Dzięki za ciekawy materiał. Jednak trochę brak info o oczyszczaniu wody pod względem zanieczyszczeń chemicznych - np. podczas spływu rzekami w bardziej zurbanizowanych / przemysłowych rejonach. Jednak góry Sierra Newada nie wszystkim są dane. Pozdro ;)
Dzięki za ciekawy materiał i uzupełnienie mojej wiedzy o Twoje doświadczenia 🙂 Jutro jadę na kilka dni na campo z Sawyerem mini i tabletkami na bezdroża boliwijskie. Pozdrawiam 😉
Witam i serdecznie pozdrawiam, właśnie czekam na swojego większego Sawyera, wybrałem go chyba dzięki Twojej opinii, za którą bardzo dziękuję 👍 Rzeczowo i z życia wzięte, taka opinia jest najlepsza!
@@pawechudyba8925 Nie koniecznie. Ja tylko sprawdzam przed ponownym użyciem czy się osad nie zebrał po wysuszeniu i czy nie trzeba octem przepłukać. Może się zdażyć, że woda była jakaś wyjątkowo twarda i wylądyjemy w terenie z zapchanym filtrem. Ale nie obawiałbym się specjalnie zatrucia po nawet kulkudniowym wypadzie. My tych rzeczy używaliśmy tygodniami bez płukania.
@@MrSzymonSz Serdeczne dzięki!!!! Uwierzysz, że nigdzie nie znalazłem, żeby ktoś zrobił rzetelne badania, wody przefiltrowanej🤔 jeszcze raz dziękuję za odpowiedź
Chemia o której mówisz to chlor I jeśli chlor Ci śmierdzi to wystarczy poczekać okolo 30 min aż odparuje. Generalnie jeśli ma kontakt z powietrzem to chlor znika.
No tak, tylko najpierw trzeba poczekać 30 minut, żeby uzdatnić wodę, co już samo w sobie potrafi być problemem. Potem musiałbym jeszcze czekać dodatkowe pół godziny, a to i tak nie gwarantuje, że zapach zniknie zupełnie bo butelki raczej nie noszę otwartej więc wszystko się tam marynuje we własnym sosie. W dodatku teoria mija się tutaj nieco z praktyką bo zdarzało mi się pić wodę, która nadal śmierdziała nawet po kilku godzinach.
Czesc Czy myślisz ze ten większy filtr mógł by zastąpić brite ? Pytam w kontekście ostatnich przypadków legionelliozy a i ostatnio w moich lokalnych wodociagach był komunikat o ecoli. Pozdrawiam
Na dłuższą metę, raczej nie. Co prawda jest szybki ale w kontekście filtrowania w terenie, do butelki. Do domowego użytku może być jednak trochę niewystarczający. W ostateczności będzie lepszy niż nic ale moim zdaniem nie byłoby to optymalne rozwiązanie.
@@MrSzymonSz chodzi tylko o wodę do picia nie do całego użytku domowego myślisz że 5-6 l na dzień będzie kłopotliwe ? Aż przeleje się przez dzbanek też trzeba poczekać no i Brita zmienia smak a mówiłeś że ten nie :-P
Zdaje się, że na moim Sawyerze napisano , aby przed wysuszeniem przepłukać go wodą z dodatkiem wybielacza. Tak zrobiłem i mam nadzieję, że nie był to błąd.
Wyczerpujący materiał. Fajnie, że masz takie doświadczenie z filtrem. Przydałby się materiał ze sposobem konserwacji, płukania itd. Natomiast zabrakło (możliwe, że przeoczyłem) informacji typu, dlaczego ta firma. Osobiście sam mam tej firmy filtr i tylko jedna informacja o tym produkcie przeważyła o zakupie tego. Dużo informacji. Miło i fajnie się słucha. Śmiało możesz nawijać w swoich materiałach. Pozdrawiam. *Sub* 👍💪
Dzięki. Jeśli chodzi o firmę, to najważniejsze są (kolejność przypadkowa): dostępne akcesoria, łatwość obsługi i ergonomia/czyszczenie i szybkość filtrowania, okres przydatności/trwałość, cena, rozmiar/waga i minimalny rozmiar filtrowanych cząsteczek/skuteczność. Spośród znanych mi filtrów, Sawyer wypada zdecydowanie najlepiej w praktycznie wszystkich kategoriach.
