Så här slipper du stress och panik när du ska lägga till i en trång populär hamn

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 23

  • @oddklofsten
    @oddklofsten 11 місяців тому +2

    Bra introfilm för den som är på väg in i båtlivet eller ska köpa sin första motorbåt. Mycket pedagogisk film och trevligt filmad. Lycka till, Maria! 💪💪👌👌

  • @NiklasKolmodin
    @NiklasKolmodin 11 місяців тому +1

    Mycket bra tips. Dessa tar jag med mig vid nästa båtköp. 👍

  • @Lazzoboy
    @Lazzoboy 11 місяців тому +2

    Grymt bra tips

  • @MrAndarn
    @MrAndarn 11 місяців тому +2

    Bra tips👍

  • @niklaso1113
    @niklaso1113 10 місяців тому +1

    Superbra video med massa bra info! 5 stjärnor 🎉

    • @Neptuniaboating
      @Neptuniaboating  10 місяців тому

      Tack Niklas! Kul att filmen är till nytta!

  • @Thjonsson1
    @Thjonsson1 11 місяців тому +2

    Princess S72 där är en fin båt!

  • @bippsie
    @bippsie 8 місяців тому

    Jättebra video! Jag har haft en bayliner 19fots daycruiser några år men precis köpt en four winns 248 Vista. Den är ganska hög i fören och är designad för att lägga till med aktern. Jag undrar hur jag förtöjer i fören vid y bom då det är så långt ner?

    • @Neptuniaboating
      @Neptuniaboating  7 місяців тому

      @bippsie - ja det är det som är lite dilemmat med den typen av modell, den är byggd för att backas in men om det inte går och fören ska in först och det är högt så kan man montera en Peke med stege, men det bästa är som sagt att backa in aktern om fören är hög och bryggan låg.

  • @InitiativetHH
    @InitiativetHH 10 місяців тому +3

    Själv backar jag alltid in bilen i en parkeringsruta 🙂

    • @Neptuniaboating
      @Neptuniaboating  10 місяців тому +3

      Samma här - lätt med backspeglar. Skulle behöva det för min båt. Har funderat på en akterkamera.

    • @rr7468
      @rr7468 10 місяців тому +1

      En fråga hur backar man en vacker Koster segelbåt utan motor , här på västkusten backar ingen in emot bryggan eller om man ska lägga till vid en ö någonstans i vår vackra skärgård 🤣

    • @Neptuniaboating
      @Neptuniaboating  10 місяців тому

      @rr7468, hm bra fråga - som du också ger svaret på. Hur gör du när du ska lägga till med en (vacker) Koster i en naturhamn utan vind och utan motor med fören in mot land? Berätta 😊. Filmen handlar om motorbåtar och bryggor. Nej jag tror inte Stockholmare backar in sina motorbåtar in mot land om de ska lägga till i en naturhamn. Men det finns säkert undantag…. Jag ska nog göra en film om det.

    • @01blaval
      @01blaval 5 місяців тому

      @@rr7468Jodå, där på västkusten backar i stort sett lika många in till bryggor som här på ostkusten. Och ingen backar heller in till öar här i vår vackra skärgård😉 (som dessutom inte är fullproppad med Norska båtar som ligger tre i bredd)😂

  • @Marinliv
    @Marinliv 10 місяців тому

    👍👍

  • @andersh6227
    @andersh6227 10 місяців тому +1

    Båtcoach 😂😂😂😂😂 livscoach 😂😂😂😂😂 träningscoach 😂😂😂😂
    Parcoach 😂😂😂😂
    Bebiscoach 😂😂😂😂

    • @Neptuniaboating
      @Neptuniaboating  10 місяців тому

      Yepp... jag erbjuder paket för alltihop i en o samma båt ;-)