Konferencja po tragedii w Koszalinie w sprawie Escape Room'ów

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Zachęcamy do przeczytania opisu, oraz wysłuchania przemówień.
    Premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. ministrowie Joachim Brudziński i Jadwiga Emilewicz, wzięli dziś udział w odprawie dotyczącej wdrożenia zmian prawnych w zakresie działalności tzw. escape roomów.
    Przez ostatni miesiąc służby prowadziły kontrole w miejscach, w których odbywa się tego typu działalność - wszystko w związku z tragedią, do której doszło na początku stycznia w Koszalinie. Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obowiązkiem państwowych instytucji jest weryfikacja tego typu placówek. - Nie można dopuścić, by podobne nieszczęścia zdarzyły się raz jeszcze - powiedział szef rządu. Jak zauważył premier Mateusz Morawiecki, żadne działania nie powinny odbywać się kosztem bezpieczeństwa użytkowników. - Połączenie dwóch wartości: wolności i bezpieczeństwa jest do pogodzenia, musi im towarzyszyć jeszcze jedna wartość: odpowiedzialność. Odpowiedzialność prowadzących taką działalność, odpowiedzialność służb i odpowiedzialność Państwa Polskiego - dodał.
    Od 5 stycznia do 7 lutego straż pożarna przeprowadziła kontrole w 520 z 545 zidentyfikowanych escape roomach. W trakcie kontroli stwierdzono ogółem prawie 2 tysiące uchybień. Nieprawidłowości, które stwierdzili strażacy, dotyczyły przede wszystkim ochrony przeciwpożarowej i warunków ewakuacji. Najwięcej lokali skontrolowano na Pomorzu, Śląsku i na Mazowszu. - Nasze działania nie miały na celu utrudnienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej. Przyniosły konkretne, wymierne, dobre efekty - powiedział minister Joachim Brudziński, odnosząc się do bezpieczeństwa użytkowników pokojów zagadek.
    Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej na szybkość reakcji służb. - Strażacy przegrali walkę o życie tych dzieci nie z powodu braku profesjonalizmu, kompetencji czy doświadczenia. Te walkę strażacy przegrali z tymi, którzy kierując się chęcią łatwego, szybkiego zysku, narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci - stwierdził.
    - To miejsce w Koszalinie okazało się śmiertelną pułapką - oświadczył i dodał, że w przypadku wykrycia łamania przepisów prawa budowlanego czy przepisów przeciwpożarowych w tego typu obiektach "sankcje karne muszą być bardzo surowe".
    Brudziński apelował też do rodziców, żeby prewencyjnie zwracali się do służb o sprawdzanie miejsc, w których dzieci będą wypoczywały podczas ferii. Minister zwrócił się także do przedsiębiorców, organizujących pokoje zagadek: "Jeżeli nie macie stuprocentowej pewności, że pomieszczenie, wasza oferta jest bezpieczna dla najmłodszych, to niech was ręka boska broni przed tym, żebyście tego typu działalność gospodarczą chcieli prowadzić, bo prędzej czy później sprawiedliwość po was sięga". - Tylko oby nie było to - jak w wypadku Koszalina - z tak dramatycznym skutkiem - dodał.
    Jak zaznaczył szef MSWiA, resort przygotował i wprowadził w życie nowelizację rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z wprowadzanymi zmianami właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na 2 lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej. Pierwsze tego typu sprawdzenia należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Rozporządzenie weszło w życie 29 stycznia bieżącego roku.

КОМЕНТАРІ • 1