@@MrSzymonSz ale jako rezerwa zamiast tabletek które też zmieniają smak A rany nimi nie zabezpieczysz . To zdaje egzamin na wszelkiego rodzaju rany przy długich marszach . W wojsku tylko tym robili i się sprawdzalo 400km 12 dni w ciężkich butach 😉 ja mam w plecaku zawsze
@@MrSzymonSz Najważniejsza sprawa z nadmanganianem to znać proporcję bo z przedobrzeniem wiąże się utrata wzroku,a w dziczy to sprawa życia.Przy okazji bardzo ciekawy materiał.Pozdrawiam.
Tam miałem różne firmy. Nie pamiętam już teraz za dobrze ale jedna nazywała się chyba Aquatabs - Water Purification Tablets 100/pack. Miałem też zdaje się Katadyn - MICROPUR MP1 WATER PURIFIER TABLETS i Potable Aqua - chlorine dioxide water purification tablets.
Jakiś kawałek filcu np. Grube płótno też może się sprawdzić. Z tym, że jedno i drugie musiało by być stosunkowo luźne bo ciasny splot może nie chcieć przepuszczać wody. Najlepiej powinny się sprawdzić krążki z tej sztywnej, szorstkiej części gąbek do zmywania naczyń. Gdzieś kiedyś używałem takich niewielkich, okrągłych i sztywnych filtrów do kawy. To też powinno działać. Tylko nie te papierowe. One były z jakiegoś grubszego materiału.
Kwasek cytrynowy działa nawet lepiej niż ocet na osady wapienne ale moja wiedza ograniczona jest do wnętrza czajnika 😅 Nie wiem więc czy nie ucierpiał by filtr pod wpływem kwasku
Panie Szymonie jestem tutaj na pana kanale,bo szukam porady w jaki sposob mam przedluzyc uzywalnosc filtrow do dzbanka np.brita filters ...denerwuje mnie to ,ze starczaja tylko na filtrowanie pewnej ilosci wody a pozniej kaput I do wyrzucenia . A wiec wniosek jest taki ...sprobuje przeplukac cieplym octem ?zaraz bede eksperymentowala...‼️dziekuje serdecznie ...ogladam pana podczas lockdown ...panskie doswiadczenia z piciem wody to istna skarbnica wiedzy....viruses,germs and bacterias jezeli jest to tak zabojcze jak mowia to pan mialby niewielkie szanse na przezycie....no nic rozpisalam sie na inny temat...pozdrawiam z Anglii.
Ja się zastanawiam czy te mini Sawyer są dobre, bo zbyt dobrze to jest opisane, są filtry sawyer za ponad 800zł a filtrują 400x po 600ml a mini niby ponad 300tyś litrów i kosztuje 250zł? Coś to jest nie halo.
Woda z filtra smakuje jak woda. To znaczy zależy skąd ją filtrujemy ale sam filtr nie dodaje żadnego smaku. Jeśli jest to woda płynąca, to zwykle smakuje lepiej niż jakakolwiek butelkowana woda ze sklepu.
@@mwales2197 Octem zalewa się jedynie do rozpuszczenia osadu wapiennego. Nie polegałbym na occie jeśli chodzi o neutralizację drobnoustrojów. Do tego służy przepłukiwanie od wylotu. Czyli przepuszczanie wody pod ciśnieniem w kierunku odwrotnym od kierunku filtrowania. Można też do wody używanej do takiego płukania dolać trochę wybielacza chlorowego albo jodyny i pozwolić jej trochę posiedzieć i podziałać w filtrze zanim go przepłukamy czystą wodą. Taki zabieg zneutralizuje praktycznie wszystko co się tam mogło zagnieździć. Jest to wszystko opisane w instrukcji filtra.
Wiem że mogę sobie poszukać, ale dlaczego nie mówiłeś nic o cenie uzdatniaczy wody? Czy wycieczki są takie ekskluzywne że bogaci o pieniądzach nie wspominają?😮💨
To zależy jakie i od kogo kupisz. Ja mam jeszcze ze trzy rodzaje, z różnych źródeł. Kupione w 2016 i 2017 z terminami przydatności od końca 2018, przez 2021 do 2022.
Cześć. Te filtry nie radzą sobie ponoć z wirusami. A jak wspominałeś zdarzały Ci się sytuacje kiedy musiałeś korzystać z wody w której były martwe zwierzęta. Zaufałeś wtedy filtrowi czy jednak tabletki? No i jeszcze jedno: na opakowaniu filtra jest coś o tym, że jeśli nie będzie długo używany, to żeby przepłukać go wybielaczem(!). Użyte jest słowo "bleach". Trochę mnie to zdziwiło i nie odważyłbym się pić później wody z takiego filtra. Wiesz coś na ten temat? Pozdrawiam.
