Siema. Pracuję "dziesiat" lat w fachu....najpierw jako elektryk, później jako automatyk by skończyć jako programista. Teoria teorią...wiadomo, izolacja, sprzęt, marka. Knipex, Wiha, Wera, Haupa....itd, prawda jest taka, że na budowie to wszystko zaraz trafia w gips, zaprawę i całą resztę tego budowlanego tałatajstwa. Dokładnie to sama zdarza się podczas pracy, bardziej mi znanej....utrzymanie ruchu - smary, oleje, pył...często pochodzenia metalicznego. Prawda jest taka, że większość....90proc...awarii obsługuje się dwoma...trzema śrubokrętami i plaskoszczypami. Oczywiście, nie neguje potrzeby posiadania sprzętu....sam mam tego tyle, że mógłbym sprzedawać, jednak podstawa to wiedza. Żaden, nawet najlepszy śrubokręt nie uratuje nas, podczas błędów, przed porażeniem. Żadna praska, nie zwalnia nas od myślenia. Niestety żyjemy w czasach, gdzie ludzie myślą że kupują narzędzia, które same za nas zrobią....tak oczywiście nie jest. Co z tego, że ktoś zainwestuje np. w super drogiego Fluke z milionem bajerów....skoro nie ma nawet pojęcia jak obsługiwać najtańszego chińczyka. Nie jest to negatywna opinia dotycząca tego filmu, wręcz przeciwnie. Temat 100 procent na plus, jednak o ile lutowanie taśm LED, to temat do ogarnięcia na już dla laika, to jednak nad pracami poważniejszymi bym się zastanowił.....zwłaszcza jeżeli ktoś ma tylko narzędzia a nie ma pojęcia. Dlatego na starcie zabrakło mi zachęty, żeby jednak zrobić podstawową wiedzę....tym bardziej że koszt egzaminu nie jest wielki.
Nie rozumiesz po co nagrywa Krzysiek te odcinki. Chodzi o to ze ktos kto bierze sie za jakikolwiek remont musi byc ciut madrzejszy od szympansa po trepanacji czaszki niestety jak ktos jest debilem nie zrobi nic, przerosnie go glupi wkretak do srub ;). On nagrywa ten filmik by pokazac ewentualne narzedzia ktore moga sie przydac jak zajmujesz sie takimi remontami. Do przelozenia gniazdka nie tdzeba studiow z mechatroniki ale jakis srubokret i obierak do kabli by sie przydal by dolozyc jakies gniazdko czy zamontowac lampe i tyle. To nie filmik pokazujacy co trzeba miec by robic pd zera nowoczesna instalacje w domu i budynkach uzytecznosci publicznej. To filmik by pokazac co kupic by podlaczyc takie pierdoly by nie wolac typa ktory skasuje cie 500 zl za to ;). Wiadomo ze przy pradzie trzeba uwazac ale to jest dobre bo to selekcja naturalna ;)
@@aloegarten. to jest bardzo proste. Same narzędzia nie czynią cię elektrykiem. Pamiętaj że możesz spowodować pożar, kogoś lub siebie zabić. W elektryce nie liczą się narzędzia, w elektryce liczy się wiedza.
