Вперше потрапила на ваш канал і була приємно здивована. Молода людина і така знаюча та грамотна. Думки формулює грамотно, чітко та конкретно. Та й щей земляк, хоч зараз проживаю в Миколаївській області. Ваша їнформація дуже корисна та цікава. Вам успіхів і натхнення.
ЛАЙК! Большое заблуждение,что персик надо обрезать по розовому бутону!!!! Обрезку проводить до сокодвижению и пофиг сколько на нём плодовых образований!!! Дерево должно быть сбалансировано, 50% обрезано на две почки на замещение и 50% 6-4 почки на плодоношении!т Вторая очень ВАЖНАЯ обрезка проводится в первых числах ИЮНЯ !! А в целом автор канала молодец,я в его возрасте и половину не знал...!
Я з Вам погоджуюсь і якщо вже бути відвертими, то зробив минулого року 50 на 50, половину персиків обрізав до сокоруху, а половину під час. Не можу до кінця визначитися, а про збалансованість дерева це в яблучко. Я буду думати ще як подати наступний матеріал про обрізку персика, бо цього разу дуже категорично вийшло.
@@grapes-and-gardening дорого дня,було б цікаве щоб в відео про обприскування ви пояснили і показали як можна обробляти різні дерева які і коли загальними препаратами,що я маю на увазі в багатьох є невеликий садок і з кісточковими і з зернятковими деревами і з смородиною і т.д. Якщо є один персик і інші культури то то як краще і чи можна обробити одним препаратом і інші культури,щоб не виливати препарат,дякую.
Я тоже каждый год обрезаю виноград в Апреле месяце в зависимости от погоды,где то с середины Апреля.Вы знаете ничего плохого не могу сказать,вот уже 35 лет у меня один и тот же виноград и все хорошо!Так что по своему опыту могу сказать ,что когда виноград плачет это не плохо,к стате большенство у нас так делает!Всем хорошего урожая!
Смородина походить від назви сморід, тобто запах. Тому порічку, листя та пагони якої не мають запаху (смороду) називати смородиною відповідного кольору не логічно. Це все-одно, що смалець називати свінним маслам. А в цілому інформація дуже корисна і цікава. Дякую.
З обрізкою смородини і невкривного винограду-цілком згоден. Ремонтантну малину зрізають "під нуль" тобто до поверхні грунту. Я практикую обрізку восени із за більш комфортних умовах для обрізчика ;)
Малина ця у мене вже давно, сорт старий і не зовсім добре реагує на коротку обрізку, не знаю чому, але це все вже випробувано. Та я і не говорив про те як обрізати, а про те коли.
Дякую! З відео я зрозумів, що ремонтантну малину ви обрізаєте не при землі, а лишаєте пагони 40-50см. Чому саме так ? Поясніть доцільність такого способу обрізки. З повагою.
Питання абсолютно слушен. Це якийсь старий сорт і він не дуже добре формує урожай знизу, не знаю чому. Зі старого пагона урожай кращий. Це все треба дивитися і пробувати.
@@grapes-and-gardening в мене теж такий же, невідомий мені сорт. Родить з літа до пізньої осені (декілька урожаїв), якщо оставити старі пагони на довжину до одного метра (залежно від їх товщини). Якщо зрізати "в ноль", то на нових пагонах тільки один урожай під осінь.
Колись думав що з виноградом багато сраки-мороки. Але чомусь варто тільки підійти до персика, не кажучи вже про "зробити з ним щось", то відразу проявляється багато нюансів та "але".
Вітаю. Обрізаю виноград навіть посеред літа. Останні два роки так роблю, коли сформувався урожай, вирізаю зайве листя щоб сонце потрапляло на гроно тоді виноград солодший, листок навпроти грона обовязково залишити, після грона відрізаю лозу(оптимально після наступного листка). Лозу яка пуста, обрізаю на 4-5-6 бруньок, можна видаляти на ній частину листків, якщо замалий доступ сонця. Якщо лоза пустила зелений пагін, обрізати варто на нього, відступивши на одну бруньку, або хоча б 2-3см. Мені так простіше і наглядніше, виноград сам все показує, ще й з огладу на те, що я не "професіонал", і мої знання дуже не велиці (все з ютуба, статтей і експериментів), а виноград це взагалі загадка для багатьох. Доречі, багато цікавого дізнався з Вашого каналу, дякую сердечно!
