Střídače pro domácí fotovoltaiku I. - funkce a parametry

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 гру 2022
  • Rozhovor můžete poslechnout také na estav.tv zde estav.tv/v/stridace-pro-domac...
    Celý článek naleznete na tzb-info zde oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/...
    Střídač je základní součást fotovoltaické elektrárny. Jak střídač ovlivňuje provoz fotovoltaiky? Jaké jsou typy střídačů, jaké jsou jejich hlavní parametry a jaké všechny funkce toto zařízení zajišťuje? Dozvíte se v prvním dílu rozhovoru s Pavlem Hrzinou z ČVUT.
    Fotovoltaická elektrárna sestává ze dvou základních komponentů - fotovoltaických panelů a střídače. Střídač je méně nápadná součást celé elektrárny, její funkci však ovlivňuje mnohem více než fotovoltaické panely. Panely „jen“ vyrábí elektřinu. Střídač pak určuje, co všechno bude domácí elektrárna umět. Jaké bude mít dodávaná elektřina parametry, kam bude proudit, jaký bude mít elektrárna výkon a i to, zda se elektrárna vůbec vyplatí.
    Ve spolupráci se Solární asociací jsme proto připravili trojdílný rozhovor o střídačích pro domácí fotovoltaiku s předním odborníkem na toto téma - Pavlem Hrzinou z ČVUT. Rozhovor má tyto části:
    I. Funkce a parametry
    II. Jednofázové a třífázové instalace
    III. Kvalita, závady a servis
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 9

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Рік тому +3

    Za mě škoda, že hlava z čvut mluví pouze takto obecně a že nemá žádnou statistiku, grafy, vlastní měření, srovnávací tabulky. Prostě jen mnoho obecných řečí, které jsou ve finále k prdu = nevedou k očištění informací od balastu.
    K hluku aktivního chlazení komponentů. Ze zkušenosti vím, že toto ovlivňuje kvalitu života zásadním způsobem. A bude vás srát Victron stejně jako levná čína, protože v tomto je to stejné. Pokud je možnost, nejlepší řešení je umístit vše mimo dům, protože i když využijete nějakou technickou místnost, tak rezonace prochází skrz zdi a v noci slyšíte vše.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk 5 місяців тому

      Pokud máte kvalitní střídač, tak je chlazený pasivně a teploty na něm málokdy přelezou 40stupňů ...

  • @ladislavhailich889
    @ladislavhailich889 Рік тому +2

    Pokud vím, tak střídač připojený k veřejné síti nemůže fungovat bez napětí a frekvence večejné sítě a okamžitě vypne, kdy někdo vypne veřejnou síť. Protože nemá frekvenci aby se mohl na ni nafázovat, ani napětí které by mohl nastavit. Frekvence je jako dirigentova taktovka, ta když přestane dirigovat, tak všichni muzikanti přestanou hrát.
    Mě by spíš zajímalo, zda ta energie dodaná do veřejné sítě se musí spotřebovat pouze v oblasti mezi trafem z VN na 220/380V a spotřebiteli a co se stane, když v sousední vsí mají své trafo a jen jednoho stálého odběratele a ten by chtěl posílat do veřejné sítě přebytek energie. Přejde ta energie snad přes to trafo do vysokého napětí na přívodu trafa?

    • @jirkas229
      @jirkas229 Рік тому +2

      to uz zalezi na typu stridace a nastaveni, ja treba provozuju hybridni rezim tj kdyz vypadne sit tak se od ni internim stykacem odpoji a pokracuje v ostrovnim provozu dokud ma kde brat energii (baterka-solarni nabijecka), kdyz sit obzivne zas se k ni prifazuje.

  • @mirekpansky1244
    @mirekpansky1244 Рік тому +2

    Dobrý den, jak mám například zjistit hlučnost střídače, když to většina výrobců neuvádí? Například Victron.

    • @PavolFilek
      @PavolFilek Рік тому

      ua-cam.com/video/5CiqxlwkAHU/v-deo.html napisat fo googla "Victron Multi II - sound"

    • @mirekpansky1244
      @mirekpansky1244 Рік тому

      @@PavolFilek díky, tak to je fakt hukot! Tak to nechci ani náhodou.

    • @Dzordzikk
      @Dzordzikk 5 місяців тому +1

      @@mirekpansky1244 Já bych taky nechtěl střídač, který je hlučný jako prase a systém s bateriemi na malém napětí a brutálních proudech. Všechno bruálně hřeje a musí se to fest, tj. hlučně, chladit.

  • @acer9124
    @acer9124 Рік тому

    BEZVA !