Farkasok és pásztorkutyák 3/3 - Bartha László

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 вер 2024
  • A gödöllői Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karának VadVilág Megőrzési Intézetében tartott előadás harmadik része. A nevezett intézet és a Magyar Komondor Egyesület támogatásával.
    Előadó: Bartha László www.turknomad.ro
    Az előadás nagyjából 3 és fél órás volt egy szünettel. Aki rögzítette három részletben rögzítette. Kb. 40-45 perc maradt le.

КОМЕНТАРІ • 69

  • @conanorama
    @conanorama 3 роки тому +2

    Nagyon érdekes, mély tudást mutató előadás! Nagy örömmel és érdeklődéssel hallgatom.

    • @kinomad1
      @kinomad1  3 роки тому +1

      Köszönöm szépen az elismerést!

  • @wetek72
    @wetek72 9 років тому +7

    Gratulálok az előadáshoz László! Rendkívül inspiráló! Olyan dolgokat és gondolatokat mondasz ki amik bizonyos körökben tabu témák, de nekünk munkakutya orientált kutyásoknak kb ezek a tenyésztési folyamatok vannak a fejünkben. Sajnálom, hogy sokan nem értik az összefüggéseket, a dolog komplexitását és nehézségeit, és az értetlenségükkel tovább nehezítik a folyamatokat. Remélem egyszer ezek a törekvéseid révbe érnek!

    • @kinomad1
      @kinomad1  9 років тому +2

      József Vétek Köszönöm szépen József! Lelkesítőek az értő kommentek. Kevesen vagyunk.

  • @andris1154
    @andris1154 9 років тому +4

    Kár.Engem is érdekelt.. :) Tetszett az elöadás,egész más kép alakult a kutyatartásról.Üdv!

  • @SzaniszloveronikaSzaniszlo
    @SzaniszloveronikaSzaniszlo 8 років тому +6

    nagyon tetszik a munkasaga 😊

    • @kinomad1
      @kinomad1  8 років тому +1

      Köszönöm szépen! :)

  • @kareszaptyka4541
    @kareszaptyka4541 2 роки тому +2

    Kedves László! Milyen pásztorkutya szerepel pontosan a videó borítóképén Név alapján esetleg van róla további információ? Gyönyörű kutya.

  • @ernoszenes6402
    @ernoszenes6402 6 років тому +3

    Van folytatás? Mondtak közben van vége a videónak.

    • @kinomad1
      @kinomad1  6 років тому

      Nincs folytatás. Megtelt a videó memóriakártyája. :/

  • @gallemese
    @gallemese 7 років тому +1

    Kedves László! Nem tudom elégszer megnézni az előadásáról készült felvételeket. Bárcsak egyszer élőben is meghallgathatnám. Hol lehet informálódni az ilyen eseményekről?

    • @kinomad1
      @kinomad1  7 років тому +1

      Kedves Viktória Emese! Örülök hogy tetszett. De nem gyakran követek el ilyesmiket, és egyre ritkábban. Májusban lesz a következő Szegeden. Szerveznek oda egy konferenciát a kuvasz, és főleg a kuvasz válsághelyzete köré. Én lenék ott a(z egyik) provokátor, ha addig a szervezők meg nem gondolják magukat.
      A következő linken talál még egy előadást: ua-cam.com/video/qMft4014djk/v-deo.html
      A honlapomon, ha végre teljes lesz, fenn lesz minden előadás és infó. A "Kapcsolat" menüben lehet érdeklődni.

  • @akosbrezovszky3134
    @akosbrezovszky3134 3 роки тому +2

    Csodálatos videók, csak hallgatom, hallgatom...és ámulok.
    Kedves László, mindenképpen írj egy könyvet ebből a tengernyi (kiváló) információból, mert csodálatos anyag lenne.
    100 év múlva , mikor mi már nem leszünk, kincsként őriznék a következő generációk pásztorkutyásai.
    Nekem nincs pásztorkutyám mert helyesen nem tudnám tartani, helytelenül pedig nem akarom, de csodálom őket mert csodálatos kutyák.
    Bevallom lenézem azokat a pásztorokat akiknek a nyáját és az életét védik ezek a kutyák ,ő pedig cserébe nem etetik őket rendesen , nem ápolják, nem féreghajtják.
    Mekkora köcsögök!

