U NAS většina lidí neustále řeší typ RAID, ale zajímavá možnost je i provoz dvou a více disků samostatně. NAS dokáže zálohovat i interně sám sebe. Lze například osadit jeden velký 12 TB dis a kombinovat jej s nějakým starším (co zůstalo doma) či novým menším na selektivní zálohu. Zálohovat pak lze pouze kritická data z definovaných složek. Případně disky osadit stejnou kapacitou, třeba těch 12 + 12 TB, a opět selektivně zálohovat menší část, ovšem ve více časových verzích. Tyto konfigurace "tupý" RAID neumožní. Navíc takový typ zálohy lze šifrovat, proto nehrozí ani napadení nějakou formou ransomware. Pokud bych provozoval domácí NAS v RAID1 (nebo ideálně RAID5) a chtěl mít absolutní jistotu, pořídil bych sekundární libovolný NAS z druhé ruky (dvoudiskové jsou kolem 1500 Kč) a zálohoval primární NAS na něj. Pokud by sekundární NAS bydlel navíc i v jiné lokalitě (kancelář, u rodičů, ...), jednalo by se o naprosto neprůstřelné řešení :)
Jak se jmenuje ta možnost použít dva disky jako samostatné jednotky, které nebudou v RAID. Zálohuji na externí disk z jednošachtového Synology. Ale chtěl bych větší a rozšiřitelnou kapacitu a pokud nemusím dva disky používat v RAID, tak by to bylo řešení. Jde mi o to abych v Synology DS 723+ mohl vložit 2x HDD různé velikosti a používat je bez RAID jako dva klasické disky. S tím, že zálohovat se bude na externí disk. Děkuji.
9 місяців тому+10
Synology je super, pár jich máme. Jen mě zarazilo, že se tam dávají dva IDENTICKÉ disky. Myslel jsem, že základní pravidlo pro tvorbu RAIDu je použít dva různé disky ideálně od různých výrobců. Protože jestli číňan špatně nastavil výrobní proces, dva identické disky odejdou ve stejnou minutu :)
Přesně tak. Nikdy nedávat do RAIDU dva disky z jedné série. Ideálně dva různí výrobci, a v nejhorším případě nákup stejného modelu třeba 1/2 roku od sebe.
Hezké video :) jen upozornění, NAS doma je úložiště, ne záloha. Pokud chcete mít něco fakt zálohovaného, ideálně by to nemělo být ve stejné budově aby to nesejmul požár nebo tak. Takže pokud chcete mít úložiště NAS je super, pokud chcete zálohu nějakých souborů tak minimálně na offline disk a uložit v jiném domě:)
Strašně důležitá věc tam chybí a to je NAMAPOVÁNÍ SDÍLENÉ SLOŽKY VE WINDOWS. To znamená že ta Vaše sdílená složka bude v počítači na místní síti zobrazena jako běžný disk. Jinak supr video.
Pozor na to ohledně té zálohy RAID 1, mám zkušenost, že při tom výpadku odešel i druhý disk. Já to mám tedy tak, že k DS224+ mám připojený externí disk a ten každý měsíc střídám s druhým externím diskem, tzn., že jeden externí disk je vždy v trezoru. Případně je ještě dobrá varianta mít druhý NAS na jiném místě a provádět zálohu přes hyper backup a na cílovém místě přes hyper backup vault. Pro přístup na NAS jsem si hodně oblíbil Tailscale.
