Zateplení úlu - měření

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 108

  • @MsSaginek
    @MsSaginek 5 років тому +1

    Ahoj Vidláku. Skvělé poučné video. Je fajn , že Jsi vyvodil závěr a poučení z drobných nedostatků experimentu. Čeho si , ale hodně vážím jak Jsi řezal polystyren v kuchyni a neplýtval teplem z (procedury) někde v dílně. 😂😂😂 to udělat doma já tak mám v sobě minimálně vidličku. Ať se Ti vše daří. Kutění zdar!!! Milan.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому +1

      Ahoj Milane, však to bylo smradu jak v hradu, ale moje dívka už si zvykla :-)))
      Mě se!

  • @driver_stefko
    @driver_stefko 5 років тому +1

    Vidláku přeji hezke vánoce a šťastný nový rok (kdo čte tento komentář tak mu taky přeji hezké vánoce a šťastný nový rok)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, děkuju :-)
      Ať se nám daří!

  • @ales_xy
    @ales_xy 5 років тому +1

    Ahoj. Nezaznamenal jsem, jestli jsi oba úly na začátku vytemperoval na teplotu vody. Pokud ne, tak si myslím, že to máš zatížené velkou chybou vlivem tepelné kapacity vnitřní konstrukce úlu. Zateplení je na vnější straně stěny, takže když dáš láhev vody dovnitř, tak se nejprve začne teplo absorbovat do stěn úlu. Odpovídal by tomu i graf, kdy na začátku v obou případech jde teplota hodně rychle dolů a oba grafy jsou prakticky shodné a až od určitého okamžiku se začnou křivky rozcházet. Sice jsou stěny dřevěné, ale ono to několik kilogramů bude a to už dá nějakou tepelnou kapacitu, kterou nelze zanedbat. Podle tabulek má dřevo (měkké i tvrdé) tepelnou kapacitu 2,5 kJ/kg/K, dřevotříska a různé podobné dřevovláknité desky 1,4 až 1,6 kJ/kg/K.
    Když jsi zmínil to arduino - v dnešní době jsou k dispozici naprosto fascinující technologie za neuvěřitelné ceny. Nejen senzory teploty, ale třeba i senzory vlhkosti, senzor koncentrace CO2, wifi modul pro komunikaci s aplikací na smartphone nebo modul GSM pro posílání SMS zpráv, atd. Bylo by tedy možné vytvořit takový malý systém pro dálkový dohled, který by poslal SMS zprávou aktuální hodnoty, buďto na vyžádání (pošleš mu SMS nebo prozvoníš) nebo při překročení nějakých nastavených hodnot. Ty máš asi úly u sebe doma, tak to pro tebe asi nebude moc zajímavé, ale kdo má úly někde na chalupě, kde přes zimu není, tak by to možná ocenil. Ono to i existuje jako komerční výrobky a dokonce více různých řešení. Od skrytých sledovačů s GPS, které nabonzují polohu úlu, když ho ukořistí nějaký zloděj, až po digitální váhu s GSM a wifi, která posílá aktuální hmotnost včelstva SMSkou nebo na smartphone.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, souhlasím, to měření by chtělo udělat líp a hlavně ve stejnou dobu v obou úlech. Snad se k tomu dostanu.
      Což souvisí s druhým bodem. Výborné náměty :-)
      Pro začátek budu rád, když mi to pošle hodnoty ke mě na wifinu. Třeba ta váha není tak snadná jako osobní váha za dvě stovky. Měla by snášet trvalé zatížení, což levná čidla neumí, nebo to nějak obejít...
      Každopádně děkuju za kvalitní příspěvek do diskuse!

  • @OndraGottwald
    @OndraGottwald 5 років тому +5

    Ahoj Vidláku, pěkné video. Celou dobu měření druhého úlu mi klapala huba " Vždyť nemá stejné podmínky měření" Nakonec si to i zmínil. Já myslím, že problém není v neklvalitních, nebo nepřesných teploměrech. Zásadní problém je dle mého názoru v rozdílných podmínkách měření. V případě současného měření, i třebas s chybou, by výsledky byly srovnatelné. A měřené hodnoty vlivem chyby by nebyly absolutní ale relativní. To by ale na výsledek nemělo mít vliv. Shrnutí: Provádět pokus současně. Ověřit chybu meřidel a s ní počítat.
    Měj se pěkně a pozdravuj paní Vidlákovou :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj Ondro, takový rozdíl jsem nečekal, na druhé straně je vidět, že když někde fouká (studený vítr), tak zateplení by tomu mělo odpovídat. Samozřejmě souhlasím, chtělo to měřit současně, ale na to nemám dost teploměrů ani úlů :-)

    • @markar3516
      @markar3516 Рік тому

      Zda se, ze nemáš ani tušení, co je relativní měření.

