Pieśń Żywa - Śpiew Biały / Śpiewokrzyk / Śpiew ludowy - Wprowadzenie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 55

  • @piotrekdziki2913
    @piotrekdziki2913 3 роки тому +66

    Gdzie słyszysz śpiew tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają. Pozdrawiam.

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  2 роки тому +4

      Piotr, dzięki za przypomnienie tego klasyka :) Pozdrawiam serdecznie!

    • @sepisawzapsigrosz9552
      @sepisawzapsigrosz9552 Рік тому +4

      Johann Wolfgang Goethe. Miał chłop rację.

    • @SLAVIC.761
      @SLAVIC.761 Рік тому +2

      grypsery spod celi też śpiewają ,,miała matka syna, syna jedynego,,. ')

    • @Swinty_Pjotr
      @Swinty_Pjotr 10 місяців тому +5

      ​​​​@@SLAVIC.761Tak! To jedyna forma ekspresji pozytywnych uczuć, której nie muszą się wstydzić wśród podobnych sobie. Śpiew (właściwie cała muzyka), to takie narzędzie akceptowalne w każdym środowisku, którym można eksponować, ale też ukrywać, zagłuszać uczucia. Żołnierze też śpiewają i to nie tylko ci po właściwej stronie konfliktu. To świadczy tylko o ludzkiej wrażliwości, bo muzyka skruszy każdego twardziela.
      Muzyką można też budować emocje i w ten sposób manipulować twardzielami. Przyśpiewki kibiców, hymny, pieśni bojowe, takie rzeczy sprawiają, że człowiek chce robić rzeczy, które są trudne, niebezpieczne albo wątpliwe moralnie.

  • @НельаСилезская
    @НельаСилезская 4 роки тому +45

    Brałam udział w lekcji śpiewu białego. Przeżycie niesamowite, moja grupa została tym ostatecznie scalona i ogólnie jestem bardzo wdzięczna za możliwość poznania tego typu sztuki. Nigdy wcześniej nie spotkałam się ze śpiewem ludowym .Kiedy już pokochałam ten śpiew i mimowolnie zaczęłam sobie nucić nauczone melodie na przerwach międzylekcyjnych i tłumaczyć znajomym piękno tego naszego słowiańskiego cuda, to w pewnym momencie podeszła do mnie jedna z dziewczyn z klasy i skazała „ Przestań bo przez ciebie nie będę mogła się wysrać”. Od tego momentu już nigdy nie miałam odwagi użyć nabytych umiejętności. I tutaj przechodząc do sedna posta, dlaczego ludzie (zwłaszcza młodzi) są aż tak bardzo zniechęceni do kultury. Absolutnie zachwycają się zachodem i że on taki o Boże nowoczesny, wyjątkowy i takie tam. Ale umyka im to co my mamy w sobie wyjątkowego, darowanego nam przez przodków. Fascynuje mnie kultura Polska, mam kilka strojów ludowych, uczę się pieśni ludowych, uwielbiam mitologie słowiańską ale dlaczego jestem jedną z nielicznych? I co ważniejsze, jak to zmienić ?

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  3 роки тому +11

      No ja właśnie próbuję zmienić ten stan rzeczy! I tacy ludzie jak ty są też do tego bardzo potrzebni. Poza tym to przykra historia z tym komentarzem (wstrętny, serio!) ale Twoja postawa jest piękna i pełna podziwu! Jeśli chodzi o zachłyśnięcie zachodem to jest ono niestety faktem a powody są oczywiście złożone - od historycznych po ekonomiczno-polityczne. I zwyczajnie, tak po prostu - jak cudze to lepsze. Nadal to typowe zjawisko, że śpiew ludowy jest kojarzony ze "skansenem", czymś passe i takimi "skrzeczącymi" babciami na wsi (tylko bez obrazy! ja osobiście kocham takie babcie i sama z nimi wiele razy śpiewałam! a tym stwierdzeniem odzwierciedlam po prostu grube uogólnienie istniejące w społeczeństwie, z którym sama się wiele razy spotykałam) ten stereotyp + brak rzetelnej wiedzy o pięknie i różnorodności polskich (i szerzej - słowiańskich) pieśni tradycyjnych, nie wspominając o świadomości istnienia tej właśnie specyficznej techniki śpiewu białego/śpiewokrzyku, która dodaje jeszcze dodatkowej mocy i wyrazistości naszemu muzycznemu pieśniowemu dziedzictwu, powoduje, że to nadal dość niszowa gałąź muzycznej aktywności.. niestety.

