Dzięki. Nie taki diabeł straszny jak go malują …. Przez dwa miesiące zbierałem informacje na necie czytając fora i oglądając filmy na YT robiąc notatki i powoli sam zaczął się tworzyć projekt w głowie.
Część , właśnie skończyłem projekt na Gree PULAR i wywaliłem wszystkie silniczki łącznie z tym z nawiewu. Sterowanie PC z klimatyzatora bardzo proste albo ktoś kliknie pilotem albo zalacze ja z aplikacji bez zbędnych czujników itp. A na dodatek zainstalowałem sobie grzałkę w tacy ociekowej na zewnątrz w razie jakichkolwiek problemów 😁.
Witam a czy można podłączyć wymiennik ciepła na powrocie z klimatyzacji ? Czyli klimatyzacja jest normalnie podłączona Ale dodatkowo na wyjściu jest wymiennik ciepła który mogę używać do grzania wody.
Cześć! Bardzo fajny film. Także mam GAP7kw i wymiennik płytowy. Czy pokrótce mógłbyś napisać w jakim celu pompa obiegowa ma nadal pracować (i przez jak długi czas) po wyłączeniu agregatu? Oraz w jakim celu zakupiłeś dodatkowy moduł gree mk010? Pozdrawiam
Czesc. Ja mam Lomo Luxury Plus. Moduł MK010 służy do uruchamiania klimatyzatora. Sterownik pokojowy podaje sygnał do modułu a ten uruchamia klimatyzator. Po uzyskaniu zadanej temp sterownik daje sygnał na moduł MK010 a ten podtrzymuje prace PC przez 6 min aby jednostka zew mogła zejść z obrotów. Do tego celu potrzebowałem wyłącznika z opóźnionym odpadaniem aby przez te 6 min pompa mogła pracować.
Mariuszu dopytam jeszcze - jaki rodzaj instalacji ogrzewania masz u siebie w domu? Podłogówka/grzejniki? Nie wyłapałem tej informacji na początku filmu. Czy zauważyłeś może do jakich temperatur dochodzi gaz podczas defrostu? Pytam ponieważ czytałem o tym, że niekiedy wymiennik płytowy potrafi sie rozszczelnić przez zamzrznięcie medium po stronie CO. Aha i trzecie pytanie - ciepłomierz ma podłączenie DN15 czyli 1/2cala z tego co zauważyłem - czy nie tłumi to znacząco u ciebie przepływu na instalacji? Pozdrawiam :)
Czesc. Instalacja oparta na grzejnikach. Na początku listopad podczas defrostu temp max -8. W połowie listopada rozszczelnił się wymiennik. Zamówiłem rurowy i będę montował. Ciepłomierz nie tłumi przepływu. DN15 to nie 1/2cala. DN oznacza średnice wewnątrz rury 15 mm a 1/2 cala ma 12,7 mm. Pozdrawiam. :). Nie montuj wymiennika płytowego. Nie popełnij proszę mojego błędu.
@@mariusz5063 Ehh już go mam zakupionego. No nic, pomyślę jak to zrobić ażeby go ochronić. Zapewne dodam glikolu do instalacji albo kupię czujnik przepływu cieczy no i sam przepływ ustawię na jak największy. Jak wymiennik się rozszczelnił czy woda dostała się do sprężarki czy udało się tego uniknąć? Rurowy chyba warto zrobić samemu, wychodzi sporo taniej. Czy nagrasz Mariuszu film o tej sytuacji z wymiennikiem? Tak wiem, że dn15 to 1/2 cala, jednak pytam o to ponieważ u mnie cała instalacja jest robiona na rurach calowych i takie przewężenie gdybym zrobił na 1/2 jednak w jakimś stopniu ogranicza przepływ cieczy w instalacji - pytanie czy na tyle dużo że warto kupować ciepłomierz na rurę calową... Dobrego dnia
Pod które zaciski podłączyłeś regulator pokojowy w module MK010 ? I czy podawałeś tam jakieś napięcie ze z regulatora pokojowego (bo chyba w regulatorze pokojowym jest styk beznapieciowy)
Ogolnie w USA to kupuje sie Klimatyzator zbopcja grzania. Czyli Cool/Heat .(HP).Nikt nie grzeje wody do kaloryferow. Ta grzeje piec gazowy .Gas jez znacznie tanszy. Jezeli HP to grzeje powieyrze .zJednostki wewnetrzne wisza na scianach tzw. ductless.Czy tez duza i dmucha powietrze przewodami po pokojach. To sa opcje. A ogolnie polski klimat to nie sprzyja pompie ciepla .Jest zbyt zimny. To dobre na poludnie od Tatr. Tam gdzie rosna winogrona.
Uszanowanie. Szukam opcji na uproszczoną pompę ciepła z pozostawionym gazem kondensacyjnym jako źródłem szczytowym/zapasowym. Koncepcja, którą przedstawiasz wydaje się być idealna. Jeżeli mogę kilka pytań: 1. Jak wygląda u Ciebie połączenie z kotłem gazowym? Jest pomiędzy tym jakiś bufor czy po prostu zapiąłęś się w te same obwody? 2. Czy to rozwiązanie ma jakieś wady na które trzeba mocno zwrócić uwagę? 3. Czy używasz tego samego rozwiązania do grzania CWU? Rozważałeś taką opcję? Można prosić maila do Ciebie aby się skontaktować bezpośrednio?
Dzięki. 1. Zaraz za piecem gazowym wpiąłem się do instalacji. Nie mam żadnego bufora bo zakładam ze w najdroższej taryfie od 16-21 wcale nie będę grzał w domu tylko od 13-16 gdzie taryfa jest najtańsza, podniosę temp w domu o 1-1,5 stopnia powyżej temp zadanej wiec dom nie powinien się jakoś wychłodzić za 5 godzin. 2. Newralgiczny punkt to wymiennik płytowy który z czasem może ulec uszkodzeniu ze względu na silne defrosty. ( z czasem mam na myśli kilka sezonów grzewczych) z tego względu czujnik temp gazu jest umieszczony na cienkiej rurce aby zapobiec dynamicznym i mocnym defrost. Dlatego są tez montowane wymienniki rurowe ale wg mnie maja gorsza sprawność. 3 Nie będę podgrzewał CWU bo mam kolektory słoneczne, zbiornik 300 l i piec gazowy który w połączeniu z kolektorami robi świetna robotę. Jest nas w domu 7 osób i te rozwiązanie jest najbardziej optymalne.
