Windows 11 Pro(85zł):biitt.ly/TM11 Windows 10 Pro(59zł):biitt.ly/TM10 (30% zniżka z kodem: TMHD) Windows10 home(54zł):biitt.ly/TM10H Windows11 home(78zł):biitt.ly/TM11H Office 2016 Pro (103zł):biitt.ly/TM16 Office 2019 Pro (210zł):biitt.ly/TM19 Po legalny klucz wbij na gvgmall.com/ ▶ Wspomniane, powiązane materiały: Bezpieczeństwo i szyfrowanie - www.techmaniachd.pl/2024/12/BitLocker.html Różnice Windows Home i Pro -www.techmaniachd.pl/2024/11/Win-Home-czy-Pro.html 💿 Obrazy omawianych systemów Linux Mint - www.linuxmint.com/download.php Weryfikacja ISO: CertUtil -hashfile linuxmint-22.1-cinnamon-64bit.iso SHA256 Zorin OS - zorin.com/os/download/ Manjaro KDE - manjaro.org/products/download/x86 Pop!_OS - pop.system76.com/
Słyszałem o sytuacji w której wirus wykradający dane zainstalował się w systemie ale żeby w wirusie wykradajacym dane zainstalować system 🤔 Co za koncepcja
Linux, pomijając Androida, zawiesił mi się raz w życiu jak aktualizowałem Ubuntu😂. Trzeba było zresetować kompa, ale na szczęście po ponownym uruchomieniu nie zastałem pustego Gruba.😂
Ja się dość często uratowałem i wracałem do windowsa ale po kilku takich podejściach zostałem już na stałe na mincie. Arch był spoko ale trochę nie dla mnie. Tym bardziej że korzystam z kompa jak typowy normik
Moim zdaniem Ubuntu to jedna z gorszych dystrybucji, taki bieda windows z jego wadami. Wszystko płatne, mnustwo reklam, coraz mniej idzie w nim zmienić i z wydania na wydanie coraz mniej intuicyjny
@@rafdz2403 nie wiem gdzie widziałeś reklamy ale wg. Mnie problem leży gdzieś indziej, ich format plików snap który jest useless, brak stabilności podczas customizacji (głównie dlatego że to gnome) i chyba najgorsze jest brak aktualizacji sterowników nvidia na bieżąco. Do tego dochodzi kilka mniejszych problemów np. Jakieś Konto pro ale przyznaję że Ubuntu to chyba najładniejsze distro ever
@newslayer23 przecież to napisałem - na filmie jest do zabawy, czy też zapoznania się - jeśli tak wolisz. Zadaję pytanie, czy ktoś zna jakieś inne zastosowanie.
@mpGrafik Pięknie, właśnie o taką odpowiedź mi chodziło "do zabawy i zapoznanie się..." i taki byl przekaz autora w tym materiale. Natomiast na VR maszynach spokojnie tak dla przykładu można tak skonfigurować Linuxa pod sieć Tor itp do zwiększenia np anonimowości w sieci itp, tylko problem w tym , że wspomniany przez autora Hyper-V kiepsko się do tego nadaję, na szczęście jest lepsza alternatywą :)
@newslayer23 każesz mi 2x pisać to samo żeby się zadowolić, potem odpowiadasz powtarzając to, co autor mówił na filmie, ale nadal nie w temacie mojego pytania. Gdzie tu sens?
Jak zwykle fajny poradniczek, tak trzymać! Ponadto chciałem też zauważyć, że nie często się zdarza wśród "jutuberów" że ktoś czyta a nawet odpisuje na komentarze. Paweł, za to respect, widać, że pomimo zasięgów i współpracy z dużymi graczami, masz cały czas kontakt ze zwykłymi śmiertelnikami czyli z nami 😉
Super nagranie, dobrze zrobiony poradnik, pewnie skorzystam. Choć co do samego nagrania mam niedosyt, kiedyś na proponowanym gvgmalls kupiłem klucz to Windows 10 Enterprise LTSC - szkoda, że w nagraniu są tylko wspomniane tylko wersje Home i Pro, zaś pominięte wersje Enterprise. Super robota, za ten filmik z poradnikiem.
Bardzo interesujący materiał, muszę przyznać, że jakbym był użytkownikiem Windowsa to na 100% bym instalował i testował Linuksa. Dziękuję za naprawdę świetny poradnik.
@TechManiacHD dziś próbowałem zainstalować Minta na laptopie z procesorem i3 7100U i 4GB RAM. Namęczyłem się strasznie i Mint za nic nie chciał się zainstalować. Próbowałem różnych wersji, flashowałem kartę SD wiele razy i wszystko na nic. Instalator dział okrutnie powoli aż w końcu się zatrzymywał. Zdesperowany spróbowałem podpiąć pendrive z Win 11 i ku mojemu zaskoczeniu wszystko poszło jak po maśle. -Bez włączonego TPM i- bez - o ile mi wiadomo - wymaganego CPU. Małe sprostowanie, TPM było włączone, ale chyba od nowości, bo nie pamiętam, żebym to ruszał.
Też powoli zastanawiam się nad przejściem z Windowsa na Linuxa i czy instalacja na zewnętrznej pamięci na przykład pendrive nie byłaby lepszym rozwiązaniem?
Będzie strasznie, strasznie mulić. Pendrive ma niby sensowną prędkość, ale brakuje tam pamięci podręcznej przez co typowe działania systemu zostaną strasznie spowolnione. Jeśli masz sensowny dysk zewnętrzny i transfer 1Gbps to jeszcze spoko. Ze starego, 4GB pendrive też będzie działać. Lecz lepiej sobie strzeli w kolano. Bo ja dłuższą metę tak to wygląda.
Świetny pomyśl na materiał, a dodatkowo przy twoich umiejętnościach przekazu może trafić i przekonać do Linuxa, wielu dotychczasowych użytkowników Windowsa. Ja z swojej strony tez polecam Linuxa np MINT. Wierzcie mi już nie mam takiej gry czy programu rodem z Windowsa którego nie da się uruchomić na Pingwinie można zrobić to na wiele sposobów, też bez steam, epic czy GoG itd, jak cos podpowiem doradzę itd. Pozdrawiam :)
Szkoda, że nie był poruszany temat secure boot i tpm. O tym, że nie każda dystrybucja to wspiera(z tych co pokazałeś akurat chyba wszystkie wspierają jak dobrze pamiętam). A uważam, że ten temat powinien być poruszony, bo nie jest to tak łatwe i przyjemne jak w Windows, że samo się robi
Osobiście używam Garuda linux od 5lat, aktualnie nie miałem żadnych problemów. Moja dziewczyna nawet sama zainstalowała linuxa i cały czas na nim gra😃 Możesz nagrać kiedyś VM na Linux, jak coś moge pomóc z instalacją 😁
Mam pytanko. W gvgmall gdzie są te klucze to w instrukcji jest napisane, że po ponownym uruchomieniu aktywowana wersja "Home" stanie się nieaktywną wersją "Pro" i należy użyć swój zakupiony klucz. A co w przypadku, gdy ktoś ma laptopa z kluczem Home w wersji OEM?
Materiał zainteresował mnie ze względu na dystrybucję Linuxa. Mam dwa stare (bardzo 🫣 ) laptopy (na AMD E2 i AMD Turion 64). Windows 7 jakoś chodzi, win10 słabo. Ze względu na brak zabezpieczeń i aktualizacji łaskawym okiem zerkam na linuksa. Chrome os jest zbyt hmmm 'ograniczony'. Może zatem Linux? Tylko którą wersję wybrać? Chciałbym żeby była lekka aby te starocie jeszcze funkcjonowały. Dzięki za materiał maszyna wirtualna przyda się na pewno, a ja poprobuje która z dystrybucji będzie najbardziej odpowiednia.
