Czekam na każde spotkanie na tym kanale i nigdy nie poczułem się zawiedziony. Że czuję się zawstydzony i jednocześnie bardzo dziękuję za miłe słowa o Roderyku to oczywiste, więc już zamilknę na ten temat. Świetnych książek i równie świetnych recenzji Ci życzę w tym nowym roku. I Państwu też.
Podsumowanie, zresztą jak zawsze, bardzo w porządku... natomiast sprawdzałem trzy pary słuchawek "bo coś mi szumiało", a to po prostu szum w nagraniu ;)
Dupsko mnie boli, że się nie załapałem nawet na toplistę najgorszych ale jak śledzę ten kanał to już widzę, że Pan raczej sięga po literaturę ambitną i nieczęsto objawia się tu prosta literatura rozrywkowa. No nic, może kiedyś, anyway, życzę sukcesu z kanałem:)
Dla mnie to przede wszystkim rok, w którym dałem w końcu szansę Lovecraftowi i traktuję to jako niezmiernie ciekawe odkrycie. Przebiłem się też przez obie trylogie Gibsona. Nie było wprawdzie jakichś szczególnych zachwytów, ale z trudnością przychodziło mi uwierzyć, że są to rzeczy pisane przed kinowym "Matrixem", tak wiele w nich motywów, które później powielono na setki sposobów. Pozdrawiam serdecznie i dołączam się do życzeń szczęśliwego nowego roku! Bardzo się cieszę, że motywacja i zapał do tworzenia kanału nie wygasają ;-)
No z Gibsonem tak to jest, że trzeba pamiętać, że był pierwszy. Z drugiej strony jednak druga trylogia to już trochę inna historia i inny punkt przyłożenia :)
a tam praca!Pracuje na etacie i mam w tamtym roku 169 książek:) kwestia priorytetów co się robi po niej. Dziękujemy za wspólny rok i szczęśliwego, pełnego dobrych lektur, kolejnego!
Z jednej strony - prawda. Z drugiej - no jednak nie samą książką żyje człowiek :) Ale też widzę, że czytam wolno i chyba nie bardzo chcę to zmieniać, bo jednak sporo z tego wolnego czytania wyciągam :D
Tak, czytałem Perutza, i był bardzo dobry. Zaraz po nim, sięgnąłem za koleją po "Szaleńców", Béla Just i ładnie przebili😁. Polecam. Dobrze, że jesteś. Pomyślnego 2023! 😄
A jeszcze miałem napisać, że jestem po 'A lasy wiecznie śpiewają' Gulbranssena i wiem o czym mówisz, gdy chodzi o klimat książki względem pory roku. No tutaj jest sanna jak z obrazów Chełmońskiego. Mróz, sanie, konie, pochodnie i futra. Język łatwy i konkretny, może naiwnie i prosto, ale zrobiła mi piękne Boże Narodzenie.
hej, zdecydowanie za rzadko oglądam Twoje filmy. Ciekawe wybory książkowe, u mnie Agla też trafiła na listę najlepszych, choć nie na pierwsze miejsce, ale to jest doskonały kawałek prozy. Na "co czytała Europa" czekam niecierpliwie.
Bardzo dobrze oglądało mi się to podsumowanie roku. Życzę Tobie więcej subskrypcji i liczby przeczytanych książek (sobie też). I spokojnego 2023 roku. Pozdrawiam serdecznie (bookiemonster)
Wszystkiego dobrego i dziękuję za prowadzenie kanału dzięki któremu poznałem tyle wybornych książek (Godzina próby! Mieville!) bądź niedługo poznam ("Ostryga i łaska", "Nie ma i nie będzie"). PS. Ale promowanie grafomana Raka to jednak sobie odpuść, warto podwyższać poziom! PS2. Na liście brakuje Twardocha.
dzieki za ten rok i za kazdy komentarz, ktory mi dales na instagramie. Fajnie miec jakas namiastke rozmowy o literaturze, bo w mojej bance nikt raczej nie czyta.