  • @petrgogo0414
    @petrgogo0414 5 років тому +1

    Ahoj,
    předně, je fajn, že ještě dneska má někdo chuť dělat takové věci. Líbí se mi ta praktická část se zpracováním.
    Mám jen pár poznámek k měření a hodnotám...
    A) Změna tepelné energie Q se vztahuje vždy k rozdílu teplot (T1-T2), tedy jednoduše řečeno OTEPLENÍ
    B) Proto nelze tvrdit, že na udržení teploty T1=14.8°C potřebuju 9W (13:24), to platí jen proto, že venkovní teplota byla T2=-0.7deg.
    C) Pokud bude venkovní teplota jiná, bude těch 9W oteplovat vnitřek také jinak
    D) Rozpětí teploty na počátku a na konci měření je u nezatepleného úlu více než 7°C, měření je zatíženo značnou chybou
    E) Zateplený úl musí mít pokles teploty rozhodně pomalejší a ty dvě exponenciály musí být více "rozšklebené" skoro od počátku.
    Doporučení:
    A) Měření přesunout do místnosti, která se pokusem příliš neoteplí a kde "jakštakš" bude během měření konstantní teplota (garaž, sklep)
    B) Měřit současně oba typy úlů, nebo alespoň zajistit stejné okolní podmínky (bez vlivu změny okolní teploty, bez vlivu ofuku větrem)
    C) Použil bych termočlánky z multimetru (lze je dokoupit za cca 30Kč/kus, GES, GEM, HADEX) a osadil bych jimi oba úly na stejná místa dovnitř a ven. Pro měření pak stačí 1ks multimetru a přehazovat termočlánky
    D) Měření u obou typů zahájit až po stabilizaci teploty uvnitř (např. dosažení vnitřní teploty T1=50deg)
    E) Do flašky bych nalil přesně 1l vody, tj 1kg a netrápil se s číslem 1.5...:-)
    Přeju
    Hodně úspěchů, zdraví a zkoumání

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, děkuju za výborné postřehy a náměty :-)
      Souhlasím, šlo to udělat líp, tohle byl první pokus.
      C) dobrý nápad s termočlánky.
      Příště bych to nějak zautomatizoval ono ani obíhat termočlánky není moc praktické.
      Největší problém tu asi byl s akumulací tepla do dřeva a tepelnou setrvačností.
      Měj se!

  • @vlakyotrokovice
    @vlakyotrokovice 5 років тому

    Vidláku, šikula👍 pěkně podané a vysvětlené.Logický závěr. Pokud bude příště tak jsem zvědavý jak to bude doopravdy. Ať se daří a pěkné a pohodové vánoce. Pozdravuje Karel 🎁🎆

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, příště už vím, na co si dát pozor.
      Zdar a sílu, snad se ještě uvidíme letos :-)

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 5 років тому

    vidláku hezké vánoce a štastný nový rok ti přeje Luky a Mamka

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, Luky a mamko, mějte se fajnově :-)

    • @lukashudecek01
      @lukashudecek01 5 років тому

      @@vidlak001 díky moc vidláku ty taky a kdy bude nové video?

  • @michalziska9558
    @michalziska9558 5 років тому +2

    Zdar a sílu Vidláku :) zas dobrý video, mám rád tyhle tvoje videa ve stilu Mladý kutil vědec vynálezce :) Jen takový postřeh, si myslim, že efektivní by byl teprve polystiren 10cm...a jestli můžu, napadlo mě takový malý vylepšovák, prubni mezi polystiren a úl dát ALfolii (klasický alobal) :) myslim, že to teprve bude izolovat efektivně :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj Míchale, děkuju za tip. Ten zlepšovák, uvažuju o tom, jen jestli to nefunguje jen v kombinaci se vzduchovou mezerou. Je to trochu věda :-)

    • @michalziska9558
      @michalziska9558 5 років тому

      @@vidlak001 Myslim, že by to mělo být v pohodě i bez tý vzduchový mezery, principielně by to mělo být totéž jako toplo odrazová clona z AL folie za topením :)

