W php od ponad 15 lat, od 2 lat w pythonie. Mogę powiedzieć, że php jest mocno dojrzałbym językiem, mamy tutaj wszystko. W pythonie jest wymyślane wszystko to co było w php 10 lat temu. Niestety jest kwestia też nowych ludzi, narybku. Więcej narybku to większa popularność. Jak byłem na studiach to uczyli Javę, PHP i R, a teraz uczą Pythona zamiast tych trzech narzędzi. Jeśli chodzi o oferty pracy, to widzę że PHP jest coraz częściej używany w fintechu, dalej ecomm of kors. Pewnie za sprawą typowania, DDD, ES etc. Bardzo dobrze że wspominasz o php, popularyzujesz go. Myslę że znane osobistosci takie jak Mariusz Gil powinni też się wypowiedzieć i trochę rozpopularyzować php.
Pracuję przy projektach bazujących na PHP/Symfony i po części zgadzam się z tym, co wymieniłeś. Niemniej do ideału PHP sporo brakuje i napewno nie określiłbym go najlepszym językiem programowania, choć zakładam, że tytuł filmu to taki haczyk, zachęta do PHP i po prostu trzeba przymknąć oko. W PHP brakuje mi tego, że nie jest językiem statycznie typowanym, rzekomo ma trochę bałaganu i niespójności (nazwy i parametry funkcji to chyba najbardziej znany temat), które mogłyby zostać naprostowane. Do "dolarów" idzie się przyzwyczaić, ale jednak dla mnie byłoby lepiej bez nich. Trochę konceptów z Rusta, C# czy Kotlina widziałbym w PHP, ale finalnie jak się nad tym zastanowię, to dochodzę do wniosku, że lepiej gdyby powstał następca PHP, który od początku byłby lepiej zaprojektowanym językiem. Tak czy inaczej PHP do pewnych zastosowań wydaje się być ok. Najważniejsze, że nie robią z tego języka worka bez dna na nieprzemyślane ficzery czy możliwość robienia tego samego na kilkadziesiąt różnych sposobów, bo dlaczego nie.
Zgadzam się, do ideału daleko, ale wyobraźmy sobie jakikolwiek projekt, który prowadzony jest przez niespełna 30 lat i przez wiele różnych osób i to w trybie open source. Biorąc to wszystko pod uwagę to i tak jest nieźle. Niektóre projekty po 3 latach gorzej wyglądają. 😅
PHP jest "zły" odkąd pamiętam, zazwyczaj słyszę to od klepaczy, lub osób które nie do końca sobie radzą. Tylko jakim cudem jest taki popularny a niby lepsze języki są nadal nieznane. To że coś możesz zrobić na 30 sposobów, a Ty nie wiesz jaki sposób wybrać to świadczy o braku twojej wiedzy.
Napisałem na LinkedIn, to jeszcze raz - cieszę się, że poruszyłeś ten temat. PHP to świetny język programowania - naprawdę go lubię i jest dobry na początek. Da się w nim programować proste skrypty, programować obiektowo a nawet programować funkcyjnie, więc sam wybrałem ten język, żeby uczyć swoich studentów. Mówmy o tym temacie więcej 💪 PHP na to zasługuje!
Nie czepiam się języka (lubię PHP, choć w nim zawodowo już nie programuje), ale sposobu w jaki to przestawiasz, mówisz że to najlepszy język do webdevelopmentu, ale czytając twoje komentarze niżej nigdy nie napisałeś pewnie dużej webappki w innym języku żeby dopiero móc powiedzieć że coś się lepiej sprawdza. Chcesz szybko widzieć efekty? Django/Rails/Express/Java (spring)/ASP wszędzie wystarczy zrobić "run" w IDE lub odpalić komendę jak symfony server:start i dostajesz uruchomioną gotową appke dla dev. (wszędzie jest tak samo!) więc próg odpalenia jest dokładnie taki sam.
To prawda, nie pisałem dużych apek w innych językach, ale zaznaczałem wielokrotnie, że to subiektywne, a określenia typu "najlepszy język" - być może nie wyłapałeś ale to bait. ;) Co do progu wejścia, faktycznie dzisiaj już trochę się to zmieniło i jest łatwiej w czasach konteneryzacji itp, ale zaraz się okaże że jak coś chcesz natywnie wgrać na hosting, to stack PHP jest wspierany bardzo szeroko, a inne nie zawsze. Przynajmniej takie jest moje doświadczenia. Generalenie, zgadzam się z wszystkim co napisałeś. :)
Cześć. Miałem kilka lat przerwy z php. Macie jakieś rady jak wrócić do branży. Na co obecnie dać nacisk by się doszkolić na dzień dzisiejszy i być na czasie.
Z mojej perpsektywy jako osoby, która pierwsze komercyjne doświadczenie zbierała w PHP i programuje w tym języku komercyjnie od 4 lat to wejście w ten język jest dość proste, z drugiej strony zastanowiłbym się czy ucząc się programowania w 2023 roku nie warto zabrać się za jakiś nowszy język typu Go/Rust itd. PHP jest świetny jeżeli chcemy zrobić jakiś szybki PoC lub MVP, ale rozwijanie złożonego projektu potrafi przyprawić o ból głowy jeżeli chodzi o czasy wykonywania, zgodność typów, zarządzanie pakietami.
Ciężko powiedzieć, pewnie jest miejsce na nowe i starsze języki. 🙂 W mojej ocenie duże projekty też w PHP da się fajnie poukładać, ale jasne, jest też sporo ciężkich legacy.
