On tainnu tulla avgn:t opiskeltua ! :) Ihan kiva että joku suomalainenki innostunut tekemään näitä samantyylisiä. Itellä oli nintendo-aikaan juuri näitä samoja piraatticartteja, ja kyseiset 'huonot' pelit on hyvinkin tuttuja. Tosin nämä oli tuohon aikaan hyviä, varsinkin nuo ninjat ja kungfu! Tuli hakattua.
Ota Retku huomioon, että jotkut pelit eivät toimi oikein, kuten Macross tai Formation Z. Katsoin videota, missä Macrossissa toi yläpalkki pysyy paikoillaan. Formation Z:n vuoret ei olleet noin bugisia.
hyvä video!!! tosin osassa pelissä olevat ärsyttävät jutut ovat kasetista kiinni esim. macross-pelissä se enupalkkien liike on bugi ja formation z kalliot myös. (omistan modatun koneen jossa on valmiiks 190 pelii ja siinä toimivat hyvin
Noi kaikkihan jotka tässä videossa oli ovat yksiä legendaarisimmista & parhaimmista NES-klassikoista. Macross (sekä anime/manga että tuo NES-peli) & Formation Z ovat kulttiklassikoita japanissa (niitä myydään vieläkin erikoisliikkeissä, avaamattomina) ja Ye Air Kung Fu oli alkuperäinen inspiraatio Street Fighterille (ja eka peli jossa arcade-versiossa digitoidut "oikeat" äänet). Mappy on on yks Namcon (Tekken, Pacman etc.) kaikkein rakastetuimmista arcade-peleistä ja NES-versio on mahtava.
Itselläni on viritetty laitteisto (1994) ja siihen OLI myös 500 peliä. Oli, koska nämä olivat niin paskoja, että myyjä antoi vielä bonus 50 markaa takaisin, kun palautin pelin samaan liikeeseen parin kuukauden kuluttua (!!) Uskoisin kasetin kumminkin olleen viallisen, koska kaikkiin peleihin ei valikoista päässytkään. - Osat peli alkoivat vain eri kentistä, vaikka pelipaikan numeron mukaan siinä olisi kuulunut olla aivan eri (ja itsenäinen) pelinsä.
Tuli nöösinä pelailtua noita kaikkia pelejä, "konsoli" oli joku perkeleen megajoy, siin oli jotain 52 peliä, suurin osa aivan perseestä! :D Tuli tästä videosta mieleen et pitäisköhän kaivaa paskavekotin esille ja kattoo vieläköhän se toimis :) Nii juu ja tilaa nappia tuli paineltua!
Kiitos Retku näistä videoista. Oli mukava vuosi duunissa kun iltapäiväkahvin aika koitti, niin kone päälle ja sieltä katsomaan Nes-retku jakso kahvin ja munkin kera. Mikään ei voittanut sitä hetkeä päivässä. PS: Onko Rise of the Robots tahi Equinox pelit miten tuttuja?
Ohhoh. Kun on tuota matolaatikkoa tullut karvan vajaa neljännesvuosisata harrastettua, niin harvoin tulee tällasta hetkeä, että näkee pelin lapsuudesta, jota ei oo sen koommin nähnyt, mutta Ninja 2 oli tosi nuclear blast from the past. Serkulla oli 110 pelin kasetti kanssa, tuskin sama kun kaverillasi, koska se pelasi hyvin mun silloin modaamattomassa ninskissä. Selvitin äkkiä pelin oikean nimen, joka on Ninja Kun - Majou no Bouken, ja testasin emulla. ttu kun ois se cartti vielä jossain, en oo löytänyt ees netistä kuvaa siitä.