@@grapes-and-gardening в моєму випадку, те що вирізається фактично не вміщається в ту площу де росте виноград і приводить до загущення. Більше світла, дає більш солодкий виноград. Звичайно в цьому процесі варто і міру мати. Можливо могло здатись що я ріжу прям все під ряд, але ні. Я, скоріше мав на увазі, що можна робити літню обрізку і це дає цікавий результат.
Мої вітання,дякую за відео👍👍👍.Хочу цього року пробувати щепити черешню і персик перший раз під кору і в розщіп.Дехто рекомендує ще до початку сокоруху зрізати зайве з підщеми щоб сік не пішов в ту частину яка буде видалятись.Для прикладу на вишню щепити хочу ранню черешню,з підщепи потрібен тільки стовбур а все інше зайве,порадьте як вчинити,чи прямо при щепленні краще обрізати зайве і провести щеплення,чи ще до сокоруху в середині лютого зрізати стовбур з запасом а перед щепленням просто освіжити зріз і щепити ?
Ви напевно моє відео з минулого року переглядали, бо я саме про таке розказував, і не пам'ятаю щоб хтось ще таке казав. Дійшов до підготовки рослини до щеплення через те що почав робити окуліровки. А там обов'язково обрізати верх перед сокорухом, щоб у нього не втекли речовини. Можете глянути відео ще раз, там все є.
@@grapes-and-gardening доброго дня,теж цікавите те питання,до сокоруху зрізати стовбура залишити там 30 см,а вже коли потепліє і почнеться сокоруху то зріз оновити і прищепити?я все правильно зрозумів?
При обрізці в лютому-березні - як обробляти зрізи? Садовий вар взагалі не варіант (я навіть категорично проти нього). Одразу провести весняне обприскування? Про сокорух питання цікаве. Той же грецький горіх обрізають коли пішов сік, виноград також, для того, щоб соком вимивались шкідники з зрізів і самі зрізи скоріше загоювались. Також я запримітив, що коли зрізаєш гілку до початку руху соку - це як зрізаеш.суху гілку, а не живу: в місці зрізу вона колеться на проникаючі в гілку щілинки, а коли жива - зріз гладенький. Який зріз краще ви розумієте.
Спасибо, Тарас.,что ответил. Очень приятно,что вы ответили на мой вопрос. Пользуюсь вашими советами. И большое спасибо за внимание к своим подписчикам. @@grapes-and-gardening
Доброго дня, якщо можливо, то потрібні видео з порадами по обрізці дерев (слива, вишня, абрикос) які вирощуються в три стволи. Смородина також цікавить. Дякую!
У цьому відео не говорилось про те як, а швидше про те коли треба обрізати. Ви праві, ремонтантну обрізають під нуль, але ми робимо так, і вона дуже добре родить.
Я намагаюсь подавати факти і тримати думку при собі. Коли розказую про спостереження, наголошую на тому, що це тільки спостереження. Про кизил (дерен) що саме цікавить?
І я так рекомендую, а якщо людина не встигла під зиму, не обрізати взагалі? Плюс обрізку треба підганяти під сорт, мені писали у коментарі що така обрізка як на відео дає урожай більшу кількість разів за сезон.
Малину, на мою думку, краще на весні, бо також підмерзає/вимерзає чи просто можна "вибрати/залишити" найпотужніші/найкращі. Ще б хотілося почути, про ожину, бо лише почав, тож практичні поради, були б дуже доречні?!?🤔💯
Цікавить правильне формування прищеплених дерев. На молодих і дорослих деревах. 1,2,3 роки Як поступово (не шкодячи) вирізати непотрібний сорт і залишати домінувати потрібний.
