Sveta Gora - nebeski grad: Stara srpska knjiga

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 гру 2019
  • Label and copyright:Deveta epizoda dokumentarnog serijala Sveta Gora: nebeski grad govori o uticaju "monaške republike" na nastanak i razvoj srpske književnosti u srednjem veku.
    Počeci originalne srpske književnosti vezuju se za obnovu Hilandara i za Svetog Savu, čija dela predstavljaju najranije (poznato) izvorno stvaralaštvo kod Slovena. Tu je najpre reč o tipicima (hilandarski, karejski), a onda i o njegovim literarnim delima, kao što su Žitije Svetog Simeona i Služba Svetom Simeonu. Sveti Sava je započeo ono što se kasnije bogato razvilo na Svetoj Gori, a što se može nazvati "svetootačka svetogorska srpska književnost".
    Nakon Svetog Save, stvaraju Domentijan i Teodosije. Domentijan radi i stvara u Kareji, piše Žitije Svetog Simeona, a kasnije i Žitije Svetog Save. Na njegovom tragu Žitije Svetoga Save piše i Teodosije, stvarajući delo koje je verovatno najprepisivaniji sastav originalne srpske srednjovekovne književnosti, budući da se raširilo ne samo po srpskim zemljama, već i u Rusiji. Teodosijevo Žitije Svetog Petra Koriškog donosi nešto novo u odnosu na dotadašnju srpsku književnost, pošto se tu pisac okreće junaku, koji živi potpuno usamljen: u ovom slučaju, u Koriškoj pustinji. Za Teodosijem stvara i Danilo, koji piše proslavne sastave za srpske svetitelje kojih je do njegovog vremena već bilo više.
    Naporedo sa nastankom originalne srpske književnosti u srednjem veku intenzivno se radi i na prevođenju vizantijske literature na srpskoslovenski jezik. Prevode se dela klasika asketske književnosti (Jovan Lestvičnik, Ava Dorotej), ali i najvažniji izdanci spekulativne literature - kako oni koji su obeleženi uticajem aristotelovske filosofije (Jovan Damaskin, Varlaam Kalabrijski, Grigorije Palama), tako i oni koji su obojeni (novo)platonovskim koloritom (Dijadoh Fotički, Dionisije Pseudo-Areopagit). Srednjovekovna srpska misao na taj način hvata korak sa najvažnijim misaonim dostignućima Vizantije, stvarajući intelektualce koji su kadri da prevedu tako zahtevna dela. U 14. i 15. stoleću sadržaji te prevodne literature se ulivaju u književna dela naredne generacije izvornih srpskih stvaralaca, u kojima se oni kondenzuju i u jednom uprošćenom obliku predstavljaju široj publici. Veliki uticaj na srpsku književnost tog perioda odigrao je isihastički pokret, a on je nazočan u delima autora kakvi su Grigorije Camblak, Marko Pećki, Danilo Pećki, i mnogi drugi.
    Ono što čini suštinu srpske srednjovekovne pismenosti jeste liturgijsko i mističko iskustvo, odnosno predanje Crkve koje se pisanim putem prenosi iz generacije u generaciju. Cilj te pismenosti je upoznavanje reči Božije i načina spasenja koji iz toga proizlazi, odnosno načina na koji čovek te reči može da pretoči u sopstveni život.
    Istraživači lavirinta biblioteke poput detektiva dešifruju tragove i puteve rukopisa, koji govore da ono što je nazivano "mračnim srednjim vekom" zapravo predstavlja doba prosvećenosti. Sekularizam modernog doba, a naročito 20. veka, doneo je zaborav duhovnih korena i stare srpske knjige. Međutim, sjaj književnih dela nastalih u svetogorskoj molitvenoj tišini uspeo je da se probije i do modernog čoveka. Pletenje rečima nastalo na tragu Svetog Save nastaviće se i onda kada se to najmanje očekivalo - u doba ateističke Jugoslavije.
    Učestvuju: dr Vladan Trijić, dr Fedon Hadžiantoniu, prof. dr Mikonja Knežević, prof. dr Tomislav Jovanović, prof. dr Vladeta Janković.
    Urednik serijala: prof. dr Mikonja Knežević
    Scenarista: Nemanja Nikolić
    Montaža: Srđan Ristić
    Narator: Andrija Milošević
    Radio televizija Srbije
    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
  • Розваги

КОМЕНТАРІ • 16

  • @MilkaDjordjev-gd9kn
    @MilkaDjordjev-gd9kn 11 місяців тому +1

    Cuvaj Boze nasu Svetu Goru nase stare Srpske knjige nase Monahe.