PHP wysoka wydajność i biblioteki natywne do wszystkiego od żądań http jak curl po obróbkę grafiki w imagemagic itd... Do tego można budować aplikacje pracujące w tle w PHP-CLI ;)
Ja nigdy w php nie pracowałem. Głównie pracuję z Javą, miałem okazję (CV driven development) liznąć Kotlina. Ze 2 lata mocno pracowałem w Scali (nie umiem! - ale trzeba było przejąć projekt po innym zespole = dokumentacja w łapę + testy upewniające się, że przynajmniej robi co ma robić i jedziemy). Ale czy to nie jest tak, że technologię dobierasz do problemu? Potrzebuję prostego mock'a pod jakieś testy e2e, który potrafi odpowiadać na zapytania http - może napiszę prosty skrypt w python (+- 30 linijek kodu albo i mniej), który stawia serwer http i obsługuje zapytania w bardzo prymitywny sposób. A , może php by też się nadał, tylko mam małe doświadczenie. Nie znam - nie wiem :). Mam nadzieję, że chwytasz przesłanie "technologia do problemu". W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że jak jesteś backend developerem to robisz backend i język to tylko narzędzie. Jesteś frontend developerem, to samo. Pełna zgoda! Mogę nie pomyśleć o X rzeczach, o których doświadczony frontend pomyśli (a i w react'cie proste rzeczy klepałem, bo nie było komu i robiliśmy za fullstack'ów w zespole backend'owców). Zgadzając się z główną tezą, PHP może nie jest zły i jest wyspecjalizowany. Ale na koniec dnia, ja bym też zadał sobie pytanie: ile ofert pracy jest na rynku? Jakie stawki? Może przyziemne, ale jak ktoś nowy chce wejść w ten świat, to może być dla niego ważne. On jeszcze nie czuje, że język to tylko narzędzie. Dla niego to może być "aplikuję o pracę albo nie, bo nie spełniam wymagań". I ja nie wiem ile jest ofert pracy w PHP czy Javie czy innym - nie sprawdzałem. Rzucam taką luźną myśl. Krystian, w ogóle fajna robota, widziałem parę filmów, o DDD i okolicach (co jest w zasadzie niezależne od języka) i parę innych. Tak trzymaj!
Zgadzam się w zasadzie z wszystkim, co napisałeś. Tak naprawdę ten materiał ma trochę pokazać, że PHP to też fajna technologia, a stwierdzenia typu, że jest to najlepszy język są rzucane z przymrużeniem oka (chociaż serio tak uważam, ale to dlatego że w nim programuję). Tak jak powiedziałem, PHP moim zdaniem jest spoko na start. Jak ktoś lubi mniej korporacyjne środowiska to właśnie takie technologie często są używane w softwarehousach itp. Ogólnie, co do rynku pracy, to każdy sobie musi zbadać, co mu odpowiada. Zarobki w IT są duże w zasadzie w każdej technologii. To gdzie są największe to co jakiś czas się zmienia i trzeba gonić za trendami. Aktualnie rynek jest taki, że pewnie w każdej technologii brakuje rąk do pracy. Faktycznie, tutaj trzeba przyznać, że chyba kilka innych technologii jest wyżej opłacanych niż PHP - mówiąc o średniej, bo wiadomo że w każdej technologii są specjaliści, którzy zarabiają ogromne pieniądze. Tak jak mówisz, narzędzie do problemu. Pewnie też wszystko zależy od zainteresowań i osobowości. Ja wolę wyspecjalizować mocniej daną technologię, niż macać po omacku kilka różnych, a są osoby, które właśnie robią w kilku i to im sprawia frajdę. Fajnie, że wypowiedział się też ktoś spoza PHP. Dzięki za komentarz Paweł, bo Ciebie się tutaj nie spodziewałem. :D
Zdecydowanie się zgadzam :) PHP Zbiera lincz głównie przez echo które zostawiły za sobą starsze wersje, trzeba ludzi uświadamiać że PHP się rozwija i idzie w dobrym kierunku. :P
Szkoda tylko, że nie mamy generyków - tak bardzo pożądanych. Czasami jednak by się przydały, a na razie trzeba się gimnastykować... Sporo śmieszków w temacie PHP powstało za czasów PHP 5 i starszych wersji, gdzie faktycznie można było zrobić wszystko i byle jak. Dzisiaj jednak PHP, to zupełnie inny język, ale śmieszki niestety pozostały 🙈 Nie wiem czy byłeś na PHPers Summit, ale rozmawialiśmy tam przez chwilę na temat poprawy wizerunku samego języka. Padł pomysł na poprawę strony dokumentacji, bo to jednak dokumentacja jest "twarzą" technologii. Może czas wymusić na światowym community, by tak było? 🤔
Nie było mnie, jakoś do Poznania mi nigdy nie po drodze. Sam nie wiem, no nauczyłem się już pracować z tą dokumentacją i nie pamietam jak to było na start, ale pewnie masz rację i da się ją usprawnić.
Skoro PHP ,,umiera,, to czym jest niby zastępowany ? Bo z tego co wiem to PHP jest wykorzystywany do stron internetowych czy też do aplikacji webowych?
hej, mam 19 lat już czuję ,że zmarnowałem ciut czasu na braku nauki języków- Próbuję nadrobić powoli, ale ilość możliwości do nauki mnie przerasta. Znalazłby się ktoś kto byłby w stanie rozjaśnić cały ten świat? :I
Nie myśl o tym tylko zacznij robić rzeczy. W sieci jest masa darmowej wiedzy. Jeśli Cię to kręci to złapiesz zajawkę. Sam teraz widzę, ile trzeba umieć i gdybym miał zaczynać od zera to by mnie to też przerastało. Ale jak zaczynałem to tak nie myślałem, tylko po prostu chciałem to robić.
Ale w tym jednym zdaniu ("Ilość oraz treści opinii na dany temat jest uzależniona od ilości ludzi") to masz kilka błędów. 😀Pozwól, że poprawię: "Liczba opinii i liczba treści na dany temat jest uzależniona od liczby ludzi". To tak z przymrużeniem oka, zrozumiałem, o co chodziło.