@@mariusz5063 1. To chyba nadmierne uproszczenie. Z jakiegoś powodu wszyscy instalatorzy youtubowi instalują w przypadku 2 źródeł ciepła maly bufor. Wydaje mi się, że najmniej będzie Ci brakować zaworu zwrotnego przy piecu gazowym aby jego nie wygrzewać. Ale jeżeli chodzi o hydraulikę moja edukacja skończyła się na tej grze z łączeniem rur z windowsa 98. 2. Z wymiennikami płytowymi jak prześledziłem YT problemów bywa więcej - potrafią się zatykać i rozszczelniać. Jak rozwiązano to we właściwych pompach ciepła? 3. Solary sprawa fajna ale trzeba mieć sporo dachu, który ja wykorzystałem 16kWp fotoltaiki ;) i też robią one całkiem sporo zamieszania w maszynowni. Jednakże, wydaje mi się, że łatwo ten pomysl rozbudować, zawór trzydrogowy, jeden termometr, pompa i możemy grzać bojler. Pytanie tylko, czy jak dodamy wszystko co potrzebne, nie wyjdziemy w okolicach taniej pompy ciepla ;-)
@@jakubcichocki Bufor jest potrzebny do odszraniania pompy, potrzebuje do tego magazyn ciepła jakim właśnie jest bufor. Oczywiście jak ktoś twierdzi, że bufor musi być zawsze to jest idiotą, potrzebny jest jeśli mamy mały zlad wodny w instalacji, lub np. Podłogówki na siłownikach - gdy się zamkną pompa nie będzie miała z czego pobrać ciepła. Co do wymienników to wytrzymują one całkiem sporo, warto dodać jakiś dobry filtr magnetyczny jeśli wstawiamy na starej instalacji. Pewnie Cię nie zdziwię, ale w każdym kotle gazowym masz wymiennik i jakoś potrafią działać po 20 lat.
Zamontowałem wyłącznik z opóźnionym odpadaniem do pompy i po wyłączeniu pracuje przez zadana ilość czasu. Ale defrostem przestałem się już przejmować bo w miejsce wymiennika płytowego wstawiłem rurowy i super dział.
FF. Model PO -415 - na potstwie jakiego sygnału jest on uruchamiany ? . Skąd pobrać sygnał do jego załączania i wyłączania tzn kiedy pompa się załączy czyli ruszy agregat ??????
Sterownik pokojowy który mam jest typowy do ogrzewania elektrycznego I przepływa przez niego napięcie 230 V. Gdy temperatura jest za niska w pomieszczeniu to on przesyła napięcie na wyłącznik czasowy z opóźnieniem P0-415 Który uruchamia pompę Obiegowa centralnego ogrzewania Jak również uruchamia specjalny moduł od klimatyzatora o po osiągnięciu zadane i temperatury pokojowej sterownik zamyka przepływ prądu i klimatyzacja się wyłącza
@@mariusz5063 czyli sterownik pokojowy steruje zarówno włączaniem pomki obiegowe jak i klimatyzatora, a jak z czujnikami temperatury od klimatyzacj , czujnik gazu i czujnikroom sensor , gdzie ma Pan zamontowane ? bo jeżeli one nie sterują włączaniem i wyłączaniem klimy
a ten moduł w klimie który ją uruchamia to jest jakiś standardowy, czy trzeba dokupić dodatkowo, ja mam jednostkę innova titanium 7kw (jak ją wybeszałem to były tam jakieś jeszcze moduły które odpiołem (to jest to samo co Amber Prestige 7 kw), wszystko działa niby ok tylko ma duże pobory prądu startuje z 3,8 kw w ciągu godziny potem niby spada do 1,5, ale w ciągu następnej zaś pożera 2,8 kw i tak oscyluje w ciągu doby 40 -50 kw trochę dużo. Ps czy nadal ma pan silniczek od jw podpiety bo jest na to prosty sposób żeby się go pozbyć, cisza spokój no i nie zjada prądu.
@@januszzubek3501 Ten moduł to tzw moduł karty hotelowej. To element opcjonalny. Należy dokupić. U mnie na obecna chwile zużycia dobowe ok 18-22 kW. Jak znajdę chwile będę chciał sie pozbyć grzania tacy ociekowej i wyłączenie silnika wentylatora
Witam. Jednostka zew wypełniona jest gazem R32. Po podłączeniu rurociagu do wymiennika poprzez zawory serwisowe w jednostce,wykonuje się próżnię na całości instalacji rurociąg +wymiennik. Następnie otwieramy zawory przy j.z i instalacja wypełni sie gazem. DTR-ka podaje ze do 5 Mb rurociagu nie trzeba dobijać gazu.
Wszystko fajnie tylko nie ekonomicznie. Z tego co zrozumiałem jeżeli chodzi o automatykę to zrobiłeś z fajnego invertera pompę typu ON/Off. Jak to poprawisz to będzie sztos 😎
To nie jest on/ off. Pompa normalnie się moduluje. Czujnik temp otoczenia jest umieszczony przy wymienniku płytowym i po osiągnięciu temp zadanej na sterowniku schodzi z obrotów. A sterownik pokojowy ma za zadanie pilnować temp wewnątrz budynku.
Kolega zrobił mi połączenie strony gazowej wiec ten koszt pominąłem. Gazu nie dobijałem bo długość lini gazowej miała ok 4,5 m. Co do gwarancji przy takiej modyfikacji przepadła. Natomiast wg opinii mojego kolegi instalatora Gree są to naprawdę niezawodne urządzenia.
witam testuję podobny model amber standard 7 kw i ten sam wymiennik ale mam kilka uwag czy w twoim przypadku też wentylator jednostki zewnętrznej chodzi chyba cały czas na jednakowej prędkości nie moduluje tak jak sprężarka , proszę też rozwiń ten wpis -- Ja osobiście wole żeby pompa mi się wyłączyła po osiągnięciu zadanej temperatury, bo jak się bawiłem i dałem niska temperaturę na grzejniki to COP leciało mi mocno w dół poniżej 2 wiec w moim przypadku słabo ekonomiczne--czyli w/g ciebie trzymanie na wyższych temperaturach to lepszy cop powinno być odwrotnie -u mnie cop jest dość niskie około 2 szukam przyczyny dlaczego instalację zasilam poprzez bufor i glikol dla bezpieczeństwa i jeszcze pytanie jakie temperatury masz na defroście nie boisz się o zamrożenie wymiennika pozdrawiam
Witaj, wentylator moduluje swoją prędkość. Co do COP. Gdy sprężarka się wkręca i wrzuca gaz ok 75 stopni na wymiennik to ciepłomierz mi pokazuje mi dużą moc i COP mam między 3-4 a jak sprężarka schodzi z obrotów i pobiera 600-700 W to ciepłomierz pokazuje mala moc (1,2-1,4 kW) dając na grzejniki do 40 stopni i COP jest ok 2 i spada.