Tulinpa katselemaan sun videoita uusintana reilu vuosi edelliskerrasta. On tullut tutustuttua tohon alkupään Famicom-matskuun sen jälkeen vähän huolellisemmin, joten eipä tullut yhtäkään vierasta peliä vastaan koko episoodissa. Oon jäänyt lähikuukausina ihan täysin koukkuun tohon Yie Ar Kung-Fuhun. Kandee oikeesti antaa mahista sille! Mappystä ei peli paljon klassikommaksi mee. Oli henkkoht. suosikkeja jo skidinä ja on sitä edelleen. Toi "ninja maajussi" peli on nimeltään Ikki. Ekoja Sunsoftin pelejä alustalle, ja oikeestaan sekin ihan kova kun pelin "nyansseihin" tottuu. Karateka on Prince of Persian tehneen Jordan Mechnerin eka peli. Ninja 3 on "Ninja Hattori Kun" suht suosittuun mangaan perustuva peli. Tosta Go-pelistä en osaa sanoa, mutta muuten mun mielestä tässä videossa ei tullut vastaan yhtäkään oikeesti huonoa peliä!
Täytyy vielä siteerata Pat the Nes punkia tosta Yie Ar Kung Fu:sta. "I would take this game over twitchy ADD fighters like Marvel vs. Capcom 3 any day of the week!" Sitä yleensä kutsutaan kaikkien tappelupelien isäksi, ja täytyy sanoa että SF kakkosta ennen tulleista tappelupeleistä se on varmaan kaikista paras! Ei voi kuin lämpimästi suositella kaikille Nes/FC afficionadoille.
Se "hitaampi ääni" johtuu siitä että koko peli pyörii hitaammalla. Modatut PAL -koneet saavat myös jenkkipelit toimimaan hidastetulla 50 fps -nopeudella, jolla valitettavasti kaikki meidän eurooppalaiseten pelit on aina toimineet ja näin ollen meitä kustiin silmään ja kunnolla. Nykyään en voi edes harkita pelaavani PAL -versioita (paitsi niitä, jotka on tehty 50Hz alueita varten, kuten Smurfs).
Mulla itellä on modattu eurooppalainen nes ja Castlevanian kasetti on amerikkalainen. Siinä käy sama homma kun tossa avaruusräiskinnässä, että se score ruutu rullaa ympyrää kävellessä eteenpäin. Aina ei toimi modatussa koneessa muun maan pelit täydellisesti. Yleisin vika on että musat soi normaalian hitaammalla Tempolla.
Olisit näyttänyt että minkälaisia noi piraatti versiot noista Nintendon omista peleistä on. Itteä jäi ainaki kaivelemaan että onko ne ihan valokopioita niistä vai jotain helvetin halpoja kopioita.
Mulla on jossaki komeroiden kätköissä semmonen ohjain, joka on "pelikonsoli". Se lykätään telkkariin kiinni ja siinä oli vissii reipas sata peliä ja tässä oli samoja.. Sirkuspeli oli lempparini. Ko. ohjaimeen sai liitettyä toisen ohjaimen taikka erittäin hienon zapper-pistoolin jolla pelattiin duck hunttia ja jtn länkkäri kaksintaisteluita ja sitte kans se peli joka löytyy retkun yhden ruudun pelit -videosta :)
Kuinka pyhällämaalla elviksen nimeen, meidän kaikki valtiaan retkun edessä, uskallat häpäistä häntä tuolla sanalla? On sinut ikuisiksi ajoiksi siis tuomittava pelaamaan kyseistä peliä! IKUISIKSI AJOIKSI!
hahahaha ei perkele, itehä omistin nintendon missä ei tarvinnu perkele kasetteja vaan siin oli just satasen verra pelejä, ja just kaikki bombermanit ja tuo mabby ja rush 'n' attackit ja muistan tätäki pelanneeni monesti junnuna, saisinpa sen takaisin :( sielä se serkun ullakolla vieläki jossain on piilossa, mut retku, LISÄÄ NÄITÄ, oon nauranu kuset housuissa edellisille, niin myös tälle, beetle juice edelleen suosikki, kokeiltuani ite, HYI VITTU mä sanon :DD
Meil oli joskus joku sellanen kasetti mis oli helvetin kova määrä niitä pelejä. En muista enään tarkkaa määrää, mutta paljon :P Duck hunttia, Super marioo ja jotain korispelejä ja joku pieni merenneito.