@@Koddlo Tak szczerze mówiąc oba zdania są prawdziwe. Tylko skupiają się na innym aspekcie znaczenia zdania w moim zdaniu jest "Ilość oraz treści opinii na dany temat jest uzależniona od ilości ludzi". Chodzi mi tu konkretnie, że "Ilość" opinii oraz "Ilość" treści opinii są bezpośrednio powiązane ze sobą, czyli, że ilość opinii rośnie proporcjonalnie do ilości ludzi. A w Twoim jest "Liczba opinii i liczba treści na dany temat jest uzależniona od liczby ludzi". Niby chodzi o to samo co w moim, ale nie do końca w twoim zdaniu chodzi o to, że "Liczba opinii i liczba liczba treści nie są do końca ze sobą powiązane, lecz są dosiebnie zależne lecz tak być nie musi. A jeśli chodzi bez pośrednio o część "uzależniona od ilości ludzi", albo Twoje "jest uzależniona od liczby ludzi"". To nie widzę różnicy pomiędzy tymi częściami zdania, ale na pewno jakaś różnica może być . Ale reszta zdania to już różnica jest. PS. to jest właśnie to co napisałem, czyli jest dwójka osób i są dwie w ogóle domenie poglądy na to samo opinie. Czyli wzrost proporcjonalny
Zgadzam się z tym do pan mówi. Sam programuje w PHP ale od 3 lat. Co mogę powiedzieć do minusow że jest całaasa.firm.co szuka programowegow do gównianego lodu. Myślę że w PHP jest jednak najwięcej starych i zaleciałycj projektów przez to że PHP też jest stary i dojrzały. A nikt nie ma tych starych projektów zamiaru przepisać
Słabe rozwiązania można spotkać w każdym języku, tylko że nie wszystkie wypływają z swojego dev-bagienka. Ja sam staram się poznawać inne rodzaje języków, co oczywiste jest, że właśnie z początku tworzy się słaby kod, ale gdy przychodzi do zrobienia prostej i szybkiej strony WWW, o dynamicznie generowanej treści, to PHP jest najlepszym językiem. To moje doświadczenie. Bez większej kombinacji z bibliotekami obsługuje większość problemów logicznych i funkcyjnych, gdzie w innych językach trzeba posiłkować się specjalnymi funkcjami, albo dodawaniem kolejnych bibliotek. Od wersji 7 to w ogóle rozbił bank. Deweloperzy PHP zrobili kawał dobrej roboty i prawdopodobnie bez wskoczenia na wersję 7 - dzisiaj PHP rzeczywiście były językiem który by się zwijał z serwerów. Też uważam że PHP to najlepszy webowy język, a może być jeszcze lepszy. Bo internet nie stoi w miejscu, więc jest zapotrzebowanie na kolejne rozwiązania technologiczne języka.
Zgadzam się. W PHP da się poprawić jeszcze niektóre rzeczy i pewnie też dołożyć kolejne, ale idzie to w dobrą stronę. Co do technologii, dobrze, że jest różnorodność, bo tak to byłaby nuda.
Dzięki za materiał! Ze swojej strony proponowałbym Ci kursy zamiast szkoleń z wzorców projektowych - na przykładach najlepiej z życia - sam bym taki kurs kupił
Rozumiem, dzięki za tę informację. Ogólnie kiedyś nad tym myślałem, ale jednak cenie sobie ten kontakt bezpośredni i to że ktoś przychodzi czasem z konkretnymi problemami, które mogę pomóc mu rozwiązać. Pewnie przyjdzie i czas na kursy jak będę chciał to bardziej wyskalować, ale szkolenia też dają mi frajdę. Kursów to już jest pełno na każdy temat. 😀
Raczej okazjonalnie jak trzeba było i miałem kilka prób w innych technologiach, ale nigdy to się nie przeniosło na nic dłuższego. PHP zawsze mnie zatrzymał. 🙂
Aha... pewien czas temu, obejrzałem krótki wykład z PHPConu, Mateusza Badzińskiego, "Dlaczego wróciłem do PHP?" z Javy. ua-cam.com/video/dmbUE5A-1gc/v-deo.html&ab_channel=Conferia O ile uważam, że Javie można zrobić wiele bardzo dobrych projektów, gdzie w PHP nie damy rady zrobić, ale pomyślałem tak: Java (i inne języki) powinny uczyć się od PHP czerpania rozwiązań, które w PHP są świetne.
Wyznawcą nie jestem, ale największe doświadczenie mam w PHP'ie. I mam dokładnie te samo zdanie co ty @Koddlo. PHP nie umiera i bardzo fajnie się rozwija.
Zastanawiam się, czy autor kiedykolwiek używał innych technologii (ASP, Java EE, Spring itp.). Jak dla mnie PHP to przy nich trochę średniowiecze, ale żeby to zrozumieć trzeba popracować kilka miesięcy w innych technologiach. Ja pracuję w branży od czasu, kiedy było jeszcze PHP 4. Próbowałem wracać do PHP kilka razy, ale za każdym razem stwierdzam, że to co można zrobić w ASP w jeden dzień w PHP trwa 3 dni. To co można napisać w 20 linijkach w ASP zajmuje w PHP przynajmniej 50. Że już o Spring+Kotlin nie wspomnę, pewnie wyszło by 10 linijek. Wdrażanie i przenoszenie aplikacji PHP czy migracja do nowszej wersji to czasami koszmar. Poza tym nie ma czegoś takiego jak najlepszy język programowania - każdy ma jakieś umiejętności, preferencje, wymagania. Trzeba dostosować technologię do potrzeb.