@@mariusz5063 witam dziękuję za odpowiedź mój amber standard 7 kw ma podobną jednostkę zewnętrzną czyli GWH24YE-K6 z danych dostępnych w sieci wynika że to bardzo podobne jednostki prawdopodobnie mają sprężarki jedostopniowe dopiero seria prestige ma 2 stopniową -u mnie wentylator na pewno nie moduluje ale pewnie wynika to z wersji oprogramowania ty masz serię plus pewnie coś w niej zmienili -ale największy problem to mała sprawność u mnie po włączeniu agregatu moc w ciągu około 30 minut dochodzi do max czyli około 3,7kw wtedy gaz zasilanie ma max 55 powrót 35 stopni po około 15 minutach moc się moduluje na około1,6 kw a gaz utrzymuje się na poziomie 46 /36 stopni wydaje mi się że to marne parametry -dodam ze co zasilam przez bufor a przy tych parametrach jak sprężarka moduluje mocą około 1,6 kw na grzejniki idzie wtedy około 38 stopni ,oczywiście mogę uzyskać większą temperaturę zwiększając pilotem ale temperatura gazu jaką uzyskałem to max 67/68 stopni ale sprężarka idzie długi czas z pełna mocą ,martwi mnie to że ma małą wydajność czy mógłbyś np.podać temperatury gazu w 20 /30 /40 minucie pracy i pobieraną wtedy moc może mi to coś podpowie dodam że kombinowałem z umiejscowieniem czujników i zbytnio to nic nie zmienia pozdrawiam
@@mariusz5063 ok było by to bardzo pomocne ja już chyba zauważyłem błąd u siebie ale na razie nie chcę zapeszać aby kogoś nie zasugerować kogoś do podjęcia błędnych decyzji ,muszę to wszystko stestować i wtedy pewnie zrobię pierwszy filmik w życiu aby inni nie popełnili moich błędów ,twój filmik mi wiele pomógł a twoje -informacje jak pracuje jednostka w przedziałach czasowych były by cenne bo miałbym do czego się odnieś -pozdrawiam i miłego dnia
dzięki za filmik z pomiarami teraz już wiem że u mnie jest źle -u mnie temperatura gazu w 30 minucie to max 60 stopni ,ponadto sprężarka dochodzi do max mocy czyli 3,8 kw później moduluje do około 2,5 kw -powodem tego wszystkiego jest pewnie zagięta rurka z gazem do wymiennika którą załamałem się po przejściu przez ścianę była w otulinie i tego nie zauważyłem w ciągu paru dni ją wymienię to będę wiedział na pewno -zastanawia mnie tylko że grzanie niższymi parametrami ma gorsze COP gdy wszystkie wiadomości podają że im wyższa temperatura na grzejniki to sprawność spada więc najbardziej zalecają do podłogówki -pozdrawiam i miłego dnia
No na wymienniku normalnie, jako osobny układ, tak jak się robi np. Z kotłem gazowym. Jedyna różnica, że musisz jakieś proste sterowanie ogarnąć żeby pompka CO widziała kiedy się włączyć.
Cześć Mariusz. Na początku podziękowania za super filmik. Pytanko masz jakieś plany dokumentacje jak zrobić taką pompę ciepła Ja zastanawiam się czy nie zrobić takiego samego projektu. Jestem otwarty do współpracy. Dziękuję bardzo Mariusz P.
Jakie plany Cię interesują ? Hydraulika, elektryka? Schematy podłączenia klimatyzatora są w instrukcji z urządzeniem. Moduł MK 010 tez ma instrukcje i bez obaw bo kabel z wtyczką pasuje tylko do jednej wtyczki ze skrzynki z klimatyzatora. Jak nie czujesz się mocny z hydrauliki to polecam kilka filmów na YT i sam dasz radę.
@@mariusz5063 zestaw potrzebnych rzeczy do pompy i twoja skrzynka sterownicza połączenia elektryczne na początek. Jeśli chodzi o moje manualne zdolności nie boję się wyzwania ale nigdy wcześniej nie robiłem pompy ciepła nawet nie widziałem u znajomych wlasno ręcznie wykonanej. Dlatego są pewne obawy. Co kupić by nie zabrakło ale nie wydawać kasy za dużo. 🤔👍😁. Połączenie klimatyzatora. Może też służyć pomocą.
Witam mam pytanko pompa chodzi ci cały czas czy wyłącza się po osiągnięciu temperatury . Też mam takie urządzenie lecz martwi mnie jedna rzecz nie wiem czy tak powinno być pompa po osiągnięciu temperatury wyłącza się około 9 razy na dobę . Możesz coś doradzić.
Pompa obiegowa i PC wyłączają się po ościągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu ( sterownik pokojowy tym steruje w połączeniu z modułem MK 010 ). Ja osobiście wole żeby pompa mi się wyłączyła po osiągnięciu zadanej temperatury, bo jak się bawiłem i dałem niska temperaturę na grzejniki to COP leciało mi mocno w dół poniżej 2 wiec w moim przypadku słabo ekonomiczne
Czesc. Chciałem zapytać jak u Ciebie wyglądają defrosty bo u mnie są krótkie ale na wymiennik wpada mi -9 stopni. A gdzie umieszczony masz czujnik temp gazu- na cienkiej czy grubej rurce ?
Klimatyzacja to układ powietrze powietrze, bo czerpie energię z powietrza i przekazuje ja poprzez wydmuchiwanie ciepłego powietrza do otoczenia. W przypadku powietrze woda znowu energia ciepła pobierana jest z powietrza ale przekazywana jest na układ wodny. Wiec w moim przypadku z pompy powietrze powietrze otrzymałem powietrze woda
Nic nie mówisz o wymienniku gaz-woda - w jaki sposób go podłączyłeś do strony gazowej ? Masz uprawnienia F-gaz ? Musiałeś dopuścić gaz R32 skąd ci on się wziął ?
W rozwiązaniu brakuje zabezpieczenia przed defrostem. Jak się odpali w zimie to zamarznie i rozsadzi wymiennik płytowy a co za tym idzie zostaną uwolnione gazy fluorowane do instalacji a spręzarka zaleje się wodą. Za taką samowolkę UDT wlepi ci karę.
Mam na tym klimatyzatorze grzanie już 3 rok w podobnym układzie. Silnik od żaluzji można wypierniczyć. Jego brak nie powoduje żadnych błędów i jest Ci niepotrzebny. Ten duży niestety musi zostać, albo zastąpisz go układem który małpuje PWM i wysyła impulsy...
super robota. Normalnie oglądam ten film i widzę jak świat pędzi z techno-logią . prześlę link z innego rozwiązania , może Cię zainteresuje - też bardzo ciekawe. ua-cam.com/video/07ZI4Lrh7EE/v-deo.html Byłem na prezentacji pieca do centralnego i jeszcze bardziej się zszokowałem. Gość zrobił mega oszczędny piec do centralnego i zaprasza do siebie na prezentację z własnym sprzętem i miernikami bo każdy mu mówi że to nie powinno działać a działa. Zbyszek robi z tego wielką tajemnicę bo jeszcze patentu niema . Kurde ,jestem pod mega wrażeniem. Mogłem mierzyć i normalnie obejrzeć ten piec . Nawet właściciel pozwolił go od ściany odsunąć . Z chłopakami go podnosiliśmy i nawet nie był ciężki. Rozmawiałem z gościem który był już tam 3 godziny i kręcił o nim film i mówi że ciągle działał bez przerw. mega
Tu jest tyle błędów ze nawet nie wiem od czego zacząć... Ogolnie to jak tu juz kilka osob pisało UDT powinno sie zaonyeresowac tym i tu sie należy pozadna kara
Ostatnio oglądałem kilka filmików i się zastanawiam nad jednym aspektem takich przeróbek bo słyszałem że jeżeli ktoś cię zgłosi i przyjedzie kontrola bo np ktoś powie że jest głośno albo czuje ulatniający się gaz to kary potrafią być nieziemskie dla właściciela jak i dla osoby która połączyła instalacje gazową, sprawdzałeś to ?
