Už před lety mě modulace světla zaujala. Není to nic nového, ale pro mne to byla ohromná věc slyšet co světlo nese za signál. Úřezek 50mm odpadové trubky, čočka +3 dioptrie(sférická) placička pozink plechu 50mm a na ní ve svorkách fotodioda 1PP75. Nařezané kroužky z textilních konusů (cívek) to vše utěsnily. Zesilovač jsem měl podobně zapojený jako v ruském rádijku Jupiter. Výbojky na mne vrčely 100Hz ale různým zabarvením zvuku. Horší bylo že hvězdy nedávaly nic. Byly příliš bodové a slabé. Nakonec jsem vyrobil ještě jeden kus ale ne s fd ale se žárovičkou 6V 0,5A (z kola). Podžhavil jsem ji 4,5V a přidal nf modulaci z dráťáku přes trafo z kancelářského repráčku. Uvázaný v okně vysíláček mířil cca 300m do zatáčky pod Liebiegovou vilou. Přijímač i za denního světla zachytil modulaci, výšky ku podivu moc nechyběly. Dnes se tomu docela usmívám ale v 1971 to byla ideální zábava pro radiokroužky pionýrů a i dnes to je inspirativní. Nikdy jsem se nedozvěděl jaký to celé mělo dosah, v Liberci je málo míst, kde bych to nerušeně vyzkoušel. Mít VB na krku jsem vůbec nechtěl.
A. Clarke byl prostě skvělý vědec a spisovatel 👏👏👏
Rachot pulsaru mi připoměl starší časy, kdy mě zaujalo kdeco z elektroniky jež se tehdy vylíhla ze sklenic elektronek do
solidních diod a tranzistorů.
Je to už staré,ale stále zajímavé.
Klasika A.C.Clark!!!!!
Už před lety mě modulace světla zaujala. Není to nic nového, ale pro mne to byla ohromná věc slyšet co světlo nese za signál.
Úřezek 50mm odpadové trubky, čočka +3 dioptrie(sférická) placička pozink plechu 50mm a na ní ve svorkách fotodioda 1PP75.
Nařezané kroužky z textilních konusů (cívek) to vše utěsnily. Zesilovač jsem měl podobně zapojený jako v ruském rádijku Jupiter.
Výbojky na mne vrčely 100Hz ale různým zabarvením zvuku. Horší bylo že hvězdy nedávaly nic. Byly příliš bodové a slabé.
Nakonec jsem vyrobil ještě jeden kus ale ne s fd ale se žárovičkou 6V 0,5A (z kola). Podžhavil jsem ji 4,5V a přidal nf modulaci
z dráťáku přes trafo z kancelářského repráčku. Uvázaný v okně vysíláček mířil cca 300m do zatáčky pod Liebiegovou vilou. Přijímač i za denního světla zachytil modulaci, výšky ku podivu moc nechyběly.
Dnes se tomu docela usmívám ale v 1971 to byla ideální zábava pro radiokroužky pionýrů a i dnes to je inspirativní.
Nikdy jsem se nedozvěděl jaký to celé mělo dosah, v Liberci je málo míst, kde bych to nerušeně vyzkoušel. Mít VB na krku jsem vůbec nechtěl.
Ty starší dokumenty jsou suprový. I když Arnošt Vašíček ma o něco lepší:)