Kā Latvijas nacionālie partizāni saglabāja savu veselību cīņā pret padomju okupāciju?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 жов 2023
  • 03:07 Nacionālais partizāns Kārlis Traubergs stāsta par nacionālo partizānu dzīves apstākļiem
    7:20 Kāpēc bija svarīgi nacionālajiem partizāniem ievēroja higiēnu?
    10:48 Kā nacionālie partizāni sagādāja sev pārtiku?
    16:40 Kādas slimības mēdza piemeklēt nacionālos partizānus?
    21:38 Vai nacionālo partizānu vidū notika arī dzemdības un kā tās pieņēma?
    Atgriežoties padomju okupācijai, kopš 1944. gada vasaras Latvijā veidojās nacionālās bruņotās pretošanās kustība. Sākās plašs un ilgstošs partizānu karš Latvijas neatkarības vārdā, kas apsīka tikai piecdesmito gadu sākumā, bet pēdējie nacionālie partizāni darbojās līdz pat piecdesmito gadu otrajai pusei. Pretošanās ievērojamam pārspēkam bija nopietns pārbaudījums ne tikai militāri, bet arī izdzīvošanā. Lai spētu ilgstoši un sekmīgi cīnīties pret okupācijas režīmu, nacionālajiem partizāniem bija jāizdzīvo apstākļos, kad briesmas draudēja jebkurā brīdī un bija jāsaglabā sava veselība, uz kuru kaitējumu atstāja ikdienas dzīve pieticīgos un skarbos apstākļos, pilnvērtīga uztura trūkums, dažādas slimības un ievainojumi, kā arī morālie triecieni, ko radīja tuvu cilvēku zaudēšana.
    Pētniecības darbs par pretošanās kustību īstenots ar Latvijas Zinātnes padomes finansējumu, projekts "Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā", projekta nr. VPP-LETONIKA-2021/2-0003. Raidierakstu finansiāli atbalsta Kultūras ministrija. Par saturu atbild Latvijas Okupācijas muzeja biedrība. Raidierakstā izmantoti fragmenti no dokumentālās filmas “Nesalauztie” (2004, rež. Raits Valters, scen. Ritvers Jansons, Jura Podnieka studija), dokumentālās spēlfilmas “Segvārds Vientulis” (2014, rež. Normunds Pucis, NPGD) un Andra Balcera intervijas ar nacionālo partizānu Kārli Traubergu (2003), kā arī fotogrāfijas no Latvijas Valsts arhīva, Okupācijas muzeja un Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja.

КОМЕНТАРІ • 2

  • @valts777
    @valts777 8 місяців тому +4

    Paldies par šo svēto darbu! Turpinām savas tautas varoņu godināšanu un vēstures izpēti!

  • @pucite9446
    @pucite9446 8 місяців тому +10

    Liels paldies par šo stāstu. Tas ir vajadzīgs zināt arī latviešu jaunajām paaudzēm, kā cīnījās viņu vectēvi un vecvectēvi pret krievu iebrucējiem. Turpiniet stāstīt latviešu tautas vēsturi.