Hmm, że niby jak pachnie R32? Zastanawiałeś się na tym? Odnośnie przeróbki to myślisz że przyjadą z policją z nakazem i wejdą do domu sprawdzić? Na jednostce zewnętrznej jest symbol który mówi o urządzeniu ale kto jak udowodni że to nie klima?
@@sylwesteraaaa4990 to pisz z sensem, a nie jednym ciurkiem, bez interpunkcji żadnej... Jeśli pisałeś o tym Heiko za 3500 zł, to teraz tysiaka do niego dołóż, bo tak ceny do góry poszły.
@@navrottherm Poczytaj sobie przepisy co ja ci będę wykłady robił 8 lat temu skończyła się partyzantka w chłodnictwie przemysłowym a teraz skończy się w klimach i pompach ciepła Nikt tego nie ruszał bi były za mało i nikomu nie chciało się dupska ruszyć ale w tym roku jak to wszystko hulnęło obeżrą się jak tłuste koty na masarni xxD
@@amixo1 Wiem jakie są przepisy, Kto to może robić i kto za zamontowaną instalację odpowiada. Nigdzie nie jest jednak napisane że np. nie można z klimatyzatora zrobić pompy ciepła. I myślę że nigdy taki zapis się nie pojawi w żadnej ustawie ani rozporządzeniu.
@@navrottherm Pan nie masz wykształcenia i nie jesteś pan uprawniony do konturowania i wprowadzania zmian konstrukcyjnych w układzie zawierającym czynnik który podlega pod F gazy To że ludzie robią wolną amerykankę nie świadczy o tym że to robić wolno ! Jak bodajmy wysadzi wymiennik w piwnicy wyrzuci gaz wejdzie klient i się udusi lub nastąpi wybuch i buda wyleci w powietrze to prokurator założy panu Żelazne buty i nie będzie tłumaczenia A klient który całował pana rok temu po rękach że zrobiłeś MU pan dobrze będzie pierwszym który powie co mi ten ciul zrobił ! Uczcie się na błędach innych a nie na swoich bo to mniej kosztuje !
@@amixo1 Może i po części Masz rację. Jednak idąc tym tokiem myślenia. To strach być nawet hydraulikiem, elektrykiem czy instalatorem czegokolwiek. Bo równie złe rzeczy mogą się stać .
Wyliczenia są na podstawie danych które wpisałeś. Albo nie zrozumiałeś instrukcji, albo wpisałeś nieprawidłowe dane. Rozbieżność wyniku względem rzeczywistości wynoszą 5-10%.
fajny film , wyglada to interesujaco taka przeróbka m chodz dla mnie to czarna magia zeby to wszystko podłaczyc
Dzięki. Nie taki diabeł straszny jak go malują …. Przez dwa miesiące zbierałem informacje na necie czytając fora i oglądając filmy na YT robiąc notatki i powoli sam zaczął się tworzyć projekt w głowie.
masz dar przekazywania wiedzy: wszystko klarownie i szczegółowo! dzieki za filmik, czekam na nastpne
Bardzo dziękuje.
wielki szacunek !!! W przyszłym roku spróbuję ....
Powodzenia
Powiedz mi kolego gdzie zamontowałeś czujnik temperatury jednostki wewnętrznej?
Brawo jest to uczciwe.
Super dziękuję za film
Bardzo proszę. Mam nadzieje ze był pomocny
Część , właśnie skończyłem projekt na Gree PULAR i wywaliłem wszystkie silniczki łącznie z tym z nawiewu. Sterowanie PC z klimatyzatora bardzo proste albo ktoś kliknie pilotem albo zalacze ja z aplikacji bez zbędnych czujników itp. A na dodatek zainstalowałem sobie grzałkę w tacy ociekowej na zewnątrz w razie jakichkolwiek problemów 😁.
Super, ekstra. Gratuluje. Jak oszukałeś klime po wyrzuceniu silników.
Wejdź na mój profil i tam będzie PC Gree PULAR. Postarałem się opowiedzieć co i jak.
Witam panie Mariuszu, czy jest możliwość obejrzenia pompy na miejscu, tez jestem z okolic Nowego Sącza, pozdrawiam.
Przyłacza na wymienniku 3/4 cala?
Witam a czy można podłączyć wymiennik ciepła na powrocie z klimatyzacji ? Czyli klimatyzacja jest normalnie podłączona Ale dodatkowo na wyjściu jest wymiennik ciepła który mogę używać do grzania wody.
Cześć! Bardzo fajny film. Także mam GAP7kw i wymiennik płytowy. Czy pokrótce mógłbyś napisać w jakim celu pompa obiegowa ma nadal pracować (i przez jak długi czas) po wyłączeniu agregatu? Oraz w jakim celu zakupiłeś dodatkowy moduł gree mk010? Pozdrawiam
Czesc. Ja mam Lomo Luxury Plus. Moduł MK010 służy do uruchamiania klimatyzatora. Sterownik pokojowy podaje sygnał do modułu a ten uruchamia klimatyzator. Po uzyskaniu zadanej temp sterownik daje sygnał na moduł MK010 a ten podtrzymuje prace PC przez 6 min aby jednostka zew mogła zejść z obrotów. Do tego celu potrzebowałem wyłącznika z opóźnionym odpadaniem aby przez te 6 min pompa mogła pracować.
@@mariusz5063 Dziękuję. Czy sterownik pokojowy połączyłeś bezprzewodowo z modułem MK010?
Połączenie modułu ze sterownikiem wykonane jest za pomocą przewodu.
Pompy obiegowej nie można montować w sposób przedstawiony na filmie.
Mariuszu dopytam jeszcze - jaki rodzaj instalacji ogrzewania masz u siebie w domu? Podłogówka/grzejniki? Nie wyłapałem tej informacji na początku filmu. Czy zauważyłeś może do jakich temperatur dochodzi gaz podczas defrostu? Pytam ponieważ czytałem o tym, że niekiedy wymiennik płytowy potrafi sie rozszczelnić przez zamzrznięcie medium po stronie CO. Aha i trzecie pytanie - ciepłomierz ma podłączenie DN15 czyli 1/2cala z tego co zauważyłem - czy nie tłumi to znacząco u ciebie przepływu na instalacji? Pozdrawiam :)
Czesc. Instalacja oparta na grzejnikach. Na początku listopad podczas defrostu temp max -8. W połowie listopada rozszczelnił się wymiennik. Zamówiłem rurowy i będę montował. Ciepłomierz nie tłumi przepływu. DN15 to nie 1/2cala. DN oznacza średnice wewnątrz rury 15 mm a 1/2 cala ma 12,7 mm. Pozdrawiam. :). Nie montuj wymiennika płytowego. Nie popełnij proszę mojego błędu.