@@pedzacysedes1678 Święte słowa!!! Ja jakbym miał nosić przy sobie te wszystkie graty co zachwalają w internetach, to po 30 latach jako elektryk miałbym kręgosłup do wymiany i łapy jak u szympansa. Ostatnio wziąłem takiego miglanca jako podwykonawcę i miał TRZY ściągaczki do izolacji (noża nie umiał używać) i 500 gniazd go niestety pokonało 🤣
Z tego co mi brakowało: - marker :p - klucze do szaf - wkrętak do złączek sprężynowych - a brak dobrego wkrętaka potrafi naprawdę popsuć pracę z takimi złączkami :p
Jeszcze bym proponował odcinek "Podstawowe narzędzia dla każdego" czyli taki must have, który powinien mieć hydraulik, elektryk itd. Ja np. jako elektryk faktycznie mam torbe z takimi narzędziami jak w filmie, ale na robote biorę jeszcze skrzynię Qbrica z wiertarką, szlifierką, młotkiem, nożem czy poziomicą ;)
Warto podkreślić żeby w zestawie znalazł się wkrętak płasko-krzyżowy SL/PH2 do osprzętu w rozdzielnicy, ułatwia porządne dokręcenie. Oczywiście z dokręcaniem bez przesady, bo każdy producent w karcie podaje z jakim momentem dociągnąć śruby i na przykład Hager typowo ma 2,8 Nm. Fajny materiał 👍
Polecam takie konektory, sam posiadam :) A co do zaciskarek UTP to są dwa typy - klasyczne i do wtyków RJ przelotowych (takich gdzie pojedyncze druty przed zaciśnięciem wychodzą frontem wtyczki, zaciskarka musi je obciąć). A testery są też w wersji z wykrywanie PoE - jak ktoś np. montuje pod kamery.
"strzela jak paznokcie u stóp nieobcinane od pół roku", jeżeli elektryk ma takie pazury to nie potrzebuje noży do obierania izolacji ;-) Narzędzia dobrej jakości, dzięki za prezentację :-)
URRRRWA stary ratujesz mi dupę! Ucze sie tego yebanego lutowania i juz myślałem ze tą gazową lutownice mam zjebaną a chińczyk nawet nie dal instrukcji. Dzieki Tobie udalo sie tą diabelską maszynkę uruchomić 👌👌💪💪💪😍 Pozdrawiam Serdecznie! Piona Mistrzu ✋👊
Pracuje jako elektryk jakieś 14 miesięcy, moim zdaniem trzeba mieć jakąś podstawę która mamy przy pasku. W moim przypadku to: - nóż "tapeciak" - ucinaczki do przewodów (z 2 wgłębieniami nie płaskie) - marker i ołówek - 2 wkrętaki płaskie i 2 krzyżowe - miarą - najzwyklejsza neonówka (próbnik) Ucinaczami i nożem jestem w stanie obrać praktycznie wszystkie przewody. Próbnik zawsze pod ręką, bo lepiej żeby zaświecił on, a nie ja. 🙂 Ed. Nie ma dobrego zestawu na start, każdy musi sobie sam wypracować swoje nawyki narzędziowe. Ja np. uwielbiam moja kaburę toughbuild, mój kolega woli nosić wszystko po kieszeniach.
Mam te wkrętaki i jak przyjdzie dużo kręcenia np montaż osprzętu to przepinanie robi się upierdliwe, już pomijam logikę producentów by musieć użyć 2-3 różnych wkrętaków by zamontować gniazdko do puszki.. nie pokazałeś żadnej obieraczki czołowej która złapie i odizoluje krótkie przewody, duża automatyczna jest spoko ale wymaga trochę miejsca 👍
Witam. Warsztacie można to wszystko mieć ale w terenie na budowie trzeba być mobilnym. Dlatego ilość narzędzi redukuje się do minimum. Obcinaczki boczne do cięcia i obierania żył kilka śrubokrętów komplet mazaków i miernik z brzęczykiem. Noze zwykły i do okrągłych kabli typu jokari. Młotek nie koniecznie zależnie co się robi. Narzędzia do obierania kabla w tym filmie są tylko do kabli okrągłych. Pozdrawiam
8 żyła Ci nie działa, 1-7 sie świeci 8 dioda już nie ;) Wrzuc sobie fabrycznie zarobiony UTP do pokrowca, by mieć wzor/schemat zawsze pod ręką, Ty bardziej że robi się to raz co kilka remontów :) Pozdrawiam, Bardzo treściwie filmiki robisz !
