Ahoj jirko super video! Jen si dovolím napsat pár poznámek.... já bych řekl takovou větu: neveř hned tomu co termokamera ukazuje. Viz odrazy a nebo nízká emisivita /hliníkový obal kompenzačních kondů/ perfektě si to popsal i ten zdánlivě přetížený vodič od jističe a ono -H- je to špatný spoj. Je opravdu nutné při použití termokamery se zamyslet nad tím co kamera zobrazuje. Já používám flira za škaredou cenovku a řekl bych že je to srovnatelné. Dál bych dodal že co je skoro bílé neznamená, že to pálí jako prase. Ten kabel nad rozvaděčem má 30°C a škálu si kamera nastavila 21-33,3°C někdy je vhodné vypnout autokalibraci a ručně nastavit teplotní rozsah, protože kamera si nastaví barevnou škálu podle teplot které vidí. Klidně 10-30°C Takže před tím "kamerováním" onoho kabelu nad rozvaděčem se termokamera překalibrovala a zdánlivě rozpálený kabel má jen 30°C. Každopádně je dobré po zjištění nějakého podezřelého místa provést reálné měření běžnýmy přístroji.
Za tohle video moc díky! A ještě víc se těším na pokračování čelovek, na které se zde mihl teaser v IR spektru. Nahodou super nápad podívat se na ně termokamerou. Samotného mne zajímá, jak se která zahřívá a umí zbavit tepla. Či dokonce umí-li být nebezpečná sama sobě, když se nechtíc zapne v narvaném batohu. Mně se tímto způsobem zničilo světlo na kolo, jehož čočka teplem zmatněla. Berte to jako námět, na co se u čelovek taky podívat, tedy přežije-li i při omezeném odvodu tepla, případně umí-li se sama při přehřátí vypnout. (Jak vás ale znám, i na tohle jste dávno myslel.) Díky za kvalitní obsah!
Defakto se dá. Mám ještě pár záběrů, které jsem do videa nakonec nedával, a bylo na nich vidět jak se můžu za pomoci termokamery zcela bezpečně orientovat po okolí v úplné tmě. V hromadě roští nebo za křovím termokamera skutečně odhalí zvířata i lidi. Akorát tahle termokamera je na menší vzdálenosti, pár metrů od uživatele. Na sken pozemků jsou spíš termovizní monokuláry a binokuláry, které vidí víc do dálky, ale zase užší kužel.
Kameru Hikmicro mám necelý rok. Během té doby jsem pochopil, že celý Západ už je světu jen k smíchu. Proč si kupovat Flir za trojnásobnou cenu s horšími parametry?
Skvelá recenzia, len mi je ľúto , že by som ju nemal kde použiť :D Ale zaujímalo by ma porovnanie olovnaty a bezolovnaty cín 🤔 či by tam bol rozdiel A s tým popisom tej fotovoltiky súhlasím, ono to nie je na to, aby sa vyrábala všetka energia z nich, ale len ako doplnok , pre domácnosti aby s tepelným čerpadlom aj pri výpadkoch mohli kúriť a svietiť, prípadne v odľahlej oblasti , ale ako zdroj je to nezmysel, chcem vidieť ako vyriešia v zime odber v oceliari :D rozhodne jadro, voda a geotermálna (s rozumom)
Ad1) termokamera najde využití snad všude :) Ad2) olovnatý je docela měkký a dnes je jeho využití omezené. V průmyslu pokud se jedná například o pájení diod, vždy jsem používal klasický bezolovnatý Sn99,3Cu0,7 Ad3) Fotovoltaika je dobré řešení pro ostrovní systémy někde na konci světa, případně jaks říkal, jako doplněk pro energy hungry domácnosti. Ale stavět velký FVE farmy je prostě nesmysl, a pořád primárním zdrojem energie by měla být jaderná energie. Ona by třeba fungovala dobře i vodní energie, ale opětu tu máme mafii, která vám zařídí takové podmínky (neospravedlnitelné), aby se to nevyplatilo.
@@jiribekr využitie áno , ale nezaplatí sa mi :D a keďže mám pred svadbou , snúbenica by ma zahlušia :D Ja používam olovnaty, ale to len na tie domáce ,,hračky" čo si občas vyrobím a pár oprav, na bezolovnaty nemám trpezlivosť a vždy s ním prehrejem už aj tak poškodené cesty :D a to mám ešte aj nejaký certifikát na to bezolovnate ešte zo školy, Ku tej vodnej ešte toľko poviem , že my to máme o niečo lepšie oproti vám , keďže pohoria a tak, ale zmysel vidím v malých turbínach, ktoré by mohli obce namontovať a využívať na mestské osvetlenie , cez deň zasa na kúrenie/chladenie budov patriacich obci, hlavne priamo využiť, bez akumulátora , lebo tie sú zlo :D patria len do náradia a len niektorého
@@moze-theonlyonedobrý den ono jeto všude s těma vodními turbínama ono by to bylo dobré nato veřejné osvětlení města nebo vesnic, ale de spíš oto jakmile město nevybírá na smlouvány El proud tak dostávají obrovské sankce a pokuty, takže je levnější servys ata žárovka je za pakatel v porovnání půl milionové pokut, a vymýšlet něco bez řádného deklarované protokoly týkající se změn musí zbudit výkonový úřad aby to všechno vyhodnotí jestli je to poctivé a možné a ekonomický rentabilni a nakonec přijdou pracovní odbory a uvedou zajakych podmínek providitelny, zde je návod jak nato . Hodně zdaru 😉
Ahoj Jirko, pájené spoje v korektorech mají jednu dost zásadní nevýhodu proč někdy není vhodné je používat, je to kvůli místu přechodu, kde je na mědi pájka a kde už je jenom holá měď, toto místo je při mechanickém namáhání slabé a může tam docházet z nalomení či úplnému zlomení , což může vést k přehřívaní a v 80 letech se pájeli i konce vodičů, co se potom dávali do svorkovnic, což je taky z mechanického důvodu špatně, takže obě metody jsou na něco a většinou je lepší krympovat.
Tady to trošku doplním. V 90. letech byly krimpované dutinky pořádná fušeřina, a bylo mnohem lepší konce vodičů cínovat, protože tehdy se ještě používaly dutinky bez izolačního rukávu, a tedy místo mezi koncem dutinky a začátkem izolace se naprosto běžně ukroutilo. U cínovaného konce, pokud je proveden správně, vyvzlíná cín až pod izolaci vodiče, a místo zeslabení je tedy již dávno podepřeno izolací, a ukroucení nehrozí. Dneska máme dutinky s izolačním rukávem, a je tedy na místě je využívat.
@@jiribekr Děkuji, no já se původně shlídl na Fluke, ale !! Už jednou jsem dal na tvou radu a recenzi měřáku Hioki a vyplatilo se je lepší jako ten Fluke. Ono mě tak připadá co vyleze v Evropě tak je ta politika výrobců bídná. Japonec než by měl vyrobit šmejd tak udělá raději sepuku (nadneseno) Ono je to vidět na autech.
Ahoj, ano kamera umí trackovat nejteplejší a nejchladnější bod, je to možnost v nastavění kamery. Zároveň tak můžeš trackovat a zobrazit teplotu pro nejteplejší bod, nejchladnější bod, středový bod + další 2 pevně nastavené body (pokud bude třeba kamera na stativu a bude pevně zaměřená na 2 konkrétní body, které budeš potřebovat měřit, například pro ověření teplotního gradientu atp...)