S RAID 1 mám podobné zkušenosti z práce, ale nutno dodat, že šlo ve dvou případech o RAID na MB počítače, v jednom případě o RAID přídavnou kartu. RAID na desce spíše zvyšuje riziko ztráty dat, protože jde spíše o "SW" řešení a pokud se něco pokazí, často to pokazí i oba zapojené disky. HW řešení je sice lepší, ale i tak se nám stalo, že při poruše řadiče se na disk začaly zapisovat nesmysly. Disky byly v pohodě, ale data se ztratila. Věřím ale, že dnešní NASky jsou přece jen mnohem spolehlivější, přesto bych domácím uživatelům, kteří chtějí obrovský disk a ten mít zálohovaný, použít raději jeden velký disk v NASce a druhý mít připojený externě a dělat na něj zálohy dle definovaných pravidel. Jo, jasně, dva disky v NASce a RAIDu 1 snižují riziko havárie HDD, ale další 14TB disk na zrcadlo je docela pálka.
nebude, pokud to nevite, jenste linuxak, vas problem ;-) namte u NAs co pohledavat ;-) ale ona je tam napoveda - maji to popsane i na strankach - pokud vam to pomuze nevim ;-) LDAP je proste LDAP, SMB je proste SAMBA/CIFS - pokud nevite, ze je to windows zdileni, ktere vymyslela IBM v OS/2 - taky vas problem, me treba zajima NFS ;-) kerberos je tez super - chcte to dat do AD domeny - tezko rict jak to nazyva ;-) nebot ja umim jet s AD jen pomoci kerberosu, pokud to apka umi, pokud ne, tak je to SSSD - ktery rozumi windows domresenmu LDAPU alaias AD a jejich kerberosu, ktery je tez domreseni a to pak premauje pres sssd a nsswitch na Linux ID ... pokud mi nerozumite, tak se tim netrapte a kaslete na to, co to umi - jednou mi volal nejaky admin, ze maji takovopu hracku a chteji to dat do nove domeny, tak jsme mu rikal, ze sorry jako, pokud uz to nepdooruje, tak mu nepomozu, nebot bych tam musel dat svuj linux - a ja se starm o skutecny NAS - coz je na svet jen jedna firma a to NetApp - zbytekl je pro me smejd a je casto lepsi si to dat na Linux - tam vse funguje jak ma ;-)) Imho novy QNAP i Synology ma podporu nejnovejsi M$ AD a muzete tak nastavovat prava uzivatelum z domeny - u nas to spise pouziavji jako takove veljke sitove disky na zalohy v malych kancelarich, stejne to maji jeste zalohovane firmenimi nastroji, ale oni casto chteji stara data a male servery jsou zalohovany nekde do civilizace pres VPN - takze restore je pomalejsi ... tak si koupi qnap nebo synology a sypou si tam data z aplikace - spise nejaky lokalni vyvoj, relne apliakce mimo skutecna DC bezet nesmi ;-)) - na stutecnych SAN/NAS od firem, ktere za ty data nejak ruci a maji nejakou garanci zapisu transkace na disky, do cache, maji baterky na zalohy cache, pro pripad vypadku el. a tak
Často se stává, že pokud odejde disk, vložíte druhý nový a zatížite první disk kopii dat, odejde i první. RAID není záloha. Spíše slouží k zajištění dostupnosti dat...
často ? jak často se ti to stalo ? Samozřejmě tímhle s oblibou straší na fórech všeználci který mají jeden NAS a ví všechno, ale je to dost vzácný (už jen to aby zklamal jeden z disků a pak to aby odešel ten druhej při synchronizaci )
Zabezpeceni je kapitola sama o sobe. Mam verejnou ip a nekolik pokusu z venku, hlavne prez ssh. Existuji rozsahle blacklisty. Dobry je nastavit casovy limit pokusu o prihlaseni a nasledne ban adresy. Zajimave je taky nastaveni poctu kopii souboru, to je zrout mista.
Ahoj. Chci se zeptat na rychlosti. Mám NAS Synology 212. Takže už takový stařeček ale přenosové rychlosti byly super okolo 120mega ale teď co nám nový PC tak je rychlost max 30mega. Všimnul jsem si že ty rychlosti byly na win 7 vyšší než teď na win 11. Čím by to mohlo být?