A Ty programowałeś w PHP? Java i PHP nie leżą od siebie aż tak daleko. Spring i Hibernate mają wiele wspólnego z Symfony i Doctrine. Jeżeli PHP to średniowiecze to aktualnie żyjemy w średniowieczu.
@@Koddlo Tak, pracowałem trochę w Symfony i ZE. A najbardziej podoba mi się Cake PHP w którym można szybko zrobić aplikację. W PHP najbardziej przeszkadzały zawsze mi "miękkie typy" (w 7.4 chyba umożliwili deklaracje typów w klasach, jeszcze nie próbowałem tego), trochę brzydka i rozlazła składnia np. konstruktorów, no i niezbyt wygodna dla programisty obsługa baz danych. No ale nie używałem Doctrine ani żadnych ORM innych niż te wbudowane w Cake, Sf czy ZE.
PHP bardzo dobry język. Programuję w nim od 10 lat, ale bardziej podoba mi się Java, która w gruncie rzeczy pod względem składni jest podobna do PHP. Pomimo tego z PHP się naśmiewają, a Java jest szanowana.
Z Javy też się śmieją i ja do nich należę. Rozpieprza mnie, gdy w pracy, o wydajności poucza mnie koleś programujący w Javie (który tak jak PHP działa na dodatkowej warstwie interpretatora). Używajmy najlepszego narzędzia do danej roboty.
@@fx_eska różnice oczywiście są, ale w pewnym momencie już po prostu wiesz jak to działa. Masz przyjąć żądanie, obsłużyć je jakoś i utrwalić stan w bazie danych czy zwrócić dane. Ogólnie Laminas ma mniejszą społeczność i mniej jest gotowych rozwiązań. Tak jak Symfony też domyślnie korzysta się z Doctrine ORM. Laminas jest zrobiony w zgodzie z dobrymi praktykami, ale sporo trzeba się samemu naklepać, bo framework dostarcza tylko podstawowe komponenty, które niby są wystarczające, no ale nie jest to język na takie szybkie MVP tylko bardziej na długie i stabilne projekty. Oba rozwiazania są świetne, ale w Symfony programuje się łatwiej przez to że wiedza jest łatwo dostępna.
Myślę, że dla mnie PHP jest prosty, dla ciebie jest prosty, ale tak chyba nie jest. Istnieją prostsze np. Ruby i Python. Kiedyś pracowałem w firmie, gdzie używane było głównie Ruby, a ja tam pracowałem, bo mieli projekt w Symfony, a ja jestem symfoniarzem. No i był tan programista młody, który wchodził na rynek i według niego PHP jest trudny, dlatego on się uczył Ruby, bo Ruby według niego jest podobny do języków naturalnych i "wystarczy znać angielski". Taka sytuacja. Aktualnie rynek się zesrał z tym angielskim i to jest tak ważne gadanie po angielsku, że do kibla nie wyjdziesz bez tego. No i to pewnie ma jakiś sens, bo jeśli tworzy się języki programowania, które w opinii młodych ludzi są podobne do angielskiego, no to pewnie w tym kierunku zmierza rynek i już "żydy" dawno to wszystko skalkulowały, że tak się bardziej opłaca.
Tak tylko ja tłumaczę, o co mi chodzi z tą prostotą dokładnie. Chodzi o to, że żeby zobaczyć pierwsze efekty swojego programowania to nie trzeba dużo, ale jasne, technologie które podajesz też często są wymieniane jako te z niskim progiem wejścia.
PHP nie umiera, w php można pisać, zarabiać itp. Natomiast kiedy zaczyna się pisać w innych językach, zaczyna się rozumieć z czego ta cała krytyka wynika i że programując tylkyw tym języku... porównałbym taką sytuację do kogoś kto nigdy nie był zagranicą. Niby nie musisz, ale sporo tracisz
@PiotrJarolewski nieduże projekty, głównie na własny użytek, ewentualnie w celach nauki + wiadomo, wszystko co w technikum i na studiach, ale to pomińmy. Jako że uwielbiam web development to głównie próbowałem Pythona i Node. Nie siadły.
"Najlepszy"? Niekoniecznie..."Najlepszy do określonego celu i w określonym zakresie" - jak najbardziej. Język to tylko narzędzie, musi być dopasowane do zastosowania.
Trochę nie rozumiem zdania, że w środowisku php najszybciej i najłatwiej wystartujesz i widzisz odrazu rezultaty. W c# korzystając z vs szybciej się to wszystko odpala niż konfigutujac serwer php. Robilem w jednym i drugim. Wydaje mi się, że jeżeli porównujesz do jakiś technologi to powinieneś zrobić rozeznanie i jakieś przykładowe szablonowe projekty, bo porównujesz do czegoś czego nie znasz.
Nowy e-book o CQRS w PHP już dostępny na stronie sklep.koddlo.pl
Ale mi zmieniłeś plany. Dzięki
Dzięki, że jednak ktoś jeszcze jest na tym świecie, kto jest wyznawcą PHP :)
W php od ponad 15 lat, od 2 lat w pythonie. Mogę powiedzieć, że php jest mocno dojrzałbym językiem, mamy tutaj wszystko. W pythonie jest wymyślane wszystko to co było w php 10 lat temu.
Niestety jest kwestia też nowych ludzi, narybku. Więcej narybku to większa popularność. Jak byłem na studiach to uczyli Javę, PHP i R, a teraz uczą Pythona zamiast tych trzech narzędzi.
Jeśli chodzi o oferty pracy, to widzę że PHP jest coraz częściej używany w fintechu, dalej ecomm of kors. Pewnie za sprawą typowania, DDD, ES etc.
Bardzo dobrze że wspominasz o php, popularyzujesz go. Myslę że znane osobistosci takie jak Mariusz Gil powinni też się wypowiedzieć i trochę rozpopularyzować php.
Podaj przykład co w Pythonie wymyślają, to co było w PHP 10 lat temu?