Tak termokamery jsou obecně dost drahý zařízení, a tahle B20ka je jedna z nejlevnějších značkových. Levnější značky jako UNI-T pak už nenabízejí ani polovinu toho co Hikmicro. A co se týče ostatních značek (Flir, Fluke), ty se na parametry Hikmicro B20ky dostávaj až na cenový hladině cca 70-80 tisíc s DPH :)
Skvělá recenze. Díky. Jinak jak budeš testovat ten mobil, byl bych rád, kdyby jsi tam měl k porovnání DOOGEE V20 Pro, je to nová vlajková loď s 1Mpixel termokamerou, ten by mě obvzvlášť zajímal. Uvidíme zda jej budeš někdy mít a porovnáš. Je to asi už jinde co se týče toho rozlišení. Já pořídil Seek thermal Compact pro, ale již tohle se mi líbí více a do terénu super.
1 Megapixel thermo zní jakože sakra lákavě, to musím uznat. Akorát se značkami jako doogee nebo myphone mám jen špatné zkušenosti. Dokonce nabídku spolupráce s doogee jsem odmítl. Nechci lidem doporučovat něco, o čem vím že to obecně za moc nestojí. Ulefone aspoň obvykle funguje i po záruce, a psalo mi i pár lidí od fochu, že tomu tak skutečně je. Takže bohužel, co se týče telefonů, bude jen ulefone, případně kdyby mě oslovil Asus/Sony, tak si nebudu stěžovat 🤣
@@jiribekr MyPhone je šunt DOOGEE mám již druhý, měl jsem 90 Pro a teď 97 Pro s oběma jsem byl spokojen jen u 97Pro jsou citlivé boční tlačítka, jinak za mě doogee odolný robustní telefon do práce na stavbu a do přírody. Uvidím zda si tu V20 nepořídím měním mobil co 2 roky. Neb voděoodolnosti po záruce již nevěřím. 90 jsem po dvou letech vytopili ale hned vysušil. Povolilo sklo.
No s tou voděodolností to je věčný problém, a nejhorší je že výrobci uvádějí a všude se chlupí IP68čkou, ale jakmile se telefon poškodí, záruka se na to nevztahuje. Pokud výrobce garantuje IP68, tak to ten telefon musí splňovat, jinak je to zaprvé klamání zákazníka, a zadruhé, měla by se na to vztahovat reklamace, protože produkt není tak odolný jak je garantováno.
Ahoj Jirko. Jako vždy skvělé video. Napadlo mě, když je ta termokamera tak citlivá, nešlo by s ní hledat kabely ve zdi? Že by se na příslušný okruh připojila velká proudová zátěž, aby se kabel zahřál a dalo se ho potom najít, nebo je to scifi? Jinak co se týká Peugeotů, tak je prosím neházej všechny do jednoho pytle. Mám Peugeot 206 a nemá umístěný provozní snímač teploty na radiátoru, ale ještě před termostatem, takže to co jsi popisoval, že se přehřeje a zadře, ale teploměr bude ukazovat stále studený motor je v tomto případě vyloučené.
Ad1) Zrovna jsme to řešili v o koment starším threadu pod Nasetraktory Ad2) 206 byla ještě stará škola, my máme moderní 2.0 HDi a ty jsou známý tím že se přehřívají a zadírají
@@jiribekr Jirko já měl Berlingo 2,0 HDI a čidlo bylo na termostatu.. Problém s přehříváním byl z důvodu vadných relé v řídící desce. Takže fungovala jen největší rychlost sahary. Bohužel až při hodně vysoké teplotě. Ale na druhou stranu, pokud řidič nebyl ignorant, tak uměl reagovat. Nakonec se to vyřešilo klasicky postaru. Udělal se spínač bokem na spuštění sahary a byl klid.
to bych si přál... nebo radši ne, moh bych pak vidět věci který radši vidět nechci. Nebo ještě hůř, věci ktré někdo vidět nechce. Ještě k tomu pájení oček, ono to má jednu slabinu, je to problematický u pohyblivých přívodů nebo tam kde jsou vibrace, třeba v autě. Obvykle se to přesně v místě kde cín končí, ulomí. A trošku mě překvapila ta wagovnice, že s dutinkou je to lepší. Čekal bych že to pérko co tam kontaktí, bude v měkké licně líp zatnuté.
Ja som kupoval nieco podobne za cca polovicnu cenu. Ak by niekoho zaujimalo "Guide IR PC210". Spravil som si ku tomu aj makro sosovku 🙂 Je vďaka tomu možné vidieť napr. aj vodovodne potrubie v stene, kurenie
@michal_tomasek Ono to ani moc víc nejede. Do 140 se ještě hrne, ale nad 140 už se skoro nic neděje a člověk počítá každej inkrement o 1 km/h. Samozřejmě že hardwarově na to má, například brzdy jsem zkoušel z Šerlichu dolů do Deštného, a ty Bremba v naloženým Favoritu to ubrzdily a nezvadly, narozdíl od prvovýroby (teď si nejsem jist jestli TRW nebo ATE). Navíc s novým podvozkem a rozpěrou mezi domečky tlumičů je to velmi jistý auto, a nemá problém s manévry na dálnici. Každopádně fotku jsem tam dával aby bylo vidět že je to na dálnici a že to není jen přehřívání motoru v Náchodské koloně :P . A díky za pochvalu, snažím se dělat videa kvalitně a informovat co nejlíp :)
Jiří je obyčený pacholek. Kúpil som si po zhliadnutí, jeho recenzie, Hikmikro B20. Ach, je lepší než Horst FUCHS z WS teleschopingu. Skúsil som ju. Myslím, že som urobil dobre.
No ty vypálený fleky to mě připomíná to když se podíváte do nějakého silého zdroje a po tom zavřete oči tak dobře uvidíte podobné modré a zelené fleky . Tak že snímací čip kamery se chová vlastně stejně jako lidské oko.
ua-cam.com/video/tbzkcp9vNdk/v-deo.html To zastavovani a poskoceni videa, ktere nahrava kamera je skutecne nebno to vzniklo az editaci? Mam termokameru TOPDON a ta se takhle chova i kdyz nenahravam. Obraz je plynuly, ale po chvili zamrzne prekreslovani a z kamery se ozve zvuk, takove tlumene tiknuti asi jako kdyz seekuje harddisk. Pak video zase pokracuje. Mozna nejake cisteni sensoru...
@@jiribekr Aha! Diky za odpoved. TOPDON totiz zadnou hlasku nepise, jen na chvili zamrzne. A kalibruje se tedy docela casto, prijde mi, ze kazdou minutu... V tom pripade ten zvuk bude asi nejake zrcatko ktere se vlozi do opticke cesty tak aby se v nem odrazelo topitko o zname teplote. Takhle to dava smysl.
To byl Ulefone Power Armor 19T? Tam by mě docela zajímala ta kamera. Samozřejmě je jasný, že se termo kamera pro profi použití nemůže rovnat s telefonem, jenom by mě zajímalo, jak je to pro hobby použití.
Bude to součástí recenze 🙂 Je tam Flir lepton 3.5, má horší rozlišení, horší citlivost a málo snímků za vteřinu, takže hikmicro to samozřejmě nenahradí. Ale na orientační podívání se je to OK. Však recenze bude za chvíli
@@jiribekr Super díky. Já právě na ten telefon přešel z ifounu a jsem docela spokojenej, jenom když jsem zahlédl, tak jsem se rovnou zeptal. Říkal jsem si, že ta kamera může být dobrý doplněk a ani tak cena telefonu nedosahuje cenu ifounu, tak sjem do toho šel. Nepočítám žádnou divočinu, občas se kouknout na součástky, kouknout se na zateplení baráku, případně na fotovoltaický panely. Ale zase já tyhle činnosti dělám jednou za uherák, takže ačkoliv bych asi chtěl profi kameru, tak pro mě nedává smysl, když se tím neživím. Každopádně ještě jednou díky a na recenzi se těším.