    • @ewapodlasinska727
      @ewapodlasinska727 2 місяці тому

      Jak zmienić? Dokładnie tak, jak to robiłaś. Nie zrażaj się głupimi komentarzami. Rób to, co kochasz i nieś to w świat, bo wszyscy potrzebujemy kultury i takich ludzi, jak Ty. :) Śpiew biały staje się coraz powszechniejszy, również wśród artystów scen estradowych i operowych. Na pewno się rozwinie. :)

    • @magorzatacacko3351
      @magorzatacacko3351 6 днів тому

      Ja urodziłam się i wychowałam w Warszawie. Los mnie rzucił do Otwocka. Tam poznałam panie z Ludowego Zespołu Pieśni Mlądz. Śpiewamy gwarą kołbielską i początkowo było mi bardzo trudno się tego nauczyć. Mamy w zespole Panią Janeczkę, która ma 95 lat i ciągle ma mocny. Kocham śpiewać i nie wyobrażam sobie jak kiedyś może się to skończyć. Śpiew jest mi potrzebny jak powietrze do oddychania .

  • @koann4071
    @koann4071 Рік тому +10

    Marzę o tym żeby wziąść udział w warsztatach na żywo, a najlepiej dołączyć do regularnej grupy śpiewającej... To tłumaczenie jest świetne. Czułam się ostatnio bez korzeni, opuszczona przez swój ród. I ten śpiew mnie połączył.

  • @zmiloscidosiebie
    @zmiloscidosiebie 8 місяців тому +2

    Pięknie o tym opowiadasz 🧡 dziękuję 🧡

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  8 місяців тому +2

      Proszę bardzo. I dzięki za dobre słowo!

  • @tratatata182
    @tratatata182 11 місяців тому +2

    Pejzaż dźwiękowy. Jak pięknie powiedziane ❤

  • @sarasambojakrauze
    @sarasambojakrauze 2 роки тому +11

    To prawda. Wstydzę się śpiewać. Jedynie, kiedy to robię, to kiedy jestem sama i śpiewam kołysanki synowi. W piątek jadę do lasu - będę próbować. Bardzo podoba mi się biały śpiew, chciałabym umieć tak śpiewać. Dziękuję za ten filmik, bo odpaliło mi się w sercu mały płomyk, że skoro wszyscy mogą się nauczyć, to ja też. Mam nadzieję, że wszystko, co we mnie siedzi - a jest tego ogrom - wyjdzie ze mnie i będzie mi lżej. Pozdrawiam serdecznie ❤

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  2 роки тому +2

      Sara, dzięki za komentarz! Życzę Ci powodzenia - jeśli już trochę śpiewasz i woła Cię ta głosowa ścieżka to polecam żebyś krok po kroku stwarzała sobie coraz więcej bezpiecznych przestrzeni aby śpiewać więcej. Kiedy poczujesz się w tym pewniej to wstyd się stopniowo rozpuści. A las to świetne miejsce żeby poeksperymentować z głosem i jego różnym jakościami :) Na dobry początek polecam klasyczne wołanie "Heeeeej!" :) Pozdrawiam Cię serdecznie!

    • @renshimarek
      @renshimarek Рік тому +4

      Nie wstydź się ten śpiew jest Super ! Postrzeganie tego tematu dzisiaj ( jest 2023 rok) jest w Polsce bardzo pozytywne.Ten śpiew jest Super ! :) My Polacy uwielbiamy nasze tradycyjne pieśni i melodie i to co ludowe nasze tradycyjne jest najlepsze na świecie. Mnie np.oczarowała Suka b. i Fidel p...i tak mnie to zakręciło ,ze teraz szukam an YT białego śpiewu i przeczytałem twój wpis...Miłego dnia Ci życzę:)

    • @lvmln7843
      @lvmln7843 6 місяців тому

      I jak tam ma się sprawa po roku? :)

