Super wypowiedź! Garść informacji jakich potrzebowałem, dziękuję! Zdążyłem już przejrzeć trochę filmików i przeczytać kilka postów na forach, a ten filmik pięknie podsumowuje na co zwrócić uwagę.
Przyjemnie posłuchać, aczkolwiek jest to filmik przygotowany typowo pod kątem obserwatorów ptaków. Myślę, że każda lornetka ma swoje przeznaczenie. Tak czy inaczej, fajne nagranie. Pozdrawiam ;)
...bravo ..krótko i na temat bez zbędnego gadania .....dzieki za pomoc przy zakupie pierwszej lornetki który okazał sie świetny bo dzięki Tobie wiedziałem na co zwracać uwagę ;)
Bardzo fajnie, krótko i na temat :) Do tej pory moją standardową lornetką była taka o parametrach 10x50, ale z uwagi, że przeszła już wiele i pojawiły się między innymi problemy z ustawieniem ostrości zakupiłem zupełnie odmienny sprzęt tym razem o parametrach 8x42 :) Między 8 a 10 nie ma dużej różnicy jeśli chodzi o zasięg, choć z początku obawiałem się tego tym bardziej, że z lornetkami nie jestem specjalnie obyty. Ale nie żałuję zakupu, nawet przy obserwacji wróblaków i o dziwo wysoko latających drapieżników spisuje się naprawdę nieźle.
Super odcinek! Podstawowe informacje dotyczące rolnetek były powiedziane. Obecnie przymierzam się do zakupu rolnetki 12x40 firmy Kandar i trochę mi pomogłeś. Pozdrawiam
W wojsku miałem na wyposażeniu lornetkę PZO LP 7x45 i sprawowała się bardzo dobrze. Można ją kupić ale dzisiaj to już raczej w opłaknym stanie i spore pieniądze. Może jakiś odpowiednik współczesnej produkcji ?
Rzeczowa wypowiedź. Warto wspomnieć jeszcze o kącie pola widzenia. Swoją drogą szukam czegoś o szerokim kącie co zastąpi Nikon Aculon 7x35. Coś polecacie?
Szanowny Panie, przyjemnie się Pana słucha. A merytorycznie super, krótko i na temat. Mam pytanie jeżeli można, jaki model lornetki Pan pokazał - pierwsza lornetka. Pozdrawiam Jerzy.
Fajna profesjonalno użyteczna wypowiedź. A jakie by Pan polecił parametry do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych i w mniejszym stopniu podstawowych obserwacji asttonomicznych?
@@paulinab2884 Ja mam wyższy model Delty Optical-Titanium 8x56 ED i jest super (w dzień i po zmierzchu), ale w podanej wersji Discovery sprawdziłem i są szkła bak7 czyli gorsze, więc trzeba by było w sklepie porównać np. te dwa modele, czy różnica jest zauważalna. Może być kiepska w nocy, ale dobra na dzień i to do ptaszków wystarczy
Witam wszystkich. Mam taki maleńki problem. Kupiłem lornetkę ATN Binox 4K 4-16x. Lornetkę dostałem niesprawną. Nie działał kompas. Zwróciłem tę lornetkę do sklepu. Tam leżała miesiąc i sklep odpowiedział, że już jest sprawna. Wykonano ponoć kalibrację lornetki. Kompas w lornetce działa na podstawie elektronicznego magnetometru. Ja osobiście nie słyszałem, żeby ktoś kalibrował magnetometr w lornetce. Ale może jestem w błędzie? Może ktoś mi pomóc? Dziękuję.
Czyli im większy obiektyw tym lepiej , bo więcej światła wpada i jest jaśniejszy obraz ? Czyli jak Nikon Aculon a30 ma tylko 25 mm średnicę to lipa ? Zależy mi na czymś tanim a dobrym - one kosztują 300-400 zł. Czy jest to lipa mimo , że Nikon ?
za 400zł przy tak małym obiektywie za wiele bym się nie spodziewał mimo że nikon... Niestety za około 500-700zł lepiej szukać czegoś 10x42. Małe lornetki widywałem też dobre, ale lepszych od nikona firm za kilka tysięcy...
