Ember- és környezetkímélő kertművelés
Вставка
- Опубліковано 22 лис 2024
- Mélymulcsos kertművelés, egy igazi permakultúrás praktika!
Élőben megtekinthető Gömörszőlősön, az Ökológiai Intézet A Fenntartható Fejlődésért Alapítvány biokertjében. További anyagok és hasznos kiadványok Gyulai Iván ökológustól:
Honlap / ecolinst.hu
Elérhetőség / okologiai.intezet@gmail.com
OkologiaiIntezetAlapitvany/
Köszönjük, ha hozzájárul működési költségeinkhez, hogy a jövőben is sok hasonló, ingyenes tartalmat tudjunk létrehozni. Alapítványunk számlaszáma: 10102718-11364415-00000007. Kérjük „adomány” közleménnyel lássa el pénzbeli adományát.
Nos, ahogyan kijelentettem, le takartam az egész kertemet, szalmával. Legalább fél méter vastagon. Krumplit, hagymát, csak a föld tetejére tettem, és betakartam. Az apróbb magokat, vékonyan szórtam meg, hogy át tudjanak törni a takarás alól. Az eredmény, fantasztikus! Nem csak én, de a szomszédaim is csak ámúlnak a lányványtól. Rendeteg le kaszált füvet kapok, és azt is rászórom a szalmára. Búrjánzik a kertem!!! A növényvédelmet megoldom büdöske virággal, zellerrel, és csalánt, zsúrlót, torma levelet áztatok, majd egy hét után leszűrve, 1 litert 10 liter vízben elkeverve, öntözök, illetve, permetezek. MÁR VAN KÖVETŐM, az ismerőseim között. A tél végén kinevettek sokan, hogy mit teszek, de ma már csak dícsérik a kertemet. Még egyszer köszönöm, az ötletet.
Tökéletes! Köszönet és hála a hasznos információért. Én is már régóta keresek olyan permetezési módszert, ami teljesen természetes és vegyi anyagoktól mentes.
A kaszált fűvel csak óvatosan, könnyen gyomot lehet így vetni, és éppúgy ahogyan a haszonnövények azok is jól fogják magukat érezni. Persze könnyen kihúzhatóak, de ha sok a mag akkor ez sokáig visszatérő időtöltés lehet.
István Király
Kaphatunk képeket?
István Király
István Király szia te borítottal komposztot a széthúzott mulcs közé vagy a hagyma zöldség magokat csak a tetejére szórtad a széthúzott mulcsnak?
Ez valami csodálatos technika , ezek után én is mulcsolással fogom a kertemet csinálni. Nagyon hálás vagyok önnek, hogy ezt megtudtam látni. Kivánok jo egészséget, és sok kellemes idötöltést a kertjében.
Nagy örömmel látnánk dr. Gyulai Ivánt munkássága, kvalitásai alapján a mezőgazdasági miniszteri poszton.
Sajnos az a baj hogy akinek nincsenek politikai ambíciói az ért hozzá, aki pedig a politikát hajszolja annak nincs ideje megtanulni a gyakorlatot, valóságot. Az biztos hogy ott lenne a helye Ivánnak a tudása alapján.
Éhen is halna a fél ország. Agyontrágyázott kertben néhol itt ott spontán nő néhány haszonnövény. És a trágyát gyártó állatnak mi van enni adva? Mert ebből a kertből egy ember él meg, még egy család sem nemhogy állatok. Szalma? Betakarítom valahonnan, azaz ennek az elméletnek a szöges ellentétét csinálom, hiszen a takarót gyűjtöm be a földről, hogy a kertben tudjak mulcsolni. Ez az önellátás? Ez a nagy ideológia ami a saját szabályait nem tartja be? Lássunk már tovább az orrunknál könyörgöm!!!!!!!!!
Az az izagzság h normális ember nem megy politikusnak v ezek társaságában. tisztelet a szűk kivételnek.
Soha nem vállalna poziciót.
Attól mentsen meg az ég. Ön szívesen látná, mert egyformán nem értenek hozzá.
Így szoktam a paradicsomot elültetni én is. -Bevált! (Még az "Így ni!!"és a "Nna!" is stimme!! :D ) Nagyon szeretem Iván előadásait. A takarásos művelésről öregektől hallottam, és mára teljesen átálltunk rá. Ami nagyon fontos, az az, hogy: bevált. Most május végén látványnak sem utolsó. Szebb, mint a "hagyományos" konyhakert. A kukorica buszkén vigyázzban áll nagy melegben is, a borsó épp most virágzik, és a levelei zöldebbek már nem is lehetnének.
Rovarok amik kártevők. Azokkal mi van? növények leveleit nem rágják el? Nem eszik meg? Csak saját kertemben a diót nézem. Pár éve a dió légy teljesen tönkre teszi. Termés lehull idő előtt és fekete, rothadt belül. Nem vagyok vegyszerpárti. Soha nem permeteztem. Összeszedem a fekete megrohadt diókat. Folyamatosan augusztustól kezdve. Jövő évben is hasonló a probléma.
Isten áldja meg ezért a felvilágosításért! Nagyon sok dologra fény derült most számomra! Köszönöm!
Nos, itt a betakarítás ideje. Csodálatos minden termés. Viszont tanácsolom, hogy spárga- babot, és vöröshagymát ne akarjon senki takarni, mert csak hatalmas száruk lesz, de a termés az igen silány. A hagyma, új hagymának nagyon finom zsenge, és hosszú. Arasznyi takarással. De a fej nagyon kicsi marad. Tehát a tapasztalatom az, hogy nem minden növény szereti a takarást. Persze, ezt ki kell tapasztalni. Amúgy egy élmény a bekeratítás. Soha!!! ilyen gyönyörű, buja egészséges zöldségféléim nem voltak, mióta kertet művelek. Pedig már elég idős vagyok. Egy szóval, kedves kertművelő barátaim, takarjuk le ősszel jó vastagon a kertünket szalmával, és várjuk a tavaszt. " Bár biztosan teszek el egy kis krumplit a szalma alá, télire." Csalán, citromfű, borsmenta,tormalevél, diólevél, zsurló, zsálya ázalékát higítottam, és azzal permeteztem a rovarok ellen. NAGYON BEVÁLT! 10 liter víz, 2 liter ázalék. A krumpli bogarakat, fa hamuval űztem el. Csak rászórtam a levelekre, bőven. Ez is bevált. Tessék ki próbálni. Nem fognak csalódni.