Pracuję przy projektach bazujących na PHP/Symfony i po części zgadzam się z tym, co wymieniłeś. Niemniej do ideału PHP sporo brakuje i napewno nie określiłbym go najlepszym językiem programowania, choć zakładam, że tytuł filmu to taki haczyk, zachęta do PHP i po prostu trzeba przymknąć oko.
W PHP brakuje mi tego, że nie jest językiem statycznie typowanym, rzekomo ma trochę bałaganu i niespójności (nazwy i parametry funkcji to chyba najbardziej znany temat), które mogłyby zostać naprostowane. Do "dolarów" idzie się przyzwyczaić, ale jednak dla mnie byłoby lepiej bez nich. Trochę konceptów z Rusta, C# czy Kotlina widziałbym w PHP, ale finalnie jak się nad tym zastanowię, to dochodzę do wniosku, że lepiej gdyby powstał następca PHP, który od początku byłby lepiej zaprojektowanym językiem. Tak czy inaczej PHP do pewnych zastosowań wydaje się być ok. Najważniejsze, że nie robią z tego języka worka bez dna na nieprzemyślane ficzery czy możliwość robienia tego samego na kilkadziesiąt różnych sposobów, bo dlaczego nie.
Zgadzam się, do ideału daleko, ale wyobraźmy sobie jakikolwiek projekt, który prowadzony jest przez niespełna 30 lat i przez wiele różnych osób i to w trybie open source. Biorąc to wszystko pod uwagę to i tak jest nieźle. Niektóre projekty po 3 latach gorzej wyglądają. 😅
PHP jest "zły" odkąd pamiętam, zazwyczaj słyszę to od klepaczy, lub osób które nie do końca sobie radzą. Tylko jakim cudem jest taki popularny a niby lepsze języki są nadal nieznane. To że coś możesz zrobić na 30 sposobów, a Ty nie wiesz jaki sposób wybrać to świadczy o braku twojej wiedzy.
Napisałem na LinkedIn, to jeszcze raz - cieszę się, że poruszyłeś ten temat.
PHP to świetny język programowania - naprawdę go lubię i jest dobry na początek.
Da się w nim programować proste skrypty, programować obiektowo a nawet programować funkcyjnie, więc sam wybrałem ten język, żeby uczyć swoich studentów.
Mówmy o tym temacie więcej 💪 PHP na to zasługuje!
Fajnie, że też zacząłeś promować go ze swojej strony.
Źartujesz z porównaniem PHP do JS - ten pierwszy jest i Back i Front w jednym.
Nie czepiam się języka (lubię PHP, choć w nim zawodowo już nie programuje), ale sposobu w jaki to przestawiasz, mówisz że to najlepszy język do webdevelopmentu, ale czytając twoje komentarze niżej nigdy nie napisałeś pewnie dużej webappki w innym języku żeby dopiero móc powiedzieć że coś się lepiej sprawdza. Chcesz szybko widzieć efekty? Django/Rails/Express/Java (spring)/ASP wszędzie wystarczy zrobić "run" w IDE lub odpalić komendę jak symfony server:start i dostajesz uruchomioną gotową appke dla dev. (wszędzie jest tak samo!) więc próg odpalenia jest dokładnie taki sam.
To prawda, nie pisałem dużych apek w innych językach, ale zaznaczałem wielokrotnie, że to subiektywne, a określenia typu "najlepszy język" - być może nie wyłapałeś ale to bait. ;)
Co do progu wejścia, faktycznie dzisiaj już trochę się to zmieniło i jest łatwiej w czasach konteneryzacji itp, ale zaraz się okaże że jak coś chcesz natywnie wgrać na hosting, to stack PHP jest wspierany bardzo szeroko, a inne nie zawsze. Przynajmniej takie jest moje doświadczenia. Generalenie, zgadzam się z wszystkim co napisałeś. :)
Cześć. Miałem kilka lat przerwy z php. Macie jakieś rady jak wrócić do branży. Na co obecnie dać nacisk by się doszkolić na dzień dzisiejszy i być na czasie.
Z mojej perpsektywy jako osoby, która pierwsze komercyjne doświadczenie zbierała w PHP i programuje w tym języku komercyjnie od 4 lat to wejście w ten język jest dość proste, z drugiej strony zastanowiłbym się czy ucząc się programowania w 2023 roku nie warto zabrać się za jakiś nowszy język typu Go/Rust itd. PHP jest świetny jeżeli chcemy zrobić jakiś szybki PoC lub MVP, ale rozwijanie złożonego projektu potrafi przyprawić o ból głowy jeżeli chodzi o czasy wykonywania, zgodność typów, zarządzanie pakietami.
Ciężko powiedzieć, pewnie jest miejsce na nowe i starsze języki. 🙂 W mojej ocenie duże projekty też w PHP da się fajnie poukładać, ale jasne, jest też sporo ciężkich legacy.
PHP wysoka wydajność i biblioteki natywne do wszystkiego od żądań http jak curl po obróbkę grafiki w imagemagic itd... Do tego można budować aplikacje pracujące w tle w PHP-CLI ;)
Ja nigdy w php nie pracowałem. Głównie pracuję z Javą, miałem okazję (CV driven development) liznąć Kotlina. Ze 2 lata mocno pracowałem w Scali (nie umiem! - ale trzeba było przejąć projekt po innym zespole = dokumentacja w łapę + testy upewniające się, że przynajmniej robi co ma robić i jedziemy). Ale czy to nie jest tak, że technologię dobierasz do problemu? Potrzebuję prostego mock'a pod jakieś testy e2e, który potrafi odpowiadać na zapytania http - może napiszę prosty skrypt w python (+- 30 linijek kodu albo i mniej), który stawia serwer http i obsługuje zapytania w bardzo prymitywny sposób. A , może php by też się nadał, tylko mam małe doświadczenie. Nie znam - nie wiem :). Mam nadzieję, że chwytasz przesłanie "technologia do problemu". W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że jak jesteś backend developerem to robisz backend i język to tylko narzędzie. Jesteś frontend developerem, to samo. Pełna zgoda! Mogę nie pomyśleć o X rzeczach, o których doświadczony frontend pomyśli (a i w react'cie proste rzeczy klepałem, bo nie było komu i robiliśmy za fullstack'ów w zespole backend'owców).