Może mi Pan doradzić? Chce kupić pierwszą lornetkę na prezent. Dziewczyna kocha przebywać w górach , oglądać przyrode i zwierzęta. Zastanawiam się nad lornetką Olympus 10x50 s oraz Olympus 8-16x40 S oraz Olympus 8x40 S
Witaj,czy lornetka DELTA OPTICAL Forest II 12x50 będzie lepsza od np. DELTA OPTICAL Forest II 8,5x50 czy 10x50 jak kupowac to zeby na noc też była.a może Lornetka Nikon Action EX 10x50
Testowałem wszystkie lornetki które opisujesz i powiem tyle DELTA OPTICAL Forest II 8,5x50 ma najlepszą z tych co wymieniłeś głębie ostrości ma największe oddalenie od źrenicy wyjściowej i jest najjaśniejsza jeśli chcesz obserwować jak już jest szarówka DELTA OPTICAL Forest II 8,5x50 sprawdzi się znakomicie z ręki takie powiększenie jest optymalne do nocnych polowań mogę polecić 8x56 ale jeśli chcesz np dodatkowo pooglądać sobie gwiazdy i księżyc to polecam 9x63 Ja osobiście zostawiłem sobie dwie lornetki których używam codziennie olympus 7x35 dpsi i celestron cometron 12x70 pierwsza ma ogromne pole widzenia i jest kompaktowa a druga ma ogromną rozdzielczość tylko to bardzo delikatny sprzęt na statyw a olympusa można targać ze sobą wszędzie nawet w kieszeni bojówek się zmieści
+Łysy Kojot Zalezy jaki masz na to budżet to po pierwsze. Po drugie do astro powinien być bezapelacyjnie statyw, który stabilizuje Ci obraz i komfort obserwacji wzrasta niesamowicie. Obserwacje ze statywu no zupełnie inny wymiar obserwacji, brak trzęsącego się obrazu daje możliwość skupienia na każdym detalu który obserwujesz :-) Przypuszczam że do samolotów też będzie lepiej. Minus statywu to oczywiście mobilność, razem z lornetą taszczysz też statyw, no i cena, do kosztów lornety dodajesz koszt statywu. Jeśli chodzi o okularników większość lornet ma odwijane/wykręcane muszle oczne, do daje możliwość obserwacji w okularach. Osobiście wolę obserwować w soczewkach bądz bez, ustawiając odpowiedni dioptraż na lornecie, komfort jest nieoceniony :-) Polecam SkyMastera 15x70 - ok 300zł półka niska, SkyGuide 15x70 - ok 800zł półka średnia DO Extreme 15x70 - półka wyższa ( choć nie najwyższa ;-) ) Pozdrawiam.
Bardzo fajny film. Dobre informacje podane w zrozumialy sposob. Tylko mam pytanie. Mowi Pan o ornitologach, ale wybor lornetki zalezy od widzi misie. To co Pan w koncu obserwuje, ptaki czy niedzwiedzie? :) Pozdrawiam.
Zdecydowanie ptaki - lornetkach do obserwacji astronomicznych się nie wypowiadam bo jestem w tym temacie laikiem, kiedy kręciłem ten film kilka lat temu nie wpadłem na to że ludzie lornetkami patrzą na gwiazdy mi zawsze kojarzyło się to z teleskopami ewentualnie lunetami... Pozdawiam
Do 22x bez problemu, obraz nie trzesie. Zaczyna przy 26....Mam 10-30 x 50. Przy 30 przy dobrym swietle jest ok. Inaczej trzesie. Chyba , ze digitalna ze stabi....cena okolo 1200 € niestety
Małe uzupełnienie, trzeba wziąć lornetkę i sprawdzić jej kolimację! inaczej można się srogo przejechać. Bazarowe nie ma o czym mówić, widać dwa obrazy, oko się męczy- trzeba patrzeć jak lunetą. Dobrym wyborem jest stałka 15x70 czy nawet 80'tka. Zawsze można się wspomóc 1 nożnym statywem:)
Zależy do czego. Tak duże powiększenia będą dobre do gwiazd i to raczej ze statywem. Do ptaków polecam zakres 8-12x (osobiście od lat używam 10X) natomiast powyżej 20X lepiej mysleć nad lunetą.