    • @kinomad1
      @kinomad1  3 роки тому +1

      Köszönöm szépen az elismerést! Igen, a könyvek íródnak, lassan, de legalább bizonytalanul. :) Roppant anyagot kell rendszerezni, megformálni, komponálni, stilizálni.
      Sajnos mi emberek nagyon is hajlunk arra, hogy az élettől kapott jó dolgokat olyan természetesnek vegyük, hogy elfelejtsünk hálásak lenni érte.

    • @akosbrezovszky3134
      @akosbrezovszky3134 3 роки тому

      @@kinomad1 Kedves László, nagyon örülök, hogy lesz egy szuper könyv a témában. Ha nagyon sok az anyag akkor lehet, hogy érdemes több kötetre bontani, egyrészt mindenki megveheti a neki tetsző részt ( én mindet megveszem🙂) másrészt így a könyv élére rá lehetne rakni azt a kutyádat amelyiket különösen szeretted/ szereted. Ha a több kötet egymás mellé kerülne akkor lehetne látni a kedvenc kutyád képét. Így halhatatlanná tennéd! Úgy gondolom , hogy megérdemelné, de csak egy ötlet volt.
      Üdv. Ákos
      Nehogy abbahagyd amit csinálsz, menj végig az úton amit elterveztél a pászorkutyázásban.Te látod a helyes irányt. Ne foglalkozz a negatív kommentekkel, csak ugatnak, fingjuk sincs ,hogy merre kell indulni vagy mit kellene csinàlni ezekkel a kutyákkal.

    • @kinomad1
      @kinomad1  3 роки тому

      @@akosbrezovszky3134 Köszönöm szépen az ötletet. Mindenképpen megfontolom. Kérdés még, hogy majd a kiadó mit szól hozzá. És köszönöm szépen a bíztatást is! Nagyon kedves vagy. :)

  •  8 років тому

    Kedves László!
    Nagyon tetszett az előadás. Azt kicsit nevetségesnek tartottam, hogy kifejted, hogy a fehér kutyák hátrányban vannak, erre jön egy kérdés, hogy mégis hogy lehetne hasznosítani a show diktálta fehér bundás kutyákat. Örülök neki, hogy nem kommentáltad ezt az idegesítő hozzászólást, hanem haladtál a gondolattal, és nem húztad ezzel az időt.
    Értem, hogy nincs tökéletes pásztorkutya, de még ideálja sincs, mert több fajta kutyára van szükség egy falkában.
    Bennem az vetődött fel, hogy akkor 2-3 fajta kutyát kéne tenyészteni, amiknek különböző funkciójuk van, és egymást kiegészítik.
    Vannak ilyen meghatározható kutya szerepkörök, amikre érdemes külön bontani a pásztorkutya tenyésztést?

    • @kinomad1
      @kinomad1  8 років тому +1

      Örülök, hogy tetszett az előadás!
      Kérdésedre a válasz: szerintem nem kell külön célzottan tenyészteni a különböző szerepkörökre, funkciókra. Ha nincs az az iszonyatos beltenyésztés, ami oly sok modern fajtára jellemző, akkor a természetes genetikai variabilitás bőven elég, hogy kiadja a különbözőképpen jó kutyákat. A kemény és kíméletlen életfeltételek pedig gondoskodnak arról, hogy a nem megfelelőek kiessenek, vagy legalábbis ne szaporodhassanak tovább.

    • @hunorafi7129
      @hunorafi7129 3 роки тому

      Sokat változott a helyzet azóta, amióta ezt Bartha megválaszolta neked. Amerikában pont ebben az irányba halad a pásztorkutyázás. Tudományos kutatások is eree utaltak. A legjobb falkák azok, ahol több féle pásztorkutyákat használnak. Vannak fajták, amik nagyon közel maradnak a juhokhoz. Maremma, Pireneusi közel marad. Kuvasz, Akbash kicsit távolabb és gyorsabbak. A kangal pedig egéssz messzire elmegy, sokszor túl messzire a saját vesztésére. Ilyen kombinált falkákat használnak és több rétegű a védekezés.