@@mariusz5063 Ehh już go mam zakupionego. No nic, pomyślę jak to zrobić ażeby go ochronić. Zapewne dodam glikolu do instalacji albo kupię czujnik przepływu cieczy no i sam przepływ ustawię na jak największy.
Jak wymiennik się rozszczelnił czy woda dostała się do sprężarki czy udało się tego uniknąć? Rurowy chyba warto zrobić samemu, wychodzi sporo taniej. Czy nagrasz Mariuszu film o tej sytuacji z wymiennikiem?
Tak wiem, że dn15 to 1/2 cala, jednak pytam o to ponieważ u mnie cała instalacja jest robiona na rurach calowych i takie przewężenie gdybym zrobił na 1/2 jednak w jakimś stopniu ogranicza przepływ cieczy w instalacji - pytanie czy na tyle dużo że warto kupować ciepłomierz na rurę calową...
Dobrego dnia
Pierwszy podstawowy błąd. Nie zrobiłeś pompy ciepła z klimatyzatora bo on jest pompa ciepła... zmieniłeś jedynie nośnik ciepła z powietrza na wodę...
Pod które zaciski podłączyłeś regulator pokojowy w module MK010 ? I czy podawałeś tam jakieś napięcie ze z regulatora pokojowego (bo chyba w regulatorze pokojowym jest styk beznapieciowy)
Ja ma regulator do ogrzewania elektrycznego przez który przechodzi napięcie
@@mariusz5063 a z których miejsc zasiliłeś czujniki temperatur / wyświetlacze umieszczone na drzwiczkach ?
Ogolnie w USA to kupuje sie Klimatyzator zbopcja grzania. Czyli Cool/Heat .(HP).Nikt nie grzeje wody do kaloryferow. Ta grzeje piec gazowy .Gas jez znacznie tanszy. Jezeli HP to grzeje
powieyrze .zJednostki wewnetrzne
wisza na scianach
tzw. ductless.Czy tez duza i dmucha powietrze przewodami po pokojach. To sa opcje.
A ogolnie polski klimat to nie sprzyja pompie ciepla .Jest zbyt
zimny. To dobre na poludnie od Tatr. Tam gdzie rosna winogrona.
w PL też...
Uszanowanie. Szukam opcji na uproszczoną pompę ciepła z pozostawionym gazem kondensacyjnym jako źródłem szczytowym/zapasowym. Koncepcja, którą przedstawiasz wydaje się być idealna.
Jeżeli mogę kilka pytań:
1. Jak wygląda u Ciebie połączenie z kotłem gazowym? Jest pomiędzy tym jakiś bufor czy po prostu zapiąłęś się w te same obwody?
2. Czy to rozwiązanie ma jakieś wady na które trzeba mocno zwrócić uwagę?
3. Czy używasz tego samego rozwiązania do grzania CWU? Rozważałeś taką opcję?
Można prosić maila do Ciebie aby się skontaktować bezpośrednio?
Dzięki.
1. Zaraz za piecem gazowym wpiąłem się do instalacji. Nie mam żadnego bufora bo zakładam ze w najdroższej taryfie od 16-21 wcale nie będę grzał w domu tylko od 13-16 gdzie taryfa jest najtańsza, podniosę temp w domu o 1-1,5 stopnia powyżej temp zadanej wiec dom nie powinien się jakoś wychłodzić za 5 godzin.
2. Newralgiczny punkt to wymiennik płytowy który z czasem może ulec uszkodzeniu ze względu na silne defrosty. ( z czasem mam na myśli kilka sezonów grzewczych) z tego względu czujnik temp gazu jest umieszczony na cienkiej rurce aby zapobiec dynamicznym i mocnym defrost. Dlatego są tez montowane wymienniki rurowe ale wg mnie maja gorsza sprawność.
3 Nie będę podgrzewał CWU bo mam kolektory słoneczne, zbiornik 300 l i piec gazowy który w połączeniu z kolektorami robi świetna robotę. Jest nas w domu 7 osób i te rozwiązanie jest najbardziej optymalne.
@@mariusz5063 1. To chyba nadmierne uproszczenie. Z jakiegoś powodu wszyscy instalatorzy youtubowi instalują w przypadku 2 źródeł ciepła maly bufor. Wydaje mi się, że najmniej będzie Ci brakować zaworu zwrotnego przy piecu gazowym aby jego nie wygrzewać. Ale jeżeli chodzi o hydraulikę moja edukacja skończyła się na tej grze z łączeniem rur z windowsa 98.
2. Z wymiennikami płytowymi jak prześledziłem YT problemów bywa więcej - potrafią się zatykać i rozszczelniać. Jak rozwiązano to we właściwych pompach ciepła?
3. Solary sprawa fajna ale trzeba mieć sporo dachu, który ja wykorzystałem 16kWp fotoltaiki ;) i też robią one całkiem sporo zamieszania w maszynowni. Jednakże, wydaje mi się, że łatwo ten pomysl rozbudować, zawór trzydrogowy, jeden termometr, pompa i możemy grzać bojler. Pytanie tylko, czy jak dodamy wszystko co potrzebne, nie wyjdziemy w okolicach taniej pompy ciepla ;-)
@@jakubcichocki Bufor jest potrzebny do odszraniania pompy, potrzebuje do tego magazyn ciepła jakim właśnie jest bufor. Oczywiście jak ktoś twierdzi, że bufor musi być zawsze to jest idiotą, potrzebny jest jeśli mamy mały zlad wodny w instalacji, lub np. Podłogówki na siłownikach - gdy się zamkną pompa nie będzie miała z czego pobrać ciepła. Co do wymienników to wytrzymują one całkiem sporo, warto dodać jakiś dobry filtr magnetyczny jeśli wstawiamy na starej instalacji. Pewnie Cię nie zdziwię, ale w każdym kotle gazowym masz wymiennik i jakoś potrafią działać po 20 lat.
Fajnie miałeś już kontrolę UDT?
A jak poradziłes sobie z defrostem ? bo sterownik pokojowy rozłącza pompe obiegową ? I przy wymieniku płytkowym to troche ryzyko
Zamontowałem wyłącznik z opóźnionym odpadaniem do pompy i po wyłączeniu pracuje przez zadana ilość czasu.
Ale defrostem przestałem się już przejmować bo w miejsce wymiennika płytowego wstawiłem rurowy i super dział.
@@mariusz5063 dzięki za odpowiedź
Cześć. Chętnie zapłacę za wykonanie takiej usługi.
Powiesz jaki koszt instalacji.
Witam piwiedz mi gdzie umieszczony czujnkik temperaturu podlogowki na powrocie czy na zasilaniu.I dlaczego?
Witam. Moja instalacja jest w 100% grzejnikowa. Nie mam podłogówki.
Jak omawiałeś po kolei elementy hydrauliczne to powinieneś wrzucić jakieś strzałki , podreślenie w postprodukcji.
