Rosjanin obejrzał 5 najważniejszych polskich filmów. Teraz lepiej rozumiem Polskę.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 446

  • @strangerschannel
    @strangerschannel  2 роки тому +172

    Ten filmik został nagrany przed incydentem w Przewodowie. Składamy kondolencje wszystkim rodzinom ofiar. Rosja na pewno przegra tę wojnę i każdy winny zostanie ukarany.

    • @smsdicarpio5673
      @smsdicarpio5673 2 роки тому

      v cvet

    • @Irena33333
      @Irena33333 2 роки тому +1

      To nie Rosjanie ,to Ukraiński pocisk zabił Polaków.

    • @smsdicarpio5673
      @smsdicarpio5673 2 роки тому

      po kajfu

    • @jankowalski9048
      @jankowalski9048 2 роки тому +4

      Jest film dzień świra?

    • @Muchomorrek
      @Muchomorrek 2 роки тому +2

      Głupstwa opowiadasz! To nie była rosyjska rakieta, tylko ukraińska i ukraiński prezydent do tej pory nas nie przeprosił! Największa wina jednak leży po polskiej stronie, bo jak podaje sam rząd, praktycznie nie mamy tam sprawnej obrony przeciwlotniczej, dlatego takie incydenty mogą się jeszcze powtarzać z powodu polskich zaniedbań, niestety...

  • @mariostepien4526
    @mariostepien4526 2 роки тому +19

    proszę oglądnij... SEKSMISJA... to jest klasyk i polski hit minionej epoki, nawet w Niemczech puszczają go co roku na święta.

  • @maciejmarzec3618
    @maciejmarzec3618 2 роки тому +67

    To miłe, że próbujecie lepiej zrozumieć kraj w którym żyjecie. Pozdrawiam

  • @slaff1973
    @slaff1973 2 роки тому +35

    Wow ! Mocne i ciężkie kino... myślę że dla inteligentnego i "oczytanego" widza... Gratuluję. Brawo za język polski 💪

  • @rsikor1971
    @rsikor1971 2 роки тому +59

    „Pociąg” jedzie z Łodzi na Hel. Scena końcowa była kręcona w Kuźnicy. Pozdrawiam.

    • @strangerschannel
      @strangerschannel  2 роки тому +6

      Dziękuję bardzo)

    • @grekano3350
      @grekano3350 2 роки тому +5

      @@strangerschannel oprócz pociągów , w wakacje , jeździ autobus z Dębki - Hel o numerze 666 , serio :-)

  • @hanahanna2027
    @hanahanna2027 2 роки тому +8

    Jak Pan już ładnie mów :). „Ziemia obiecana" to istotnie arcydzieło na podstawie powieści Reymonta. To kapitalna gra aktorska, ale i kwintesencja kapitalizmu, kwintesencja ludzkiej chciwości, złamanych serc, niespełnionych marzeń, brudnych snów o potędze. Tak kręci się świat

  • @marga4286
    @marga4286 2 роки тому +2

    "Noce i dnie" ...piękny...wspaniałe role 🌄

  • @jerzyjagielski9414
    @jerzyjagielski9414 2 роки тому +48

    Panie Saszo, język polski coraz lepszy. Szacunek.

    • @ataksnajpera
      @ataksnajpera 2 роки тому +1

      Słabo jak po dwóch latach. Gada jak robot. Dziwne akcentowanie wyrazów.

    • @rafanowacki2260
      @rafanowacki2260 2 роки тому +5

      Nie każdy ma zdolności językowe, ale niektórym się udaje i mówią bardzo dobrze w naszym języku.
      Gdyby przebywał tylko z Polakami to szybciej by się nauczył. Najważniejsze że próbuje i z czasem na pewno będzie lepiej
      ua-cam.com/video/gyvAlGao-zY/v-deo.html&ab_channel=PoPolsku

    • @ataksnajpera
      @ataksnajpera 2 роки тому +1

      @MsLuki777 Takie są fakty fanboyu. pogódź się z tym. Bycie lizusem to nie przejaw kultury tylko obłudy i cwaniactwa.

    • @wojstube9359
      @wojstube9359 2 роки тому +3

      ​@@ataksnajpera Człowiek "mówi" a nie "gada". jest różnica między szczerością a byciem niesympatycznym.
      "Słaby poziom opanowania języka polskiego jak na dwa lata nauki. Sasza mówi jak robot. Dziwnie akcentuje wyrazy." To jest wypowiedź precyzyjna i szczera.
      Wypowiedź "Takie są fakty fanboju", to nie fakty, tylko Twoja subiektywna opinia. Chyba, że jesteś językoznawcą i działasz naukowo.
      Rozumiem, że miałeś gorszy dzień, ale nie wyzywaj innych jeśli sam oczekujesz bycia traktowanym w porządku. Pozdrawiam!

    • @ataksnajpera
      @ataksnajpera 2 роки тому +1

      @@wojstube9359 Takich jak wy nazywa się "snowflake'ami". Ból dupy o byle co kanałowych fanatyków.

  • @ludwikwalczak6801
    @ludwikwalczak6801 2 роки тому +9

    Szacunek i uznanie za wysiłek zrozumienia naszej mentalność.Dziękuję za komentarz w języku polskim.

  • @Wolny248
    @Wolny248 2 роки тому +42

    Szacun za obejrzenie tych filmów. Niektóre z nich widziałem lata temu. Szczerze to wybrałeś ciężką klasykę. Właśnie się zastanawiam czy dałbym radę namówić swoje dzieci do obejrzenia tych filmów. Takich filmów jest dużo. I wspólnie pokazują jak daleko Polsce bylo do komuny i swieckiego stylu życia. W nich widać tą naszą tożsamość. Podobnie zresztą Czesi mają świetne kino ( bez ironii) To pokazuje jak bledne i kłamliwe byly wyobrażenia że cały blok komunistyczny to była jedność. Namawiam do oglądania "młodszych filmów" . Jeżeli chcesz jeszcze coś starego to może " Barwy Ochronne" Zanussiego jako komentarz do lat 70 tych. Potem to już "Człowiek z marmuru" i " Czlowiek z żelaza" Wajdy i masz historię buntu przeciwko komunie w małym palcu. Potem ostatni z trylogii Sienkiewicza Ogniem i mieczem Hoffmana - przygodowy ku pokrzepieniu serc. Chyba pierwszy polski z elementami zakopywania topora miedzy Ukrainą i Polską.

    • @nataliap5885
      @nataliap5885 2 роки тому

      człowiek z żelaza - Krystynę Jandy polewają wodą pod ciśnieniem - TORTURA! Czasy obecne - za polewanie wodą pod ciśnieniem trzeba SŁONO płacić! PRL (Polska republika LUDOWA) czasy obecne słowo LUDOWA zlikwidowano. PRL - prawdziwe jedzenie, lekarzy alergików nie ma. Dziś - praktycznie każde nowo narodzone dziecko ma alergie. PRL - bezpłatna służba zdrowia - dziś - ZDYCHAJ, jeżeli nie masz pieniędzy. PRL - bezpieczeństwo - dzieci sami na ulicy, nawet najmłodsi, dziś - strach wypuścić dziecko same na ulicę. PRL - bezpłatna nauka - o nie! w "swobodzie" człowiek powinien być tępy, proszę zobaczyć Matura to bzdura, i na koniec stworzone są takie warunki, że człowiek SAM popełnia samobójstwa, a więc rączki czyste! Nie trzeba sadzić do więzienia, karmić, ubierać, ochraniać - wystarczy dać KREDYT i stworzyć odpowiednie PRAWO, zakazy, nakazy, KARY.