Linux jest jak kobieta. Po pierwsze - gui musi Ci się podobać. Wtedy łatwiej wybaczyć różne niedociągnięcia i większe trudności z rzeczami, które na Windows są drobnostką. Zerknij na Kubuntu. Ma tam KDE Plasma, który mnie osobiście leży bardzo dobrze, ale ma łatwość i wsparcie Ubuntu.
Gdy próbowałem klikać Szybkie Tworzenie podczas robienia maszyny wirtualnej z Ubuntu to mi się wyświetlał błąd "Nie można załadować pliku lub zestawu 'Newtonsoft.Json, Version=12.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' lub jednej z jego zależności. Zlokalizowana definicja manifestu zestawu nie odpowiada odwołaniu do zestawu. (Wyjątek od HRESULT: 0x80131040)", wie ktoś czemu jest taki błąd?
Czy Linux umożliwia w laptopie używania kamerki z laptopa? Jaki jest najlżejszy system do starego laptopa co umożliwi używanie kamery internetowej w laptopie starym co win 10 jest za mocny na niego ?
Klikając na przycisk Szybkie tworzenie wywala mi błąd „Nie można załadować pliku lub zestawu Newtonsoft.json version 12.0.0.0, culture = neutral, PublicKeyToken…, coś o zablokowanej definicji manifestu zestawu” także poklikane. Win 11 Pro, bitlocker włączony
Czy po przejściu na win pro i aktywacji z klucza o którym mowa w materiale jest on przypisany na stałe? Czy w sytuacji formatowania dysku i nowej instalacji win pro będzie wymagał ponownego zakupu klucza czy automatycznie zostanie on aktywowany?
Siemka, nie mam pomysłu, gdzie oddać laptopa do serwisu. Laptop to Asus rog strix g713rw z ryzenem i rtx 3070ti ogólnie działa, gdy się włączy. Problem jest z włączeniem go: Włączam laptopa przyciskiem, laptop startuje, świeci się klawiatura, ekran nie reaguje. Wyłączam go przyciskiem i włączam ponownie. Po chwili ekran startuje, pokazuje się logo, po czym się resetuje lub pojawia się bluescreen i wtedy resetuje. Czekam tak kilka bluescreenów i napraw automatycznych od Windowsa. Jak pojawi się rozwiązywanie problemów, klikam "załaduj system Windows". Laptop się resetuje i włącza normalnie lub powtarza sekwencję bluescreenów i resetów do momentu, kiedy system się w końcu załaduje. Włączenie go czasem trwa krócej, a czasem dłużej; bluescreenów pojawia się kilka różnych, ale i podobnych. Laptop działa normalnie, można grać, oglądać i przeglądać bez problemu do momentu wyłączenia. Ponowne uruchomienie to zazwyczaj podobna sekwencja zdarzeń... Wydaje mi się, że ten czas się wydłuża. Kiedyś potrafił trzy razy się zresetować i normalnie ładował system. Dzisiaj, czyli dużo później, trwa to długo. Dodatkowo dodam, że na baterii po 10 minutach potrafił się zresetować na nowo, a czasami po odłączeniu zasilacza także potrafił się od razu zresetować. Mam przełączony switch mux na dedykowanego RTXA, bo na zintegrowanej grafice pojawiały się artefakty czasami i występowały błędy z przełączaniem grafiki, gdy chciałem odpalić grę. Może ktoś ma jakiś pomysł?
@TechManiacHD Tak próbowałem. Myślałem że nie uda mi się zainstalować bo w połowie albo przy końcu instalacji też się resetował. Mam filmik na profilu jak się próbuje odpalić.
Więc coś klęka... Serwis producenta i pewnie taniej wymienić całą płytę niż szukać. Dobrych elektroników też dzisiaj jak na lekarstwo. Wysyłaj do Rakowieckiego, ale on chyba ma za dużo ja głowie.
*• Fedora* 💙 korzystam od lat, jeden z najbardziej rozwijanych systemów. Często kako pierwsza dostaje najnowsze technologie, spory zespół ludzi którzy pracują nad system na pełen etat. Fedora zbudowana od podstaw, nie pazuje na czymś... I co ważne jak nie liczne dba o bezpieczeństwo! Osobiście wybieram Fedora Silverblue. Co do Manjaro... No chyba biją rekordy pod kątem skandali, jedne z gorszych to niedbałość o podstawowe praktyki bezpieczeństwa. Co do systemów bazujących na Debian, to zastanowił bym się mocno, chodzi o kwestie bezpieczeństwa - widzę że ta kwestia jest mało poruszana, niestety.
Właśni ja pierwsze o czym pomyślałem patrząc na Linuxa pomyślałem czy to w ogóle jest bezpieczne 😂 Jakoś windows bardziej mnie przekonuje jeśli chodzi o bezpieczeństwo, mimo że wiem, że na windows są miliony różnego rodzaju wirusów. Na Linuxa jedyne co słyszę że nie ma wirusów, ale na pewno są, dlatego myślę nad Linuxem, ale nie wiek czy to jest na tyle bezpieczne żeby w ogóle zalogować się do steam 😂 nie mówiąc o przelewach, bankach itp😂. Zamierzam używać tego komputera w zasadzie tylko do grania. Zakładając że ni będę za bardzo chodził po necie nie mówiąc o jakichś dziwnych stronach czy ta Fedora jest w miarę bezpieczna? Bo nie wiem czy właśnie instalować Linuxa, czy Windowsa 11 bez tpm2 bo mam za starego kompa, nie wiem co będzie bezpieczniejsze.
@darekmenel8265 Jeśli szukasz systemu specyficznie do grania to Nobara jest robiona z myślą o grach, bazuje na Fedora. Tak wirusów nie ma, nie-bezpieczeństwo dla Linux to malwares. Czy jest gorzej niż na Windows? Zależy czego oczekujesz, jeśli inwokacja nie jest dla Ciebie problemem i znosisz ciężar oraz brzydotę Windows to używaj go i żyj życie. Jeśli jednak chcesz mieć coś ładniejszego, bez inwigilacji to Fedora jest dobrym pomysłem. W kwestii bezpieczeństwa wypada bardzo dobrze na tle innych typu POP_OS, Manjaro i takie tam... To na Fedora Silverblue budują system zwany Secureblue - tworzony z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa. W kwestii bezpieczeństwa, ciekaw jestem jak nieaktualny system masz w swoim smartfonie? ;) Na koniec moge polecić przeglądarkę Brave z silnikiem wyszukiwania Brave oraz Next DNS - ten sprawi że zaczniesz mieć kontrolę nad tym co się dzieje.
@Na_Odysee_i_Rumble-BEZ-CENZURY Jeszcze ma steam wypuścić steam OS to co jest na tych przenośnych konsolach obecnie na systemie Arch, nie wiem czy na to nie poczekać, ale zaś czytałem, że arch jest specyficzny, w sumie to będzie już inny zmodyfikowany system, zresztą już on działa na tysiącach tych konsolek i nikt nie narzeka 😆 Tak z innej beczki w kwestii bezpieczeństwa, to jakieś 4 lata wstecz siedziałem jeszcze na windowsie 7 z poblokowanymi wszystkimi aktualizacjami od razu po instalacji, bo u mnie na wsi od zawsze krążyła taka plotka, że aktualizacji się nie instaluje no psują system i kasują dane 😂 W tym czasie komputer był intensywnie używany do internetu, Torrentów, gier i wszystkich innych ryzykownych rzeczy i odpukać może miałem więcej szczęścia niż rozumu nigdy nie miałem z kompem problemów i się żyło w niewiedzy. Teraz im więcej człowiek się naogladał i naczyta to wręcz strach jest podpiąć komputer do internetu 😂😂😂😂
używa Linuxa już 2 lata,ale mam do tego innego laptopa,szczerze mówiąc to wolę Linuxa niż Windows,nabrałem tylle wiedzy ,że spokojnie używam Arch Linux - szczerze mówiąc odłożyłem windę ,wole pingwinka 🙂
Cześć, prosiłbym pana o pomoc, bo dziś przyszedł do mnie komputer gotowy zamówiony z x-komu po zainstalowaniu systemu i wszystkich sterowników komputer ewidentnie za głośno chodzi sprawdzałem wentylatory przy pomocy przytrzymywania ich przez chwilę palcem i wszystko było z nimi w porządku tak mi się wydaje, więc to chyba z karty graficznej wie pan co mogę zrobić w takiej sytuacji? Bo nie chce się bawić w odsyłanie komputera na gwarancję, jeśli jest możliwość rozwiązania tego problemu samemu pozdrawiam.
