Jestem konduktorem, wiele osób przy kontroli biletu, mając screen z czyjegoś biletu (bilet internetowy ważny jest TYLKO z dokumentem tożsamości), próbowało "weryfikować się" przerobionym screenem z cudzego mdowodu. To, że to screen cudzego biletu zauważyłem, widząc, że bilet był weryfikowany dosłownie 5 minut wcześniej przez drugiego konduktora, w innym wagonie, no i za każdym razem proszę o dowód przy bilecie internetowym. Gość omyłkowo obrócił telefon ze screenem tak, że pojawił się interfejs systemowej galerii. Tak samo jak osoby mające zniżkę szkolną, próbujące weryfikować się przerobionym w photoshopie zdjęciem legitymacji. I w tej sytuacji - zdjęcie dokumentu NIE JEST DOKUMENTEM i NIE MAM PRAWA go uznać.
jest jeszcze druga aplikacja mweryfikator, co do komisji wyborczej będąc w takowej, jak ktoś przychodził z telefonem, to każdemu sprawdzałem tą aplikacją, aż przewodniczący komisji chciał bym przestał... a jak sam w innym miejscu byłem głosować, to nikt mnie nie zweryfikował...
Lewy dowód - wydaje mi się, że ludziom chyba łatwiej posłużyć się lewym mObywatelem niż fizycznym dowodem - tak od strony mentalnej nie odczuwają że posługują się fałszywym dokumentem.
He he, za moich czasów (późne lata 90) rodzina kolegi miała sklep w którym żule zostawiały książeczkowe dowody osobiste biorąc alkohol na zeszyt. Wiele tych dokumentów nigdy nie zostawało odebranych. Braliśmy te dowody i wymienialiśmy w nich zdjęcia na swoje.
Za umieszczanie takich lewych dowód, podobnych do mObywatel również powinno się karać. Dzięki za film. To powinno być pokazywane w każdej szkole jako nauka i przestroga przed fałszowaniem tożsamości.
Ciekawy wątek został poruszony, ale bez rozwinięcia: W jaki sposób członkowie komisji wyborczych mają weryfikować dane z mObywatela? Na swoich prywatnych smartfonach czy dostają do tego narzędzia z urzędu? Nie każdy zasiadający w komisji wyborczej ma zainstalowaną tę aplikację. [Swoją drogą, nie każdy kasjer ma zainstalowaną aplikację.]
@@kanalotechnologii A da się taką aplikację do weryfikacji zainstalować i odpalić bez logowania przez profil zaufany lub banki? Sam znam starszych ludzi którzy zasiadali w komisjach wyborczych lub teoretycznie mogliby pracować na kasie a nie mających żadnego konta bankowego czy profilu zaufanego.
Przy zatrudnianiu do komisji wyborczych nie ma wymogu posiadania mObywatela. Więc bardzo często te osoby nawet nie mają jak zweryfikować wyborców. Często w komisji są osoby w podeszłym wieku które w ogóle nie posiadają smartfona...
Dokładnie, tak samo może być w sklepie. Nie ma obowiązku posiadania smartfona a dokładniej telefonu z zainstalowaną aplikacją do weryfikacji innych osób.
# Lewy Dowód do tej pory nie korzystam z mObywatel jakoś podchodziłem z ostrożnością, bo dalej korzystam z plastikowego dowód 😉 jeszcze chwilkę sami siebie będziemy podrabiać z pomocą SI. Odcinek ciekawy jak zawsze Chłopaki 👍
Prośba na przyszłość. Ten odcinek można skrócić spokojnie do 8 minut... Mało treści, baaaardzo dużo gadania. Dotarłem do 13 minuty i już mi się nie chcę dalej.
