W najbliższą środę znowu będziemy we Wrocławiu! W godzinach 16-19 będziemy czekać w salonie Poszetka przy ul. Św. Mikołaja 73 i podpisywać książki. Warto zamówić zawczasu: 4wymiary.goodidea.archi/ i wybrać ekspresową dostawę - to Radek będzie miał gdzie wpisać dedykację :)
Tak. Środa: Wrocław, salon Poszetki przy św. Mikołaja Czwartek: Katowice, salon Poszetki przy Morcinka Piątek: Kraków, salon Poszetki przy Sukienniczej Za każdym razem będziemy czekać w godzinach 16-19.
Gdy mieszkałam w Katowicach mój wzrok cieszył NOSPR, a gdy we Wrocławiu - NFM. Oba budynki powstały w podobnych latach, są ciekawe z zewnątrz i mają piękne sale o super akustyce.
Według mnie NFM wygląda jak przerośnięty, tani biurowiec - wszystko przez płyty z wyraźnym przerwami między nimi które pokrywają go, szczególnie od strony fosy gdy z brązowawej elewacji "wystaje" żółtawa bryła. Polecam spojrzeć na zdjęcie z czasu kiedy budowano nfm - znacznie lepiej budynek wyglądał w czasie budowy, kiedy był jeszcze nieosłonięty elewacją i widoczna była żelbetowa konstrukcja, więc cały był szary. Do dziś kontrowersyjną decyzją jest umieszczenie wejścia po przeciwnej stronie w stosunku do ulicy, co powoduje że goście muszą obejść cały budynek by do niego wejść.
✰✰🔝 wybitnie wciągający materiał, śpiewająco opowiedziany! stylowy, ponadczasowy projekt. Stefan to potrafił.. widać muzykę. czuć piano i forte! jest klasa! brawo Natalia & Radek! 🎹✨🥂
Byłam kiedyś na koncercie poświęconym budynkowi NFM - prowadzący opowiadał o budynku, o konstrukcji i publiczność miała okazję posłuchać różnych konfiguracji sali. Jeśli kiedyś będziecie mieli okazję być na takim koncercie, to bardzo polecam. W samej głównej sali ciekawe są krzesła, których nóżki są wykorzystywane do rozprowadzania powietrza po sali - pod salą znajduje się pomieszczenie z powietrzem, które jest potem wtłaczane do sali. Samo pomieszczenie jest wyłożone różnymi materiałami. Z tego co mówiono, to najpierw powstał projekt akustyczny, a dopiero potem bryła. Sala jest tak akustyczna, że jako chórzystka musiałam cicho przerzucać kartki partytury, bo słychać na końcu sali ;) Chór czasem też jest wykorzystywany jako miejsce dla widowni - albo można podglądać orkiestrę z tyłu, albo brać udział w koncercie kameralnym i wtedy miejsca na chórze to jedyna publiczność, a muzycy siedzą plecami do całej sali. Pozostałe sale są również oddzielone od głównej bryły, żeby zapewnić dobrą akustykę. Ulica, przy której stoi NFM, ma wytłumione torowisko by drgania jak najmniej się przenosiły na budynek.
Wspaniały film, pan Radosław opowiada fascynująco i aktorsko, wzruszyłam się słuchając o akustyce :-) Miałam okazję być w sali NFM tuż przed otwarciem, kiedy odbywały się tam ostatnie prace, byłam w tym czerwonym pomieszczeniu, ale dopiero teraz wiem do czego zostało wymyślone. NFM to skarb. Oczywiste skojarzenia z salą NOSPR-u, którą uwielbiam. Dziękuję, proszę o więcej.
Zaniemówiłem jak zobaczyłem salę koncertową, bardzo dobrze się prezentuje. Modyfikowana adaptacja akustyczna to już poziom którego się nie spodziewałem 😲
Bardzo dobry odcinek , osobiście uważam że jest to budynek ikona architektury i stylu . Bardzo dużo rzeczy można się dowiedzieć , jeden z najlepszych odcinków w tym roku , duża porcja wiedzy powiedziana w najbardziej przystępny i ciekawy sposób, moja mama mimo że nie interesuje się architekturą jak jej puściłem jeden odcinek wszystko zrozumiała . Macie talent do robienia takich filmów , uważam że wasze materiały powinny być obowiązkowo puszczane na lekcjach,historii, plastyki,polskim i muzyce . Ten odcinek to taki kolejny błyszczący diament w koronie waszych filmów.
I po raz kolejny zachwyciliście mnie dogłębnie. Dziękuje Wam bardzo za ten odcinek. Tak ładnie muzycznie przedstawiliście Wasz temat, ze chciałby się faktycznie odwiedzić tę salę i wysłuchać koncert. Ogromny aplauz i biiis Pozdrawiam serdecznie
Architekt gmachu potwierdza regułę: co się odwlecze to nie uciecze :) Wspaniałe wnętrze! Takie klasyczne zestawienie kolorów i faktur sprawia, że wygląda bardzo ekskluzywnie. Jak luksusowy jacht lub instrument z górnej półki. Przy odbiorach budynków szkół powinni robić takie testy akustyczne :D Bardzo ciekawy materiał i piękne zdjęcia! Pozdrawiam :)
Miałam przyjemność być na kilku koncertach w NFM i za każdym byłam oczarowana, nie tylko artystami, ale i sam budynek robił ogromne wrażenie! Fajny odcinek :)
Sala koncertowa NOSPR w Katowicach dalej czeka na swój odcinek ;) Moim zdaniem to najpiękniejsza sala w Polsce, jeśli gdzieś możemy poczuć się jak we wnętrzu instrumentu to właśnie tam, zresztą kto był ten wie :)
Jak zwykle świetny materiał. Gratulacje! Kolejny powód żeby odwiedzić Wrocław. Bardzo chętnie zobaczyłbym waszą opowieść o budynku NOSPR w Katowicach. Pozdrawiam
Uwielbiam budynek NFMu a Wy przepięknie go przedstawiliście ❤❤ Kolejny świetny odcinek przybliżający nam nieoczywiste aspekty otaczającego nas świata! 👏👏👏 Czekamy na więcej odcinków z Wrocławia a tymczasem do zobaczenia w środę 😊
Pana Kuryłowicza już nie ma, ale gdy słyszę to nazwisko to pojawią mi się skojarzenie- pasja. Kuryłowicz-pasja. Pasja w budynkach. Pasja w projektach. Pasja w linii. A gdy myślę AIAGI to też przypomina mi się głos Pana Radosława i od razu pierwsze skojarzenie- pasja. Potem: energia i uśmiech. W tej kolejności. Tak jak pan Kuryłowicz był naprawdę dobry w prowadzeniu linii, tak AIAGI jest naprawdę dobre w tym co robi. Kilkanaście filmów za mną, Cztery wymiary za mną, Pełnia architektury Gropiusa za mną, Gombrich i Koch na półce czekają. Taki efekt w słuchaczach budzi pełen pasji głos. Tak trzymajcie bo jesteście totalnie super!