    • @Wolny248
      @Wolny248 2 роки тому

      @@nataliap5885 Kity piszesz. Za komuny koleżanka umierała na alergię- dawali jej maks 20 lat życia. Na szczęście komuna się skończyła i pojawił się zyrtec. Potrzebowałem operacji oczu - skończyło się na dolarach na mikroskop dla oddziału. PRL - przumysowa nauka rosyjskiego. Dostęp do nauki angielskiego ograniczony i za kasę. Służba Bezpieczeństwa nękająca ojca bo syn widziany był na protestach. Zakłamanie - wstąp do partii to będziesz miał przywileje. Musisz iśc na pochód 1 majowy. Od brudnej wody w zalewie zrobilo mi się na co lekarstwo bylo tylko w aptece z darów zagranicznych - lekarz " w krajach demokracji ludowej nie ma na to leku". A ty wciskasz kit jak bylo dobrze. Bujda. Pamietasz co chcesz. No chyba że rodzice byli aparatczykami ...

    • @nataliap5885
      @nataliap5885 2 роки тому

      @@Wolny248 Rodzice nie byli aparatczykami, pytanie brzmi - ile zapłaciłeś za mikroskop i ile teraz zapłacić za leczenie oczu? Wtedy tylko wyjątkowe choroby były nie leczone, bo nie umieli, teraz PODSTAWOWE choroby płatne! Brudna woda to jest teraz, bo NIKT nie sprawdza, jaki syf tam ktoś zlewa, bo przecież swoboda, róbta co chceta! Wtedy człowiek człowiekowi druh, brat, towarzysz, dziś - człowiek człowiekowi wilkiem, masz przyjaciół - którzy znikną, jak zniknie twoja sytuacja finansowa. Pieniądz zrobił się Bogiem, ale w najblizszym czasie to wszystko runie, można wydrukować dolary, ile chcesz, ale ropy, gazu, chleba nie wydrukujesz.

  • @gregol1101
    @gregol1101 2 роки тому +38

    Gratulacje dwukrotne. 1. Zestaw filmów bardzo ciężki i interesujący zarazem. 2. Opowiadanie o filmach w języku polskim. Asymilacja przebiega i widać tego efekty. Utrzymujecie dobry kierunek, trzeba trochę czasu i wytrwałości. Pozdrawiam serdecznie.

  • @parufka7830
    @parufka7830 2 роки тому +32

    Pamiętnik znaleziony w Saragossie faktycznie jest rewelacyjny. Widziałem chyba z cztery razy. Generalnie polskie kino z tamtych czasów było świetne. Nie to co obecne, niestety…

  • @mariostepien4526
    @mariostepien4526 2 роки тому +8

    Witam serdecznie Ale ty chłopie świetnie mówisz po polsku tak szybko i logicznie normalnie czapki z głów Pozdrawiam przyjacielu 👍

  • @annaniedzioka2186
    @annaniedzioka2186 2 роки тому +45

    Szacunek za zgłębianie polskiej kinematografii oraz za mowę w naszym języku. Bardzo dobrze Panu idzie. Co do filmów to polecam filmy z cyklu "Święta polskie". Zwłaszcza film z Panem Januszem Gajosem "Żółty szalik". Serdeczności ślę 😊

    • @MxKxz
      @MxKxz 2 роки тому +8

      Prawdziwie polski jest "Dzień Świra". W punkt i bez zbędnego pitu-pitu.

    • @solaris2015
      @solaris2015 2 роки тому

      @@MxKxz I "Psy" o kurwach z UB dalej dzałających w WSI.

    • @michaosinski5432
      @michaosinski5432 2 роки тому +1

      @@MxKxz nie zgodzę się z tym, Jeszcze zanim PRL okrzepł po wojnie (lata 1946 - 1950) a ludziom jeszcze nie żyło się dostatniej, to na ten moment historii Polski trzeba zwrócić uwagę na film "Konopielka". Potem "Dekalog" Kieślowskiego.

    • @adammierzwa4548
      @adammierzwa4548 2 роки тому +3

      @@MxKxz Zgadzam się. To jest, film który śmieszy jak się jest młodym, a im jest się starszym tym bardziej jest boleśnie prawdziwy. Jest w nim wszystko, od codziennych frustracji, przez różne spaczone zachowania, pokazanie przywar naszych narodowych. Monolog nad klapą w kiblu w pociągu I modlitwa Polaka - to Sasza musi zobaczyć. Nie będzie mu to pasowało do obrazu jaki ma, ale tak jest, prawie wszystkie nasze frustracje w jednym obrazie. Dla mnie czołówka polskiego kina.

  • @leszekstefaniak6377
    @leszekstefaniak6377 2 роки тому

    miło sie Ciebie słucha i oglada! przykre jest to ze dalismy politykom podzielic nasze słowiańskie narody, zrobic z siebie wrogów. Mam nadzieje ze przyjdzie czas ze slowianie beda dla siebie bracmi

  • @kazikfurtak4298
    @kazikfurtak4298 2 роки тому +10

    Dziękuję za kolejny materiał. Ja bardzo szanuję i lubię taki spokój i dobroć jaka emanuje z Ciebie gdy o czymś opowiadasz bez względu na to czy po polsku czy też po rosyjsku. Temat kina zawsze był ciekawy więc cieszę się, że też się tym interesujecie (te 5 akurat oglądałem). Życzę Wam wszystkiego dobrego czekając na kolejne fajne materiały bez względu na tematykę.

  • @andrzejharacz5311
    @andrzejharacz5311 2 роки тому +15

    Cieszę się że oglądasz polskie filmy
    Twój pierwszy wybór niemal idealny (ja zamiast "Pociągu" wybrałabym " Niewinnych Czarodziejów ') A co do braku radości 9 Maja w Polsce mieliśmy świadomość że nastąpiła zmiana okupanta a nie wyzwolenie. Przeczytaj wiersz z czasów wojny "Czerwona Zaraza" , będzie łatwiej zrozumieć.

  • @kurtmichelsson9259
    @kurtmichelsson9259 2 роки тому +6

    Szacun👍 pozdrawiam z Niemiec 🍀

  • @minikron
    @minikron 2 роки тому +2

    Nie można zrozumieć "polskiej duszy" bez obejrzenia trylogii "Sami swoi", "Seksmisji" czy "Rejsu". Polska to nie tylko cierpiętnictwo i kino moralnego niepokoju.

  • @marbor9917
    @marbor9917 Рік тому

    Wspaniale podchodzisz do polskiej kultury. Podziwiam Cię.