Lewy dowód - absurdalna narracja. To, co mówisz, to kompletne bzdury, i to coraz większe z każdą sekundą! Jak niby kasjerzy mają sprawdzać tożsamość klientów? Do tego potrzebne jest oficjalne narzędzie zapewnione przez firmę, a nie prywatne telefony pracowników. Firma powinna otrzymać rządowe rozwiązania umożliwiające pełną weryfikację tożsamości! Co więcej, nie każdy ma mObywatela, a nadal jest spora grupa ludzi, którzy w ogóle nie używają smartfonów - a mimo to pracują i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Rozumiem ten problem wypierania technologicznego takich osób ale są wśród nas i trzeba również ich szanować bo często nie mają wiedzy technologicznej ale w innych sprawach potrafią być niezastąpieni. Kolejna kwestia - czy rząd w ogóle przewidział jakiekolwiek realne rozwiązanie, które umożliwiłoby bezproblemową weryfikację tożsamości w sklepach czy innych miejscach (poza tym śmiesznym skanowaniem kodów z innego telefonu)? Bo wygląda na to, że znowu przerzuca się odpowiedzialność na tych, którzy mają to egzekwować (np. kasjerów czy komisje wyborcze), zamiast zapewnić odpowiednie narzędzia i systemy. Mówienie o problemie technologicznym bez jego zrozumienia - na kanale technologicznym - to już kuriozum.
@@kanalotechnologii A pracodawca ma takie narzędzia? Wątpię! I tu pojawia się prawdziwy problem, który warto byłoby poruszyć, bo rząd wprowadził coś co nie jest w pełni przemyślane i wdrożone. Nie mówicie o prywatnych "smartfonach" wprost, ale mówicie że kasjerzy i inni mają sprawdzać za pomocą kodów QR (oprócz krytykowanej przez was wizualnej weryfikacji tożsamości). Sprawdzać, czyli jak mają to robić xd?
@@kanalotechnologii Jaki pracodawca? Co ty wypisujesz? Do weryfikacji takich danych trzeba mieć uprawniania, które są dobrze opisane w naszym prawie. Czytałeś kiedyś konstytucję i domniemanie niewinności? Kasjer w sklepie nie ma prawa weryfikować np. po przez kod QR oraz nie może zakładać, że dowód jest lewy, bo doprowadzi do zaniechania legalnych czynności... Musi mieć pewność, że ktoś łamie prawo, a nie zakładać, że ktoś łamie prawo... Żyjesz w tym kraju nie wiem ile i dalej zero wiedzy na temat przepisów. Przykład: Policjant ma takie uprawnienia, ale TYLKO gdy zachodzi do tego podstawa prawna, czyli np. jesteś świadkiem przestępstwa itp. Jak idziesz sobie tak po prostu po publicznej ulicy to policjant nie ma prawa ciebie zatrzymywać i tym bardziej weryfikować twojej tożsamości, bo w przeciwnym doprowadzi do zaniechania legalnych czynności... Mamy takie coś w prawie jak kategorię czynu, jeśli bierzesz kredyt w banku i chciałbyś go zabrać na kogoś innego to wtedy podchodzi to pod czyn wysokiej szkodliwości (dlatego dokładnie jest weryfikowana twoja tożsamość). Piwo w sklepie za kilka złotych nie jest wysoce szkodliwym czynem społecznym, aby weryfikować każda transakcję... Cieszę się, że masz swoją opinię, ale to nie jest koncert życzeń xD
Na wyborach do tej pory fałszywe mobywatele to była drobnica. Praktycznie nie zdarzało się tak, że pojawił się konflikt bo ktoś za kogoś otrzymał kartę a to na 100% jest zauważone na koniec dnia. Co nie zmienia faktu, że powinien być obowiązek skanowania i porównywania danych. Oczywiście to wydłuży obsługę wyborcy a jak pisałem wcześniej nawet jeśli takie coś miało miejsce to dotyczy może kilku głosów w urnie. Dobrą opcją by było wyrywkowe skanowanie, wtedy potencjalny oszust ryzykowałby zatrzymaniem przez policję jeśli zostałby przyłapany.
Problem polega na tym, że aby zweryfikować po QR aplikację musisz użyć własnej, prywatnej aplikacji i udostępniasz w ten sposób swoje prywatne dane... Potrzebne jest narzędzie, które nie będzie udostępniało zwrotnie takich danych.