@@goodidea_archi Mieszkałem we Wrocławiu przez 12 lat, byłem na koncercie w Narodowym Forum Muzyki (niestety nie w sali głównej), ale nigdy nie zwróciłem uwagi na tyle szczegółów. Dziękuję za uświadomienie! Przy kolejnej wizycie we Wrocławiu muszę jeszcze raz tam zajrzeć. ;)
Gratulacje za bardzo udany film architektoniczno - akustyczny! Może by w przyszłości rozwinąć jeszcze ten temat? Na przykład o szafy organów piszczałkowych? To temat również bliski architekturze, gdyż np. ich klasyfikacja jest podobna do tej. którą się stosuje w budynkach. Odwołam się tutaj do książki Ewy Smulikowskiej "Organ-cases in Poland as works of art". Pozycja z 1993 roku, ale w dalszym ciągu ważna.
Tu na myśl przyszły mi organy zbudowane przez Niemców w Hali Stulecia (dzisiaj) we Wrocławiu (największe na świecie?) a obecnie podzielo e między Katedrę i Studio PR. Pozdrawiam.
@@piotrwrzeciono8374 Pamiętam ten pożar. Obok przyjeżdżał tramwaj "ósemka" w stronę pl. Solnego. To dobra wiadomość. Byłem tam latem ale z dołu oczywiście tego nie widać. Pozdrawiam.
Wspaniały odcinek z mojego rodzimego Wrocławia, dziękuję. Fortepian. PS: A pomiędzy Operą a NFM w tle piękny, neogotycki zespół sądów, aresztów itp. Może coś słyszą, podobno muzyka łagodzi obyczaje :-). Może też pojawi się kiedyś jakiś odcinek o zakladach penitencjarnych, w Toruniu jest np. taki fajny okrąglaczek, polecam.
No, chłopie, słucha się Ciebie przednio. Jestem pod wrażeniem formy Twojej prezentacji. Trochę też się jaram tym, że mamy tak zaawansowany technicznie budynek w naszym mieście:) Twoja prezencja w wideo 10/10
Jak zwykle super odcinek :) Skoro było już o akustyce to może warto byłoby zrobić odcinek o oświetleniu architektonicznym ;) Zawsze ciekawił mnie ten temat, a YT nie znalazłem jeszcze ciekawego materiału z tym związanego.
Oglądając ten odcinek zauważyłem jak bardzo niewykorzystany jest potencjał do oświetlenia tego budynku, a szczególnie głównej sali. Świetny materiał o akustyce i różnych jej aspektach w architekturze, fajnie jakby powstał podobny odcinek o oświetleniu!
@@goodidea_archi Dziękuję i już czekam z wielką niecierpliwością :) A jezeli chodzi o inne bardziej niecodzienne i nietypowe obiety muzyczne to gorąco polecam film o budowie filharmonii (Elbphilharmonie) w Hamburgu z wykorzystaniem zabytkowego budynku magazynowego - w samym centrum portu. Naprawdę fascynująca historia!
NOSPR jest ekstra, ale nie ma rozwiązań architektonicznych typu ruchome ściany i przestrzenie rezonansowe jak NFM, stąd też pewnie decyzja o wyborze bohatera odcinka.
Przepraszam za kolokwializm ale kopara mi opadła kiedy powiedziałeś Radku o ""suficie". Koniecznie muszę tam jechać na koncert. Z Poznanianie tak daleko ;-)
Zastanawiam czy kościóły szczególnie w dawnych czasach np. katedry były były budowane w ten sposób aby słuchać było duszpasterza z ambony aby chór był dobrze słyszalny w wielu świątyniach to się udało .
Nie wiem, czy to ostatecznie zrealizowano, ale zgodnie z projektem stolarka okienna miała być dodatkowo wypełniona piaskiem, żeby poprawić izolacyjność akustyczną.
Podobna sala jest w NOSPrze w Katowicach, słuchanie koncertów w takiej to sama przyjemność, ale publiczność też musi być na poziomie, słychać nawet jak ktos otwiera paczkę chusteczek w drugim końcu sali :D
No właśnie podobna, ale jednak nie taka sama. NOSPR nie ma ruchomego sufitu akustycznego, nie ma przestrzeni rezonansowych, drzwi betonowych do regulacji pogłosu ani organów (jeszcze). Akustycznie więc, NFM ma teoretycznie więcej do zaoferowania jako budynek (ma dodatkowo 3 sale kameralne, ze studiem nagraniowym, NOSPR ma jedną salę kameralną). NOSPR jednak jest bardziej znany, ponieważ ma najlepszą orkiestrę ;)
Piękna sala, mogłabym tam czegoś posłuchać ( ostatnio bardzo mi się podoba Bach na fortepian, po koncercie inauguracyjnym Konkursu Chopinowskiego). Ale czy już opowiadaliście o NOSPR? Tam bywam.Pozdrawiam.