Zgadzając się z główną tezą, PHP może nie jest zły i jest wyspecjalizowany. Ale na koniec dnia, ja bym też zadał sobie pytanie: ile ofert pracy jest na rynku? Jakie stawki? Może przyziemne, ale jak ktoś nowy chce wejść w ten świat, to może być dla niego ważne. On jeszcze nie czuje, że język to tylko narzędzie. Dla niego to może być "aplikuję o pracę albo nie, bo nie spełniam wymagań". I ja nie wiem ile jest ofert pracy w PHP czy Javie czy innym - nie sprawdzałem. Rzucam taką luźną myśl.
Krystian, w ogóle fajna robota, widziałem parę filmów, o DDD i okolicach (co jest w zasadzie niezależne od języka) i parę innych. Tak trzymaj!
Zgadzam się w zasadzie z wszystkim, co napisałeś. Tak naprawdę ten materiał ma trochę pokazać, że PHP to też fajna technologia, a stwierdzenia typu, że jest to najlepszy język są rzucane z przymrużeniem oka (chociaż serio tak uważam, ale to dlatego że w nim programuję).
Tak jak powiedziałem, PHP moim zdaniem jest spoko na start. Jak ktoś lubi mniej korporacyjne środowiska to właśnie takie technologie często są używane w softwarehousach itp. Ogólnie, co do rynku pracy, to każdy sobie musi zbadać, co mu odpowiada. Zarobki w IT są duże w zasadzie w każdej technologii. To gdzie są największe to co jakiś czas się zmienia i trzeba gonić za trendami. Aktualnie rynek jest taki, że pewnie w każdej technologii brakuje rąk do pracy. Faktycznie, tutaj trzeba przyznać, że chyba kilka innych technologii jest wyżej opłacanych niż PHP - mówiąc o średniej, bo wiadomo że w każdej technologii są specjaliści, którzy zarabiają ogromne pieniądze.
Tak jak mówisz, narzędzie do problemu. Pewnie też wszystko zależy od zainteresowań i osobowości. Ja wolę wyspecjalizować mocniej daną technologię, niż macać po omacku kilka różnych, a są osoby, które właśnie robią w kilku i to im sprawia frajdę.
Fajnie, że wypowiedział się też ktoś spoza PHP. Dzięki za komentarz Paweł, bo Ciebie się tutaj nie spodziewałem. :D
Taak, tak jak piszesz, przede wszystkim trzeba też czerpać frajdę z tego co się robi.
Zdecydowanie się zgadzam :) PHP Zbiera lincz głównie przez echo które zostawiły za sobą starsze wersje, trzeba ludzi uświadamiać że PHP się rozwija i idzie w dobrym kierunku. :P
Mój ulubiony język pracuje z nim 5 lat i za każdym nowym projektem uczę się czegoś nowego
Szkoda tylko, że nie mamy generyków - tak bardzo pożądanych. Czasami jednak by się przydały, a na razie trzeba się gimnastykować...
Sporo śmieszków w temacie PHP powstało za czasów PHP 5 i starszych wersji, gdzie faktycznie można było zrobić wszystko i byle jak. Dzisiaj jednak PHP, to zupełnie inny język, ale śmieszki niestety pozostały 🙈
Nie wiem czy byłeś na PHPers Summit, ale rozmawialiśmy tam przez chwilę na temat poprawy wizerunku samego języka. Padł pomysł na poprawę strony dokumentacji, bo to jednak dokumentacja jest "twarzą" technologii. Może czas wymusić na światowym community, by tak było? 🤔
Nie było mnie, jakoś do Poznania mi nigdy nie po drodze. Sam nie wiem, no nauczyłem się już pracować z tą dokumentacją i nie pamietam jak to było na start, ale pewnie masz rację i da się ją usprawnić.
@@zofffffija funkcja w core jest, ale jak mam być szczery, to ja już dawno z niej nie korzystałem.
Skoro PHP ,,umiera,, to czym jest niby zastępowany ? Bo z tego co wiem to PHP jest wykorzystywany do stron internetowych czy też do aplikacji webowych?
Dzisiaj już większość popularnych technologii jest skierowana na tworzenie aplikacji internetowych.
PHP ❤
hej, mam 19 lat już czuję ,że zmarnowałem ciut czasu na braku nauki języków- Próbuję nadrobić powoli, ale ilość możliwości do nauki mnie przerasta. Znalazłby się ktoś kto byłby w stanie rozjaśnić cały ten świat?
:I
Różnice pomiędzy językami oprogramowania nie są tak odległe, jak języki narodowe. Zacznij pisać w czymś spośród 10 najistotniejszych języków
Nie myśl o tym tylko zacznij robić rzeczy. W sieci jest masa darmowej wiedzy. Jeśli Cię to kręci to złapiesz zajawkę. Sam teraz widzę, ile trzeba umieć i gdybym miał zaczynać od zera to by mnie to też przerastało. Ale jak zaczynałem to tak nie myślałem, tylko po prostu chciałem to robić.
Cały odcinek w jednym zdaniu: "Ilość oraz treści opinii na dany temat jest uzależniona od ilości ludzi"
Ale w tym jednym zdaniu ("Ilość oraz treści opinii na dany temat jest uzależniona od ilości ludzi") to masz kilka błędów. 😀Pozwól, że poprawię: "Liczba opinii i liczba treści na dany temat jest uzależniona od liczby ludzi". To tak z przymrużeniem oka, zrozumiałem, o co chodziło.