Trzeba zachować rozsądek. No jak ewidentnie widać, że dzieciak chce kupić browara, a pokazuje fejka, to kazać mu przesunąć obraz w telefonie i tyle. Jak pracowałem na cpenie to nie raz mi się udało wyłapać podrobioną legitymacje albo nie mieli, ale to było 13 lat temu. Zdrowy rozsądek przede wszystkim raz jeszcze.
Co do pochodzenia tej aplikacji to wydaje mi się że wykorzystano kod źródłowy gdyż mObywatel na początku był open-source przez co każdy mógł pobrać za darmo i go wykorzystać we własnym zakresie. Prawdopodbnie zrobili własne API które umożliwia wygenerowanie takie fejk dowodu
Z sieci: 1-"W wielu przypadkach wystarczy zeskanować dokument i wysłać jego kopię firmie pożyczkowej lub telekomowi. I umowa podpisana. Właśnie dlatego dowody kolekcjonerskie są od lipca nielegalne.3 gru 2019" 2- " Kto wytwarza, oferuje, zbywa lub przechowuje w celu zbycia replikę dokumentu publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.15 lip 2019" 3- i "270 Kodeksu karnego, zgodnie z którym kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." Amen.
Cyfryzacja, dobrodziejstwo czy przekleństwo? Oto jest pytanie. Niektore technologie niosą korzysci, ale też w pewnym stopniu zagrozenia. Moim zdaniem wiecej z tego wychodzi zlego niz dobrego.
@hajerprzodowy133 wydaje mi się, że dokumenty cyfrowe są łatwiejsze do podrobienia, oczywiście posiadać trzeba odpowiednią wiedzę. Ostatnio w internetach widać ile danych można zdobyć (kupić), dane te są kradzione bardzo sprawnie. Kiedyś aby zdobyć jakieś dane trzeba było iść do firmy i ukraść fizycznie (skopiować lub w inny sposób), a teraz można takie sprawy załatwić nie wychodząc z domu. Wersje papierowe dokumentów łatwiej jest zabezpieczyć przez kradzieżą. Była nie stał dawno informacja, że nawet do Microsoftu się włamali i jakieś dane (akurat mało wrażliwe) wyciągnęli. Także podtrzymuje moje zdanie, że raczej więcej złego z pewnych technologii będzie. Oczywiście sam zamysł technologiczny jest dobry - ale jak wiemy zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał użyć tego do innego celu niż to pierwotnie zostało stworzone.
No tak, ale osoba pracująca na kasie w sklepie lub w komisji wyborczej może nie mieć smartfona lub nie chcieć używać swojego prywatnego telefonu do weryfikacji. Kto wtedy zapewni im narzędzia do weryfikacji? #lewydowód
Tylko z tym udostępnianiem komuś swojego mObywatela poprzez kod QR też średnio bezpieczne. Ktoś niby sprawdzi Twoją toższamość, ale może zrobić screena (na iPhonie da sie to zrobić bez problemu) i ma wszystkie Twoje dane
Kodu QR może wymagać od ciebie tylko osoba uprawniona np. policjant, a nie random z ulicy czy kasjer, który nie ma do tego uprawnień. 1. Zaniechanie legalnych czynności 2. Domniemanie niewinności (konstytucja) (ps. policjant może weryfikować twoje dane, tylko gdy zachodzi podstawa prawna)
@ Nie jestem osobą od przytaczania tutaj wszystkich przepisów w prawie, natomiast polecam rozmowę z radcą prawnym, który rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.