  • @leszek2962
    @leszek2962 2 роки тому +1

    Świetnie się Pan zaprezentował w roli krytyka filmowego polskiego kina. Jestem ciekawy Pana refleksji na temat polskich kultowych PRLowskich komedii, które jak sądzi wielu Polaków mogą być w pełni zrozumiane tylko przez osoby żyjące w czasach komuny, gdy wszechogarniająca państwowa cenzura eliminowała z filmów, literatury, TV i radia wszelkie najdrobniejsze przejawy krytyki komunistycznego ustroju państwa i jego urzędników. Mimo to w wielu filmach udawało się reżyserom, drogą kamuflażu, obnażać kompromitujące czy wręcz podłe oblicze tamtych czasów. Życzę sukcesów w Pana przedsięwzięciach, i pozdrawiam.

  • @pawe3919
    @pawe3919 2 роки тому +30

    A ja bym polecił film Szwadron. Spora część filmu jest w języku rosyjskim, mimo, że główne role są grane przez polskich aktorów ( np Gajos, Pazura ). Dla osoby rosyjskojęzycznej to może być ciekawe doświadczenie.

    • @arturrudolf9389
      @arturrudolf9389 2 роки тому +1

      Bardzo znaczący film "batalistyczny" Juliusza Machulskiego.

  • @bilko9026
    @bilko9026 2 роки тому +6

    Sasza, coraz lepiej mówisz po polsku - brawo 👏
    Pozdrowienia dla Leny 😘

  • @iwonalewanczyk3103
    @iwonalewanczyk3103 2 роки тому +7

    Szacun! Ja z tych filmów lubię tylko ,,Ziemię Obiecaną". Strasznie ciężkie filmy wybrałeś!

    • @kenkeneth4964
      @kenkeneth4964 2 роки тому +1

      Tak jak Ty, wracam do Ziemi Obiecanej cyklicznie.

  • @malkontentniepoprawny6885
    @malkontentniepoprawny6885 2 роки тому +16

    Te sceny nad morzem kręcono na Półwyspie Helskim, Kuźnica, Chałupy, pokazywały widok na zatokę, nie na morze. W tamtych latach była jeszcze mała zabudowa wszystko widać ze stacji, teraz tylko w czasie jazdy.

  • @przemyslawboracki7182
    @przemyslawboracki7182 2 роки тому +17

    Z polskich arcydzieł kina proponuję: 1) Kanał - A.Wajdy; 2) Nóż w wodzie - R.Polański 3) Człowiek z marmuru - A.Wajda 4)Psy - W.Pasikowaski 5) Nic śmiesznego - M.Koterski

  • @grzegorzkrawczak6448
    @grzegorzkrawczak6448 2 роки тому +10

    Olku ( to polski odpowiednik Saszy) pięknie, ze zgłębiasz polską kinematografię i ogólnie kulturę, i się z nami dzielisz wrażeniami. Naprawdę jest co zgłębiać. Z filmów polecam jeszcze takie tytuły : Noce i dnie, Chłopi, Nad Niemnem, Czas honoru, Boża podszewka, Nikodem Dyzma, Ranczo - to seriale, a także Pan Tadeusz, Katyń, Wołyń, Miasto 44, Kler... i jeszcze wiele innych. Pozdrawiam.

    • @kij_w_mrowisko4015
      @kij_w_mrowisko4015 2 роки тому +1

      Noce i dnie, Chłopi i Nikodem Dyzma jak najbardziej.
      Ale ta reszta.........................
      Czasu honoru czy Miasta 44 za 20 lat nikt nie bedzie pamiętał.
      A niektórzy bedą się wstydzic, ze ogladali

  • @wioletta7111
    @wioletta7111 2 роки тому +19

    Chyba nie pojawił się ten film, więc bardzo polecam "Dreszcze" z 1981 roku, a z nowszych "Róża", ten film zrobił na mnie większe wrażenie niż oskarowa "Ida" .

  • @robercikgb.6745
    @robercikgb.6745 2 роки тому +1

    Hallo Sasza z żoną oraz najblizszymi.
    Cenie i podziwiam i wielki szacunek za to co robicie. Zglebiacie swoja wiedze i jezyk kraju do ktorego zdecydowaliscie sie wyemigrowac. Wydaje mi sie ze to slowo jest najwlasciwsze tak w waszym przypadku jak tez i w moim, no może z mala różnica. Ale od poczatku. Mam na imie Bogdan i z przyjemnoscia ogladam was i wasz kanal. Kiedy odkrylem wasz kanal na YT, obejrzalem 1-wszy filmik i bez wachania zasubskrybowalem wasz kanal. Ogladam i poszukuje kazdego waszego filmiku, bo sa ciekawe na czasie obecnych sytuacji wokol nas inna swiecie. Sasza z zona pozdrawiam was z Canady i zycze wami waszym najblizszym z rodziny a takze przyiaciolom, zdrowia i spokojnego samopoczucia w mojej ojczyznie, ktora byc moze bedzie waszą przjazna ostoja na dłuższy czas podobnie jak dla mnie Canada. Martwi mnie jedynie ta sytuacja,ktora wytworzyla sie pomiedzy Rossja a Ukraina no i kilka dni temu pomiedzy Polska a Rossja. (Jezeli ta sytuacja jest prawdziwa i to sie potwierdza eksperci). Tutaj dochodza sluchy, ze mozebyc zagrożony status niektorych obywateli Rossi w Polsce i to mnie martwi, bardzo martwi. Uważam, ze kazdy czlowiek niezaleznie skad pochodzi, ktory stara siezmienic swoje zycie na lepsze i ucieka ze swojego kraju do innego, powinien miec szanse na polepszenie swojego statusu zycia i bycia soba, ważne (powinny dokumenty i przeszlosc takiego petetna/kandydata byc w miare dobrze sprawdzone i zweryfikowane w celu pozwolenia pobytu w danym kraju. Ufam ze was jak tez i wielu innych ludzi z Rossi ubiegających sie o status legalnego przebywania w Polsce nie bedzie tym incydentem zagrozony. Choc slyszalem juz o takich przypadkach i z serca tymludziom wspolczuje. Pozdrowienia dla was i waszych znaiomych i rodziny z Canady. Zycze wszystkiego dla was co najlepsze.Bogdan.

  • @zbyszekmalek6173
    @zbyszekmalek6173 Рік тому

    Zrozumiałeś lepiej niż nie jeden Polak. Gratulacje 😊

  • @wladekbuz1
    @wladekbuz1 2 роки тому

    Moje ulubione filmy.Pozdrawiam.

  • @danieljewasinski573
    @danieljewasinski573 Рік тому

    Nie będę komentował wspomnianych filmów bo każdy z nich obejrzałem po kilka razy i to chyba najlepsza recenzja. Chciałabym natomiast podzielić spostrzeżeniami mojego sąsiada z Ukrainy. , człowieka niemal sześćdziesięcioletniego. On skupił sie na oglądaniu polskich komedii. Jego pierwsza uwaga , ktora i mnie nieco zaskoczyłą była pytaniem. Skąd w latach sześćdziesiątych i późniejszych na polskich ulicach tyle zachodnich aut .