    • @ewapodlasinska727
      @ewapodlasinska727 2 місяці тому

      Też się wstydziłam. Dołączyłam do porządnego chóru i wiele się zmieniło. Nie mogę nie śpiewać, a kilkadziesiąt osób wokół mnie robi to samo, więc nie bardzo jest się jak i czego wstydzić. :)) Co więcej, na zajęciach uczymy się emisji głosu, mamy warsztaty, dużo koncertujemy, a w najbliższy poniedziałek mamy warsztaty śpiewu białego. Z całego serca polecam Ci taką ścieżkę. :)

  • @Laski_sie_nie_porzycza
    @Laski_sie_nie_porzycza 2 роки тому +7

    Świetny filmik ❤❤👏. Gram na akordeonie i trochę śpiewam zespole piesni i Tańca i mogę powiedzieć że muzyka ludowa totalnie mnie wciągnęła. Ludzie tacy jak Ty są bardzo potrzebni żeby Polacy nie zapomnieli całkowicie o swoich korzeniach.

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  2 роки тому +2

      Dziękuję za Twoje słowa! Życzę owocnego muzykowania!

  • @ukaszk.9405
    @ukaszk.9405 Рік тому +2

    Piękne tłumaczenie. Dzwonku w głosie.

  • @saccarois
    @saccarois Рік тому +1

    Sympatycznie się Panią ogląda :)

  • @sonek2730
    @sonek2730 2 роки тому +3

    Pani mówi w bardzo przyjazny i inteligentny sposób super👍

  • @Jaggy_3012
    @Jaggy_3012 Рік тому +3

    Chcę się tego nauczyć, zmotywowala mnie pani aby ćwiczyć codziennie ❤

  • @lvmln7843
    @lvmln7843 2 роки тому +4

    wow, ale moc Twojego głosu! super, aż wzruszyć się można

  • @katarzynaplociennik7027
    @katarzynaplociennik7027 17 днів тому +2

    Kiedyś mi wmawiano ze moj glos to biały sopran. Mam mętlik w głowie. Jak obejrzalam film to jednak moj głos to żaden biały głos. Dzięki za informacje. Mam mocny głos ale potrafie nim sterować,obnizac zglasniac. Czyli normalny przeciętny

  • @bushcraftpopolsku4107
    @bushcraftpopolsku4107 Рік тому +4

    Mi brakuje w siedzi wiedzy o męskim śpiewie ludowym ale też widzę, że na nizinach chłopy śpiewają bardzo nisko i cicho. Może z tego to wynika i jest to mniej popularne. Nie mówię też o śpiewie z Podhala bo on ma jeszcze inną specyfikę ale z Beskidów np. Sądecczyzny czy Limanowszczyzny. Miałem to szczęście, że u nas dalej się dużo śpiewa muzyki ludowej, choćby na weselach itp. dlatego miałem okazję się tego nauczyć od starszych pokoleń, ale wiem, że brak tej wiedzy w internecie jest dużo stratą dla wielu osób.

  • @mka9682
    @mka9682 Рік тому +2

    Zostałam zaciagnięta do kółka muzycznego... każą mi śpiewać pieśni ludowe a ja nigdy nie uczyłam się śpiewać + boję się śpiewać więc śpiewam cicho... a przynajmniej za cicho dla pani, która kółko prowadzi... dla mnie to jest mój max... postanowiłam, że spróbuję się poprawić i znalazłam ciebie. U mnie aktualnie pada ale idę teraz mimo wszystko do lasu spróbować tego! Może wkońcu mi się uda to opanować❤

  • @kacperowczarczuk1000
    @kacperowczarczuk1000 3 роки тому +7

    bialy spiew nalezy do slowianskiej kultury ^^

  • @paweljaloszewski5628
    @paweljaloszewski5628 3 роки тому +2

    Bardzo fajne!
    Pozdrawiam

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  3 роки тому

      Dzięki Pawel! Pozdrawiam serdecznie!

  • @laviahart5639
    @laviahart5639 4 роки тому +9

    piękny ten krzyk!

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  4 роки тому +1

      heeeeej Lavia! dzięki!!!