do ptaków 25x też pewnie się nada, ale w tym powiększeniu, to zdecydowanie luneta obserwacyjna (lornetek raczej nie spotyka się w tym pow.), oczywiście ze statywem. Mobilność się zmniejsza, ale można podpinać aparat
+Animal Instync staram się nie reklamować żadnego producenta. Niemniej w zbliżonym przedziale cenowym inwestowałbym w Delta Optical Forest II 10X42 - produkt krajowy, jako pierwsza lornetka amatorska to dobry wybór - posłuży latami jeśli się o nią dba. Gdyby miała być dla zawodowca, który miałby wszędzie chodzić z lornetką, to sugerował bym coś droższego/trawlszego. Dlaczego tak? bo sam używam lornetek w pracy zawodowej i wiem na jakie warunki ją wystawiam. Bardzo mocne dbanie schodzi czasami na drugi plan i tańsze - delikatniejsze lornetki nie dają rady. Poza tym dostrzegam minimalne różnice w jakości obrazu nie istotne najczęściej dla amatora.
Bardzo ciekawa wypowiedź,krótko i na temat. Od razu widać że facet zna się na rzeczy. Dziękuje.
Bagio44 też obserwuję ptaki. Potwierdzam. Facet wie co mówi
Mądrego to aż miło posłuchać.
Super wypowiedź! Garść informacji jakich potrzebowałem, dziękuję! Zdążyłem już przejrzeć trochę filmików i przeczytać kilka postów na forach, a ten filmik pięknie podsumowuje na co zwrócić uwagę.
Bardzo przydatny filmik. Zwłaszcza dla zupelnych żółtodziobów jak ja.
Świetny film, wspaniałe porady dla początkujących, bardzo przyjemnie zaprezentowane. Dziękuję!
Sporo uwag o których nawet nie pomyślałem. Dzięki!
bardzo pomógł mi ten poradnik, łapka w górę , dzięki !
Bardzo fajny i praktyczny/przydatny filmik. Dziękuję.
Przyjemnie posłuchać, aczkolwiek jest to filmik przygotowany typowo pod kątem obserwatorów ptaków. Myślę, że każda lornetka ma swoje przeznaczenie. Tak czy inaczej, fajne nagranie. Pozdrawiam ;)
Świetny film, dziękuję bardzo za ogrom ciekawych informacji 😊
Dobry filmik to taki po którym powiem - i nie mam więcej pytań. Tak jest i tutaj. Dzięki.
Krótko, konkretnie i na temat. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. 👊😺👍
bardzo pomocny filmik właśnie zdecycowałem jaką lornetke kupie dzięki panu bardzo
Dzięki ! Konkretny i pomocny filmik 👍
...bravo ..krótko i na temat bez zbędnego gadania .....dzieki za pomoc przy zakupie pierwszej lornetki który okazał sie świetny bo dzięki Tobie wiedziałem na co zwracać uwagę ;)
Super, konkretnie i na temat. Dziękuję za pomoc :)
Dzieki za materiał. Bardzo pomocny przy podjęciu decyzji przy zakupach.
Super właśnie takiego tematu szukałam,extra
Konkret. Krótko, zwięźle i treściwi. To lubię;)
Rzeczowo i zwiężle,tak lubie. Piątka z Plusem
Bardzo fajnie, krótko i na temat :)
Do tej pory moją standardową lornetką była taka o parametrach 10x50, ale z uwagi, że przeszła już wiele i pojawiły się między innymi problemy z ustawieniem ostrości zakupiłem zupełnie odmienny sprzęt tym razem o parametrach 8x42 :)
Między 8 a 10 nie ma dużej różnicy jeśli chodzi o zasięg, choć z początku obawiałem się tego tym bardziej, że z lornetkami nie jestem specjalnie obyty. Ale nie żałuję zakupu, nawet przy obserwacji wróblaków i o dziwo wysoko latających drapieżników spisuje się naprawdę nieźle.
Rewelacja krótko i na temat:) Dzięki
Bardzo treściwy i przydatny film. Pozdrawiam.
Konkretnie i na temat. Podziękował.
Krótko, zwięźle i na temat. Dzięki
Takie gadki to ja lubię. Krótko, na temat, bez zbędnego........
Krótko zwięźle i na temat dzięki
Siemanko. Dzięki za info. Pozdrawiam
I oto mi chodziło . Brawo , teraz wiem co kupić. Pozdrawiam.
Doskonały poradnik dla początkujących. Prosty język, rzeczowe sugestie!