  • @krisztiangiricz3756
    @krisztiangiricz3756 8 років тому +4

    remek ez a videó 14 vagyok de ezt a férfit órákon át tudnám halgatni ( még ) nem vagyok tenyésztő de nagyon érdekel ez a téma farkasok és pásztorkutyàk ha egy beszélgetés során valameik szót meghallom alig bírnak leállìtani úgy belelendülök a beszédbe ha nincs korhatárhoz kötve szìvesen elmennék 1 előadásra

    • @kinomad1
      @kinomad1  8 років тому +2

      +Krisztián Giricz Köszi szépen! A te korosztályod a legfontosabb célközönsége. Ennek a videónak a leírásában találsz adatokat előadásról:
      ua-cam.com/video/q0rtnpOQYqI/v-deo.html

  • @gabormiklos8014
    @gabormiklos8014 9 років тому +3

    Kedves László! Köszönöm és egyben nagyra értékelem a munkáját! Nagyon érdekes gondolatokat vet fel és látszik hogy hatalmas tapasztalattal bír. A magyar pásztorkutyák, minőségi feljavítását (erdélyi segítséggel) teljes mértékben támogatom, jó ötletnek, lehetőségnek tartom! A Komondorra lennék kiváncsi főként, hogy miképp szerepelne egy erdélyi környezetben.

    • @kinomad1
      @kinomad1  9 років тому +5

      +Gabor Miklos Igazán kedves! Néhány komondorról tudok amelyeket mostanában helyeztek ki itteni nyájak, illetve állatok mellé. Enyhén szólva nem váltak be. Sokkal többet kellene kihelyezni, akkor esetleg abból a nagyobb számból beválna pár, legalább a kötelező minimum szintjén. Azokat tenyésztésbe vonva azután elkezdődhetne valami, amit tenyésztésnek, munkának lehetne nevezni. A kuvaszosok kicsiben már csinálják, a komondoros társadalom sokkal inkább látvány orientáltnak tűnik. A munkakutyás komondorosok meg erőtlennek. (Ismerem őket, tudják hogy ez a véleményem, nem a hátuk mögött szidom őket.)

    • @krisztianlidermajer
      @krisztianlidermajer 7 років тому

      kinomad pont akartam kérdezni, hogy volt e foganatja a kommondorosok közt, de ezek szerint nem. A kedves kérdezők hozzák a tipikus "tenyésztő" szintet, ezen sem lepődtem meg.
      Amúgy kíváncsi lennék a véleményedre, hogy rideg tartású őrkutyának milyen fajtát javasolnál, eddig Kájra gondoltam, de ezek után meggondolom.
      Amúgy tehetnél fel sűrűbben videókat, főleg tesztet :)

    • @kinomad1
      @kinomad1  7 років тому +3

      Káj, Sarplaninac, esetleg Kangal.
      Nem nagyon van időm videókat szerkeszteni. Vannak anyagaim de idő kell míg elkészülnek.

  • @macsekimacsekov1073
    @macsekimacsekov1073 3 роки тому

    ... alap félreértés a pásztorkutya csoportosításának mellőzése...
    hisz van olyan is, hogy terelőkutya! A komondoros kérdés pont erre utal.
    Hahó! Van olyan régió, ahol nincs ragadozó!
    Viszont jogos, hogy erre vinni a tenyésztést az nem hátrány.

    • @kinomad1
      @kinomad1  3 роки тому +1

      Igen. Komoly gond és gyakori zavar forrás, hogy nekünk már olyan evidens valami, hogy nem beszélünk róla, a legproblématikusabb területkere koncentrálunk. A pásztorkutya és terelőkutya megkülönböztetése is ilyen evidencia, gyakran el sem tudjuk képzelni, hogy valaki annyira laikus, hogy ezt magyarázni kell. (Én egyébként a legutóbbi, 2021-es eset kivételével, amit vonakodva vállaltam el, mindig már valamennyire beavatottaknak beszéltem pásztorkutyákról.)
      Ha nincs ragadozó nincs értelme a pásztorkutyának. Ha nincs ellenség nem kell a fegyver.

  • @kollaristvan941
    @kollaristvan941 2 роки тому +1

    Vááá, hol a vége? Nagyon érdekelne!

  • @vikohevi
    @vikohevi 7 років тому +2

    nagyon sokszor végig hallgattam már a 3 részt, de mindig van egy egy új dolog amihez idő kellett mire felfogom ezt a komplexitást. Felhozod példának hogy van egy alom abban van 4-5 kan kölyök, és akkor azt megtartják és igy lesz egy jó falka. Ez azt jelenti hogy szukát/szukákat nem nagyon tesznek be dolgozó falkákba?

    • @kinomad1
      @kinomad1  7 років тому +6

      Inkább csak úgy bekerülnek. A szukákra messze nem figyelnek annyira mint a kanokra. Ez olyan keleti dolog. Egy szuka kell, hogy biztosítsa az utánpótlást, (mert a pásztorkutya amolyan fogyó eszköz). Elvileg ennyi elég. Aztán előfordulhat, hogy egy szuka nem tudja biztosítani ezt az utánpótlást, de mivel jól dolgozik, maradhat. És melléje egy másik is kerül anyának. Tenyész-szukaként a szukák csak utólag értékelődnek fel, amennyiben jók az utódaik. Indulásból szinte teljesen értéktelenek. Ez teljesen keleti mentalitás. Politikailag nagyon inkorrekt, mégis működik. A jó kutyák keletről jönnek.