  • @justikie1008
    @justikie1008 2 роки тому +3

    Sasza dziękuję za tę recenzję. Moim najulubieńszy m filmem są Panny z Wilka. Również seriale polskie jak Dom lub Czterdziestolatek są super.

  • @dariusz1752
    @dariusz1752 2 роки тому

    Dziękuję za ten program.

  • @saga-malak
    @saga-malak 2 роки тому +24

    Może teraz dla równowagi coś lekkiego :) "Kingsize", "Vabank" cz. I i II, "Miś" cz. I , "Kiler", albo stary serial "Wojna domowa" :)
    Wszystkie bardzo zabawne, ale też pokazujące polską mentalność i czasy, w których powstawały. W Polsce są uważane za kultowe, jeśli chodzi o komedie. Ludzie znają cytaty z nich i wplatają w rozmowę. Warto obejrzeć, choćby po to, żeby lepiej zrozumieć język. No i rozrywka świetna :0

  • @antekp2965
    @antekp2965 2 роки тому +20

    Nie wiem czy.najważniejsze, ale z pewnością wybrałeś bardzo ważne dla historii polskiej kinematografii. Polecam cały Dekalog Kieślowskiego, a zwłaszcza 1 i 10. Z filmów do 1965 konieczne do obejrzenia : Kanał, Matka Joanna od Aniołów, Eroica, Zezowate szczęście, Salto, Pasażerka, Pętla, Ewa chce spać. Z punktu widzenia wpływu na kulturę masową i nie tylko najważniejszym filmem jest ciągle Miś

    • @antekp2965
      @antekp2965 2 роки тому +1

      @@gabrielnovicki6257 przecież to.obejrzał

    • @walterweiss7124
      @walterweiss7124 2 роки тому

      przecie on zna juz "dekalog" i mówi na koncu o tym

    • @antekp2965
      @antekp2965 2 роки тому

      @@walterweiss7124 racja, nie dosłuchałem do końca

  • @pawesq5grp938
    @pawesq5grp938 Рік тому

    Dziękuje za przypomnienie mi tych filmów, za Twoją (Waszą) sprawą jak tylko będę miał chwile wolną z pewnośćią obejrzę. Pozdrawiam :)

  • @krzysztofsyty4625
    @krzysztofsyty4625 2 роки тому +5

    Szacun dla Ciebie! Dobra robota.

  • @sprawywschodu
    @sprawywschodu Рік тому

    Wartościowe treści i fajne podejście. Dzięki!

  • @janekjanek2588
    @janekjanek2588 2 роки тому +3

    Brawo! Potrafisz opowiadać o filmach, a twój polski jest coraz lepszy. Ponadto, świetny wybór tytułów do omówienia. Przychodzi mi do głowy wiele polskich filmów, które mógłbym Ci dodatkowo polecić. Wymienię kilka, które mnie się szczególnie spodobały:
    "Nóż w wodzie", reż. Roman Polański
    "Przypadek", reż. Krzysztof Kieślowski
    "300 mil do nieba" reż. Maciej Dejczer

  • @przemekkamieniarz
    @przemekkamieniarz 2 роки тому +11

    Polecam "Prawo i pięść" czasy zaraz po wojenie i znakomita obsada tego filmu oraz "Żółty szalik" z Januszem Gajosem

  • @macizabok1414
    @macizabok1414 2 роки тому +5

    Do 1980r. zdecydowanie najpszym filmem byla "Ziemia Obiecana". a z pozniejszych "Wolyn","Pianista". Dobre dajesz sobie rade. Gratulacje.

    • @malkontentniepoprawny6885
      @malkontentniepoprawny6885 2 роки тому +3

      Pianista to nie był polski film.

    • @macizabok1414
      @macizabok1414 2 роки тому +2

      @@malkontentniepoprawny6885 "The film was a co-production by France, the United Kingdom, Germany and Poland." Mozna powiedziec ze czesciowo byl polski,choc myslalem,ze byl amerykanski.

  • @doctorpommeranus2175
    @doctorpommeranus2175 2 роки тому +1

    Gratulacje. To pięć naprawdę wybitnych filmów, do tego nie z zakresu popkultury. Myślę, że to dobry wybór. Trzy z nich nakręcono przed 1970 rokiem, 1 w latach 7-tych i 1 w latach 80-tych. Myślę, że mogłyby Cię (Was) zainteresować także takie filmy z lat 80-tych jak "Przypadek" Kieślowskiego (komunistyczna cenzura trzymała go kilka lat na półce), "Nadzór" i "Dotknięci" Wiesława Saniewskiego z lat 80-tych oraz "Dług" z lat 90-tych. Ten ostatni oparty jest na faktach. Masz bardzo ciekawe przemyślenia. Może wskazałbyś dostępne w wersji polskiej (ub z polskimi napisami) najciekawsze Twoim zdaniem filmy radziecki, rosyjskie i ogólnie z dawnego ZSRR? Pozdrawiam

  • @MonikaMazgola
    @MonikaMazgola 2 роки тому +3

    Bardzo dobrze zrozumiałeś te filmy. Zrób więcej takich odcinków, proszę. Dekalog - jak sama nazwa wskazuje - składa się z 10 filmów, nie 12. Fajnie, że mówisz po polsku.

  • @krzysztofstawicki9621
    @krzysztofstawicki9621 2 роки тому +4

    Polska kinematografia bujnie rozwijala sie juz w dwudziestoleciu miedzywojennym. Jednym z bohaterow filmow tego okresu byl aktor Eugeniusz Bodo, zmarly w tragicznych okolicznosciach na terenie Rosji w 1943, wczesniej aresztowany przez NKWD.

  • @marcinkania3183
    @marcinkania3183 2 роки тому +14

    Tak,wszystko fajnie,to są ważne filmy,ale myślę,że ani Polski ani polskiej duszy nie da się zrozumieć bez filmu Miś S. Barei. To jedyny film ,którego fabuła weszła do potocznego języka.
    1. Cholera jasna! Won mi tu stąd, jeden z drugim! Będzie mi tu kłaki rozrzucał! Panie! Tu nie jest salon damsko-męski! Tu jest kiosk RUCH-u! Ja... Ja tu mięso mam!
    2. Parówkowym skrytożercom mówimy NIE!
    3. Wszystkie Ryśki to porządne chłopy.
    4. Panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło, temu misiu!
    5. Dzień dobry, cześć i czołem! Pytacie, skąd się wziąłem?! Jestem Wesoły Romek! Mam na przedmieściu domek, a w domku wodę, światło, gaz! Powtarzam zatem jeszcze raz: jestem Wesoły Romek! Mam...
    6. Kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego! Bijemy się o Złotą Patelnię!
    7. Klient w krawacie jest mniej awanturujący się.
    8. To jest miś na skalę naszych możliwości.
    9. Jak byłem młody to też byłem Murzynem i też grałem w kosza.
    10. Konie łby pospuszczać. Czy konie mnie słyszą?