Windows 11 maji prece akceleraci site ;-) a tak funguje skvle a zpomaluje - dale mate asi HT - at uz z AMD, tak Intel - uplne na h* - kdo vam rika ze je to super, je id* vcetne Intelu a AMD - ted nevim, kdo z nich uz prinzal, ze s tim konci - tak to zpmaluje I/O operace na windows 10x a vice - a na linuxu - to zwlzi, stare HT je super, nebot jej linux sparven preskoci a nepouziva - nove zkousi pouzivat, podle verz ekernelu a neb jak stry server bezel na linuxu rychle, nebot scheduler uznal, ze HT jhe na h* na tomto CPU, na novem 3x vykkonejsmim bezle backup 10x pomaleji - stacilo vypnout HT a dely se veci - na windows nefunguje HT spravne nikdy ;-)) A taky je super, kdyz mate diru do systemu zvabnou antivir - to je uplne super vec ;-) - ja mam treba na firemni notebooku taky antivir a asi 2 bezpecnostni SW a rychlost je uzasna ;-)) mysleno ironicky, nastesti od dulezitych veci mam linux server, takze potrebuji jenn browser a mobaxterm, ten taky bezi pomalu, ale kdyz uz to bezi, tak je to OK, zvlaste kdyz se stim pripojim na linux ;-)) kde uz to bezi v poradku. BTW 1Gb neni full duplex, jako jediny, takze 60+60 ... ale kdyz clovbek kopiruje data jen jednim smerem, umi ty linky dat jednim smerem a pak to bezi rychleji. Videl jsme switche, ktere to neumely ;-) ale reportovaly 2x vyssi rychlost, zdravim ex. 3Com - kdyz mi LAN ukazoval hezkych 100MB/sec - 1Gb, ale FC prepvodnik, co tam ladovakl data z FC zarizeni ukazoval hezkych 50MB/sec ... OS taky ... jo 10Gb uz je definovana jako 20Gb - tedy full duplex - i kdyz se mu rika jen 10Gb, to same 100Mb - v norme je jako ze zvalda 200Mb ... jen 1Gb je jen jako 1Gb a melou tam o 4 2 parech, ze defalt je 2+2 ale muze byt i 3+1 dle smeru mozna i 4+0, pokud jste na jednom LAN switchi ... pokud je LAN switchu vice, ma 1Gb oproblem a casto pada strikne na 50+50 ... teda 60+60 ... bez ohledu zda se jede obouma smery, nebo nejede ....
...ahoj, máme v práci podobnou NASku, taky od Synology... ...ale dělá to pro nás nějaká firma a zajímal by mě návod, srovnání, doporučení "na doma"... Díky a super video jako vždy 😉🦩
9 місяців тому
Na doma taky Synology. DS223j, nastavit, používat :)
Ano jde to používat jak na wifi tak přes PC i z venku. Z Nas si jde udělat opravdu velice kvalitní a bezpečný cloud. Může ho používat i celá rodina. A tím pádem návratnost peněz je celkem rychlá.
Bez Synology bych už nedal ani ránu, ale jen hypoteticky, jak to řeší zásah bleskem do elektriky, nebo požár či prostě když se k vám někdo vloupá a ukradne to? Raid 1 jako failover jednoho disku je pěkný, ale jak to řeší, že si data smažu omylem nebo je zašifruje Cryprovirus a omylem si toho všimnu až za půl roku? O tom bude další díl? Díky
@@HavlicekLukasano mělo by. Ale stačí se podívat na synology stránky co podporují. Ale jak bylo psáno, když není vetejka pojede to přez servery synology a je to o dost pomalejší. Ale splní to svůj účel.
