Köszönöm a videót, Tovább erősítette a meggyőzödésem, hogy ne fektessek ezekbe a megtakarítási formákba. Mire oda jutnék, hogy a nyugdíj korhatárt elérjem lesz minimum vagy 72 év Magyarországon, ugye ez elkerülhetetlen, mint tudjuk. 3 éve tettem le az MNB vizsgám, helyezkedtem el a szektorban, ami után tisztán láttam ezeknek a megtakarításoknak a magas költségeit, számomra értelmetlenségét. Véleményem szerint az ETF piaccal sokkal jobban jár egy kis befektető, illetve ha hitelképes akkor saját ingatlanvagyon építésével. Az ehhez kapcsolodó KO kritérium videó nagyon tetszett ! Köszi, Csongor
És ETF piac esetén ha worst case scenario pont amikor 60x évesen kivennéd a pénzed jönne egy újabb 2008 akkor egy jól diverzifikált portfólióval lehet annyira porlasztani a kockázatot és a veszteséget, hogy jól gyere ki belőle?
Szia! Szerintem a NYESZ-nél egy elég fontos dolgot, hagytál ki, még pedig azt, hogy mivel csak forintban tudsz befektetni, így az értékpapírszámlához való hasonlítása eléggé erős, hiszen így erősen korlátozva van, hogy milyen papírokba tudsz fektetni: csak a BÉT-en elérhető részvények, etf-ek vannak, az pedig elég karcsú, hiába van megfelelő pénzügyi tudatosságod. Majd ha eurónk lesz (talán pont nyugdíjas korunkra megéljük ezt is).
Szia! Valami nem stimmel. Hogy kell érteni az "Önkéntes Nyugdíjpénztári költségek a befizetett díj százalékában" című táblázatot? Példa kedvéért ott van hogy: Allianz 750.000 ft -os éves befizetésnél 2,68%. Ez hogy jön ki? Ez így nagyon sok, és félrevezető. Ha megnézem az MNB TKM keresőjében ugyanezt akkor ott a legdrágább Allianz ÖNYP portfolio a Kockázatvállaló is csak 1,59% az átlag éves költség TKM 10 éves időtávon. A TKM 20 éves távon meg már csak éves átlag 1,07%. A táblázat az első évre vonatkozó költséget tünteti fel? A költség folyamatosan csökken a nyugdíjbavonulás időpontjáig, érdemes így összehasonlítani más termékekkel. Persze még így is drágább mint a NYESZ pl., de a Nyugdíjbiztosításnál fényévekkel jobb az ÖNYP. Csak a korrektség miatt..
Szia! Őszinte leszek, az MNB TKM számítását sosem értettem az ÖNYP esetében, de ha megnézed az Allianz honlapját, akkor ott van, hogy az adott éves befizetésekből mennyit vonnak e működési tartalékba. Ha összeadod a sávokat, akkor kijön 2,68%. Ezt minden éves befizetésből levonják, szóval nem csökken az idő múlásával. www.allianz.hu/hu_HU/penztarak/penztarak-tagoknak.html#tagdijfizetes-nyugdijpenztar A TKM szerintem ebben az esetben az alapkezelési díjhoz hasonló költség lehet, de utána nézek majd jobban. Üdv, Ádám
@@Moneyvlog Ez csak az éves befizetésekre vetített költség, késöbb 10-20 éves távon az összegyűlt (nagyösszegű ) befefektetett vagyonra vonatkozó egyre csökkenő vagyonarányos alapkezelői díj miatt az éves átlag költség az egészre vetítve minden költséget beleszámolva már csak 1% körüli. Evvel és így számol szerintem az MNB Teljes Költségmutatója. Köszönöm ha utánanézel.