Od cinovanych spojov sa upustilo preto lebo prípade požiaru sa čin roztopy a urobí paseku. A tiež je nepraktické na domove inštalácia letovat kable keď ich treba rozpajat spájať. Vlastnosti spoja sú lepšie ale tiež treba mať niekoho kto vie dobre urobiť 🙂
Tento týden jsem dělal nějaké úpravy v rozvodně postavené v roce 1957 Všechny vodiče hrubě laněná měď, textilní oplet a oka byly pájený. Některý oka byly pájený i docela fušersky, ovšem těch 70 let to vydrželo než jsem na to nakráčel s golou ;) A většina pájených ok tam bude beztak vodit další desítky let. Mimochodem, v případě požáru se to oko aspoň odpojí, horší je to, že než se odpojí, tak už dávno selhala PVC izolace vodičů, a ty šly do šlusu ;)
Mám asi atypický, zvířecí dotaz. 🐁 Nejspíš blbost, ale zeptím se. 🙈 Lze, či je to blbost, s termokamerou zjistit předmět za překážkou? Konkkrétně třeba krtka, myš v zemi. Je nějaká šance, že by kamera zachytila nějaké zbytkové teplo za překážkou?
Ještě takový typ jak zjistit pomocí kamery kabely ve zdi? Stačí je přece zatížit takže když nevím kudy vede kabel tak stačí zapnout do zásuvky přesnosné topidlo a za několik minut vidíme svítící kabel ve zdi. Kolega pak může namalovat jeho trasu
To jsem zkoušel, ovšem ne moc úspěšně. Ani s teplýma trubkama mi to kdovíjak nešlo. Ale ono taky záleží jak hluboko pod omítkou ten kabel je. Případně takhle jde trasovat kabel v nepřehledných kabelových roštech
Všechno to záleží na různých podmínkách, proto na to nejde spoléhat no.. 😕 Osobně se mi podařilo najít kabely ve zdi ALE - byla to příčkovka 100ka ytong, bylo to na chodbě kde nebyl průtok vzduchu takže se tak neochlazovaly zdi a byl to světelný okruh v kancelářských prostorech který byl zaplý skutečně celý den. V takových podmínkách je asi šance že najít kabel možná půjde, rozhodně bych na to ale nespoléhal a bez dodatečného ověření například hledačkou kabelů bych to nebral jako svaté.
@@jiribekr možná kdyby šlo ručně nastavit teplotní rozsah, tak by to líp vidělo ta hloubka kabelu to určitě má vliv. Zkusil bych to z flirem, ale má ho kolega u sebe.
Inak mate nejake tipi na pajeni konektorov? Audio a ine male neni problem, ale co s 2.5mm? Aky vykon spajkovacky, aku teplotu nastavit a aky cin pouzit? Pripadne ake tavidlo? Viem, ze uz bolo video o pajeni, ale nejakych cheat sheet, ze na taketo nieco uz potrebujes toho, by bolo super. Viem si prestavit, ze velmi hrube kable, by sa dali spajkovat podobne, ako medene trubky :D Ale k tomu sa bezny neprofik nastastie asi nedostane.
@@kamilhorvat8290 Taky hruby kabel som skusal asi iba raz. Mam cinsky JCD 908S, kde pisu 80W. Ale prave to bola narazka na spajkovanie medenych trubiek. Len tam sa pouziva tvrda pajka(cin), ktora ma vyssiu teplotu tavenia. Ta(jcd) spajkovacka by to mozno dala, ale aku mam dat teplotu? A ked dam velku teplotu, zvladne to bezny "elektronicky" cin? (neviem ci to beriem spravne, ale elektroniku beriem, ako jemnejsiu odnoz elektrotechniky). Alebo to zvladne klasicky oldschool olovnaty cin? Nespali sa za par sekund? Pri letlampe to iste, ze tam by som cakal inu zmes cinu a ine tavidlo. Idealne to co je na medene trubky, len na druhu stranu, ake elektricke a "oxidacne" vlastnosti ma tvrde spajkovanie/pajeni?
@@web-devlopona teplota pájení nejde jednoznačně říct. Strašně se projeví zejména hrot - jestli je přímo žhavený, nebo nepřímo. Jestli je to masivní kopyto, nebo tenký kužel. Taky jaký konektor pajim k tý 2,5ce, nebo jaký cín používám. Osobně tyhle kabelový oka pajim na cca 350°c, a to s 2,4mm kopytem JBC C245 a bezolovnatým cínem. Ale tobě to nic neřekne, protože máš úplně jiný podmínky. Takže to vždycky chce se naučit teplotu odhadnout pro svoji stanici, jakou mám doma. A vždy volit ten největší možný hrot.
Připravit si spoje, očistit, a za mě nejdůležitější použít pájecí kyselinu, poté pocínovat oba spoje. Pokud jde o konstrukční pájení (třeba vodní blok na CPU) tak se mi osvědčila žehlička ve svěráku. :) Pokud jde z konektoru sejmout housing tak pak hořákem. pokud člověk dělá 80, 120mm^2 (startovací kabely, oka na kabel k kabeláži k navijáku nebo zemnícímu kabel u svářečky...), tak neznám (nebo alesoň nemám) páječku co by ro zvládla. Samozřejmě je potřeba nějak chránit pvc izolaci a pak ještě přetáhnout smršťovačkou. pokud jde o konektory kde plasty sundat nejde (třeba XT120) tak to už je vyšší dívčí. Alespoň 100W páječku, olovnatej cín, a chladit konektor alespoň protikusem... Každopádně pro pocínování kabelů bez kyseliny ani ránu a připravit si lázeň s "cínem" která bude mít dost velkou tepelnou kapacitu a cínovaný kabel do ní namočit...
28:28 climatronic na jednotkovej octavii (a autach kde je použitý rovnaký) sa da prepnuť do DIAG režimu a tam myslim že kanál 46 zobrazi realnu teplotu na teplotnom čidle, tu je video ako sa zapina ten diagnosticky režim ua-cam.com/video/5GXBL6BTiWk/v-deo.html
A není lepší použít integrovanou termokameru v mobilu, což je levnější a univerzálnější řešení? Třeba CAT S62 PRO má sensor 160x120 (což mi přijde celkem použitelné - jenom 2,56x ménší rozlišení sensoru než recenzovaná kamera, co má 256x192) a umí toho mnohem víc, než hloupá samostatná termokamera, která se ale bez mobilu stejně pořádně neobejde.
Integrované termokamery v telefonech nedosahují ani zdaleka parametrů ručních termokamer. Například flir lepton 3.5 ve zmíněném telefonu se na hikmicro fakt nechytá. A Kamera se bez mobilu obejde. Jen prostě tenhle model ještě neumí bez mobilu natáčet, to je vše.
Recenze dobrá, ale jen bych byl opatrný s kritikou norem obecně, normy nevznikají na základě nějakého zjištění jednotlivce na youtube ale z nějakého nejlepšího koncensu, takže nelze vytáhnout jednu vlastnost a díky tomu říci že ta norma v praxi stojí za h.....