Я відходжу від щеплення весною, роблю тільки у крайніх випадках. А навіть якщо щеплю весною, то роблю тільки одним пагоном, а не двома, чи чотирма. Тому формую і один провідник, а з нього крону. Як зробити коли є більше ніж одни не до кінця уявляю. У мене є старі щеплення, але там загущенність, як не крути.
ДЯКУЮ!!! Професійно, доступно,практично. І на дуже добрій українській мові. МОЛОДЕЦЬ!!!
Дуже ,дуже дякую, локанічно, доступно , професійно....
Слава Україні і Нашим Збройним Силам. Героям Слава!!!
Молодцом. Всё практично, понятно, сжато без всяких лишних росказней. И как прекрасно подает украинской мовой.
Вдячний за теплий відгук)
+++++
Дякую всім за перегляд, запрошую до перегляду інших матеріалів каналу!
Дякую! Корисне відео, гарно згруповано усі основні культури.
Таки підписка від мене за чіткі і лаконічні поради по темі! За україномовний контент окремий лайк!
Ласкаво просимо)
Вам треба викладати у вищі. Дуже добре виходить у Вас пояснювати та доносити суть. Без нудоти та зайвого.
Я за професією викладач іноземних мов)
Самий інформативний і доступний Ваш контент про обрізання садових дерев. Дякую.
Потрібні відео про обрізки ! Дякую за інформацію!
Я Вас почув!
Обрізання винограда
@@ІгорСвірідов-щ3е Добре!
Умница!!!!Все четко и понятно! Украинская речь прекрасная!!!приятно вас слушать!
Щиро дякую за цінну інформацію, окремо за українську мову
Прошу дуже)
Давненько Вас не було видно і чути, рада бачити нове відео!!
Вдячний за Ваше натхнення, під кожним відео щось є!
Так цікаво, вчора тільки подумала Вас пошукати, і тут Ви...
ДУЖЕ своєчасна інформація!
ДЯКУЮ!!!
УСПІХІВ!!!
Дякую за заохочення.
Дякую Вам завжди слухаю з повагою
Доброго Дня, дуже все локанічно і чітко.Дякую за таке прикрасне відео!!!
Добрий день! Приємно вас знову бачити і чути. Дуже гарно все розповідаєте. Дякую вам.
Прошу дуже!
Вперше потрапила на ваш канал і була приємно здивована. Молода людина і така знаюча та грамотна. Думки формулює грамотно, чітко та конкретно. Та й щей земляк, хоч зараз проживаю в Миколаївській області. Ваша їнформація дуже корисна та цікава. Вам успіхів і натхнення.
Дякую за позитив!
ДЯКУЮ ЗА КОРИСНІ ПОРАДИ.
Прошу!
Доброго вечора! Відео про обрізку і своєчасний правильний обробіток дуже потрібні! Чекаємо!
Дякую за відгук
Вподобайка для підтримки каналу. Дякую за працю!
Дякую за підтримку)
Дякую за корисну інформацію! Якісно і доступно викладаєте матеріал! Вподобайка!
А Вам вдячний за підтримку)
Дякую за розповідь!!!
Прошу!
Все дуже чітко і зрозуміло, красно дякую, всього доброго !!!
Приємно)
Після Ваших відео захотілося посадити свій сад
Дякую за Ваші відео !!! ДУЖЕ цікавить відео про обрізку персика і абрикоси.
Добре, я Вас почув!
Буду дуже вдячна за детальні відео по обрізцв плодових та смородини.
Постараюсь зняти)
Дякую за корисну та цікаву інформацію.
А Вам за підтримку)
ЛАЙК! Большое заблуждение,что персик надо обрезать по розовому бутону!!!! Обрезку проводить до сокодвижению и пофиг сколько на нём плодовых образований!!! Дерево должно быть сбалансировано, 50% обрезано на две почки на замещение и 50% 6-4 почки на плодоношении!т Вторая очень ВАЖНАЯ обрезка проводится в первых числах ИЮНЯ !! А в целом автор канала молодец,я в его возрасте и половину не знал...!