@@sanityindustries ezt értem teljesen és ebben igazad van, hogy ez így működik. De a működési költség esetében ez nem így van. Ha van 20 év alatt x Ft befizetésem, legyen a matek egyszerű kedvéért 20 éven át éves 750 ezer Ft, az 15 millió, amiből ha minden évben levesznek a befizetésből 2,68%-ot, akkor a teljes befektetett összegre vetített költség nem csökken, mert a teljes 15 milliónak kifizettem a 2,68%-at. A csökkenés csak akkor lehetne, ha a hozamok által okozott nyereséget is beleveszem a vagyonérték meghatározásába, amit pedig nem szabad TKM számítás esetében. Szóval a befektetett vagyon arányában nem csökken a költség. Üdv, Ádám
@@Moneyvlog www.erstenyugdijpenztar.hu/nyptkm Ha jól értem akkor ezt így nem olyan egyszerű összehasonlítani máshogy jelentkeznek a költségek a különböző termékeknél és itt az ÖNYP-nél ez inkább valamiféle TKM(nyp) hozamveszteséget jelent. (Hogy jól összehasonlíthatóak legyenek a Nyugdíjbiztosítással pl.) Ennyi % -os éves hozamra van szükség, hogy a megtakarítás a költségek levonása után se legyen veszteséges Tehát ezt lehet szembeállítani a jövőbeni elvárt éves hozammal, kvázi abból levonva ezt a "költséget" jön ki hogy mennyi lesz a hozamunk.. ha jól értem. Mindenesetre mindenhol az látszik hogy csökken a TKM az idő előrehaladtával ÖNYP esetében. bank360.hu/onkentes-nyugdijpenztar
Kedves Ádám! Először is, köszönöm szépen a videót! Izgalmas és praktikus volt a számomra: volt olyan információ, amelyet már én is ismertem, míg más nekem új infóként szolgált. A nyugdíjjal kapcsolatban 2 témával kapcsolatban lennének kérdéseim: az egyik szakmai-termékes, míg a másik egy személyes-munka tapasztalat. 1. Melyik pénzügyi céget javasolnád az ÖNYP-vel/a NYESZ-szel/a nyugdíjbiztosítással kapcsolatban, ha minden fontos szempontot figyelembe vesszünk (pl. költség, hozam)? Tudom, hogy ez egy nehéz kérdés, de én bízom a pénzügyi szaktudásodban, hogy tudsz erre érdemi választ nekem adni... 2. Van egy olyan női ügyfelem (nevet nem fogok írni, de fontos információ róla, hogy: idén tölti be a 54. életévét; jelenleg középiskolai tanárként dolgozik; 34 év munkaviszony van mögötte és mindig fizetett nyugdíjjárulékot), akivel volt 2 online találkozóm a vezetőmmel együtt idén januárban. Kiderült ezeken a találkozókon, hogy Ő szeretne a meglévő ÖNYP-je (Első Rendőri Kiegészítő Nyugdíjpénztár, aminél általában - és nem mindig - 5000 Ft-ot fizet be havonta; ennél 2015-ben lett tag) és a majdani állami nyugdíja mellé még egy "harmadik pillért" is. Fontos még tudni, hogy van Neki egy kockázati életbiztosítása is (CIG Pannónia Bárka - 6500 Ft/hó). Épp ezért, a vezetőm a második találkozón egy Signal Nyugdíj Tervet + Signal Okosvédelmet ajánlott Neki, mivel így nemcsak lenne egy új nyugdíj pilllére (habár még a vezetőm azt is javasolta Neki, hogy azt az 5000 Ft-ot is inkább a nyugdíjbiztosításra fordítsa és ne az ÖNYP-re), hanem még a régi kockázati életbiztosítását is ki tudjuk Neki váltani egy jobb és olcsóbb konstrukcióra. Azt mondta Ő Nekünk, hogy majd legkésőbb márciusban szeretne szerződni velünk. Viszont a március már elmúlt és "nagy a csönd" Nála... Ezenkívül, 2 számára "aggodalomra okot adó" tény még kiderült, amit Ő írt vagy mondott Nekünk: szkeptikus a biztosítókkal kapcsolatban, hogy a 65. születésnapjakor (vagy az Ő esetében akár már a 40 munkaviszonynál pár éven belül) megkapja azt az összeget, amelyet mi kalkuláltunk Neki; valamint szerinte a nyugdíjbiztosítással szemben az ÖNYP-nél nincs (vagy csak minimális) a kötelező befizetés, aminél előbbbi "kényelmetlen" lenne a számára, ha havonta kellene mindig fizetni (+aggódik, ha netán nem tudná fizetni nyugdíjbiztosítást pl. munkanélküliség vagy betegállomány miatt). Ezek után szerinted mi lehet az oka annak, hogy ezen még mindig gondolkodik az ügyfelem és nem tudom Vele megkötni a nyugdíjbiztosítást? Ha Te lettél volna a vezetőm helyében, mit javasoltál/melyik nyugdíj megtakarítást tanácsoltad volna a női ügyfelemnek? Előre is köszönöm szépen a válaszodat!