Takže ono jich bylo víc kdo neuměli pájet! Kurnik, tolik lidí. Už abych urychlil 4-dílnou sérii na téma pájení od A do Z. Vyjde jako videa i jako odborné články. Třeba pak přestaneme jak tupci přebírat bez rozmyslu cizí normy s nejustifikovatelnými požadavky, zákazy a příkazy. Například taková 61243 je toho plná. Nejradši bych ji napadl, ale k ničemu to nepovede, my jen překládáme a bez rozmyslu přebíráme...
@@jiribekr používají nějaký plašič přesto jsem na procházce se psem našel na nevelké rozloze hned 3 kusy posečených srnčat , sekli jatelinu a nejaký pískání nebo hluk to srnče jen donutí bez hnutí ležet 🤔
No to nerad slyším. Bohužel ty srnčata občas když přijde nebezpečí, tak si jen lehnou na břicho rychlým zakleknutím a doufají že se skryjou. Vyplašit je fakt nejde, takže jedině rojnice (posbírat chlapy po dědině a každýmu flašku) nebo termokamera na dronu.
Já nechápu ten Váš komplex ze Fluku. Prémiové věci nejsou dokonalé a ano i budgetový Hikoki může být v některých věcech lepší, ale o tom to není. To je jako porovnávat Oktávku a BMW 7. Ano BMW 7 odveze jednom 4 lidi (v longu). Ano má menší a hůř přístupný kufr, ale takovéto porovnání působí směšně... Nedělejte to, točíte jinak pěkná videa.
Z čeho se skládá reputace značky? 1) důvěra ve značku 2) dobře navržené produkty 1a) důvěru ve značku u mě Fluke ztratil po tom, co mě málem 2x zabila vadná zkoušečka napětí. Následné ověření beznapěťového stavu měřidlem, které je v rozporu s předpisy (multimetrem) pak odhalilo nebezpečný stav, jež nebyl Flukem indikován. Fluke byl donucen udělat svolávačku, protože se reklamace hrnuly. Ovšem zkoušečky se sériovým číslem, které má být již bezproblémové přesto vykazují tu samou chybu. Svolávačka se na ně nevztahuje, a závada nebyla pravděpodobně nikdy odstraněna. 1b) Fluke je schopný dělat chyby znova a znova, po desítky let. Jeho multimetry ani nepotřebují nohu, protože na stole prostě nedrží. Multimetry řady 87V trpí špatnou indikací rozsahu, nebo uzamčením manual range po vypnutí REL už velmi dlouho. A přesto s tím Fluke nic nedělá. 2c) Fluke 17B+ a další z této série mají chybně implementovanou indikaci nebezpečného napětí. Namísto nápravy této vadné bezpečnostní funkce vydal Fluke jen dodatečně varování že ta funkce nefunguje. 2) vzhledem k tomu, že Fluke neumí vyrobit multimetr, který by v testu kontinuity pípal aspoň tak, že bude slyšet, a ani nepřidal vizuální indikaci, se jedná o přístroje v praxi na hraně použitelnosti. Přidejme ne moc logicky vymysleny tvar šasi multimetru, nebo fušersky vyrobený bočník v multimetru za 20 tisíc, a máme obrázek o Fluku. Já ve značku Fluke důvěru nemám, a osobně ji nepovažuji ani za bezpečnou, ani za kvalitní, a ani za cenově výhodnou. A už vůbec kdybychom se bavili o pohodlnosti používání. Nejedná se o komplex. Jedná se o faktické zkušenosti, které vyústily v můj osobní názor. A že je Fluke některými lidmi bez rozhledu a/nebo bez kritického myšlení považován za etalon? To na tom nic nemění. A čím víc Fluke fanatiků budu potkávat, tím víc do nich budu šít. Aby se konečně probrali. Je to značka jako každá jiná, a má svoje mouchy, jako každá jiná. Nedělejme z toho to, co to neni.
Do solární mafie nerejpej. Špičky vs poklesy bude možné vykrývat generátory vodíku a palivovejma článkama. Jádro taky potřebuje vodu, jen u těch Dukovan jí zrovna v létě ubývá, dá se regulovat v rámci hodin až dnů a navíc se jádro děsně prodražuje. Na Ampéráka si dej pozor, aby tě pak nevyzval do klece v Clash of the Stars 😀
Celou dobu jsem čekal na prohlídku ovládacího menu, ukázku jednotlivých funkcí, konfiguračních možností, bodů měření, rychlosti zapnutí a... jsem zklamán... :-/ Jinak jsem už cca měsíc majitelem Guide PC210, za méně než poloviční cenu a nelituji. Startuje pár sekund, neumí teda WiFi, ale jinak je ve všech ohledech stejná nebo lepší, např. manuální nastavení rozsahu teplot spektra, laser, USB webkamera, analytický SW, makročočka, 25fps, ... V řadě ohledů je lepší než Uni-T UTI260B, se kterou jsem ji fyzicky porovnával. www.eevblog.com/forum/thermal-imaging/guide-pc210-review/
Opět excelentní video. Tohle by se nám fakt v práci hodilo. Obráběcí stroje a jejich rozvaděče. Věčná bolest na tom odhalovat problém.
Ahoj Jirko, skvělá recenze. Hlavně se mi líbí to, že ty ten produkt co recenzuješ, vždy použiješ v i práci, že neděláš recenze jenom od stolu.
Pěkná recenze ... člověk až začíná přemýšlet, že by mu takové zařízení dokázalo ušetřit spoustu hledání závad :-)
Ahoj jirko super video! Jen si dovolím napsat pár poznámek.... já bych řekl takovou větu: neveř hned tomu co termokamera ukazuje. Viz odrazy a nebo nízká emisivita /hliníkový obal kompenzačních kondů/ perfektě si to popsal i ten zdánlivě přetížený vodič od jističe a ono -H- je to špatný spoj. Je opravdu nutné při použití termokamery se zamyslet nad tím co kamera zobrazuje.
Já používám flira za škaredou cenovku a řekl bych že je to srovnatelné.
Dál bych dodal že co je skoro bílé neznamená, že to pálí jako prase. Ten kabel nad rozvaděčem má 30°C a škálu si kamera nastavila 21-33,3°C někdy je vhodné vypnout autokalibraci a ručně nastavit teplotní rozsah, protože kamera si nastaví barevnou škálu podle teplot které vidí. Klidně 10-30°C Takže před tím "kamerováním" onoho kabelu nad rozvaděčem se termokamera překalibrovala a zdánlivě rozpálený kabel má jen 30°C.
Každopádně je dobré po zjištění nějakého podezřelého místa provést reálné měření běžnýmy přístroji.
Opět moc pěkná a obsáhlá recenze, která se dá v pohodě celá zkouknout 🙂
Skvěle udělaná recenze, díky!
Jurino, perfektné. Byť YOUTUBom tak ty by si si vystačil s ikonkou (palec hore) a bez komentárov. Vždy veľmi vyčerpávajúce.
Si etalón recenzenta.
Danke!
Díky!
Super recenze Jirko děkuji pěkně
Peichl
Za tohle video moc díky! A ještě víc se těším na pokračování čelovek, na které se zde mihl teaser v IR spektru. Nahodou super nápad podívat se na ně termokamerou. Samotného mne zajímá, jak se která zahřívá a umí zbavit tepla. Či dokonce umí-li být nebezpečná sama sobě, když se nechtíc zapne v narvaném batohu. Mně se tímto způsobem zničilo světlo na kolo, jehož čočka teplem zmatněla. Berte to jako námět, na co se u čelovek taky podívat, tedy přežije-li i při omezeném odvodu tepla, případně umí-li se sama při přehřátí vypnout. (Jak vás ale znám, i na tohle jste dávno myslel.)