Kedves István! Milyen zöldségeken próbálta a takarást, ahol bevált? Én az idén kezdtem kísérletezni, a kert egy részében takarással, a másikban hagyományos módszerekkel műveltem a kertet, és a takarás győzedelmeskedett.. (meg a lótetű, de ez más téma)Eddig csak kb 10 cm vastagon terítettem a szalmát, de megpróbálom vastagabban, ha tényleg működik. Mást is terít rá, vagy csak szalma? Milyen vastagon? Köszönöm a válaszát előre is!
Csak tanácsként írom, hogy ovatosan bánj a szénával. Nehéz, és tömör lessz a takarás. Probáld ki, kissebb területen először.
István Király
ok, köszönöm! :-)
P
🎉Hol lehet szalmát kapni? Most kezdeném ezt a módszert alkalmazni
Már máshol is találkoztam ennek a módszernek a bemutatásával,de mivel ez magyar még inkább kedvemre való volt! Fantasztikus és logikus módszer! Gratulálok és egyben köszönöm is hogy létre hozta ezt a mindenki számára hasznos videót!!!!
Videó hasznos. Valóságban meg a rovarok megeszik a növények levelit. Létezett a régmúltban is sáska járás és utána éhinség.
@@Joe38ish @c
Sziasztok! Köszönöm a videót! A múlt évben ősszel elkezdtem a kertemet feltölteni. Egy ismerősömnek vannak lovai, tőle kapom az almot, egy másik ismerősöm pedig örült annak, hogy elvittem tőle a "tönkrement" ill.. elázott szalmáját. Eszt a kert művelési módszert felénk nem ismerik az emberek, nevetnek amikor látják a kertemet, majd meglátjuk ki nevet a végén. Köszönettel és tisztelettel K.S.N.Fecó .
És ki nevetett a végén? 2 év után illett volna nyilatkozni róla..
te fogsz nevetni :) és járj előtte a nevetgélőknek :)
Én is kérdezném, bevált? Milyen nehézségeid voltak?
Milyen lett csoro??Bevált??
szia hogy állsz eredmény?
Meg kell tanulnunk a természetel össz hangban,(és nem azt tönkretéve műtrágyákal, vegyszerekkel )együtt élni.
Én nagyon köszönöm ennek a videónak az elkészitését.
Bár ennyire profin nem, de már 2 éve próbálgatom a mulcsolást, és már az is szinte hihetetlen különbségeket mutatott a hagyományos locsolom-kapálom-locsolom-kapálom elmebajhoz képest, szebb termés, kevesebb munka...
Nagyon sokat tanultam ebből a videóból, köszönöm a készítőknek!!!
A jó Ősten tartsa meg a szokásukat 444
Ősten?
@@jar3961 I betű közelébe van az ö betű elnyomta valszeg
@@VitanyiGyula Direkt Ősten. :)
Igazad van.Főleg hogy egyre gyérebb a csapadék....Egy kis jó hazai Muzsika a termelőknek! Ez is mély mulcsolással készült. :)
ua-cam.com/video/LnPz3e9zhos/v-deo.html
ua-cam.com/video/KJcKeg7PNbA/v-deo.html
Csak gratulálni tudok: nem csak a módszer zsenialitása miatt, hanem a jól követhető, világos oktatás miatt is. Mindent elmagyarázok, mit miért csinálok: tehát meg is jegyezhető.
Köszönöm, a többiek nevében is.
Köszönöm:Megunhatatlan, akárhányszor megnézem, mindig tud nekem újat mondani.Csodálatos, és egyszerű az a könnyedség ahogyan ezt a módszert bemutatja és alkalmazza.
Tényleg?
A természet részei vagyunk a természet tanít minket. Áldás!
Tényleg?
Örvendek, hogy szembesültem azzal, hogy amit évekkel ezelött teljesen ösztönösen elkezdtem, az tudományos rendszerré fog válni az ökológia és nem utolsósorban az ökonómia előnyére. Köszönöm a kiváló összeállítást!
Ön egy zseni. Nagyon szépen köszönöm a sok jó ötletet, tanácsot. Alkalmazni fogom. ;)
Remek videó, nagyon nagy köszönet érte! Az Ökológiai Intézet minden videója nagyon-nagyon érdekes és hasznos, készítsenek minél többet, hogy tanulhassunk!!! Szívmelengető egy olyan szemlélettel találkozni, ami védeni és segíteni próbál, lágyan és megértéssel és nem pusztítani és erőszakoskodni, ebben a világban igazi kincs ez a hozzáállás. Pláne hogy komoly és korrekt szaktudás társul hozzá, tényekkel, nyugodtan és józanul. Bravó, bravó és további sok sikert a munkájukhoz!!!
Olyan jo volt nézni és halgatni. Nagyon szpen el magyarázta. Nagyon tetszik.
bravo! bravo! bravo! végre egy magyar link, amit àtküldhetek a magyar baràtoknak :) ügyes, szerény és fantasztikus Ivàn!