Nie kumam producentów sprzętu. Jak już robią jakieś promocje to niech ta cena z kodem będzie niższa od rynkowej. Zwłaszcza, że nie ma pośredników po drodze, którzy też mają swoje marże. Wziąłem kod produktu najdroższej opalarki ze strony (HT2C552 - 207zł) i sprawdziłem ceny w necie to cenna niższa o ponad 25% (150zł), więc kod na 20% nic nie wnosi.
Z tą ochroną przeciwporażeniową. Jeśli ktoś grzebie w rozdzielni, która JEST po prądem to jest po prostu głupi. Tego się nie robi. Jeśli trzeba, to nawet należy iść do licznika i tam odłączyć całą rozdzielnię. Nie naprawia się nic co jest pod prądem. Czasem diagnozowanie wymaga włączenia zasilania, ale to diagnostyka, nie naprawa. Brakuje mi tu w zestawieniu klasycznej probówki. Paradoksalnie bardzo często się przydaje. Znowu powiedzieć "narzędzia elektryka" to tak jakby powiedzieć "narzędzia lekarza", ale jakiego? Chirurg używa innych narzędzi niż ortopeda czy gastrolog. I tu też można podzielić elektryków na kilka "podtypów". Jedni to monterzy, inni to to serwisanci. Elektronicy to jeszcze inna osobna bajka. I choć pod wieloma względami sprzęt monterów i serwisantów jest zbieżny, to jednak wymogi tej pracy bywają różne. Bo np serwisant rozkręca maszyny w celu ich naprawy. Monter tego nie robi. A maszyny potrafią być dziwnie skonstruowane. Nawet taki drobiazg jak odkręcenie pokrywy, sam miałem taką sytuację że aby odkręcić pokrywę miałem dosłownie 10cm miejsca. Normalny wkrętak się nie mieści, trzeba było użyć wkrętaków krótkich, ale nie ma (a przynajmniej nigdy nie widziałem) wkrętaków krótkich-izolowanych na 1000V. I tu często te krótkie wkrętaki przydają się nawet częściej niż standardowe.
Moim skromnym zdaniem, zabrakło dwubiegunowego wskaźnika napięcia. :) Co do tych bezkontaktowych wskaźników to trzeba pamiętać, że służą tylko do znajdowania fazy/napięcia i nie wolno ich używać do "upewniania się, że napięcia nie ma", bo nie każde i nie zawsze wykryje ;)
Te mierniki w 23:00 to bym producentowi w x wsadził, bo nie wiem kto im dał jakąkolwiek homologację czy znak bezpieczeństwa. Chodzi mi o dokładność - czy jest prąd czy nie ma, czy żyję czy już nie.
nie powiem kto plakal jak pakowal do kontenera, ale jak ktos chce kupic to widze na popularnym portalu aukcyjnym mozna wychaczyc taniej, np lutownica 100 gdzie na ich stronce 150, smieszne
Dokładnie ten kod rabatowy mija się z celem, na allegro sporo taniej większość ich produktów niż u nich na stronie, bardzo kiepska polityka sprzedazowa firmy.
Krzysztofie - a gdzie laik może zdobyć wiedzę o podstawach elektryki. Tak, żeby poznać temat na tyle aby zrobić jakieś podstawowe prace/naprawy w swoim mieszkaniu? Jakieś kursy, książki? Co można polecić?
Najprościej i najlepiej, a na dodatek legalnie - idź na kurs SEP. Obejmuje on kilkanaście godzin wykładu o podstawach elektryki i jest to głównie "kurs BHP elektryka". Po zakończeniu takiego kursu i klepnięciu egzaminu, dostaniesz kwit że legalnie możesz w elektryce grzebać :) . Cena kursu to bodajże poniżej 400zł. Nawet jeśli egzaminu nie zdasz (a jest banalny) to i tak coś z wiedzy urwiesz :P .