OKtawian Witam. Te filtry nie mają sobie radzić z wirusami. Rozmiar oczek w "sitku" na to nie pozwala. Jest to tak zaprojektowane, żeby woda szybciej się filtrowała. A wirusy w wodzie nie są poważnym zagrożeniem. Nie jestem specjalistą ale z tego co czytałem, wirusy poza organizmem żywiciela są bardzo wrażliwe na warunki zewnętrzne i żeby przetrwać, muszą się przyczepić do czegoś większego, jak np. bakterii, która przez filtr nie przejdzie. Kiedy piłem wodę z pływającymi w niej szczątkami, używałem jeszcze tabletek ale tylko dlatego, że nie miałem wtedy filtra. Tak naprawdę, martwe szczątki były pewnie w większości małych sadzawek i wysychającuch strumieni, z których filtrowałem potem wodę.
OKtawian Płukanie wybielaczem stosuje się po dłuższym użytkowaniu w terenie, żeby zabić cokolwiek może się próbować rozwijać wewnątrz filtra. Nie stosuje się wybielacza prosto z butelki tylko mocno rozcieńczonego. Tam polecają chyba jedna nakrętkę na litr wody. Potem się to oczywiście wypłukuje więc nawet jeśli zostaną jakieś resztki, to takie ilości nie są niebezpieczne dla zdrowia. Czasem trzeba też przepłukać filtr ciepłym octem, żeby rozpuścić osad mineralny, zwykle wapienny, który potrafi zatkać pory. Z tym też nie ma problemu.
@@MrSzymonSz Dzięjuję za odpowiedź. Rozumiem, że nie próbowałeś wybielacza:) Ale mam kolejne pytanie: co z materiałem o jedzeniu? Miałeś go wrzucić po materiale o wodzie.
Nie próbowałem pić wybielacza ale używam go do czyszczenia filtrów za każdym razem. A kiedy czuję, że woda nie płynie przez filtry tak szybko jak trzeba, to używam też ciepłego octu. Generalnie, wybielacz jest polecany do oczyszczania wody w sytuacjach podbramkowych, kiedy nie ma innego wyjścia. Dodaje się kilka kropli na litr, czy galon (już nie pamiętam) i to jest jak najbardziej bezpieczne. Paskudne w smaku i pewnie nie najzdrowsze na dłuższą metę ale raz na jakiś czas, najwyraźniej nieszkodliwe :) Kilka innych rzeczy wypadło po drodze, np. wyprawa z Rufusem do Idaho, i musiałem się zająć tamtymi zobowiązaniami ale jak znajdę czas, to napewno coś nakręcę.
@@MrSzymonSz Zastanawiam się czy wybielacze są w PL na takiej samej chemii co w USA, wydaje się to hardcore'owy eksperyment. Jak to się stało, że mieszkasz w Ameryce i czym się zajmujesz, że możesz tak miesiąc w dziczy siedzieć? Wygląda, że masz spore doświadczenie w myślistwie, więc też się zastanawiam skąd...? Trochę szkoda, że nie pokazujecie jak oprawiać zwierzynę. Choć w Polsce i tak nie można polować, ale wiedzieć warto. Świetna sprawa tak na dziko pożyć, choć nie dałbym rady bez plastiku :)
Fajny materiał :) Właśnie się zastanawiałem dlaczego ludzie decydują się na większego sawyera ;) Ps. Czy zdarza Cię się robić równiej spływy, kajakiem lub pontonem?
Spływałem i pływałem kiedyś pontonem. Kajakami tylko po jeziorach. Ale mam na "liście życzeń" ultralekki ponton (0,5 kg z wiosłami jeśli dobrze pamiętam, pakuje się do wielkości małego tarpa) np. na Alaskę bo wiem, że potrafi to znacznie ułatwić podróż. No i na ryby podczas podróży takie coś mogłoby się sprawdzić jak marzenie :)
Szymon Odkrywa Dokładnie :) Ja teraz takim pływam (waży ok. 1 kg). Mam go na kilku filmach na swoim kanale. Sprawdza się całkiem niezłe i tak jak mówisz ułatwia podróżowani w terenie gdzie jest dużo rzek i jezior. Chociaż na duże zbiorniki wodne nadaje się słabo, szczególnie jak wieje wiatr. Poza tym jestem z niego bardzo zadowolony :) Ciekaw jestem Twojej przyszłej opinii. Czekam na kolejne materiały na kanale :)
jestem amatorem i z dużą ostrożnością podchodzę do picia wody z przysłowiowych dzikich źródeł xD, mam pytanie czy taki filtr też sprawdzi się gdy woda pochodzi ze stawu podłoże gliniane i barwa podobna jak wspomniałeś w tym kolorado żółto brązowa ? xD czy to bezpieczne ?