@Szynkay ale pierdolisz kocopoły i wycierasz sobie ,,twarz" konstytucją , tak kasjer sprzedawca czy osoba z tzw. ulicy ma prawo sprawdzić tobie dowód osobisty by potwierdzić twoją tożsamość, co więcej jeśli odmówisz a zachodzi uzasadnione podejrzenie że ty to nie ty jesteś wieziony na komende w celu weryfikacji z użyciem środków delatoskopijnych a zażalenie możesz złożyć dopiero po odbytych czynnościach związanych z twoim zatrzymaniem o ujęciu obywatelskim i trzepaniem kieszeni w celu potwierdzenia czy nie posiadasz zabronionych przedmiotów również mówi konstytucją... Kurtyna opada teatr zamknięty. Pozdrawiam
Edukacja, edukacją, ale takiemu sprzedawcy, mającemu masę ludzi do obsłużenia, nie będzie się chciało, nie będzie miał ani czasu, ani ochoty tego sprawdzać. Co do weryfikacji, każdy może to zrobić swoim telefonem, to fakt, tylko co z danymi RODO, sprawdzając ( weryfikując ) dowód kogoś w aplikacji, wyświetla nam się jego pesel, wszystkie dane, numer dowodu. p.s. sam jesteś lewy dowód :P
Z dużej chmury mały deszcz. To powinno być hasło do badania statystycznego. Ty nabywałeś za smarkacza piwo, ja nabywałem za smarkacza piwo smarkacze dzisiaj też nabywają.
Tylko, że jak sprawdzą dane za pomocą QR, to mogą zrobić rzut ekranu i pyk szybki kretycik nie dał bym żadnym przypadku zeskanować swoich danych lewy dowód no możne nie taki lewy
@mawikpl27 widziałem. Nadal uważam, że noszenie przy sobie dokumentów jest bezpieczniejsze niż ładowanie wszystkiego do telefonu, który można ukraść lub się na niego włamać. Dlatego też nie płacę blikiem. Mam od tego plastikową kartę.
Za moich czasów to pana żula się prosiło, by kupił alkohol
Dla pana żula zawsze szacunek/ \\\\\\a bo to jego wina?
Wystarczyło, że się miało starszych kolegów. Żul zawsze zgarniał procent od zakupów 😂
U mnie też. I standardowe hasło "reszta dla Pana" 😀
Ooooo, to ten mObywatel to teraz niebezpieczny. Nie warto z tego korzystać. Plastikowy dowód to jest to!
a PLASTIKOWA EKOLOGIA?
A co jest w nim niebezpiecznego? Ma lepsze zabezpieczenie niż plastikowy dowód.
On to napisał ironicznie. 😊@@janepko
Może jestem staroświecki, ale wolę tradycyjny dokument. To mobywatel jakoś do mnie nie przemawia
Mi był potrzebny do zastrzeżenia numeru PESEL. I tak w sumie został. Jeszcze do niczego innego się nie przydał.
Jestem konduktorem, wiele osób przy kontroli biletu, mając screen z czyjegoś biletu (bilet internetowy ważny jest TYLKO z dokumentem tożsamości), próbowało "weryfikować się" przerobionym screenem z cudzego mdowodu. To, że to screen cudzego biletu zauważyłem, widząc, że bilet był weryfikowany dosłownie 5 minut wcześniej przez drugiego konduktora, w innym wagonie, no i za każdym razem proszę o dowód przy bilecie internetowym. Gość omyłkowo obrócił telefon ze screenem tak, że pojawił się interfejs systemowej galerii. Tak samo jak osoby mające zniżkę szkolną, próbujące weryfikować się przerobionym w photoshopie zdjęciem legitymacji. I w tej sytuacji - zdjęcie dokumentu NIE JEST DOKUMENTEM i NIE MAM PRAWA go uznać.
No dobra, a jak machnę ci przed oczami plastikiem to ile się w niego patrzysz żeby zweryfikować czy ów jest legitny?
LEWY DOWÓD 👍
jest jeszcze druga aplikacja mweryfikator, co do komisji wyborczej będąc w takowej, jak ktoś przychodził z telefonem, to każdemu sprawdzałem tą aplikacją, aż przewodniczący komisji chciał bym przestał... a jak sam w innym miejscu byłem głosować, to nikt mnie nie zweryfikował...
@kwaczus91 skoro przewodniczący chciał żeby nie weryfikować oryginalności dokumentów to powinien ponieść z tego powodu konsekwencje...
Lewy dowód - wydaje mi się, że ludziom chyba łatwiej posłużyć się lewym mObywatelem niż fizycznym dowodem - tak od strony mentalnej nie odczuwają że posługują się fałszywym dokumentem.
