День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 14 грудня школа НУШ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 гру 2023
  • День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
    26 квітня 1986 року сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. Викиди із пошкодженого реактора тривали 10 днів.
    В атмосферу було викинуто 11 тонн ядерного палива, що спричинило потрапляння в неї 300 мільйонів кюрі радіонуклідів. Для порівняння: атомна бомба, скинута на Хіросіму, це 5 мільйонів кюрі (тобто в 60 разів менше). Вітер розносив небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду. Таким чином 200 видів різних радіонуклідів потрапили в довкілля. Основне забруднення сформували цезій-137, стронцій-90, плутоній-239 і плутоній-240. А також радіоактивний йод-131.
    Вплив катастрофи відчули на собі також Білорусь, Швеція, Норвегія, Польща, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Фінляндія, Велика Британія. За екологічними наслідками аварія переросла у планетарну катастрофу: радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи.
    За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. 30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії.
    Понад 90 тисяч осіб було евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року.
    Близько 2 тисяч трьохсот українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей було забруднено радіоактивними нуклідами.
    200 тисяч квадратних кілометрів - на таку територію поширилася дія радіації. Із них 52 тисячі квадратних кілометрів (тобто четверта частина) - сільськогосподарські землі.
    Прямі та непрямі економічні збитки України внаслідок Чорнобильської катастрофи становлять близько 180 мільярдів доларів.
    Лише завдяки самопожертві ліквідаторів, багато з яких заплатили власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. До ліквідації наслідків аварії було залучені тисячі фахівців різних професій!
    Отримуючи великі дози опромінення, інженери, будівельники, шахтарі, енергетики, водії, військові, лікарі - усі, хто пішов тоді не тільки за наказом, а й за покликом серця, зупинили невидимого і дуже підступного ворога. Працювали вахтовим методом - приїздили одні, отримували максимально допустиму дозу радіації і поверталися, а на зміну приїздили інші. За неповними даними, через чорнобильський майданчик пройшли понад 600 тисяч осіб.
    Було прийнято рішення щодо будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС і вже 30 листопада 1986 р. саркофаг був збудований. А 14 грудня в газеті «Правда» надруковано повідомлення про те, що держкомісією прийнятий в експлуатацію комплекс захисних споруд. Саркофаг споруджений у найкоротший строк - за 206 днів.
    Саме тому 14 грудня наша країна відзначає День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Указ № 945 про встановлення цієї пам’ятної дати підписаний Президентом України Віктором Ющенком 10 листопада 2006 року.
    Ліквідатори Чорнобильської катастрофи - приклад самопожертви та самовідданості. Тож 14 грудня ми низько схиляємо голови перед тими, хто віддав життя, зупиняючи ядерну загрозу, хто відвів біду від прийдешніх поколінь.

КОМЕНТАРІ •