W zasadzie, tego typu filtry zostały stworzone do usuwania zanieczyszczeń biologicznych typu bakterie, pierwotniaki itp. więc jest to jak najbardziej bezpieczne. Czego takie filtry nie mają usuwać i nie usuwają, to ewentualne zanieczyszcenia chemiczne. Małe rzeczki czy odosobnione zbiorniki nie powinny z tym mieć problemu. Ale raczej nie pił bym wody z przydrożnego rowu czy dużej rzeki, która zbiera ścieki z pól, miast i dróg. No chyba, że bym musiał. Od wypicia kilku litrów takiej wody pewnie nic powanego mi się nie stanie. Za to od nie picia na pustyni, mogę mieć poważne problemy i to dość szybko.
Dziękuję
Wspaniałe przekazana wiedza praktyczna. Bardzo dziękuję.
Wielkie dzieki, temat wystarczajaco wyczerpany dla "zielonego" wlasnie moj wybor padl na sawyer squeeze :)
Dziękuję, za tyle wskazówek.
Szymon Mistrz, bardzo chciałbym Cię kiedyś poznać osobiście, uwielbiam ten Twój akcent, spokojnie mam żonę :-)
Rewelacyjne filmy, dobrze zrealizowane i merytoryczne. Czekam na więcej i na relacje ze szlaku!
Świetnie przedstawiony merytorycznie temat. Bardzo ciekawie, rzeczowo pan opowiada co z zaciekawieniem wysłuchałem . Dzięki i życzę powodzenia😊👍🖐️
Świetny materiał i bardzo fajne patenty. Coraz lepiej się to ogląda. Takie porównania świetna sprawa.
Dzięki
Dzięki za ciekawy materiał. Jednak trochę brak info o oczyszczaniu wody pod względem zanieczyszczeń chemicznych - np. podczas spływu rzekami w bardziej zurbanizowanych / przemysłowych rejonach. Jednak góry Sierra Newada nie wszystkim są dane. Pozdro ;)
Ogrom wiedzy, świetny i przydatny film!!!
Ciekawe ,praktyczne porady poparte Twoimi własnymi doświadczeniami.Kolejny interesujący odcinek . Pozdrawiam
Dzięki i również pozdrawiam.
Dzięki wielkie. Wyleczyłeś mnie z pomysłu Sawyer mini. Fajną robotę robisz. Pozdrawiam.
Dzięki za ciekawy materiał i uzupełnienie mojej wiedzy o Twoje doświadczenia 🙂
Jutro jadę na kilka dni na campo z Sawyerem mini i tabletkami na bezdroża boliwijskie. Pozdrawiam 😉
Nie trzeba nosić metalowych naczyń, żeby ugotować wodę na ogniu.. wystarczy foliowy woreczek
Bardzo dużo przydatnej wiedzy! DZIĘKI!
super porady
Bardzo cenna wiedza! Dzieki. Pozdro!
Witam i serdecznie pozdrawiam, właśnie czekam na swojego większego Sawyera, wybrałem go chyba dzięki Twojej opinii, za którą bardzo dziękuję 👍
Rzeczowo i z życia wzięte, taka opinia jest najlepsza!
Mam, małe pytanko. Czy po każdym filtrowaniu przepłukiwać Sawyera?
@@pawechudyba8925 Nie koniecznie. Ja tylko sprawdzam przed ponownym użyciem czy się osad nie zebrał po wysuszeniu i czy nie trzeba octem przepłukać. Może się zdażyć, że woda była jakaś wyjątkowo twarda i wylądyjemy w terenie z zapchanym filtrem. Ale nie obawiałbym się specjalnie zatrucia po nawet kulkudniowym wypadzie. My tych rzeczy używaliśmy tygodniami bez płukania.
@@MrSzymonSz
Serdeczne dzięki!!!!