Я з Вам погоджуюсь і якщо вже бути відвертими, то зробив минулого року 50 на 50, половину персиків обрізав до сокоруху, а половину під час. Не можу до кінця визначитися, а про збалансованість дерева це в яблучко. Я буду думати ще як подати наступний матеріал про обрізку персика, бо цього разу дуже категорично вийшло.
Точ в точ слова Маценко) с последнего видео
Дякую за це відео. Буду радий ,згодом , відео про перші профілактичні оприскування та підживлення кущів та дерев і винограду.
Дякую за підтримку, обовязково буду знімати
@@grapes-and-gardening дорого дня,було б цікаве щоб в відео про обприскування ви пояснили і показали як можна обробляти різні дерева які і коли загальними препаратами,що я маю на увазі в багатьох є невеликий садок і з кісточковими і з зернятковими деревами і з смородиною і т.д.
Якщо є один персик і інші культури то то як краще і чи можна обробити одним препаратом і інші культури,щоб не виливати препарат,дякую.
Спасибо!Своевременно.
Дякую, корисний випуск.
Дякую за відгук)
Дуже цікаво😃👍👍👍👍🍒
Дуже приємно!
Удачи Вам и здоровья
Ви молодець
Дуже гарно,твій шанувальник.Але будь ласка... смородина в нашій мові,тільки чорна ,за визначенням.Інших кольорів-це порічки.В тебе дуже гарна мова- бережи і вдосконалюй її. Успіхів.
я знаю шо в нас смородина і порічки. Проїдьтеся і послухайте як люди говорять по регіонах, різні діалекти, дехто каже червона смородина
Дякую. Цікаво та корисно.
Дякую за розповідь та інформацію.
Приємно було підказати)
Добре пояснюєш!!!👍
Дякую.
Я тоже каждый год обрезаю виноград в Апреле месяце в зависимости от погоды,где то с середины Апреля.Вы знаете ничего плохого не могу сказать,вот уже 35 лет у меня один и тот же виноград и все хорошо!Так что по своему опыту могу сказать ,что когда виноград плачет это не плохо,к стате большенство у нас так делает!Всем хорошего урожая!
Скажіть будь ласка що за сорт і регіон проживання
Дуже цікаво. Дякую!
Прошу дуже)
Дякую за цікаве відео!
за мову автоматично лайк .... поради корисні
Класно. Доступно і зрозуміло.
Дякую,зрозуміло розповіли
Супер повчально
толково
дохідливо
💪👍
Каналу лайк, добра робота
Приємно)
Смородина походить від назви сморід, тобто запах. Тому порічку, листя та пагони якої не мають запаху (смороду) називати смородиною відповідного кольору не логічно. Це все-одно, що смалець називати свінним маслам. А в цілому інформація дуже корисна і цікава. Дякую.
Дякую за підказку)
Супер ! Молодець! З мене лайк !
Лаконічно та інформативно. Вподобайка.
Дякую.
Дякую , цікаво !
Дякую,своєчасно.
Доброго вечора. Чи маєте наглядне відео прищеплення винограду весною? Успіхів та щедрого врожаю.
Виноград не щепив вже давно і відео не знімав. До речі, саме цей кущ що на відео є нащепленим, білий виноград на синьому.
@@grapes-and-gardening Дякую я грушу і яблуню навчився прищеплювати, буду пробувати виноград- сорти цитронний магарач, лівадійсЬкий чорний, гурзуфський розовий
Вибачте,що втручаюсь.Є хороше відео про прищеплення винограду на каналі "Мой сад.Персики и виноград".Автор-просто віртуоз.Це не реклама.
@@tsypa2195 дякую я підписаний на цей канал
Виноград щіплюють на початку літа бо зростаня проісходе при +24,або кінець травня
Ваш канал став для мене знахідкою. Дякую. Чи не могли ви зняти відео про догляд за лохиною? У мене трирічні кущі абсолютно не дають росту.