Ja bych k tomuto modelu nic nepripojoval, nebot ma slaby CPU a malo RAM ... lepsi je rovnou koipit velky model a az tam kdyz tak pridat shlef - nemam moc rad USB, lepsi je SAS
Raid1 (zrcadlení) není žádná záloha tak o tom přestaňta takhle mluvit. je to nezodpovědný. Jak Vás zrcadlení disků ochrání proti smazání většího množství dat, nebo přepsání souboru, jak proti ransomware (zašifrování) ?? Pokud máte jen dvoudiskovej NAS, tak je lepší disky udělat samostatně a zálohovat pravidelně jeden na druhej pomocí interní utility Hyperbackup která uchová několik verzí každého souboru a dá se v čase vrátit na kteroukoliv z nich. Případně pořídit druhej (levnější) NAS a v síti zálohovat na něj. Pravděpodobnost selhání disku je mnohem menší než to že si data omylem smažete, přepíšete, zašifrujete. To je prostě fakt.
Ani jeden z disků není skladem... at už ten produkt vidím na videu nabo si vyhledám na vašich stránkách sám, z 80% nemáte skladem... Datart je 100x lepší
Hoši, to jako vážně, nebo to je cíleně reklama ? Objevit NAS až v roce 2024, nic ve zlém. Každopádně, NASky využívám už snad 10let.. první sem si stavěl sám a ta moderní mi tiše šumí v šatně :-)
@@lukasriedl Když už naska, tak raid je více než na místě. Pokud jsou k dispozici pouze dvě šachty na hdd, rozhodně "zrcadlení" Raid1, při výpadku jednoho z disku nepřidete o své data. A pokud je k dispozici vícero šachet pro hdd, pak už ideálně to nechat na samotném Nas, ať si vytvoří ten svůj "SHR" raid 5+ bezpečnost i kapacita.
U NAS většina lidí neustále řeší typ RAID, ale zajímavá možnost je i provoz dvou a více disků samostatně. NAS dokáže zálohovat i interně sám sebe. Lze například osadit jeden velký 12 TB dis a kombinovat jej s nějakým starším (co zůstalo doma) či novým menším na selektivní zálohu. Zálohovat pak lze pouze kritická data z definovaných složek.
Případně disky osadit stejnou kapacitou, třeba těch 12 + 12 TB, a opět selektivně zálohovat menší část, ovšem ve více časových verzích.
Tyto konfigurace "tupý" RAID neumožní. Navíc takový typ zálohy lze šifrovat, proto nehrozí ani napadení nějakou formou ransomware.
Pokud bych provozoval domácí NAS v RAID1 (nebo ideálně RAID5) a chtěl mít absolutní jistotu, pořídil bych sekundární libovolný NAS z druhé ruky (dvoudiskové jsou kolem 1500 Kč) a zálohoval primární NAS na něj. Pokud by sekundární NAS bydlel navíc i v jiné lokalitě (kancelář, u rodičů, ...), jednalo by se o naprosto neprůstřelné řešení :)
Co zabrani ransonware poskodit zasifrovana data ? NIC - and on-the-fly sifrovani taky nic neresi ;-) - resenim je nemit nikde windows ;-)
Jak se jmenuje ta možnost použít dva disky jako samostatné jednotky, které nebudou v RAID. Zálohuji na externí disk z jednošachtového Synology. Ale chtěl bych větší a rozšiřitelnou kapacitu a pokud nemusím dva disky používat v RAID, tak by to bylo řešení. Jde mi o to abych v Synology DS 723+ mohl vložit 2x HDD různé velikosti a používat je bez RAID jako dva klasické disky. S tím, že zálohovat se bude na externí disk. Děkuji.
Synology je super, pár jich máme. Jen mě zarazilo, že se tam dávají dva IDENTICKÉ disky. Myslel jsem, že základní pravidlo pro tvorbu RAIDu je použít dva různé disky ideálně od různých výrobců. Protože jestli číňan špatně nastavil výrobní proces, dva identické disky odejdou ve stejnou minutu :)
Přesně tak. Nikdy nedávat do RAIDU dva disky z jedné série. Ideálně dva různí výrobci, a v nejhorším případě nákup stejného modelu třeba 1/2 roku od sebe.