@@adams7042 oczywiście uprawnienia i kurs SEP to nie jest "zawód w pigułce" a raczej podstawa podstaw. Coś w stylu "nie lizać brązowych przewodów bo kopnie" haha. Ale np wykładają o tym czym się różni instalacja trójfazowa od jednofazowej. Jak podłączyć gniazdko, wtyczkę, jak działa roznicowka, jak wyłącznik nadpradowy, jak dobierać średnicę przewodu. Że czasem przewód może być "za gruby" i to też może robić problem... A ostatecznie zawsze na kursie SEP możesz się o coś dopytać ;).
Ja uważam że film o niczym. Żeby być elektrykiem to po pierwsze, trzeba zdać szkołę i mieć praktykę w tym zawodzie. A nie gówniane Sep które może kupić każdy. Najważniejsza jest wiedza, znajomość takich praw jak prawo ohma,kirhoffa i wiele innych. Elektryk nie robi tylko ledow 12v . Robi się przylącza w technologii PPN czyli pod napięciem . Film jest dobry, ale dla podrabiańca-elektryka. Nie ma nic o pomiarach, o uziemieniu. Narzędzia nie są istotne bo nie sprzęt lecz technika robi z ciebie zawodnika. Dobry elektryk to poradzi srobokretami z biedronki bo zna fizyczne prawa prądowe . Pozdrawiam prawdziwych elektryków, a nie podrabiańców co mają tylko sep i żadnej wiedzy 👌
Siema. Pracuję "dziesiat" lat w fachu....najpierw jako elektryk, później jako automatyk by skończyć jako programista. Teoria teorią...wiadomo, izolacja, sprzęt, marka. Knipex, Wiha, Wera, Haupa....itd, prawda jest taka, że na budowie to wszystko zaraz trafia w gips, zaprawę i całą resztę tego budowlanego tałatajstwa. Dokładnie to sama zdarza się podczas pracy, bardziej mi znanej....utrzymanie ruchu - smary, oleje, pył...często pochodzenia metalicznego. Prawda jest taka, że większość....90proc...awarii obsługuje się dwoma...trzema śrubokrętami i plaskoszczypami. Oczywiście, nie neguje potrzeby posiadania sprzętu....sam mam tego tyle, że mógłbym sprzedawać, jednak podstawa to wiedza. Żaden, nawet najlepszy śrubokręt nie uratuje nas, podczas błędów, przed porażeniem. Żadna praska, nie zwalnia nas od myślenia. Niestety żyjemy w czasach, gdzie ludzie myślą że kupują narzędzia, które same za nas zrobią....tak oczywiście nie jest. Co z tego, że ktoś zainwestuje np. w super drogiego Fluke z milionem bajerów....skoro nie ma nawet pojęcia jak obsługiwać najtańszego chińczyka. Nie jest to negatywna opinia dotycząca tego filmu, wręcz przeciwnie. Temat 100 procent na plus, jednak o ile lutowanie taśm LED, to temat do ogarnięcia na już dla laika, to jednak nad pracami poważniejszymi bym się zastanowił.....zwłaszcza jeżeli ktoś ma tylko narzędzia a nie ma pojęcia. Dlatego na starcie zabrakło mi zachęty, żeby jednak zrobić podstawową wiedzę....tym bardziej że koszt egzaminu nie jest wielki.
Nie rozumiesz po co nagrywa Krzysiek te odcinki. Chodzi o to ze ktos kto bierze sie za jakikolwiek remont musi byc ciut madrzejszy od szympansa po trepanacji czaszki niestety jak ktos jest debilem nie zrobi nic, przerosnie go glupi wkretak do srub ;). On nagrywa ten filmik by pokazac ewentualne narzedzia ktore moga sie przydac jak zajmujesz sie takimi remontami. Do przelozenia gniazdka nie tdzeba studiow z mechatroniki ale jakis srubokret i obierak do kabli by sie przydal by dolozyc jakies gniazdko czy zamontowac lampe i tyle. To nie filmik pokazujacy co trzeba miec by robic pd zera nowoczesna instalacje w domu i budynkach uzytecznosci publicznej. To filmik by pokazac co kupic by podlaczyc takie pierdoly by nie wolac typa ktory skasuje cie 500 zl za to ;). Wiadomo ze przy pradzie trzeba uwazac ale to jest dobre bo to selekcja naturalna ;)
Gość dzieli się swoim doświadczeniem co może być potrzebne a ty wyskakujesz z monologiem jakimś o doświadczeniu xddddd panie idź pan w chuj
@@aloegarten. to jest bardzo proste. Same narzędzia nie czynią cię elektrykiem. Pamiętaj że możesz spowodować pożar, kogoś lub siebie zabić. W elektryce nie liczą się narzędzia, w elektryce liczy się wiedza.