Сьогодні зняв відео про обрізку лохини. Бачили?
З обрізкою смородини і невкривного винограду-цілком згоден.
Ремонтантну малину зрізають "під нуль" тобто до поверхні грунту.
Я практикую обрізку восени із за більш комфортних умовах для обрізчика ;)
Малина ця у мене вже давно, сорт старий і не зовсім добре реагує на коротку обрізку, не знаю чому, але це все вже випробувано. Та я і не говорив про те як обрізати, а про те коли.
Прошу ще підказати коли обрізати горіхи.
ДЯКУЮ!!!
УСПІХІВ!!!
Я також обрізаю раніше, щоб не текли дуже
Браво👍
Дякую)
Чудове відео!
Дякую)
Де ж ти раніше був. Успіхів.
Знімати почав тільки у 2020 через карантин
Дякую! З відео я зрозумів, що ремонтантну малину ви обрізаєте не при землі, а лишаєте пагони 40-50см. Чому саме так ? Поясніть доцільність такого способу обрізки. З повагою.
Я теж чув,що ремонтантну малину треба обрізати на висоті 5-7 см від землі,що впринципі і сам роблю.
Питання абсолютно слушен. Це якийсь старий сорт і він не дуже добре формує урожай знизу, не знаю чому. Зі старого пагона урожай кращий. Це все треба дивитися і пробувати.
@@grapes-and-gardening в мене теж такий же, невідомий мені сорт. Родить з літа до пізньої осені (декілька урожаїв), якщо оставити старі пагони на довжину до одного метра (залежно від їх товщини). Якщо зрізати "в ноль", то на нових пагонах тільки один урожай під осінь.
Лайк і підписка!!!
Колись думав що з виноградом багато сраки-мороки. Але чомусь варто тільки підійти до персика, не кажучи вже про "зробити з ним щось", то відразу проявляється багато нюансів та "але".
Одні капризи, нічого іншого не скажеш
Дуже корисне відео. Дякую! Скажіть, будь лсска, як до Вас звертатися, щоб задати декілька питань стосовно вінограду.
Пишіть за контактами в описі.
Чим ви обробляєте дерева на весні і восени. Дякую.
Про це є відео, і плануються нові. Матеріалу багато, нема сенсу пробувати відповідати тут.
Вітаю. Ви молодець!!! А чи вирощуете іргу та жимолость. Розкажіть за них
Не вирощую
Дякую!
Вітаю. Обрізаю виноград навіть посеред літа. Останні два роки так роблю, коли сформувався урожай, вирізаю зайве листя щоб сонце потрапляло на гроно тоді виноград солодший, листок навпроти грона обовязково залишити, після грона відрізаю лозу(оптимально після наступного листка). Лозу яка пуста, обрізаю на 4-5-6 бруньок, можна видаляти на ній частину листків, якщо замалий доступ сонця. Якщо лоза пустила зелений пагін, обрізати варто на нього, відступивши на одну бруньку, або хоча б 2-3см. Мені так простіше і наглядніше, виноград сам все показує, ще й з огладу на те, що я не "професіонал", і мої знання дуже не велиці (все з ютуба, статтей і експериментів), а виноград це взагалі загадка для багатьох. Доречі, багато цікавого дізнався з Вашого каналу, дякую сердечно!
Для чого так багато обрізаєте зеленої маси?
@@grapes-and-gardening в моєму випадку, те що вирізається фактично не вміщається в ту площу де росте виноград і приводить до загущення. Більше світла, дає більш солодкий виноград. Звичайно в цьому процесі варто і міру мати. Можливо могло здатись що я ріжу прям все під ряд, але ні. Я, скоріше мав на увазі, що можна робити літню обрізку і це дає цікавий результат.
Підскажіть який морозостійкий виноград можна посадити в Білій Церкві, щоб не вкривати, і хороший.
Юпітер
Коли щепити вишню ?як вгадати час?