A czy kształt wnętrza ma wpływ na akustykę. Chodzi mi głównie o kościoły. Czy lepsze akustycznie są budynki tradycyjne z długą nawą, powiedzmy w kształcie krzyża; czy budynki okrągłe w kształcie cyrku?
Ktoś może doradzić, w którym miejscu konkretnie na tej sali usiąść, żeby koncert brzmiał najlepiej? Mieszkam we Wrocławiu, szukałem informacji na ten temat i nic szczególnego nie znalazłem, a przydałaby mi się taka informacja :)
Nie ma czegoś takiego jak najlepsze miejsce :) Jest to bardzo indywidualne. Najlepiej wybrać się na kilka koncertów i usiąść w różnych miejscach. Ja najbardziej lubię (jeśli jest taka możliwość) siedzieć na chórze.
Tydzień temu, ale będziemy też w tę środę! W godzinach 16-19 będziemy czekać w salonie Poszetka przy ul. Św. Mikołaja 73 i podpisywać książki. Warto zamówić zawczasu: 4wymiary.goodidea.archi/ i wybrać ekspresową dostawę - to Radek będzie miał gdzie wpisać dedykację :)
Pytanie w zasadzie bez odpowiedzi, bo za obie sale wzięły się najlepsze światowe firmy. NOSPR przez Nagata Acoustics (Japonia) a NFM Artec Consultants Inc. z Nowego Jorku. Akustycznie więc jest to ekstraklasa światowa, aczkolwiek większości osób umyka że NFM ma salę strojoną a NOSPR nie. Teoretycznie więc, NFM ma salę którą dzięki ruchomym sufitom i przestrzeniom rezonansowym można dopasować do granego koncertu, czego sala w NOSPR nie umie. Tak czy owak, obie sale reprezentują najwyższy możliwy poziom nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Z NFM jest jeden problem. Na najwyższym piętrze, miejscach pojedyczych (za łukiem) ani nie widać sceny, bo połowę zasłania głośnik, a dzwięk słychać w mono, bo jeden głośnik ryczy i jest w odległości kilku metrów. Siedzi się też bokiem do sceny i trzeba 2 godziny być przekrzywionym, bo tak zaprojektowane są siedzenia. Ogólnie porażka, nie wiem kto to dopuścił do użytku, ale za 20 zł bym tych biletów nie kupował.
W praskim Rudolfinum są na II galerii miejsca za filarem, skąd nic nie widać, oczywiście najtańsze, ironicznie zapytałem się kasjerki, kto to kupuje? A wie pan, niewidomi chętnie biorą - przestałem się uśmiechać i kupiłem bilet obok. W czasie koncertu miejsca za filarem były zapełnione do ostatniego, śpiewała nam Cecilia Bartoli.
@@wlodekkrajewski5826 No spoko, tylko do NFM często bilety są losowe (w sensie dostajesz bilet w określonej strefie i tyle). Te bilety to jedna wielka pomyłka i wychodzi tutaj tylko i wyłącznie chciwość.
Z czystej ciekawości - czy rzuciła się Państwu w oczy w trakcie produkcji odcinka fuszerka wykonania budynku? Od wielu znajomych muzyków słyszałem że wykonany jest strasznie po kosztach, niedoróbki, materiały niskiej jakości, wiecznie zalany parking podziemny itp. Jestem ciekawy czy faktycznie problemy są aż tak widoczne (a słyszałem to z wielu różnych źródeł)
bylem i dla mnie jest to zrobione z kiepskich materialow. krzesla na sali jak z sali wykladowej, okna w sali z jakiejs brzydkiej pleksy, przy wejsciu do budynku ta wielka czarna sciana o brzydkim, plastikowym polysku. windy pochowane, brzydkie, za male…
@@puciak89 widac, ze masz dość nikłe pojęcie o materiałach wykończeniowych. Ta wielka czarna błyszcząca ściana to jedna z najlepiej zrealizowanych kurtyn z Corianu w Polsce. Pleksy nie ma w całym budynku nigdzie, jest tylko szkło.
Nice chciałbym być malkontentem, ale mam dwa zarzuty do tej realizacji 🙊 Pierwszy to barierki na galeriach, które są są na wysokości linii wzroku osób siedzących w pierwszym i częściowo też drugim rzędzie. W sali głównej odbywają się tez przedstawienia sceniczne, jak balet czy opera, i metalowa rurka pomiędzy widzem a sceną jest bardzo antyklimatyczna. A drugi to ogromny betonowy płac przed wejściem głównym, w ogół którego nie ma nic, co uzasadniałoby tam ogromną pustą przestrzeń, więc zasadniczo zazwyczaj stoi pusty. I być może perspektywa, którą wizualnie daje budynkowi podkreśla jego walory estetyczne, ale w kontekście wszechobecnej betonowy placów miejskich wszędzie w Polsce, jest to bardzo słabe rozwiązanie.
Co do barierek się nie wypowiem,ale Plac Wolności jest taki właśnie od 200 lat, odbywały się tu kiedyś ćwiczenia i parady wojskowe pruskich cesarzy, (pałac królewski stoi przy placu), a dziś jest jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc we Wro. Tu odbywają się wiece, pokazy, koncerty (David Gilmour kilka lat temu), a w letnie noce plac tętni życiem. Najgorsze, co mogliby zrobić z tym placem, to coś na nim wybudować...
Wygląda jak plastikowy kamień przyklejony kropelką do diamentowej kolii, z wnętrzem jak w galerii krakowskiej. Nie wiem co widzicie pięknego w tym zaburzeniu harmonii pięknego starego placu? Rozumiem, że gdybyśmy byli krajem nietkniętym wojną, gdzie mielibyśmy domy stojące od tysiąca lat i nie moglibyśmy już patrzeć na te starocie, ale mamy ogryzki starych miast i nie możemy ich łatać tandetą. Doceńmy w końcu te resztki dawnej chwały i przestańmy je w zaśmiecać. Tetaz nie widać już nic placu, tylko UFO na jego środku. Takie klocki stawiajcie na blokowiskach koło galerii handlowych na wylotówkach, bo tylko tam pasują.