@@Grafzerovlog klasa ludowa nie ma czasu i sil na czytanie, a to moje najblizsze srodowisko. Ja jestem jedynym odmiencem, czarna owca, lekkoduchem i utracjuszem. Moze moje dzieci kiedys beda moimi czytelniczymi pokrewnymi duszami
@@Grafzerovlog wiem pamietam. Bylem kiedys w Twoich okolicach jak mieszkalem na wawrze rowerem. Teraz przenioslem sie na wielkopolska wies i raczej nikt tutaj z mojej banki nie czyta.
"Odrazę" mam na półce, ale przeczytałam najpierw "Żałobę" tego autora. U mnie 9/10, psychologia godna Junga . Dobrze , ze przypomniałeś mi ten drugi tytuł. Chcę jeszcze wspomnieć o książce , która zachwyciła mnie innowacyjnością zarówno formy jak i treści "Sto krótkich powieści rzek" Manganellego. Wszystko jest w tytule - naprawdę 100 literackich perełek na dwie strony każda i naprawdę głębia odniesień, interpretacji i skojarzeń. Życzę w nowym roku wiele zachwytów czytelniczych.
Jak się cieszę, że Agla Radka Raka wygrała. To mój nr 2 w tym roku. Bezapelacyjny mój nr 1 to Mnogość rzeczy Marcina Pilisa! Polecam lekturę tej książki. Pozdrawiam.
Moja lista najlepszych książek wygląda tak (kolejność przypadkowa): Fikcja: Samotnia, Księga Szeptów, Trylogia Kopenhaska, Schron Przeciwczasowy, Hotel pod poległym alpinistą, Drzewo człowiecze. Non-fiction: Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia, Krzywicka. Długie życie gorszycielki, Annapurna, Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością. Książki przeczytane w ramach wyzwania "czarnej" serii PIW-u: Drzewo człowiecze (9/10), Kamień filozoficzny (7/10), Kobieta z wydm (7/10), Przypadki Augie'ego Marcha (5,5/10). Paździerz roku: Artemis Z Twojej listy najbardziej zainteresowały mnie właśnie starsze książki: Odraza i Rajtar szwedzkiego króla, ale też Ostatnie dni Nowego Paryża. Życzę Ci wielu czytelniczych zachwytów w 2023.
Co do Samotni to w pełni podzielam Twoje zdanie - świetna książką, a i ekranizacja BBC bardzo sympatyczna (o ile ktoś lubi takie teatralne starocie rzecz jasna :D). Te rzecz z non-fiction zapisuję pod kątem kupna do biblioteki, bo to jednak dość popularny gatunek, a trudno czasem ocenić co warte uwagi :) "Ostatnie dni Nowego Paryża" jak to powiedział mój Kolega - "wybitnie immersyjna powieść". Ostatnio dochodzę do wniosku, że takie rzeczy najbardziej lubię zarówno w grach jak i w książkach :)
(z gory przepraszam za brak polskich znakow. komentarz pisany z emigranckiego laptopa.) ja Ci Igorze Tobie jednak zycze rozglosu, bo niezaprzeczalnie nan zaslugujesz! a co do naszego wspolnego tworu, to wydaje mi sie, ze temat tutaj jest glownym ojcem sukcesu. serdecznosci i czekam na wiecej towaru od Ciebie.
"Odrazę" oraz "Rajtara" zaschowkowałem, mam nadzieję, że zdążę kiedyś przeczytać ;) A co do wybitnych portretów/konstrukcji psychologicznych, to nieodmiennie polecam Aldousa Huxleya - znany jest z futurystycznej dystopii, natomiast pełnia kunsztu tworzenia rysów postaci objawia się w innych jego książkach (ale nie w "Drzwiach percepcji") - bardzo polecam!
Ja właśnie bardzo się zawiodłem na "Kontrapunkcie", bo z jednej strony psychologia tak, ale deklarowany obiektywizm badacza ludzi zupełnie niewidoczny.
@@Grafzerovlog może więc niepotrzebnie stawiasz takie wymagania, jak "obiektywizm badacza ludzi"? Dla mnie po prostu postacie są zbudowane bardzo dogłębnie, niepowierzchownie. A od "Kontrapunktu" są lepsze książki jego, np. "Diabły z Loudun", "Po wielu latach" (doskonała satyra na nuworyszów) albo moja jedyna 6/6 w tym roku, czyli "Czas musi stanąć", w którym mamy np. takie piękne cytaty: "Mózg mój jest tak zajęty myśleniem o wartościach, że nie mam czasu ich przeżywać."[105] "Cudownie łatwo jest unikać grzechów, do których przypadkiem nie mamy pociagu."[296]
@@Louri_ ale to nie ja stawiam takie wymagania, tylko to było założenie powieści - że Huxleya miał jak badacz oglądać ludzi pod mikroskopem. No i niestety wyszło, które próbki lubił, a które nie.