  • @vitwasserbauer3548
    @vitwasserbauer3548 5 років тому

    Dobrý den, problematika tepelné vlastnosti úlů jsou poměrně náročnou disciplínou. V ČR se jí momentálně zabývá Ing. Hošek a částečně RNDr. Linhart. Jedno z hlavních kritérií, které jste do měření nezahrnul se týká otázky, jak včely teplo vyrábějí, dochází totiž přitom k pohybu křídel. Tento pohyb podobně jako ventilátor pracuje se vzduchem, tedy tlačí jej zpět do chomáče. Proto, někteří včelaři mohou zimovat klidně s otevřeným dnem. Další kritérium je tepelná kapacita. Plásty s cukerným roztokem či medem dokáží poměrně slušně akumulovat teplo a vyrovnávat rozdíly teplot. Naopak souše, fungují jakožto izolant. Mezery mezi jednotlivými plásty částečně zabraňují proudění vzduchu (toto si lze všimnou vzhledem k poloze chomáče a česna. Co se týče spotřeby cukru, je zde jedna zásadní věc a tou je množství plodu. Včelky začínají plodovat již v únoru, tedy musí zahřívat na poměrně vysoké teploty a je zde tedy podstatně vyšší spotřeba zásob. Shrnutí závěrem měření teplot vůči teplému objektu je velice zkreslené a realitě velmi vzdálené. Zkuste provést dlouhodobé měření v reálném úlu. Výsledky by mohli být velice zajímavé. Přeji hezký den a Vánoční svátky | S pozdravem VW

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Dobrý den, ahoj. Děkuju za postřehy. Ano souhlasím, je to složitá problematika. Knihy pana Linharta jsem četl, ale ohlasy na včelařském fóru i v časopisu Včelařství nejsou nijak povzbudivé.
      Ať se nám daří!

  • @snorrinosohryz8834
    @snorrinosohryz8834 5 років тому +6

    Napadá mě, že rozdíl není žádný z důvodu, že dáváš 1,5L petku do docela velkého úlu, ve kterém je těch cca 3°C. To znamená, že ta petka jak v zatepleném, tak v nezatepleném úplu nejdříve ten úl vytopí - srovná se teplota vody a vzduchu v úlu a až pak se teprve projeví polystyrénové zateplení. Je to vidět i na tom grafu, že potom ta teplota zatepleného klesala daleko pomaleji. Ideální by bylo měření, kdy vnitřek úlu vytopíš na přibližnou teplotu vody v petce a až potom zahájíš pokus a měření. Pak si myslím by nastalo to, co jsi očekával - v nezatepleném úlu by klesala teplota daleko rychleji, než v zatepleném...

    • @Musiclovers021
      @Musiclovers021 5 років тому

      Pravdu máš

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому +1

      Ahoj, máš pravdu, počítal jsem, že se to vyrovná během prvních pár hodin, ale ta setrvačnost bude větší...

  • @MrVenicek
    @MrVenicek 5 років тому

    palec hore za snahu a přístup :-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, přesně tak :-) I snaha se cení.

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 5 років тому

    Vidláku kdy bude nové video?

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, dneska nebo zítra, ale záleží kdy to čteš :-)

    • @lukashudecek01
      @lukashudecek01 5 років тому

      @@vidlak001 čtu to dnes vidláku

  • @lukashudecek01
    @lukashudecek01 5 років тому

    Super zateplení úlu vidláku

  • @vitek.petrak
    @vitek.petrak 5 років тому

    Ahoj Vidláku, místo arduina bych doporučil esp to připojíš na wifi a hodnoty načítáš přes internet, zatímco u arduina bys musel řešit komunikaci s pc přes sériovou linku

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, ono se to jmenuje Geekcreit D1 R2 V2.1.0 WiFi Uno Module Based ESP8266 Module For Nodemcu Compatible, tak to možná není Arduino ale něco podobného.

    • @vitek.petrak
      @vitek.petrak 5 років тому

      To vypadá jako ESP8266 s nějakým mikroprocesorem a deska je vytvořená ve stylu Arduina UNO.