Mądrze powiedziane, dobrze powiedziane bez zbędnych ozdobników. Pozdro
Świetny film! Przydałyby się jakieś konkretne propozycje marek i modeli.
Olympus lornetka 10x50 DPS I
Chcesz oglądać reklamy to idź na strony sklepów.
Krótko i na temat.Dziękuję.
Dobry i ciekawy film. Dziękuję.
dzieki ! bardzo dobry merytorycznie material.
Dziękuję za informacje.
dzieki za wytłumaczenie :) Pozdrawiam
Super odcinek! Podstawowe informacje dotyczące rolnetek były powiedziane. Obecnie przymierzam się do zakupu rolnetki 12x40 firmy Kandar i trochę mi pomogłeś. Pozdrawiam
Rolnetki? A co to takiego? :D
@@HAL_9k rolnetki i lornetki, lonetki a i tak masz w ręce to samo
Używam lornetki Vanguard Endeavor ED II 10x42. Jasna, szybko ostrzy, nie ma aberacji, lekka.
Ja kupiłem do obserwacji ptaków na działce lornetkę Chase ED firmy Delta Optical 8x42mmm, daje radę.
W wojsku miałem na wyposażeniu lornetkę PZO LP 7x45 i sprawowała się bardzo dobrze. Można ją kupić ale dzisiaj to już raczej w opłaknym stanie i spore pieniądze. Może jakiś odpowiednik współczesnej produkcji ?
Konkretnie i na temat.
+
Dzięki. Przydało się ;-)
Rzeczowa wypowiedź. Warto wspomnieć jeszcze o kącie pola widzenia. Swoją drogą szukam czegoś o szerokim kącie co zastąpi Nikon Aculon 7x35. Coś polecacie?
Dzięki, przyda się :)
dziena, fajne nagranie
Szanowny Panie, przyjemnie się Pana słucha. A merytorycznie super, krótko i na temat. Mam pytanie jeżeli można, jaki model lornetki Pan pokazał - pierwsza lornetka. Pozdrawiam Jerzy.
Która lornetka byłaby lepsza Pentax SP 16x50 czy Nikon Action EX 16x50?
Jeśli nie planujesz obserwować że statywu, to żadna, zbyt duże powiekszenie
fajnie i dobrze opowiedziane
Mam lornetkę od dawna i "zakwitło" w niej szkło ,co z tym zrobić .
Fajna profesjonalno użyteczna wypowiedź. A jakie by Pan polecił parametry do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych i w mniejszym stopniu podstawowych obserwacji asttonomicznych?
A co pan powie na temat Lornetki Delta Optical 10x50?
Delta Optical Discovery 10x50
@@paulinab2884 Ja mam wyższy model Delty Optical-Titanium 8x56 ED i jest super (w dzień i po zmierzchu), ale w podanej wersji Discovery sprawdziłem i są szkła bak7 czyli gorsze, więc trzeba by było w sklepie porównać np. te dwa modele, czy różnica jest zauważalna. Może być kiepska w nocy, ale dobra na dzień i to do ptaszków wystarczy
Witam wszystkich. Mam taki maleńki problem. Kupiłem lornetkę ATN Binox 4K 4-16x. Lornetkę dostałem niesprawną. Nie działał kompas. Zwróciłem tę lornetkę do sklepu. Tam leżała miesiąc i sklep odpowiedział, że już jest sprawna. Wykonano ponoć kalibrację lornetki. Kompas w lornetce działa na podstawie elektronicznego magnetometru. Ja osobiście nie słyszałem, żeby ktoś kalibrował magnetometr w lornetce. Ale może jestem w błędzie? Może ktoś mi pomóc? Dziękuję.
Dzięki za materiał.
Czy wg ciebie ta lornetka byłaby ok? LORNETKA PRAKTICA FALCON 12X50 SAND
Czyli im większy obiektyw tym lepiej , bo więcej światła wpada i jest jaśniejszy obraz ? Czyli jak Nikon Aculon a30 ma tylko 25 mm średnicę to lipa ? Zależy mi na czymś tanim a dobrym - one kosztują 300-400 zł. Czy jest to lipa mimo , że Nikon ?
za 400zł przy tak małym obiektywie za wiele bym się nie spodziewał mimo że nikon... Niestety za około 500-700zł lepiej szukać czegoś 10x42. Małe lornetki widywałem też dobre, ale lepszych od nikona firm za kilka tysięcy...