Díky za kvalitní obsah!
Dá se použít taky na sledování okolí? Dejme tomu, jestli mi náhodou nechodí kuna kolem auta.
Defakto se dá. Mám ještě pár záběrů, které jsem do videa nakonec nedával, a bylo na nich vidět jak se můžu za pomoci termokamery zcela bezpečně orientovat po okolí v úplné tmě. V hromadě roští nebo za křovím termokamera skutečně odhalí zvířata i lidi. Akorát tahle termokamera je na menší vzdálenosti, pár metrů od uživatele. Na sken pozemků jsou spíš termovizní monokuláry a binokuláry, které vidí víc do dálky, ale zase užší kužel.
Jo tak tahle infrakamera je fakt velmi dobrá.
Kameru Hikmicro mám necelý rok. Během té doby jsem pochopil, že celý Západ už je světu jen k smíchu. Proč si kupovat Flir za trojnásobnou cenu s horšími parametry?
Skvelá recenzia, len mi je ľúto , že by som ju nemal kde použiť :D
Ale zaujímalo by ma porovnanie olovnaty a bezolovnaty cín 🤔 či by tam bol rozdiel
A s tým popisom tej fotovoltiky súhlasím, ono to nie je na to, aby sa vyrábala všetka energia z nich, ale len ako doplnok , pre domácnosti aby s tepelným čerpadlom aj pri výpadkoch mohli kúriť a svietiť, prípadne v odľahlej oblasti , ale ako zdroj je to nezmysel, chcem vidieť ako vyriešia v zime odber v oceliari :D rozhodne jadro, voda a geotermálna (s rozumom)
Ad1) termokamera najde využití snad všude :)
Ad2) olovnatý je docela měkký a dnes je jeho využití omezené. V průmyslu pokud se jedná například o pájení diod, vždy jsem používal klasický bezolovnatý Sn99,3Cu0,7
Ad3) Fotovoltaika je dobré řešení pro ostrovní systémy někde na konci světa, případně jaks říkal, jako doplněk pro energy hungry domácnosti. Ale stavět velký FVE farmy je prostě nesmysl, a pořád primárním zdrojem energie by měla být jaderná energie. Ona by třeba fungovala dobře i vodní energie, ale opětu tu máme mafii, která vám zařídí takové podmínky (neospravedlnitelné), aby se to nevyplatilo.
@@jiribekr využitie áno , ale nezaplatí sa mi :D a keďže mám pred svadbou , snúbenica by ma zahlušia :D
Ja používam olovnaty, ale to len na tie domáce ,,hračky" čo si občas vyrobím a pár oprav, na bezolovnaty nemám trpezlivosť a vždy s ním prehrejem už aj tak poškodené cesty :D a to mám ešte aj nejaký certifikát na to bezolovnate ešte zo školy,
Ku tej vodnej ešte toľko poviem , že my to máme o niečo lepšie oproti vám , keďže pohoria a tak, ale zmysel vidím v malých turbínach, ktoré by mohli obce namontovať a využívať na mestské osvetlenie , cez deň zasa na kúrenie/chladenie budov patriacich obci, hlavne priamo využiť, bez akumulátora , lebo tie sú zlo :D patria len do náradia a len niektorého
@@moze-theonlyonedobrý den ono jeto všude s těma vodními turbínama ono by to bylo dobré nato veřejné osvětlení města nebo vesnic, ale de spíš oto jakmile město nevybírá na smlouvány El proud tak dostávají obrovské sankce a pokuty, takže je levnější servys ata žárovka je za pakatel v porovnání půl milionové pokut, a vymýšlet něco bez řádného deklarované protokoly týkající se změn musí zbudit výkonový úřad aby to všechno vyhodnotí jestli je to poctivé a možné a ekonomický rentabilni a nakonec přijdou pracovní odbory a uvedou zajakych podmínek providitelny, zde je návod jak nato . Hodně zdaru 😉
Ahoj Jirko, pájené spoje v korektorech mají jednu dost zásadní nevýhodu proč někdy není vhodné je používat, je to kvůli místu přechodu, kde je na mědi pájka a kde už je jenom holá měď, toto místo je při mechanickém namáhání slabé a může tam docházet z nalomení či úplnému zlomení , což může vést k přehřívaní a v 80 letech se pájeli i konce vodičů, co se potom dávali do svorkovnic, což je taky z mechanického důvodu špatně, takže obě metody jsou na něco a většinou je lepší krympovat.
Tady to trošku doplním. V 90. letech byly krimpované dutinky pořádná fušeřina, a bylo mnohem lepší konce vodičů cínovat, protože tehdy se ještě používaly dutinky bez izolačního rukávu, a tedy místo mezi koncem dutinky a začátkem izolace se naprosto běžně ukroutilo. U cínovaného konce, pokud je proveden správně, vyvzlíná cín až pod izolaci vodiče, a místo zeslabení je tedy již dávno podepřeno izolací, a ukroucení nehrozí.
Dneska máme dutinky s izolačním rukávem, a je tedy na místě je využívat.
Ahoj Jirko. Prosím tě, mám Fluke VT 04 zdá se mi , že podle toho Tvého videa je o poznání horší než Hikmicro B20
Je to tak? Děkuji.
Ahoj, ten Fluke má rozlišení čipu 32x32, což mají takové ty čínské kamerky za pár tisíc. Hikmicro B20 má rozlišení 256x192
@@jiribekr Děkuji, no já se původně shlídl na Fluke, ale !! Už jednou jsem dal na tvou radu a recenzi měřáku Hioki a vyplatilo se je lepší jako ten Fluke.
Ono mě tak připadá co vyleze v Evropě tak je ta politika výrobců bídná.
Japonec než by měl vyrobit šmejd tak udělá raději sepuku (nadneseno) Ono je to vidět na autech.
Ahoj, díky za skvělé video. Neví někdo zda tato kamera umí hotspot tracking?
Ahoj,
ano kamera umí trackovat nejteplejší a nejchladnější bod, je to možnost v nastavění kamery. Zároveň tak můžeš trackovat a zobrazit teplotu pro nejteplejší bod, nejchladnější bod, středový bod + další 2 pevně nastavené body (pokud bude třeba kamera na stativu a bude pevně zaměřená na 2 konkrétní body, které budeš potřebovat měřit, například pro ověření teplotního gradientu atp...)
Myslíte, že oba čipy se starali obaterku? Nebyl jeden na nabíjení a druhý napájec zdroj?
Super recenze zajímalo by mně co říkáte na M20W , vyplatí se?
V ruce jsem ji neměl, nemůžu soudit
Jirko špica, díky! Jen tedy drobnost, připomněls mi, že tenhle cajk taky nutně potřebuju, ale kde na to vzít? 🙂
Tak termokamery jsou obecně dost drahý zařízení, a tahle B20ka je jedna z nejlevnějších značkových. Levnější značky jako UNI-T pak už nenabízejí ani polovinu toho co Hikmicro. A co se týče ostatních značek (Flir, Fluke), ty se na parametry Hikmicro B20ky dostávaj až na cenový hladině cca 70-80 tisíc s DPH :)
@@jiribekr jj, o těch "konkurenčních" cenách vím, za tu b20 je to fakt super cena, ale budu muset šetřit 😁
Dá se s tím určit únik vody z pvc trubek ve zdi?