  • @stepan_t8617
    @stepan_t8617 5 років тому

    Ahoj Vidláku, dobrý pokus ale myslím, že s osazenstvem by to bylo trochu jiný 😃. Jiná super. Jen kdybychom se už tady nesešli tak krásné a klidné Vánoce a hodně 🎁🎁🎁. A hlavně zdraví.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, to je jasný, realita bývá jiná než výpočty :-)
      Ještě se uvidíme.
      A kdyby ne, tak přeju úspěšný rok!

  • @fankofanko9064
    @fankofanko9064 5 років тому

    Zdravím a pozdravuji. Zajímavé video. Měl bych malý dotaz. Na kolík ampér máš nastavenou SVÁŘEČKU pro řezání toho polyesterenu? Děkuji za odpověď. Přeji vám s Minou krásné Vánoce a pod stromeček vše po čem toužíte. Žijte blaženě.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, nastavil jsem cca minimum, je tam napsaných 20 A, ale kdoví kolik to je. Záleží na drátu. Když jsem dal víc, tak se drát rozžhavil a praskl. Ale zase řezal rychleji. Je třeba zkusit.

    • @fankofanko9064
      @fankofanko9064 5 років тому

      @@vidlak001 zdravím a pozdravuji děkuji za odpověď. Žij blaženě.

  • @janpokorny3792
    @janpokorny3792 5 років тому

    Zdravím,
    hezký pokus, nepřesný, ale i tak zajímavý. Dovolím si pár poznámek 1) jeden nejmenovaný (na jméno si vážně nevzpomenu) velkovčelař vyjádřil že rozdíl ve spotřebě zateplený/nezateplený úl na 1kg. 2) Absence dna, které se nezatepluje a je otevřené kvůli větrání (i včelky musí dýchat) a odvodu vlhkosti bude zkreslovat výsledky oproti realitě.
    3) Polystyren vykrývá teplotní skoky, takže matka nezačíná klást okamžitě, chvíli trvá než se úl skrz polystyren prohřeje. (oboje má své pro a proti) A jen tak mimochodem polystyren izoluje i v letních měsících, takže paradoxně v letních měsících usnadňuje včelkám chlazení úlu.
    Pokud by jsi chtěl sestrojit Vidlákův experimentální úl VÚ 002, pak bych zvážil zda by stálo za to umístit do oné láhve ponorný vařič s termostatem a porovnávat rozdíl spotřeby v zatepleném a nezatepleném úlu, ideálně v obou současně po dobu několika dní, Nebál bych se přihodit i ta dna ať to stojí za to :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj Jirko, výborné nápady :-)
      Pokud má ten včelař úly ve včelíně, tak by to sedělo.
      Dno jsem nezateploval schválně, neb jsem nikde neviděl zateplené dno. Otázka je, zda ho nechat vyloženě otevřené.
      Chtělo by to změřit pečlivěji :-)

    • @janpokorny3792
      @janpokorny3792 5 років тому

      @@vidlak001 Zdravím, úvodem bych rád poznamenal, že se jmenuji Jan. Netuším jak to má zařízené, ale odhadoval bych že bude mít mix, něco včelnice, něco rozmístěné po okolí a další část upravenou na kočování. Zateplené dno jsem nikdy neviděl, nicméně bych volil variantu s přísunem studeného vzduchu. V případě že bude další pokus rád se na něj kouknu :)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      @@janpokorny3792 Pardon, Jane :-) Je třeba najít svou vlastní cestu a zjistit, co funguje. Každý tvrdí něco jiného.

  • @doolisthefox7972
    @doolisthefox7972 5 років тому +1

    Ahoj vidláků máš vidle? asi ne tak sem lots od Fun od Tryhardninja fnaf song

  • @cyrilbudac9394
    @cyrilbudac9394 5 років тому +2

    Ahoj Vidlák, pekné experimentálne video, no určite by si mal zopakovať meranie na oboch úloch súčasne, ako píše aj Ondra. Na začiatku klesá teplota prudko aj preto, že sa predsa musí vykúriť aj vnútro úľa.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj Cyril, možná by tomu pomohlo topné tělísko ve vodě a až by se stav ustálil, tak měřít...

    • @cyrilbudac9394
      @cyrilbudac9394 5 років тому

      @@vidlak001 voda priestor ohreje, len vznikne mierna časová diferencia v podmienkach, ale to je asi zanedbateľné.