Może mi Pan doradzić? Chce kupić pierwszą lornetkę na prezent. Dziewczyna kocha przebywać w górach , oglądać przyrode i zwierzęta.
Zastanawiam się nad lornetką Olympus 10x50 s oraz Olympus 8-16x40 S oraz Olympus 8x40 S
Z parametrów które Pani podaje ja bym zdecydowanie wybierał 10 na 50. Zoom niekoniecznie bo lubią się psuć i z reguły mają gorszą jakość
Polecam Pentax jupiter 10x50
Same konkrety dla świeżaków.
Witaj,czy lornetka DELTA OPTICAL Forest II 12x50 będzie lepsza od np. DELTA OPTICAL Forest II 8,5x50 czy 10x50 jak kupowac to zeby na noc też była.a może Lornetka Nikon Action EX 10x50
Testowałem wszystkie lornetki które opisujesz i powiem tyle DELTA OPTICAL Forest II 8,5x50 ma najlepszą z tych co wymieniłeś głębie ostrości ma największe oddalenie od źrenicy wyjściowej i jest najjaśniejsza
jeśli chcesz obserwować jak już jest szarówka DELTA OPTICAL Forest II 8,5x50 sprawdzi się znakomicie
z ręki takie powiększenie jest optymalne do nocnych polowań mogę polecić 8x56 ale jeśli chcesz np dodatkowo pooglądać sobie gwiazdy i księżyc to polecam 9x63 Ja osobiście zostawiłem sobie dwie lornetki których używam codziennie olympus 7x35 dpsi i celestron cometron 12x70 pierwsza ma ogromne pole widzenia i jest kompaktowa a druga ma ogromną rozdzielczość tylko to bardzo delikatny sprzęt na statyw a olympusa można targać ze sobą wszędzie nawet w kieszeni bojówek się zmieści
- Zdecydowanie lornetka Nikon Action EX 10x50 będzie najlepsza !
Doskonały materiał, a po rozmowach z myśliwymi i specami od militariów, wszystko co tu było powiedziane się potwierdziło.
Cześć Kuba, możesz mi podać gdzie znajdę namiary do ciebie.Serdecznie pozdrawiam Robert
dwie drogi. albo: ptasiastrefa(AT)gmail.com albo wiadomość do profilu ptasiastrefa na FB (nie na prywatny) Pozdrawiam erdecznie
witam,
planuje kupić lornetke nikon ex16x50 obserwować bede gwiazdy krajobrazy samoloty czy bedzie odpowiednia ?
dziekuje
+Marcin Stanisławski
zdecydowanie za ciemna, ale pewnie już o tym wiesz ;-)
A jaką proponujesz ?
+Marcin Stanisławski
Delta Optical SkyGuide 15x70 to miniumum do astro obserwacji dwuocznych. Absolutnie na statywie. Pozdrawiam :-)
+cellardoor179 Witam, a jaką lornetkę proponujesz dla okularników, do astro i samolotów, tak by można w miarę zobaczyć nazwę linii lotniczych.
+Łysy Kojot
Zalezy jaki masz na to budżet to po pierwsze.
Po drugie do astro powinien być bezapelacyjnie statyw, który stabilizuje Ci obraz i komfort obserwacji wzrasta niesamowicie. Obserwacje ze statywu no zupełnie inny wymiar obserwacji, brak trzęsącego się obrazu daje możliwość skupienia na każdym detalu który obserwujesz :-) Przypuszczam że do samolotów też będzie lepiej.
Minus statywu to oczywiście mobilność, razem z lornetą taszczysz też statyw, no i cena, do kosztów lornety dodajesz koszt statywu. Jeśli chodzi o okularników większość lornet ma odwijane/wykręcane muszle oczne, do daje możliwość obserwacji w okularach. Osobiście wolę obserwować w soczewkach bądz bez, ustawiając odpowiedni dioptraż na lornecie, komfort jest nieoceniony :-)
Polecam SkyMastera 15x70 - ok 300zł półka niska, SkyGuide 15x70 - ok 800zł półka średnia DO Extreme 15x70 - półka wyższa ( choć nie najwyższa ;-) ) Pozdrawiam.
Bardzo fajny film. Dobre informacje podane w zrozumialy sposob.