@@Grafzerovlog dlatego ja lubię czytać książki bez przedsądów, lubię zapominać, co mnie do danej zachęciło albo co mówi blurb - aby podejść jako "tabula rasa" oraz nie sugerować się cudzymi opiniami lub farmazonami wydawcy ;)
A propo planów, pamiętam jak kiedyś (chyba jeszcze z rok temu) na Twitterze pisał pan, że zamierza zrobić omowienie Atrack on titan, jak wyjdzie całość. Czy te plany są jeszcze aktualne ?
Z listy załapałem się tylko na 55...poza tym coś tam jeszcze było czytane, ale niestety korzystam bardziej z niepamięci, a notaktków i rankingów nie uskuteczniam. (47 głodne chyba, "a" zeżarło) (Harariego kiedyś czytałem...zmarnowany talent, mógł być komiwojażerem i sprzedawać ludziom...a nie zaraz, przecież sprzedaje ;)
Tam w ogóle coś było głodne, bo jeden numerek zżarło :D A nie myślałeś żeby założyć konto na Biblionetce? Społeczność nie jest tak mainstreamowa jak na LC, aktywnie udziela się jeden z Widzów, który zawsze mi ten serwis reklamuje. Więc może spróbuj?
@@Grafzerovlog ...a ładnie to tak od nowego roku rozstawiać ludzi po kontach :P Biblionteka jakoś umknęła mojej uwadze (co nie jest niczym niezwykłym)...ale mam "koncik" na Goodreadsie (kiedyś z Amazonem się przyplątał).
@@Grafzerovlog Odnośnie Biblionetki...dlaczego "Lalka" została książką roku 2022? To znaczy wiem, ludzie...ale dlaczego akurat "Lalka", coś się zadziało z tą "Lalką" w 2022 roku?
@@leu9008 tak, to ja zawsze polecam Biblionetkę :) Plusy niewątpliwe: konkretnie prowadzony katalog, bez duplikatów i śmieci, jak na LC oraz forum na poziomie - nie mówiąc o recenzjach z prawdziwego zdarzenia! Co do "Lalki" - w zeszłym roku wprowadzono tematyczne plebiscyty na "książkę miesiąca" - nie było to ograniczone rokiem wydania itp. Na koniec zaś roku spośród książek-laureatów wszystkich miesięcy przeprowadzono kolejny plebiscyt, tym razem na książkę roku :)
@@Louri_ Aha, czyli taka książka roku* Zerknąłem tam sobie i doszedłem do wniosku, że to nie dla mnie. Sprawia wrażenie zbyt niszowego, "toporna" strona (być może rzecz gustu), a ze mnie żaden książkoholik...ale już wiem, że jest ;)
"Co czytała Europa?" - a czemuż i nie "Co czytały USA?"? Tyleż stamtąd do nas płynie literatury, może da to przedsmak tego, co będzie u nas za parę miesięcy/lat? Planujecie Harariego - super! Dla mnie to byłby świetny początek całej serii prominentnych (pop)myślicieli: Taleb, Peterson, Pinker. "Locus solus" - mój wujek był tym zafascynowany, namówił i mnie, przeczytałem z zainteresowaniem, aż potem wziąłem nawet "Raymonda Roussela" Foucaulta. Proza specyficzna, warta poznania. Czekam na wrażenia.