Myślę, że to ważny komentarz, choć wypowiedziany trochę zaczepnym tonem :-). Faktycznie urbanistyczny aspekt całkiem udanej inwestycji nie jest zachwycający, ale jak już pisał Radek, w Polsce urbanistyka leży i płacze. W centrum Wrocławia mamy dawny średniowieczny układ ulic i rosnące jak dzikie grzybki różne inwestycje, z osobna ciekawe, ale wzajemnie nie pasujące do siebie, chaos, brak spójności, miasto dla samochodziarzy, dla pieszych tylko Rynek do spacerowania dookoła bloku ratuszowego no i wyspy. To miasto zasługuje na więcej.
Penderecki w jednym z wywiadów stwierdził, że najlepsza akustyka w Polsce a i być może w Europie jest w NOSPR w Katowicach. Trudno nie wierzyć takiemu autorytetowi. Subiektywnie NOSPR podoba mi się nieporównywalnie bardziej niż rzeczone NFM.
Wielu wielkich artystów, w tym zagranicznych, tak samo mówiło o sali w NFM ;) Obie sale to ekstraklasa światowa, ale to salę w NFM można stroić dzięki ruchomym sufitom i przestrzeniom rezonansowym, a tę w NOSPR nie. Sala wielka NFM więc może być bardziej elastyczna.
W najbliższą środę znowu będziemy we Wrocławiu! W godzinach 16-19 będziemy czekać w salonie Poszetka przy ul. Św. Mikołaja 73 i podpisywać książki. Warto zamówić zawczasu: 4wymiary.goodidea.archi/ i wybrać ekspresową dostawę - to Radek będzie miał gdzie wpisać dedykację :)
Super! Czy będzie można kupić książkę na miejscu?
Będzie można - będzie w cenie okładkowej: 89 zł. Zapraszamy!
@@goodidea_archi A jak rozumiem w czwartek Katowice i w piątek - Kraków? :)
Tak.
Środa: Wrocław, salon Poszetki przy św. Mikołaja
Czwartek: Katowice, salon Poszetki przy Morcinka
Piątek: Kraków, salon Poszetki przy Sukienniczej
Za każdym razem będziemy czekać w godzinach 16-19.
Te filmy to jakość programów BBC albo Planete. Bardzo chętnie bym to oglądał w telewizji.
Dziękujemy! :) Pozdrawiamy serdecznie!
Gdy mieszkałam w Katowicach mój wzrok cieszył NOSPR, a gdy we Wrocławiu - NFM. Oba budynki powstały w podobnych latach, są ciekawe z zewnątrz i mają piękne sale o super akustyce.
NFM o wiele piękniejsze moim zdaniem.
NOSPR o wiele piękniejszy moim zdaniem
Według mnie NFM wygląda jak przerośnięty, tani biurowiec - wszystko przez płyty z wyraźnym przerwami między nimi które pokrywają go, szczególnie od strony fosy gdy z brązowawej elewacji "wystaje" żółtawa bryła.
Polecam spojrzeć na zdjęcie z czasu kiedy budowano nfm - znacznie lepiej budynek wyglądał w czasie budowy, kiedy był jeszcze nieosłonięty elewacją i widoczna była żelbetowa konstrukcja, więc cały był szary.
Do dziś kontrowersyjną decyzją jest umieszczenie wejścia po przeciwnej stronie w stosunku do ulicy, co powoduje że goście muszą obejść cały budynek by do niego wejść.
Wrocław to moim zdaniem jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Bardzo ładnie połączyli nowoczesne budynki ze starymi kamienicami.
Może z wyjątkiem Solpolu na Świdnickiej.😁
@@donpasquale3187 Fakt. Budynek jest strasznie kiczowaty i w ogóle nie pasuje do tego miejsca.
@@kajetan5818 Będzie wyburzony
@@PiotrekC-H Nic nie wiem na ten temat. A ostatnio pokazywali jakichś aktywistów którzy nadstawiali piersi w jego obronie.
@@donpasquale3187 30 lipca wydano pozytywną decyzję odnośnie wniosku o rozbiórkę budynku
✰✰🔝 wybitnie wciągający materiał, śpiewająco opowiedziany! stylowy, ponadczasowy projekt. Stefan to potrafił.. widać muzykę. czuć piano i forte! jest klasa!
brawo Natalia & Radek! 🎹✨🥂
Byłam kiedyś na koncercie poświęconym budynkowi NFM - prowadzący opowiadał o budynku, o konstrukcji i publiczność miała okazję posłuchać różnych konfiguracji sali. Jeśli kiedyś będziecie mieli okazję być na takim koncercie, to bardzo polecam.
W samej głównej sali ciekawe są krzesła, których nóżki są wykorzystywane do rozprowadzania powietrza po sali - pod salą znajduje się pomieszczenie z powietrzem, które jest potem wtłaczane do sali. Samo pomieszczenie jest wyłożone różnymi materiałami. Z tego co mówiono, to najpierw powstał projekt akustyczny, a dopiero potem bryła. Sala jest tak akustyczna, że jako chórzystka musiałam cicho przerzucać kartki partytury, bo słychać na końcu sali ;) Chór czasem też jest wykorzystywany jako miejsce dla widowni - albo można podglądać orkiestrę z tyłu, albo brać udział w koncercie kameralnym i wtedy miejsca na chórze to jedyna publiczność, a muzycy siedzą plecami do całej sali.
Pozostałe sale są również oddzielone od głównej bryły, żeby zapewnić dobrą akustykę. Ulica, przy której stoi NFM, ma wytłumione torowisko by drgania jak najmniej się przenosiły na budynek.