@@pedzacysedes1678 Święte słowa!!! Ja jakbym miał nosić przy sobie te wszystkie graty co zachwalają w internetach, to po 30 latach jako elektryk miałbym kręgosłup do wymiany i łapy jak u szympansa. Ostatnio wziąłem takiego miglanca jako podwykonawcę i miał TRZY ściągaczki do izolacji (noża nie umiał używać) i 500 gniazd go niestety pokonało 🤣
Z tego co mi brakowało:
- marker :p
- klucze do szaf
- wkrętak do złączek sprężynowych - a brak dobrego wkrętaka potrafi naprawdę popsuć pracę z takimi złączkami :p
Fajne zabawki. Mierniki parametrów sieci i rezystancji izolacji jeszcze polecam mieć
Jeszcze bym proponował odcinek "Podstawowe narzędzia dla każdego" czyli taki must have, który powinien mieć hydraulik, elektryk itd. Ja np. jako elektryk faktycznie mam torbe z takimi narzędziami jak w filmie, ale na robote biorę jeszcze skrzynię Qbrica z wiertarką, szlifierką, młotkiem, nożem czy poziomicą ;)
Warto podkreślić żeby w zestawie znalazł się wkrętak płasko-krzyżowy SL/PH2 do osprzętu w rozdzielnicy, ułatwia porządne dokręcenie. Oczywiście z dokręcaniem bez przesady, bo każdy producent w karcie podaje z jakim momentem dociągnąć śruby i na przykład Hager typowo ma 2,8 Nm. Fajny materiał 👍
Lubie oglądać twoje filmy , fajnie i przejrzyście przekazujesz wiedze , Pozdrawiam.
Witam, dla mnie bardzo przydatny film kompletuje właśnie zestaw podstawowy narzędzi elektrycznych. Dziękuje Pozdrawiam.
Polecam takie konektory, sam posiadam :) A co do zaciskarek UTP to są dwa typy - klasyczne i do wtyków RJ przelotowych (takich gdzie pojedyncze druty przed zaciśnięciem wychodzą frontem wtyczki, zaciskarka musi je obciąć). A testery są też w wersji z wykrywanie PoE - jak ktoś np. montuje pod kamery.
"strzela jak paznokcie u stóp nieobcinane od pół roku", jeżeli elektryk ma takie pazury to nie potrzebuje noży do obierania izolacji ;-)
Narzędzia dobrej jakości, dzięki za prezentację :-)
Mam ten zestaw śrubokrętów. Fajne, dzięki opakowaniu jest porządek. Chociaż uchwyty w środku łatwo się łamią. Za to same śrubokręty robią robotę.
Bardzo mi się podoba ta seria :D pozdrawiam !
ciekawostka, rozdzielnia to pomieszczenie, a aparaturę na szynie th montuje się w rozdzielnicy :)
URRRRWA stary ratujesz mi dupę! Ucze sie tego yebanego lutowania i juz myślałem ze tą gazową lutownice mam zjebaną a chińczyk nawet nie dal instrukcji. Dzieki Tobie udalo sie tą diabelską maszynkę uruchomić 👌👌💪💪💪😍
Pozdrawiam Serdecznie!