Я б щепив у серпні, але можна і під час сокоруху, на початку квітня, заздалегідь заготованими живцями
І ще підкажіть будь ласка з приводу прищепи персику і абрикоси, в умовах Київськ.обл коли потрібно це робити? Дякую.
Найкраще це окуліровка у другій половині літа) Але можна і весною з початком сокоруху, квітень, заздалегідь заготованими живцями
@@grapes-and-gardening дякую
Вподобайка👌скажіть які маєте неукривні сорти на продаж?(Львів)
Я не маю саджанців технічних, тільки трохи лози одного сорту
Мої вітання,дякую за відео👍👍👍.Хочу цього року пробувати щепити черешню і персик перший раз під кору і в розщіп.Дехто рекомендує ще до початку сокоруху зрізати зайве з підщеми щоб сік не пішов в ту частину яка буде видалятись.Для прикладу на вишню щепити хочу ранню черешню,з підщепи потрібен тільки стовбур а все інше зайве,порадьте як вчинити,чи прямо при щепленні краще обрізати зайве і провести щеплення,чи ще до сокоруху в середині лютого зрізати стовбур з запасом а перед щепленням просто освіжити зріз і щепити ?
Ви напевно моє відео з минулого року переглядали, бо я саме про таке розказував, і не пам'ятаю щоб хтось ще таке казав. Дійшов до підготовки рослини до щеплення через те що почав робити окуліровки. А там обов'язково обрізати верх перед сокорухом, щоб у нього не втекли речовини. Можете глянути відео ще раз, там все є.
@@grapes-and-gardening доброго дня,теж цікавите те питання,до сокоруху зрізати стовбура залишити там 30 см,а вже коли потепліє і почнеться сокоруху то зріз оновити і прищепити?я все правильно зрозумів?
@@sashagnativ4028 так, цілком
При обрізці в лютому-березні - як обробляти зрізи? Садовий вар взагалі не варіант (я навіть категорично проти нього). Одразу провести весняне обприскування?
Про сокорух питання цікаве. Той же грецький горіх обрізають коли пішов сік, виноград також, для того, щоб соком вимивались шкідники з зрізів і самі зрізи скоріше загоювались.
Також я запримітив, що коли зрізаєш гілку до початку руху соку - це як зрізаеш.суху гілку, а не живу: в місці зрізу вона колеться на проникаючі в гілку щілинки, а коли жива - зріз гладенький. Який зріз краще ви розумієте.
У Вашому коментарі все по суті, у мене трохи просто трохи інший підхід до цього всього
Звичайно що зніміть відео по обрізці смородини і порічки!
я Вас почув!
Скажіть, будь ласка, чи можна омолодити кущі порічки? Їм уже більше 30 років, почали хирявити, хоч і обрізала, але сорт гарний. Хотілося би зберегти.
Можна і обрізати добре, щоб омолодити, а можна і розмножити
Смородина - 3х річні обрізати...
Класс
Добрий день. Скажіть будь ласка, якщо я збираюсь неукривний виноград буду перепрививати, коли потрібно його підрізати? Дякую.
Я щепленням винограду давно не займався, тому не знаю. Люди готують кущі відповідним чином. Я думаю що про це достатньо матеріалів, пошукайте)
Чи можлива обрізка персика з максимальним видаленням до скелетних гілок .
Я обрізаю з максимальним видаленням старої деревини. Але не впевнений що до кінця зрозумів питання.
Добрий день, хочу посадити персики, але на ніч передають -2 ,- 3, думаю буде все гут, а ви як в важаєте? Дякую.
так, цікаво)
Так приємно)
Доброго дня! Чи можна обрізати дерева пізно осінью, дякую.
Можна, але краще все таки після морозів
Виталик, как обработать срезы?
Препаратом на основі міді на початку березня. (мене звати Тарас)
Спасибо, Тарас.,что ответил. Очень приятно,что вы ответили на мой вопрос. Пользуюсь вашими советами. И большое спасибо за внимание к своим подписчикам. @@grapes-and-gardening
Доброго дня, якщо можливо, то потрібні видео з порадами по обрізці дерев (слива, вишня, абрикос) які вирощуються в три стволи. Смородина також цікавить. Дякую!