Osobom, które nie potrafią jeszcze nic zrobić w Linuxie też byś to polecał? No właśnie moje podejście jest zupełnie inne. Zwłaszcza że jest wiele osób, które potrzebują komputera do pracy/nauki. Takie wrzucenie kogoś na głęboką wodę może mocno zrazić.
Witam , Pawle nie tak . Namieszałeś aby się nauczyć Linux to trzeba go używać na żywym sprzęcie . Stary laptop lud dodatkowy dysk w stacjonarce . A co do dystrybucji to te dystrybucje są oparte o Ubuntu . tylko manjaro jest oparty innym . i jeszcze wiele innych błędów . pozdrawiam
Ja tak kiedyś zrobiłem z jakimś Linuksem - zainstalowałem na oddzielnym dysku. Efekt był taki, że po uruchomieniu Linuksa i ponownym uruchomieniu Windowsa, ten sypał błędami na starcie. Z tego co pamiętam trzeba było robić procedurę naprawy dysku. Pomimo oddzielnego dysku, coś się zmieniało na dysku Windowsa. Chyba trzeba wypinać dysk Windowsa na czas instalacji Linuksa. Nie mam pojęcia co się tam działo.
@_szod_ ja odłączam dysk z windą jak instaluję linuksa bo też mi za pierwszym razem zrobił boot loadera na głównej partycji. Więc po tej nauczce przy instalacji Linuxa inne dyski odłączone
Fajnie, że poruszasz temat linuxa. Ale moim zdaniem robisz to zbyt pobieżnie. Za dużo skupiasz się na tym jak pobrać i zainstalować i na wyglądzie pulpitów a za mało na temat ważniejszych różnic między tym dystrybucjami, które są istotne. Np. na temat repozytoriów, rodzajów pakietów, instalacji oprogramowania, czy własnościowych sterowników. Z tych tutaj dystrybucji to i Pop OS i Zorin bazują na Ubuntu. Ale różnic jest trochę więcej niż tylko środowisko graficzne. Manjaro rzecywiście jest trudniejszy do ogarnięcia na początek (nie aż tak jak goły Arch ale jednak), ale mogłeś powiedzieć w filmie kilka zdań dlaczego. Mogłeś też powiedzieć, że w zasadzie w każdym distro możemy mieć jakie środowisko graficzne jakie chcemy. Warto na początku wybrać jakie na odpowiada i taką wersję ściągnąć. Co prawda później też możemy zainstalować sobie inne ale zabawy w instalowanie i potem usuwanie kolejnych środowisk mogą się źle skończyć. Co do vmek to spoko sprawa jeśli chcemy zobaczyć co i jak. Hyper-v nie używałem ale takie vmware worksation jest imo lepsze od virtualboxa. Chociaż do takiego pobieżnego zapoznania się to wszystko jedno, który wybierzemy. Tak czy siak najlepiej jest postawić system na żywym sprzęcie. Wtedy jest trochę trudniej zwłaszcza dla początkujących bo można coś zepsuć. Jeśli chcemy zainstalować system obok windows trzeba mieć trochę większą wiedzę na temat tego co się robi, żeby nie uszkodzić sobie windowsa lub stracić jakichś danych podczas robienia partycji. No i trzeba zwrócić uwagę gdzie instalujemy gruba nawet jak instalujemy linuksa na innym dysku, bo jak tego nie przypilnujemy to potem mogą być jaja, gdy jednak zechcemy usunąć linuksa. Jak to zainstalowaliśmy dobrze to potem tylko usuwamy partycje z dysku z linuksem i tyle a jak nie no to jest trochę gorzej. Dla kogoś bardziej obeznanego to nie problem nawet jak o tym zapomni to potem sobie poradzi z przywróceniem bootloadera windowsa. Dla początkujących często to oznacza, że po usunięciu linuksa trzeba jeszcze zrobić format windowsa. I się zaczyna biadolenie, że linuks psuje kompa. No i nie polecałbym instalowania linuksa tym, którym trzeba np. tłumaczyć co to uefi i jak do niego wejść. One dość szybko się od tego odbiją. Bo linuks to nie windows i korzysta się z tego inaczej. A niektórzy (w tym dziennikarze czy jutuberzy technologiczni) pokazują linuksa jako darmowego windowsa.
Przerzucił bym sie całkowicie na linuxa gdyby gry na linuxa byly robione tak zeby dzialaly bez emulatorow typu wine itd ect bo spadek.fps zbyt duzy jak dla mnie a jak by wygladaly lepiej jak na windows to mrugniecie oka i jestem na linux😊
@@TechManiacHDo kurde az tak juz sie rozwineoo fajnie chyba z 6 lat nie tykałem linuxa he he sobie obczaje nie zebym byl koksem linuxa ale podstawowa wiedza pozwala mi.na w miare przyzwoite korzystanie z linuxa
Część gier pracuje sporo wydajniej na Linuxie. Ten sam laptop na Linuxie VS Windows też potrafi działać sporo dłużej ze względu na niższe zużycie energii... No jest sporo plusów, ale minusów też nie brakuje xD
Kwestia tego czy masz Nvidie czy Amd w kompie, na Nvidi masz spadek o 10-15 % średnio jak chodzi o fps, natomiast jak masz karte od czerwonych masz wzrost fpsów o te 10 % w stosunku do windowsa, steam i jego proton (która nie jest emulatorem ale warstwą tłumaczeń) pozwala bez problemu już odpalać gry lub nawet instalatorki exe, jak głównym celem są gry to polecam ci Dystro CachyOS (jeżeli chcesz coś co bazuje na Archu i Nvidie) a jak tylko gry to Bazzite jest super systemem, czasem trzeba się bawić jeżeli gra jest poza steamem, ale nawet wowa zainstalowałem tak że poprzez steama dałem instalator Battleneta, potem dodałem zainstalowanego battleneta do steama dałęm proton experymentalny i już gry z battleneta instalują się tak samo jak na windowsie i działają cudownie
Cały czas skaczę pomiędzy Manjaro kde, kubuntu, a POPos. Wszystkie lubię, ale coraz bardziej idę w stronę kubuntu i popos ponieważ są oparte na debianie tak samo jak komputery SBC takie jak raspberry, których też caraz częściej używam.
Ja też używałem miesiąc manjaro ale przeszedłem na popos. Ponieważ arch ciągle się psuł i komendy nie działały, to była mordęga. To że arch uczy bólu to nie mit. Na popos wszystko działa jak powinno, ale zmieniłem de na kde, nie lubię gnome. I taka konfiguracja jest idealna.