Zrovna tohle řeším a měl jsem z toho trochu strach, takže tohle video je úplně perfektní! Díky!
jo není nad to když o tom blábolí někdo kdo tomu vůbec nerozumí 🙂
Hezké video :) jen upozornění, NAS doma je úložiště, ne záloha. Pokud chcete mít něco fakt zálohovaného, ideálně by to nemělo být ve stejné budově aby to nesejmul požár nebo tak. Takže pokud chcete mít úložiště NAS je super, pokud chcete zálohu nějakých souborů tak minimálně na offline disk a uložit v jiném domě:)
Stačí to uložit externí disk do trezoru :-) To je jako záloha na jiném místě.
@@honzabratrych4062 záleží jestli sejf přežije zemětřesení, požár, povodně či pád meteoritu :)
úplně v pohodičce. :-)@@MartinMaiksnar
Správně, odborně se to celé jmenuje "pravidlo 3-2-1" 🙂
Strašně důležitá věc tam chybí a to je NAMAPOVÁNÍ SDÍLENÉ SLOŽKY VE WINDOWS. To znamená že ta Vaše sdílená složka bude v počítači na místní síti zobrazena jako běžný disk. Jinak supr video.
Ahoj,jak prosim zahesluji vytvorenou složku?Nejak to nemuzu najít (jen šifrování).Diky moc za pripadne info a diky za fajn video
Pozor na to ohledně té zálohy RAID 1, mám zkušenost, že při tom výpadku odešel i druhý disk.
Já to mám tedy tak, že k DS224+ mám připojený externí disk a ten každý měsíc střídám s druhým externím diskem, tzn., že jeden externí disk je vždy v trezoru.
Případně je ještě dobrá varianta mít druhý NAS na jiném místě a provádět zálohu přes hyper backup a na cílovém místě přes hyper backup vault.
Pro přístup na NAS jsem si hodně oblíbil Tailscale.
Já to mám ještě udělaný lépe. Synchronizuju s onedrive vše v šifrovane podobě. Tak že všechny důležitá data mě chodí ještě tam.
Já to mám jinak a moji známí také. Většina si pořídila NAS právě proto, aby nemuseli používat cloud typu OneDrive. @@BazStaffbull
raid1 neni zadna zaloha, tak to ani tak nenazyvejte. Je to jen pojistka proti poruse disku, zadna zaloha.
S RAID 1 mám podobné zkušenosti z práce, ale nutno dodat, že šlo ve dvou případech o RAID na MB počítače, v jednom případě o RAID přídavnou kartu. RAID na desce spíše zvyšuje riziko ztráty dat, protože jde spíše o "SW" řešení a pokud se něco pokazí, často to pokazí i oba zapojené disky. HW řešení je sice lepší, ale i tak se nám stalo, že při poruše řadiče se na disk začaly zapisovat nesmysly. Disky byly v pohodě, ale data se ztratila. Věřím ale, že dnešní NASky jsou přece jen mnohem spolehlivější, přesto bych domácím uživatelům, kteří chtějí obrovský disk a ten mít zálohovaný, použít raději jeden velký disk v NASce a druhý mít připojený externě a dělat na něj zálohy dle definovaných pravidel. Jo, jasně, dva disky v NASce a RAIDu 1 snižují riziko havárie HDD, ale další 14TB disk na zrcadlo je docela pálka.
Bolo by super keby bola tá podrobnejšia recenzia, prípadne vysvetliť ktorý balíček je načo. Dúfam že niečo také do budúcna bude.