  • @michawielgosz5899
    @michawielgosz5899 Рік тому +1

    💜

  • @saweks325
    @saweks325 2 роки тому +9

    Kupiłaś mnie jak paczkę żelków. Nie krzyk a wołanie to jest to. On się wydobywa jakoś trochę niżej głębiej.

  • @renshimarek
    @renshimarek Рік тому +1

    Kiedy i gdzie są w 2023 warsztaty i nauka śpiewu białego ?

  • @karolinaka8403
    @karolinaka8403 4 роки тому +19

    Oj tak... zdecydowanie Polacy wstydzą się śpiewać. Zupełnie nie rozumiem dlaczego, choć sama mam odwagę śpiewać z kimś, nigdy sama. Myślę, że problemem jest właśnie brak świadomości, że śpiew może być zabawą i nie trzeba mieć talentu, skończonej szkoły muzycznej by móc śpiewać. Nauka muzyki w szkołach kuleje, nie uczy się pewności siebie w szkołach, a ocenia się tylko talent. Przykre.

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  4 роки тому +5

      Karolina, dokładnie! Nasłuchałam się przez te wszystkie lata mojej pracy, historii o konserwatywnych i mało elastycznych paniach od muzyki, które skutecznie zniechęcały do śpiewu dzieciaki, nie wpisujące się ze swoją wrażliwością/talentem/słuchem w matrycę kanonu klasycznej muzyki. A przecież można TYLE niesamowitych rzeczy zrobić z głosem nie znając nut i teorii muzycznej, na luzie i bez stresu! I moją misją jest właśnie przypomnienie tego światu :)

    • @Laski_sie_nie_porzycza
      @Laski_sie_nie_porzycza 2 роки тому +1

      W szkołach muzycznych temat śpiewu wygląda tak samo jak w zwykłych ☹. Chodzę do szkoły muzycznej II stopnia i niestety na 16 osób w mojej klasie mają odwagę śpiewać może 3 osoby, w tym dziewczyna, która jest na śpiewie jako głównym kierunku.

    • @bushcraftpopolsku4107
      @bushcraftpopolsku4107 Рік тому +2

      W górach ludzie dalej dużo śpiewają i się tego nie wstydzą ;) Także nie w całej Polsce. A szkoła muzyczna więcej ludzi w swojej historii zniszczyła niż zainspirowała muzycznie.

  • @PLackonator
    @PLackonator 6 місяців тому

    The way you guys sing reminds me of "white voice" style of singing from eastern europe, and i can only say it slaps 😎
    Its amazing that we are whole ocean apart and we can find something similat

  • @Kela89
    @Kela89 Рік тому +1

    hmm jestem w tym temacie totalnie zielona, czy ktoś mi wytłumaczy prosto czym to się różni od śpiewu? naprawdę jeśli fałszuję (ponoć) ale mam poczucie rytmu (ponoć) to dam rade?

  • @skrzydlata11
    @skrzydlata11 3 роки тому +4

    jesteś gigant dziewczyno !!!!!!!!!!

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  3 роки тому +1

      haha, dziękuję, uskrzydliłaś mnie ;)

  • @chcężyć
    @chcężyć Рік тому

    A czy można się nauczyć śpiewać jak Eivør?

  • @arven12
    @arven12 4 роки тому +3

    Śpiew ludowy to absolutnie nie jest krzyk!!!
    Nie słyszałam jeszcze chyba śpiewaczek ludowych, które krzyczą. Zachęcam do posłuchania nagrań śpiewaczek i śpiewaków ludowych. Można trochę tego znaleźć :)