Szia Szabi! Nagyon köszönöm, örülök ha hasznos volt a videó :) hogy mi lehetett az ügyfeleddel az jó kérdés, nagyon sok olyan pont lehet, ahol elhasalt az ügylet. Lehet nem volt megfelelő az igényfelmérés, nem alakult ki a bizalom, túl agrsssziv volt az értékesítés, szóval passz. Viszont 1-2 észrevétel. 1. A Bárka nem egy régi rossz kocka élet, hanem az egyik legolcsóbb ilyen termék a piacon, nehéz lesz díjban megverni. 2. 10 évvel a nyugdíj előtt, pláne ha sanszos a korkedvezményes nyugdíj, nem biztos hogy megéri a meglévő ONYP-t nyugdíjbiztosításra cserélni. Ahogy a videóban is mondtam, a nyugdíjbiztosítás inkább 15 évtől éri meg. Üdv, Ádám
Szia kérdésem az lenne hogy nyugdíj biztosításnál mi van akkor ha most rendelkezek egy ilyen termékkel és ügy igényeltem hogy már előtte 70% egészség károsodásom volt és fent is áll ilyenkor is kilehet bármikor venni a pénzt stb előre is köszönöm
Szia Dominik! Amennyiben az egészségkárosodás eléri a 40%-ot vagy még többet, akkor Te tudod eldönteni hogy szeretnéd-e igényelni a benn lévő pénzt, vagy pedig folytatod. Szóval nem muszáj abbahagyni. Ha viszont már a megkötés előtt fenn állt az egészség károsodás akkor viszont nem lehet felvenni, csak nyugdíjba vonuláskor. Üdv, Ádám
Ha van egy kicsi sütni valója az embernek akkor én biztos hanyagolnám ezeket. Egy közönséges TBSZ számla tudja az adómentességet és nem kell extrém hosszútávon (10+ év) elköteleződni, az 5 év még egy belátható időtáv. Az adő jóváírások pedig eltörpülnek a magas költségek miatt hosszútávon, a bünti 20%ról nem is beszélve.
Köszönöm a videót,
Tovább erősítette a meggyőzödésem, hogy ne fektessek ezekbe a megtakarítási formákba.
Mire oda jutnék, hogy a nyugdíj korhatárt elérjem lesz minimum vagy 72 év Magyarországon, ugye ez elkerülhetetlen, mint tudjuk.
3 éve tettem le az MNB vizsgám, helyezkedtem el a szektorban, ami után tisztán láttam ezeknek a megtakarításoknak a magas költségeit, számomra értelmetlenségét.
Véleményem szerint az ETF piaccal sokkal jobban jár egy kis befektető, illetve ha hitelképes akkor saját ingatlanvagyon építésével.
Az ehhez kapcsolodó KO kritérium videó nagyon tetszett !
Köszi,
Csongor
Szia Csongor! Nagyon köszönöm, örülök ha hasznos volt :) üdv, Ádám
És ETF piac esetén ha worst case scenario pont amikor 60x évesen kivennéd a pénzed jönne egy újabb 2008 akkor egy jól diverzifikált portfólióval lehet annyira porlasztani a kockázatot és a veszteséget, hogy jól gyere ki belőle?
Nagyon szuper volt ez az összefoglaló! 😊
Szia! Szerintem a NYESZ-nél egy elég fontos dolgot, hagytál ki, még pedig azt, hogy mivel csak forintban tudsz befektetni, így az értékpapírszámlához való hasonlítása eléggé erős, hiszen így erősen korlátozva van, hogy milyen papírokba tudsz fektetni: csak a BÉT-en elérhető részvények, etf-ek vannak, az pedig elég karcsú, hiába van megfelelő pénzügyi tudatosságod. Majd ha eurónk lesz (talán pont nyugdíjas korunkra megéljük ezt is).
Jó lett volna, ha 10 éve készül ez a videó :D
Szia!
Valami nem stimmel. Hogy kell érteni az "Önkéntes Nyugdíjpénztári költségek a befizetett díj százalékában" című táblázatot? Példa kedvéért ott van hogy: Allianz 750.000 ft -os éves befizetésnél 2,68%. Ez hogy jön ki? Ez így nagyon sok, és félrevezető. Ha megnézem az MNB TKM keresőjében ugyanezt akkor ott a legdrágább Allianz ÖNYP portfolio a Kockázatvállaló is csak 1,59% az átlag éves költség TKM 10 éves időtávon. A TKM 20 éves távon meg már csak éves átlag 1,07%. A táblázat az első évre vonatkozó költséget tünteti fel? A költség folyamatosan csökken a nyugdíjbavonulás időpontjáig, érdemes így összehasonlítani más termékekkel. Persze még így is drágább mint a NYESZ pl., de a Nyugdíjbiztosításnál fényévekkel jobb az ÖNYP.
