Широка лъка: Родопското село, което ще ви остави без дъх 🇧🇬❤️ Bulgaria 2024

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 січ 2024
  • Широка лъка е село в Южна България, област Смолян, община Смолян.
    Обявено е за архитектурен и фолклорен резерват. Селото е получило името си от старобългарската дума „лѫка“, означаваща „извивка, кривина, лъкатушене“.
    Широка лъка е от селата, в които се е родила и се развива родопската песен. Много от най-известните певци и гайдари на родопския фолклор са родени там. През 1972 г. е открито Средно музикално училище за народни песни и инструменти.
    Село Широка лъка се намира в планински район на 23 км северозападно от Смолян, на 16 км от Пампорово, на 5 км от с. Стойките, на 22 км югоизточно от Девин. Надморската му височина е 1058 м.
    Разположено е в долината на Широколъшка река в местността Широката лъка, между Переликския дял на Родопите и рида Чернатица. Около селото се намират селата Гела, Стикъл, Солища и Стойките.
    На 3 октомври 1899 година в Широка лъка се основава дружество на Македонската организация с председател иконом Никола. Дотогава в селото има дружество на „Странджа“. В Широколъшкото македоно-одринско дружество влизат и селата Стойките, Махмутица, Солища и Гела.
    В селото се намира и къщата на Капитан Петко войвода, която е била негов щаб след Освобождението.
    През последните години са публикувани няколко книги за Широка лъка: „Болгарский широколыкский говор“ с автор А. Н. Соболев (2001), „Широка лъка и говорът на широколъчани“ с автори Р. Радичев, Г. Паликъщов, Г. Радичев (2004), „Широка лъка - огнище на вяра, просвета и култура в Родопите“ с автор Р. Радичев (2006), както и книгата на доайена в учителската дейност покойният вече Никола Гьочев.
    Широка лъка е известно с богата си история родопско село. Тук ще изпитатe истинското гостоприемство на родопчанина, ще се насладите на уникална, автентична архитектура и неописуема, чиста природа. Село - привлекателно място за туриста, където ще намерите разнообразни начини да прекарате своята почивка в планината.
    В Широка лъка са запазени цялостни архитектурни ансамбли, заради които селото е обявено за единствения в България по рода си архитектурно - фолклорен и етнографски резерват.
    Просвета
    Последните данни потвърждават съществуването на първото школо в Широка лъка преди 200 години. Поради тази причина през 2018 година Широка лъка отпразнува 200 години просветно дело.
    През 1832 г. в селото е създадено килийно училище. Училището се намира точно до църквата „Успение Богородично“ - едно от задължителните за посещение места в Широка лъка, заедно с етнографския музей. Читалище Екзарх Стефан се намира „на купището“, както казват местните хора за центъра на селото. На центъра са изградени паметници в чест на Капитан Петко Войвода и Екзарх Стефан.
    През 1971 г. в Широка лъка е създадено Средно музикално училище СМУ. Днес училището се нарича Национално училище за фолклорни изкуства (НУФИ). От цялата страна талантливи ученици се обучават по специалностите народни инструменти и пеене и български народни танци.
    Празници
    През първата неделя на месец март ежегодно селото е домакин на кукери от цялата страна за традиционния кукерски събор Песпонеделник.
    Традиодионно, за празника на най-голямата църква в селото - „Успение Богородично“ - на 15 август, а и през цялата седмицата преди това, в Широка лъка се провеждат разнообразни културни мероприятия. 15 август е и празник на селото. На 14 август се провежда и Тържествена заря проверка в памет на загиналите войни.
    Туризъм в Широка лъка и околността
    Много разнообразни туристически маршрути и пътеки тръгват от Широка лъка.
    За любителите на зимните спортове Широка лъка е добра изходна точка - ски-курорта Пампорово е само на 12 км., а в с. Стойките е най-близкия шестседалков ски-лифт към връх Снежанка, само на 6 км. В с. Солища и в с. Гела има ски-влекове, съответно на 4 и 6 км.
    Туризъм в Широка лъка и околността
    Селото е част от Стоте национални туристически обекта на България.
    Неповторимите пещери Дяволското гърло, Ледницата и Ягодинската пещера се намират недалеч от Широка лъка. Можете да разгледате известните скални забележителности Главата и Момата.
    Родопските села са едни от най-красивите и очарователни в България. Те са разположени в сърцето на планината, заобиколени от живописна природа, богата култура и традиции.
    Родопските села се отличават с традиционната си архитектура. Къщите са каменни, с високи покриви от керемиди и дървени балкони. Улиците са тесни и калдъръмени, а навсякъде се виждат цветя и зелени дървета.
    Родопските села са дом на богата култура и традиции. Тук се пазят и предават от поколение на поколение автентични песни, танци, обичаи и занаяти.
    Савелий Тимохов в социалните мрежи:
    TikTok
    / timohov777 - интервюта с възрастните хора.
    ///
    / timohov - социални клипчета за България
    Facebook
    / 199511893785810
    Instagram
    / savelii_timokhov

КОМЕНТАРІ • 8

  • @aneliakostadinova
    @aneliakostadinova 4 місяці тому +4

    БРАВО, МОМЧЕТО МИ!БЛАГОДАРЯ 🇧🇬👍🎄🇧🇬

  • @nikitolaypodcast
    @nikitolaypodcast 2 місяці тому

    Браво!

  • @vladimirvaluk8667
    @vladimirvaluk8667 5 місяців тому +7

    Благодаря большое за хубатово видео! Интересно и познавательно! И прекрасная музыка ❤😊❤

  • @user-vr4ln3vv3i
    @user-vr4ln3vv3i 5 місяців тому +5

    1:50

  • @Ivobg77
    @Ivobg77 4 місяці тому +2

    Може ли за село Устина

  • @elenamiro6353
    @elenamiro6353 4 місяці тому +3

    Хорошо бы было на русском языке , пожалуйста!

  • @spoki438
    @spoki438 5 місяців тому +9

    Браво!