Ács Gyula hangszerbemutató műsora /népi (fúvós) hangszerek/

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 сер 2023
  • #folk #folkmusic #hungary #miskolc #instrumental
    A magyar népzene a magyar kultúrkörből származó népzene. Jellegzetes a sokszínűsége, az ismert magyar népdalok száma százezres nagyságrendű.
    A magyar népzenekutatás egy-egy népdal följegyzésével már évszázadokkal ezelőtt elindult, de ezek jelentéktelen egyedi esetek voltak csupán. A szervezett népzenegyűjtés 1896-ban indult Vikár Béla kezdeményezésére, aki a módszertani alapokat lefektette.
    Az ő nyomdokain haladt tovább Lajtha László, Bartók Béla és Kodály Zoltán. Nekik köszönhetően a magyar népzenekutatás a kezdetektől a világ legmagasabb színvonalán állt, és ez a kezdeti magas színvonala mind a mai napig megőrződött.
    Bartókék nem csak a gyűjtésben, hanem az osztályozásban, a kutatásban, rendszerezésben és a gyakorlati felhasználásban is jelentőset alkottak. Kialakult a népdalok osztályozási rendszere. Figyelembe véve a magyar nyelvterületen gyűjtött dallamok hihetetlenül nagy számát, ez emberfeletti munka volt. Csak Bartókék kb. 40 000 népdalt gyűjtöttek. Mára ez a szám 300 000-re növekedett, melyből „csak” 150 000 lejegyzett.
    Bartók és Kodály is fölhasználta a népzenét műveiben, ezzel a magyar népzenei kincs egy részét az egyetemes emberi műveltség részévé tette.
    Kodály a zeneoktatás terén is maradandót alkotott. A róla elnevezett Kodály-módszer beemelte a népzene oktatását a közoktatásba. A módszert azóta a világ számos országa átvette.
    A népdalgyűjtés hőskora után számos gyűjtő folytatta a munkát. A gyűjtések kiterjedtek a néprajz minden területére. Martin György a néptánckutatás alapjait fektette le az 1950-es évektől kezdve, szintén nagyon magas színvonalon. A kedvezőtlen politikai helyzet azonban elfojtotta a kezdeményezéseket. Eredeti népdal nem volt hallható sehol, a városi emberek nem ismerték őket.
    A gyűjtemények bővülése, a módszertani alapok magas színvonala, a kutatási eredményekre alapozott oktatás megszervezése, a hagyományok komplex kezelése és főként Erdélyben való továbbélése, továbbá a diktatúra értékrendszere elleni lázadás energiái lehetővé tették a táncházmozgalom elindulását a hetvenes évek elején.
    Az általános iskola (18 sz. Ált. Isk.) elvégzése után a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában folytattam tanulmányaimat és 1983-ban klarinét szakon szereztem zenei érettségit. Majd 1984 - től a miskolci Liszt Ferenc Zeneművészeti főiskola hallgatója lettem. Itt szereztem diplomát klarinét tanár és kamara előadóművészként 1988-ban. Már a főiskola ideje alatt tanítani kezdtem Mezőkövesden (1986) ahol 1987-tól kinevezett főállású dolgozóként dolgoztam. A kövesdi "főálláson" kívűl több zeneiskolában is tanítottam igy pl. a tiszaújvárosi Vándor Sándor zeneiskolában (3 évet) A felsőzsolcai általános és zeneiskolában (2 évet) a miskolci Egressy Béni zeneiskolában (2 évet) jelenleg pedig a miskolci Bartók Béla Zene- és Táncművészeti Szakgimnáziumban ahol népzene főtárgyat és népzenetörténetet tanítok. Időközben (1999-től) elvégeztem a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének Fúvós karnagy szakát, ahol 2003 májusban sikeres diplomát tettem és 2007-től vagyok karmestere a konzi fúvós zenekarának. Ezeken kívűl zeneszerzést
    id. Ács Gyula 1965. junius 10.
    hallgattam Selmeczi György (1987-1996) és Csemiczki Miklós (1998 2003) professzoroknál. A Magyar népzenével 1984-től foglalkozom akkor kezdtem muzsikálni az Avas néptáncegyűttesnél (1984-85) majd a Kisbojtár táncegyűttesnél (1985-87) és végűl a Szinvavőlgyi Vasas táncegyűttesnél (1987 2005). Alapító tagja vagyok a Borókás Zenekarnak (1987) ahol a mai napig játszom. Népzene kutatással, gyűjtéssel 1986 óta foglalkozom és ezt töretlenűl folytatom jelenleg is, most már a növendékeimmmel járunk gyűjteni Erdélybe, Felvidékre, Magyarország eldugott falvaiba. A népi hangszereken történő játékot, játékmódot adatközlőktől sajátítottam el mivel akkoriban ezt tanulni csak ott lehetett (vagy népzenei táborokban). Alapítója vagyok a "Vörös Rébék" folkrock csoportnak (1989) és a "Fokla" zenekarnak (2006) és a "diósgyőri rézdudások" folklórt játszó fúvós zenekarnak (2008). Jelenleg a miskolci Bartók Béla Zene- és Táncművészeti Szakgimnáziumban tanítok főállásban és a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetében óraadóként népzenét.

КОМЕНТАРІ •