  • @norty3168
    @norty3168 5 років тому

    Ono je dobre vědět že dřevo nenahradiš. Včely v zateplenem úlu nepozorují změny tepla venku a nemají se kam vykálet a pokali ul. Ale super pokus.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, snad nejsou blbé a dívají se, jaká je teplota venku. Na druhé straně, když tolik netopí a nejedí, nemusejí tolik kálet. Tak by měl zateplený úl být lepší.

  • @Nakamura65
    @Nakamura65 5 років тому +1

    bacha na vlhkost a vzdušnost úlu, nejednou se povedlo "odborným" zateplením zahubit úl vlhkostí nebo udušením

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, nojo, je to věda, a navíc je v tom zmatek, někdo doporučuje paropropustný strop a někdo opak...

  • @dominiktomci3906
    @dominiktomci3906 2 роки тому

    ahoj vidláků prosím udělej víc viděních o včel

  • @georgetomek2637
    @georgetomek2637 4 роки тому

    Dobrý den. Zase hezké video. Jenom trochu od věci,nemohl by jste udělat krátký pořad o řezání polistirenu a sestrojení té řezačky. Hledal jsem ve vašich pořadech ale nenašel. Jestli jsem přehlédl,tak se omlouvám.
    Hezký den přeji.

    • @vidlak001
      @vidlak001  4 роки тому

      Ahoj, myslím, že jsem ti posílal odkaz, ale ten komentář někam zmizel.

  • @jozefhudec6060
    @jozefhudec6060 5 років тому +3

    Za snahu like :)

  • @rsaf2680
    @rsaf2680 5 років тому

    Podle mě mohla být určitá nepřesnost způsobená i rozdílem "startovních teplot" - nezateplený měl na začátku cca 3°C, zateplený -3°C. Nějaká energie se tedy spotřebovala na zahřátí vnitřku úlu a dřeva. Bylo by zajímavé spočítat teplotní součinitel a porovnat ho i s teoretickým (pro dřevo i polystyren se v tabulkách najde).

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Počítal jsem s tím, že na začátku to bude divoké, ale ono je to podobné i na konci. Spočítat by se to dalo.

  • @stoklasajiri2426
    @stoklasajiri2426 5 років тому

    Zdar .Spíš bych udělal (ale nevim jestli to tak už máš) takove nasouvací kostky s nejakou vůlí od úlu, at to není napevno že v zime to na to nasuneš a v lete to vysuneš.Stačilo by udlěat v tech rozích dvojté rohy at ta kostka drží pokupě a je jako jeden kus

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj Jirko, jelikož nemám zateplený úl, tak to tak nějak udělám.
      Ještě mě napadá, ze strany, kde je sluníčko to nechat nezateplené ať na to svítí a hřeje to na jaře.

  • @georgetomek2637
    @georgetomek2637 4 роки тому

    Omlouvám se,už jsem to našel.
    Přeji hezký den.

  • @vitek.petrak
    @vitek.petrak 5 років тому

    U nezatepleného úlu nebyla izolační vrstva jen 2cm dřeva, ale i vzduch od láhve ke stěně úlu, možná by stálo za pokus neměřit teplotu vody, ale vzduchu v úlu.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj Vítku, je to složitý... to by chtělo celé měřit pečlivěji možná ještě líp se včelami.

  • @VlckoTlcko
    @VlckoTlcko 5 років тому

    prečo polystyrén ? prečo nie kokosove dosky ?

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, protože je neznám.

    • @frantiseksvitek471
      @frantiseksvitek471 5 років тому

      @@vidlak001 no přesněji řečeno desky z kokosového vlákna.

  • @vojtechpsenka
    @vojtechpsenka 5 років тому +4

    kdo si hraje nezlobí :D ja zimujem s otvoreným dnom, zospodu je len sito a ešte mám otvorené očko na hornom nástavku

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, děkuju za zprávu, tohle se nikde moc nepíše a přitom mi to vrtalo hlavou.

  • @flodurkeng
    @flodurkeng 5 років тому

    chtělo by to ještě zkusit www.bexamed.cz/izotermicka-folie.html
    nebo www.m-navy.cz/obalovy-material/termoizolacni-folie/
    ale asi by včely měly potíže s vlhkostí (paropropustnost)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, to by bylo zajímavé vyzkoušet.
      Vyrábějí se i různé izolace s vrstvičkou kovu a vrstvou izolace.

