Ekonomista, którego nie trzeba przedstawiać

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 9

  • @tetlik
    @tetlik Рік тому +1

    Dziękuję.

  • @Mokebe_z_Senegalu
    @Mokebe_z_Senegalu Рік тому +3

    Ciekawy wykład :)

  • @adamwitkowski380
    @adamwitkowski380 Рік тому +5

    Dziekuję za ważne oddzielenie Friedmana-ekonomisty od Friedmana-ideologa (filozofa społecznego? publicysty?).

  • @ekonomia_podatki_teoria_gier

    Bardzo ciekawy wykład Pana Profesora. Ale mam wątpliwość co do niemożności sterowania podażą zgodnie z równaniem Fishera. Tu też przecież, jak zwykle w ekonomii, liczą się wielkości marginalne, czyli wychodzimy nie od całości podaży ale od aktualnego punktu i na podstawie wskaźnika inflacji wiadomo o ile pieniądza jest za dużo... Choć to i tak nie takie proste oczywisćie (NBP na stronie nie chwali się równaniem). Przy okazji z MV=PQ można wywieść, że za aktualny kryzys i inflację odpowiada nie tyle wzrost podaży pieniądza (M), co - wskutek zamknięcia gospodarki w covidzie - zmniejszenie wielkości produkcji (Q) spowodował nieproporcjonalnie dużą wielkość podaży pieniądza, prawda? Pozdrawiam serdecznie

  • @kaloryfer99999
    @kaloryfer99999 Рік тому +3

    W jaki sposób prędkość obiegu pieniądza komplikuje kalkulację poziomu podaży tegoż? Czy przy innowacjach na rynku finansowym nie powinno być łatwiejszym mierzenie wszystkich udzielanych kredytów oraz kreowanych depozytów?

    • @filipczyz9816
      @filipczyz9816 Рік тому

      Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że celem kalkulacji podaży (według tego założenia) jest wyznaczanie odpowiedniego celu/poziomu. Natomiast Friedman był zwolennikiem wolnego rynku i odchodzenia od regulacji. Jak więc można by było wpływać w pełni na podaż przez rządy skoro nie wpływały by one na banki działające w systemie rezerwy cząstkowej? A co do samej prędkości to ma ona wpływ na sporządzanie badań statystycznych (przykładowo), które implikują opinię publiczną do zmieniania kursów co w dalszym procederze doprowadza do osłabienia siły nabywczej pieniądza.

  • @driss7014
    @driss7014 Рік тому +1

    jakoś tak szybko i chaotycznie dzisiaj

  • @marunio435
    @marunio435 Рік тому

    Jak uważacie czy wieksza jest różnica pomiędzy klasykami a monetarystami czy między monetarystami a austriakami? Jeśli bliżej monetarystom do austriaków to czemu Friedman był tak mocno atakowany przez Rothbarda?

  • @piotrpatucha1080
    @piotrpatucha1080 Рік тому

    Milton Friedman i popperyzm? To conajmniej kontrowersyjna hipoteza. "Wielka fala proroctw", czyli narracje, które w swych założeniach metodologicznych "potrafią przewidzieć przyszłość", zostały przez Karla Poppera zdekonstruowane w znanej książce wydanej w 1945 roku w Nowej Zelandii. Podstawowym poglądem Poppera na kwestię planowania tudzież przewidywania przyszłości jest przekonanie, iż niezależnie od tego, jak bardzo "zbawiciele i mesjasze Nowego Lepszego Porządku" starają się kontrolować społeczeństwo, nie można przewidzieć interakcji w przyszłości. A co nie jest przewidywalne?
    Człowiek! Indywiduum! Ja, Ty, On i Ona itd. Każdy z nas może się wyłamać, zbuntować i skutecznie zadziałać. Nieustająca wiara liberalizmu w potencję twórczą jednostki, to jest właśnie TO, co łączy liberałów. A kiedy te zbuntowane i wyemancypowane jednostki "zrobią sobie dziecko" i stworzą model alternatywny dla narracji proroczych (czyli filozofii i ekonomii zagłady), mogą niejako pracą u podstaw pozyskać większą ilość osób świadomych i zdolnych do działania. Wtedy to lepsze wyprze gorsze, ale i tak nie ma pewności, co się wydarzy...
    A co, jeśli jakiś "Kubuś fatalista i jego Pan" w przypływie narkotykowego szaleństwa kupią sobie parę bomb i wyślą je w kierunku Brukseli?
    Serdecznie pozdrawiam,
    Piotr Patucha