Uwierzysz, że nigdzie nie znalazłem, żeby ktoś zrobił rzetelne badania, wody przefiltrowanej🤔 jeszcze raz dziękuję za odpowiedź
Chemia o której mówisz to chlor I jeśli chlor Ci śmierdzi to wystarczy poczekać okolo 30 min aż odparuje. Generalnie jeśli ma kontakt z powietrzem to chlor znika.
No tak, tylko najpierw trzeba poczekać 30 minut, żeby uzdatnić wodę, co już samo w sobie potrafi być problemem. Potem musiałbym jeszcze czekać dodatkowe pół godziny, a to i tak nie gwarantuje, że zapach zniknie zupełnie bo butelki raczej nie noszę otwartej więc wszystko się tam marynuje we własnym sosie. W dodatku teoria mija się tutaj nieco z praktyką bo zdarzało mi się pić wodę, która nadal śmierdziała nawet po kilku godzinach.
Dzieki!
Czesc
Czy myślisz ze ten większy filtr mógł by zastąpić brite ?
Pytam w kontekście ostatnich przypadków legionelliozy a i ostatnio w moich lokalnych wodociagach był komunikat o ecoli.
Pozdrawiam
Na dłuższą metę, raczej nie. Co prawda jest szybki ale w kontekście filtrowania w terenie, do butelki. Do domowego użytku może być jednak trochę niewystarczający. W ostateczności będzie lepszy niż nic ale moim zdaniem nie byłoby to optymalne rozwiązanie.
@@MrSzymonSz chodzi tylko o wodę do picia nie do całego użytku domowego myślisz że 5-6 l na dzień będzie kłopotliwe ? Aż przeleje się przez dzbanek też trzeba poczekać no i Brita zmienia smak a mówiłeś że ten nie :-P
A, to na takie ilości to może być ok. Można nawet użyć tej opcji grawitacyjnej, gdzie woda generalnie sama się przelewa z jednego worka do drugiego.
A jeśli chodzi o oczyszczanie biologiczne to na jakiej zasadzie ten filtr działa ?
Filtruje cząsteczki powyżej 0,1 microna. Czyli praktycznie wszystkie bakterie, pierwotniaki, cysty, spory i niektóre wirusy.
@@MrSzymonSz ale nie chemiczne i tu jest problem
Ciekawe, 👍
Rewelacyjny materiał,jaki to model filtra tego dużego Saywera ?
Dzięki. Sawyer Squeeze.
Szymon kiedy nowe odcinki
To juz wiem co mam kupić dzieki za materiał a jeszcze szkoda ze tych tabletek nie idzie kupic w Polsce
Zdaje się, że na moim Sawyerze napisano , aby przed wysuszeniem przepłukać go wodą z dodatkiem wybielacza. Tak zrobiłem i mam nadzieję, że nie był to błąd.
Ja też tak czasem robię. Jeśli wybielacz jest chlorowy i rozcieńczony, to nic złego nie powinno się stać.
Wyczerpujący materiał. Fajnie, że masz takie doświadczenie z filtrem. Przydałby się materiał ze sposobem konserwacji, płukania itd. Natomiast zabrakło (możliwe, że przeoczyłem) informacji typu, dlaczego ta firma. Osobiście sam mam tej firmy filtr i tylko jedna informacja o tym produkcie przeważyła o zakupie tego. Dużo informacji. Miło i fajnie się słucha. Śmiało możesz nawijać w swoich materiałach. Pozdrawiam.
*Sub* 👍💪
Dzięki. Jeśli chodzi o firmę, to najważniejsze są (kolejność przypadkowa): dostępne akcesoria, łatwość obsługi i ergonomia/czyszczenie i szybkość filtrowania, okres przydatności/trwałość, cena, rozmiar/waga i minimalny rozmiar filtrowanych cząsteczek/skuteczność. Spośród znanych mi filtrów, Sawyer wypada zdecydowanie najlepiej w praktycznie wszystkich kategoriach.
Nadmanganian potasu jest dobry , i ma więcej zastosowań . Rany , pęcherze przy długich marszach odkazisz
Słyszałem o odkażaniu wody nadmanganianem ale, jeśli dobrze pamiętam, wszyscy narzekali na posmak.
@@MrSzymonSz ale jako rezerwa zamiast tabletek które też zmieniają smak A rany nimi nie zabezpieczysz . To zdaje egzamin na wszelkiego rodzaju rany przy długich marszach . W wojsku tylko tym robili i się sprawdzalo 400km 12 dni w ciężkich butach 😉 ja mam w plecaku zawsze
@@MrSzymonSz na rany 2%roztwór
Jak go używać w praktyce?