nebude, pokud to nevite, jenste linuxak, vas problem ;-) namte u NAs co pohledavat ;-) ale ona je tam napoveda - maji to popsane i na strankach - pokud vam to pomuze nevim ;-) LDAP je proste LDAP, SMB je proste SAMBA/CIFS - pokud nevite, ze je to windows zdileni, ktere vymyslela IBM v OS/2 - taky vas problem, me treba zajima NFS ;-) kerberos je tez super - chcte to dat do AD domeny - tezko rict jak to nazyva ;-) nebot ja umim jet s AD jen pomoci kerberosu, pokud to apka umi, pokud ne, tak je to SSSD - ktery rozumi windows domresenmu LDAPU alaias AD a jejich kerberosu, ktery je tez domreseni a to pak premauje pres sssd a nsswitch na Linux ID ... pokud mi nerozumite, tak se tim netrapte a kaslete na to, co to umi - jednou mi volal nejaky admin, ze maji takovopu hracku a chteji to dat do nove domeny, tak jsme mu rikal, ze sorry jako, pokud uz to nepdooruje, tak mu nepomozu, nebot bych tam musel dat svuj linux - a ja se starm o skutecny NAS - coz je na svet jen jedna firma a to NetApp - zbytekl je pro me smejd a je casto lepsi si to dat na Linux - tam vse funguje jak ma ;-))
Imho novy QNAP i Synology ma podporu nejnovejsi M$ AD a muzete tak nastavovat prava uzivatelum z domeny - u nas to spise pouziavji jako takove veljke sitove disky na zalohy v malych kancelarich, stejne to maji jeste zalohovane firmenimi nastroji, ale oni casto chteji stara data a male servery jsou zalohovany nekde do civilizace pres VPN - takze restore je pomalejsi ... tak si koupi qnap nebo synology a sypou si tam data z aplikace - spise nejaky lokalni vyvoj, relne apliakce mimo skutecna DC bezet nesmi ;-)) - na stutecnych SAN/NAS od firem, ktere za ty data nejak ruci a maji nejakou garanci zapisu transkace na disky, do cache, maji baterky na zalohy cache, pro pripad vypadku el. a tak
Často se stává, že pokud odejde disk, vložíte druhý nový a zatížite první disk kopii dat, odejde i první. RAID není záloha. Spíše slouží k zajištění dostupnosti dat...
To je celkem divné. Také záleží jaké hdd se používá. Pokud něco levného tak není se čemu divit.
@@BazStaffbullDneska se nic jiného než WD nebo Seagate doma nepoužívá.
@@solidsnake123100to ano ale jsou různé druhy. Nejlepším řjsou pro Nas řady PRO
často ? jak často se ti to stalo ? Samozřejmě tímhle s oblibou straší na fórech všeználci který mají jeden NAS a ví všechno, ale je to dost vzácný (už jen to aby zklamal jeden z disků a pak to aby odešel ten druhej při synchronizaci )
Taky mám DS723+ 👍
Proč se dávají do zařízení NAS plotnové disky a ne SSD? Plotnové jsou spolehlivější?
Napájecí kostka? To je teda bizár mluva : - )
ano sledujem vas na pravidelnej baze dlho :D, NAS sa venuje uz niekolko rokov a dikes za vase vsetky nas videa
Keď chcem zrkadlit disky. Môže byť jeden SSD a druhý HDD. SSD ako primárny a HDD ako záložný?
Zabezpeceni je kapitola sama o sobe. Mam verejnou ip a nekolik pokusu z venku, hlavne prez ssh. Existuji rozsahle blacklisty. Dobry je nastavit casovy limit pokusu o prihlaseni a nasledne ban adresy. Zajimave je taky nastaveni poctu kopii souboru, to je zrout mista.
Ahoj. Chci se zeptat na rychlosti. Mám NAS Synology 212. Takže už takový stařeček ale přenosové rychlosti byly super okolo 120mega ale teď co nám nový PC tak je rychlost max 30mega. Všimnul jsem si že ty rychlosti byly na win 7 vyšší než teď na win 11. Čím by to mohlo být?