Csak a korrektség miatt..
Szia! Őszinte leszek, az MNB TKM számítását sosem értettem az ÖNYP esetében, de ha megnézed az Allianz honlapját, akkor ott van, hogy az adott éves befizetésekből mennyit vonnak e működési tartalékba. Ha összeadod a sávokat, akkor kijön 2,68%. Ezt minden éves befizetésből levonják, szóval nem csökken az idő múlásával.
www.allianz.hu/hu_HU/penztarak/penztarak-tagoknak.html#tagdijfizetes-nyugdijpenztar
A TKM szerintem ebben az esetben az alapkezelési díjhoz hasonló költség lehet, de utána nézek majd jobban. Üdv, Ádám
@@Moneyvlog
Ez csak az éves befizetésekre vetített költség, késöbb 10-20 éves távon az összegyűlt (nagyösszegű ) befefektetett vagyonra vonatkozó egyre csökkenő vagyonarányos alapkezelői díj miatt az éves átlag költség az egészre vetítve minden költséget beleszámolva már csak 1% körüli. Evvel és így számol szerintem az MNB Teljes Költségmutatója.
Köszönöm ha utánanézel.
@@sanityindustries ezt értem teljesen és ebben igazad van, hogy ez így működik. De a működési költség esetében ez nem így van. Ha van 20 év alatt x Ft befizetésem, legyen a matek egyszerű kedvéért 20 éven át éves 750 ezer Ft, az 15 millió, amiből ha minden évben levesznek a befizetésből 2,68%-ot, akkor a teljes befektetett összegre vetített költség nem csökken, mert a teljes 15 milliónak kifizettem a 2,68%-at. A csökkenés csak akkor lehetne, ha a hozamok által okozott nyereséget is beleveszem a vagyonérték meghatározásába, amit pedig nem szabad TKM számítás esetében. Szóval a befektetett vagyon arányában nem csökken a költség. Üdv, Ádám
@@Moneyvlog
www.erstenyugdijpenztar.hu/nyptkm
Ha jól értem akkor ezt így nem olyan egyszerű összehasonlítani máshogy jelentkeznek a költségek a különböző termékeknél és itt az ÖNYP-nél ez inkább valamiféle TKM(nyp) hozamveszteséget jelent. (Hogy jól összehasonlíthatóak legyenek a Nyugdíjbiztosítással pl.)
Ennyi % -os éves hozamra van szükség, hogy a megtakarítás a költségek levonása után se legyen veszteséges
Tehát ezt lehet szembeállítani a jövőbeni elvárt éves hozammal, kvázi abból levonva ezt a "költséget" jön ki hogy mennyi lesz a hozamunk.. ha jól értem. Mindenesetre mindenhol az látszik hogy csökken a TKM az idő előrehaladtával ÖNYP esetében.
bank360.hu/onkentes-nyugdijpenztar
Kedves Ádám! Először is, köszönöm szépen a videót! Izgalmas és praktikus volt a számomra: volt olyan információ, amelyet már én is ismertem, míg más nekem új infóként szolgált. A nyugdíjjal kapcsolatban 2 témával kapcsolatban lennének kérdéseim: az egyik szakmai-termékes, míg a másik egy személyes-munka tapasztalat.
1. Melyik pénzügyi céget javasolnád az ÖNYP-vel/a NYESZ-szel/a nyugdíjbiztosítással kapcsolatban, ha minden fontos szempontot figyelembe vesszünk (pl. költség, hozam)? Tudom, hogy ez egy nehéz kérdés, de én bízom a pénzügyi szaktudásodban, hogy tudsz erre érdemi választ nekem adni...