  • @Muchomorrek
    @Muchomorrek 2 роки тому +15

    Dobre filmy wybrałeś, Sasza. Dobrych polskich filmów jest dużo więcej. Teraz wybierz 5 najlepszych polskich komedii, przy których najlepiej się bawiłeś - porównamy nasze gusty, czy to będą te, które i dla mnie były najśmieszniejsze?! Pozdrawiam!😄

    • @andrzejzawada6172
      @andrzejzawada6172 2 роки тому +2

      Słusznie...polecałbym "Sami swoi" wszystkie 3 częsci. Komedia, ale bardzo sprytnie ukryte wszystkie wady systemu i postawy ludzkie.

    • @Muchomorrek
      @Muchomorrek 2 роки тому

      @@andrzejzawada6172 Dużo fajnych komedii jest, ot choćby "Nic śmiesznego", albo tragikomedia "Dzień świra" etc.

  • @TomekAdler
    @TomekAdler 2 роки тому +1

    Ciekawe. Muszę sam obejrzeć te filmy jeszcze raz:) Nigdy tak o nich nie myślałem:) Dziękuję!!!

  • @jerzymarzec3386
    @jerzymarzec3386 2 роки тому

    Wybrałeś świetne pozycje z kinematografii polskiej ale ja bym Ci proponował jeszcze jeden film, " Dzień Świra". To film-kondensat wszystkich emocji, świrów, fobii które w nas drzemią ale które nas napędzają i doskonalą!

  • @sawomirdomino5329
    @sawomirdomino5329 2 роки тому +1

    tak pierwsza 5 to arcydzieła Polskiego Film, zwłaszcza filmy Wajdy spokojnie mogłyby zająć pierwszych 10 miejsc
    moja uzupełniająca 5 dla ciebie kolejność nieistotna
    "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego jego pierwszy duży film tylko trzech aktorów Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz ( glos samego Polańskiego)
    "Prawo i Pięść" Jerzego Hoffmana z Gustawem Holoubkiem
    "Kanał " Anrzeja Wajdy" plejada polskich aktorów
    "Wodzirej" Feliks Falk ze Jerzym Stuhrem
    "Człowiek na torze" Andrzeja Munka mój ulubiony bo z mojej branży
    wszystkie te filmy są bardzo uniwersalne w przesłaniu i powinny trafić do każdego.
    Osobna kategoria to są polskie filmy komediowe o bardzo specyficznym humorze bardzo trudne dla obcokrajowca.
    Nr1 "MIŚ" Stanisława Barei , zresztą wszystkie filmy Barei są nr 1
    Nr 2 " Dzień Świra" Marka Koterskiego
    Nr 3 " Zezowate szczęście" Andrzeja Munka
    nr 4 " Seksmisja" Juliusza Machulskiego
    nr 5 tryptyk " Jak rozpętałem II wojnę światową" Tadeusza Chmielewskiego

  • @grzegorzbuchalski8139
    @grzegorzbuchalski8139 2 роки тому +4

    Kino to wizytówka kultury danego kraju
    Bardzo ambitny wybór leć dalej z Leną💘

  • @juzwabutrym
    @juzwabutrym 2 роки тому +4

    Super,że zdecydowałeś się nagrywać po polsku! 👏🏻 Chyba Viatcheslav Cię zdopingował 😁

  • @GoodNightWroclaw
    @GoodNightWroclaw 2 роки тому +2

    5:00 To chyba Kuźnica na Półwyspie Helskim, ale to miejsce już tak nie wygląda… jest mocno zabudowane ale wciąż ze stacji obok pensjonatu Fulinowo jest jakieś 100 metrów na plażę. 😊 „Pociąg” jest IMHO w trójce najlepszych polskich filmów wszech czasów obok „Rękopisu znalezionego w Saragossie” i hmm, „Potopu”.

  • @ingwaz8402Mag
    @ingwaz8402Mag Рік тому

    Do zestawu polecam obejrzenie "Pożegnania jesieni" Mariusza Trelińskiego. Fajny materiał. Nie wiem na czym to polega ale pasjami oglądam co przybysze mówią o Polsce, a mówią zazwyczaj dobrze, wśród moich rodaków to rzadkość, głównie psioczymy i narzekamy, więc to chyba dla równowagi. Dzięki i pozdrawiam was.

  • @papageno11
    @papageno11 2 роки тому +2

    Bardzo dobry wybór filmów i właściwe odczytanie ich przesłania, panie Aleksandrze. Ja zaproponowałbym jeszcze filmy "Miś' Stanisława Barei, "Nóź w wodzie' Romana Polańskiego, "Życie rodzinne", "Barwy ochronne" , 'Strukturę kryształu" , Krzysztofa Zanussiego, "Krajobraz po bitwie' Andrzeja Wajdy i jako ciekawostkę film 'Zbrodniarz i panna" gdzie na planie filmowym spotkali się ponownie Ewa Krzyżewska i Zbigniew Cybulski.
    Wklejam informacje o plenerach Rękopisu i Pociągu.
    'Rękopis": Film kręcony był w Olsztynie niedaleko Częstochowy oraz we Wrocławiu (Polska).
    Dekoracje do scen w Madrycie (plac Słońca, winiarnie, kościół, gospoda) wybudowano w okolicach parku Morskie Oko we Wrocławiu."
    Uwaga moja: We Wrocławiu nie było wówczas parku 'Morskie Oko" . Było kąpielisko o tej nazwie. Wokół niego było sporo wolnej przestrzeni i tam z gipsu wybudowano zamek. Stał tam jeszcze długo po zdjęciach. W realu nie był tak atrakcyjny jak na filmie.
    'Pociąg" Zdjęcia do filmu realizowano w Łodzi, Katarzynowie koło Koluszek, Chałupach, Kuźnicy oraz Półwyspie Helskim (Polska).
    Jerzy Kawalerowicz wpadł na pomysł "Pociągu" podczas podróży koleją do Szczecina.
    Zmęczony reżyser nie posiadał biletu do przedziału sypialnianego. Konduktorka umieściła go w wolnym, damskim przedziale. O miejsce Kawalerowicza upomniała się jednak pewna kobieta.
    Pozdrawiam serdecznie z Wrocławia.

    • @SzalonyKucharz
      @SzalonyKucharz 2 роки тому

      No jak Miś, to bez Zadżumionej, Nie ma dublera dla sapera i Ostatniej paróweczki hr. Barry-Kenta się nie obejdzie.

  • @lotoslotos4629
    @lotoslotos4629 2 роки тому

    Dziękuję za to że wspomniałeś o tych filmach, muszę je obejrzeć ☺️

  • @dorotasprzaczkowska8048
    @dorotasprzaczkowska8048 2 роки тому +3

    Wow, wybraliście bardzo ambitny repertuar ale twoje opinie potwierdzają że dobre kino się broni samo i że dla inteligentnych ludzi to uniwersalny przekaz.Pozdrawiam serdecznie 🌻

  • @2mek99
    @2mek99 2 роки тому +1

    Scena końcowa filmu Pociąg była kręcona w Kuźnicy na Półwyspie Helskim. Tam tory biegną przez cały półwysep. Na stacji końcowej na Helu w dawnych czasach stały pociągi w których były urządzone pomieszczenia dla wczasowiczów - pracowników PKP.