  • @petro44444
    @petro44444 5 років тому

    Ja si ten malý rozdiel vysvetľujem tým, že si zateploval už premznuty úľ takže sa aj pomalšie ohrieval, lebo z vonku to už izoloval polystyrén. A ak by sa zateploval úľ pri teplote cca 20*C a dal do neho tu falsu, a potom začal merať, tak by to asi vyšlo podľa tvojho očakávania.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, ano, chtělo by to změřit pořádně s ohledem na tepelnou setrvačnost...

  • @hartman12349
    @hartman12349 5 років тому +2

    Ja bych dal ul na zimu do sklepa se stalou teplotou :-) , a misto topitka bych udelal vcelkam vanoce se stromeckem a cukrovim :-)

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому +1

      Ahoj pepo, dobrý nápad a co rovnou rozvěsit plásty s medem na stromeček :-)

    • @cyrilbudac9394
      @cyrilbudac9394 5 років тому

      @@vidlak001 Aj to by šlo, len kde necháš muchy s kráľovnou, alebo živá výzdoba :D

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Živá výzdoba :-)))

  • @FilipPhillips
    @FilipPhillips 5 років тому

    Ahoj, všeobecný problém včelařův čr. Divíte se, že máte v úlech vodu a že je tam vlho. Jenže ouvej, zateplujete polystirenem, který je neprostupný pro vodní páry. Zkuste rockwool, dřevní vatu, konopnou isolaci. Zateplete si s tím úly a testujte co je nejlepší. Uvidíte, že se Vám to pak přestane zapařovat, protože ta vodní pára projde konstrukcí a isolací a ten kondenzát se lépe rozptýlí. Poliš je zlo a do úlu to prostě nepatří...

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, máš s tím osobní zkušenost?
      Ona totiž v paropropustné izolaci může kondenzovat voda (záleží na rosném bodu) a pak to neizoluje.
      Není to zase tak jednoduché.

    • @petro44444
      @petro44444 5 років тому

      Tiež sa mi nezdá polystyrén vhodný pre včely, nieje to prírodný materiál, je napusteny chemikáliami, smrdí....

  • @minduton
    @minduton 5 років тому

    Vliv zateplení se obecně zveličuje, bohužel realita není obvykle taková, jak si lidé tuto investici namyslí. Navíc jsi neměl vůbec zateplený spodek, neuvažoval jsi ztráty ventilací/netěsnostmi a taky jsi neuvažoval nezanedbatelný fakt, že ten dřevěný vnitřek úlu se musí prvně "nabít" teplem, aby nějaké teplo mohl vyzařovat. A v obou těch případech je tam toho dřeva stejně, objemově celkem hodně a s nezanedbatelnou tepelnou kapacitou (ve srovnání k té petce) a se stejnou výchozí teplotou. Chci tím říct, že kdybys ten pokus prováděl např. s 3L petkou, nebo s nějakým odporovým topítkem (v řádu dnů), tak by se ti projevil větší rozdíl.
    Já když například zatápím poprvé na začátku zimy v baráku, tak mám první 2-3 dny klidně o 30% vyšší spotřebu plynu - protože musím "nabít" po podzimu vychladlý barák, což představuje několik desítek tun zdiva a železa. A množství tohoto nabíjecího tepla je na intenzitě zateplení nezávislé.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, dobré postřehy :-)
      Počítal jsem s tím, že tepelná kapacita dřeva se projeví na začátku. Pak se to srovná. Ale jo, souhlasím.

    • @minduton
      @minduton 5 років тому

      @@vidlak001 Ztráty ventilací nemůžeš u úlu nikdy zcela vyloučit, a ani to není žádoucí - 15 kg medu obsahuje asi 3 l vody a kdyby úl neventiloval, tak ti budou včely plesnivět.

  • @felixhejtman4773
    @felixhejtman4773 5 років тому +1

    Hlavně nenechávat přes zimu na okrajích nástavků rámky se zásobami, akutně hrozí plesnivění....................LIKOS

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому +1

      Ahoj, asi to bude složitější, záleží na vlhkosti, rosném bodu, větrání...

    • @felixhejtman4773
      @felixhejtman4773 5 років тому +1

      @@vidlak001 Včely se v zimě shlukují uprostřed nástavků, kde si topí, okraje nástavků nevytápějí. Vlhkost v úlu je přes zimu vždy nadprůměrná, což společně s nízkou teplotou na okrajích nástavků vytváří co?? Plíseň, potvrzeno zkušenými včelaři.......... Je to stejné, jako když máš nezateplený dům a v zimě nevětráš, na studených zdech se sráží vlhkost a vytváří se černá plíseň............