He he, za moich czasów (późne lata 90) rodzina kolegi miała sklep w którym żule zostawiały książeczkowe dowody osobiste biorąc alkohol na zeszyt. Wiele tych dokumentów nigdy nie zostawało odebranych. Braliśmy te dowody i wymienialiśmy w nich zdjęcia na swoje.
Za umieszczanie takich lewych dowód, podobnych do mObywatel również powinno się karać. Dzięki za film. To powinno być pokazywane w każdej szkole jako nauka i przestroga przed fałszowaniem tożsamości.
Ciekawy wątek został poruszony, ale bez rozwinięcia:
W jaki sposób członkowie komisji wyborczych mają weryfikować dane z mObywatela? Na swoich prywatnych smartfonach czy dostają do tego narzędzia z urzędu? Nie każdy zasiadający w komisji wyborczej ma zainstalowaną tę aplikację.
[Swoją drogą, nie każdy kasjer ma zainstalowaną aplikację.]
Tak, na swoich prywatnych, co im szkodzi zainstalować.
@@kanalotechnologii Zainstalować nie szkodzi, ale udostępnić swoje dane zwrotnie - może ;)
@@kanalotechnologii A da się taką aplikację do weryfikacji zainstalować i odpalić bez logowania przez profil zaufany lub banki? Sam znam starszych ludzi którzy zasiadali w komisjach wyborczych lub teoretycznie mogliby pracować na kasie a nie mających żadnego konta bankowego czy profilu zaufanego.
Kampania informacyjna:
1. Pałowanie tych, którzy się tym posługują.
2. Pałowanie tych co podrabiają.
Dziękuję. Dobranoc.
3. Pałowanie za takie pirdolenie.
@@luźnyskrętJeszcze ci zbrzydnie jak będziesz musiał siedzieć w pracy 12 godzin i ogólnie pracować bo za darmo to wpier* tylko można dostać.
@@luźnyskrętJeszcze ci zbrzydnie jak 12 godzin będziesz w pracy musiał siedzieć, albo poprostu iść do pracy bo za darmo to tylko wp* można dostać 😉
Czyli co? Gaz, pała i uchwała? XD
Przy zatrudnianiu do komisji wyborczych nie ma wymogu posiadania mObywatela. Więc bardzo często te osoby nawet nie mają jak zweryfikować wyborców. Często w komisji są osoby w podeszłym wieku które w ogóle nie posiadają smartfona...
Dokładnie, tak samo może być w sklepie. Nie ma obowiązku posiadania smartfona a dokładniej telefonu z zainstalowaną aplikacją do weryfikacji innych osób.
# Lewy Dowód do tej pory nie korzystam z mObywatel jakoś podchodziłem z ostrożnością, bo dalej korzystam z plastikowego dowód 😉 jeszcze chwilkę sami siebie będziemy podrabiać z pomocą SI. Odcinek ciekawy jak zawsze Chłopaki 👍
Prośba na przyszłość. Ten odcinek można skrócić spokojnie do 8 minut... Mało treści, baaaardzo dużo gadania. Dotarłem do 13 minuty i już mi się nie chcę dalej.
Jak to jest z tymi energetykami niedozwolonymi dla młodzieży, skoro KAŻDY może taki energetyk kupić w pierwszym lepszym automacie ;-P
W automatach są energetyki z niższą zawartością kofeiny ostatnio nadziałem się na to i pije Tigera i coś mi nie pasuje a tam niższa zawartość kofeiny
@@jedrzejbunak nie wszędzie, w każdym markecie budowalnym możesz kupić normalnego w automacie
Takie samo niebezpieczeństwo jest przy korzystaniu z plastiku. Też komisja wyborcza nie zweryfikuje nigdy fałszywego dowodu z plastiku.
Weryfikacja;
1. Sprzedawca to ma gdzieś za najniższą ludziom dowody czytać 😂
2. Sprzedawca nie ma uprawnień żeby móc dowody czytać
chyba jest więcej "zastosowań" takiego dokumentu szczególnie ze sprawdzanie poprawności danych jest na poziomie 0,1%
Myślisz, że można wziąć kredens na takie coś?😅
@@luźnyskręt Nie można, w bankach jednak weryfikują porządnie poprzez kod QR.