Kedves Andrea! Ne sajnálja a szalmát. Terítse legalább fél méter vastagon. A palántázáskor huzza félre a szalmát, és hagyja úgy. Hatalmas paprikák, káposzták lesznek. Sorközökbe lekaszált füvet is tehet a szalmára. Bátran kísérletezzen. Örülök az elhatározásának. Nem fogja megbánni. Ja, és ne halgasson senki kritizálló véleményére. Lesznek irigyei, de csinálják ők is azt, amit ön. Sok sikert!!!!
Köszönet a sok értékes információért.
Eddig csupán pár négyzetméteren próbálkoztam termelni növényeket, hasonló módszerrel. De az idei évtől, már az egész kertemet így fogom művelni. Nekem már ez a jövő!!
Nagyon köszönöm, hogy ennyire szakszerűen, és érthetően adta át ezt az anyagot.
🤣
Jó étvágyat szabad nitrátgyökökkel teli, így rákkeltő élelmiszerekhez! :D
@@perturabo420 Ezt nem értem. Ki tudná fejteni bővebben? Hogyan lesz rákkeltő a zöldség?
@@Gixer86 Nem maga a zöldség lesz rákkeltő, hanem a benne felhalmozódott felesleges nitrogén.Túl sok nitrogén kerül a talajba, amit a növény nem tud hasznosítani, csak felszívja a talajból nitrátok formájában, amik később a fogyasztás után az emberi szervezetbe kerülve nitrit szabadgyökökként rákot okoznak. Mondják, hogy a műtrágya nem egészséges, de azt nem tudják, hogy a műtrágya azért egészségtelen, mert sokan túl nagy mennyiséget szórnak ki. A szervestrágyával is ugyanez a helyzet, ezért is van korlátozva, hogy mennyit lehet kijuttatni éves szinten. Ami ebben a videóban kijuttatásra került, ez ennek sokszorosa, és ekkora mennyiség nem bomlik le idejében. A talajvízre gyakorolt hatása is káros ekkora mennyiségben.
@@perturabo420 Köszönöm, így már érthető. A komposzttal is hasonló a helyzet? Vagy az alkalmazható bátran?
Ezt de jó volt látni, úgy örülök neki! Köszönöm szépen!
Olyan boldog vagyok, hogy rá találtam erre a videóra, nagyon hasznosak. A komentekbol is lehet fejlődni. Köszönöm szépen! Gazdagon termő évet kívánok!
vannak további részei ennek a videónak, azokból tobbet megtudhatsz, sot
nemrég kerult fel a netre Gyulai Iván magfalvi eloadása két részben, az
sokkal részletesebb ebben a témában
Fantasztikus! Ezt tantárgyként fel kellene venni a tantervekbe! A lenti kommenteken is látszik, mennyi tanulnivalója van az embereknek! Köszönet Ivánék áldozatos munkájának, esélyünk van egy minden szempontból vonzóbb termelést végezni még akkor is, ha valaki csak részleteiben tudja hasznosítani az ötleteket. Bár a komplex megoldás az igazi.
Próbáltuk, elutasították. Kormányzati jelige "informatikai képzésbe kell nyomni a pénzt".
Sziasztok! Régebben az iskolásoknak volt gyakorlókert, még nyári szünetben is mentünk művelni öntözni a növényeket. Rengeteg parlagon lévő kert van minden településen, egy kis szülői segítséggel, tanárokkal és egy ügyes kertésszel, szakkörként vagy hobbi kertészet "címen" esetleg meg kellene próbálni...... üdv
Hat ez nagyon edes, en informatika hallgato vagyok az orszag egyik legnevesebb egyetemen. Konkretan az epulet fenntartasara nincs penze az egyetemnek, a folyoson vodroket kerulgetunk, mert beazik a teto. Evek ota...
De hogy ne legyen teljesen off: koszonom a videot, sokat tanultam belole. Az Uriember raadasul egeszen kivalo eloado is!
ékezet nélkül egyetemista :D
@@ultimateinvito Csodás. Mert majd a billentyűzet ehető lesz... :-(
köszönöm a tanítást ebben a rövid idöben! Mi még a családi birtok, tanya vásárlása elött állunk, keseröben, de már tervezzük a kertet..és rengeteg anyagot tanulmányozom, a permakultúrától kezdve a 3 órás kertig. Ebben a videóban tanultam konkrét ötleteket iés mindenképpen ilyen módon fogjuk kezelni a kertet. Nagyon érthetö és logikus megoldás. Hálás köszönet ezért a videóért.
Szuper jó!
Már tervezgetem a kertet. Először csak az egyik felében. Almom nincs, szalmám is kevés, de falevelem dögivel. Sőt van egy nagy komposztdombom, ahova évekig hordtam a levelet. Legalább 10 éve nem bolygattam, utoljára akkor takarítottam el a komposztot.
Valóban kiskertben működik. Viszont nagy szükség volna a nagyipari technológia kialakítására. Az emberiség egyre nagyobb hányada él városokban, minden növénytermesztési lehetőség nélkül.
Nagyon helyes! Aki ugy erez az tegyen ugy. Aki maskeppen erez az tegyen amugy.
Nagyon szepen köszönöm. Sok hasznat fog venni
De jó, hogy megtaláltam az oldalt!
Köszönöm ezt a sok hasznos tanácsot! Meg fogom próbálni....A komposztot most tavasszal már meg fogom bontani...Remélem jó érett lesz...Azzal a szlogennel indulok majd: PRÓBA: SZERENCSE!
Ha nem laknék ilyen messze, elmennék tapasztalat-cserére!
Már régen foglalkozom a bio termesztéssel, az Öngyógyító Kiskert című könyv alapján.
Az is működik!
Hálás köszönet a videóért!