Bardzo sie ciesze ,ze produkujecie programy wysoce kulturalne i informatywne;prawdziwa szkola smaku.
foyer NFM to moje ulubione wnętrze użyteczności publicznej we Wrocławiu, a sala koncertowa to ekstraklasa światowa.
Z zewnątrz ciekawe, ale bez szału, ale sama sala przepiękna. Muszę się kiedyś wybrać do Wrocławia. Na żywo na pewno robi większe wrażenie.
Z zewnątrz to taki klocek jest.
wewnatrz jak sie przyjrzec materialom czar pryska
Budynek faktycznie robi wrażenie. Dziękuję za odcinek. Profesjonalnie i atrakcyjnie.
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Serdecznie dziękuję! Nie miałem pojęcia, że takie cudo powstało.
Koniecznie muszę się tam wybrać.
Leżę na łopatkach i nie mogę wstać.To było mega👌👌👌
Wspaniały film, pan Radosław opowiada fascynująco i aktorsko, wzruszyłam się słuchając o akustyce :-) Miałam okazję być w sali NFM tuż przed otwarciem, kiedy odbywały się tam ostatnie prace, byłam w tym czerwonym pomieszczeniu, ale dopiero teraz wiem do czego zostało wymyślone. NFM to skarb. Oczywiste skojarzenia z salą NOSPR-u, którą uwielbiam. Dziękuję, proszę o więcej.
Zaniemówiłem jak zobaczyłem salę koncertową, bardzo dobrze się prezentuje. Modyfikowana adaptacja akustyczna to już poziom którego się nie spodziewałem 😲
Bardzo dobry odcinek , osobiście uważam że jest to budynek ikona architektury i stylu . Bardzo dużo rzeczy można się dowiedzieć , jeden z najlepszych odcinków w tym roku , duża porcja wiedzy powiedziana w najbardziej przystępny i ciekawy sposób, moja mama mimo że nie interesuje się architekturą jak jej puściłem jeden odcinek wszystko zrozumiała . Macie talent do robienia takich filmów , uważam że wasze materiały powinny być obowiązkowo puszczane na lekcjach,historii, plastyki,polskim i muzyce . Ten odcinek to taki kolejny błyszczący diament w koronie waszych filmów.
I po raz kolejny zachwyciliście mnie dogłębnie.
Dziękuje Wam bardzo za ten odcinek. Tak ładnie muzycznie przedstawiliście Wasz temat, ze chciałby się faktycznie odwiedzić tę salę i wysłuchać koncert.
Ogromny aplauz i biiis
Pozdrawiam serdecznie
Dziękujemy za miłe słowa i pozdrawiamy serdecznie!
Architekt gmachu potwierdza regułę: co się odwlecze to nie uciecze :) Wspaniałe wnętrze! Takie klasyczne zestawienie kolorów i faktur sprawia, że wygląda bardzo ekskluzywnie. Jak luksusowy jacht lub instrument z górnej półki. Przy odbiorach budynków szkół powinni robić takie testy akustyczne :D Bardzo ciekawy materiał i piękne zdjęcia! Pozdrawiam :)
Miałam przyjemność być na kilku koncertach w NFM i za każdym byłam oczarowana, nie tylko artystami, ale i sam budynek robił ogromne wrażenie! Fajny odcinek :)
Koniec beztroskiego słuchania koncertów w NFM. Teraz będę myślała w kółko o akustyce i o dużych, grubych drzwiach🤷♀️ Wielkie dzięki!❤
Fortepian😉
Będąc na koncertach w NFM odnosiłem wrażenie, że za każdym razem jest inna akustyka. Teraz już wiem dlaczego 👍 Dzięki👍
Bardzo dziękujemy za komentarz! Pozdrawiamy serdecznie!
O żesz ty, ale to jest super i w dodatku w Polsce :D
Fortepian ...trzeba to miejsce odwiedzić i posłuchać, oglądając.
🎹🎵🎶🎼
Sala koncertowa NOSPR w Katowicach dalej czeka na swój odcinek ;) Moim zdaniem to najpiękniejsza sala w Polsce, jeśli gdzieś możemy poczuć się jak we wnętrzu instrumentu to właśnie tam, zresztą kto był ten wie :)
Zgadzam się ☺️
Nieprzeciętnie ciekawe. Dziękuję :)
Jak zwykle świetny materiał. Gratulacje! Kolejny powód żeby odwiedzić Wrocław. Bardzo chętnie zobaczyłbym waszą opowieść o budynku NOSPR w Katowicach. Pozdrawiam
Niezłe macie ostatnio tempo wrzucania materiałów, oby tak dalej
Fascynujące... dziękuję! Kasia
Uwielbiam budynek NFMu a Wy przepięknie go przedstawiliście ❤❤
Kolejny świetny odcinek przybliżający nam nieoczywiste aspekty otaczającego nas świata! 👏👏👏
Czekamy na więcej odcinków z Wrocławia a tymczasem do zobaczenia w środę 😊
Coś wspaniałego! Piękna, nowoczesna sala i super film! :)
Super odcinek. Bardzo wciągający i z dużą dawką wiedzy :))
Fortepian !
🎹🎵🎶🎼
Niezwykle ciekawy film. Dzięki
I jak zawsze podziwiam Pana )
Pozdrawiam serdecznie z Rosji 😁
Pana Kuryłowicza już nie ma, ale gdy słyszę to nazwisko to pojawią mi się skojarzenie- pasja. Kuryłowicz-pasja. Pasja w budynkach. Pasja w projektach. Pasja w linii. A gdy myślę AIAGI to też przypomina mi się głos Pana Radosława i od razu pierwsze skojarzenie- pasja. Potem: energia i uśmiech. W tej kolejności. Tak jak pan Kuryłowicz był naprawdę dobry w prowadzeniu linii, tak AIAGI jest naprawdę dobre w tym co robi. Kilkanaście filmów za mną, Cztery wymiary za mną, Pełnia architektury Gropiusa za mną, Gombrich i Koch na półce czekają. Taki efekt w słuchaczach budzi pełen pasji głos. Tak trzymajcie bo jesteście totalnie super!