To bohužel nedá, ledaže by ty trubky byly hned pod omítkou, ale to by bylo vidět i bez termokamery
Skvělá recenze. Díky. Jinak jak budeš testovat ten mobil, byl bych rád, kdyby jsi tam měl k porovnání DOOGEE V20 Pro, je to nová vlajková loď s 1Mpixel termokamerou, ten by mě obvzvlášť zajímal. Uvidíme zda jej budeš někdy mít a porovnáš. Je to asi už jinde co se týče toho rozlišení. Já pořídil Seek thermal Compact pro, ale již tohle se mi líbí více a do terénu super.
1 Megapixel thermo zní jakože sakra lákavě, to musím uznat. Akorát se značkami jako doogee nebo myphone mám jen špatné zkušenosti. Dokonce nabídku spolupráce s doogee jsem odmítl. Nechci lidem doporučovat něco, o čem vím že to obecně za moc nestojí. Ulefone aspoň obvykle funguje i po záruce, a psalo mi i pár lidí od fochu, že tomu tak skutečně je. Takže bohužel, co se týče telefonů, bude jen ulefone, případně kdyby mě oslovil Asus/Sony, tak si nebudu stěžovat 🤣
@@jiribekr MyPhone je šunt DOOGEE mám již druhý, měl jsem 90 Pro a teď 97 Pro s oběma jsem byl spokojen jen u 97Pro jsou citlivé boční tlačítka, jinak za mě doogee odolný robustní telefon do práce na stavbu a do přírody. Uvidím zda si tu V20 nepořídím měním mobil co 2 roky. Neb voděoodolnosti po záruce již nevěřím. 90 jsem po dvou letech vytopili ale hned vysušil. Povolilo sklo.
No s tou voděodolností to je věčný problém, a nejhorší je že výrobci uvádějí a všude se chlupí IP68čkou, ale jakmile se telefon poškodí, záruka se na to nevztahuje. Pokud výrobce garantuje IP68, tak to ten telefon musí splňovat, jinak je to zaprvé klamání zákazníka, a zadruhé, měla by se na to vztahovat reklamace, protože produkt není tak odolný jak je garantováno.
Ahoj Jirko. Jako vždy skvělé video. Napadlo mě, když je ta termokamera tak citlivá, nešlo by s ní hledat kabely ve zdi? Že by se na příslušný okruh připojila velká proudová zátěž, aby se kabel zahřál a dalo se ho potom najít, nebo je to scifi?
Jinak co se týká Peugeotů, tak je prosím neházej všechny do jednoho pytle. Mám Peugeot 206 a nemá umístěný provozní snímač teploty na radiátoru, ale ještě před termostatem, takže to co jsi popisoval, že se přehřeje a zadře, ale teploměr bude ukazovat stále studený motor je v tomto případě vyloučené.
Ad1) Zrovna jsme to řešili v o koment starším threadu pod Nasetraktory
Ad2) 206 byla ještě stará škola, my máme moderní 2.0 HDi a ty jsou známý tím že se přehřívají a zadírají
@@jiribekr A v čem máte to 2.0HDI? V jakém autě?
Peugeot Boxer. Jsou tím mezi servisáky známé, že si dřív utaví a zadřou motor než aby ukázaly přehřívající teplotu.
@@jiribekr Jirko já měl Berlingo 2,0 HDI a čidlo bylo na termostatu.. Problém s přehříváním byl z důvodu vadných relé v řídící desce. Takže fungovala jen největší rychlost sahary. Bohužel až při hodně vysoké teplotě. Ale na druhou stranu, pokud řidič nebyl ignorant, tak uměl reagovat. Nakonec se to vyřešilo klasicky postaru. Udělal se spínač bokem na spuštění sahary a byl klid.
Vyborne receno dobre ze poukazujete na zvrhlost NDA... apple taky nesnasim kvuli jejich politice
úžasná recenzia, ale jedna vec mi ešte chyba, klopový mikrofón :D
TAK B20 JIŽ NEPRODÁVAJÍ,MÍSTO TOHO NABÍZEJÍ HIKMICRO B20S .
CO JE TAM ZA ROZDÍL?
Děkuji.
Myslím že je to aktualizovaná verze s lepším displejem, ale základní parametry zůstávají. Napište kdyžtak přímo do GHV Trading s dotazem.
Ahoj, můžu poprosit odkaz na makro čočku ?
Je hned pod tím hikmicro listingem, je to jedna z možností balení
to bych si přál... nebo radši ne, moh bych pak vidět věci který radši vidět nechci. Nebo ještě hůř, věci ktré někdo vidět nechce.
Ještě k tomu pájení oček, ono to má jednu slabinu, je to problematický u pohyblivých přívodů nebo tam kde jsou vibrace, třeba v autě. Obvykle se to přesně v místě kde cín končí, ulomí. A trošku mě překvapila ta wagovnice, že s dutinkou je to lepší. Čekal bych že to pérko co tam kontaktí, bude v měkké licně líp zatnuté.
Wagovku jsem taky čekal přesně obráceně
A ohledně pájenýho očka, stačí nechat cín vyvzlínat až za hranici izolace, pak ulomení nehrozí :)
Ja som kupoval nieco podobne za cca polovicnu cenu. Ak by niekoho zaujimalo "Guide IR PC210".
Spravil som si ku tomu aj makro sosovku 🙂
Je vďaka tomu možné vidieť napr. aj vodovodne potrubie v stene, kurenie
Ahoj ty jsi odvážný jezdit tak rychle s FA. Jinak super video.
@michal_tomasek Ono to ani moc víc nejede. Do 140 se ještě hrne, ale nad 140 už se skoro nic neděje a člověk počítá každej inkrement o 1 km/h. Samozřejmě že hardwarově na to má, například brzdy jsem zkoušel z Šerlichu dolů do Deštného, a ty Bremba v naloženým Favoritu to ubrzdily a nezvadly, narozdíl od prvovýroby (teď si nejsem jist jestli TRW nebo ATE). Navíc s novým podvozkem a rozpěrou mezi domečky tlumičů je to velmi jistý auto, a nemá problém s manévry na dálnici.
Každopádně fotku jsem tam dával aby bylo vidět že je to na dálnici a že to není jen přehřívání motoru v Náchodské koloně :P .
A díky za pochvalu, snažím se dělat videa kvalitně a informovat co nejlíp :)
Hikmicro có tốt hơn Uni-T không ? Tôi đang phân vân giữa 2 hãng này, giữa Uni-T UTi720E và B20
They are quite similar. Hikmicro offers longer battery life and better sensitivity, while UNI-T offers bigger screen and more convenient controls.
Jiří je obyčený pacholek. Kúpil som si po zhliadnutí, jeho recenzie, Hikmikro B20. Ach, je lepší než Horst FUCHS z WS teleschopingu. Skúsil som ju. Myslím, že som urobil dobre.
Horst Fuchs ale prováděl šarlatánské podvodné prezentace, já říkám fakta a poskytuji záběry z praxe :)
Ať slouží :)
@@jiribekr Som rád, že existuje človek ako ty. Nech sa ti darí. Veľká vďaka za videá. 🙂
No ty vypálený fleky to mě připomíná to když se podíváte do nějakého silého zdroje a po tom zavřete oči tak dobře uvidíte podobné modré a zelené fleky . Tak že snímací čip kamery se chová vlastně stejně jako lidské oko.
ua-cam.com/video/tbzkcp9vNdk/v-deo.html To zastavovani a poskoceni videa, ktere nahrava kamera je skutecne nebno to vzniklo az editaci? Mam termokameru TOPDON a ta se takhle chova i kdyz nenahravam. Obraz je plynuly, ale po chvili zamrzne prekreslovani a z kamery se ozve zvuk, takove tlumene tiknuti asi jako kdyz seekuje harddisk. Pak video zase pokracuje. Mozna nejake cisteni sensoru...