O mój Boże " Empuzjon" tak nisko!!!.A ja mam satysfakcję, krytyka nie potrafi sobie z tą książką poradzić.Naprawdę.To czego oczekiwałeś, że tak Cię Noblistka zawiodła?"Księgi Jakubowe" to nie są, tu pełna zgoda, ale literatura jest lekka, dla mnie z przymrużeniem oka. Nie zrobiłam jeszcze mojego rankingu, ba nawet Twojego ostatniego filmiku nie oglądałam, bo tak byłam zajęta przygotowaniem świąt dla rodziny.Od wczorajszego późnego popołudnia jestem wolna." Agla" na liście do przeczytania.Nie czytałam w tym roku literatury, która by mnie zniesmaczyła , najgorszą książką była." Jesienna miłość " N.Sparksa,ale to nie był mój wybór, tylko polonistki mojej wnusi .To jest baboństwo!!! Basia( siódma klasa, ale 12 lat) jest dość dociekliwa i pytała : dlaczego oni ciągle rozmawiają o Bogu, a dlaczego Jamie Sulivan była taką dziwną dziewczynką i najważniejsze, a co to cudzołóstwo i dlaczego ojciec bohaterki straszył ogniem piekielnym wiernych, przecież nic złego nie robili.Miałam z małą problem, a przeczytałam, bo miał być sprawdzian z treści lektury.Tak jest z każdą kekturą, bo musi być piątka.Podoba mi się pomysł z podziałem na literaturę staroć i tę wydaną w 2022.Kupuję go.I chyba też tak podzielę. Do siego roku!
Miałem nadzieję, że "Anne Inn..." i rozpisywanie rzeczywistości na: męskie=głupie i złe vs kobiece=dobre i mądre mam już za sobą. Gdyby w "Empuzjonie" zamienić bohaterom płcie to byłaby mizoginia pierwszej wody.
Możesz mnie wesprzeć na Patronite:
patronite.pl/grafzero
Wszystkiego dobrego w Nowym,2023,Roku.Życzę zdrowia,dostatku i pasjonujących lektur.
Dziękuję i również życzę wszystkiego najlepszego!
Czekam na każde spotkanie na tym kanale i nigdy nie poczułem się zawiedziony. Że czuję się zawstydzony i jednocześnie bardzo dziękuję za miłe słowa o Roderyku to oczywiste, więc już zamilknę na ten temat. Świetnych książek i równie świetnych recenzji Ci życzę w tym nowym roku. I Państwu też.
Naprawdę "Roderyk" to jedna z nielicznych książek w tym roku, do których nie mam się do czego przyczepić! Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)
Wszystkiego dobrego w nowym roku. Cały czas prowadzisz mój ulubiony kanał o literaturze.
Ojej.... Bardzo dziękuję! Wszystkiego najlepszego!!!
Ja tu trafiłam dzięki Bebokom właśnie (mam nadzieję, że nie przekręciłam nazwy) i bardzo się z tego cieszę, rewelacyjny kanał !
Babonom 😁 dziękuję ;)
Ale ten czas leci! Już podsumowanie roku!
Do połowy roku jakoś wolno, ale potem.... 🙄
Mnóstwa czasu na czytanie i fajnych odkryć czytelniczych! Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Twoje recenzje :)
Dziękuję :)
Nr 1 to zdecydowanie Radek Rak.
Podział na starocie i nowości jest bardzo ok 👍
Wszystkiego najlepszego w nowym roku 😀
Wszystkiego najlepszego również!!!
Podsumowanie, zresztą jak zawsze, bardzo w porządku... natomiast sprawdzałem trzy pary słuchawek "bo coś mi szumiało", a to po prostu szum w nagraniu ;)
Tak - awaria mikrofonu niestety. Zorientowałem się dopiero po nagraniu, bo przy aparacie było ok. Kupiłem już nowy mam nadzieję, że będzie dobrze.
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku, dużo fascynujacej lektury. Dziękuję za Twój czas poświęcony w 2022r na kanale i instagramie. Pozdrawiam Silent.hut
Dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego!!!
Dupsko mnie boli, że się nie załapałem nawet na toplistę najgorszych ale jak śledzę ten kanał to już widzę, że Pan raczej sięga po literaturę ambitną i nieczęsto objawia się tu prosta literatura rozrywkowa. No nic, może kiedyś, anyway, życzę sukcesu z kanałem:)
Jest na to prosty sposób - wystarczy dostać nominację do Zajdla :D
@@Grafzerovlog o to do śmierci Pan po moje nie sięgnie, obawiam się
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku, samych fantastycznych książek no i miliona subów:-).