Świetny materiał, jak zawsze zresztą.
Dziękujemy! ❤💛💙
Budynek CUDO
Dziękuję za to co robicie.
Świetny film, dużo mnie nauczył, dziękuję.
Coś niesamowitego! 😍
Fortepian! Dziękuję za film i pozdrawiam serdecznie! ;)
🎹🎵🎶🎼
@@goodidea_archi Mieszkałem we Wrocławiu przez 12 lat, byłem na koncercie w Narodowym Forum Muzyki (niestety nie w sali głównej), ale nigdy nie zwróciłem uwagi na tyle szczegółów. Dziękuję za uświadomienie! Przy kolejnej wizycie we Wrocławiu muszę jeszcze raz tam zajrzeć. ;)
Fortepian! Dziękuję za odcinek!
🎹🎵🎶🎼
Gratulacje za bardzo udany film architektoniczno - akustyczny!
Może by w przyszłości rozwinąć jeszcze ten temat? Na przykład o szafy organów piszczałkowych? To temat również bliski architekturze, gdyż np. ich klasyfikacja jest podobna do tej. którą się stosuje w budynkach. Odwołam się tutaj do książki Ewy Smulikowskiej "Organ-cases in Poland as works of art". Pozycja z 1993 roku, ale w dalszym ciągu ważna.
Bardzo ciekawy temat!
Tu na myśl przyszły mi organy zbudowane przez Niemców w Hali Stulecia (dzisiaj) we Wrocławiu (największe na świecie?) a obecnie podzielo e między Katedrę i Studio PR. Pozdrawiam.
@@donpasquale3187 Temat na pewno ciekawy. A teraz we Wrocławiu trwa odbudowa/rekonstrukcja organów Englera w bazylice pw. św. Elżbiety.
@@piotrwrzeciono8374 Pamiętam ten pożar. Obok przyjeżdżał tramwaj "ósemka" w stronę pl. Solnego. To dobra wiadomość. Byłem tam latem ale z dołu oczywiście tego nie widać. Pozdrawiam.
Jak pięknie... Dziękuję
fascynujący odcinek! dziękuję :)
Dziękujemy! :)
Wspaniały odcinek z mojego rodzimego Wrocławia, dziękuję. Fortepian.
PS: A pomiędzy Operą a NFM w tle piękny, neogotycki zespół sądów, aresztów itp. Może coś słyszą, podobno muzyka łagodzi obyczaje :-). Może też pojawi się kiedyś jakiś odcinek o zakladach penitencjarnych, w Toruniu jest np. taki fajny okrąglaczek, polecam.
Słuszna uwaga! Ten w Toruniu w równie prestiżowej okolicy, przy kościele, sądzie i uniwersytecie :D
A koło opery jest przystanek "Opera" oraz siedziba firmy "Opera Software" :D
Прекрасное завершение выходных! )
No, chłopie, słucha się Ciebie przednio. Jestem pod wrażeniem formy Twojej prezentacji. Trochę też się jaram tym, że mamy tak zaawansowany technicznie budynek w naszym mieście:)
Twoja prezencja w wideo 10/10
No dzień dobry. :)
Kilka lat temu, w ostatnich rzędach NFM było słychać rozmowy toczące się za szybą "reżyserki"😀Ciekawe, czy to się zmieniło.
@@Bszewski chyba, że jest uchylna i nie była domknięta :P (doświadczenie z innej instytucji)
Kto by się spodziewał takich cudów.
Jak zwykle super odcinek :) Skoro było już o akustyce to może warto byłoby zrobić odcinek o oświetleniu architektonicznym ;) Zawsze ciekawił mnie ten temat, a YT nie znalazłem jeszcze ciekawego materiału z tym związanego.
Oglądając ten odcinek zauważyłem jak bardzo niewykorzystany jest potencjał do oświetlenia tego budynku, a szczególnie głównej sali. Świetny materiał o akustyce i różnych jej aspektach w architekturze, fajnie jakby powstał podobny odcinek o oświetleniu!
Dziękuję
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!
Poproszę o odcinek poświęcony sali koncertowej NOSPR w Katowicach, jest chyba jeszcze ciekawsza.
Bardzo chętnie. NOSPR to mistrzostwo świata.
@@goodidea_archi Dziękuję i już czekam z wielką niecierpliwością :)
A jezeli chodzi o inne bardziej niecodzienne i nietypowe obiety muzyczne to gorąco polecam film o budowie filharmonii (Elbphilharmonie) w Hamburgu z wykorzystaniem zabytkowego budynku magazynowego - w samym centrum portu. Naprawdę fascynująca historia!
NOSPR jest ekstra, ale nie ma rozwiązań architektonicznych typu ruchome ściany i przestrzenie rezonansowe jak NFM, stąd też pewnie decyzja o wyborze bohatera odcinka.
Przepraszam za kolokwializm ale kopara mi opadła kiedy powiedziałeś Radku o ""suficie". Koniecznie muszę tam jechać na koncert. Z Poznanianie tak daleko ;-)
Fortepian. Świetny cały kanał!
🎹🎵🎶🎼 Dzięki!
Piękna sala. Powstała chyba równocześnie z CKK Jordanki w Toruniu.
Świetny materiał!
a mnie się podoba z zewnątrz a jeszcze bardziej wewnątrz
Zastanawiam czy kościóły szczególnie w dawnych czasach np. katedry były były budowane w ten sposób aby słuchać było duszpasterza z ambony aby chór był dobrze słyszalny w wielu świątyniach to się udało .