FF. Model PO -415 - na potstwie jakiego sygnału jest on uruchamiany ? . Skąd pobrać sygnał do jego załączania i wyłączania tzn kiedy pompa się załączy czyli ruszy agregat ??????
Sterownik pokojowy który mam jest typowy do ogrzewania elektrycznego I przepływa przez niego napięcie 230 V. Gdy temperatura jest za niska w pomieszczeniu to on przesyła napięcie na wyłącznik czasowy z opóźnieniem P0-415 Który uruchamia pompę Obiegowa centralnego ogrzewania Jak również uruchamia specjalny moduł od klimatyzatora o po osiągnięciu zadane i temperatury pokojowej sterownik zamyka przepływ prądu i klimatyzacja się wyłącza
@@mariusz5063 czyli sterownik pokojowy steruje zarówno włączaniem pomki obiegowe jak i klimatyzatora, a jak z czujnikami temperatury od klimatyzacj , czujnik gazu i czujnikroom sensor , gdzie ma Pan zamontowane ? bo jeżeli one nie sterują włączaniem i wyłączaniem klimy
@@januszzubek3501
Czujnik gazu na grubej rurce przed wlotem do wymiennika a czujnik otoczenia na powrocie z c.o.
a ten moduł w klimie który ją uruchamia to jest jakiś standardowy, czy trzeba dokupić dodatkowo, ja mam jednostkę innova titanium 7kw (jak ją wybeszałem to były tam jakieś jeszcze moduły które odpiołem (to jest to samo co Amber Prestige 7 kw), wszystko działa niby ok tylko ma duże pobory prądu startuje z 3,8 kw w ciągu godziny potem niby spada do 1,5, ale w ciągu następnej zaś pożera 2,8 kw i tak oscyluje w ciągu doby 40 -50 kw trochę dużo. Ps czy nadal ma pan silniczek od jw podpiety bo jest na to prosty sposób żeby się go pozbyć, cisza spokój no i nie zjada prądu.
@@januszzubek3501
Ten moduł to tzw moduł karty hotelowej. To element opcjonalny. Należy dokupić.
U mnie na obecna chwile zużycia dobowe ok 18-22 kW. Jak znajdę chwile będę chciał sie pozbyć grzania tacy ociekowej i wyłączenie silnika wentylatora
i trzeba to nabic freonem w tych rurkach do wymiennika, czy jak to jest podlaczone? sorry ta kwestia nie zostala wyjasniona.
Witam. Jednostka zew wypełniona jest gazem R32. Po podłączeniu rurociagu do wymiennika poprzez zawory serwisowe w jednostce,wykonuje się próżnię na całości instalacji rurociąg +wymiennik. Następnie otwieramy zawory przy j.z i instalacja wypełni sie gazem. DTR-ka podaje ze do 5 Mb rurociagu nie trzeba dobijać gazu.
Wszystko fajnie tylko nie ekonomicznie. Z tego co zrozumiałem jeżeli chodzi o automatykę to zrobiłeś z fajnego invertera pompę typu ON/Off. Jak to poprawisz to będzie sztos 😎
To nie jest on/ off. Pompa normalnie się moduluje. Czujnik temp otoczenia jest umieszczony przy wymienniku płytowym i po osiągnięciu temp zadanej na sterowniku schodzi z obrotów. A sterownik pokojowy ma za zadanie pilnować temp wewnątrz budynku.
A napełnienie instalacji robiłeś sam czy ktoś z uprawnieniami bo w zestawieniu nie ma tej kwoty? Jak z gwarancją Gree?
Kolega zrobił mi połączenie strony gazowej wiec ten koszt pominąłem. Gazu nie dobijałem bo długość lini gazowej miała ok 4,5 m. Co do gwarancji przy takiej modyfikacji przepadła. Natomiast wg opinii mojego kolegi instalatora Gree są to naprawdę niezawodne urządzenia.
Witam, chciałbym skontaktować się z Panem poprzez maila bądz telfonicznie czy jest taka możliwość ?
marioo_p@op.pl
witam testuję podobny model amber standard 7 kw i ten sam wymiennik ale mam kilka uwag czy w twoim przypadku też wentylator jednostki zewnętrznej chodzi chyba cały czas na jednakowej prędkości nie moduluje tak jak sprężarka , proszę też rozwiń ten wpis -- Ja osobiście wole żeby pompa mi się wyłączyła po osiągnięciu zadanej temperatury, bo jak się bawiłem i dałem niska temperaturę na grzejniki to COP leciało mi mocno w dół poniżej 2 wiec w moim przypadku słabo ekonomiczne--czyli w/g ciebie trzymanie na wyższych temperaturach to lepszy cop powinno być odwrotnie -u mnie cop jest dość niskie około 2 szukam przyczyny dlaczego instalację zasilam poprzez bufor i glikol dla bezpieczeństwa i jeszcze pytanie jakie temperatury masz na defroście nie boisz się o zamrożenie wymiennika pozdrawiam
Witaj, wentylator moduluje swoją prędkość. Co do COP. Gdy sprężarka się wkręca i wrzuca gaz ok 75 stopni na wymiennik to ciepłomierz mi pokazuje mi dużą moc i COP mam między 3-4 a jak sprężarka schodzi z obrotów i pobiera 600-700 W to ciepłomierz pokazuje mala moc (1,2-1,4 kW) dając na grzejniki do 40 stopni i COP jest ok 2 i spada.
@@mariusz5063 witam dziękuję za odpowiedź mój amber standard 7 kw ma podobną jednostkę zewnętrzną czyli GWH24YE-K6 z danych dostępnych w sieci wynika że to bardzo podobne jednostki prawdopodobnie mają sprężarki jedostopniowe dopiero seria prestige ma 2 stopniową -u mnie wentylator na pewno nie moduluje ale pewnie wynika to z wersji oprogramowania ty masz serię plus pewnie coś w niej zmienili -ale największy problem to mała sprawność u mnie po włączeniu agregatu moc w ciągu około 30 minut dochodzi do max czyli około 3,7kw wtedy gaz zasilanie ma max 55 powrót 35 stopni po około 15 minutach moc się moduluje na około1,6 kw a gaz utrzymuje się na poziomie 46 /36 stopni wydaje mi się że to marne parametry -dodam ze co zasilam przez bufor a przy tych parametrach jak sprężarka moduluje mocą około 1,6 kw na grzejniki idzie wtedy około 38 stopni ,oczywiście mogę uzyskać większą temperaturę zwiększając pilotem ale temperatura gazu jaką uzyskałem to max 67/68 stopni ale sprężarka idzie długi czas z pełna mocą ,martwi mnie to że ma małą wydajność czy mógłbyś np.podać temperatury gazu w 20 /30 /40 minucie pracy i pobieraną wtedy moc może mi to coś podpowie dodam że kombinowałem z umiejscowieniem czujników i zbytnio to nic nie zmienia pozdrawiam
Witaj, przygotuje taką informacje jak pracuje jednostka w przedziałach czasowych.