Dziękuję :)
No i "Rajtar", "Gepard" i "Odraza" dodane do listy. Z nowym rokiem!
Same perełki :)
Dla mnie to przede wszystkim rok, w którym dałem w końcu szansę Lovecraftowi i traktuję to jako niezmiernie ciekawe odkrycie. Przebiłem się też przez obie trylogie Gibsona. Nie było wprawdzie jakichś szczególnych zachwytów, ale z trudnością przychodziło mi uwierzyć, że są to rzeczy pisane przed kinowym "Matrixem", tak wiele w nich motywów, które później powielono na setki sposobów.
Pozdrawiam serdecznie i dołączam się do życzeń szczęśliwego nowego roku! Bardzo się cieszę, że motywacja i zapał do tworzenia kanału nie wygasają ;-)
No z Gibsonem tak to jest, że trzeba pamiętać, że był pierwszy. Z drugiej strony jednak druga trylogia to już trochę inna historia i inny punkt przyłożenia :)
a tam praca!Pracuje na etacie i mam w tamtym roku 169 książek:) kwestia priorytetów co się robi po niej. Dziękujemy za wspólny rok i szczęśliwego, pełnego dobrych lektur, kolejnego!
Z jednej strony - prawda. Z drugiej - no jednak nie samą książką żyje człowiek :) Ale też widzę, że czytam wolno i chyba nie bardzo chcę to zmieniać, bo jednak sporo z tego wolnego czytania wyciągam :D
Tak, czytałem Perutza, i był bardzo dobry. Zaraz po nim, sięgnąłem za koleją po "Szaleńców", Béla Just i ładnie przebili😁. Polecam. Dobrze, że jesteś. Pomyślnego 2023! 😄
A jeszcze miałem napisać, że jestem po 'A lasy wiecznie śpiewają' Gulbranssena i wiem o czym mówisz, gdy chodzi o klimat książki względem pory roku. No tutaj jest sanna jak z obrazów Chełmońskiego. Mróz, sanie, konie, pochodnie i futra. Język łatwy i konkretny, może naiwnie i prosto, ale zrobiła mi piękne Boże Narodzenie.
Ja właśnie zakupiłem kolejnego Perutza "Nocą pod kamiennym mostem" a w pogotowiu mam jeszcze jednego. Pomyślnego! I do zobaczenia kiedyś nad Pogorią 😁
hej, zdecydowanie za rzadko oglądam Twoje filmy. Ciekawe wybory książkowe, u mnie Agla też trafiła na listę najlepszych, choć nie na pierwsze miejsce, ale to jest doskonały kawałek prozy. Na "co czytała Europa" czekam niecierpliwie.
Jeśli nie oglądasz często to masz zaskoczenie na koniec roku 😁👍
Bardzo dobrze oglądało mi się to podsumowanie roku. Życzę Tobie więcej subskrypcji i liczby przeczytanych książek (sobie też). I spokojnego 2023 roku. Pozdrawiam serdecznie (bookiemonster)
Dziękuję! Życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)
Wszystkiego dobrego i dziękuję za prowadzenie kanału dzięki któremu poznałem tyle wybornych książek (Godzina próby! Mieville!) bądź niedługo poznam ("Ostryga i łaska", "Nie ma i nie będzie").
PS. Ale promowanie grafomana Raka to jednak sobie odpuść, warto podwyższać poziom!
PS2. Na liście brakuje Twardocha.
Radek Rak sól ziemi z polskiej Galicji >>>>>>>>> jakiś Ślązak w mercedesie na kiju :D
dzieki za ten rok i za kazdy komentarz, ktory mi dales na instagramie. Fajnie miec jakas namiastke rozmowy o literaturze, bo w mojej bance nikt raczej nie czyta.
Oooo to jestem zaskoczony. To może warto coś wśród tej bańki wypromować?
@@Grafzerovlog klasa ludowa nie ma czasu i sil na czytanie, a to moje najblizsze srodowisko. Ja jestem jedynym odmiencem, czarna owca, lekkoduchem i utracjuszem. Moze moje dzieci kiedys beda moimi czytelniczymi pokrewnymi duszami
@@tytkanaksiazki1634 ja pracuję w bibliotece w gminie miejsko-wiejskiej i sporo klasy ludowej wypożycza :)
@@Grafzerovlog wiem pamietam. Bylem kiedys w Twoich okolicach jak mieszkalem na wawrze rowerem. Teraz przenioslem sie na wielkopolska wies i raczej nikt tutaj z mojej banki nie czyta.