2. Van egy olyan női ügyfelem (nevet nem fogok írni, de fontos információ róla, hogy: idén tölti be a 54. életévét; jelenleg középiskolai tanárként dolgozik; 34 év munkaviszony van mögötte és mindig fizetett nyugdíjjárulékot), akivel volt 2 online találkozóm a vezetőmmel együtt idén januárban. Kiderült ezeken a találkozókon, hogy Ő szeretne a meglévő ÖNYP-je (Első Rendőri Kiegészítő Nyugdíjpénztár, aminél általában - és nem mindig - 5000 Ft-ot fizet be havonta; ennél 2015-ben lett tag) és a majdani állami nyugdíja mellé még egy "harmadik pillért" is. Fontos még tudni, hogy van Neki egy kockázati életbiztosítása is (CIG Pannónia Bárka - 6500 Ft/hó). Épp ezért, a vezetőm a második találkozón egy Signal Nyugdíj Tervet + Signal Okosvédelmet ajánlott Neki, mivel így nemcsak lenne egy új nyugdíj pilllére (habár még a vezetőm azt is javasolta Neki, hogy azt az 5000 Ft-ot is inkább a nyugdíjbiztosításra fordítsa és ne az ÖNYP-re), hanem még a régi kockázati életbiztosítását is ki tudjuk Neki váltani egy jobb és olcsóbb konstrukcióra. Azt mondta Ő Nekünk, hogy majd legkésőbb márciusban szeretne szerződni velünk. Viszont a március már elmúlt és "nagy a csönd" Nála... Ezenkívül, 2 számára "aggodalomra okot adó" tény még kiderült, amit Ő írt vagy mondott Nekünk: szkeptikus a biztosítókkal kapcsolatban, hogy a 65. születésnapjakor (vagy az Ő esetében akár már a 40 munkaviszonynál pár éven belül) megkapja azt az összeget, amelyet mi kalkuláltunk Neki; valamint szerinte a nyugdíjbiztosítással szemben az ÖNYP-nél nincs (vagy csak minimális) a kötelező befizetés, aminél előbbbi "kényelmetlen" lenne a számára, ha havonta kellene mindig fizetni (+aggódik, ha netán nem tudná fizetni nyugdíjbiztosítást pl. munkanélküliség vagy betegállomány miatt). Ezek után szerinted mi lehet az oka annak, hogy ezen még mindig gondolkodik az ügyfelem és nem tudom Vele megkötni a nyugdíjbiztosítást? Ha Te lettél volna a vezetőm helyében, mit javasoltál/melyik nyugdíj megtakarítást tanácsoltad volna a női ügyfelemnek? Előre is köszönöm szépen a válaszodat!
Szia Szabi! Nagyon köszönöm, örülök ha hasznos volt a videó :) hogy mi lehetett az ügyfeleddel az jó kérdés, nagyon sok olyan pont lehet, ahol elhasalt az ügylet. Lehet nem volt megfelelő az igényfelmérés, nem alakult ki a bizalom, túl agrsssziv volt az értékesítés, szóval passz.
Viszont 1-2 észrevétel.
1. A Bárka nem egy régi rossz kocka élet, hanem az egyik legolcsóbb ilyen termék a piacon, nehéz lesz díjban megverni.
2. 10 évvel a nyugdíj előtt, pláne ha sanszos a korkedvezményes nyugdíj, nem biztos hogy megéri a meglévő ONYP-t nyugdíjbiztosításra cserélni. Ahogy a videóban is mondtam, a nyugdíjbiztosítás inkább 15 évtől éri meg. Üdv, Ádám
@@Moneyvlog Rendben és köszönöm szépen a válaszodat! Viszont az első kérdésemre is tudnál nekem válaszolni? Előre is köszönöm szépen!
Szia! A pár éve belengetett nyugdíjkötvény igéret marad?
Szia Péter! Egyelőre nagy a csend róla, szerintem még egy ideig így is marad. Üdv, Ádám
Szia kérdésem az lenne hogy nyugdíj biztosításnál mi van akkor ha most rendelkezek egy ilyen termékkel és ügy igényeltem hogy már előtte 70% egészség károsodásom volt és fent is áll ilyenkor is kilehet bármikor venni a pénzt stb előre is köszönöm
Szia Dominik! Amennyiben az egészségkárosodás eléri a 40%-ot vagy még többet, akkor Te tudod eldönteni hogy szeretnéd-e igényelni a benn lévő pénzt, vagy pedig folytatod. Szóval nem muszáj abbahagyni. Ha viszont már a megkötés előtt fenn állt az egészség károsodás akkor viszont nem lehet felvenni, csak nyugdíjba vonuláskor. Üdv, Ádám
Ha van egy kicsi sütni valója az embernek akkor én biztos hanyagolnám ezeket. Egy közönséges TBSZ számla tudja az adómentességet és nem kell extrém hosszútávon (10+ év) elköteleződni, az 5 év még egy belátható időtáv. Az adő jóváírások pedig eltörpülnek a magas költségek miatt hosszútávon, a bünti 20%ról nem is beszélve.