  • @sawomirlep6788
    @sawomirlep6788 2 роки тому

    Polskie komedie są popularne wśród Polaków. Jeśli chodzi o Kieślowskiego to jako dziecko dorastał w magicznej wsi na Dolnym Śląsku, taka ciekawostka. Naprawdę magiczne miejsce Pozdrawiam serdecznie

  • @maciek767
    @maciek767 2 роки тому

    Witaj, cieszę się że jesteście z nami w Polsce. "Popiół i diament" oglądałem w kinie jak byłem nastolatkiem. Zrobił na mnie wielkie wrażenie. Reszta filmów to też klasyka. Gratuluję wyboru. Świetnie mówisz po polsku. Osobiście polecam Ci film "Operacja Samum", na zachętę napiszę tylko tyle że pojawia się tam wątek rosyjski. Myślę że Ci się spodoba. Pozdrawiam. 😁👍💪

  • @b.s.6770
    @b.s.6770 2 роки тому +4

    Niezły set. Trylogia filmowa Kieślowskiego - Trzy kolory! Filmy Barei (aktualne niestety do dziś), przygody Franka Dolasa ;), Vabank, Sexmisja, no i koniecznie Dzień świra. Seszele jako bonus. 👍

  • @czak2233
    @czak2233 2 роки тому +12

    Bardzo dużo trudu sobie zadałeś. Wielu Polaków nie widziało żadnego z tych filmów i ma mniejsza wiedzę na temat kinematografii z tamtych lat. Szacun i podziw 💪

  • @wojstube9359
    @wojstube9359 2 роки тому

    Dziękuję za ciekawy materiał.
    Ze starszych filmów polecam Ci: "Wodzirej", ZESTAW - "Parada oszustów", "Faraon", "Wielki Szu", "Przepraszam, czy tu biją?", VABANK 1 i 2, SERIAL "Tulipan", "Karate po polsku", "Trójkąt Bermudzki, "Prywatne Śledztwo".
    Z nieco nowszych mogę Ci polecić: Dług, Symetria, Kiler 1 i 2.
    Z najnowszych mogę polecić: SERIALE: "Ślepnąc od świateł", Rojst", "Odwróceni".
    Pozdrawiam! Robisz dobrą robotę!!!

  • @janjohnny4945
    @janjohnny4945 2 роки тому +5

    Ciekawe czy bys złapał o co chodzi w serialu Alternatywy 4. Trochę za. Mlody jesteś. Ten serial to wg mnie arcydzieło najlepszy polski serial.

    • @malkontentniepoprawny6885
      @malkontentniepoprawny6885 2 роки тому +1

      Wątpie , żeby ktoś poniżej 40 załapał, nawet u nas.

    • @janpanufnik1705
      @janpanufnik1705 2 роки тому

      Najlepszy polski serial ? Alternatywy 4 ? No... Tekst i to stwierdzenie jakby zywcem z Bareji wyjęte... Najlepszym polskim serialem była... Lalka !

    • @janjohnny4945
      @janjohnny4945 2 роки тому

      @@janpanufnik1705 dla Ciebie pewnie Klan to arcydzieło. "Barei" a nie "Bareji"

    • @malkontentniepoprawny6885
      @malkontentniepoprawny6885 2 роки тому

      @@janpanufnik1705 Na równi z Lalką, postawiłbym Chłopów, tylko czy cztery części można nazwać serialem..

  • @wdokwadratu7377
    @wdokwadratu7377 2 роки тому +9

    Dlaczego koło Szczecina? To Kuźnica na Helu. Polecam film "Popioły". Też trwa ponad trzy godziny 🙂

  • @maciekk3894
    @maciekk3894 2 роки тому +4

    5:19 - Sasza, sprawdź w słowniku, jaka jest różnica między słowem "godziny" a "gadziny". Gadziny to gady, рептилии. :)))) Aha, i "przejrzeć" to nie znaczy "obejrzeć", ale wręcz przeciwnie. Pozdrawiam.

  • @senator967
    @senator967 2 роки тому +5

    Niestety najlepsze filmy nakręcono chyba w PRL-u

  • @mateuszwesoowski9583
    @mateuszwesoowski9583 10 місяців тому

    Dobre filmy. Ja polecam mój ulubiony.
    "Panny z wilka".

  • @slaweklisowski7174
    @slaweklisowski7174 2 роки тому +3

    Polecam tobie film Wajdy . Człowiek z marmuru- bardzo ciekawy o latach powojennych.

  • @antekp2965
    @antekp2965 2 роки тому +3

    Polskie seriale z okresu PRL, których obejrzenie warto rozważyć przed innymi :
    - Polskie drogi
    - Dom
    - Kariera Nikodema Dyzmy
    - Alternatywy 4
    praktycznie każdy ogarnięty Polak po 30. roku życia widział każdy z nich chociaż raz

    • @walterweiss7124
      @walterweiss7124 2 роки тому

      Polskie drogi ogladalem niedawno tu na YT, troche marny koniec, wygladalo jakby Morgenstern nie mial juz pieniedzy na dalszy ciag

  • @kenkeneth4964
    @kenkeneth4964 2 роки тому +1

    Dziękuje za piękną sentymentalną podróż, z przyzwoitym Rosjaninem to i piwo bym wypił.

  • @annakozakiewicz9232
    @annakozakiewicz9232 2 роки тому +1

    Przypadek Kieślowskiego to b. dobry, pokoleniowy film. Jeżeli lubisz Cybulskiego to zanim obejrzysz przeczytaj sobie jak zginął

  • @jangorgan5780
    @jangorgan5780 2 роки тому

    To sprawa bardzo indywidualna taki wybór. U każdego byłby on inny

  • @naszlakuj.g.
    @naszlakuj.g. 2 роки тому +1

    Jest taki rosjanin co ma kanał na jutube Viacheslav Zarutski też mieszka w Polsce na początku był w szoku jak mu nie sprawdza się to co mówi rosyjska propaganda i tak mają wzyscy rosjanie co zamieszkują w Polsce.

  • @axeriusz
    @axeriusz 2 роки тому +1

    Wszystkie filmy Smarzowskiego. Szczególnie: "Wołyń", "Róża", "Kler", "Wesele 1", Wesele 2". Polecam również: "Katyń". "Dzień Świra" i "Dług"

  • @jerzyskoczylas6000
    @jerzyskoczylas6000 2 роки тому +7

    "Pociąg" kończy się na Helu. Świetne filmy wybrałeś, ale zachęcam do obejrzenie jeszcze innych z najlepszych lat polskiego kina (tzw. "szkoły polskiej") - Munka ("Eroica"), Kutza ("Krzyż walecznych" trzy nowe, w jednej gra Cybulski) oraz Hasa ("Szyfry" - też z Cybulskim i "Pożegnania"). No i koniecznie "Kanał" Wajdy, o powstaniu warszawskim.