"Odrazę" mam na półce, ale przeczytałam najpierw "Żałobę" tego autora. U mnie 9/10, psychologia godna Junga . Dobrze , ze przypomniałeś mi ten drugi tytuł. Chcę jeszcze wspomnieć o książce , która zachwyciła mnie innowacyjnością zarówno formy jak i treści "Sto krótkich powieści rzek" Manganellego. Wszystko jest w tytule - naprawdę 100 literackich perełek na dwie strony każda i naprawdę głębia odniesień, interpretacji i skojarzeń. Życzę w nowym roku wiele zachwytów czytelniczych.
O proszę - jaki ciekawy tytuł :) czuję się zaintrygowany :) Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Jak się cieszę, że Agla Radka Raka wygrała. To mój nr 2 w tym roku. Bezapelacyjny mój nr 1 to Mnogość rzeczy Marcina Pilisa! Polecam lekturę tej książki. Pozdrawiam.
Muszę zapamiętać :)
Moja lista najlepszych książek wygląda tak (kolejność przypadkowa):
Fikcja: Samotnia, Księga Szeptów, Trylogia Kopenhaska, Schron Przeciwczasowy, Hotel pod poległym alpinistą, Drzewo człowiecze.
Non-fiction: Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia, Krzywicka. Długie życie gorszycielki, Annapurna, Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością.
Książki przeczytane w ramach wyzwania "czarnej" serii PIW-u: Drzewo człowiecze (9/10), Kamień filozoficzny (7/10), Kobieta z wydm (7/10), Przypadki Augie'ego Marcha (5,5/10).
Paździerz roku: Artemis
Z Twojej listy najbardziej zainteresowały mnie właśnie starsze książki: Odraza i Rajtar szwedzkiego króla, ale też Ostatnie dni Nowego Paryża.
Życzę Ci wielu czytelniczych zachwytów w 2023.
Co do Samotni to w pełni podzielam Twoje zdanie - świetna książką, a i ekranizacja BBC bardzo sympatyczna (o ile ktoś lubi takie teatralne starocie rzecz jasna :D). Te rzecz z non-fiction zapisuję pod kątem kupna do biblioteki, bo to jednak dość popularny gatunek, a trudno czasem ocenić co warte uwagi :)
"Ostatnie dni Nowego Paryża" jak to powiedział mój Kolega - "wybitnie immersyjna powieść". Ostatnio dochodzę do wniosku, że takie rzeczy najbardziej lubię zarówno w grach jak i w książkach :)
(z gory przepraszam za brak polskich znakow. komentarz pisany z emigranckiego laptopa.)
ja Ci Igorze Tobie jednak zycze rozglosu, bo niezaprzeczalnie nan zaslugujesz! a co do naszego wspolnego tworu, to wydaje mi sie, ze temat tutaj jest glownym ojcem sukcesu. serdecznosci i czekam na wiecej towaru od Ciebie.
Dlatego trzeba kuć żelazo póki gorące i zrobić Harariego :D A potem się zobaczy :D Wam również rozgłosu i tysięcy słuchających!!!
"Odrazę" oraz "Rajtara" zaschowkowałem, mam nadzieję, że zdążę kiedyś przeczytać ;) A co do wybitnych portretów/konstrukcji psychologicznych, to nieodmiennie polecam Aldousa Huxleya - znany jest z futurystycznej dystopii, natomiast pełnia kunsztu tworzenia rysów postaci objawia się w innych jego książkach (ale nie w "Drzwiach percepcji") - bardzo polecam!
Ja właśnie bardzo się zawiodłem na "Kontrapunkcie", bo z jednej strony psychologia tak, ale deklarowany obiektywizm badacza ludzi zupełnie niewidoczny.