Nálam nincs szalma, de komposzttal és kartonpapírral én is mindig takarom az ágyásokat. Mindenképp takarni kell. A kartonpapír is lebomlik. Érdemes figyelni, hogy legyen elegendő giliszta, mivel jelzi a talaj állapotát. Ha nincs táplálék giliszta sincs. Hamut és kávézaccot is használok. A banánhéj is nagyon jó. A kápia paprika nagyon szereti. Egy román oldalon találtam, és kissé hitetlenkedve olvastam. Aztán néhány tőre tettem csak. Jó nagy különbség mutatkozott a banánhéjjal és a nélküle nevelt tövek között az előbbiek javára.
Köszi a banántippet. Mire használod a kávézaccot és a hamut? Én egyelőre a fahamut a gyümölcsáfk tövéhez szórom. Másra is alkalmas?
Kedves Csilla, a kartonpapírt egész évben használod, a tövek között is?
@@orsolyavoros1005 Igen.
@@csillabotar1229 Köszönöm!
Nagyon profi videó lett, sok hasznos információval és jó előadásmóddal! Köszönjük!
Te még nem láttál profi videót :D (Dancsó)
Jó lehet a kedves feleségének, nem gond egy igazi húslevest főzni igaz zöldségnek jobb íze van,mint a tescósnak.
Ez fantasztikus! Alig várom, hogy kipróbáljam!! Köszönöm a nagyszerű videót, segítőkészséget!
Természetesen a fűmagokkal akkor van gond, ha beértek! De nem szabad ezt megvárni. Mikor zsenge a fű, akkor kell kaszálni, vagy fűnyírózni. Egy kis oda figyeléssel gond nélkül lehet termelni, kevés munkával. Bátraké, és a vállalkozóké a szerencse. Vágjanak bele nyugodtan. Nem fogják megbánni. Kérdezzenek, és osszák meg egymással a tapasztalatokat. Amúgy a krumplim már ki kelt, novemberben tettem a szalma alá!!!
A vöröshagymát már két hete szedjük. Nagyon szép. "ezt is takartam".
Köszönjük szépen a videót! Idén próbáltuk ki a módszert, de imádják a növények. Alatta pedig puha, lágy marad a talaj, ami nálunk nagyon sűrű, tömör.
Elképesztő! Nagyon köszönjük a feltöltést!
Nagyon szépen köszönöm! 🙏💕
Nagyon hasznos, értékteremtő ismeretek, köszönöm!
Osszátok minél többször!
Ezt a videót mindenkinek látnia kellene - a táplálkozás, és így az étel megtermelésének módja ugyanis alapvetően meghatározza életünket. A mezőgazdálkodás felelős a világ édesvíz-fogyasztásának 70%-áért, aminek a fele (azaz az összes víz 35%-a) kárbavész, ám ezekkel a módszerekkel nagymértékben csökkenthető a mezőgazdaság vízigénye, a vegyszermennyiségről nem is beszélve. Remekül kiegészíti a hagyományos mezőgazdaságot a hidropóniás és akvapónás rendszerek alkalmazása, amely módszerek elsősorban zöldségek termesztésére alkalmazhatók, és még kevesebb vizet igényelnek.
Hol lehet többet megtanúlni a hidropóniás és az akvapónás rendszerekről? Honnan ered ez az ötlet?
@@janosszentpeteri1922 hidropóniában a vizet a gyökér köré vezetik keringetik biológiai rendszerrel tisztítják és mint tápoldat az táplálja a növényt ami egy tartó szerkezetben növekszik a vízben lévő gyökereivel. Az aeropóniában vízzel telített levegővel veszik körbe a növény gyökereit és úgy fejlődik. A tápanyagokat így bevinni porlasztott vízzel lehet.
Meg kell próbálni. Én szalmával kezdtem, fűvel folytattam.
Nekemis köszönetet kell mondanom!
Ez egy szuper ötlet! És egy jó írányelv!
Nem ő találta ki....
Én is megpróbálom , bátorságot kaptam hozzá. Köszönöm!
Isten áldjon meg, kedves Iván barátom! - Gratulálok, a jövőbe mutató rendkívül fontos munkáságodhoz! - Drávafokon régen voltam, ott találkoztunk! Lantos Tamás hívott meg! Téged is! - További sok sikert és jó egészséget kívánok a munkádhoz! - Baráti üdvözlettem küldöm neked!
Végre sikerült egy előadást elcsípnem.
Reggelig tudtam volna Ivánt hallgatni!
Csodálatos a végeredmény!
Elnézést, hogy csak most válaszolok. Persze csípnek le egy-egy levelet a kacsák. De ez el hanyagolható. Nem kell fertőtleníteni a talajt! Minden szalma jó a takarásra. Fű kaszálékot a sor közökre is lehet majd szórni, nem csak a sorokra. Ha van fa hamu, már most hintsen ki. Rengeteg kálium van benne, és lúgosítja a talajt. Én már kiraktam a krumplit, hagymát, bátran veteményezhet takarással."novemberben kiraktam egy sor krumplit, már gyönyörűen fejlődik a takarás alatt" . Szóval, mindent bele. Sok sikert kívánok!
Hálás köszönet Gyulai Ivánnak és a videók készítőinek! Fantasztikus a módszer és a szemlélet, csüggök Gyulai Iván szavain, gyógyír ebben a kifordult világban. Ha nem is jut át a zsákutcás nagyüzemi termelésbe, talán ez lesz egyszer túlélésünk záloga. Hiánypótló tudás, minél többekhez el kéne hogy jusson!
arany amit mond a mester!
ez egy kincs! hála, köszönet!
Rejtett kincs.
Ez elképesztő! Köszönöm!
Köszönöm a feltöltést!
ahogy látom: rend a fejben, rend a kertben. Mindenhol ezt a permakulturális nézetet kéne bevezetni, sok (anyagi) gond megoldódna!
Kéne hozzá pár millió ló!Ami jelenleg nincs!
De van disznó, marha, szárnyas, sőt ember is!