@@MrSzymonSz Najważniejsza sprawa z nadmanganianem to znać proporcję bo z przedobrzeniem wiąże się utrata wzroku,a w dziczy to sprawa życia.Przy okazji bardzo ciekawy materiał.Pozdrawiam.
dzięki piekne INTRO ! ;)
Ocett albo kwas cytrynowy pewnie też może być, bo to wszystko przereaguje z kamieniem.
jak sie dokładnie nazywają te duże tabletki?
Tam miałem różne firmy. Nie pamiętam już teraz za dobrze ale jedna nazywała się chyba Aquatabs - Water Purification Tablets 100/pack. Miałem też zdaje się Katadyn - MICROPUR MP1 WATER PURIFIER TABLETS i Potable Aqua - chlorine dioxide water purification tablets.
Szymon z czego zrobić ten przedfiltr? Tak by materiał był wystarczająco sztywny, przepuszczał wodę i aby go nie zassało. Z góry dziękuję.
Jakiś kawałek filcu np. Grube płótno też może się sprawdzić. Z tym, że jedno i drugie musiało by być stosunkowo luźne bo ciasny splot może nie chcieć przepuszczać wody. Najlepiej powinny się sprawdzić krążki z tej sztywnej, szorstkiej części gąbek do zmywania naczyń. Gdzieś kiedyś używałem takich niewielkich, okrągłych i sztywnych filtrów do kawy. To też powinno działać. Tylko nie te papierowe. One były z jakiegoś grubszego materiału.
Kwasek cytrynowy działa nawet lepiej niż ocet na osady wapienne ale moja wiedza ograniczona jest do wnętrza czajnika 😅 Nie wiem więc czy nie ucierpiał by filtr pod wpływem kwasku
Panie Szymonie jestem tutaj na pana kanale,bo szukam porady w jaki sposob mam przedluzyc uzywalnosc filtrow do dzbanka np.brita filters ...denerwuje mnie to ,ze starczaja tylko na filtrowanie pewnej ilosci wody a pozniej kaput I do wyrzucenia . A wiec wniosek jest taki ...sprobuje przeplukac cieplym octem ?zaraz bede eksperymentowala...‼️dziekuje serdecznie ...ogladam pana podczas lockdown ...panskie doswiadczenia z piciem wody to istna skarbnica wiedzy....viruses,germs and bacterias jezeli jest to tak zabojcze jak mowia to pan mialby niewielkie szanse na przezycie....no nic rozpisalam sie na inny temat...pozdrawiam z Anglii.
Te filtry nadają się do filtracji słonej wody morskiej?
Nie. Odsalanie wody, to zupełnie inne zadanie i wymaga innego sprzętu.
Ja się zastanawiam czy te mini Sawyer są dobre, bo zbyt dobrze to jest opisane, są filtry sawyer za ponad 800zł a filtrują 400x po 600ml a mini niby ponad 300tyś litrów i kosztuje 250zł? Coś to jest nie halo.
Czy na chemiczne zanieczyszczenia też będą dobre te tabletki ?
Niestety nie. One mają jedynie zabić pasożyty, ich jaja, spory i cysty.
Woda wodą , ale mój najgorszy ból buszkraftera to jak nieść ze sobą jak najwięcej piwa ....
Bardzo fajny film !
Świetnie! Sam zastanawiałem się nad tym tematem. Rozwiałeś moje wątpliwości. Pytanie tylko co ze smakiem wody z filtra vs woda uzdatniona tabletkami?
Woda z filtra smakuje jak woda. To znaczy zależy skąd ją filtrujemy ale sam filtr nie dodaje żadnego smaku. Jeśli jest to woda płynąca, to zwykle smakuje lepiej niż jakakolwiek butelkowana woda ze sklepu.
zanieczyszczeń chemicznych w wodzie żadna z tych metod nie usunie.
Jak długo taki filtr można używać? 🤔
Jeśli się go regularnie przepłukuje i od czasu do czasu odwapnia, to bardzo długo. Ja mam swoje od kilku lat.