  • @nenosto3176
    @nenosto3176 4 роки тому +12

    Pod Obavezno staviti redne Brojeve! Emisija pobedjuje sve do sada što smo videli o Svetoj Gori! Svaka Čast! Ali obavezno redni Brojevi i to od prve do sada i svaku buduću!
    Slava Bogu ! 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

    • @Nikola-rc6xt
      @Nikola-rc6xt 4 роки тому +5

      1. Богородичин врт
      2. Монашка република
      3. Хиландар
      4.Српски златни век
      5.Мрачни нови век
      6.Taјна молитве
      7.Живот као подвиг
      8.Ризница
      9.Стара српска књига
      10.Ново средњовековље
      11.Хиљаду година касније

    • @nikolasarajlic6631
      @nikolasarajlic6631 5 місяців тому

      Шта си натако ту византиску заставу, ти да си Србин знао би да је Српско царство покорило византију без грешке. Грци нама причају историју, они који су нас протеривали и убијали. Нико не прича о протериванју Срба и прављењу једне новонастале грчке 1920 од сила Антанте.... тај Хиландар има везе само са Србима и Српским царством, о томе не сме ни да се прича, јер су нам све књиге покрадене да докажемо било шта из 11 и 12 века. када смо подизали прве Манастире у част Христа. Византију су Срби уништили још пре Стефана Душана, Атос нема везе са Византиом... Грци су велики лажови и плагијатори, али долази им крај.

  • @smokvicamala42
    @smokvicamala42 4 роки тому +10

    Možete li staviti redne brojeve za emisije ovako gledamo z brda z dola

    • @Nikola-rc6xt
      @Nikola-rc6xt 4 роки тому +6

      1. Богородичин врт
      2. Монашка република
      3. Хиландар
      4.Српски златни век
      5.Мрачни нови век
      6.Taјна молитве
      7.Живот као подвиг
      8.Ризница
      9.Стара српска књига
      10.Ново средњовековље
      11.Хиљаду година касније

  • @imnotwatchingyou1910
    @imnotwatchingyou1910 3 роки тому +1

    Zanimljivo.

  • @szernhxhx
    @szernhxhx 4 роки тому +19

    било би лепо,ради прегледности,да сте обележили епизоде.

    • @tzobram2698
      @tzobram2698 4 роки тому +7

      I titlove na engleski, takođe

    • @Nikola-rc6xt
      @Nikola-rc6xt 4 роки тому +6

      1. Богородичин врт
      2. Монашка република
      3. Хиландар
      4.Српски златни век
      5.Мрачни нови век
      6.Taјна молитве
      7.Живот као подвиг
      8.Ризница
      9.Стара српска књига
      10.Ново средњовековље
      11.Хиљаду година касније

    • @szernhxhx
      @szernhxhx 4 роки тому +1

      @@Nikola-rc6xt понекад, из младости се пројави неискуство,зрело доба и старост немају тај изговор,па често буде гордост.у сваком случају се поклапа са "...не брините се шта ће те говорити...".размисли од кога ти је потекла помисао да не знам да читам наслов.редни број би поређао клипове па би преглед био олакшан.
      и да,ја сам у зрелим годинама,немам изговор неискуства,а ти опрости за увреду.

    • @milanpalibrk5249
      @milanpalibrk5249 4 роки тому +5

      E ovo treba sve u školske udzbenike pa da buduci naraštaji znaju ko su i koliko vrede i šta treba da slede.

  • @nebojsaradovanovic9127
    @nebojsaradovanovic9127 4 роки тому

    Da

  • @STASHYNSKYI
    @STASHYNSKYI 4 роки тому +4

    ...bez oznake,kao RTS,ni glave ni repa. Pohvala za emitovanje i kanal ali zašto se pravite blesavi kada imate svaki drugi komentar koji traži isto.

    • @Nikola-rc6xt
      @Nikola-rc6xt 4 роки тому +3

      1. Богородичин врт
      2. Монашка република
      3. Хиландар
      4.Српски златни век
      5.Мрачни нови век
      6.Taјна молитве
      7.Живот као подвиг
      8.Ризница
      9.Стара српска књига
      10.Ново средњовековље
      11.Хиљаду година касније