Je to kalibrace čipu, na obrazovce se ukáže hláška
@@jiribekr Aha! Diky za odpoved. TOPDON totiz zadnou hlasku nepise, jen na chvili zamrzne. A kalibruje se tedy docela casto, prijde mi, ze kazdou minutu... V tom pripade ten zvuk bude asi nejake zrcatko ktere se vlozi do opticke cesty tak aby se v nem odrazelo topitko o zname teplote. Takhle to dava smysl.
To byl Ulefone Power Armor 19T? Tam by mě docela zajímala ta kamera. Samozřejmě je jasný, že se termo kamera pro profi použití nemůže rovnat s telefonem, jenom by mě zajímalo, jak je to pro hobby použití.
Bude to součástí recenze 🙂
Je tam Flir lepton 3.5, má horší rozlišení, horší citlivost a málo snímků za vteřinu, takže hikmicro to samozřejmě nenahradí. Ale na orientační podívání se je to OK.
Však recenze bude za chvíli
@@jiribekr Super díky. Já právě na ten telefon přešel z ifounu a jsem docela spokojenej, jenom když jsem zahlédl, tak jsem se rovnou zeptal. Říkal jsem si, že ta kamera může být dobrý doplněk a ani tak cena telefonu nedosahuje cenu ifounu, tak sjem do toho šel. Nepočítám žádnou divočinu, občas se kouknout na součástky, kouknout se na zateplení baráku, případně na fotovoltaický panely. Ale zase já tyhle činnosti dělám jednou za uherák, takže ačkoliv bych asi chtěl profi kameru, tak pro mě nedává smysl, když se tím neživím. Každopádně ještě jednou díky a na recenzi se těším.
Od cinovanych spojov sa upustilo preto lebo prípade požiaru sa čin roztopy a urobí paseku. A tiež je nepraktické na domove inštalácia letovat kable keď ich treba rozpajat spájať. Vlastnosti spoja sú lepšie ale tiež treba mať niekoho kto vie dobre urobiť 🙂
Tento týden jsem dělal nějaké úpravy v rozvodně postavené v roce 1957
Všechny vodiče hrubě laněná měď, textilní oplet a oka byly pájený. Některý oka byly pájený i docela fušersky, ovšem těch 70 let to vydrželo než jsem na to nakráčel s golou ;)
A většina pájených ok tam bude beztak vodit další desítky let.
Mimochodem, v případě požáru se to oko aspoň odpojí, horší je to, že než se odpojí, tak už dávno selhala PVC izolace vodičů, a ty šly do šlusu ;)
Mám asi atypický, zvířecí dotaz. 🐁 Nejspíš blbost, ale zeptím se. 🙈 Lze, či je to blbost, s termokamerou zjistit předmět za překážkou? Konkkrétně třeba krtka, myš v zemi. Je nějaká šance, že by kamera zachytila nějaké zbytkové teplo za překážkou?
Jde zjistit čerstvé stopy zvířete, případně jeho odraz (zpoza stromu například)
Ale čistě za překážkou ne
Ještě takový typ jak zjistit pomocí kamery kabely ve zdi? Stačí je přece zatížit takže když nevím kudy vede kabel tak stačí zapnout do zásuvky přesnosné topidlo a za několik minut vidíme svítící kabel ve zdi. Kolega pak může namalovat jeho trasu
To jsem zkoušel, ovšem ne moc úspěšně. Ani s teplýma trubkama mi to kdovíjak nešlo. Ale ono taky záleží jak hluboko pod omítkou ten kabel je.
Případně takhle jde trasovat kabel v nepřehledných kabelových roštech
Všechno to záleží na různých podmínkách, proto na to nejde spoléhat no.. 😕 Osobně se mi podařilo najít kabely ve zdi ALE - byla to příčkovka 100ka ytong, bylo to na chodbě kde nebyl průtok vzduchu takže se tak neochlazovaly zdi a byl to světelný okruh v kancelářských prostorech který byl zaplý skutečně celý den. V takových podmínkách je asi šance že najít kabel možná půjde, rozhodně bych na to ale nespoléhal a bez dodatečného ověření například hledačkou kabelů bych to nebral jako svaté.
@@jiribekr možná kdyby šlo ručně nastavit teplotní rozsah, tak by to líp vidělo ta hloubka kabelu to určitě má vliv.
Zkusil bych to z flirem, ale má ho kolega u sebe.
Inak mate nejake tipi na pajeni konektorov? Audio a ine male neni problem, ale co s 2.5mm? Aky vykon spajkovacky, aku teplotu nastavit a aky cin pouzit? Pripadne ake tavidlo?
Viem, ze uz bolo video o pajeni, ale nejakych cheat sheet, ze na taketo nieco uz potrebujes toho, by bolo super.
Viem si prestavit, ze velmi hrube kable, by sa dali spajkovat podobne, ako medene trubky :D Ale k tomu sa bezny neprofik nastastie asi nedostane.
budu mít video o pájení, chystám ho už průběžně pár měsíců :)
@@kamilhorvat8290 Taky hruby kabel som skusal asi iba raz. Mam cinsky JCD 908S, kde pisu 80W. Ale prave to bola narazka na spajkovanie medenych trubiek. Len tam sa pouziva tvrda pajka(cin), ktora ma vyssiu teplotu tavenia. Ta(jcd) spajkovacka by to mozno dala, ale aku mam dat teplotu? A ked dam velku teplotu, zvladne to bezny "elektronicky" cin? (neviem ci to beriem spravne, ale elektroniku beriem, ako jemnejsiu odnoz elektrotechniky). Alebo to zvladne klasicky oldschool olovnaty cin? Nespali sa za par sekund? Pri letlampe to iste, ze tam by som cakal inu zmes cinu a ine tavidlo. Idealne to co je na medene trubky, len na druhu stranu, ake elektricke a "oxidacne" vlastnosti ma tvrde spajkovanie/pajeni?
@@web-devlopona teplota pájení nejde jednoznačně říct.
Strašně se projeví zejména hrot - jestli je přímo žhavený, nebo nepřímo. Jestli je to masivní kopyto, nebo tenký kužel. Taky jaký konektor pajim k tý 2,5ce, nebo jaký cín používám.
Osobně tyhle kabelový oka pajim na cca 350°c, a to s 2,4mm kopytem JBC C245 a bezolovnatým cínem. Ale tobě to nic neřekne, protože máš úplně jiný podmínky. Takže to vždycky chce se naučit teplotu odhadnout pro svoji stanici, jakou mám doma. A vždy volit ten největší možný hrot.