Mappy on klassikko-peli!
Mappy oli aivan pirun loistava sillo joskus jannuna :)
Ryöstäisin pankin jos kiinnijäämisprosentti olis pienempi :D
"GoBANG, hyvältä näyttää, JUU EI!" Aivan paras! :D
On tainnu tulla avgn:t opiskeltua ! :) Ihan kiva että joku suomalainenki innostunut tekemään näitä samantyylisiä. Itellä oli nintendo-aikaan juuri näitä samoja piraatticartteja, ja kyseiset 'huonot' pelit on hyvinkin tuttuja. Tosin nämä oli tuohon aikaan hyviä, varsinkin nuo ninjat ja kungfu! Tuli hakattua.
Puhetyyli ja jopa äänikin kuulostaa Madventuresin Riku Ranalalta :O. Hyviä videoita sinulla, jatka samaan malliin :)
Ota Retku huomioon, että jotkut pelit eivät toimi oikein, kuten Macross tai Formation Z. Katsoin videota, missä Macrossissa toi yläpalkki pysyy paikoillaan. Formation Z:n vuoret ei olleet noin bugisia.
7:00 Millä logiikalla toi puun rungon ja lehvästön välinen rajapinta toimii tasona, jolle voi hypätä 🤯?
itse pidin pienenä MAPPY pelista
Eiks se ookko ihan hyvä
hyvä video!!! tosin osassa pelissä olevat ärsyttävät jutut ovat kasetista kiinni esim. macross-pelissä se enupalkkien liike on bugi ja formation z kalliot myös. (omistan modatun koneen jossa on valmiiks 190 pelii ja siinä toimivat hyvin
Totta kai :)
Nämä on näitä piraatticarttien ihmeitä :D
jees, hyviä videoita. ehkä vielä on aavistuksen hakemista arvosteluissa, mutta hyvin menee!
Mappy on hauska peli :D
Älä kumartele siinä saatana tee jotain! :D Pelastit mun päivän
Noi kaikkihan jotka tässä videossa oli ovat yksiä legendaarisimmista & parhaimmista NES-klassikoista. Macross (sekä anime/manga että tuo NES-peli) & Formation Z ovat kulttiklassikoita japanissa (niitä myydään vieläkin erikoisliikkeissä, avaamattomina) ja Ye Air Kung Fu oli alkuperäinen inspiraatio Street Fighterille (ja eka peli jossa arcade-versiossa digitoidut "oikeat" äänet). Mappy on on yks Namcon (Tekken, Pacman etc.) kaikkein rakastetuimmista arcade-peleistä ja NES-versio on mahtava.
Ui perkele. Mullon toi sama pelikokoelmasystemaattipeli. Helvetin hieno tatuointi muuten.
Itselläni on viritetty laitteisto (1994) ja siihen OLI myös 500 peliä. Oli, koska nämä olivat niin paskoja, että myyjä antoi vielä bonus 50 markaa takaisin, kun palautin pelin samaan liikeeseen parin kuukauden kuluttua (!!)
Uskoisin kasetin kumminkin olleen viallisen, koska kaikkiin peleihin ei valikoista päässytkään. - Osat peli alkoivat vain eri kentistä, vaikka pelipaikan numeron mukaan siinä olisi kuulunut olla aivan eri (ja itsenäinen) pelinsä.
Tuli nöösinä pelailtua noita kaikkia pelejä, "konsoli" oli joku perkeleen megajoy, siin oli jotain 52 peliä, suurin osa aivan perseestä! :D Tuli tästä videosta mieleen et pitäisköhän kaivaa paskavekotin esille ja kattoo vieläköhän se toimis :)
Nii juu ja tilaa nappia tuli paineltua!
mitkä ne sun 6 peliä oli sillon aikanaan? Paljon yksi kartti makso ja onko sulla vielä se alkuperäinen nes tallella (toimiiko)?