Tylko mam pytanie. Mowi Pan o ornitologach, ale wybor lornetki zalezy od widzi misie. To co Pan w koncu obserwuje, ptaki czy niedzwiedzie? :)
Pozdrawiam.
Zdecydowanie ptaki - lornetkach do obserwacji astronomicznych się nie wypowiadam bo jestem w tym temacie laikiem, kiedy kręciłem ten film kilka lat temu nie wpadłem na to że ludzie lornetkami patrzą na gwiazdy mi zawsze kojarzyło się to z teleskopami ewentualnie lunetami...
Pozdawiam
To juz teraz wszystko widze wyraznie.
Dziekuje za odpowiedz.
Pierwszy rower, pierwszy motocykl ,pierwsza pukawka ,a pierwsza lornetka to do tygodnia czasu?:)
Do 22x bez problemu, obraz nie trzesie. Zaczyna przy 26....Mam 10-30 x 50. Przy 30 przy dobrym swietle jest ok. Inaczej trzesie.
Chyba , ze digitalna ze stabi....cena okolo 1200 € niestety
Ja mam Nikona x36 i bez solidnego, ciężkiego statywu nie ma szans na dobry obraz. Reaguje na dotkniecie powieką.
co to za lornetka w układzie dachowym, która jest tutaj pokazana ?
szukam takiej właśnie
stary filmik ale wartościowy.
Witam.mam mały problem nie wiem którą lornetkę kupić. Nicon, Olympus ,czy może Delta (10×50)Jak mi ktoś podpowie będę wdzięczny. P.s fajny filmik.
Małe uzupełnienie, trzeba wziąć lornetkę i sprawdzić jej kolimację! inaczej można się srogo przejechać.
Bazarowe nie ma o czym mówić, widać dwa obrazy, oko się męczy- trzeba patrzeć jak lunetą.
Dobrym wyborem jest stałka 15x70 czy nawet 80'tka. Zawsze można się wspomóc 1 nożnym statywem:)
Czesc. Swietny filmik:) Chcialbym kupic dobra wytrzymala lornetke, z duzym powiekszeniem minimum 25x. Co by pan zaproponowal?
Zależy do czego. Tak duże powiększenia będą dobre do gwiazd i to raczej ze statywem. Do ptaków polecam zakres 8-12x (osobiście od lat używam 10X) natomiast powyżej 20X lepiej mysleć nad lunetą.
do ptaków 25x też pewnie się nada, ale w tym powiększeniu, to zdecydowanie luneta obserwacyjna (lornetek raczej nie spotyka się w tym pow.), oczywiście ze statywem. Mobilność się zmniejsza, ale można podpinać aparat
Dzieki dziala
10x50 będzie zła?
To mój ulubiony rozmiar :)
@@ptasiastrefa Koledzy mówią że lepsza jest 8x56 bo przy 10 obraz szaleje wariuje. Czy faktycznie tak jest? Bo mam zagwozdkę w zakupie 8x56 czy10x50…?
no i już wiem ;)
#3:10 w sensie wodoszczelna😁
rozumiem ze nie ma sensu szukania niczego np 20x50?
Na ptaki nie. Do obserwacji nieba może się sprawdzi o ile to rzeczywiste wartości a nie tylko nadrukowane na obudowie
Mam 2 lornetki porro i jedną dachową
jak lornetka dla okularnika :>
do 400zł
+Animal Instync staram się nie reklamować żadnego producenta. Niemniej w zbliżonym przedziale cenowym inwestowałbym w Delta Optical Forest II 10X42 - produkt krajowy, jako pierwsza lornetka amatorska to dobry wybór - posłuży latami jeśli się o nią dba. Gdyby miała być dla zawodowca, który miałby wszędzie chodzić z lornetką, to sugerował bym coś droższego/trawlszego. Dlaczego tak? bo sam używam lornetek w pracy zawodowej i wiem na jakie warunki ją wystawiam. Bardzo mocne dbanie schodzi czasami na drugi plan i tańsze - delikatniejsze lornetki nie dają rady. Poza tym dostrzegam minimalne różnice w jakości obrazu nie istotne najczęściej dla amatora.
Poco wam Lornetka poto żeby Gołe Baby Ogladać na Plaży Albo jak sex Uprawiają na Plaży w Lesie
Konkretnie wyjasnione -super !!