@ Ogólnie bardziej podoba mi się KDE, ale ta wersja Cosmic z POPos jakoś mnie bardzo kusi i też całkiem do mnie przemawia. A manjaro jest na plus, bo na ogół jest bardziej wydajny na słabszych komputerach, chociażby UA-cam lepiej działa, mniej gubi klatek w Manjaro niż na innych, które testowałem. Ale czasem denerwuje mnie jego obsługa i inne potrzebne komendy niż w systemach opartych na debianie, który jakby nie patrzeć jest bardziej popularny. Coś za coś. Ale to jest piękne, że mamy wybór.
polecam serdecznie zorin os pod vmware bo nie trzeba bawic sie z driverami a i kde plasma jest dobrze przetlumaczone na polski w odroznieniu od wiekszosci innych de
czy na pytanie "po chj" odpowiesz: "żeby stać sie lepszym"? jakie skile posiąde klikając ikonki w linuksie ktore przydadzą sie w życiu. tylko błagam, nie p..rdol, ze bede umiał robić "rodżne rzeczy w linuksie" bo to k. wiem... tylko po CHJ? dla łbów aspergerów używanie linuxa to taki sam flex jak dla bydląt ajfon - nic z tego nie wynika A dla zwykłych ludzi ktorzy pisza coś w wordzie, nak..riwją w komórkach excela czy dla graczy lub oglądaczy jutuba po co jest potrzebny linux?
wraz z pogarszającym się stanem windowsa linux staje się coraz to bardziej atrakcyjną opcją właśnie dla ludzi co klikają w wordzie i przeglądarce i nie są ogarnięte a ogarnięci będą mieli spokój z byciem pomocą techniczną. system jest lekki więc się nadaje na lekko starszy sprzęt więc nie trzeba być konsumentem kupującym nowy syf, pracuje spokojnie w tle i nie zmieni ci ustawień więc edge nie zacznie otwierać plików pdf i nie zaktualizuje się sam bez pozwolenia więc nie trzeba lecieć do ciotki bo jej windows jakiś inny teraz jest, można go zautomatyzować, np można dla członka rodziny który nie jest ogarnięty w komputer ustawić automatyczne aktualizacje oprogramowania w tle oraz taka osoba zostanie ochroniona przed wirusami bo nie pobierze głupot, sam fakt walki z systemem wielkich korporacji i ich nadużywaniem użytkowników, nie nie założę konta microsoft nie nie włączę synchronizacji onedrive, nie nie kupię microsoft 365. jak chce się być bydłem to nikt nie zabrania ale warto znać alternatywy i wiedzieć jak używanie komputera może wyglądać i nie być ciemnym, tak to tylko klikanie w ikony jak w każdym innym systemie ale diabeł tkwi w szczegółach. zaznać spokoju na windowsie też można ale nie ironicznie wymaga to więcej roboty inż nauczyć się innego systemu. o benefitach dla poweruserów i prywatności to nawet nie będę się rozgadywał bo to by były kolejne paragrafy.
@@擻tona tekstu która można podsumować: p.. rdolenie farmazonów. To tak jakbyś przekonywał ludzi, że rower na kołach 27,5 cała jest o niebo lepszy od tego na 26 calowych.
Taa ludzie pobierają z Torre... a tu ktoś będzie sprawdzał integralność płków i czy nie zostały pliki zmodyfikowane... xD , LinuxMint jest super bo można go uruchomić z pendrajwa i to bez instalacji ale , ale linuxy nigdy nie będą popularne, bo ? , no to zaktualizuj np. Chroma pod linuxsem albo zainstaluj modem 3G/4G z USB , czy ten proces instalacji jest podobny do tego z Win ? , nie ? , to linux nigdy nie zdobędzie więcej niż kilka % użytkowników.
Nie prawda, wszystko masz w centrum oprogramowania. Sterowniki do modemu normalnie działają w protokole pnp. Fakt jest parę chipów z którymi ma problem ale jest to do ogarnięcia
Windows 11 Pro(85zł):biitt.ly/TM11
Windows 10 Pro(59zł):biitt.ly/TM10
(30% zniżka z kodem: TMHD)
Windows10 home(54zł):biitt.ly/TM10H
Windows11 home(78zł):biitt.ly/TM11H
Office 2016 Pro (103zł):biitt.ly/TM16
Office 2019 Pro (210zł):biitt.ly/TM19
Po legalny klucz wbij na gvgmall.com/
▶ Wspomniane, powiązane materiały:
Bezpieczeństwo i szyfrowanie - www.techmaniachd.pl/2024/12/BitLocker.html
Różnice Windows Home i Pro -www.techmaniachd.pl/2024/11/Win-Home-czy-Pro.html
💿 Obrazy omawianych systemów
Linux Mint - www.linuxmint.com/download.php
Weryfikacja ISO: CertUtil -hashfile linuxmint-22.1-cinnamon-64bit.iso SHA256
Zorin OS - zorin.com/os/download/
Manjaro KDE - manjaro.org/products/download/x86
Pop!_OS - pop.system76.com/
Bardzo się cieszę że takie tutoriale powstają co prawda już to znam ale i tak z przyjemnością obejrzę
Słyszałem o sytuacji w której wirus wykradający dane zainstalował się w systemie ale żeby w wirusie wykradajacym dane zainstalować system 🤔 Co za koncepcja
Linux, pomijając Androida, zawiesił mi się raz w życiu jak aktualizowałem Ubuntu😂. Trzeba było zresetować kompa, ale na szczęście po ponownym uruchomieniu nie zastałem pustego Gruba.😂
Ja się dość często uratowałem i wracałem do windowsa ale po kilku takich podejściach zostałem już na stałe na mincie. Arch był spoko ale trochę nie dla mnie. Tym bardziej że korzystam z kompa jak typowy normik
Moim zdaniem Ubuntu to jedna z gorszych dystrybucji, taki bieda windows z jego wadami. Wszystko płatne, mnustwo reklam, coraz mniej idzie w nim zmienić i z wydania na wydanie coraz mniej intuicyjny
@@rafdz2403 nie wiem gdzie widziałeś reklamy ale wg. Mnie problem leży gdzieś indziej, ich format plików snap który jest useless, brak stabilności podczas customizacji (głównie dlatego że to gnome) i chyba najgorsze jest brak aktualizacji sterowników nvidia na bieżąco. Do tego dochodzi kilka mniejszych problemów np. Jakieś Konto pro ale przyznaję że Ubuntu to chyba najładniejsze distro ever
Czasem występuje konieczność zainstalowania Windowsa na virtualce w Linuks. Ale jaki jest sens stawiać Linuksa w virtualce na Windows poza zabawą?
@@mpGrafik Odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz w powyższym materiale, uważnie się wsłuchaj.
@newslayer23 przecież to napisałem - na filmie jest do zabawy, czy też zapoznania się - jeśli tak wolisz. Zadaję pytanie, czy ktoś zna jakieś inne zastosowanie.
@mpGrafik Pięknie, właśnie o taką odpowiedź mi chodziło "do zabawy i zapoznanie się..." i taki byl przekaz autora w tym materiale. Natomiast na VR maszynach spokojnie tak dla przykładu można tak skonfigurować Linuxa pod sieć Tor itp do zwiększenia np anonimowości w sieci itp, tylko problem w tym , że wspomniany przez autora Hyper-V kiepsko się do tego nadaję, na szczęście jest lepsza alternatywą :)
@newslayer23 każesz mi 2x pisać to samo żeby się zadowolić, potem odpowiadasz powtarzając to, co autor mówił na filmie, ale nadal nie w temacie mojego pytania. Gdzie tu sens?
@mpGrafik Sam się zapętliłeś... widać, że masz ciężką... głowę "Nic dodać, nic ująć". Na drugi raz nie zadawaj tak idiotycznych pytań. Bye ;)
Jak zwykle fajny poradniczek, tak trzymać!
Ponadto chciałem też zauważyć, że nie często się zdarza wśród "jutuberów" że ktoś czyta a nawet odpisuje na komentarze. Paweł, za to respect, widać, że pomimo zasięgów i współpracy z dużymi graczami, masz cały czas kontakt ze zwykłymi śmiertelnikami czyli z nami 😉
Dziękuję. Staram się.
