Lutownica transformatorowa ZDZ - cz. 1

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 25

  • @niewierna22
    @niewierna22 7 років тому +3

    Łza się w oku kręci. Kiedyś produkowano porządne trwałe wyroby. Moja lutownica transformatorowa ma już 48 lat! Zakupiona dokładnie w 1969 roku. Podobna do tej. Jest to jednak wyrób rzemieślniczy sprzedawany w nielicznych wówczas sklepach prywatnych. Działa do dzisiaj bezawaryjnie. Nawet izolacja między ramionami grota nieuszkodzona. A lutuję dużo! Nowa transformatorówka ZDZ z przełącznikiem mocy leży w szufladzie bo rozgrzewa się znacznie dłużej. Tej leciwej lutownicy używam najczęściej i to do wszystkiego - nawet do elementów SMD. Wystarczy tylko odpowiednio uformować i przypiłować grot. Groty darmowe bo to kawałek miedzianego drutu instalacyjnego 1,5 mm. Wygoda użytkowania nie do pobicia! Zawsze jest pod ręką i zajmuje mało miejsca. Zdziwi to niektórych ale mam też porządną stację lutowniczą z cyfrowymi bajerami i grotami Hakko T12 (długie groty zintegrowane z termoparą). Mimo to po tę zabytkową lutownicę sięgam najczęściej. Wszystko kwestia wprawy i lat praktyki. Może się to teraz zmieni bo w drodze do mnie z Chin jest świetna stacja lutownicza Bakon 950D (75W) z pełną elektroniką i regulacją temperatury, kalibracją elektroniczną i potencjometrem, grotami Hakko T12, silikonowym kablem zasilania itd itp. Całość bardzo lekka, o małych wymiarach. Zmieści się nawet w większej kieszeni! A cena - bajka. Tylko 22,5 $ (czyli 90 zł) z bezpłatna dostawą do domu. Oczywiście z Aliexpress.

  • @Bagio44
    @Bagio44 8 років тому +2

    Mam taką lutownicę jakieś 25 lat i nadal robi robotę tylko kabel zasilający wymieniałem. Świetna Polska lutownica! Te chińskie badziewia mogą się schować..

  • @HermanOtto-wr2nn
    @HermanOtto-wr2nn Рік тому

    Witam powiem tak to są najlepsze lutownice odnośnie grotów drut miedziany na groty jest produkcji Chińskiej są w tym drucie jakieś mieszanki i szybko się utlenia i następuje jego przepalenie , natomiast jedno mnie denerwuje że każdy sugeruje się wagą przecież to nie waży kilo przecież większy transformator waży , w mojej lutownicy zerwał się gwint zastosowałem śrubki ze stali nierdzewnej (blachowkręt) o dużym skoku działam od 8 lat i nic się nie dzieje , na przewodzie proponuję zastosować mały (portfelik z zamkiem) na groty .Ja nie stosuję kalafonii ciężki to wyczyścić z PCB mam topik pastę bez kwasową rewelacyjnie zdaje egzamin , robiłem testy tej pasty na PCB od telefonu brak żadnych nalotów pozdrawiam miłego dnia

  • @bertolbaleron
    @bertolbaleron 8 років тому +2

    Trochę jest tych UM112 :) Używam dokładnie taką samą, jest niezniszczalna chyba, ale rzeczywiście raz na jakiś czas trzeba przetrzeć miejsce skręcania. Może pokażesz kiedyś swój cały warsztat? Albo trochę opowiesz o starszym sprzęcie pomiarowym? Miło się to ogląda :) Pozdrawiam!

    • @RafałJackiewiczPro
      @RafałJackiewiczPro  8 років тому +2

      HI :-) Mam opracowany artykuł o moich miernikach. Jak skończyłem go pisać, to zmieniłem mierniki... Ciągle zmieniam. Dostosowuję i optymalizuję.
      Pokażę i opiszę miejsce pracy, ale to jeszcze trochę mi zajmie. Właśnie zmieniam biurko i miejsce pracy, doszlifowuję również potrzebny sprzęt.
      Tak więc dopiero po nowym roku - zajmuje się tym amatorsko, muszę mieć czas na pracę :-) Dziękuję za dobre słowo :-)

  • @mateuszmateusz8664
    @mateuszmateusz8664 3 роки тому

    Ten model do jakiej grubości przewodów można używać?