    • @vikohevi
      @vikohevi 7 років тому

      Igen igy már értem, köszönöm!

  • @LukasSzucs
    @LukasSzucs 2 роки тому +1

    indiánok is jobban használták a tarka lovakot mert beleolvadtak a kornyzetbe

  • @janosbalogh1002
    @janosbalogh1002 9 років тому +1

    Nagyon jo előadás.

    • @kinomad1
      @kinomad1  9 років тому

      +János Balogh Köszönöm szépen!

  • @chrsblgh01
    @chrsblgh01 6 років тому +1

    Először is hagy mondjam el neked , hogy a farkas meg tudja különböztetni a birkát a kutyától messziről is , akármilyen színe van.Ha meg olyan színekkel rendelkezik , ami eleve megkülönbözteti , akkor máris előnyben van , mert rafinált , falkában dolgozik és tudja kit kell elcsalni...Ez az "elijesztés" taktika maximum addig működik amíg nem igazán éhes a falka.Ha éhesek az sem érdekli őket ha ott a kutya.Menekülést színlel , visszatámad odamar , olyan harapása van ami egy pitbullnak sincs.Közben a nyáj másik végén levadásszák a birkákat...Csak arra akarok kilyukadni hogy egy nyáj őrzése a pusztai népeknél sosem a kutya vs. farkas harcáról szólt.A pásztorkutyák közti különbség is a nyáj őrzésére kifejlesztett "harcmodorban " mutatkozik meg.Valahol kieresztették a kutyákat hátha sikerül elüldözni a farkast , valahol meg eleve csak segítség volt a kutya a farkasok elleni harcban.Egy komondor például nem veszi fel a versenyt fizikálisan egy kaukázusival.Viszont fehér és hosszú a szőre. ami megkülönbözteti a GAZDÁJÁNAK a sötétben és megvédi nagyrészt a farkas brutális harapásai ellen , míg az ember is közbe nem lép.Mert bizony az emberek is részt vettek a nyáj védelmében egyes pusztai népeknél , nemcsak a kutyák.Máshol meg szinte mindent próbáltak a kutyára bízni kisebb-nagyobb sikerrel.Erre erős , hatalmas kutyák kellettek , ami addig működött is míg nem volt igazán éhes egy farkasfalka.Az egész nyájőrzést ember-kutya vs. farkas komplexitásban kell nézni , nem pedig csak kutya vs. farkas szempontból. így válnak nyilvánvalóvá az evolúciós előnyök.

    • @chrsblgh01
      @chrsblgh01 6 років тому

      Még annyit írnék , hogy dédfater azt nekem sokkal egyszerűbb nyelvezettel mesélte el , hogy miért volt jó a komondor és hogy miképp vertek oda a "féregnek" fejszével , fokossal míg a kutyák lefoglalták a farkasokat.És ez a harc sokszor sötétedéstől hajnalig tartott , nem 1-2 órás balhé volt , igaz nem folyamatos , hanem rafinált időnkénti...Lenézed , vagy nem ismered a farkasokat ha a színek genetikájára hegyezed ki a dolgot.

    • @chrsblgh01
      @chrsblgh01 6 років тому

      Bocsánat de még valamit elfelejtettem. A kangal-t azt az anatóliai farkasok ellen használták/használják ami kb 30-40 kg , igaz pontosan nem tudni melyik alfajhoz tartoznak.Megnézném egy erdélyi szürkefarkas ellen mit mutat egy kangal...Egy átlagos hím is 50 kg , a nagyobbak 80 kg körül mozognak , mármint a farkasok...

    • @chrsblgh01
      @chrsblgh01 6 років тому

      Pont annyira zagyvaság mint amit te itt összehordasz , például a színről... El kéne gondolkodnod hogy talán annak a több százéves szelekciónak , amivel kiválasztották a fehér színt egyes pásztorkutyáknál , csak volt valami gyakorlati haszna a nyájak őrzésekor. De te inkább belemagyarázol valami agyadból kipattant hipotézist , ahelyett hogy a miérteken gondolkodnál el.Nem folyok bele jobban , csak annyit mondok tedd fel magadnak a kérdést : Ott és akkoriban miért épp a fehér ? Üdv a fotelból , részemről lezárva.