Oké, hogy az az alapja, hogy a természetben is szépen nő minden, viszont ott nem is ad semmi akkora terméseket, mint a modern, integrált gazdálkodásban, plusz nagyon nagy a munkaigénye is. Háztájiban működőképes, viszont ha erre térne át mindenki, akkor hamar nagy éhínség lenne az országban.
Ennél sokkal árnyaltabb a dolog, mint, amit a videóban láttál. a puding próbája az evés. majd utána írd ugyanezt!
@@gehacseklófaszt kell a ló teljesen jó ez kecske birka trágyával is csak ott a szalma probléma ahhoz kéne gabona mező és bálázott szalma belőle aratás után pont most van a nyári betakarítás szóval időszerű és hőség van száraz idő szóval a vizet illene most a talajban megtartani hogy a felső réteg nedves legyen a növénynek a párolgás pedig nagyon fontos hogy a mulcs megakadályozza az a réteg ahol a gyökerek vannak legyen mindig vizes.
Ezt az életet kellene élnie minden embernek!
Tanítani kellene az általános iskolákban. Nekünk még menni kellett gyakorló kertbe, de akkor még ilyen módszereket nem mutattak. A mai gyerekeket már nem tanítják az iskolában ilyen hasznos dolgokra sajnos.
Igen ezt a tudást az iskolák minden szintjén kellene tanitani.
Egy boldogab zene jobb lett volna hozzá, mert ez nagyon szomorú.
Én inkább meditatívnak éreztem (a zenét). A látottak pedig nagyon tetszettek. :)
@@kunemese957 Ez tényleg meditatív volt, fényes nappal elaludtam rajta, miközben érdeklődéssel figyeltem.
@@editbocznekovacs6592 nyilván szükség volt arra a kis pihenésre. :)
Most 2023-ban látom először ezt a videót, de teljesen magával ragadott.
Szuper videó,köszi!
Minden nagyon profi. A burgonyatermesztést én speciel egy 60-80 Cm-es fa ládába csinálnám, fokozatosan adva hozza, magasitva a "födet", Igy sokkal több burgonya termés lesz. 1 négyzetméterről akár egy zsáknyi! ( Angolok -is - igy csinálják)
Ha a krumplit a paradicsomot fogod ahogy nő a föld feletti része eltemeted egyre több és nagyobb terméseket hoz a szárán egyik a föld alatt a másik a hajtásvégeken természetesen
Vissza édenbe - Back To Eden magyar felirattal. Hasonló témában egy remek film.
Köszönöm a nagyon hasznos információkat és a szakszerű bemutatást. Egy kérdésemre sajnos még nem találtam választ ,ami így szól : Friss tehéntrágyát érdemes-e használni illetve hogyha igen akkor milyen szalma/trágya arányok a mérvadóak? előre is köszönöm a segítséget , válaszokat.
Köszönöm 🙏♥️😊🙂
Minden elismerésem , ez nagyon jó amit a természet ad . Ezt mind vissza lehet okosan forgatni , hasznosan .
Ja már nézem tovább a filmet,látom a palánta ültetést, igen ez sem hagyományos.
Köszönet, Köszönet, Köszönet! :-)
Üdvözlöm. Az elején bemutatta,hogy a kartonpapír a szalma alatt szétrohad. Nekem ott azért voltak fenntartásaim. ! !! A kartonpaír nem 100 % ban természetes anyag !! Sőt !! Keményen tartalmaz egészségre ártalmas anyagokat ! A kartonpapír használatát azért én meggondolnám . A videó nagyon tetszett. Köszönöm.
festetlen jobb
Gertrud Frank: Öngyógyító kiskert (Gesunder Garten durch Mischkultur)
Antikváriumban kapható.
A lot of work done. 👍
Üdv! Mit csináljak a meztelen csigával. Tapasztaltabb kertész tanácsát szívesen fogadnám. Mert a valóságban űltetés_csiga etetésként végzi!
Ez a módszer a jővő talajművelése lehet. Minél hamarabb erre kllene átálni. Minőségi biotermelést lehetne megvalósítani, gazdaságosan ezzel a technológiával.. Az önkormányzati földek bérbeadásánál meglehetne követelni ezt a technológiát, így jobban megismernék az emberek majd elterjedne.
Háztájiban lehet működőképes, a modern, integrált módszerekkel nem tud versenyezni, ez sosem fog akkora termést adni, emellett nagyságrendekkel nagyobb a munkaigénye is.
Csak gondolj bele, ahhoz, hogy egy országot etess, sokezer hektáron kell ezt csinálni, amihez rengeteg takaroanyag kell, rengeteg munkaóra, a végén meg fele annyi termést ad, mint egy modern módszer.
@@Sineseol Ez nem igaz. A vegyes ültetés miatt sokkal többet terem, mint egy integrált.
@@Sineseol Ha nem lesz humusz akkor vajon a nagyüzemek átvennék?
Remélem már megvalósult valami belőle! Tapasztalat?
A gazdag élet-élmény csak ezúton lehetséges. A gazda a természet körforgásában él és gondolkodik, a többi csak vállalkozó!!!! Minden településnek komposztáló telepet és hozzá kapcsolódó ISKOLAKERTET !!!!