@@Koddlo Tak szczerze mówiąc oba zdania są prawdziwe. Tylko skupiają się na innym aspekcie znaczenia zdania w moim zdaniu jest "Ilość oraz treści opinii na dany temat jest uzależniona od ilości ludzi". Chodzi mi tu konkretnie, że "Ilość" opinii oraz "Ilość" treści opinii są bezpośrednio powiązane ze sobą, czyli, że ilość opinii rośnie proporcjonalnie do ilości ludzi. A w Twoim jest "Liczba opinii i liczba treści na dany temat jest uzależniona od liczby ludzi". Niby chodzi o to samo co w moim, ale nie do końca w twoim zdaniu chodzi o to, że "Liczba opinii i liczba liczba treści nie są do końca ze sobą powiązane, lecz są dosiebnie zależne lecz tak być nie musi. A jeśli chodzi bez pośrednio o część "uzależniona od ilości ludzi", albo Twoje "jest uzależniona od liczby ludzi"". To nie widzę różnicy pomiędzy tymi częściami zdania, ale na pewno jakaś różnica może być . Ale reszta zdania to już różnica jest. PS. to jest właśnie to co napisałem, czyli jest dwójka osób i są dwie w ogóle domenie poglądy na to samo opinie. Czyli wzrost proporcjonalny
Zgadzam się z tym do pan mówi. Sam programuje w PHP ale od 3 lat. Co mogę powiedzieć do minusow że jest całaasa.firm.co szuka programowegow do gównianego lodu. Myślę że w PHP jest jednak najwięcej starych i zaleciałycj projektów przez to że PHP też jest stary i dojrzały. A nikt nie ma tych starych projektów zamiaru przepisać
Słabe rozwiązania można spotkać w każdym języku, tylko że nie wszystkie wypływają z swojego dev-bagienka. Ja sam staram się poznawać inne rodzaje języków, co oczywiste jest, że właśnie z początku tworzy się słaby kod, ale gdy przychodzi do zrobienia prostej i szybkiej strony WWW, o dynamicznie generowanej treści, to PHP jest najlepszym językiem. To moje doświadczenie. Bez większej kombinacji z bibliotekami obsługuje większość problemów logicznych i funkcyjnych, gdzie w innych językach trzeba posiłkować się specjalnymi funkcjami, albo dodawaniem kolejnych bibliotek.
Od wersji 7 to w ogóle rozbił bank. Deweloperzy PHP zrobili kawał dobrej roboty i prawdopodobnie bez wskoczenia na wersję 7 - dzisiaj PHP rzeczywiście były językiem który by się zwijał z serwerów.
Też uważam że PHP to najlepszy webowy język, a może być jeszcze lepszy. Bo internet nie stoi w miejscu, więc jest zapotrzebowanie na kolejne rozwiązania technologiczne języka.
Zgadzam się. W PHP da się poprawić jeszcze niektóre rzeczy i pewnie też dołożyć kolejne, ale idzie to w dobrą stronę. Co do technologii, dobrze, że jest różnorodność, bo tak to byłaby nuda.
Dzięki za materiał! Ze swojej strony proponowałbym Ci kursy zamiast szkoleń z wzorców projektowych - na przykładach najlepiej z życia - sam bym taki kurs kupił
Rozumiem, dzięki za tę informację. Ogólnie kiedyś nad tym myślałem, ale jednak cenie sobie ten kontakt bezpośredni i to że ktoś przychodzi czasem z konkretnymi problemami, które mogę pomóc mu rozwiązać. Pewnie przyjdzie i czas na kursy jak będę chciał to bardziej wyskalować, ale szkolenia też dają mi frajdę. Kursów to już jest pełno na każdy temat. 😀
Krystian masz - 100% racji i super że tak promujesz PHP - jestem za :)
Czy programujesz jeszcze w jakiś językach?
Raczej okazjonalnie jak trzeba było i miałem kilka prób w innych technologiach, ale nigdy to się nie przeniosło na nic dłuższego. PHP zawsze mnie zatrzymał. 🙂
Aha... pewien czas temu, obejrzałem krótki wykład z PHPConu, Mateusza Badzińskiego, "Dlaczego wróciłem do PHP?" z Javy.
ua-cam.com/video/dmbUE5A-1gc/v-deo.html&ab_channel=Conferia
O ile uważam, że Javie można zrobić wiele bardzo dobrych projektów, gdzie w PHP nie damy rady zrobić, ale pomyślałem tak: Java (i inne języki) powinny uczyć się od PHP czerpania rozwiązań, które w PHP są świetne.
Jakich konkretnie?
Wyznawcą nie jestem, ale największe doświadczenie mam w PHP'ie.
I mam dokładnie te samo zdanie co ty @Koddlo. PHP nie umiera i bardzo fajnie się rozwija.
Zastanawiam się, czy autor kiedykolwiek używał innych technologii (ASP, Java EE, Spring itp.). Jak dla mnie PHP to przy nich trochę średniowiecze, ale żeby to zrozumieć trzeba popracować kilka miesięcy w innych technologiach. Ja pracuję w branży od czasu, kiedy było jeszcze PHP 4. Próbowałem wracać do PHP kilka razy, ale za każdym razem stwierdzam, że to co można zrobić w ASP w jeden dzień w PHP trwa 3 dni. To co można napisać w 20 linijkach w ASP zajmuje w PHP przynajmniej 50. Że już o Spring+Kotlin nie wspomnę, pewnie wyszło by 10 linijek. Wdrażanie i przenoszenie aplikacji PHP czy migracja do nowszej wersji to czasami koszmar. Poza tym nie ma czegoś takiego jak najlepszy język programowania - każdy ma jakieś umiejętności, preferencje, wymagania. Trzeba dostosować technologię do potrzeb.