@@Grafzerovlog może więc niepotrzebnie stawiasz takie wymagania, jak "obiektywizm badacza ludzi"? Dla mnie po prostu postacie są zbudowane bardzo dogłębnie, niepowierzchownie. A od "Kontrapunktu" są lepsze książki jego, np. "Diabły z Loudun", "Po wielu latach" (doskonała satyra na nuworyszów) albo moja jedyna 6/6 w tym roku, czyli "Czas musi stanąć", w którym mamy np. takie piękne cytaty:
"Mózg mój jest tak zajęty myśleniem o wartościach, że nie mam czasu ich przeżywać."[105]
"Cudownie łatwo jest unikać grzechów, do których przypadkiem nie mamy pociagu."[296]
@@Louri_ ale to nie ja stawiam takie wymagania, tylko to było założenie powieści - że Huxleya miał jak badacz oglądać ludzi pod mikroskopem. No i niestety wyszło, które próbki lubił, a które nie.
@@Grafzerovlog dlatego ja lubię czytać książki bez przedsądów, lubię zapominać, co mnie do danej zachęciło albo co mówi blurb - aby podejść jako "tabula rasa" oraz nie sugerować się cudzymi opiniami lub farmazonami wydawcy ;)
A propo planów, pamiętam jak kiedyś (chyba jeszcze z rok temu) na Twitterze pisał pan, że zamierza zrobić omowienie Atrack on titan, jak wyjdzie całość. Czy te plany są jeszcze aktualne ?
A to pytanie czy redaktor Rublow będzie chętny, bo to u niego miało być :)
U mnie z ksiazek wydanych w tym roku to na 1.Muszyński - Dom Ojców.Dalej to juz ksiazki ponizej 7/10...
Czytałeś "Ciszę" z Vesper?
@@Grafzerovlog Nie.Z Vesper w tym roku to chyba Najlepsza Bezmiłość 6/10 i poławiacz 6/10
Ciekaw jestem czy czytałeś Odkrycie Nieba Harry'ego Mulisha i co o niej sądzisz
Nie czytałem. Warto??
@@Grafzerovlog zdecydowanie warto, choć jest to książka dotykająca tak wielu problemów że dla mnie momentami męcząca.
@@ketrab1071 zapamiętam :)
Z listy załapałem się tylko na 55...poza tym coś tam jeszcze było czytane, ale niestety korzystam bardziej z niepamięci, a notaktków i rankingów nie uskuteczniam.
(47 głodne chyba, "a" zeżarło)
(Harariego kiedyś czytałem...zmarnowany talent, mógł być komiwojażerem i sprzedawać ludziom...a nie zaraz, przecież sprzedaje ;)
Tam w ogóle coś było głodne, bo jeden numerek zżarło :D
A nie myślałeś żeby założyć konto na Biblionetce? Społeczność nie jest tak mainstreamowa jak na LC, aktywnie udziela się jeden z Widzów, który zawsze mi ten serwis reklamuje. Więc może spróbuj?
@@Grafzerovlog ...a ładnie to tak od nowego roku rozstawiać ludzi po kontach :P
Biblionteka jakoś umknęła mojej uwadze (co nie jest niczym niezwykłym)...ale mam "koncik" na Goodreadsie (kiedyś z Amazonem się przyplątał).
@@Grafzerovlog Odnośnie Biblionetki...dlaczego "Lalka" została książką roku 2022?
To znaczy wiem, ludzie...ale dlaczego akurat "Lalka", coś się zadziało z tą "Lalką" w 2022 roku?
@@leu9008 tak, to ja zawsze polecam Biblionetkę :) Plusy niewątpliwe: konkretnie prowadzony katalog, bez duplikatów i śmieci, jak na LC oraz forum na poziomie - nie mówiąc o recenzjach z prawdziwego zdarzenia!
Co do "Lalki" - w zeszłym roku wprowadzono tematyczne plebiscyty na "książkę miesiąca" - nie było to ograniczone rokiem wydania itp. Na koniec zaś roku spośród książek-laureatów wszystkich miesięcy przeprowadzono kolejny plebiscyt, tym razem na książkę roku :)
@@Louri_ Aha, czyli taka książka roku*
Zerknąłem tam sobie i doszedłem do wniosku, że to nie dla mnie. Sprawia wrażenie zbyt niszowego, "toporna" strona (być może rzecz gustu), a ze mnie żaden książkoholik...ale już wiem, że jest ;)
O, a w jakim kierunku ma się Agla rozwijać? Można gdzieś znaleźć nagranie z tej wypowiedzi?