Super nagranie, dobrze zrobiony poradnik, pewnie skorzystam.
Choć co do samego nagrania mam niedosyt, kiedyś na proponowanym gvgmalls kupiłem klucz to Windows 10 Enterprise LTSC - szkoda, że w nagraniu są tylko wspomniane tylko wersje Home i Pro, zaś pominięte wersje Enterprise.
Super robota, za ten filmik z poradnikiem.
Bardzo interesujący materiał, muszę przyznać, że jakbym był użytkownikiem Windowsa to na 100% bym instalował i testował Linuksa. Dziękuję za naprawdę świetny poradnik.
Używam Linuxa Mint na starszych komputerach i Raspberry Pi OS na malinkach. W razie czego mogą się przydać, ale głównie siedzę na Windowsie 11.
🤗
@TechManiacHD dziś próbowałem zainstalować Minta na laptopie z procesorem i3 7100U i 4GB RAM. Namęczyłem się strasznie i Mint za nic nie chciał się zainstalować. Próbowałem różnych wersji, flashowałem kartę SD wiele razy i wszystko na nic. Instalator dział okrutnie powoli aż w końcu się zatrzymywał. Zdesperowany spróbowałem podpiąć pendrive z Win 11 i ku mojemu zaskoczeniu wszystko poszło jak po maśle. -Bez włączonego TPM i- bez - o ile mi wiadomo - wymaganego CPU.
Małe sprostowanie, TPM było włączone, ale chyba od nowości, bo nie pamiętam, żebym to ruszał.
Czyli Win 11 przychylniejszy dla tego kompa nic Mint?
@TechManiacHD na to wychodzi.
Linuxowcy będą się wypierać 😅
Więcej materiałów typu QCY lub Smartwatch Haylou poproszę - jak dla mnie to były strzały w dziesiątkę.
Wszystkie widziałeś o QCY? Masz słuchawki lub zegarek?
Jaki system jest dla grafików i tych którzy pracują przy programach Adobe?
@@Dejvidowskyy Właśnie Linux jest bardziej dla programuw open source jak gimp itp... (._.)
Jak pracujesz na pakiecie Adobe to tylko Windows.
1. Mac
2. Win
Od czasu jak Corel znośnie chodzi również na Macu, preferuję do grafiki to ugryzione jabłko.
@ryszardbelot czemu?
@bez_ryzyka tylko jakieś mocno historyczne wersje pójdą na wine w Linuks.
Też powoli zastanawiam się nad przejściem z Windowsa na Linuxa i czy instalacja na zewnętrznej pamięci na przykład pendrive nie byłaby lepszym rozwiązaniem?
Będzie strasznie, strasznie mulić. Pendrive ma niby sensowną prędkość, ale brakuje tam pamięci podręcznej przez co typowe działania systemu zostaną strasznie spowolnione. Jeśli masz sensowny dysk zewnętrzny i transfer 1Gbps to jeszcze spoko. Ze starego, 4GB pendrive też będzie działać. Lecz lepiej sobie strzeli w kolano. Bo ja dłuższą metę tak to wygląda.
Świetny pomyśl na materiał, a dodatkowo przy twoich umiejętnościach przekazu może trafić i przekonać do Linuxa, wielu dotychczasowych użytkowników Windowsa. Ja z swojej strony tez polecam Linuxa np MINT. Wierzcie mi już nie mam takiej gry czy programu rodem z Windowsa którego nie da się uruchomić na Pingwinie można zrobić to na wiele sposobów, też bez steam, epic czy GoG itd, jak cos podpowiem doradzę itd. Pozdrawiam :)
Na wstępie mówiłeś o mnie.
Skąd wiedziałeś?! Pytam się!
Zajrzałem do Twojej kamerki internetowej 😉
Można subsystem ustawić tak, że przechwytujemy ekran i wtedy nawet mamy pełny wpływ na system windows z konsoli.
ja będę robić raczej coś na odwrót, bo pozdrawiam z GNU/Linux Arch
Używam ostatnimi czasy PopOs. I ma jedną jedyną wadę. Serwery repozytorium są w stanach i apt update trwa dłużej niż na innych linuxach.
Szkoda, że nie był poruszany temat secure boot i tpm. O tym, że nie każda dystrybucja to wspiera(z tych co pokazałeś akurat chyba wszystkie wspierają jak dobrze pamiętam). A uważam, że ten temat powinien być poruszony, bo nie jest to tak łatwe i przyjemne jak w Windows, że samo się robi
Osobiście używam Garuda linux od 5lat, aktualnie nie miałem żadnych problemów. Moja dziewczyna nawet sama zainstalowała linuxa i cały czas na nim gra😃
Możesz nagrać kiedyś VM na Linux, jak coś moge pomóc z instalacją 😁
Co to jest
Masz na myśli dystrybucję czy VM ?
Mam pytanko. W gvgmall gdzie są te klucze to w instrukcji jest napisane, że po ponownym uruchomieniu aktywowana wersja "Home" stanie się nieaktywną wersją "Pro" i należy użyć swój zakupiony klucz. A co w przypadku, gdy ktoś ma laptopa z kluczem Home w wersji OEM?
Twoja jest tylko do Home. Wciąż potrzeba klucza, ale do Pro.
Materiał zainteresował mnie ze względu na dystrybucję Linuxa. Mam dwa stare (bardzo 🫣 ) laptopy (na AMD E2 i AMD Turion 64). Windows 7 jakoś chodzi, win10 słabo. Ze względu na brak zabezpieczeń i aktualizacji łaskawym okiem zerkam na linuksa. Chrome os jest zbyt hmmm 'ograniczony'. Może zatem Linux? Tylko którą wersję wybrać? Chciałbym żeby była lekka aby te starocie jeszcze funkcjonowały. Dzięki za materiał maszyna wirtualna przyda się na pewno, a ja poprobuje która z dystrybucji będzie najbardziej odpowiednia.
Linux jest jak kobieta. Po pierwsze - gui musi Ci się podobać. Wtedy łatwiej wybaczyć różne niedociągnięcia i większe trudności z rzeczami, które na Windows są drobnostką.
Zerknij na Kubuntu. Ma tam KDE Plasma, który mnie osobiście leży bardzo dobrze, ale ma łatwość i wsparcie Ubuntu.
Dzięki 👍
EndeavourOS z XFCE, lekkie środowisko i aktualizowany system, czego nie można powiedzieć o tych z rodziny Debian...
Super !!!
😊
częściej widzę filmy na temat linuxa ostatnio wszędzie jakimś cudem
Pewnie takie Ci są polecane bardziej z jakiś względów 😊
Gdy próbowałem klikać Szybkie Tworzenie podczas robienia maszyny wirtualnej z Ubuntu to mi się wyświetlał błąd "Nie można załadować pliku lub zestawu 'Newtonsoft.Json, Version=12.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=30ad4fe6b2a6aeed' lub jednej z jego zależności. Zlokalizowana definicja manifestu zestawu nie odpowiada odwołaniu do zestawu. (Wyjątek od HRESULT: 0x80131040)", wie ktoś czemu jest taki błąd?
Nie spotkałem się sam z takim błędem 😕
@@TechManiacHD To jest znajomość Windowsa 😁
Czy Linux umożliwia w laptopie używania kamerki z laptopa? Jaki jest najlżejszy system do starego laptopa co umożliwi używanie kamery internetowej w laptopie starym co win 10 jest za mocny na niego ?
Klikając na przycisk Szybkie tworzenie wywala mi błąd „Nie można załadować pliku lub zestawu Newtonsoft.json version 12.0.0.0, culture = neutral, PublicKeyToken…, coś o zablokowanej definicji manifestu zestawu” także poklikane.