  • @zimnafarba1057
    @zimnafarba1057 2 роки тому +3

    Lista filmów dobra, ale również bardzo oczywista, ze względu na dość powszechne poważanie i estymę krytyki dla tych obrazów. Osobiście wolę trochę inne oblicze polskiego kina, to z odrobiną dystansu i przekory. Polecam takie filmy jak: Rejs, Zezowate szczęście, Diabeł, Hydrozagadka, Wniebowzięci, czy Miś. Pozdrawiam : )

    • @alh6255
      @alh6255 2 роки тому

      O tak, o tak!!!! Te filmy tez sa zresztą powszechnie poważane

  • @michaosinski5432
    @michaosinski5432 2 роки тому +3

    "Dom" - epopeja i znakomita kronika przemian w Polsce od końca wojny po współczesność. Serial opowiada historię mieszkańców pewnej kamienicy przy ul. Złotej w Warszawie. Ich losy zostają wplecione w wydarzenia związane z odbudową stolicy oraz nową sytuacją polityczną kraju.

  • @rayan69pl
    @rayan69pl 2 роки тому +2

    Z "nowszych" polskich produkcji polecam obejrzeć "Dzień Świra" oraz "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Ten drugi to dla mnie jeden z najlepszych Polskich filmów ostatnich 30 lat. Myślę również że jego przekaz trafi do wielu widzów z Rosji czy też generalnie dawnego ZSRR

  • @bohomazdesign725
    @bohomazdesign725 2 роки тому

    Osobiście uważam, że najlepszym sposobem żeby poznać ludzi i ich mentalność jest zapoznanie się z humorem, innymi słowy, jakie kabarety były i są popularne. Oczywiście nie jest to norma dla wszystkich krajów, jednak w Polsce kabareciarze nie boją się tematów politycznych i obyczajowych. Niekiedy bezpośrednio wyśmiewają polityczne absurdy, innym razem w sposób pośredni (cenzura za PRL)

  • @polonaise20s
    @polonaise20s 11 місяців тому

    Juliusz Machulski " Vinci". Akcja dzieje się w Krakowie. Bardzo lubię ów film.❤

  • @drekf675
    @drekf675 2 роки тому +1

    Wow! Dobry wybor Sasza. Filmy glebokie i inteligentne. Ale jesli chcesz zrozumiec przecietnego Polaka polecam filmy, ktore ogladal prawie kazdy Polak i sa tak zwane klasykami, gdzie teksty z filmow sa komentowane po dzisiejsze czasy. Jesli mialbys zapytac Polaka o film wszechczasow to sa to napewno "Sami swoi". Film opowiada o dwoch rodzinach z przesiedlanych w 1945 roku z utraconych kresow (Bialorusi) na Ziemie Odzyskane (poniemieckie). Jest to komedia obyczajowa, na ktorej powstala nie jedna praca dyplomowa na studiach (bardzo polecam). Sa 3 czesci tego filmu.
    Drugi film polecalbym wojenne przygody Franka Dolasa w filmie " Jak rozpetalem 2 wojne swiatowa". Fantastyczna komedia o czlowieku nieroztropnym, nie rozwaznym, ktory co chwile pakuje sie w jakies klopoty podczas 2 wojny swiatowej. Sylwetka bohatera przedstawia bardzo wiele cech typowego Polaka. Film jest tak ciekawy, bo oczami bohatera jest pokazane jak wiekszosc Polakow widzi stereotypy Europejczykow Zachodnich (Wlochow, Niemcow, Anglikow, Francuzow, itp). Te stereotypy wykorzystywane sa po dzisiejszy dzien (polecam). Film ma 3 czesci.
    Trzecim filmem polecilbym "Czlowiek z marmuru" i "Czlowiek z zelaza" Andrzeja Wajdy. Sa to dwie czesci filmu. Pierwsza czesc opowiada o mlodej studentce, ktora zbiera materialy na potrzeby dokumentu o przodowniku pracy przy budowie Nowej Huty w latach 70-ych. Przypadkowo odkrywa okolicznosci jego ciezkiej pracy propagandowej przez komunistyczna wladze. "Czlowiek z zelaza" jest kontynuacja filmu. Dziennikarz Winkel ma za zadanie zrobienie reportarzu kompromitujacego aktywiste komitetu strajkowego w czasach Solidarnosci - lata 80 te. Bardzo dobre filmy. Za te filmy komunisci zastosowali represje na ekipie Wajdy i swoje filmy musial krecic zagranica.
    Czwartym filmem , "Karol. Czlowiek ktory zostal papiezem". Bedac w Polsce pewnie zauwazyles ogromna liczbe kosciolow. Polska to kraj ludzi wierzacych, odsetek ludzi chodzacych do kosciola co niedziele jest najwyzszy w calej Europie. Zeby to zrozumiec polecam ci film o najwiekszym Polaku w historii Polski. Jest to produkcja Polska zrobiona wspolnie z kilkoma innymi krajami. Jan Pawel II jest po dzis dzien ubostwiany w wielu regionach Polski. Warto zobaczych ten film, bo wtedy przyblizy Ci wiedze jaka nadzieje Polacy pokrywali w jakze trudnych czasach komunistycznych lat 80ych. Kosciol byl przesladowany przez komunistow, wielu ksiezy bylo represjonowanych, a wybor Polaka na papieza wlal wiare w polakow na odzyskanie wolnosci w Polsce.
    Jest wiele innych jeszcze filmow, ogladnij te narazie i czekam na recenzje :)
    1) "Sami swoi" - czesc 1, "Nie ma mocnych" - czesc 2, "Kochaj albo rzuc" -czesc 3
    2) "Jak rozpetalem 2 wojne swiatowa" 1,2,3 czesci
    3) "Czlowiek z marmuru" i "Czlowiek z zelaza"
    4) "Karol. Czlowiek ktory zostal papiezem"

  • @Bubu00013
    @Bubu00013 Рік тому

    Nie wiem, czy już ktoś nie napisał, ale akcja filmu "Pociąg" toczy się na trasie Warszawa - Hel. Więc ostatnie sceny zapewne nakręcono na Półwyspie Helskim , daleeeko od Szczecina (który nie leży nad morzem) ;)

  • @Qozyr
    @Qozyr 2 роки тому +2

    Kino PRLu było realizowane za pieniądze państwowe. To PRL był producentem i finansował te dzieła, utrzymywał i rozpieszczał finansowo jego twórców. Jednak zdecydowana większość filmów ma wymowę antysystemową. Można odnieść wrażenie, że finansowane one były przez Wolną Europę albo Głos Ameryki!

  • @sawomirantczak7705
    @sawomirantczak7705 2 роки тому +1

    Fabuła filmu Rękopis znaleziony w Saragossie jest oparta o powieść o tym samym tytule a skomplikowana narracja to tzw. forma szkatułkowa lub powieść szkatułkowa. Pozdrowienia z Pomorza.

  • @faurl35h
    @faurl35h 2 роки тому +2

    Jeśli chodzi o rozliczenie przełomu lat 40/50tych to "Człowiek na torze" z 1956r Andrzeja Munka

  • @leonzawodowiec6794
    @leonzawodowiec6794 Рік тому

    Polecam tobie. Zezowate szczęście cz1 z kobiela i cz2 ze stuhrem. Esencja historii. Wspanialy scenariusz i gra.

