samo kiedy egzaminator go uruchomi
@@bakerm-matura dziękuje
Dzień Dobry, czy jest możliwość kontaktu mailowego z Panią? Miałbym dwa pytania, bardzo ważne dla mnie odnośnie matury. W szkole niestety maturę pisze się w innym języku niż wybrany przeze mnie (python) i nauczyciel przez brak styczności nie jest w stanie odpowiedzieć mi na moją zagwostke. Matura za niecały miesiąc wiec byłbym dozgonnie wdzięczny.
Pozdrawiam Szymon
mpiekarska na gmailu :)
Dzień dobry, chcialabym spytać, czy wie Pani jak wyglada sprawa z pisaniem algorytmu na kartce w Pythonie (formuła 2015). W przypadku gdy nie jest to funkcja, a w zadaniu dane jest np n-liczba naturalna, to czy powinnam pisać n=int(input())? Czy wziąć to n za pewnik, i np. już pisać od początku for i in range(n):
print(n/i)?
jeśli w specyfikacji zadania jest określone czym jest n, to można po prostu używać, proponuje wpisać w parametrze def funkcja(n):
arkusz będzie różnił się w zależności czy piszą go ludzie po gimnazjum czy po podstawówce? czy dostaniemy taki sam?
Inny, zupełnie inny egzamin. Po gimnazjum mają najpierw 60 minut pracy z arkuszem 1, przerwa 30 minut, 150 minut pracy z arkuszem 2 (dopiero tu mają dostęp do komputera). Po podstawówce mają jeden arkusz, 210 minut, całość przy komputerze
Czy w tym zadaniu musza byc zapisywane obliczenia w arkuszu czy mozna zrobic w pyhtonie i wazny jest tylko wynik?
W tym zadaniu do oceny oddajemy tylko rozwiązania w arkuszu.
czy można używać bibliotek podstawowych przy c++ w części praktycznej?
można :)
@@bakerm-matura dziękuje
niesamowicie głupie wydaje się być zadanie drugie. Grając w grę planszowa jest jeden pionek i przestawiamy go w stronę "mety", odwołujemy się do poprzedniej pozycji pionka, a nie poprzednich!
Haha.. jedynie w zadaniach z informatyki mogą wystąpić takie dziwne planszówki ;)
@@bakerm-matura właśnie rozwiązywałem ten arkusz i nie mogłem tego zrozumieć, bo... po prostu nie przeczytałem polecenia dokładnie :)
myśli pani, że na oficjalnym arkuszu w 2023 zadania będą łatwiejsze od tych z pokazowego? grudniowy moim zdaniem był prostszy niż ten pokazowy ale na samej maturze ciekawi mnie czy trudność bedzie bardziej zblizona do tego pokazowego czy grudniowego
Tak przypuszczam, że będą łatwiejsze :)
wszystkie próbne i pokazowe są po to żebyś sobie zobaczył w czym jesteś do dupy i sie poprawił, te faktyczne arkusze są łatwiejsze
@@piotrek7633 Jakoś matma była prostsza
będzie Pani rozwiązywała arkusz z dzisiaj?
Mam nadzieję że będzie odcinek z rozwiązywania arkusza z infy
ale proszę niech dadzą normalną maturę w maju
Liczę na to że będzie dobrze
trochę skomplikowane te zadania.
Ja bym powiedziała nawet, że to zadanie jest zdecydowanie za bardzo zagmatwane w odniesieniu do tego co ono wnosi ;)