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому +1

      @@felixhejtman4773 Teoreticky tomu rozumím a co tedy s tím?

    • @felixhejtman4773
      @felixhejtman4773 5 років тому +1

      @@vidlak001 Mít v každém nástavku na zimu pouze 5 rámků se zásobami (rámky umístit uprostřed nástavku). Zbytek prostoru vyplnit prázdnými rámky bez mezistěn. To je celé........

  • @HonzaTar
    @HonzaTar 5 років тому

    Chlape nepřestáváš překvapovat Zajimavé měření/propočty
    Mnohem vhodnější je s oblibou používaný Extrudovaný polystyrén pro svou vyšší pevnost a vysokou odolnosti proti vlhkosti
    Zapomněl jsi utěsnit díry Včely nesnášejí průvan v ůle mezery utěsnují propolisem nebo voskem (záleži na velikosti díry)
    TIP: Když chci slabšim včelam obsedájícím jeden necelý nádstavek přes zimu pomoci, tak je umistuji ( přes odělujicí mezidno ) nad silné včelstvo, které těm slabším včelam zespoda pomáhá temperovat jejich životní prostor a tím je méně zatěžovat vysilovat To jim pomůže přežít zimní období .

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, děkuju za postřehy. Ten nápad s umístění oddělku na silnější včelstvo se mi líbí :-)
      (Sice jsem díry netěsnil, ale neměl jsem česno.)

  • @darkdoesnotmatter7167
    @darkdoesnotmatter7167 5 років тому

    Ahoj, když už zatepluješ úl, dáš si s tím práci, tak pak nezateplíš spodek.... Za mě Vidlákův blasfemismus nejvyššího řádu (VBNŘ-01).

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, ještě jsem neviděl úl se zatepleným spodkem...

  • @ladislavstalmach4170
    @ladislavstalmach4170 5 років тому

    včelař ví... :)))

  • @jirirozkosny4012
    @jirirozkosny4012 5 років тому

    Vidláku že Vás to baví natáčet , takové nic neříkající videa. Nevím proč to vše nenecháte na přírodě. O divoké včely se v přírodě také nikdo nestará a přesto to ty včely přežijí a když ne , tak mají smůlu a život jde dál.

    • @janmaly1844
      @janmaly1844 5 років тому +1

      Jirko, že tě to baví psát, takové nic neříkající komentáře. Nevím proč to vše nenecháš na Vidlákovi. Prostě Vidlákovo videa a pokusy jsou zajímavé a buďto to přežiješ a když ne, tak máš smůlu a život jde dál. Pozdravuj v Chorvatsku.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Pane Rozkošný, mě to baví, vás zase baví nadávat...

    • @jirirozkosny3387
      @jirirozkosny3387 5 років тому

      Jan Malý už jsem Vám několikrát psal,že si nepřeji,aby jste mi tykal. A laskavě se starejte o ty vaše sudy z PVC s dešťovou vodou,aby Vám nepraskly a nemusel jste kupovat nové. A videa od Vidláka poslední dobou stojí za starou belu. Tady UA-cam jsem viděl daleko lepší videa o zahradě atd. Vidlák má potřebu se jenom zviditelňovat se a vy mu ty videa žerete a myslíte si jaký není šikovný.

    • @jirirozkosny3387
      @jirirozkosny3387 5 років тому

      Vidláku ja nenadávám,ale jenom konstatuji,že ze všeho děláte vědu. Mám známého včelaře a když jsem ukázal toto video,tak se Vám vysmál. A řekl mi,že úly zatepluje obyčejnou slámou. A to má daleko více úlu, než vy. A také mi říkal,že kdyby měl všechno dělat,tak jako vy, tak 1 kg medu by musel prodávat za 500 Kč.

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому +1

      @@jirirozkosny3387 OK.

  • @doolisthefox7972
    @doolisthefox7972 5 років тому

    Patrick Panzinger ten neví jak na to

  • @doolisthefox7972
    @doolisthefox7972 5 років тому +1

    WTF co to do****** je 🤨

  • @dcbruska
    @dcbruska 5 років тому

    www.eva.cz/zbozi/76394/nuz-termicky-yato-yt-82190-na-polystyren/

    • @vidlak001
      @vidlak001  5 років тому

      Ahoj, dobrý, ale rukou by to řezalo křivě.