    • @RafałJackiewiczPro
      @RafałJackiewiczPro  3 роки тому

      Do 2,5 mm2 działam spokojnie , ale z odrobiną cierpliwości i 4 a nawet 6 mm 2 ogarniałem...
      Oczywiście nagrzewałem przy grubych przewodach przekraczając limity czasu pracy nałożone przez producenta.
      Dużo zależy od temperatury zewnętrznej. W samochodzie na mrozie lutuje się gorzej. W domu jest zdecydowanie lepiej.
      Tą lutownicę zalecałbym do elektroniki, drobnicy. Do domu, samochodu, elektryki lepiej zainteresować się modelem 125 W.

  • @exxpl
    @exxpl 6 років тому +1

    Mam taką ale jak kabel mi pękł po wymianie przestała działać. Włącznik sprawny. Na transformator idą 3 przewody. Możesz opisać, który idzie osobno a które dwa idą na włącznik?
    Pozdrawiam

    • @RafałJackiewiczPro
      @RafałJackiewiczPro  6 років тому

      Tak, ale moze mi to zając nawet tydzień .Nie wiem, czy mam ją w domu, czy na działce, ponieważ często ja wożę. Teraz nie będe jej szukać - jest godzina 3 nad ranem :-) Rozłożę i zamieszczę zdjęcia.

    • @exxpl
      @exxpl 6 років тому

      @@RafałJackiewiczPro
      Dzięki i czekam na materiał.
      Pozdrawiam

    • @RafałJackiewiczPro
      @RafałJackiewiczPro  5 років тому

      @@exxpl Proszę: ua-cam.com/video/P6ZZ1LvbCFI/v-deo.html

  • @thismentelgenisspy1172
    @thismentelgenisspy1172 8 років тому

    Masz Panie bardzo przyjemne słuchawki.

    • @RafałJackiewiczPro
      @RafałJackiewiczPro  8 років тому

      +ThisMentelgenIsSpy
      Dzięki :-) chociaż jedyna porządna rzecz z toru audio (do obsługi UA-cam).

  • @mariangratka4506
    @mariangratka4506 7 років тому +2

    2:10 A nie lepiej wrzucić kilka grotów do puszki z kalafonią? U mnie zawsze leży kilka właśnie w puszce. Tyle, że ja używam drutu 1,5 mm2 a groty zmieniam raz na kilka godzin lutowania, a więc raz na kilka dni.
    Mam taką sama lutownicę i jestem nieziemsko z niej zadowolony. Oczywiście nie bawię si e w takie ceregiele z czyszczeniem - u mnie po prostu wszystko działa "samo"...

  • @xCichyx
    @xCichyx 7 років тому +1

    Też taką miałem, ale moja była mocno zniszczona w momencie gdy ją dostałem plus to że zawsze ją przegrzewałem (brak doświadczenia) :/ aczkolwiek miałem okazję lutować takową w dobrym stanie i jest naprawdę super :D

  • @technik87
    @technik87 6 років тому

    Do takiej lutownicy na wejściu stosuje regulator napięcia z odkurzacza(regulator mocy ssania) - dzięki temu można regulować płynnie temperaturę grotu. Trzeba pamiętać że taka lutownica projektowana była na napięcie 220V a teraz mam 230-240V co zwiększa znacznie temperaturę grotu.

  • @SnipeR-02
    @SnipeR-02 7 років тому +1

    Jak się lutuje co 30 min. stacją lutowniczą to używa się włącznika ON/OFF

    • @Sensowny_Bezsens
      @Sensowny_Bezsens 7 років тому

      SnipeR-02_PL zależy jaką moc lutownicy głównie chodzi o temperaturę lecz nie warto wyłączać. bo lutownica sama odcina grzałkę (gdy osiągnie ta wymagana temperaturę )
      a w skrócie
      nie warto wyłączać. chba że masz rachunek za.prad xd

  • @kamiko-i5g
    @kamiko-i5g 6 років тому

    chce kupić zdz tylko nie wiem jakiej mocy bo są trzy: 75/45; 100; 125 Mógłby mi ktoś powiedzieć która mniej więcej do czego będzie najlepsza?

  • @debumcykcyk
    @debumcykcyk 6 років тому

    Ja nawet konektory od akumulatora stacja lutowniczą lutowałem xd ledwo co, ale dało radę ;D

  • @HAL_9k
    @HAL_9k 2 роки тому +1

    zamiast torebki z grotami do kabla przyklej fiolkę po filmie fotograficznym lub fiolkę po lekarstwach. Dłużej wytrzyma i estetyczniej będzie ;)

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 9 років тому +2

    W końcu porządna lutownica a nie to chińskie ... kupi młody i się zniechęci do lutowania :)

  • @januszjankowski501
    @januszjankowski501 Рік тому

    Mam taką 40 lat chodzi do dziś potrafi roztopić cynę z pręta trójkątnego