Ihan helvetin hyvä :DDD
mulla on varmaan puolet noista peleistä mitä arvostelit... ;)
Kiitos Retku näistä videoista. Oli mukava vuosi duunissa kun iltapäiväkahvin aika koitti, niin kone päälle ja sieltä katsomaan Nes-retku jakso kahvin ja munkin kera. Mikään ei voittanut sitä hetkeä päivässä.
PS: Onko Rise of the Robots tahi Equinox pelit miten tuttuja?
Gobangissä on oikeesti hyvät musiikit gameplaystä ei sitten tarttekkaan sanoa mitään ;D
"Näyttää ihan paska vaipalta!"
"Elvis ratsastaa pilvellä ohi!!!"
:D
"Älä kumartele siinä!" meinasin tukehtua :D
Just parhaita nää :D jatka samaa mallii
Ohhoh. Kun on tuota matolaatikkoa tullut karvan vajaa neljännesvuosisata harrastettua, niin harvoin tulee tällasta hetkeä, että näkee pelin lapsuudesta, jota ei oo sen koommin nähnyt, mutta Ninja 2 oli tosi nuclear blast from the past. Serkulla oli 110 pelin kasetti kanssa, tuskin sama kun kaverillasi, koska se pelasi hyvin mun silloin modaamattomassa ninskissä. Selvitin äkkiä pelin oikean nimen, joka on Ninja Kun - Majou no Bouken, ja testasin emulla. ttu kun ois se cartti vielä jossain, en oo löytänyt ees netistä kuvaa siitä.
Tulinpa katselemaan sun videoita uusintana reilu vuosi edelliskerrasta. On tullut tutustuttua tohon alkupään Famicom-matskuun sen jälkeen vähän huolellisemmin, joten eipä tullut yhtäkään vierasta peliä vastaan koko episoodissa. Oon jäänyt lähikuukausina ihan täysin koukkuun tohon Yie Ar Kung-Fuhun. Kandee oikeesti antaa mahista sille! Mappystä ei peli paljon klassikommaksi mee. Oli henkkoht. suosikkeja jo skidinä ja on sitä edelleen. Toi "ninja maajussi" peli on nimeltään Ikki. Ekoja Sunsoftin pelejä alustalle, ja oikeestaan sekin ihan kova kun pelin "nyansseihin" tottuu. Karateka on Prince of Persian tehneen Jordan Mechnerin eka peli. Ninja 3 on "Ninja Hattori Kun" suht suosittuun mangaan perustuva peli. Tosta Go-pelistä en osaa sanoa, mutta muuten mun mielestä tässä videossa ei tullut vastaan yhtäkään oikeesti huonoa peliä!
Täytyy vielä siteerata Pat the Nes punkia tosta Yie Ar Kung Fu:sta. "I would take this game over twitchy ADD fighters like Marvel vs. Capcom 3 any day of the week!" Sitä yleensä kutsutaan kaikkien tappelupelien isäksi, ja täytyy sanoa että SF kakkosta ennen tulleista tappelupeleistä se on varmaan kaikista paras! Ei voi kuin lämpimästi suositella kaikille Nes/FC afficionadoille.
Excite Bike :)
hieno tatuointi sulla :D
voisitko arvostella Dig Dug je Keykong jr pelin?? ja tuon Tenniksen. Milloin tulis videota Snes peleistä
Aivan mahtava! Jatka samaan tahtiin. :)
Elvis ratsastaa pilvellä ohi............iha vitun hyvä kommentti :D
3:00 push start buttom :D
aivan mahtava s-vision versio!
Mabby on hyvä!
Itel oli tää sama :D 👍
@tikkarityyppi mulla on 2 piraatti kasettia ja mun NES on 16 vuotta vanha eikä ole vielä ainakaan hajonnut
Tämä onkin tosi sillä testasin joku pari vuotta sit piratismii eikä kyllä toiminut mikään ei dvdt pätki kokoajan eikä pelit ollenkaan.