Windows 11 maji prece akceleraci site ;-) a tak funguje skvle a zpomaluje - dale mate asi HT - at uz z AMD, tak Intel - uplne na h* - kdo vam rika ze je to super, je id* vcetne Intelu a AMD - ted nevim, kdo z nich uz prinzal, ze s tim konci - tak to zpmaluje I/O operace na windows 10x a vice - a na linuxu - to zwlzi, stare HT je super, nebot jej linux sparven preskoci a nepouziva - nove zkousi pouzivat, podle verz ekernelu a neb jak stry server bezel na linuxu rychle, nebot scheduler uznal, ze HT jhe na h* na tomto CPU, na novem 3x vykkonejsmim bezle backup 10x pomaleji - stacilo vypnout HT a dely se veci - na windows nefunguje HT spravne nikdy ;-))
A taky je super, kdyz mate diru do systemu zvabnou antivir - to je uplne super vec ;-) - ja mam treba na firemni notebooku taky antivir a asi 2 bezpecnostni SW a rychlost je uzasna ;-)) mysleno ironicky, nastesti od dulezitych veci mam linux server, takze potrebuji jenn browser a mobaxterm, ten taky bezi pomalu, ale kdyz uz to bezi, tak je to OK, zvlaste kdyz se stim pripojim na linux ;-)) kde uz to bezi v poradku.
BTW 1Gb neni full duplex, jako jediny, takze 60+60 ... ale kdyz clovbek kopiruje data jen jednim smerem, umi ty linky dat jednim smerem a pak to bezi rychleji.
Videl jsme switche, ktere to neumely ;-) ale reportovaly 2x vyssi rychlost, zdravim ex. 3Com - kdyz mi LAN ukazoval hezkych 100MB/sec - 1Gb, ale FC prepvodnik, co tam ladovakl data z FC zarizeni ukazoval hezkych 50MB/sec ... OS taky ... jo 10Gb uz je definovana jako 20Gb - tedy full duplex - i kdyz se mu rika jen 10Gb, to same 100Mb - v norme je jako ze zvalda 200Mb ... jen 1Gb je jen jako 1Gb a melou tam o 4 2 parech, ze defalt je 2+2 ale muze byt i 3+1 dle smeru mozna i 4+0, pokud jste na jednom LAN switchi ... pokud je LAN switchu vice, ma 1Gb oproblem a casto pada strikne na 50+50 ... teda 60+60 ... bez ohledu zda se jede obouma smery, nebo nejede ....
Ten přistup k privatní NAS přes prohližeč funnguje skrze veřejnou ip? Nebo to má vlastní řešení?
quickconnect [omezená rychlost přenosu], vpn [musí být veřejná ip], veřejná ip, Tailscale
Jak to myslíš s tou veřejnou ip adresou? Já používá Tailscale a veřejnou ip adresu nemám. @@davee261
Zerotier
Mám to stejně, mám router GL.iNet a tam mám podporu pro Tailscale, ale i Zerotier. NAS pak si zapínám na dálku přes WOL.@@solidsnake123100
...ahoj, máme v práci podobnou NASku, taky od Synology... ...ale dělá to pro nás nějaká firma a zajímal by mě návod, srovnání, doporučení "na doma"... Díky a super video jako vždy 😉🦩
Na doma taky Synology. DS223j, nastavit, používat :)
Super vieo,díky 😃😉👍
funguje to prosim z iPhonu ( napr videa ) cez wifi do synology ? dakujem :)
Myslíš jak synchronizace? Jako na cloud?
@@BazStaffbull ano nieco take, ze odoslem video do synology cez wifi. tak to je myslene :)
@@pcxnacestachjasne, mam tak nastavenou automatickou zalohu fotek a videi z iphone
Ano jde to používat jak na wifi tak přes PC i z venku. Z Nas si jde udělat opravdu velice kvalitní a bezpečný cloud. Může ho používat i celá rodina. A tím pádem návratnost peněz je celkem rychlá.