  • @Grego7q
    @Grego7q 2 роки тому +1

    To ważne i ciekawe, że zwróciłeś uwagę na fragment pokazujący jak Polacy właściwie wcale nie cieszą się z końca wojny.
    Od napaści Rosji na Ukrainę słucham, czytam i oglądam wiele rosyjskiej propagandy. Jednym z często pojawiających się wątkow jest "niewdzięczność Polaków", bo oni przecież nas "wyzwolili".
    Natomiast film, jaki gorąco bym Ci polecił, to genialny "Rejs" w reżyserii Marka Piwowskiego.
    Próbowalem zachęcic moich zachodnich przyjacół do obejrzenia go, lecz okazało się to całkowitą porażką. Nie są w stanie go zrozumieć. Zresztą podobną porażką okazało się zachęcanie do przeczytania "Mistrza i Malgorzaty" Bułhakowa (jedna z moich ulubionych powieści).
    Niestety obawiam się, ze dla młodszych pokoleń, nie pamiętających komuny, i w Polsce ten film staje się niezrozumiały. Ciekaw jestem jak to będzie dla młodego Rosjanina. Wszak mówi się, że Rosja wyszła ze Związku Radzieckiego, ale Związek Radziecki z Rosji bynajmniej nie wyszedł.

    • @antekp2965
      @antekp2965 2 роки тому +1

      A czy dysponowali dobrym tłumaczeniem Rejsu na angielski? Myślę, że ludzie wychowani na Netfliksie i Hollywood generalnie mają problem z recepcją wszystkiego co wykracza poza znaną im estetykę, narrację i styl. Młodzi Polacy zresztą też

  • @tomekz.2923
    @tomekz.2923 2 роки тому

    Sceny plenerowe "Pociągu" kręcono w Chałupach i Kuźnicy na Półwyspie Helskim. Poleciłbym film "Zawrócony" - fajnie pokazuje niektóre aspekty naszej współczesnej historii. I może jeszcze "Mała Moskwa" - splot polsko-rosyjski

  • @Zecefiasz
    @Zecefiasz Рік тому

    Polecam "dzien świra" i "ostatnia rodzina", bardzo dobre filmy, polecam!

  • @janinmojam9883
    @janinmojam9883 2 роки тому

    Oglądałem wszystkie. Pamiętnik znaleziony w Saragossie nie pamiętam już dokładnie.
    Natomiast na samym wstępie mówisz, że wziąłeś się za ich oglądanie, żeby poznać naturę Polaków i więcej się dowiedzieć "co nam w duszy siedzi". Nie wydaje mi się, żebyś dzięki nim znalazł odpowiedź. Wiesz co? Aż sam się zdziwiłem, co bym Ci zaproponował, żeby pomóc...
    Weź się za polskie przedwojenne kino, sprzed 1939 roku. Polskie "stare kino", komedie, obyczajowe, dramaty. Jest naprawdę super 👍
    I znajdziesz tam podstawy wychowania Polaków, te właśnie wartości, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie

  • @kowalskijan1963
    @kowalskijan1963 2 роки тому +3

    Polecam film "Kanał" i przypominam że ten dramat mordowanego przez Niemców miasta Warszawy odbywał się w sąsiedztwie stojącej biernie po drugiej stronie Wisły armii sowieckiej. Cała kinematografia z PRL ukazywała się pod sowiecką cenzurą i ta skaza widoczna jest w większości filmów w których nie poruszano istotnych dla Polaków problemów, tematów i historii narodu.

  • @dariuszkrupicki5959
    @dariuszkrupicki5959 2 роки тому

    Ze starych filmów polecam " Prawo i pięść " , " Wilcze echa " , " Hydro zagadkę " a w zamian może coś rosyjskiego :)

  • @LimonDux
    @LimonDux 2 роки тому +3

    Akcja filmu Pociąg kończy się na Helu.
    Nie wiem czy to 5 najważniejszych polskich filmów, ale jest to bardzo solidny wybó :) W polskiej kinematografii można znaleźć wiele perełek od siebie polecę, o ile nie czujesz przesytu Zbigniewem Cubulskim, jeszcze kilka bardzo dobrych filmów, w których się pojawia:
    1. Jak być kochaną
    2. Niewinni Czarodzieje
    3. Do widzenia do jutra
    4. Salto

    • @LimonDux
      @LimonDux 2 роки тому

      @MsLuki777 a ja postanowiłem polecić kilka filmów z Cybulskim,.elo.

  • @samuan001
    @samuan001 2 роки тому

    6:20 wydaje mi się, że to gdzieś na Półwyspie Helskim. To jest chyba jedyne miejsce, gdzie pociąg dojeżdża praktycznie do plaży, ale może się mylę.

  • @kij_w_mrowisko4015
    @kij_w_mrowisko4015 2 роки тому

    Spośród filmów Andrzeja Wajdy w Polsce jest najbardziej ceniona "Ziemia obiecana" a potem "Człowiek z marmuru". Wielu Polakow zaskakuje, że np. w Wielkiej Brytanii najpopularniejszym filmem jest film "Panny z Wilka". Bardzo kameralny, nastrojowy, a wiele emocji jest przekazywanych gestem a nie słowem.
    Ale mnie ten film tez siię bardzo podoba.
    Jedna taka ciekawostka: w ostaniej scenie w pociągu pasażerem jest sędziwy Jerzy Iwaszkiewicz - na podstawie jego opowiadanai "Panny z Wilka" powstal własnie ten film

    • @annamroczek7736
      @annamroczek7736 2 роки тому

      Jarosław, Jarosław!
      oczywiście mam na myśli Iwaszkiewicza 😊

  • @bernardsohn
    @bernardsohn 2 роки тому +8

    Wybrałeś prawdziwe perełki...Jest ich dużo więcej np. Matka Joanna od Aniołów, Faraon, Kanał....

  • @kocur-wt2nu
    @kocur-wt2nu 2 роки тому +1

    Austeria w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Film przenikliwy, który z czasem doceniam coraz bardziej. Dzieje się na kresach dawnej Polski w 1914 roku.

    • @doctorpommeranus2175
      @doctorpommeranus2175 2 роки тому

      Popieram, jedyny w swoim rodzaju film z genialną rolą Pieczki.

  • @MasMarone
    @MasMarone Рік тому

    Fajnie, a ja z chęcią pooglądałbym jakieś rosyjskie filmy. Kiedyś dawno, po nocach, chyba w niedziele na TVP 3 coś leciało. Teraz nawet tego nie szukam, poza tym Telewizor to dla mnie zbędna rzecz w domu. Gdyby jednak ktoś, coś wskazał i to jak najbardziej bym poszukał dobrego rosyjskiego filmu.

  • @TheRomanti
    @TheRomanti Рік тому

    Witam serdecznie,bardzo bym polecal panu,zobaczyc takie filmy, jak,Grunwald,Katyn,Wolyn,i Warszawa 1944.pozdrawia i zycze milego dnia.