Lewy dowód - absurdalna narracja.
To, co mówisz, to kompletne bzdury, i to coraz większe z każdą sekundą! Jak niby kasjerzy mają sprawdzać tożsamość klientów? Do tego potrzebne jest oficjalne narzędzie zapewnione przez firmę, a nie prywatne telefony pracowników. Firma powinna otrzymać rządowe rozwiązania umożliwiające pełną weryfikację tożsamości!
Co więcej, nie każdy ma mObywatela, a nadal jest spora grupa ludzi, którzy w ogóle nie używają smartfonów - a mimo to pracują i rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Rozumiem ten problem wypierania technologicznego takich osób ale są wśród nas i trzeba również ich szanować bo często nie mają wiedzy technologicznej ale w innych sprawach potrafią być niezastąpieni.
Kolejna kwestia - czy rząd w ogóle przewidział jakiekolwiek realne rozwiązanie, które umożliwiłoby bezproblemową weryfikację tożsamości w sklepach czy innych miejscach (poza tym śmiesznym skanowaniem kodów z innego telefonu)? Bo wygląda na to, że znowu przerzuca się odpowiedzialność na tych, którzy mają to egzekwować (np. kasjerów czy komisje wyborcze), zamiast zapewnić odpowiednie narzędzia i systemy.
Mówienie o problemie technologicznym bez jego zrozumienia - na kanale technologicznym - to już kuriozum.
Przecież nie mówimy o prywatnych smartfonach kasjerów. Pracodawca powinien zapewnić takie narzędzie.
@@kanalotechnologii A pracodawca ma takie narzędzia? Wątpię! I tu pojawia się prawdziwy problem, który warto byłoby poruszyć, bo rząd wprowadził coś co nie jest w pełni przemyślane i wdrożone.
Nie mówicie o prywatnych "smartfonach" wprost, ale mówicie że kasjerzy i inni mają sprawdzać za pomocą kodów QR (oprócz krytykowanej przez was wizualnej weryfikacji tożsamości).
Sprawdzać, czyli jak mają to robić xd?
@@kanalotechnologii Jaki pracodawca? Co ty wypisujesz? Do weryfikacji takich danych trzeba mieć uprawniania, które są dobrze opisane w naszym prawie. Czytałeś kiedyś konstytucję i domniemanie niewinności? Kasjer w sklepie nie ma prawa weryfikować np. po przez kod QR oraz nie może zakładać, że dowód jest lewy, bo doprowadzi do zaniechania legalnych czynności... Musi mieć pewność, że ktoś łamie prawo, a nie zakładać, że ktoś łamie prawo... Żyjesz w tym kraju nie wiem ile i dalej zero wiedzy na temat przepisów.
Przykład: Policjant ma takie uprawnienia, ale TYLKO gdy zachodzi do tego podstawa prawna, czyli np. jesteś świadkiem przestępstwa itp.
Jak idziesz sobie tak po prostu po publicznej ulicy to policjant nie ma prawa ciebie zatrzymywać i tym bardziej weryfikować twojej tożsamości, bo w przeciwnym doprowadzi do zaniechania legalnych czynności...
Mamy takie coś w prawie jak kategorię czynu, jeśli bierzesz kredyt w banku i chciałbyś go zabrać na kogoś innego to wtedy podchodzi to pod czyn wysokiej szkodliwości (dlatego dokładnie jest weryfikowana twoja tożsamość). Piwo w sklepie za kilka złotych nie jest wysoce szkodliwym czynem społecznym, aby weryfikować każda transakcję...
Cieszę się, że masz swoją opinię, ale to nie jest koncert życzeń xD
Na tym kanale to standard.
prawy dowód mobywatel bezpieczny, BLIK bezpieczny, bankowość internetowa bezpieczna. Nieźle jak na gościa którego żonie niedawno skradli tożsamość.