A Ty programowałeś w PHP?
Java i PHP nie leżą od siebie aż tak daleko. Spring i Hibernate mają wiele wspólnego z Symfony i Doctrine.
Jeżeli PHP to średniowiecze to aktualnie żyjemy w średniowieczu.
@@Koddlo Tak, pracowałem trochę w Symfony i ZE. A najbardziej podoba mi się Cake PHP w którym można szybko zrobić aplikację. W PHP najbardziej przeszkadzały zawsze mi "miękkie typy" (w 7.4 chyba umożliwili deklaracje typów w klasach, jeszcze nie próbowałem tego), trochę brzydka i rozlazła składnia np. konstruktorów, no i niezbyt wygodna dla programisty obsługa baz danych. No ale nie używałem Doctrine ani żadnych ORM innych niż te wbudowane w Cake, Sf czy ZE.
PHP bardzo dobry język. Programuję w nim od 10 lat, ale bardziej podoba mi się Java, która w gruncie rzeczy pod względem składni jest podobna do PHP. Pomimo tego z PHP się naśmiewają, a Java jest szanowana.
Z Javy też się śmieją i ja do nich należę. Rozpieprza mnie, gdy w pracy, o wydajności poucza mnie koleś programujący w Javie (który tak jak PHP działa na dodatkowej warstwie interpretatora). Używajmy najlepszego narzędzia do danej roboty.
słucham, pisząc w Zendzie i Laminasie :D taki projekt, co poradzić :P
Laminas fajny framework, szkoda że tak mało popularny. Ja bardzo lubię, a przejście z niego na Symfony było na dla mnie proste.
@koddlo jakie są plusy laminasa? Jakie są różnice w stosunku do symfony?
@@fx_eska różnice oczywiście są, ale w pewnym momencie już po prostu wiesz jak to działa. Masz przyjąć żądanie, obsłużyć je jakoś i utrwalić stan w bazie danych czy zwrócić dane. Ogólnie Laminas ma mniejszą społeczność i mniej jest gotowych rozwiązań. Tak jak Symfony też domyślnie korzysta się z Doctrine ORM. Laminas jest zrobiony w zgodzie z dobrymi praktykami, ale sporo trzeba się samemu naklepać, bo framework dostarcza tylko podstawowe komponenty, które niby są wystarczające, no ale nie jest to język na takie szybkie MVP tylko bardziej na długie i stabilne projekty. Oba rozwiazania są świetne, ale w Symfony programuje się łatwiej przez to że wiedza jest łatwo dostępna.
Myślę, że dla mnie PHP jest prosty, dla ciebie jest prosty, ale tak chyba nie jest. Istnieją prostsze np. Ruby i Python. Kiedyś pracowałem w firmie, gdzie używane było głównie Ruby, a ja tam pracowałem, bo mieli projekt w Symfony, a ja jestem symfoniarzem. No i był tan programista młody, który wchodził na rynek i według niego PHP jest trudny, dlatego on się uczył Ruby, bo Ruby według niego jest podobny do języków naturalnych i "wystarczy znać angielski". Taka sytuacja. Aktualnie rynek się zesrał z tym angielskim i to jest tak ważne gadanie po angielsku, że do kibla nie wyjdziesz bez tego. No i to pewnie ma jakiś sens, bo jeśli tworzy się języki programowania, które w opinii młodych ludzi są podobne do angielskiego, no to pewnie w tym kierunku zmierza rynek i już "żydy" dawno to wszystko skalkulowały, że tak się bardziej opłaca.
Tak tylko ja tłumaczę, o co mi chodzi z tą prostotą dokładnie. Chodzi o to, że żeby zobaczyć pierwsze efekty swojego programowania to nie trzeba dużo, ale jasne, technologie które podajesz też często są wymieniane jako te z niskim progiem wejścia.
@@zofffffija To był normalnie junior przecież. Z tego co wiem, to teraz jest seniorem w jakiejś zagranicznej firmie.
python jest tragiczny akurat, męczy bardziej nawet, niż AHK
PHP nie umiera, w php można pisać, zarabiać itp. Natomiast kiedy zaczyna się pisać w innych językach, zaczyna się rozumieć z czego ta cała krytyka wynika i że programując tylkyw tym języku... porównałbym taką sytuację do kogoś kto nigdy nie był zagranicą. Niby nie musisz, ale sporo tracisz
Właśnie ja tego nie czułem, a próbując innych języków miałem ochotę wrócić do PHP. Kwestia pewnie preferencji. 🙂
@@Koddlo Jakich języków i jakie to były projekty?
@PiotrJarolewski nieduże projekty, głównie na własny użytek, ewentualnie w celach nauki + wiadomo, wszystko co w technikum i na studiach, ale to pomińmy. Jako że uwielbiam web development to głównie próbowałem Pythona i Node. Nie siadły.
"Najlepszy"? Niekoniecznie..."Najlepszy do określonego celu i w określonym zakresie" - jak najbardziej.
Język to tylko narzędzie, musi być dopasowane do zastosowania.
Trochę nie rozumiem zdania, że w środowisku php najszybciej i najłatwiej wystartujesz i widzisz odrazu rezultaty. W c# korzystając z vs szybciej się to wszystko odpala niż konfigutujac serwer php. Robilem w jednym i drugim. Wydaje mi się, że jeżeli porównujesz do jakiś technologi to powinieneś zrobić rozeznanie i jakieś przykładowe szablonowe projekty, bo porównujesz do czegoś czego nie znasz.
Nie. Cieszę się że mogłem pomóc. xD
pornhub stoi na Symfony :D
PHP propaganda