Piona Mistrzu ✋👊
Czekamy na kolejne filmy
Pracuje jako elektryk jakieś 14 miesięcy, moim zdaniem trzeba mieć jakąś podstawę która mamy przy pasku. W moim przypadku to:
- nóż "tapeciak"
- ucinaczki do przewodów (z 2 wgłębieniami nie płaskie)
- marker i ołówek
- 2 wkrętaki płaskie i 2 krzyżowe
- miarą
- najzwyklejsza neonówka (próbnik) Ucinaczami i nożem jestem w stanie obrać praktycznie wszystkie przewody. Próbnik zawsze pod ręką, bo lepiej żeby zaświecił on, a nie ja. 🙂
Ed. Nie ma dobrego zestawu na start, każdy musi sobie sam wypracować swoje nawyki narzędziowe. Ja np. uwielbiam moja kaburę toughbuild, mój kolega woli nosić wszystko po kieszeniach.
śrubokrety oklejone tasma izolacyjna sa najlepsze : )
Ściągaczki do izolacji ściągają nie tylko biała izolacje ale z pojedynczych przewodów również 👌
1:45 za to Cię lubię Krzysztof.
Podziwiam i zastanawiam się jak można tyle rzeczy ogarnąć na budowie 🤯
W krajach zachodnich od każdej instalacji, pracy itp jest inna firma. W Polsce żyje dużo "makgajwerów"
@@karolmax5949 W większości do niczego dobrego to nie prowadzi,chociaż wiem z czego to wszystko się wzięło.
Ciekawy odcinek !!
Oj panie Krzysztofie już myślałem że będzie oparzenie tą lutownicą 🥵 proszę pamiętać nie ma żartów z ogniem serio szukałem ani jednego dowcipu 😝
dodaj detektor kabli, zbrojeń i rur w ścianach jakiś przyzwoity do listy
Jak wspominałeś o zaciskarce rj, to do kompletu poleciłbym nóż kronowski (wciskacz LSA) do rozdzielni i gniazdek internetowych.
Mam te wkrętaki i jak przyjdzie dużo kręcenia np montaż osprzętu to przepinanie robi się upierdliwe, już pomijam logikę producentów by musieć użyć 2-3 różnych wkrętaków by zamontować gniazdko do puszki.. nie pokazałeś żadnej obieraczki czołowej która złapie i odizoluje krótkie przewody, duża automatyczna jest spoko ale wymaga trochę miejsca 👍
Witam. Warsztacie można to wszystko mieć ale w terenie na budowie trzeba być mobilnym. Dlatego ilość narzędzi redukuje się do minimum. Obcinaczki boczne do cięcia i obierania żył kilka śrubokrętów komplet mazaków i miernik z brzęczykiem. Noze zwykły i do okrągłych kabli typu jokari. Młotek nie koniecznie zależnie co się robi. Narzędzia do obierania kabla w tym filmie są tylko do kabli okrągłych. Pozdrawiam
Prosta rzecz nie wkładaj łap tam gdzie prąd.Ja w swojej karierze elektryka musiałem robić pod napięciem tylko kilka razy
używam tych wkrętaków ale brak wkrętaka do esów co jest wadą i szybko się wyciera na długo nie starcza kupiłem haupę i jest super
Fajnie fajnie, a miernik "chwilowo" niedostępny. Należy się prowizja od sprzedaży skoro tak pięknie zapasy wyczyszczone ;)
Najważniejsza jest szlifierka i jak najwięcej miedzi
Kod nie działa 😄
Błąd został już naprawiony
8 żyła Ci nie działa, 1-7 sie świeci 8 dioda już nie ;)
Wrzuc sobie fabrycznie zarobiony UTP do pokrowca, by mieć wzor/schemat zawsze pod ręką, Ty bardziej że robi się to raz co kilka remontów :)
Pozdrawiam,
Bardzo treściwie filmiki robisz !
