Minden napra lovaskultúra - Oldaljárások, piaffe, passage (Dallos Gyula) (54. rész)
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Minden napra lovaskultúra
Nyolcadik epizód
Vendégünk:
Dallos Gyula - Miniszteri biztos, Örökös magyar bajnok
A hét témája:
Idomtó lovaglás és díjlovaglás
Minden napra lovaskultúra című új online lovas kulturális oktató sorozat. Célja, hogy teljeskörű képet adjon a lovas életről, a lovas szakágakról, a ló tartásáról, történelmünk dicső pillanatairól. Lovas nemzet a magyar, generációkon keresztül hordozzuk a ló szeretetét és tiszteletét.
A Simonpuszta Nemzeti Lovas és Hagyományőrző Egyesület megbízásából készítette:
Szerkesztő: István Szabolcs
Vezető operatőr: Hornok Dávid
Operatőr: Mester László
Vágó: Hornok Dávid
Gyártó: Allure Media
Instagram: istvanszabolcs__
Facebook: / simonpusztanlhe
Honlap: www.simonpuszta.hu
Ha te is szeretnéd kipróbálni milyen is a lovak világa nincs más dolgod, mint bejelentkezni a Nemzeti Lovaskultúra Központba lovagolni! Várunk mindenkit sok szeretettel!
Bejelentkezés: +36303317601
Gyula bácsi magyarázata nagyon érthető, nagyon tetszik a videó és az egész csatorna💚🐎
Egész nap tudnám hallgatni és nézni is!!!!!
Hajrá Gyula bácsi :)
Nagyon jó. 🐴🐴
mi az a tolóerő meg hordozóerő ebben a szövegkörnyezetben???
A lovak felépítéséből adódóan a hátuljuk (far) a mozgásuk motorja, az elejük (váll vonala, mellső láb) meg a "fék"/irányításért felel. A ló futásra született, és az előrehaladásához szükséges tolóerőt a far adja. Fiatal csikókon látni, hogy a faruk legmagasabb pontja magasabb a marjukénál. Ez azért van, mert még nem edződtek hozzá a súly viseléséhez. Ugyanis a ló súlypontja alapból lejjebb és előrébb van, mint lovassal a hátán. Amikor a kezdő lóra lovas kerül, a ló általában az "elejére esik", tehát a mellső lábak mozgása nehézkesebbnek tűnik, orr lejjebb van stb. Ez nem kívánatos, mert a ló veszít a dinamizmusából és hibás izomalakulások jöhetnek létre. A kiképzés egyik célja a lovat hozzá tornáztatni a többlet teherhez, a far "leültetésével". Tehát az edzés során úgy erősödjön, hogy a hátsó lábak fokozatosan vegyenek át nagyobb szerepet az erőátvitelből. Ezt jelenti a hordozóerő. Illetve ennek a folyamatnak a segítségével lehet nagyobb tolóerőt felszabadítani, de ehhez az is szükséges, hogy az edzésmunka során a ló teljes törzse, és vázizmai is lassan hozzászokjanak a lovassal végzett feladatokhoz.
@@emeseipacs3568 Nagyon köszönöm! Hála!
MESTERI