Macross! Mahtavaa!
"Hyvältä näyttää, JUU EI."
"Noniin nyt on taisteluasento päällä" Ois ollu hauskaa, jos se äijä ois tuossa vaiheessa kumartanu :D
miulla oli sellanen megajoy ohjain missä oli justiin samoja pelejä......hauska video jälleen kerran:) 5/5
Se "hitaampi ääni" johtuu siitä että koko peli pyörii hitaammalla. Modatut PAL -koneet saavat myös jenkkipelit toimimaan hidastetulla 50 fps -nopeudella, jolla valitettavasti kaikki meidän eurooppalaiseten pelit on aina toimineet ja näin ollen meitä kustiin silmään ja kunnolla. Nykyään en voi edes harkita pelaavani PAL -versioita (paitsi niitä, jotka on tehty 50Hz alueita varten, kuten Smurfs).
Minkäs pelin musiikit noissa lopputeksteissä soi?
Ihan kielen päällä mutta ei vaan tule mieleen.
hieno tatuointi
PArasta viihdettä :D
jos saat käsiis sellasen piraattikasetin kuin 9999999 in 1 niin arvostele se! Ja onko sulle tuo action 52 tuttu?
Erihyvä video
Nyt jäi Jallu kakkoseks!
Ei vittu mää hajosin tuolle maratonjuoksupelikommentille.
eikös ninja kakkosesta oo kaks eri versioo?
Tipuin tolle kumartelulle.
teeppä video tosta dig dugista :)
Mappy on kyllä loistava peli. Muut tuttua roskaa.
Mabby oli yks parhaimmista, ikinä D:
Mulla itellä on modattu eurooppalainen nes ja Castlevanian kasetti on amerikkalainen. Siinä käy sama homma kun tossa avaruusräiskinnässä, että se score ruutu rullaa ympyrää kävellessä eteenpäin.
Aina ei toimi modatussa koneessa muun maan pelit täydellisesti. Yleisin vika on että musat soi normaalian hitaammalla Tempolla.
@NESRetku Itse olen todennut tuon saman efectin emulaattorilla, kun pelaa USA-versio Castlevaniaa ja Gradiusta PAL-asetuksella.
Olisit näyttänyt että minkälaisia noi piraatti versiot noista Nintendon omista peleistä on.
Itteä jäi ainaki kaivelemaan että onko ne ihan valokopioita niistä vai jotain helvetin halpoja kopioita.
Sama kasetti oli mullaki aikoinaan. Sekä isä että poika hajosivat ruudun ääressä joidenki pelien kohdalla.
Ja jumalauta! Formation Z on ihan pirun kova! Sen häiskän saa muutettua vieläpä hävittäjäksi!
Onhan siinä vaikka mitä. Esmes Mario Bros, Donkey Kong, Excitebike, Circus Charlie yms yms
Excite Bike.
Hei hei sherlokki esiin ajattele jos mä pöllisin sun nessit ja ne ois silti siellä niin ehämmä mitään varastanu oo :D (siis SUOSI piratismia!)
Hahah :D Pitääpä testata joskus
Yie Ar Kung-Fu: Vastuksen nimi on Wang ei jumankauta :DDD
Repesin ja pahasti. 5/5
Maratonpeli on muuten hyvä idea. Kehitänpä sellaisen joutessani.
Vois tehä semmosen maraton-pelin :)
Protoja saa lähettää ja lupaan tehdä speed runin :D
Mulla on jossaki komeroiden kätköissä semmonen ohjain, joka on "pelikonsoli". Se lykätään telkkariin kiinni ja siinä oli vissii reipas sata peliä ja tässä oli samoja.. Sirkuspeli oli lempparini. Ko. ohjaimeen sai liitettyä toisen ohjaimen taikka erittäin hienon zapper-pistoolin jolla pelattiin duck hunttia ja jtn länkkäri kaksintaisteluita ja sitte kans se peli joka löytyy retkun yhden ruudun pelit -videosta :)
Oon ostanut sen joskus jostain.