Nie wiem, czy to ostatecznie zrealizowano, ale zgodnie z projektem stolarka okienna miała być dodatkowo wypełniona piaskiem, żeby poprawić izolacyjność akustyczną.
Skarbiec na muzykę :) pięknie
Może w przyszłości jakiś odcinek o nowym budynku Wydziału Radia i Telewizji (Szkoły Filmowej) w Katowicach? 😊
Ja też głosuję za powstaniem takiego filmu 😀
Radku a może odwiedzicie Filharmonię Łódzką?
To następny skok do Katowic? - NOSPR :) Jestem pod odważeniem NFM.
NOSPR już kiedyś był na tym kanale, tylko nie w dedykowanym filmie.
@@mariuszkalecinski7184 ok
👏👏👏👏👏
Podobna sala jest w NOSPrze w Katowicach, słuchanie koncertów w takiej to sama przyjemność, ale publiczność też musi być na poziomie, słychać nawet jak ktos otwiera paczkę chusteczek w drugim końcu sali :D
No właśnie podobna, ale jednak nie taka sama. NOSPR nie ma ruchomego sufitu akustycznego, nie ma przestrzeni rezonansowych, drzwi betonowych do regulacji pogłosu ani organów (jeszcze).
Akustycznie więc, NFM ma teoretycznie więcej do zaoferowania jako budynek (ma dodatkowo 3 sale kameralne, ze studiem nagraniowym, NOSPR ma jedną salę kameralną). NOSPR jednak jest bardziej znany, ponieważ ma najlepszą orkiestrę ;)
@@kaliente0 może i jest lepsza, ale ja do NOSPRu mam 15 minut autkiem - więc wygrywa :D
Sala koncertowa robi wrażenie. Natomiast pozostałe wnętrze nie jest tak ciekawe jak zapowiadała fasada budynku
Fortepian!
🎹🎵🎶🎼
👍👍👍
Miłej nocy życzę
Wzajemnie! :)
@@goodidea_archi dziękuję
Fortepian :) Pozdrowienia :)
🎹🎵🎶🎼
To teraz analogicznie film o nosprze 😉
Panie Radosławie, teraz czekamy na odcinek o NOSPR :)
Piękna sala, mogłabym tam czegoś posłuchać ( ostatnio bardzo mi się podoba Bach na fortepian, po koncercie inauguracyjnym Konkursu Chopinowskiego). Ale czy już opowiadaliście o NOSPR? Tam bywam.Pozdrawiam.
Fortepian 🎹🎼🎶
🎹🎵🎶🎼
A czy kształt wnętrza ma wpływ na akustykę. Chodzi mi głównie o kościoły. Czy lepsze akustycznie są budynki tradycyjne z długą nawą, powiedzmy w kształcie krzyża; czy budynki okrągłe w kształcie cyrku?
🔥
Będzie coś o gmachu NOSPR na kanale?
Kiedy coś o Bazylice Mariackiej w Krakowie?
Może rysował projekt 30 lat? 😅 Zdrowia! :P
Ktoś może doradzić, w którym miejscu konkretnie na tej sali usiąść, żeby koncert brzmiał najlepiej? Mieszkam we Wrocławiu, szukałem informacji na ten temat i nic szczególnego nie znalazłem, a przydałaby mi się taka informacja :)
Nie ma czegoś takiego jak najlepsze miejsce :) Jest to bardzo indywidualne. Najlepiej wybrać się na kilka koncertów i usiąść w różnych miejscach. Ja najbardziej lubię (jeśli jest taka możliwość) siedzieć na chórze.
Co ja robiłem ze swoim życiem, że poszedłem na studia o niczym. Zamiast na architekturę
Fortepian 🙂
🎹🎵🎶🎼
Nooo nie, kiedy byliście we Wro :(
Tydzień temu, ale będziemy też w tę środę! W godzinach 16-19 będziemy czekać w salonie Poszetka przy ul. Św. Mikołaja 73 i podpisywać książki. Warto zamówić zawczasu: 4wymiary.goodidea.archi/ i wybrać ekspresową dostawę - to Radek będzie miał gdzie wpisać dedykację :)
@@goodidea_archi Idealne miejsce dla Radosława! Brawo za wybór! :D
Nie wiem jak Was chwalić bez zbytniego serwilizmu?
Szkoda, że jest tam tyle betonu wokół. Mój ulubiony budynek we Wrocławiu, to Biblioteka Miejska ❤️
Jak wygląda porównanie akustyki NFM we Wrocławiu z NOSPR w Katowicach? Gdzie jest lepiej?
Pytanie w zasadzie bez odpowiedzi, bo za obie sale wzięły się najlepsze światowe firmy. NOSPR przez Nagata Acoustics (Japonia) a NFM Artec Consultants Inc. z Nowego Jorku. Akustycznie więc jest to ekstraklasa światowa, aczkolwiek większości osób umyka że NFM ma salę strojoną a NOSPR nie. Teoretycznie więc, NFM ma salę którą dzięki ruchomym sufitom i przestrzeniom rezonansowym można dopasować do granego koncertu, czego sala w NOSPR nie umie.
Tak czy owak, obie sale reprezentują najwyższy możliwy poziom nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Mi fasada przypomina klawiaturę fortepianu.
Z zewnątrz trochę jak centrum handlowe :(( ale w środku sztos, tak jak odcinek :)
Może na ekranie tak wyglądać, ale na żywo robi dużo lepsze wrażenie. Detal robi różnicę.
@@kaliente0 zachęciłeś aby zobaczyć na własne oczy jak będę w pobliżu
@@hubert4646 no myślę, że warto zobaczyć. Jak już będziesz, to oczywiście polecam wejść do środka. Miłego.
