Biegi ciągłe - wprowadzenie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 вер 2024
  • Biegi ciągłe są w planie praktycznie każdego biegacza, jednak nadal jest to temat nieuporządkowany. Dlatego w tym odcinku opowiadam o różnych wersjach biegu ciągłego i staram się to zagadnienie trochę usystematyzować.
    Zapraszam na moje media społecznościowe:
    / mikolaj_raczynski
    / biegajacyfilozof
    / strava

КОМЕНТАРІ • 29

  • @arturpelikan5435
    @arturpelikan5435 8 місяців тому +4

    Od początku niemal jestem zwolennikiem biegania na tempo i samopoczucie, choć do tego warto poznać w miarę dobrze organizm, by sobie krzywdy nie zrobić. Im lepsze poznanie siebie, tego jak reaguje i co podpowiada nam organizm, tym skuteczniej można wykorzystać oparcie treningu o tempo korygowane samopoczuciem. Chociaż czasami jak warunki mocno nie domagają trzeba skorzystać z biegania na intensywność. Tętno ma jak dla mnie za dużo czynników zmiennych bym był w stanie w 100% zaufać temu parametrowi by oprzeć o niego chociaż część planu treningowego. I nieraz z jednej strony bawi, a z drugiej przeraża mania biegaczy na temat tętna i co gorsze przyrównywania się do innych posiadając za mało informacji ze strony osoby, do której się przyrównują.

  • @sawomirmytych8855
    @sawomirmytych8855 8 місяців тому +11

    podrzucam propozycję filmu o strefach, tempach - mam wrażenie że są rozjazdy w nomenklaturze szczególnie porównując lokalne podwórko i zagranicę :) chętnie posłuchałbym Twojego opisu tych zagadnień

  • @wrajer
    @wrajer 8 місяців тому +1

    podobno pewien Niemiec powiedział „Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz” co implikuje że Ty całkiem dobrze rozumiesz temat

  • @greenpaints3855
    @greenpaints3855 8 місяців тому +1

    Na pewno super pociągniesz temat interwałów

  • @Biegowy_Daniel_84.
    @Biegowy_Daniel_84. 8 місяців тому +1

    To ja 30 grudnia przed bieganiem wypiłem kawę. Pierwszy raz tak mi się zdażyło z kawą przed i tętno miałem 160 i 165 przy biegu spokojnym. Gdzie zawszę miałem 140 do 150 średnie wychodziło 145. Dobrze myślałem że to przez kawę.

  • @HoldMyBeerAndWatch
    @HoldMyBeerAndWatch 8 місяців тому +10

    Mikołaj zabrakło tu klasycznego wyjaśnienia, zresztą jak w większości książek. “Bieg tempem maratońskim” czyli jakim? Takim jak CHCESZ pobiec maraton za te 12 tygodni od startu cyklu czy może tempem maratonu który pobiegłeś tydzień temu. To tempo będzie inne w 2 a inne 8 czy zawsze “docelowe”. A ogólnie spoko temat! Pozdro 👊

    • @mikolaj_raczynski
      @mikolaj_raczynski  8 місяців тому +3

      Z premedytacją - bo to tylko odcinek wprowadzający do tematu biegów ciągłych.
      A tempo maratońskie to spory temat, na pewno na osobny odcinek, bo to nie jest takie oczywiste - czy biegać i jakie to tempo ma być (docelowe czy obecne, chociaż “obecnego” też tak naprawdę nie da się określić). Będzie o tym odcinek :)
      Dzięki!

  • @mateuszmrowiec4265
    @mateuszmrowiec4265 8 місяців тому +4

    Masz niesamowitą wiedzę i dziękuję za wysiłek w dzieleniu się nią! 😊 co mogę tobie polecić to przed nagrywaniem widea staraj się zabrać kilka głębokich oddechów. Ponieważ czasami mam wrażenie że nagrywasz je zaraz po zejściu z bieżni. Wiem że to co pisze jest czymś osobistym ale robię to bo doceniam twojabprace i tylko ta mała zmian poprawi odbiór twojej wiedzy i wzrost kanału.😊

    • @mikolaj_raczynski
      @mikolaj_raczynski  8 місяців тому

      Dzięki za uwagę! Postaram się nad tym popracować :)

  • @patrykkasperek7277
    @patrykkasperek7277 8 місяців тому +2

    Zgadzam się z Tobą z Twoja opinia o bieganiu na tętno. Ja pomimo, że jestem od kilku dobrych tygodni w treningu Maratonskim (roztrenowanie było na koniec wrzesnia) mam wyższe tętno np. Podczas moich rozbiegan niż gdy w zeszłym roku latem, gdzie mój trening byl praktycznie na pół gwizdka. Scenariusz ten sprawdza się co roku. Jak tylko robi się ciepłej tętno idzie troszeczkę w dół.