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  4 роки тому +11

      Dzięki za opinię ale chyba nastąpiło małe nieporozumienie. Zauważ, że używam słowa "krzyk" aby rozwinąć szerszą refleksję o śpiewie białym.. czyli "krzyk pod kontrolą" a na końcu zamieniam to słowo na "wołanie". To zabieg celowy, który ma po prostu dać pewne konkretne wrażenie odbiorcy a co najważniejsze - podkreślić, akurat w tym przypadku związek śpiewu białego z przestrzenią. Poza tym ten film to kropla w morzu szerokiego zjawiska, to oczywiste.
      Dzięki za radę ale przesłuchałam setki nagrań śpiewaczek ludowych i spotkałam wiele z nich na żywo. Jeśli mówimy o seniorkach, to nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że głos 85-letniej śpiewaczki brzmiał inaczej kiedy miała 20-30-lat. A czy się ta "surowość", "nieszkoloność" jej głosu uchowała przez lata to inna sprawa, bo czasami ksiądz próbował "nastrajać pod organy" albo wnuczek "pod disco-polo" a czasami uchował się ten bardziej autentyczny, organiczny śpiew. I zawsze unikalny, bo wiadomo - jedna śpiewa głośniej, jedna ciszej, bardziej nosowo, bardziej gardłowo, któraś ma chrypkę a inna naprawdę dudni głosem jak dzwon, to oczywiste. Rodzaje pieśni też grają tu rolę. A mój śpiew biały jest taki jak na nagraniu. Co nie kłóci się z tym, że jest tyle odcieni tej "bieli" ile śpiewaczek, wsi, regionów i krajów :) Wiesz, ja też nie jestem etnomuzykolożką, to nie moja misja opisać każdy szczegół tego zjawiska, osobiście traktuję śpiew biały jako świetne, otwierające głos narzędzie w terapii śpiewem i pogłębionej pracy głosowej z kobietami a także w kontekstach współczesnej sztuki. A akurat w tym filmie chciałam opowiedzieć o tym od siebie i zapalić iskrę i jeśli ktoś złapie bakcyla to naturalnie będzie węszył głębiej w temacie. Pozdrawiam!

    • @arven12
      @arven12 4 роки тому

      @@paulinamiu wołanie to też nie jest. Na pewno nie "śpiewokrzyk". Takie gadanie daje fałszywy obraz tego, czym jest śpiew tradycyjny.
      Można posłuchać też młodych ludzi, którzy uczą się od lat u śpiewaczek i śpiewaków. Nie wołają. Śpiew wychodził z mowy - nie z krzyku. Śpiewaczki śpiewają tak, jak mówią, a że przestrzeń była taka, a nie inna plus pracowało się fizycznie - więc przepona i inne mięśnie inaczej pracowały, to i głosy były donioślejsze. Pięknie to czasem słychać, jak z opowiadania historii panie przechodzą w pieśń. Zwyczajnie, w domu, w pokoju. Ludzie rzadko śpiewali do siebie przez całe pole.
      Przestrzeń przestrzenią, ale nikt nie "wołał" pieśni pogrzebowych, weselnych czy też całorocznych, lirycznych. Kiedy trzeba było, śpiewało się głośno, kiedy nie - cicho. Kiedy była "impreza" - śpiewało się nawet bardzo głośno, ale przecież ludzie i teraz to robią.
      Idąc tym tropem śpiew operowy to też "krzyk" lub "wołanie" - trzeba wszak przebić się przez dużą przestrzeń pełną ludzi. Albo że aktorzy na scenie "wołają", żeby słychać ich było w ostatnim rzędzie.
      Chyba każde zajęcia śpiewu lub impostacji zaczynają się od odblokowania wołaniem, nie jest to w żaden sposób zarezerwowane tylko dla tej techniki.
      I owszem, są zespoły młodych ludzi, którzy krzyczą raczej, zamiast śpiewać. Nie znaczy to nijak, że na tym opiera się technika śpiewu ludowego.

    • @paulinamiu
      @paulinamiu  4 роки тому +7

      Nie zgadzam się z Tobą i to jest ok. Po prostu mówimy językami wywodzącymi się z różnych kontekstów postrzegania dość złożonego zjawiska. Tak czy inaczej dzięki za zaangażowanie w temat i Twój czas poświęcony na ten obszerny komentarz, na pewno Twoja perspektywa się komuś przyda, pozdrawiam!

    • @izi6922
      @izi6922 3 роки тому +5

      Oczywiście, że to jest " wołanie " A " HELOKANIE" Zespolu Pieśni i Tańca ŚLĄSK??? TO nawoływanie się goralek w górach...

    • @izi6922
      @izi6922 3 роки тому +4

      Bialy głos(spiewokrzyk), zalicza się do muzyki ludowej....