Bardzo fajna aplikacja często używam
Jasio 9 lat 👍
Zdrowie
A na dowodzie 18 lat xD
Na wyborach do tej pory fałszywe mobywatele to była drobnica. Praktycznie nie zdarzało się tak, że pojawił się konflikt bo ktoś za kogoś otrzymał kartę a to na 100% jest zauważone na koniec dnia. Co nie zmienia faktu, że powinien być obowiązek skanowania i porównywania danych. Oczywiście to wydłuży obsługę wyborcy a jak pisałem wcześniej nawet jeśli takie coś miało miejsce to dotyczy może kilku głosów w urnie. Dobrą opcją by było wyrywkowe skanowanie, wtedy potencjalny oszust ryzykowałby zatrzymaniem przez policję jeśli zostałby przyłapany.
i to jest prawdziwy pokaz jak wygląda Fałszywy dowód !
Dziękuję!
Problem polega na tym, że aby zweryfikować po QR aplikację musisz użyć własnej, prywatnej aplikacji i udostępniasz w ten sposób swoje prywatne dane... Potrzebne jest narzędzie, które nie będzie udostępniało zwrotnie takich danych.
Sam widziałem jak chłopak na oko bardzo poniżej 18 lat kupował w biedrze piwo i pokazywał pani coś w telefonie, oczywiście piwo zakupił.
Trzeba zachować rozsądek. No jak ewidentnie widać, że dzieciak chce kupić browara, a pokazuje fejka, to kazać mu przesunąć obraz w telefonie i tyle. Jak pracowałem na cpenie to nie raz mi się udało wyłapać podrobioną legitymacje albo nie mieli, ale to było 13 lat temu. Zdrowy rozsądek przede wszystkim raz jeszcze.
Lewy dowód to jedno a jak się kiedyś rok na miesięcznym bilecie jeździło to była faza😉
Podrabianie dokumentów w PL to przestępstwo. Zarówno wydawca jak i użytkownik w tym przypadku popełniają przestępstwo. Powodzenia życzę!
Piękna historia z studniówką.
E tam... Po co tyle zachodu jak można menelem się dogadać- klasyk xD
LEWY DOWÓD
Co do pochodzenia tej aplikacji to wydaje mi się że wykorzystano kod źródłowy gdyż mObywatel na początku był open-source przez co każdy mógł pobrać za darmo i go wykorzystać we własnym zakresie. Prawdopodbnie zrobili własne API które umożliwia wygenerowanie takie fejk dowodu
Prawy dowod
Z sieci:
1-"W wielu przypadkach wystarczy zeskanować dokument i wysłać jego kopię firmie pożyczkowej lub telekomowi. I umowa podpisana. Właśnie dlatego dowody kolekcjonerskie są od lipca nielegalne.3 gru 2019"
2- " Kto wytwarza, oferuje, zbywa lub przechowuje w celu zbycia replikę dokumentu publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.15 lip 2019"
3- i "270 Kodeksu karnego, zgodnie z którym kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." Amen.
Każdy inaczej mówi na kod qr. Teraz nowej wersji się nauczyłem
nie oddasz głosu na wyborach jeśli nie ma cię w spisie wyborców więc jeśli nie ma 18 to go tam nie ma
Ale co za problem zagłosować za brata, który akurat jest poza krajem i nie chciało mu się zadbać o możliwość głosowania w miejscu pobytu?
A nie wystarczy screenshot z aplikacji?
Nie przewiniesz
Cyfryzacja, dobrodziejstwo czy przekleństwo? Oto jest pytanie. Niektore technologie niosą korzysci, ale też w pewnym stopniu zagrozenia.
Moim zdaniem wiecej z tego wychodzi zlego niz dobrego.
Teoretycznie więcej dobrego, bo trudniej podrobić dokument cyfrowy niż fizyczny, kwestia weryfikacji.