@@MrSzymonSz a czy czyszczenie woda z octem wystarczy żeby jakoś wyczyścic to z bakterii i ewentualnych innych nieprzyjemności? 🤔
@@mwales2197 Octem zalewa się jedynie do rozpuszczenia osadu wapiennego. Nie polegałbym na occie jeśli chodzi o neutralizację drobnoustrojów. Do tego służy przepłukiwanie od wylotu. Czyli przepuszczanie wody pod ciśnieniem w kierunku odwrotnym od kierunku filtrowania. Można też do wody używanej do takiego płukania dolać trochę wybielacza chlorowego albo jodyny i pozwolić jej trochę posiedzieć i podziałać w filtrze zanim go przepłukamy czystą wodą. Taki zabieg zneutralizuje praktycznie wszystko co się tam mogło zagnieździć. Jest to wszystko opisane w instrukcji filtra.
Znaczy się że woda z wodociągu i z kranu nie smakuje czy np z własnej wykopanej studni też ?
Tylko ta chlorowana, czyli przeważnie każda kranówa. Dobra studnia, to w zasadzie jak leśne źródełko.
Hej, jakiego rodzaju octu używałeś (winny, jabłkowy czy zwykły alkoholowy)?
Pozdrawiam
Wydaje mi się, że to był destylowany, alkoholowy, 5%.
jak widzimy wode nie metną sciągamy skarpete wsypac piasku do polowy wlac wode i mamy filtr a te wynalaski wrazie w niema sklepu co nie
👍
W reklamówce można ugotować;)
Można. Sam kiedyś widziałem. Ale ani to szybkie, ani wygodne, a już napewno nie zdrowe :)
Wiem że mogę sobie poszukać, ale dlaczego nie mówiłeś nic o cenie uzdatniaczy wody?
Czy wycieczki są takie ekskluzywne że bogaci o pieniądzach nie wspominają?😮💨
Dlatego, że ceny się zmieniają i, co ważniejsze, mogą być zupełnie inne u mnie w USA i w Polsce, czy gdziekolwiek indziej ludzie mnie oglądają.
@@MrSzymonSz Każdy wie że kierowca trucka w usa zarabia 100 000$ na czysto rocznie. Nie masz się czego wstydzić.
Jaka dane warznosci mają tabletki?
To zależy jakie i od kogo kupisz. Ja mam jeszcze ze trzy rodzaje, z różnych źródeł. Kupione w 2016 i 2017 z terminami przydatności od końca 2018, przez 2021 do 2022.
Hej. Bardzo fajny materiał, tylko popraw tytuł. Pozdrawiam.
Cześć. Te filtry nie radzą sobie ponoć z wirusami. A jak wspominałeś zdarzały Ci się sytuacje kiedy musiałeś korzystać z wody w której były martwe zwierzęta. Zaufałeś wtedy filtrowi czy jednak tabletki?
No i jeszcze jedno: na opakowaniu filtra jest coś o tym, że jeśli nie będzie długo używany, to żeby przepłukać go wybielaczem(!). Użyte jest słowo "bleach". Trochę mnie to zdziwiło i nie odważyłbym się pić później wody z takiego filtra. Wiesz coś na ten temat?
Pozdrawiam.
OKtawian Witam. Te filtry nie mają sobie radzić z wirusami. Rozmiar oczek w "sitku" na to nie pozwala. Jest to tak zaprojektowane, żeby woda szybciej się filtrowała. A wirusy w wodzie nie są poważnym zagrożeniem. Nie jestem specjalistą ale z tego co czytałem, wirusy poza organizmem żywiciela są bardzo wrażliwe na warunki zewnętrzne i żeby przetrwać, muszą się przyczepić do czegoś większego, jak np. bakterii, która przez filtr nie przejdzie.
Kiedy piłem wodę z pływającymi w niej szczątkami, używałem jeszcze tabletek ale tylko dlatego, że nie miałem wtedy filtra. Tak naprawdę, martwe szczątki były pewnie w większości małych sadzawek i wysychającuch strumieni, z których filtrowałem potem wodę.
OKtawian Płukanie wybielaczem stosuje się po dłuższym użytkowaniu w terenie, żeby zabić cokolwiek może się próbować rozwijać wewnątrz filtra. Nie stosuje się wybielacza prosto z butelki tylko mocno rozcieńczonego. Tam polecają chyba jedna nakrętkę na litr wody. Potem się to oczywiście wypłukuje więc nawet jeśli zostaną jakieś resztki, to takie ilości nie są niebezpieczne dla zdrowia.
Czasem trzeba też przepłukać filtr ciepłym octem, żeby rozpuścić osad mineralny, zwykle wapienny, który potrafi zatkać pory. Z tym też nie ma problemu.