@@mariusz5063 ok było by to bardzo pomocne ja już chyba zauważyłem błąd u siebie ale na razie nie chcę zapeszać aby kogoś nie zasugerować kogoś do podjęcia błędnych decyzji ,muszę to wszystko stestować i wtedy pewnie zrobię pierwszy filmik w życiu aby inni nie popełnili moich błędów ,twój filmik mi wiele pomógł a twoje -informacje jak pracuje jednostka w przedziałach czasowych były by cenne bo miałbym do czego się odnieś -pozdrawiam i miłego dnia
dzięki za filmik z pomiarami teraz już wiem że u mnie jest źle -u mnie temperatura gazu w 30 minucie to max 60 stopni ,ponadto sprężarka dochodzi do max mocy czyli 3,8 kw później moduluje do około 2,5 kw -powodem tego wszystkiego jest pewnie zagięta rurka z gazem do wymiennika którą załamałem się po przejściu przez ścianę była w otulinie i tego nie zauważyłem w ciągu paru dni ją wymienię to będę wiedział na pewno -zastanawia mnie tylko że grzanie niższymi parametrami ma gorsze COP gdy wszystkie wiadomości podają że im wyższa temperatura na grzejniki to sprawność spada więc najbardziej zalecają do podłogówki -pozdrawiam i miłego dnia
majster a da sie zrobić w instalacji CO zwykłym piecu na wegiel i do tego pompa z Klimy ??
No na wymienniku normalnie, jako osobny układ, tak jak się robi np. Z kotłem gazowym. Jedyna różnica, że musisz jakieś proste sterowanie ogarnąć żeby pompka CO widziała kiedy się włączyć.
Cześć Mariusz. Na początku podziękowania za super filmik. Pytanko masz jakieś plany dokumentacje jak zrobić taką pompę ciepła
Ja zastanawiam się czy nie zrobić takiego samego projektu. Jestem otwarty do współpracy. Dziękuję bardzo
Mariusz P.
Jakie plany Cię interesują ? Hydraulika, elektryka? Schematy podłączenia klimatyzatora są w instrukcji z urządzeniem. Moduł MK 010 tez ma instrukcje i bez obaw bo kabel z wtyczką pasuje tylko do jednej wtyczki ze skrzynki z klimatyzatora. Jak nie czujesz się mocny z hydrauliki to polecam kilka filmów na YT i sam dasz radę.
@@mariusz5063 zestaw potrzebnych rzeczy do pompy i twoja skrzynka sterownicza połączenia elektryczne na początek. Jeśli chodzi o moje manualne zdolności nie boję się wyzwania ale nigdy wcześniej nie robiłem pompy ciepła nawet nie widziałem u znajomych wlasno ręcznie wykonanej. Dlatego są pewne obawy. Co kupić by nie zabrakło ale nie wydawać kasy za dużo. 🤔👍😁. Połączenie klimatyzatora. Może też służyć pomocą.
Witam mam pytanko pompa chodzi ci cały czas czy wyłącza się po osiągnięciu temperatury . Też mam takie urządzenie lecz martwi mnie jedna rzecz nie wiem czy tak powinno być pompa po osiągnięciu temperatury wyłącza się około 9 razy na dobę . Możesz coś doradzić.
Pompa obiegowa i PC wyłączają się po ościągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu ( sterownik pokojowy tym steruje w połączeniu z modułem MK 010 ). Ja osobiście wole żeby pompa mi się wyłączyła po osiągnięciu zadanej temperatury, bo jak się bawiłem i dałem niska temperaturę na grzejniki to COP leciało mi mocno w dół poniżej 2 wiec w moim przypadku słabo ekonomiczne
Czesc. Chciałem zapytać jak u Ciebie wyglądają defrosty bo u mnie są krótkie ale na wymiennik wpada mi -9 stopni.
A gdzie umieszczony masz czujnik temp gazu- na cienkiej czy grubej rurce ?
@@mariusz5063 Na cienkiej rurce jest dobrze u mnie spada do -16
jak model tego wyłącznika czasowego do opóźnienia działania pompki obiegowej ? i gdzie jest podłączony żeby go zasterować ?
FF. Model PO -415
a skąd ma Pan sygnał żeby zasterować PO-415 (skąd wie kiedy wyłączyć i włączyć pompkę obiegową?)
Czy grzanie klimatyzatorem to to samo co pompa powietrze powietrze? Tylko klima dmucha powietrzem a pompa grzeje wodę
Klimatyzacja to układ powietrze powietrze, bo czerpie energię z powietrza i przekazuje ja poprzez wydmuchiwanie ciepłego powietrza do otoczenia.
W przypadku powietrze woda znowu energia ciepła pobierana jest z powietrza ale przekazywana jest na układ wodny.
Wiec w moim przypadku z pompy powietrze powietrze otrzymałem powietrze woda
Nie freon, a gaz fluorowany (F-gaz), nie zawiera on chloru. R-32 to difluorometan, w zasadzie niepalny.
Czesc. Nic takiego nie powiedziałem 😊
Nic nie mówisz o wymienniku gaz-woda - w jaki sposób go podłączyłeś do strony gazowej ? Masz uprawnienia F-gaz ? Musiałeś dopuścić gaz R32 skąd ci on się wziął ?
Witam. Wymiennik podłączyła mi osoba z uprawnieniami. Maja instalacja gazowa była krótka i nie musiałem dobijać gazu :)
po co uprawnienia Fgaz?? on u siebie robi.
Mam pytanko a co robimy z tymi oryginalnymi czujnikami z jw. ? Wymieniamy na inne? bo trochę krutkie sa
Należy je wydłużyć. Przecinamy, wstawiamy dowolną długość przewodu i lutujemy
Aha dzięki za info pozdrawiam
- Puk, puk...
- kto tak?-
- UDT 🤣
i kara 30 koła :)
Dzień dobry nikogo nie ma w domu. Do widzenia
chu...im w dupe, własny dom własne rozwiązania
W rozwiązaniu brakuje zabezpieczenia przed defrostem. Jak się odpali w zimie to zamarznie i rozsadzi wymiennik płytowy a co za tym idzie zostaną uwolnione gazy fluorowane do instalacji a spręzarka zaleje się wodą. Za taką samowolkę UDT wlepi ci karę.
Po pierwsze ebać udt, po drugie gorzej jak ciśnienie pójdzie na grzejniki.
@@ska1659 a co łatwiej napirawić?
@@pantowarzysz7715 skąd mam wiedzieć.
To nie lepiej monobloka Haier za 13000zł? I bez kombinacji,pozdrawiam
Miałem ograniczony budżet. Poza tym nie aż tak dużo kombinacji. Ale dzięki za obejrzenie materiału i komentarz.
Wszystko ok ale wiary nie dam że ta pompa przez te rureczki przepompuje tysiąc litrów na minutę to nie możliwe, pozdro
Wkradł się mały błąd. 1000 L/h oczywiście.
Witam, czy jest jakaś szansa skontaktować się z Panem przez mail? Pozdrawiam!
A co potrzeba ?