Určite chcem poprosiť Michala aby spravil video o tých raidoch ako nastaviť tie disky a čo je na čo dobré a vhodné :)
Bez Synology bych už nedal ani ránu, ale jen hypoteticky, jak to řeší zásah bleskem do elektriky, nebo požár či prostě když se k vám někdo vloupá a ukradne to? Raid 1 jako failover jednoho disku je pěkný, ale jak to řeší, že si data smažu omylem nebo je zašifruje Cryprovirus a omylem si toho všimnu až za půl roku? O tom bude další díl? Díky
abych se dostal na svoji NAS odjinud musim mit asi verejnou IP adresu co ??
Nemusíš, já používám Tailscale a jak vidím, tak nejsem sám.
Není třeba synology má pro to svou službu.
@@BazStaffbull a umí to i stará 213+ ? Nebo nějaký tenhle starej systém ?
quickconnect [omezená rychlost přenosu], vpn [musí být veřejná ip], veřejná ip, Tailscale
@@HavlicekLukasano mělo by. Ale stačí se podívat na synology stránky co podporují. Ale jak bylo psáno, když není vetejka pojede to přez servery synology a je to o dost pomalejší. Ale splní to svůj účel.
Mam synology 224+ je to suoer vec. Len moj net 15/1 je nič moc 😅 ale funguje...
Ja bych k tomuto modelu nic nepripojoval, nebot ma slaby CPU a malo RAM ... lepsi je rovnou koipit velky model a az tam kdyz tak pridat shlef - nemam moc rad USB, lepsi je SAS
Raid1 (zrcadlení) není žádná záloha tak o tom přestaňta takhle mluvit. je to nezodpovědný. Jak Vás zrcadlení disků ochrání proti smazání většího množství dat, nebo přepsání souboru, jak proti ransomware (zašifrování) ?? Pokud máte jen dvoudiskovej NAS, tak je lepší disky udělat samostatně a zálohovat pravidelně jeden na druhej pomocí interní utility Hyperbackup která uchová několik verzí každého souboru a dá se v čase vrátit na kteroukoliv z nich. Případně pořídit druhej (levnější) NAS a v síti zálohovat na něj.
Pravděpodobnost selhání disku je mnohem menší než to že si data omylem smažete, přepíšete, zašifrujete. To je prostě fakt.
samozřejmě že to není ochrana před smazáním, přepsáním atd. souborů ale ochrana před havárií jednoho disku, kdy data zůstanou na druhém disku.
Dobry den, hledam správce NASu ktery by mel byt propojeny s Microsoft 365. Zaroven kdo umi nas nastavit. Dekuji předem za radu na koho se obrátit.
Hodně by mi pomohlo vysvětlení raid budeme řešit s hasičči zalohy a uschovnu nas snažímese digitilazovat
děkuji moc
tak neřešte Raid, ale zálohy na víc míst. Raid vám z zálohování nepomůže - není to záloha.
@@rz6354 myslel jsem jako celkově poradit ze všemi komplikacemi
pri obnove mirroru, pokial mate len dva disky, je to percento zlyhania aj druheho disku celkom vysoke, kvoli zatazi, bacha na to
Dobrý video, ale škoda toho, že tam je ta hudba (navíc furt dokola), když to mam na sluchátkách už je to hodně nepříjemyn.
Ani jeden z disků není skladem... at už ten produkt vidím na videu nabo si vyhledám na vašich stránkách sám, z 80% nemáte skladem... Datart je 100x lepší
Hoši, to jako vážně, nebo to je cíleně reklama ? Objevit NAS až v roce 2024, nic ve zlém. Každopádně, NASky využívám už snad 10let.. první sem si stavěl sám a ta moderní mi tiše šumí v šatně :-)
A co raid? Doporučujete nebo spíše ne?
@@lukasriedl Když už naska, tak raid je více než na místě. Pokud jsou k dispozici pouze dvě šachty na hdd, rozhodně "zrcadlení" Raid1, při výpadku jednoho z disku nepřidete o své data. A pokud je k dispozici vícero šachet pro hdd, pak už ideálně to nechat na samotném Nas, ať si vytvoří ten svůj "SHR" raid 5+ bezpečnost i kapacita.