„Jsem zastánkyní pomalého hubnutí a trvalých změn,“ říká terapeutka Petra Mocová

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 січ 2025
  • Pozvání do podcastu přijala psychoterapeutka a výživová poradkyně Petra Mocová, která vystudovala bakalářský program na University College Maastricht v Holandsku v oboru psychologie a sociologie. Magisterský diplom získala na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, a to v oboru sociální práce se zaměřením na komunikaci a aplikovanou psychoterapii. Absolvovala gestalt psychoterapeutický výcvik, dále výcvik v koučování, relaxačních technikách, kognitivně behaviorální terapii obezity, všímavém jedení a také kurz všímavosti a sebelaskavosti. Čtyři roky pracovala v terapeutické komunitě Kaleidoskop pro lidi s poruchou osobnosti a dva roky v komunitě pro závislé v SANANIMu. Již přes deset let vede skupinové kurzy zdravého hubnutí STOB (STop OBezitě). Od roku 2015 působí v pražském centru Alivio, kde se věnuje psychoterapii, koučování a výživovému poradenství.
    Obezita je rizikovým faktorem řady onemocnění, kam se řadí nejen kardiovaskulární a onkologická onemocnění nebo diabetes 2. typu, ale také deprese a úzkostné poruchy. Samotná deprese i úzkostné poruchy jsou zároveň rizikovým faktorem pro rozvoj samotné obezity. Tím se nešťastně uzavírá bludný kruh nemoci, spoluzodpovědné za sníženou kvalitu života i jeho zkrácení. Lidí s nadváhou a obezitou přitom v posledních dekádách přibývá. S Petrou Mocovou nejprve v podcastu hovoříme o nutnosti pochopení, čím je obezita a co přispívá k jejímu rozvoji. Blíže se věnujeme situacím, kdy jídlo slouží jako regulátor emocí. A podrobněji se seznamujeme s obsahem kurzů hubnutí STOB a významu pomalých změn v životních návycích, které můžou přinášet trvalou pozitivní změnu. Petra Mocová nás též seznámí s psychoterapií zaměřenou na léčbu obezity a mýty spojenými se zdravým stravováním.
    Odkazy:
    Webové stránky Petry Mocové
    www.petramocov...
    STop OBezitě
    www.stob.cz/cs...
    Výživa a duševní zdraví u pacientů s obezitou
    www.vyzivaspol...
    Publikace:
    Duševní zdraví a životní styl: Psychiatrie životním stylem, Raboch J. et al, Mladá Fronta, 2019
    www.megaknihy....

КОМЕНТАРІ • 27

  • @YvetteKučerová
    @YvetteKučerová 11 місяців тому +3

    Dekuji ,vse co se dela a pomaha lidem je skvele❤😊,vsichni to potrebujeme.

  • @vcelka2308
    @vcelka2308 Рік тому +24

    Díky za rozhovor, citlivý moderátor a super host s empatií a velkou moudrostí. Téma, které je potřeba v dnešní době dostatku a hojnosti neustále připomínat a lidi edukovat. Přeji hodně sil ❤

  • @lewandula2802
    @lewandula2802 11 місяців тому +9

    krasne. dakujem za Vasu clovecinu: Vas dvoch by som potrebovala najst kazdy vecer v mojej kuchyni i obyvacke.

  •  Рік тому +13

    Paní terapeutka je nesmírně příjemná ke sledování, mluví velmi moudře, je vidět vzdělání, zkušenosti i lidskost, jak to vše propojuje.

  • @janahezlova5304
    @janahezlova5304 11 місяців тому +9

    Prošla jsem Stobem a 30 let si držím mírnou nadváhou. Jsou skvělí. Moc děkuji za rozhovor.

  • @marcelapaulovicova5009
    @marcelapaulovicova5009 11 місяців тому +6

    Veľmi zaujímavý rozhovor. Správna otázka prečo sa obézni prejedajú?
    Ja som na sebe spozorovala psychosomatické príčiny a neskutočný stres v práci. Jedlo bolo pre mňa záchrannou barličkou.
    Počula som niekde krásne vysvetlené prečo sa to deje: človek sa veľmi ťažko zrieka toho čo mu v najťažších chvíľach veľmi pomohlo.
    Ano, bola to obrana, pre mňa to bolo vyhľadávanie niečoho neskutočne dobrého … jedlo … čokoláda … sladkosti …
    Odstránila som stres a návaly chuti na takéto veci úplne prestali.

  • @Jabra-xd2lp
    @Jabra-xd2lp 11 місяців тому +1

    Moc zajímavé

  • @liskapodsita8968
    @liskapodsita8968 11 місяців тому +9

    Zajímavý rozhovor, já od dětství řešila naopak přilišnou hubenost, a s tím spojenou až šikanu ve škole (kostra, žirafa, dachau a pod přezdívky). V 8. třídě a na střední jsem měla jen 40 kg. Poté jsem pochopila, že anorexie souvisí se vztahem s matkou, který byl vše jen ne vyživující. Nyní jím low carb a přerušovaný půst, tančím flamenco a cvičim taiči a je mi v tom trvale dobře.