Win 11 Pro, bitlocker włączony
Super odcinek. Ja mam wersję Home lecz zainstaluje sobie maszynę wirtualną i przetestuje Linuxa
Super. Czekam na update od Ciebie.
Czy po przejściu na win pro i aktywacji z klucza o którym mowa w materiale jest on przypisany na stałe? Czy w sytuacji formatowania dysku i nowej instalacji win pro będzie wymagał ponownego zakupu klucza czy automatycznie zostanie on aktywowany?
Jest przypisany na stałe do komputera.
Fajne masz filmiki
Dziękuję
moim zda je warto jest to ich takie materiały bo jest szansa że to komuś pomoże❤
Za Linuxa zawsze Łapka 👍
👍
Pawle jak możesz to nagraj jeszcze instalacje linuxa ale pod gry.Jestem ciekawy z jakiego Linuxa Ty korzystasz.Pozdrawiam
Ja przez spory czas siedziałem na Manjaro, ale do samej administracji i prac biurowych. Ze względu na kanał muszę wręcz na Windowsie siedzieć.
NoabraOS
Siemka, nie mam pomysłu, gdzie oddać laptopa do serwisu. Laptop to Asus rog strix g713rw z ryzenem i rtx 3070ti ogólnie działa, gdy się włączy. Problem jest z włączeniem go:
Włączam laptopa przyciskiem, laptop startuje, świeci się klawiatura, ekran nie reaguje. Wyłączam go przyciskiem i włączam ponownie. Po chwili ekran startuje, pokazuje się logo, po czym się resetuje lub pojawia się bluescreen i wtedy resetuje. Czekam tak kilka bluescreenów i napraw automatycznych od Windowsa. Jak pojawi się rozwiązywanie problemów, klikam "załaduj system Windows". Laptop się resetuje i włącza normalnie lub powtarza sekwencję bluescreenów i resetów do momentu, kiedy system się w końcu załaduje. Włączenie go czasem trwa krócej, a czasem dłużej; bluescreenów pojawia się kilka różnych, ale i podobnych.
Laptop działa normalnie, można grać, oglądać i przeglądać bez problemu do momentu wyłączenia. Ponowne uruchomienie to zazwyczaj podobna sekwencja zdarzeń... Wydaje mi się, że ten czas się wydłuża. Kiedyś potrafił trzy razy się zresetować i normalnie ładował system. Dzisiaj, czyli dużo później, trwa to długo.
Dodatkowo dodam, że na baterii po 10 minutach potrafił się zresetować na nowo, a czasami po odłączeniu zasilacza także potrafił się od razu zresetować. Mam przełączony switch mux na dedykowanego RTXA, bo na zintegrowanej grafice pojawiały się artefakty czasami i występowały błędy z przełączaniem grafiki, gdy chciałem odpalić grę.
Może ktoś ma jakiś pomysł?
Próbowałeś chociaż przeinstalować system? Może sam SSD uszkodzony. Dwie te opcje proste do naprawienia.
@TechManiacHD Tak próbowałem. Myślałem że nie uda mi się zainstalować bo w połowie albo przy końcu instalacji też się resetował. Mam filmik na profilu jak się próbuje odpalić.
Więc coś klęka... Serwis producenta i pewnie taniej wymienić całą płytę niż szukać. Dobrych elektroników też dzisiaj jak na lekarstwo. Wysyłaj do Rakowieckiego, ale on chyba ma za dużo ja głowie.
@@TechManiacHD dzięki wielkie
Dzięki :)
witam czy jak kupie windows 11 a mam 10 czy jest mozliwa instalacja nowego systemu bez utraty danych plików itd ze starego windowsa
Wykonaj upgrade i do tego nie jest potrzebny klucz
@@TechManiacHD ale niemam tego tm2
Linux batocera też ciekawy jest.Pozdrawiam
*• Fedora* 💙 korzystam od lat, jeden z najbardziej rozwijanych systemów. Często kako pierwsza dostaje najnowsze technologie, spory zespół ludzi którzy pracują nad system na pełen etat. Fedora zbudowana od podstaw, nie pazuje na czymś... I co ważne jak nie liczne dba o bezpieczeństwo!
Osobiście wybieram Fedora Silverblue.
Co do Manjaro... No chyba biją rekordy pod kątem skandali, jedne z gorszych to niedbałość o podstawowe praktyki bezpieczeństwa.
Co do systemów bazujących na Debian, to zastanowił bym się mocno, chodzi o kwestie bezpieczeństwa - widzę że ta kwestia jest mało poruszana, niestety.
Właśni ja pierwsze o czym pomyślałem patrząc na Linuxa pomyślałem czy to w ogóle jest bezpieczne 😂 Jakoś windows bardziej mnie przekonuje jeśli chodzi o bezpieczeństwo, mimo że wiem, że na windows są miliony różnego rodzaju wirusów. Na Linuxa jedyne co słyszę że nie ma wirusów, ale na pewno są, dlatego myślę nad Linuxem, ale nie wiek czy to jest na tyle bezpieczne żeby w ogóle zalogować się do steam 😂 nie mówiąc o przelewach, bankach itp😂. Zamierzam używać tego komputera w zasadzie tylko do grania. Zakładając że ni będę za bardzo chodził po necie nie mówiąc o jakichś dziwnych stronach czy ta Fedora jest w miarę bezpieczna? Bo nie wiem czy właśnie instalować Linuxa, czy Windowsa 11 bez tpm2 bo mam za starego kompa, nie wiem co będzie bezpieczniejsze.
@darekmenel8265
Jeśli szukasz systemu specyficznie do grania to Nobara jest robiona z myślą o grach, bazuje na Fedora.
Tak wirusów nie ma, nie-bezpieczeństwo dla Linux to malwares.
Czy jest gorzej niż na Windows?
Zależy czego oczekujesz, jeśli inwokacja nie jest dla Ciebie problemem i znosisz ciężar oraz brzydotę Windows to używaj go i żyj życie.
Jeśli jednak chcesz mieć coś ładniejszego, bez inwigilacji to Fedora jest dobrym pomysłem.
W kwestii bezpieczeństwa wypada bardzo dobrze na tle innych typu POP_OS, Manjaro i takie tam...
To na Fedora Silverblue budują system zwany Secureblue - tworzony z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa.
W kwestii bezpieczeństwa, ciekaw jestem jak nieaktualny system masz w swoim smartfonie? ;)
Na koniec moge polecić przeglądarkę Brave z silnikiem wyszukiwania Brave oraz Next DNS - ten sprawi że zaczniesz mieć kontrolę nad tym co się dzieje.
@Na_Odysee_i_Rumble-BEZ-CENZURY Jeszcze ma steam wypuścić steam OS to co jest na tych przenośnych konsolach obecnie na systemie Arch, nie wiem czy na to nie poczekać, ale zaś czytałem, że arch jest specyficzny, w sumie to będzie już inny zmodyfikowany system, zresztą już on działa na tysiącach tych konsolek i nikt nie narzeka 😆
Tak z innej beczki w kwestii bezpieczeństwa, to jakieś 4 lata wstecz siedziałem jeszcze na windowsie 7 z poblokowanymi wszystkimi aktualizacjami od razu po instalacji, bo u mnie na wsi od zawsze krążyła taka plotka, że aktualizacji się nie instaluje no psują system i kasują dane 😂 W tym czasie komputer był intensywnie używany do internetu, Torrentów, gier i wszystkich innych ryzykownych rzeczy i odpukać może miałem więcej szczęścia niż rozumu nigdy nie miałem z kompem problemów i się żyło w niewiedzy. Teraz im więcej człowiek się naogladał i naczyta to wręcz strach jest podpiąć komputer do internetu 😂😂😂😂
No ale co nie tak jest manjaro albo z debianowatymi?