Nie kumam producentów sprzętu. Jak już robią jakieś promocje to niech ta cena z kodem będzie niższa od rynkowej. Zwłaszcza, że nie ma pośredników po drodze, którzy też mają swoje marże. Wziąłem kod produktu najdroższej opalarki ze strony (HT2C552 - 207zł) i sprawdziłem ceny w necie to cenna niższa o ponad 25% (150zł), więc kod na 20% nic nie wnosi.
majster zapomnial o nozu Krona :)
Z tą ochroną przeciwporażeniową. Jeśli ktoś grzebie w rozdzielni, która JEST po prądem to jest po prostu głupi. Tego się nie robi.
Jeśli trzeba, to nawet należy iść do licznika i tam odłączyć całą rozdzielnię.
Nie naprawia się nic co jest pod prądem. Czasem diagnozowanie wymaga włączenia zasilania, ale to diagnostyka, nie naprawa.
Brakuje mi tu w zestawieniu klasycznej probówki. Paradoksalnie bardzo często się przydaje.
Znowu powiedzieć "narzędzia elektryka" to tak jakby powiedzieć "narzędzia lekarza", ale jakiego? Chirurg używa innych narzędzi niż ortopeda czy gastrolog.
I tu też można podzielić elektryków na kilka "podtypów". Jedni to monterzy, inni to to serwisanci. Elektronicy to jeszcze inna osobna bajka.
I choć pod wieloma względami sprzęt monterów i serwisantów jest zbieżny, to jednak wymogi tej pracy bywają różne. Bo np serwisant rozkręca maszyny w celu ich naprawy. Monter tego nie robi. A maszyny potrafią być dziwnie skonstruowane. Nawet taki drobiazg jak odkręcenie pokrywy, sam miałem taką sytuację że aby odkręcić pokrywę miałem dosłownie 10cm miejsca. Normalny wkrętak się nie mieści, trzeba było użyć wkrętaków krótkich, ale nie ma (a przynajmniej nigdy nie widziałem) wkrętaków krótkich-izolowanych na 1000V. I tu często te krótkie wkrętaki przydają się nawet częściej niż standardowe.
Moim skromnym zdaniem, zabrakło dwubiegunowego wskaźnika napięcia. :)
Co do tych bezkontaktowych wskaźników to trzeba pamiętać, że służą tylko do znajdowania fazy/napięcia i nie wolno ich używać do "upewniania się, że napięcia nie ma", bo nie każde i nie zawsze wykryje ;)
Te mierniki w 23:00 to bym producentowi w x wsadził, bo nie wiem kto im dał jakąkolwiek homologację czy znak bezpieczeństwa. Chodzi mi o dokładność - czy jest prąd czy nie ma, czy żyję czy już nie.
Pracuje jako elektryk i dużo rzeczy widziałem ale jak ty obierałeś ten kabel że trafiłeś środkowy palec 😅
nie powiem kto plakal jak pakowal do kontenera, ale jak ktos chce kupic to widze na popularnym portalu aukcyjnym mozna wychaczyc taniej, np lutownica 100 gdzie na ich stronce 150, smieszne
Dokładnie ten kod rabatowy mija się z celem, na allegro sporo taniej większość ich produktów niż u nich na stronie, bardzo kiepska polityka sprzedazowa firmy.
kod nie działa :/
Już działa :)
po wpisaniu kodu : "Ten kupon stracił ważność." :((
Data kuponu została ustawiona na nowo.
Panie Krzysiu: woltów - nie Volt!!!!!!
jeśli zestaw wkrętaków izolowanych nie zawiera między innymi bita PZ/SL to nie nadaje się dla elektryka.
Kod wygasł..
KOT nie działa
Słabo ze kod rabatowy stracił ważność zaledwie dzień po publikacji materiału, natomiast sam materiał na duży +
Nie macie tam szybkozlaczek na led
prawdziwy elektryk ma nóż do tapet i śrubokręt z żaróweczką z castoramy za 7 zł oraz wiertarkę i wiertło 6 mm
A póżniej wpadnie taki i na dzień dobry neutralny odepnie. Było tak kilka razy. Wiedzy nie zasapią narzędzia.