@@MrSzymonSz Dzięjuję za odpowiedź. Rozumiem, że nie próbowałeś wybielacza:)
Ale mam kolejne pytanie: co z materiałem o jedzeniu? Miałeś go wrzucić po materiale o wodzie.
Nie próbowałem pić wybielacza ale używam go do czyszczenia filtrów za każdym razem. A kiedy czuję, że woda nie płynie przez filtry tak szybko jak trzeba, to używam też ciepłego octu.
Generalnie, wybielacz jest polecany do oczyszczania wody w sytuacjach podbramkowych, kiedy nie ma innego wyjścia. Dodaje się kilka kropli na litr, czy galon (już nie pamiętam) i to jest jak najbardziej bezpieczne. Paskudne w smaku i pewnie nie najzdrowsze na dłuższą metę ale raz na jakiś czas, najwyraźniej nieszkodliwe :)
Kilka innych rzeczy wypadło po drodze, np. wyprawa z Rufusem do Idaho, i musiałem się zająć tamtymi zobowiązaniami ale jak znajdę czas, to napewno coś nakręcę.
@@MrSzymonSz Zastanawiam się czy wybielacze są w PL na takiej samej chemii co w USA, wydaje się to hardcore'owy eksperyment.
Jak to się stało, że mieszkasz w Ameryce i czym się zajmujesz, że możesz tak miesiąc w dziczy siedzieć? Wygląda, że masz spore doświadczenie w myślistwie, więc też się zastanawiam skąd...? Trochę szkoda, że nie pokazujecie jak oprawiać zwierzynę. Choć w Polsce i tak nie można polować, ale wiedzieć warto.
Świetna sprawa tak na dziko pożyć, choć nie dałbym rady bez plastiku :)
Fajny materiał :) Właśnie się zastanawiałem dlaczego ludzie decydują się na większego sawyera ;)
Ps. Czy zdarza Cię się robić równiej spływy, kajakiem lub pontonem?
Spływałem i pływałem kiedyś pontonem. Kajakami tylko po jeziorach. Ale mam na "liście życzeń" ultralekki ponton (0,5 kg z wiosłami jeśli dobrze pamiętam, pakuje się do wielkości małego tarpa) np. na Alaskę bo wiem, że potrafi to znacznie ułatwić podróż. No i na ryby podczas podróży takie coś mogłoby się sprawdzić jak marzenie :)
Szymon Odkrywa Dokładnie :) Ja teraz takim pływam (waży ok. 1 kg). Mam go na kilku filmach na swoim kanale. Sprawdza się całkiem niezłe i tak jak mówisz ułatwia podróżowani w terenie gdzie jest dużo rzek i jezior. Chociaż na duże zbiorniki wodne nadaje się słabo, szczególnie jak wieje wiatr. Poza tym jestem z niego bardzo zadowolony :) Ciekaw jestem Twojej przyszłej opinii.
Czekam na kolejne materiały na kanale :)
Gdzie taki kupić?
jestem amatorem i z dużą ostrożnością podchodzę do picia wody z przysłowiowych dzikich źródeł xD, mam pytanie czy taki filtr też sprawdzi się gdy woda pochodzi ze stawu podłoże gliniane i barwa podobna jak wspomniałeś w tym kolorado żółto brązowa ? xD czy to bezpieczne ?
W zasadzie, tego typu filtry zostały stworzone do usuwania zanieczyszczeń biologicznych typu bakterie, pierwotniaki itp. więc jest to jak najbardziej bezpieczne. Czego takie filtry nie mają usuwać i nie usuwają, to ewentualne zanieczyszcenia chemiczne. Małe rzeczki czy odosobnione zbiorniki nie powinny z tym mieć problemu. Ale raczej nie pił bym wody z przydrożnego rowu czy dużej rzeki, która zbiera ścieki z pól, miast i dróg. No chyba, że bym musiał. Od wypicia kilku litrów takiej wody pewnie nic powanego mi się nie stanie. Za to od nie picia na pustyni, mogę mieć poważne problemy i to dość szybko.
Jaki jest wpływ na ludzki organizm długotrwałe używanie tabletek do odkażania wody? Przecież to chemia co wszystko zabija.
Przede wszystkim Wypiera jod i zajmuje jego miejsce
Skąd miąłeś i nadal masz; pieniądze na wycieczki?🤔
Szymek co jest chopie?!
Czekamy na nowy filmik!!!😒
To tylko reklama filtrów