  • @pavlacerna5733
    @pavlacerna5733 Рік тому +10

    Děkuji za úžasný rozhovor 😍

  • @rydvaloval
    @rydvaloval 11 місяців тому +1

    Moc hezky:)

  • @alicevesela2626
    @alicevesela2626 Рік тому +9

    Děkuji za rozhovor.

  • @j.tutunka2512
    @j.tutunka2512 11 місяців тому +1

    Zdravím a děkuji za podněty... díky rozebírání všímavosti jsem si stačila zvědomit - já ráda střídám chutě, protože prožitky z minulosti "stejně je to marné, nemůžu očekávat příznivý výsledek čehosi nebo odezvy lidí, vždycky to dopadá stejně"..u mě tedy jakási znuděnost z přístupu lidí a toho, co pořád vidím kolem sebe - furt ty stejné reakce a stejná zklamání. Chybí mi vřelost a autentické projevování emocí ve společnosti. Od toho pocit, že snad nejsem Čech, což se zase skutečně zjistilo, že nejsem podle předků (!) V zimě jsem logicky pocity tohoto emočního chladu zajídala jsem horkou čokoládou a zvýšeným množstvím kafe...nahradila jsem to horkou vodou. Ale ta rozmanitost a chutě mi chybí a k neochucenému kefíru bych se vážně nutila, takže si do něho dám trochu skořice (?). Ano, jsem požitkář. 😉Sleduju svoji stravu, neboť mi skutečně vyšlo na genetickém vyšetření předpokladů zdravotních neduhů riziko obezity, cukrovka a srdeční choroby. Nadváhu dle tabulek mám 2kg, takže to není tak zjevné zatím. Ale nechci to uvrhnout do extrémů. A za to zmínění děkuji.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  11 місяців тому

      Jen pro zajímavost, o jakém genetickém vyšetření se zmiňujete?

    • @j.tutunka2512
      @j.tutunka2512 11 місяців тому

      @@ZIVOTZAZDI Jedno bylo ze slin (MyHerritage) a druhé z krve na GENETu, zatím jsem OK zdravotně ale zato vyšlo, že není mi ani přirozené mít tzv.modelkovské míry.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  11 місяців тому

      Děkujeme. Zajímá nás validita takových testů. Zjistíme si o nich více. Mějte se pěkně.

    • @j.tutunka2512
      @j.tutunka2512 11 місяців тому

      Snad z toho nebudou ještě problémy 🙄 zjistíme si o nich více...je věta spouštěč stresu, něco bude kontrolovaný a jako výhrůžka "na to si posvítíme" ... vidím otčíma, co mě pořád z něčeho podezírá a kontroluje, jestli mé chování bylo vždy takové, když jsem něco měla říct. Genet normálně funguje, byla jsem tam z důvodu zjišťování příčin opakovaných potratů. 😓 Vážně si nepřipadám v tomhle světě dvakrát v bezpečí, lidi skrývají emoce, ale tím neznám jejich záměry, které mají tendence nelibě člověku převrátit život vzhůru nohama a to je pak psychologický tóčo 😬🤦🏽‍♀️ tak vyjádřila jsem svůj strach a budu doufat, že ho nemusím mít. MyHerritage třeba poznal, kdo je matka mého muže. Ale to může a nemusí nic ještě vypovídat o míře spolehlivosti. 🤷🏼‍♀️ Zjišťovat můžete, ale prosím, nadále pak bych radši zůstala v anonymitě.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  11 місяців тому +2

      Nemějte vůbec žádné obavy, prosím! Jen nás to zaujalo, to je celé. Genetika je úžasný obor.

  • @ivanova7762
    @ivanova7762 11 місяців тому +3

  • @Dada13134
    @Dada13134 11 місяців тому +2

    BMI už je prezitek

  • @JiriB-ti4ll
    @JiriB-ti4ll 11 місяців тому

    ...impedanční váhy měří takovým slabým odporem... (05:40) Koučování zdar!

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  11 місяців тому

      Bioimpedanční váhy se používají standardně i ve zdravotnictví. Jejich výhodou je časová, finanční a technická nenáročnost a nezatěžování klienta. Naopak nevýhodou je závislost výsledků na aktuální hydrataci organismu a distribuci tukové tkáně v těle. Více zde: is.muni.cz/th/sjd25/diplomka_definitivni_pdf.pdf a is.muni.cz/th/x67bg/DP_Arnostova-konecna_verze.pdf

  • @blankablahutova4644
    @blankablahutova4644 11 місяців тому +1

    zdravím Vás , nehledala bych v tom složitosti . nejpřesnějším ukazatelem jsou naše vlastní kalhoty a zrcadlo. Tam jednoduše vidíme , jestli jsme v normě nebo ne. Samozřejmě mluvím o lidech, kteří netrpí PPP a zkresleným pohledem na sama sebe ... jasně .

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  11 місяців тому +7

      Jenomže naše práce je věnována lidem s úzkostmi a depresí. Takže cesta ke zdravějšímu životnímu stylu často složitá je a rozhodně ne málo.

    • @danaweyers6691
      @danaweyers6691 11 місяців тому +1

      Diky za super rozhovor a info, mile pozdravy, Dana ❤

  • @katarina5015
    @katarina5015 11 місяців тому +3