За тайните в човешкия геном | Милена Георгиева | TEDxSofia

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 чер 2017
  • Колко често в ежедневието си чуваме думите „ДНК“, „гени“, „генетичен код“, „код на здравето“, „гени на младостта“….
    Всичко около нас е ДНК. Хаштагове в социалните медии, реклами на компании за козметични продукти, убеждаващи ни, че са открили гените на младосттa. ДНК технологиите превземат нашето ежедневие, стават неизменна част от нашия живот и тази тенденция ще се разраства.
    Пътешествието, на което Милена ни води е в „Чудната страна на нашия геном“. Разгръщаме „Книгата на живота“, за да надникнем в човешката история, да усетим настоящето и да погледнем в бъдещето….
    Благодарение на познанията за човешката генетика и на технология, която беше взета назаем от бактериите, преди няколко години беше разработена методиката КРИСПЪР-КАС. Днес тя е внедрена в почти всички сфери на съвременната биологична наука. До момента това е най-прецизният инструмент за редакция на гени. Работи с точността и прецизността на скалпел и ни позволява да си играем с нашите гени.
    До къде бихме стигнали?
    Готови ли сме?
    Искаме и трябва ли да работим с Криспър?
    …въпроси, които ни предизвикват да бъдем преки участници в процеса, за да може всеки един от нас информирано и в съзвучие със собствените си морални и етични норми да вземе решение за себе си, за децата си, даже за тези, които още не са се родили…
    Д-р Милена Георгиева в момента е най-младият доцент в Института по молекулярна биология в БАН, избиран от 2010 г. насам. Милена пионерства с научните си изследвания и публикации в световни научни списания. Носител е на редица научни награди за високи постижения в сферата на биологичната наука. Ръководител и участник е в международни научни проекти, финансирани от Европейския съюз, НАТО и Световната федерация на учените. Освен задълбочен учен, Милена е и неуморен популяризатор на познанието у нас. Тя знае, че освободеното просвещение носи добавена сила на обществото. Научно-популярните й публикации и изяви у нас са в списания като ВВС Знание, ОСЕМ, Моето дете, радио- и ТВ предавания. Гост-лектор е на редица национални и международни научни форуми и фестивали. За редакцията на генома, влиянието на генетиката и епигенетиката върху нашето съществуване следете истински вълнуващия й блог.
    This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at www.ted.com/tedx

КОМЕНТАРІ • 21

  • @venelinarnaudov7416
    @venelinarnaudov7416 4 роки тому +4

    Аз бих приел, ако можем да поправим някоя мутация, стига да сме сигурни, че сме я разпознали. Обаче изпитвам големи колебания, когато се говори за подобряване на генома. Колко време ни трябва за да разберем, дали покрай изписването на вежди, не сме повредили и очите? Бихме ли могли да поправим "подобрението"? Сигурни ли сме какви са зависимостите и последствията? Много хора вярват в ефекта на пеперудата. А тук ние пипаме в програмния код на човека.

  • @acattagite448
    @acattagite448 4 роки тому +1

    много Ви благодаря

  • @tanyadeliradeva7950
    @tanyadeliradeva7950 4 роки тому +1

    Аплодисменти!💞

  • @user-pw9sh6un7q
    @user-pw9sh6un7q Рік тому +1

    "Синхронът" между учени и общество вече го изсърбахме с т. нар. пандемия.

  • @EvgeniTomov-tv1bb
    @EvgeniTomov-tv1bb 3 роки тому +2

    Каква е гаранцията, че след като една мутация е коригирана, това няма да доведе до друга още по-тежка и вредна мутация? Какво причинява мутацията? Това изследвано ли е?

  • @azniesme3813
    @azniesme3813 4 роки тому

    Много е умна щерката

  • @bisserka
    @bisserka 2 роки тому +2

    точно на Гейта, завършил 2 г. компютърни курсове в Харвард, и напуснал, ще се доверя да се грижи за генома ми. Нема нужда

  • @user-pw9sh6un7q
    @user-pw9sh6un7q Рік тому +1

    Ковид ваксините колко генетични мутации събудиха?

  • @AMAGHM
    @AMAGHM 3 роки тому

    covid