evi nemeth Mivel édesanyám sok idejét és erejét áldozta a Biokultúra Egyesülettel való közös munkájába miközben sokat is tanulhattam tőle, ezért én nagyra értékelem mindenki munkáját és tanítását aki embereket a természet megértésére buzdít. Én Angliai éveim során láttam olyan megoldást, hogy minden városnegyed elkerített egy kis lakótelepnyi területet, majd felosztotta apró parcellákra. A helyiek bérelhettek egy egy ilyen talpalatnyi földecskét NAGYON OLCSÓN, de pont ezért -nagy bosszúságra gyakran több, mint egy évet kellett várni egy felszabaduló részre. Végül sikerült egyet szereznem egy pár évre. Az önkormányzatoknak ott vannak saját bizottságaik akik ügyet intéznek és olykor bírságolnak is hanyagság, felelőtlen hulladék kezelés, stb. miatt. Ez a rendszer állítólag nagyon régi és abból a célból létesítették, hogy a háború alatt a lakosság fenn tudja magát tartani. Lehet, hogy akad néhány pontatlanság az általam leírtakban, de aki tud angolul utána nézhet hogyan működik a 'renting an allottment plot' Angliában. Szerintem módosításokkal egy hasonló létesítmény működhetne Magyarországon is. Szerintem lenne rá nagy igény a bérleti ár megfelelő becélzása esetén ami persze adminisztrációs és karbantartási költségként járulna az olajzott működéshez. Gondolom az itt javasolt oktatási programnak is helye lehetne, de én inkább egy online infó oldalt tudnék elképzelni havi frissítéssel ahol sorra kerülnének a leg alapfokúbb ismeretek mint gyomok fajtái, kultúrnövények igényei, stb és mindenki alkalom és igény szerint informálódhatna esetleg email-ben kérdésekkel fordulhatna egy egy-két fős gyakorlott szakértői biokertész csapathoz aki így segítené szemléletváltásra az érdeklődőket. No nem fantáziálok sokkal többet, mert még a végén én is kapok a fejemre egy nagy átkozódást a 'jobb indulatú' honfitársaktól. Kellemes kertészkedést!
Tökéletes a videó! Minden jó benne. Egyetlenegy kivétel van: ez pedig a zene. Olyan mintha valami temetőből szólna, az elmúlásról. Az is sokkal jobb lett volna, ha nem lett volna zene. De ez a lehangoló búskomor aláfestés....
Sziasztok.Arra lennék kiváncsi mi a helyzet a kártevőkkel pl pócok, lótetű .STB
A lótücsökre jó a vakond, de egy művelt kertben legalább annyi bosszúságot okoz, mint amennyi a haszna. Pocokra, meg egy jó egerésző macska, ami viszont az összes békát, gyíkot kiirtja. ezek a kis állatok viszont kizárólag, csak hasznot hajtanak a kertben a kártevő rovarok és a meztelen csigák gyérítésével. Sajnos ezért nehéz okosnak lenni ebben a kérdésben. Amint láttuk is a videóban a mulcsozás, trágyázás következtében igen gazdag lesz a talajélet. Ez növeli a tápláléklánc hosszát, ami előny az extenzív gazdálkodás esetében, de egy házikerti művelés összes munkáját tönkre teheti. Nálam pl. a feketerigók után úgy néz ki a kert, mintha tyúkokat eresztenék a veteményesre, mert a giliszták miatt szétkaparnak mindent nem kímélve a veteményt sem. A videóban sajnos, csak a látványosan jó, ezért, szűk oldalát és keresztmetszetét kapjuk ennek a művelési technológiának. Nem tér ki a talajtípusokra sem, pedig az sem elhanyagolható szempont. A kertművelés egy folyamatos harc a kártevőkkel a valamiben hasznos , és a kóbor állatokkal, meg a felelőtlen álattartókkal.
Nagyon érdekes és meggyőző videó volt. Valaki egyszer azt mondta, de nem tudom igaz-e, csak kicsit elbizonytalanít, hogy a mulcs alatt berohadhat a föld és olyan gombák is elszaporodhatnak, amik bántják a haszonnövényeket, sőt, egyes növények gyökere is berohad alatta. Igaz ez? Vagy csak hülyeség, amivel nem kell törődni. Én a kertünkben nem szoktam összegereblyézni a lehullott leveleket, lebomlik magától. Ahol meg nem, (ez kis terület), ott tavasszal felszedem. Külön mulcsozni nem szoktam. Eddig.
vannak további részei ennek a videónak, azokból tobbet megtudhatsz, sot nemrég kerult fel a netre Gyulai Iván magfalvi eloadása két részben, az sokkal részletesebb ebben a témában
Nagyon inspiralo video, koszonom szepen! :) A cekla levele miert nem a kosarba kerult? En nagyon szeretem. :)
Ennyi istállótrágyával rengeteg lótetű lehet. Nálunk sok volt és akkora pusztítást csinált! Mit tehetünk a lótetű ellen?
Hozol a kertedbe vakondot.
Tapasztalatom szerint egyensúlyba kerül a létszámuk egy idő után. A vakondon kívül vannak olyan fonál férgek (paraziták) amelyek korlátozzák a számukat.
Nálam egyébként a körömvirágos, büdöskés részeket kerülték. Az édes burgonyában, mángoldban, saláta félékben, sóskában, spenótban, paradicsomban, paprikában, padlizsánban, tök és uborka félékben, hagymában, stb semmilyen kárt nem okoznak. Érdemes lehet ezekből többet, keverten veteményezni. Borsónál a korai vetéssel mérsékelhető a kárrétel. Bab és csemege kukorica esetén nagyobb magszámmal, kisebb parcellákon és időben eltolva veteményezek, plusz palántázom is ezeket ( mondjuk ez a hely/időtakarékosság miatt is előnyös).
Good one 👍
Nagyon jó videó. Köszönöm.
Szeretném én is elkezdeni, vettünk egy házat nagy telekkel..
Homokos a talaj, gyom mentes. Azt szeretném kérdezni,hogy hogyan kezdjek neki? Ősszel takarjam le szalmával,majd lótrágyával. Majd tavasszal mehetnek a palanták, magok?! Vagy máshogy induljak neki.
Interesting video 💯
Tiszteletem! Lennének kérdéseim igazgató úr! Ennél a művelésnél is vannak,lesznek gyomok? Magot is lehet belevetni? Palántát is lehet bele ültetni?