Kuinka pyhällämaalla elviksen nimeen, meidän kaikki valtiaan retkun edessä, uskallat häpäistä häntä tuolla sanalla? On sinut ikuisiksi ajoiksi siis tuomittava pelaamaan kyseistä peliä! IKUISIKSI AJOIKSI!
Eikös tossa ninja kolmessa oo taustamusiikkina CanCan?
Älä kumartele siinä :D
hahahaha ei perkele, itehä omistin nintendon missä ei tarvinnu perkele kasetteja vaan siin oli just satasen verra pelejä, ja just kaikki bombermanit ja tuo mabby ja rush 'n' attackit ja muistan tätäki pelanneeni monesti junnuna, saisinpa sen takaisin :( sielä se serkun ullakolla vieläki jossain on piilossa, mut retku, LISÄÄ NÄITÄ, oon nauranu kuset housuissa edellisille, niin myös tälle, beetle juice edelleen suosikki, kokeiltuani ite, HYI VITTU mä sanon :DD
Taustatietoa:
Jos ninja 3:ssa pääse maaliin, joku typpi heittelee paskavaippoja ympär ämpär ja ne pitää kerätä, mutta varo dildolta näyttäviä painoja.
Loistava video :D
Yie-Ar Kung Fu ja Karateka ovat parempia C-64:lla.
Meil oli joskus joku sellanen kasetti mis oli helvetin kova määrä niitä pelejä. En muista enään tarkkaa määrää, mutta paljon :P Duck hunttia, Super marioo ja jotain korispelejä ja joku pieni merenneito.
Jännä juttu että Karateka on Dossillekkin :D. Nimittäin huomasin että on rompulla karateka!
Helkkari repes tuohon Alibi kohtaan! xD
1:05 ton takii kannattaa olla toploaderi :) pystyy laittaa vaikka pelkän sisällön sinne ja toimii :)
Mulla on 800 NES pelin kokoelma yhellä kasetilla.
Aivan uskomaton tuo Karateka:n hidastettu Baywatch-juoksu kun viholliset kohtaavat.
Formation Z:ssa pääs muistaakseni jotenki lentämäänki tolla ukolla :D
Yie Ar Kung-Fu on oikeasti ihan hyvä peli, pitää vaan tietä miten mitäkin vastustajia vastaan pelataan
myönnä, että yhden ruudun pelit jaksossa käytit supervisionia
Mikset kokeillu tota wrestleä mistä näkyy vilahdus tossa 7:33? Jos se on se peli mitä luulen niin se vasta paskaa onkin :D
pelattiin mappya sekun famicom kopiolla jos oli ton tyyline piraatti kasetti, se romu on varmaa vieläki jossaki
NES-Retku eduskuntaan!!!
Nää oli parhautta. Karatekaa tuli pieksettyä peukut veressä, mutta koskaan en voittanu tota syaaninväristä pomoa.
Ite oon pelannu kaikkia paitsi karatekaa. :)
Itelläpä on piraatti kasetti, jossa on about 400 peliä yhessä ;)
Ui saatana! Serkulla oli tää. Tätä on mätetty ja PALJON!
kyllä ;D on se sen arvoista
Ninja 3:sen kohalla ei voi olla repeemättä, on kyllä harvinaisen surkeen näkönen. :D
se mene kyllä että "et lataisi pankkia" :)
Toi mappy on tosi hyvä :D:D
Ei niitä oikein ole muualla kuin täällä tuubissa. Mut ainahan voit käyttää convertyoutube .comia :)
Eikös loppumusa ollu Cabalista? :o Siinä vasta loistava peli! :)
Se mikä sielt puusta tipahti oli ihan selvästi kortsu xD