@@adrianjeruzal4808 omijać szerokim łukiem
Świetny materiał edukacyjny.
używa Linuxa już 2 lata,ale mam do tego innego laptopa,szczerze mówiąc to wolę Linuxa niż Windows,nabrałem tylle wiedzy ,że spokojnie używam Arch Linux - szczerze mówiąc odłożyłem windę ,wole pingwinka 🙂
Słuchaj mam taką sprawę o Laptopa hp jest za 1700zł i jest bez systemu to ja z twoich filmów wynika to nośnik Flash zrobic i wgrać i będzie działać?
A tak wogule fajny mops na waszych filmach chetnie go przygarne mam psy dogadają sie znim😂😅
Tak, wrzucasz na pendrive, instalujesz.
@@TechManiacHD ok sprawa dogadana A jeszcze o tego mopsa gdzie się zgłosić 😂😅
słuchaj laptop za 1700zyla o nie poćugnie chyba że zx 80 lub atari te najsłabsze
Cześć, prosiłbym pana o pomoc, bo dziś przyszedł do mnie komputer gotowy zamówiony z x-komu po zainstalowaniu systemu i wszystkich sterowników komputer ewidentnie za głośno chodzi sprawdzałem wentylatory przy pomocy przytrzymywania ich przez chwilę palcem i wszystko było z nimi w porządku tak mi się wydaje, więc to chyba z karty graficznej wie pan co mogę zrobić w takiej sytuacji? Bo nie chce się bawić w odsyłanie komputera na gwarancję, jeśli jest możliwość rozwiązania tego problemu samemu pozdrawiam.
Takie pytania najlepiej zadawać na naszej grupie na Facebooku techmaniacyhd
karta Nvidi???? wentylatory wyją??? i system jaki ???
Powiem tak, lepiej już dualbootowac albo w ogóle użyć linuxa i windowsa w vm
Osobom, które nie potrafią jeszcze nic zrobić w Linuxie też byś to polecał? No właśnie moje podejście jest zupełnie inne. Zwłaszcza że jest wiele osób, które potrzebują komputera do pracy/nauki.
Takie wrzucenie kogoś na głęboką wodę może mocno zrazić.
@ tak, minta ogarna ludzie bez jakiego kolwiek doswiadczenia to bylo moje 1 distro i nawet ja go nie wywalilem przez rok
Witam , Pawle nie tak . Namieszałeś aby się nauczyć Linux to trzeba go używać na żywym sprzęcie . Stary laptop lud dodatkowy dysk w stacjonarce .
A co do dystrybucji to te dystrybucje są oparte o Ubuntu . tylko manjaro jest oparty innym . i jeszcze wiele innych błędów . pozdrawiam
Ja szukam takiego środowiska graficznego jak ma W11. Chodzi mi o te funkcje zakładek jak w chrome, nowy folder itd.
Zrób materiał na temat optymalizacji timerów 9000.
Nie jestem w temacie 🤔
Dlatego warto mieć 2 dysk na którym stawiamy tylko Linux i nie mam problemu gdy coś sie wysypie na jednym czy drugim systemie
Taka opcja planowana ma drugi materiał 😊
Ja tak kiedyś zrobiłem z jakimś Linuksem - zainstalowałem na oddzielnym dysku. Efekt był taki, że po uruchomieniu Linuksa i ponownym uruchomieniu Windowsa, ten sypał błędami na starcie. Z tego co pamiętam trzeba było robić procedurę naprawy dysku. Pomimo oddzielnego dysku, coś się zmieniało na dysku Windowsa. Chyba trzeba wypinać dysk Windowsa na czas instalacji Linuksa. Nie mam pojęcia co się tam działo.
@_szod_ ja odłączam dysk z windą jak instaluję linuksa bo też mi za pierwszym razem zrobił boot loadera na głównej partycji. Więc po tej nauczce przy instalacji Linuxa inne dyski odłączone
U mnie Ubuntu zawsze jest na innym dysku ale na Raspberry PI jak i Orange Pi posiadam inne wersje jak Raspberry OS.
polecam instalacje jako drugi system na osobnym dysku lub Linux na pendrive ( ale to muli strasznie ).
Fajnie, że poruszasz temat linuxa. Ale moim zdaniem robisz to zbyt pobieżnie. Za dużo skupiasz się na tym jak pobrać i zainstalować i na wyglądzie pulpitów a za mało na temat ważniejszych różnic między tym dystrybucjami, które są istotne. Np. na temat repozytoriów, rodzajów pakietów, instalacji oprogramowania, czy własnościowych sterowników. Z tych tutaj dystrybucji to i Pop OS i Zorin bazują na Ubuntu. Ale różnic jest trochę więcej niż tylko środowisko graficzne. Manjaro rzecywiście jest trudniejszy do ogarnięcia na początek (nie aż tak jak goły Arch ale jednak), ale mogłeś powiedzieć w filmie kilka zdań dlaczego. Mogłeś też powiedzieć, że w zasadzie w każdym distro możemy mieć jakie środowisko graficzne jakie chcemy. Warto na początku wybrać jakie na odpowiada i taką wersję ściągnąć. Co prawda później też możemy zainstalować sobie inne ale zabawy w instalowanie i potem usuwanie kolejnych środowisk mogą się źle skończyć. Co do vmek to spoko sprawa jeśli chcemy zobaczyć co i jak. Hyper-v nie używałem ale takie vmware worksation jest imo lepsze od virtualboxa. Chociaż do takiego pobieżnego zapoznania się to wszystko jedno, który wybierzemy. Tak czy siak najlepiej jest postawić system na żywym sprzęcie. Wtedy jest trochę trudniej zwłaszcza dla początkujących bo można coś zepsuć. Jeśli chcemy zainstalować system obok windows trzeba mieć trochę większą wiedzę na temat tego co się robi, żeby nie uszkodzić sobie windowsa lub stracić jakichś danych podczas robienia partycji. No i trzeba zwrócić uwagę gdzie instalujemy gruba nawet jak instalujemy linuksa na innym dysku, bo jak tego nie przypilnujemy to potem mogą być jaja, gdy jednak zechcemy usunąć linuksa. Jak to zainstalowaliśmy dobrze to potem tylko usuwamy partycje z dysku z linuksem i tyle a jak nie no to jest trochę gorzej. Dla kogoś bardziej obeznanego to nie problem nawet jak o tym zapomni to potem sobie poradzi z przywróceniem bootloadera windowsa. Dla początkujących często to oznacza, że po usunięciu linuksa trzeba jeszcze zrobić format windowsa. I się zaczyna biadolenie, że linuks psuje kompa. No i nie polecałbym instalowania linuksa tym, którym trzeba np. tłumaczyć co to uefi i jak do niego wejść. One dość szybko się od tego odbiją. Bo linuks to nie windows i korzysta się z tego inaczej. A niektórzy (w tym dziennikarze czy jutuberzy technologiczni) pokazują linuksa jako darmowego windowsa.
Przerzucił bym sie całkowicie na linuxa gdyby gry na linuxa byly robione tak zeby dzialaly bez emulatorow typu wine itd ect bo spadek.fps zbyt duzy jak dla mnie a jak by wygladaly lepiej jak na windows to mrugniecie oka i jestem na linux😊
No już sporo gier tak działa! I to działa naprawdę wyśmienicie 😁 Zobacz jak SteamDeck sobie radzi, to przecież Linux.