Připravit si spoje, očistit, a za mě nejdůležitější použít pájecí kyselinu, poté pocínovat oba spoje. Pokud jde o konstrukční pájení (třeba vodní blok na CPU) tak se mi osvědčila žehlička ve svěráku. :) Pokud jde z konektoru sejmout housing tak pak hořákem. pokud člověk dělá 80, 120mm^2 (startovací kabely, oka na kabel k kabeláži k navijáku nebo zemnícímu kabel u svářečky...), tak neznám (nebo alesoň nemám) páječku co by ro zvládla. Samozřejmě je potřeba nějak chránit pvc izolaci a pak ještě přetáhnout smršťovačkou.
pokud jde o konektory kde plasty sundat nejde (třeba XT120) tak to už je vyšší dívčí. Alespoň 100W páječku, olovnatej cín, a chladit konektor alespoň protikusem... Každopádně pro pocínování kabelů bez kyseliny ani ránu a připravit si lázeň s "cínem" která bude mít dost velkou tepelnou kapacitu a cínovaný kabel do ní namočit...
28:28 climatronic na jednotkovej octavii (a autach kde je použitý rovnaký) sa da prepnuť do DIAG režimu a tam myslim že kanál 46 zobrazi realnu teplotu na teplotnom čidle, tu je video ako sa zapina ten diagnosticky režim ua-cam.com/video/5GXBL6BTiWk/v-deo.html
A není lepší použít integrovanou termokameru v mobilu, což je levnější a univerzálnější řešení? Třeba CAT S62 PRO má sensor 160x120 (což mi přijde celkem použitelné - jenom 2,56x ménší rozlišení sensoru než recenzovaná kamera, co má 256x192) a umí toho mnohem víc, než hloupá samostatná termokamera, která se ale bez mobilu stejně pořádně neobejde.
Integrované termokamery v telefonech nedosahují ani zdaleka parametrů ručních termokamer. Například flir lepton 3.5 ve zmíněném telefonu se na hikmicro fakt nechytá.
A Kamera se bez mobilu obejde. Jen prostě tenhle model ještě neumí bez mobilu natáčet, to je vše.
Recenze dobrá, ale jen bych byl opatrný s kritikou norem obecně, normy nevznikají na základě nějakého zjištění jednotlivce na youtube ale z nějakého nejlepšího koncensu, takže nelze vytáhnout jednu vlastnost a díky tomu říci že ta norma v praxi stojí za h.....
No řekněme že se necítím zatížen faktem, že ten co tu normu psal neuměl pájet 😉
jenže ten co jí psal je ti co jí psali :)@@jiribekr
Takže ono jich bylo víc kdo neuměli pájet!
Kurnik, tolik lidí. Už abych urychlil 4-dílnou sérii na téma pájení od A do Z. Vyjde jako videa i jako odborné články.
Třeba pak přestaneme jak tupci přebírat bez rozmyslu cizí normy s nejustifikovatelnými požadavky, zákazy a příkazy. Například taková 61243 je toho plná. Nejradši bych ji napadl, ale k ničemu to nepovede, my jen překládáme a bez rozmyslu přebíráme...
Ešte dodatok k využitiu termokamery - hľadanie stratených psov...
Napadlo mě i hledání srnčat na louce před sekáním, ale na to jsou už trošku jiný mašinky
@@jiribekr používají nějaký plašič přesto jsem na procházce se psem našel na nevelké rozloze hned 3 kusy posečených srnčat , sekli jatelinu a nejaký pískání nebo hluk to srnče jen donutí bez hnutí ležet 🤔
No to nerad slyším. Bohužel ty srnčata občas když přijde nebezpečí, tak si jen lehnou na břicho rychlým zakleknutím a doufají že se skryjou. Vyplašit je fakt nejde, takže jedině rojnice (posbírat chlapy po dědině a každýmu flašku) nebo termokamera na dronu.
Já nechápu ten Váš komplex ze Fluku. Prémiové věci nejsou dokonalé a ano i budgetový Hikoki může být v některých věcech lepší, ale o tom to není. To je jako porovnávat Oktávku a BMW 7. Ano BMW 7 odveze jednom 4 lidi (v longu). Ano má menší a hůř přístupný kufr, ale takovéto porovnání působí směšně... Nedělejte to, točíte jinak pěkná videa.
Z čeho se skládá reputace značky?
1) důvěra ve značku
2) dobře navržené produkty
1a) důvěru ve značku u mě Fluke ztratil po tom, co mě málem 2x zabila vadná zkoušečka napětí. Následné ověření beznapěťového stavu měřidlem, které je v rozporu s předpisy (multimetrem) pak odhalilo nebezpečný stav, jež nebyl Flukem indikován.
Fluke byl donucen udělat svolávačku, protože se reklamace hrnuly. Ovšem zkoušečky se sériovým číslem, které má být již bezproblémové přesto vykazují tu samou chybu. Svolávačka se na ně nevztahuje, a závada nebyla pravděpodobně nikdy odstraněna.
1b) Fluke je schopný dělat chyby znova a znova, po desítky let. Jeho multimetry ani nepotřebují nohu, protože na stole prostě nedrží. Multimetry řady 87V trpí špatnou indikací rozsahu, nebo uzamčením manual range po vypnutí REL už velmi dlouho. A přesto s tím Fluke nic nedělá.
2c) Fluke 17B+ a další z této série mají chybně implementovanou indikaci nebezpečného napětí. Namísto nápravy této vadné bezpečnostní funkce vydal Fluke jen dodatečně varování že ta funkce nefunguje.
2) vzhledem k tomu, že Fluke neumí vyrobit multimetr, který by v testu kontinuity pípal aspoň tak, že bude slyšet, a ani nepřidal vizuální indikaci, se jedná o přístroje v praxi na hraně použitelnosti. Přidejme ne moc logicky vymysleny tvar šasi multimetru, nebo fušersky vyrobený bočník v multimetru za 20 tisíc, a máme obrázek o Fluku.
Já ve značku Fluke důvěru nemám, a osobně ji nepovažuji ani za bezpečnou, ani za kvalitní, a ani za cenově výhodnou. A už vůbec kdybychom se bavili o pohodlnosti používání.
Nejedná se o komplex. Jedná se o faktické zkušenosti, které vyústily v můj osobní názor.
A že je Fluke některými lidmi bez rozhledu a/nebo bez kritického myšlení považován za etalon? To na tom nic nemění. A čím víc Fluke fanatiků budu potkávat, tím víc do nich budu šít. Aby se konečně probrali.
Je to značka jako každá jiná, a má svoje mouchy, jako každá jiná. Nedělejme z toho to, co to neni.
Do solární mafie nerejpej. Špičky vs poklesy bude možné vykrývat generátory vodíku a palivovejma článkama. Jádro taky potřebuje vodu, jen u těch Dukovan jí zrovna v létě ubývá, dá se regulovat v rámci hodin až dnů a navíc se jádro děsně prodražuje.
Na Ampéráka si dej pozor, aby tě pak nevyzval do klece v Clash of the Stars 😀
Celou dobu jsem čekal na prohlídku ovládacího menu, ukázku jednotlivých funkcí, konfiguračních možností, bodů měření, rychlosti zapnutí a... jsem zklamán... :-/ Jinak jsem už cca měsíc majitelem Guide PC210, za méně než poloviční cenu a nelituji. Startuje pár sekund, neumí teda WiFi, ale jinak je ve všech ohledech stejná nebo lepší, např. manuální nastavení rozsahu teplot spektra, laser, USB webkamera, analytický SW, makročočka, 25fps, ... V řadě ohledů je lepší než Uni-T UTI260B, se kterou jsem ji fyzicky porovnával. www.eevblog.com/forum/thermal-imaging/guide-pc210-review/
Chtěl jsem mit video pod hodinu, jinak by na to klikla polovina lidí
@@jiribekr V tom případě bych klidně obětoval porovnání Wago a radši fakt viděl to menu a možnosti.