Most tudok hozzákezdeni a füvesítéshez (június közepe lesz, mire odajutok, addig betonfeltörés, konténerezés, vadon nőtt bokrok kivágása a tervem a kert egyelőre nem füvesítés előtt álló részén). Segitséget szeretnék kérni, hogy egyrészt füvesítésre ugyanez a módszer jó-e, és ugyanezen folyamaton kell-e végigmenjek, vagy a trágyára a nap melege miatt nem lesz szükségem? Jelenleg sokfelé kis gazzal teli, fűvel is vegyes, foltokban kiszáradt területeim vannak szanaszét a kert ház körüli részén, kb. 400 m2-en, kisebb-nagyobb egységekben. Köszönöm a segítséget! 😊🤔🌱🌳
Köszönöm:)
Nálam nagyon jól működik a dolog.
Egy a baj. A répa, a retek, és a hasonló gyenge növények alig tudnak kibújni a trágya és szalma alól.
Nagy érdekes volt a videó, és tetszik is a környezetkímélő módszer, csak azt kérdezném meg, ha mindenhol, szó szerint mindenhol, tehát a földeken is, ezt a módszert használnák, honnan lenne elég szalma?? Komolyan belegondoltam, de nem bírtam elképzelni.
@Timre Azért, sok hasznos dolgot is mond. Erre csak az jön rá, aki már jó ideje művel kertet, szereti a földet, a természetet és eközben gondolkodik. Én nem szeretnék sem ítélkezni, sem pedig lejáratni a videó készítőjét, hanem gondolkodom azon, hogy mit tudok használni belőle. Amit írok azt is többször átnézem, hogy ne írjak butaságot.
Nekem is ez volt az első gondolatom. A második az, hogy ezután mennyire hiteles az egész. Annak viszont örülök, hogy vannak emberek akik komolyan elgondolkodnak az eléjük tárt fantasztikusan és hihetetlenül szép képeken. Aki már több éve kertészkedik és több mindent megpróbált abban felmerülnek kérdések. Más elutazni Párizsba, megnézni az Eiffel tornyot, és más, megnézni egy fényképet, amelyen mondhatni; "ugyanazt" látod. Sajnos a világban egyre jobban a könnyen megszerezhető, és lehetőleg minél több pénz a mozgató erő, a mezőgazdaságban ez a föld kizsigereléséhez vezet. Ezen már nem változtat semmi. Gyermekkoromban városban nőttem fel (Esztergomban), de az utcánkban minden második házban volt tehén, és mellette ló is. Többnyire mindent megtermeltek, az állatok és az emberek számára is. Amit kivettek a földből, az vissza is került. Ez az életforma a hetvenes években eltűnt. A gyárak könnyebb megélhetést jobb munkakörülményeket, és megélhetést kínáltak. A földeket is ilyen "gyárakká" degradálták. Már nem kell szeretni a földet, az a minél nagyobb profit tárgyává vált. Az emberek sem szeretnek annyit dolgozni, az időjárás is egyre kedvezőtlenebb. És itt a válasz a kérdésedre. Sajnos jól látod a lényeget. de már nincs visszaút. Ezért azt mondom: a videó egy része fából vaskarika. Mindenki vegye ki belőle azt amit használni tud, a többit felejtse el. Ja, és ez is olyan környezetkímélő, mint az elektromos autó.
Austráliában élek 10 éve. A szüleimnek van 2 hektár földje közel a Bakonyhoz. Lenne egy kis pénzem hogy csináljak azon a két hektáron egy ilyen titulusú perma kultúrát. Keresek valakit aki ebben jártas és van kedve társulni. Nyitnék egy kis boltot ahol pedig el lehetne adni a megtermelt zöldséget, gyümölcsöt. Szóval egy kis vállalkozást beindítanék.
Gondolkodom ,hogy iden a kert egy reszen megprobalnam ezt a fajta kertmuvelest. A szomszed lovardabol van lehetosegem tragyat szerezni,de nem vagyok benne biztos hogy azt frissen leterithetem majd betakarhatom szalmaval. Kell varnom amig a friss tragya valamennyire lebomlik? Ha igen,mennyi ido kell neki?
Iden en is megprobalom ezt a technikat, annyi kerdesem lenne hogy a nagy melegben tuzo napon, nem-e tuzveszelyes a szalma? Locsolas utan is hallottam mar olyat hogy langra kapott valami mert a vizcseppek nagyitokent szolgalnak a napsugarak szamara. Koszonom.
Sziasztok! Nekem a fő gondom, hogy honnan tudok szerezni olcsón ekkora mennyiségű mulcsot. Azért 3000m2-es kertről lenne szó, és 50cm-el számolva az 1500m3 mulcsot jelent... Ez így kicsiben szép meg jó, de egy valamivel nagyobb kertnél már egyáltalán nem tűnik működőképesnek, hogy hozatok oda 100 szalmabálát 200 pénzért plusz istállótrágyát vagy ha az nincs, akkor kénytelen leszek műtrágyával megszórni, hogy a nitrogén elég legyen a bomláshoz.
Rátapintottál a lényegre........ Ez a módszer csak papíron működik, a valóságban egyszerűen lehetetlen megcsinálni úgy hogy megérje, vagy önellátó legyen az ember.
A háromezer négyzetméter már nem egy kiskert. Nem tudom hány embert kell belőle eltartani de gondolom, hogy nem egy tíztagú családot. Ebből le lehetne választani egy reális méretű kiskertet, a többi részét kaszálni, a füvet, szénát intenzív tartásban levő birkával, kecskével feletetni. Ebben az esetben is bőven szorulsz import élelemre, szalmára, szénára, de legalább többet mozogsz, és kevesebb hulladék megy kárba. Ennyi lesz belőle a haszon.
Üdvözlöm
Én is attertem erre az ember és környezetkímélő gazdálkodásra.
Sajnos az első alkalommal N teljes értékű trágyát kaptam, és meglatogattak a csigák rendesen.