@@TechManiacHD😯
@@TechManiacHDo kurde az tak juz sie rozwineoo fajnie chyba z 6 lat nie tykałem linuxa he he sobie obczaje nie zebym byl koksem linuxa ale podstawowa wiedza pozwala mi.na w miare przyzwoite korzystanie z linuxa
Część gier pracuje sporo wydajniej na Linuxie. Ten sam laptop na Linuxie VS Windows też potrafi działać sporo dłużej ze względu na niższe zużycie energii... No jest sporo plusów, ale minusów też nie brakuje xD
Kwestia tego czy masz Nvidie czy Amd w kompie, na Nvidi masz spadek o 10-15 % średnio jak chodzi o fps, natomiast jak masz karte od czerwonych masz wzrost fpsów o te 10 % w stosunku do windowsa, steam i jego proton (która nie jest emulatorem ale warstwą tłumaczeń) pozwala bez problemu już odpalać gry lub nawet instalatorki exe, jak głównym celem są gry to polecam ci Dystro CachyOS (jeżeli chcesz coś co bazuje na Archu i Nvidie) a jak tylko gry to Bazzite jest super systemem, czasem trzeba się bawić jeżeli gra jest poza steamem, ale nawet wowa zainstalowałem tak że poprzez steama dałem instalator Battleneta, potem dodałem zainstalowanego battleneta do steama dałęm proton experymentalny i już gry z battleneta instalują się tak samo jak na windowsie i działają cudownie
Cały czas skaczę pomiędzy Manjaro kde, kubuntu, a POPos. Wszystkie lubię, ale coraz bardziej idę w stronę kubuntu i popos ponieważ są oparte na debianie tak samo jak komputery SBC takie jak raspberry, których też caraz częściej używam.
No to jesteś człowiekiem, którego szukam. Czemu Kubuntu VS Manjaro z KDE? Co bardziej za nim przemawia?
Ja też używałem miesiąc manjaro ale przeszedłem na popos. Ponieważ arch ciągle się psuł i komendy nie działały, to była mordęga. To że arch uczy bólu to nie mit. Na popos wszystko działa jak powinno, ale zmieniłem de na kde, nie lubię gnome. I taka konfiguracja jest idealna.
@@TechManiacHD
Gnome też nigdy do mnie nie przemawiał. OK, dzięki. Zapamiętam.
@ Ogólnie bardziej podoba mi się KDE, ale ta wersja Cosmic z POPos jakoś mnie bardzo kusi i też całkiem do mnie przemawia. A manjaro jest na plus, bo na ogół jest bardziej wydajny na słabszych komputerach, chociażby UA-cam lepiej działa, mniej gubi klatek w Manjaro niż na innych, które testowałem. Ale czasem denerwuje mnie jego obsługa i inne potrzebne komendy niż w systemach opartych na debianie, który jakby nie patrzeć jest bardziej popularny. Coś za coś. Ale to jest piękne, że mamy wybór.
mam zorins os polecam na starsze komputery
Paweł prosimy o film w drugą stronę :) bo my już na Linuxach.
👍
Nadal po 3 latah używam Linux Mint i tak naprawdę nie zmienienie go na iną dystrybucję bo już ją znalazłem
Fajnie, że jest już pierwszy komentarz od aktualnego użytkownika. Liczę na Twoje wsparcie w komentarzach, odpowiadając pozostałym zaciekawionym ;)
polecam serdecznie zorin os pod vmware bo nie trzeba bawic sie z driverami
a i kde plasma jest dobrze przetlumaczone na polski w odroznieniu od wiekszosci innych de
Kolejny odcinek o WSL2
Dla czego MS ma serwery na Linuxie XD
Żeby działały 😂
@@TechManiacHD 🤣🤣🤣
Dzienkuje serio poczebowałem szyfrowana 10:13 do mojch backups dyskuf :)
Linuks to system jak każdy inny.
I use arch btw
@Nazwatonazwa Mam pytanie
Dlaczego korzystasz z archa poza tym że możesz pisać (I use arch btw)?
@bez_ryzyka lekki szybki niezawodny mma pelna kontrole i sam go buduja pod moje preferencje
@Nazwatonazwa jakiego srodowiska graficznego uzywasz
@@ArturW976 hyprland kiedys teraz plasma
Don't get too close! It's open source!
Mój faworyt to ZorinOS
kiedys bawilem sie ubuntu
Kubuntu ładniejsze ;)
TMHD
👍
ja mam widows home ;]
Tylko arch
najlepszy jest dualboot lub gpu pass do vmki dla gier, windows jest dla noobów.
Pierwszy hehe
czy na pytanie "po chj" odpowiesz: "żeby stać sie lepszym"?
jakie skile posiąde klikając ikonki w linuksie ktore przydadzą sie w życiu.
tylko błagam, nie p..rdol, ze bede umiał robić "rodżne rzeczy w linuksie" bo to k. wiem... tylko po CHJ? dla łbów aspergerów używanie linuxa to taki sam flex jak dla bydląt ajfon - nic z tego nie wynika
A dla zwykłych ludzi ktorzy pisza coś w wordzie, nak..riwją w komórkach excela czy dla graczy lub oglądaczy jutuba po co jest potrzebny linux?
wraz z pogarszającym się stanem windowsa linux staje się coraz to bardziej atrakcyjną opcją właśnie dla ludzi co klikają w wordzie i przeglądarce i nie są ogarnięte a ogarnięci będą mieli spokój z byciem pomocą techniczną. system jest lekki więc się nadaje na lekko starszy sprzęt więc nie trzeba być konsumentem kupującym nowy syf, pracuje spokojnie w tle i nie zmieni ci ustawień więc edge nie zacznie otwierać plików pdf i nie zaktualizuje się sam bez pozwolenia więc nie trzeba lecieć do ciotki bo jej windows jakiś inny teraz jest, można go zautomatyzować, np można dla członka rodziny który nie jest ogarnięty w komputer ustawić automatyczne aktualizacje oprogramowania w tle oraz taka osoba zostanie ochroniona przed wirusami bo nie pobierze głupot, sam fakt walki z systemem wielkich korporacji i ich nadużywaniem użytkowników, nie nie założę konta microsoft nie nie włączę synchronizacji onedrive, nie nie kupię microsoft 365. jak chce się być bydłem to nikt nie zabrania ale warto znać alternatywy i wiedzieć jak używanie komputera może wyglądać i nie być ciemnym, tak to tylko klikanie w ikony jak w każdym innym systemie ale diabeł tkwi w szczegółach. zaznać spokoju na windowsie też można ale nie ironicznie wymaga to więcej roboty inż nauczyć się innego systemu. o benefitach dla poweruserów i prywatności to nawet nie będę się rozgadywał bo to by były kolejne paragrafy.
@@擻tona tekstu która można podsumować: p.. rdolenie farmazonów. To tak jakbyś przekonywał ludzi, że rower na kołach 27,5 cała jest o niebo lepszy od tego na 26 calowych.
@@andr27 nie wiem gdzie te farmazony ale niech ci będzie, pozdrawiam.
@擻 przecież te tony bzdur można kontrować zdanie po zdaniu. Wyjaśnić cie jak dziecko. Szkoda paluchów na stukanie.
Mint, Ubuntu, Pop_OS - to wszystko DEBIAN
Taa ludzie pobierają z Torre... a tu ktoś będzie sprawdzał integralność płków i czy nie zostały pliki zmodyfikowane... xD , LinuxMint jest super bo można go uruchomić z pendrajwa i to bez instalacji ale , ale linuxy nigdy nie będą popularne, bo ? , no to zaktualizuj np. Chroma pod linuxsem albo zainstaluj modem 3G/4G z USB , czy ten proces instalacji jest podobny do tego z Win ? , nie ? , to linux nigdy nie zdobędzie więcej niż kilka % użytkowników.
No wiesz... Tak niby wypada, ale promil to robi xD
Nie prawda, wszystko masz w centrum oprogramowania. Sterowniki do modemu normalnie działają w protokole pnp. Fakt jest parę chipów z którymi ma problem ale jest to do ogarnięcia
chcesz być boss to zainstaluj i używaj Temple OS