    • @kinomad1
      @kinomad1  6 років тому +5

      Ha már terepen nem jársz, legalább olvass néprajzosokat, akik kutatták a magyar pásztor kultúrát, és faggattak még öreg pásztor embereket. A kuvasz és a komondor is legalább fél tucat színben létezett. A fehér színt csak a városi nyárspolgári tenyésztés tette kizárólagossá a világháborúk után. Óriási tévedés volt. Egyik fő oka hogy visszaszorultak ezek a fehér kutyák a keleti mindenféle színű kutyák elől. De hogy ezt megértsd, populáció genetikát kellenen tudj. De semmit sem tudsz.

    • @chrsblgh01
      @chrsblgh01 6 років тому

      Linkelj már be légyszíves nekem anyagot ezekről a "színes" komondorokról...Vagy a népmesei anyagokban keressem ?

  • @kutyaturaztatasdogtour6024
    @kutyaturaztatasdogtour6024 3 роки тому

    A legrosszabbkor ért véget ez a videó :-(

  • @gyongyikovacs5457
    @gyongyikovacs5457 8 років тому

    szep napot ,sokmindenben egyet ertek sot megjegyeznem,hogy a farkas szinvak,,, viszont a szin kulombsegeket jol latja ,tehat ezert jo a vilagos fekete maszk szin kombinacio.

    • @kinomad1
      @kinomad1  8 років тому

      +Gyöngyi Kovacs Üdvözlöm! Esetleg tud említeni valami forrásmunkát ezzel kapcsolatban? Örömmel venném. :)

  • @andriano22
    @andriano22 3 роки тому

    Please Englisch or german

    • @kinomad1
      @kinomad1  3 роки тому

      Maybe some time in the future. It will be a big work.

  • @123szubhuti9
    @123szubhuti9 7 років тому

    Kedves László!
    Maximális tiszteletem a munkádért! De! Az jutott eszembe, hogy Erdélyben vannak "fajták": mioritic, carpatin, bukovinai és ezek számtalan homogénebb keverék állományai, magam is láttam sok helyen. Ezek a kutyák ebben a kárpáti környezetben szelektálódtak, az erejük, képességeik oda alakultak ki. Miért van szükség ide kangalokat és káj-okat, meg kaukat bevinni?! Nem lenne érdemesebb a fentebbi kutyákat preferálni? Értem én, hogy impozánsabb a kangal, de gyakorlatilag nem igazán ide való. Még ha a sarplaninacot vinnék oda, azt mondanám hogy rendben, a szerb-macedon hegyvidék jellegében olyan mint a Kárpátok. De sztyeppei fajtákat miért kell hegyi környezetbe vinni? Magasabbak, erősebbek, agilisabbak.... tönkre tehetik hosszú távon a helyi kutyákat. Lényegében ezt mondod te is, de akkor miért viszitek oda a kangalokat???
    Nem támadlak, remélem érted! Kíváncsi vagyok hogy ezt mi indokolja?
    Tisztelettel: Szubhuti

    • @kinomad1
      @kinomad1  7 років тому +4

      @123 Szubhuti Köszönöm szépen! 1. Én nem hoztam ide kangalokat. 2. Dolgozó pásztorkutyákat nem lehet tönkre tenni. Mert itt a rossz kutya nem nő fel, vagy nem marad nyáj mellett. Városban más a helyzet. De az a logika nem alkalmazható itt. Csak félrevezeted magad vele. 3. A mioritic, carpatin, bukovinai állomány városi részét, tehát a kennel és kiállítási kutyákat tönkreteszik a szatócsok, azaz az évről évre a városi kutyák generációit legyártó tenyésztők 99 százaléka. 4. A terepen dolgozó mindenféle keverékek versenyben vannak egymással és meg kell feleljenek a követelményeknek. 5. A jobban megfelelők előre törnek, a kevésbé megfelelők visszaszorulnak. Van egy inga mozgása a dolognak rövid távon, de ha az elvárások meg vannak, akkor hosszú távon nem kell félni. A visszacsatolás nem engedi elfajulni a dolgot. A városi kenneltenyésztésben kimarad a visszacsatolás, ezért ott szabadesésben romlanak a dolgok. Rémtörténeteket tudnék mesélni.

    • @123szubhuti9
      @123szubhuti9 7 років тому

      Így érthető, köszönöm!

  • @briggsdidnotstrapem7699
    @briggsdidnotstrapem7699 2 роки тому

    Video in English would BE great thank you.