Az elmúlt évben nem is volt a kertben szinte semmi.
Második alkalommal 2020 októberében jó trágyát kaptam, de a csigák kötelezték a trágya és a szalma között. Az a kérdésem, hogyan lehet megtisztítani a kertet tőlük. A választ előre is köszönöm.
Elképesztő a természet! Vajon hogyan lehetne ezt a módszert átültetni a mezőgazdaság óriási földterületeire? Ez a kérdés. Aki ezt a kérdést megválaszolja az biztos Nobel díj befutó. Nagyon szeretném ha megvalósulna.
Készült egy magyar film, Mérgezett föld a címe. Erről szól.
19:40-nél az az eb teljesen kivégzett. Olyan viccesen és aranyosan kúszik be csak úgy a videóba. Zseniális XD
Örülök, hogy ezt a nagyon fontos és hasznos információt megosztottad velünk.
Tisztelt Dr.Gyulai Úr! Rengeteg új információt kaptam! Viszont 1 kérdés csak felmerült bennem. Mi a helyzet a " lóbogárral? Sajnos, a kertünkben van gazdagon és ha ezt az Ön által ( számomra nagyon kedves ) technikát folytatom, akkor a lóbogár, mindent IS kirág. Eddig is a burgányát, az egyébb palántákat fogyasztotta, de ha vastagon istálótrágyázom a kiskertünket, akkor ez ( úgy gondolom ) még fokozódik! Köszönöm, ha elolvassa írásomat! Megtisztel, ha válaszával segít is!
Jól hangzik, kipróbálom én is a kertben. Kár, hogy csak kicsiben működik, nem fenntartható a módszer... Ugyanis az 1000 m2-es kertembe sokezer m2 kizsákmányolt szántóföldről szerzem a szalmát... A nagy szántóföldekre honnan vigyük az 50 cm mély mulcsot?
Amúgy nagyszerű videó, köszi a sok jó ötletért🙂
Kicsi? 1000m2-es mulcsos kertben már minimum két négy tagú családnak megtudja termelni az éves zöldség és gyümölcs szükségletét. Zöldtrágya/kaszálékot adó növényekkel, az azt hasznosító állatok trágyájával és komposzt wc-vel a rendszer önnfenntartó.
Ajjajjaj, 29:56-nál borsó nőtt ki a petrezselyem helyett.. :) Egyébként nagyon tanulságos videó, sok egyértelműnek tűnő dolgot demonstrál a példáin keresztül. Fuck Monsanto, long live smart people!
Thank you. (Koszonom)
afelől érdeklődnék, hogy szalma helyett falevél használható-e? Köszönöm!
Igen, ahogy az elején látható az erdő s így működik. De a fertőzött, beteg leveleket inkább ne..
Illetve dió levelét NEM szabad használni ! Azt komposztálni való anyag közé sem szabad betenni!
Sajnos nekem mindent megettek a csigák a hagymán és a fokhagymán kívül. Ahogy kidugta valami a fejét másnapra eltünt. Le kellett szedjem a takarást és most újra próbálkozom. Az idén háromszor vetettem eredmény nélkül.
Indiai futókacsa
hobbikert.hu/magazin/nyeli-mint-indiai-futokacsa-a-meztelen-csigat.html
De az is egy jó megoldás lehet, ha leásol egy egy edényt (pl régi fazekat, vödröt), sört kell beletölteni. A csigákat odavonzza, belemásznak, összegyűlnek az edényben. Aztán meg már rád van bízva, hogy mit kezdesz velük.
...kávézacc minden mennyiségben!!!...ha van ismerős, a vendéglátósok tonna számra dobják ki...a földre is, a mezsgyére is...0 csiga...:-)
It is fantastic 👌
Az.
Nekem nagyon tetszik, kipróbálom! Kérdés: A csigák és poloskák, hogy vannak vele?
Köszi!
Mint az atombonbával.
Egy kérdést válaszoljon már meg valaki ! Mi van a meztelencsigákkal ? Hogyan védjük meg tőlük a mulcsban termesztett növényeket ???
Aratás után a tarlóhántás, a szalmabálázás is részben , felesleges.. Régen azt a gyulya járta.. Most a szarvasmarhákat bántják a légkör melegedéséért.. A régi gazdálkodási gondolat, a zöldtrágyának vetett növény, a szántás után a vetett növény gyökere a tápanyadban dúsabb helyre kerül !!
Érdeklődöm, hogy mi a tapasztalat a meztelen csigákkal? Nagyon szeretnek a szalma alatt lenni. Iszonyatosan sok volt idén belőlük, és majd' mindent felzabáltak.
vannak további részei ennek a videónak, azokból tobbet megtudhatsz, sot
nemrég kerult fel a netre Gyulai Iván magfalvi eloadása két részben, az
sokkal részletesebb ebben a témában, de a lényeg kb. annyi, hogy ha
helyesen van osszeállítva a takarás osszel, akkor tavasszal, amikor
elkezd komposztálódni, akkor a hotermelés eluzi a csigákat (a hideg,
nyirkos helyeket szereti) valamint a létrejott televény talaj élohelyet
biztosít bizonyos fonálférgeknek, amik elpusztítják az úgynevezett
kártevoket. Ilyen fonálféreg készítményeket egyébként lehet is kapni
(pl. Bora), de egy egészséges talajban erre nincs szukség. Ezen kívul
élohelyet kell biztosítani a kártevok kártevoinek. A jolly joker pedig
az indiai futókacsa, amit kint lehet tartani a kertben osztol tavaszig,
az aztán minden férget elfogyaszt, igaz, a giliszta állományt is
meggyéríti... Tavasztól nem érdemes a kertben tartani, mert a salátát és
a friss leveleket, rugyeket is szereti, így kárt is tudna okozni...
A Kínai némakacsa szereti és megeszi.