1000 l / min. pompka LFP ? Nie ma takiej pompy.
Dzięki Janku wkradła się pomyłka. 1000 L/h oczywiście. Pozdrawiam
witam gdzie można kupić taki ciepłomierz
Poszukaj na necie jest ich sporo
Mam na tym klimatyzatorze grzanie już 3 rok w podobnym układzie. Silnik od żaluzji można wypierniczyć. Jego brak nie powoduje żadnych błędów i jest Ci niepotrzebny. Ten duży niestety musi zostać, albo zastąpisz go układem który małpuje PWM i wysyła impulsy...
Co to dokładnie za model klimatyzacji?
Na filmie jest podany model z parametrami technicznymi
To ciekawe jakie masz cop przy minus 15 zakładam że 1 . Twierdzę tak biorąc ze swojego doświadczenia sle kto wie może się mylę
I to jest właśnie "minus", tego typu urządzeń grzewczych .. Gdy temperatura spadnie do -18 to robi się delikatnie mówiąc bardzo nieciekawie...
super robota. Normalnie oglądam ten film i widzę jak świat pędzi z techno-logią . prześlę link z innego rozwiązania , może Cię zainteresuje - też bardzo ciekawe. ua-cam.com/video/07ZI4Lrh7EE/v-deo.html Byłem na prezentacji pieca do centralnego i jeszcze bardziej się zszokowałem. Gość zrobił mega oszczędny piec do centralnego i zaprasza do siebie na prezentację z własnym sprzętem i miernikami bo każdy mu mówi że to nie powinno działać a działa. Zbyszek robi z tego wielką tajemnicę bo jeszcze patentu niema . Kurde ,jestem pod mega wrażeniem. Mogłem mierzyć i normalnie obejrzeć ten piec . Nawet właściciel pozwolił go od ściany odsunąć . Z chłopakami go podnosiliśmy i nawet nie był ciężki. Rozmawiałem z gościem który był już tam 3 godziny i kręcił o nim film i mówi że ciągle działał bez przerw. mega
Tu jest tyle błędów ze nawet nie wiem od czego zacząć... Ogolnie to jak tu juz kilka osob pisało UDT powinno sie zaonyeresowac tym i tu sie należy pozadna kara
a co ty z prokuratury?
Ostatnio oglądałem kilka filmików i się zastanawiam nad jednym aspektem takich przeróbek bo słyszałem że jeżeli ktoś cię zgłosi i przyjedzie kontrola bo np ktoś powie że jest głośno albo czuje ulatniający się gaz to kary potrafią być nieziemskie dla właściciela jak i dla osoby która połączyła instalacje gazową, sprawdzałeś to ?
Hmm, że niby jak pachnie R32? Zastanawiałeś się na tym? Odnośnie przeróbki to myślisz że przyjadą z policją z nakazem i wejdą do domu sprawdzić? Na jednostce zewnętrznej jest symbol który mówi o urządzeniu ale kto jak udowodni że to nie klima?
Z tego co widziałem to takie filmiki są usuwane i ponoć są spore kary za takie przeróbki dochodzące do 70 tys zł tak że miłej zabawy
Spore kary są dla firm jeśli sprzedają takie przeróbki.
Bzdura rozpowszechniana przez tzw fachowców
@@delbinnestore5570
Nie bądź śmieszny człowieku
I ten układ działa bez bufora?
Tak oczywiście. Ja mam instalacje opartą na grzejnikach.
panie autorze troche cienki ten pex jak na moc 7kW!!!!!!!!!!
1” za mały ?
@@mariusz5063 pex32?
Moje heiko 7 kw chłodzi latem dmucha ciepłym powietrzem i grzeje podlogowka koszt 3500 zł nowka sztuka
Teraz już za tyle nie kupisz niestety.
@@AbcDef-jd6yc czytaj uważnie grzeje podlogowka tez
@@sylwesteraaaa4990 to pisz z sensem, a nie jednym ciurkiem, bez interpunkcji żadnej... Jeśli pisałeś o tym Heiko za 3500 zł, to teraz tysiaka do niego dołóż, bo tak ceny do góry poszły.
Stara rzymska technika - grzejemy podłogę ciepłym powietrzem.
@@nigzaw ciepla wodą z klimy powietrze powietrze
Panowie KĄSTRUKTORZY xd = módlcie się aby wam tylko starczyło kasy na kary jakie niebawem wy i wasi klienci otrzymają z WIOŚ i UDT
Nie wiem skąd Masz takie newsy. Może rozwiń coś więcej 😂
@@navrottherm Poczytaj sobie przepisy co ja ci będę wykłady robił 8 lat temu skończyła się partyzantka w chłodnictwie przemysłowym a teraz skończy się w klimach i pompach ciepła Nikt tego nie ruszał bi były za mało i nikomu nie chciało się dupska ruszyć ale w tym roku jak to wszystko hulnęło obeżrą się jak tłuste koty na masarni xxD
@@amixo1 Wiem jakie są przepisy, Kto to może robić i kto za zamontowaną instalację odpowiada. Nigdzie nie jest jednak napisane że np. nie można z klimatyzatora zrobić pompy ciepła.
I myślę że nigdy taki zapis się nie pojawi w żadnej ustawie ani rozporządzeniu.
@@navrottherm Pan nie masz wykształcenia i nie jesteś pan uprawniony do konturowania i wprowadzania zmian konstrukcyjnych w układzie zawierającym czynnik który podlega pod F gazy
To że ludzie robią wolną amerykankę nie świadczy o tym że to robić wolno !
Jak bodajmy wysadzi wymiennik w piwnicy wyrzuci gaz wejdzie klient i się udusi lub nastąpi wybuch i buda wyleci w powietrze to prokurator założy panu Żelazne buty i nie będzie tłumaczenia A klient który całował pana rok temu po rękach że zrobiłeś MU pan dobrze będzie pierwszym który powie co mi ten ciul zrobił !
Uczcie się na błędach innych a nie na swoich bo to mniej kosztuje !
@@amixo1 Może i po części Masz rację. Jednak idąc tym tokiem myślenia. To strach być nawet hydraulikiem, elektrykiem czy instalatorem czegokolwiek. Bo równie złe rzeczy mogą się stać .
ta stronka ciepło ap to kit wyliczyła mi 35000 Kwh a ja zuzywam 19000
Wyliczenia są na podstawie danych które wpisałeś. Albo nie zrozumiałeś instrukcji, albo wpisałeś nieprawidłowe dane. Rozbieżność wyniku względem rzeczywistości wynoszą 5-10%.
@@Adrian-bd7wq na pewno mnie jestem tak mądry jak ty ,ale czytać i pisać umiem od jakiś 62 lat
Potwierdzam ten kalkulator to żart, ja mam zuzycie na ogrzewanie na poziomie 1500kwh a tam mi prawie 10000 wylicza.
1500 kWh jaki to dom jestem w glębokim szoku i czy to może jeszcze z cwu mi że szystkim poszło 3000 kWh dom 156 mkw wew. 23-24 st.@@stencilm