Aha . Nie wspomę o kolorach.
Super film. Chciałem skorzystać z kodu rabatowego ale niestety działa.
Krzysztof widzialem iz uczestniczyleś w ciekawej wycieczce wraz z Luksiem 😁
A widzisz :) cóż za spostrzegawczość :)
Gdzie ja zawędrowałem…
Krzysztofie - a gdzie laik może zdobyć wiedzę o podstawach elektryki. Tak, żeby poznać temat na tyle aby zrobić jakieś podstawowe prace/naprawy w swoim mieszkaniu?
Jakieś kursy, książki? Co można polecić?
Najprościej i najlepiej, a na dodatek legalnie - idź na kurs SEP.
Obejmuje on kilkanaście godzin wykładu o podstawach elektryki i jest to głównie "kurs BHP elektryka". Po zakończeniu takiego kursu i klepnięciu egzaminu, dostaniesz kwit że legalnie możesz w elektryce grzebać :) .
Cena kursu to bodajże poniżej 400zł. Nawet jeśli egzaminu nie zdasz (a jest banalny) to i tak coś z wiedzy urwiesz :P .
@@frutifruti5300 Dzięki. Chyba tak zrobię. Bo czuję się jak bez ręki nie znając choćby trochę elektryki.
@@adams7042 oczywiście uprawnienia i kurs SEP to nie jest "zawód w pigułce" a raczej podstawa podstaw. Coś w stylu "nie lizać brązowych przewodów bo kopnie" haha.
Ale np wykładają o tym czym się różni instalacja trójfazowa od jednofazowej. Jak podłączyć gniazdko, wtyczkę, jak działa roznicowka, jak wyłącznik nadpradowy, jak dobierać średnicę przewodu. Że czasem przewód może być "za gruby" i to też może robić problem... A ostatecznie zawsze na kursie SEP możesz się o coś dopytać ;).
@@frutifruti5300 o to mi chodzi na początek. Nie zamierzam zmieniać zawodu. Ale podstawy elektryki chciałbym ogarniać 👍
@@adams7042 ewentualnie ja chcesz to daj jakiś namiar do siebie to ci opiszę co nieco jak dla przedszkolaka ;)
Ja uważam że film o niczym. Żeby być elektrykiem to po pierwsze, trzeba zdać szkołę i mieć praktykę w tym zawodzie. A nie gówniane Sep które może kupić każdy. Najważniejsza jest wiedza, znajomość takich praw jak prawo ohma,kirhoffa i wiele innych. Elektryk nie robi tylko ledow 12v . Robi się przylącza w technologii PPN czyli pod napięciem . Film jest dobry, ale dla podrabiańca-elektryka. Nie ma nic o pomiarach, o uziemieniu. Narzędzia nie są istotne bo nie sprzęt lecz technika robi z ciebie zawodnika. Dobry elektryk to poradzi srobokretami z biedronki bo zna fizyczne prawa prądowe . Pozdrawiam prawdziwych elektryków, a nie podrabiańców co mają tylko sep i żadnej wiedzy 👌
Dokładnie elektrykiem się rodzisz a nie stajesz
Lepiej Knipex 6w1
Pamiętam jak kabel zasilający obciąłem kabel zasilający upewniali mnie żebym wszystko jest ok to tylko gumy zostały na rękawicach dopiero się uczyłem
Skrzyneczka
TAK, CHCEMY FILM O NARZĘDZIACH INTERNETOWYCH. SEŃKJU 😎🧐🤝🙏👍👌
TAK. CHCEMY I POPROSIMY CO NIECO WIĘCEJ O SKRZYNCE. SEŃKJU 🫡🧐😎👌👍🤝🙏