  • @marcinmieszczak3696
    @marcinmieszczak3696 8 місяців тому +3

    Dziękuje, ciekawa i uporządkowana dawka wiedzy, pozdrawiam

  • @mateusznowak6849
    @mateusznowak6849 8 місяців тому +3

    moim zdaniem bieg ciągły na bazując na tętnie jest lepszy ponieważ nie zajedziesz się, dla biegacza amatora jest to lepszy wyznacznik ponieważ większość pracuje, każdy ma czasem gorszy dzień i na takim treningu łatwiej utrzymać intensywność tętna niż tempa, zrobisz cały trening i nie zajedziesz się biegając względem tempa które czasem może być ciężko utrzymać i przez to możesz nie ukończyć treningu

    • @arturpelikan5435
      @arturpelikan5435 8 місяців тому

      Niekoniecznie może być lepszym wyborem bazować na tętnie, ale na pewno bardziej bezpieczniejszym, co zresztą Mikołaj mówił.

  • @tomaszsosinski9362
    @tomaszsosinski9362 8 місяців тому +2

    Mikołaj świetna robota. Czekam z niecierpliwością na kolejny vlog w tym temacie.

  • @oskarszot
    @oskarszot 8 місяців тому +1

    Warto dodac wiecej tekstu, krotkich podsumowan, podczas opowiadania o konkretnym zagadnieniu. Wzrokowcy docenią.

  • @malinr3385
    @malinr3385 8 місяців тому +1

    Mam podobnie jesli chodzi I tetno. Bardziej do analizy po treningu itp.

  • @piotrwoz
    @piotrwoz 8 місяців тому +2

    Dawaj więcej! Szczególnie, że temat "ciągłych" inaczej jest rozumiany u nas a inaczej na zachodzie (przynajmniej tak mi się wydaje).

  • @mikoajwrobel9953
    @mikoajwrobel9953 8 місяців тому +1

    Super robota, super się słucha, pozdro💪

  • @DKdamian
    @DKdamian 8 місяців тому +1

    A jak ktoś nie biega maratonów ani nawet połówek to jak ma oszacować swoje tempo maratońskie? Wyliczenie kalkulatorem nie przecież ma sensu. U mnie we współpracy z trenerem ani razu nie pojawił się termin tempo maratońskie tylko wyznaczamy zakresie tempa w jakim pobiec bieg ciągły oczywiście w zależności od poziomie na jakim jestem w danej chwili

    • @mikolaj_raczynski
      @mikolaj_raczynski  8 місяців тому

      Kalkulator nie jest złym pomysłem, warto skorzystać z kilku i wyciągnąć jakąś uśrednioną wartość

  • @bartekszymanski3259
    @bartekszymanski3259 8 місяців тому +1

    super :) dzieki :D

  • @Bajerzasty
    @Bajerzasty 8 місяців тому +1

    A spokojnych biegów nie warto biegać na tętno - właśnie dlatego, żeby na pewno były wystarczająco spokojne? Z tego co widzę, ludzie w podobnym do mnie wieku, ale znacznie szybsi, biegają spokojne biegi na tętnie poniżej 130 BPM. Mój ostatni półmaraton trwał półtorej godziny i dobrze się czuję, biegając takie biegi w okolicach 5:20 - 5:30/km, ale wtedy tętno mam w okolicach 145 BPM. Aby zachować tętno poniżej 130 BPM, muszę biec ok. 6:00/km, a na górkach nawet przejść do marszu. I tak właśnie czasem robię, żeby na pewno nie biegać za szybko. Ma to sens?

    • @HoldMyBeerAndWatch
      @HoldMyBeerAndWatch 8 місяців тому +5

      Kolego “liczba 130” to LICZBA. Tu chodzi o % tętna maksymalnego. Czym innym jest bieganie na tętnie 130 jak masz max 210 a czym innym jak masz 180.

    • @Bajerzasty
      @Bajerzasty 8 місяців тому

      @@HoldMyBeerAndWatch Dlatego napisałem "ludzie w podobnym do mnie wieku". Bo oni najprawdopodobniej (a co do niektórych jestem tego wręcz pewien) mają tętno maksymalne mniej więcej w tym samym miejscu, co ja. Inna rzecz, że zegarek "strefę spokojną" wyznaczył mi mniej więcej w takim przedziale, na podstawie danych z paska.

    • @damianvp
      @damianvp 8 місяців тому +1

      @@Bajerzasty "Bo oni najprawdopodobniej (a co do niektórych jestem tego wręcz pewien) mają tętno maksymalne mniej więcej w tym samym miejscu," Otóż nie kolego, otóż nie.

  • @kacor44
    @kacor44 8 місяців тому

    Cześć Mikołaj, pomyśl żeby takie materiały wrzucić jako podcast. Podczas biegania chętnie posłucham a sam obraz nie jest do niczego potrzebny raczej. Pozdrawiam 😁

    • @mikolaj_raczynski
      @mikolaj_raczynski  8 місяців тому +1

      Rozumiem, ale w tym momencie postawiłem na kanał na YT, z czasem będę rozwijał też stronę wizualną filmów

  • @funthomas-nh8ci
    @funthomas-nh8ci 8 місяців тому

    Zamawiam odcinek na temat Twoich planów Biegowych na 2024.
    Bieg A, B & C
    Jaką będzie główna impreza roku ?