Fortepian :-)
🎹🎵🎶🎼
Sprawdźcie nowy budynek sali koncertowej Cavatina Hall w Bielsku Białej
Chętnie :)
@@goodidea_archi
Z NFM jest jeden problem. Na najwyższym piętrze, miejscach pojedyczych (za łukiem) ani nie widać sceny, bo połowę zasłania głośnik, a dzwięk słychać w mono, bo jeden głośnik ryczy i jest w odległości kilku metrów. Siedzi się też bokiem do sceny i trzeba 2 godziny być przekrzywionym, bo tak zaprojektowane są siedzenia. Ogólnie porażka, nie wiem kto to dopuścił do użytku, ale za 20 zł bym tych biletów nie kupował.
W praskim Rudolfinum są na II galerii miejsca za filarem, skąd nic nie widać, oczywiście najtańsze, ironicznie zapytałem się kasjerki, kto to kupuje? A wie pan, niewidomi chętnie biorą - przestałem się uśmiechać i kupiłem bilet obok. W czasie koncertu miejsca za filarem były zapełnione do ostatniego, śpiewała nam Cecilia Bartoli.
@@wlodekkrajewski5826 No spoko, tylko do NFM często bilety są losowe (w sensie dostajesz bilet w określonej strefie i tyle). Te bilety to jedna wielka pomyłka i wychodzi tutaj tylko i wyłącznie chciwość.
"... rytm klawiszy w fortepianie." Że co?
Z czystej ciekawości - czy rzuciła się Państwu w oczy w trakcie produkcji odcinka fuszerka wykonania budynku? Od wielu znajomych muzyków słyszałem że wykonany jest strasznie po kosztach, niedoróbki, materiały niskiej jakości, wiecznie zalany parking podziemny itp. Jestem ciekawy czy faktycznie problemy są aż tak widoczne (a słyszałem to z wielu różnych źródeł)
bylem i dla mnie jest to zrobione z kiepskich materialow. krzesla na sali jak z sali wykladowej, okna w sali z jakiejs brzydkiej pleksy, przy wejsciu do budynku ta wielka czarna sciana o brzydkim, plastikowym polysku. windy pochowane, brzydkie, za male…
@@puciak89 widac, ze masz dość nikłe pojęcie o materiałach wykończeniowych. Ta wielka czarna błyszcząca ściana to jedna z najlepiej zrealizowanych kurtyn z Corianu w Polsce. Pleksy nie ma w całym budynku nigdzie, jest tylko szkło.
@@kaliente0 nie wiem co to za material, ale widze jak sie prezentuje.
Nice chciałbym być malkontentem, ale mam dwa zarzuty do tej realizacji 🙊
Pierwszy to barierki na galeriach, które są są na wysokości linii wzroku osób siedzących w pierwszym i częściowo też drugim rzędzie. W sali głównej odbywają się tez przedstawienia sceniczne, jak balet czy opera, i metalowa rurka pomiędzy widzem a sceną jest bardzo antyklimatyczna. A drugi to ogromny betonowy płac przed wejściem głównym, w ogół którego nie ma nic, co uzasadniałoby tam ogromną pustą przestrzeń, więc zasadniczo zazwyczaj stoi pusty. I być może perspektywa, którą wizualnie daje budynkowi podkreśla jego walory estetyczne, ale w kontekście wszechobecnej betonowy placów miejskich wszędzie w Polsce, jest to bardzo słabe rozwiązanie.
Co do barierek się nie wypowiem,ale Plac Wolności jest taki właśnie od 200 lat, odbywały się tu kiedyś ćwiczenia i parady wojskowe pruskich cesarzy, (pałac królewski stoi przy placu), a dziś jest jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc we Wro. Tu odbywają się wiece, pokazy, koncerty (David Gilmour kilka lat temu), a w letnie noce plac tętni życiem. Najgorsze, co mogliby zrobić z tym placem, to coś na nim wybudować...
Fortepian
🎼🎶🎵🎹
Ten budynek wygląda jak galeria handlowa.
Wygląda jak plastikowy kamień przyklejony kropelką do diamentowej kolii, z wnętrzem jak w galerii krakowskiej. Nie wiem co widzicie pięknego w tym zaburzeniu harmonii pięknego starego placu? Rozumiem, że gdybyśmy byli krajem nietkniętym wojną, gdzie mielibyśmy domy stojące od tysiąca lat i nie moglibyśmy już patrzeć na te starocie, ale mamy ogryzki starych miast i nie możemy ich łatać tandetą. Doceńmy w końcu te resztki dawnej chwały i przestańmy je w zaśmiecać. Tetaz nie widać już nic placu, tylko UFO na jego środku. Takie klocki stawiajcie na blokowiskach koło galerii handlowych na wylotówkach, bo tylko tam pasują.
Myślę, że to ważny komentarz, choć wypowiedziany trochę zaczepnym tonem :-). Faktycznie urbanistyczny aspekt całkiem udanej inwestycji nie jest zachwycający, ale jak już pisał Radek, w Polsce urbanistyka leży i płacze. W centrum Wrocławia mamy dawny średniowieczny układ ulic i rosnące jak dzikie grzybki różne inwestycje, z osobna ciekawe, ale wzajemnie nie pasujące do siebie, chaos, brak spójności, miasto dla samochodziarzy, dla pieszych tylko Rynek do spacerowania dookoła bloku ratuszowego no i wyspy. To miasto zasługuje na więcej.
Penderecki w jednym z wywiadów stwierdził, że najlepsza akustyka w Polsce a i być może w Europie jest w NOSPR w Katowicach. Trudno nie wierzyć takiemu autorytetowi. Subiektywnie NOSPR podoba mi się nieporównywalnie bardziej niż rzeczone NFM.
Wielu wielkich artystów, w tym zagranicznych, tak samo mówiło o sali w NFM ;)
Obie sale to ekstraklasa światowa, ale to salę w NFM można stroić dzięki ruchomym sufitom i przestrzeniom rezonansowym, a tę w NOSPR nie. Sala wielka NFM więc może być bardziej elastyczna.
średnio mi się podoba budynek. efekciarski - nie efektowny. a te kontrasty - jak meble z black red white