W kierunku "gułagowym" (raczej nie, bo to była wypowiedź na Immladrisie i nie widziałem żeby ktoś wtedy to nagrywał).
Ha! U mnie też Agla w trójce najlepszych lektur tego roku!
A dwie pozostałe? :)
@@Grafzerovlog Stary mistrz i zdolna "smarkula": Stanisław Lem "Niezwyciężony" i Dorota Masłowska "Bowie w Warszawie". Pozdrawiam Cię serdecznie!
@@annacaa9067 Niezwyciężony klasycznie czy jako słuchowisko?
@@Grafzerovlog Nie umiem słuchać audiobooków. Książka była w papierze i z piękną okładką Przemka Dębowskiego. A słuchowisko dobrze zrealizowane?
"Co czytała Europa?" - a czemuż i nie "Co czytały USA?"? Tyleż stamtąd do nas płynie literatury, może da to przedsmak tego, co będzie u nas za parę miesięcy/lat?
Planujecie Harariego - super! Dla mnie to byłby świetny początek całej serii prominentnych (pop)myślicieli: Taleb, Peterson, Pinker.
"Locus solus" - mój wujek był tym zafascynowany, namówił i mnie, przeczytałem z zainteresowaniem, aż potem wziąłem nawet "Raymonda Roussela" Foucaulta. Proza specyficzna, warta poznania. Czekam na wrażenia.
Co do tego pierwszego to w zeszłym roku było o świecie w artykule na Nowym Ładzie - jeśli zechcą to w tym też będzie :)
@@Grafzerovlog no ale wiesz, że ja z mediów odwiedzam praktycznie tylko fb, YT oraz pewien portal książkowy :)
@@Louri_ wrzucałem info na kanał (jako post). Chociaż nie wiem jak z wyświetlaniem tegoż 😁
@@Grafzerovlog będę w takim razie przeglądał zakładkę Społeczność :)
A pozostałe kwestie?
@@Louri_ Locus oczywiście będzie na IG. A co do badaczy to zależy od @glowydowycierania
"Odraza" zamówiona :)
Super :)
O mój Boże " Empuzjon" tak nisko!!!.A ja mam satysfakcję, krytyka nie potrafi sobie z tą książką poradzić.Naprawdę.To czego oczekiwałeś, że tak Cię Noblistka zawiodła?"Księgi Jakubowe" to nie są, tu pełna zgoda, ale literatura jest lekka, dla mnie z przymrużeniem oka. Nie zrobiłam jeszcze mojego rankingu, ba nawet Twojego ostatniego filmiku nie oglądałam, bo tak byłam zajęta przygotowaniem świąt dla rodziny.Od wczorajszego późnego popołudnia jestem wolna." Agla" na liście do przeczytania.Nie czytałam w tym roku literatury, która by mnie zniesmaczyła , najgorszą książką była." Jesienna miłość " N.Sparksa,ale to nie był mój wybór, tylko polonistki mojej wnusi .To jest baboństwo!!! Basia( siódma klasa, ale 12 lat) jest dość dociekliwa i pytała : dlaczego oni ciągle rozmawiają o Bogu, a dlaczego Jamie Sulivan była taką dziwną dziewczynką i najważniejsze, a co to cudzołóstwo i dlaczego ojciec bohaterki straszył ogniem piekielnym wiernych, przecież nic złego nie robili.Miałam z małą problem, a przeczytałam, bo miał być sprawdzian z treści lektury.Tak jest z każdą kekturą, bo musi być piątka.Podoba mi się pomysł z podziałem na literaturę staroć i tę wydaną w 2022.Kupuję go.I chyba też tak podzielę. Do siego roku!
Miałem nadzieję, że "Anne Inn..." i rozpisywanie rzeczywistości na: męskie=głupie i złe vs kobiece=dobre i mądre mam już za sobą. Gdyby w "Empuzjonie" zamienić bohaterom płcie to byłaby mizoginia pierwszej wody.
I Agla i Lata czekają u mnie na półce
Polecam :)
W ostatnich latach Radek Rak nie ma konkurencji.
Radek Rak jest jak PiS - przegrać może sam ze sobą :D