Я не вирощував ще у три стволи, хочу спробувати KGB цього року.
@@grapes-and-gardening Тоді будемо притримуватися загальних принципів обрізки)))
Але хотілося б специфічних порад!
Як правильно обрізати?
Що саме?
@@grapes-and-gardening смородину
Доброго Вам дня.Скажіть будь ласка чи в умовах Львівщини достигне виноград Аватар.Хороших вам врожаїв.
Я не вирощував, але думаю що на це є всі шанси
Гадаю, якщо буде досить волого й тепло, то плач лози ніяк не вплине на розпускання бруньок.
Плач є завжди, навіть якщо обрізати осінню, після весняної обрізки він трохи сильніший
Зараз тепло можна обрізати ? Але можуть морози вдарити 10-
Це ні на що не вплине. Треба обрізати
@@grapes-and-gardening я конкретно про виноград
@@strong5071 Абсолютно те саме
@@grapes-and-gardening мені інший сказав що не бажано бу вернуться морози і бруньки може пошкодити та я в принципі не спішу
А хіба ремонтантна малина не обрізається,аж під самий корінь? На висоту 60-70 см обрізається звичайна малина.
У цьому відео не говорилось про те як, а швидше про те коли треба обрізати. Ви праві, ремонтантну обрізають під нуль, але ми робимо так, і вона дуже добре родить.
Завжди обрізаю кущі і дерева до цвітіння ,окрім персика,який я обрізаю у початку цвітіння.
Тарасе! Про обрізку кізілу хотілось би почути вашу думку.
Я намагаюсь подавати факти і тримати думку при собі. Коли розказую про спостереження, наголошую на тому, що це тільки спостереження. Про кизил (дерен) що саме цікавить?
За мову 🤟
Коли діставати укривний виногдад
Я планую за 2 місяці
Підскажіть будьласка, в прошлому році виноградна лоза ,яка перезимувала і була гарно дозріла з зав'яззю засохла, а молода залишилась жива,що це було.
@@allakursikova2849 Перефразуйте, засохла дворічна, а однорічна залишилась?
@@grapes-and-gardening так
К-ш Юпитер обрезал осенью...посмотрим на результат
Та хороший буде результат, може тільки одна дві ланки підсохнути на кінці. Це Юпітер, є інші сорти що гірше реагують на мороз по зрізах
Клас
Все рекомендуют малину подрезать на зиму , и под землю . Как быть ?
І я так рекомендую, а якщо людина не встигла під зиму, не обрізати взагалі? Плюс обрізку треба підганяти під сорт, мені писали у коментарі що така обрізка як на відео дає урожай більшу кількість разів за сезон.
Малину, на мою думку, краще на весні, бо також підмерзає/вимерзає чи просто можна "вибрати/залишити" найпотужніші/найкращі.
Ще б хотілося почути, про ожину, бо лише почав, тож практичні поради, були б дуже доречні?!?🤔💯
Так, за зиму пагін підмерзає на певну довжину майже завжди, на більшості кущів. А ожину не вирощую ще)
Зніміть відео як омолодити старі дерева яким по 30+
Якщо хтось запросить, то можливо і буде такий матеріал)
@@grapes-and-gardening просили мама,просили тато і ми просимо)))
Цікавить правильне формування прищеплених дерев. На молодих і дорослих деревах.
1,2,3 роки
Як поступово (не шкодячи) вирізати непотрібний сорт і залишати домінувати потрібний.
Я відходжу від щеплення весною, роблю тільки у крайніх випадках. А навіть якщо щеплю весною, то роблю тільки одним пагоном, а не двома, чи чотирма. Тому формую і один провідник, а з нього крону. Як зробити коли є більше ніж одни не до кінця уявляю. У мене є старі щеплення, але там загущенність, як не крути.