Благодаря безкрайно много! ❤❤❤ Неща, които мислих, че знам се оказа, че съм грешала. Остават 2 месеца до матурата, надявам се, че ще се справя с помощта на видеата Ви!!!!❤❤❤
Браво точно това ми трябваше ! Намирам видеото за много по-полезно от повечето видео уроци, които са по 2 часа и нищо не разбираш. А ти с такава лекота ги обясни нещата.
Може ли да се каже, че грешките при ползването на Кой/Кого и пълен/непълен член са правописни? Или такива са само погрешно изписаните думи плюс грешна пунктуация? Благодаря!
Не, тези грешки са граматични, защото са свързани с фо̀рмата на думата. Членуването на имена от мъжки род е правописно правило, защото при правоговор се препоръчва произнасяне само с кратък член (човека, мъжа и др.), но употребата на пълен/кратък член се урежда от граматичната норма. Що се отнася до правописните грешки, те са свързани с начина на изписване на думите. Може да видите видеото ми за правописна грешка. Нарушенията на правилата за употреба на препинателни знакове НЕ СА правописни, а пунктуационни грешки. Това е в общи линии.
@@zanulavreme Благодаря! Тогава грешките с главна/малка буква също са правописни според другото видео. В него чух "Това са НАЙ-основните правописи грешки"? Степенува ли се "основен"?
@@zanulavreme Правилно е да се пише полуслято - не-човек. Частицата не се свързва със съществителното име с дефис (малко тире), когато с нея се отбелязва различно, а не противоположно значение на думата. Логическото ударение пада върху не.
Нашият майстор е направо не-човек - каквото и да му занесем, всичко оправя. Познавам добре нейния вкус и съм сигурна, че не би се захванала с не-човек като този. Когато се употребява в конструкции от типа не… а…, се пише разделно - не човек.
- Не човек, а желязо - просъскал агентът фашист. Тихо мъртвия казал: - Не, комунист! (В. Андреев, „Балада за комуниста“)
Сякаш пред мен стоеше не човек, а ангел, слязъл от небето. Източници БЕРОН. Официален правописен речник онлайн: т. 61.1.1 Официален правописен речник на българския език. С., БАН, Просвета, 2012, с. 66, т. 61.1.1.
Парень тъ прав от эмигранской волне к към БОЛГАРИЯ.НЕ СПЕШИТЕ ДА ЭМИГРАНТ ОТ ЧУЖБИНА ПО БЪРЗА ПРОЦЕДУРА ДА УЧИ И АНГЛ.ТАКА ,,КАШОТИНА СТАВА В МОЗИЦИ.. ЕДИН СЛЕД ДРУГ ЕЗИК..
Бързо, точно и ясно, перфектен подход за преговор и обобщение. Успявайте!
Благодаря безкрайно много! ❤❤❤ Неща, които мислих, че знам се оказа, че съм грешала. Остават 2 месеца до матурата, надявам се, че ще се справя с помощта на видеата Ви!!!!❤❤❤
Радвам се, че съм помогнал! 🌹
Браво точно това ми трябваше !
Намирам видеото за много по-полезно от повечето видео уроци, които са по 2 часа и нищо не разбираш. А ти с такава лекота ги обясни нещата.
Много благодаря! 🤜🤛
Благодаря за това което правиш за нас❤
Мерси за признанието 🙏
Евала брат! След три дена имам матура. :)
Успех на всички! Дано се справим. :D
Дано е помогнало
След 3 дни имам матура :)
@@Vortex-qb2se не са ли вече два? 😄
@@zanulavreme Да, не съм забелязал, че е било в 2 през нощта 🤣
👍
🍀
Може ли да направиш клип на пробна матура 12 клас
Вече има. Поразгледай
Може ли да се каже, че грешките при ползването на Кой/Кого и пълен/непълен член са правописни? Или такива са само погрешно изписаните думи плюс грешна пунктуация?
Благодаря!
Не, тези грешки са граматични, защото са свързани с фо̀рмата на думата. Членуването на имена от мъжки род е правописно правило, защото при правоговор се препоръчва произнасяне само с кратък член (човека, мъжа и др.), но употребата на пълен/кратък член се урежда от граматичната норма.
Що се отнася до правописните грешки, те са свързани с начина на изписване на думите. Може да видите видеото ми за правописна грешка.
Нарушенията на правилата за употреба на препинателни знакове НЕ СА правописни, а пунктуационни грешки.
Това е в общи линии.
@@zanulavreme Благодаря!
Тогава грешките с главна/малка буква също са правописни според другото видео. В него чух "Това са НАЙ-основните правописи грешки"? Степенува ли се "основен"?
Във филмите напоследък виждам "Има ли някого?", вместо като преди "Има ли някой?". Странно...
Да, дотолкова сме свикнали да го чуваме сгрешено, че вече правилното ни звучи странно.
Не трябва ли да е "не-хора", вместо "нехора"? Мисля, че е "не-човек".
Не. Съществителните имена се изписват слято с частицата „не“, затова е правилно „нечовек“.
@@zanulavreme Правилно е да се пише полуслято - не-човек. Частицата не се свързва със съществителното име с дефис (малко тире), когато с нея се отбелязва различно, а не противоположно значение на думата. Логическото ударение пада върху не.
Нашият майстор е направо не-човек - каквото и да му занесем, всичко оправя.
Познавам добре нейния вкус и съм сигурна, че не би се захванала с не-човек като този.
Когато се употребява в конструкции от типа не… а…, се пише разделно - не човек.
- Не човек, а желязо -
просъскал агентът фашист.
Тихо мъртвия казал:
- Не, комунист!
(В. Андреев, „Балада за комуниста“)
Сякаш пред мен стоеше не човек, а ангел, слязъл от небето.
Източници
БЕРОН. Официален правописен речник онлайн: т. 61.1.1
Официален правописен речник на българския език. С., БАН, Просвета, 2012, с. 66, т. 61.1.1.
Парень тъ прав от эмигранской волне к към БОЛГАРИЯ.НЕ СПЕШИТЕ ДА ЭМИГРАНТ ОТ ЧУЖБИНА ПО БЪРЗА ПРОЦЕДУРА ДА УЧИ И АНГЛ.ТАКА ,,КАШОТИНА СТАВА В МОЗИЦИ..
ЕДИН СЛЕД ДРУГ ЕЗИК..