@hajerprzodowy133 wydaje mi się, że dokumenty cyfrowe są łatwiejsze do podrobienia, oczywiście posiadać trzeba odpowiednią wiedzę. Ostatnio w internetach widać ile danych można zdobyć (kupić), dane te są kradzione bardzo sprawnie. Kiedyś aby zdobyć jakieś dane trzeba było iść do firmy i ukraść fizycznie (skopiować lub w inny sposób), a teraz można takie sprawy załatwić nie wychodząc z domu. Wersje papierowe dokumentów łatwiej jest zabezpieczyć przez kradzieżą. Była nie stał dawno informacja, że nawet do Microsoftu się włamali i jakieś dane (akurat mało wrażliwe) wyciągnęli. Także podtrzymuje moje zdanie, że raczej więcej złego z pewnych technologii będzie. Oczywiście sam zamysł technologiczny jest dobry - ale jak wiemy zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał użyć tego do innego celu niż to pierwotnie zostało stworzone.
Zamiast dbać o dane to są rozdawane jak ścierki
tylko zdjęcie ;)
Spoko spoko. Dobry materiał. Chyba sprawdzę w wyborach czujność jakiejś pięknej Pani...😉. Lewy dowód. Pozdro 🇵🇱
Lewy Dowód .
Gratulacje. Może i chcieliście dobrze ale dzięki temu pewnie setki młodych dowiedziało się że są takie aplikacje.
Sprawa jest głośna od jakiegoś czasu, a jeżeli takie appki będą odpowiednio weryfikowane to staną się bezużyteczne
LEWY DOWÓD .👍
No tak, ale osoba pracująca na kasie w sklepie lub w komisji wyborczej może nie mieć smartfona lub nie chcieć używać swojego prywatnego telefonu do weryfikacji. Kto wtedy zapewni im narzędzia do weryfikacji? #lewydowód
Lewy dowód ;)
Tylko z tym udostępnianiem komuś swojego mObywatela poprzez kod QR też średnio bezpieczne. Ktoś niby sprawdzi Twoją toższamość, ale może zrobić screena (na iPhonie da sie to zrobić bez problemu) i ma wszystkie Twoje dane
Kodu QR może wymagać od ciebie tylko osoba uprawniona np. policjant, a nie random z ulicy czy kasjer, który nie ma do tego uprawnień.
1. Zaniechanie legalnych czynności
2. Domniemanie niewinności (konstytucja)
(ps. policjant może weryfikować twoje dane, tylko gdy zachodzi podstawa prawna)
@ Coś mi się nie wydaje. Gdyby tak było, ta opcja nie byłaby dostępna w aplikacji
@ Nie jestem osobą od przytaczania tutaj wszystkich przepisów w prawie, natomiast polecam rozmowę z radcą prawnym, który rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.
@Szynkay ale pierdolisz kocopoły i wycierasz sobie ,,twarz" konstytucją , tak kasjer sprzedawca czy osoba z tzw. ulicy ma prawo sprawdzić tobie dowód osobisty by potwierdzić twoją tożsamość, co więcej jeśli odmówisz a zachodzi uzasadnione podejrzenie że ty to nie ty jesteś wieziony na komende w celu weryfikacji z użyciem środków delatoskopijnych a zażalenie możesz złożyć dopiero po odbytych czynnościach związanych z twoim zatrzymaniem o ujęciu obywatelskim i trzepaniem kieszeni w celu potwierdzenia czy nie posiadasz zabronionych przedmiotów również mówi konstytucją... Kurtyna opada teatr zamknięty. Pozdrawiam
@Szynkay Czyli jak rozumiem, sprzedawca w sklepie nie może zapytać o dowód aby sprawdzić wiek? To masz na myśli ?
Prawy dowód xD
Lewy dowód, piwo to powód
Edukacja, edukacją, ale takiemu sprzedawcy, mającemu masę ludzi do obsłużenia, nie będzie się chciało, nie będzie miał ani czasu, ani ochoty tego sprawdzać. Co do weryfikacji, każdy może to zrobić swoim telefonem, to fakt, tylko co z danymi RODO, sprawdzając ( weryfikując ) dowód kogoś w aplikacji, wyświetla nam się jego pesel, wszystkie dane, numer dowodu. p.s. sam jesteś lewy dowód :P
Kod kurier, kurar, kua, kurer, kjuer, kier, ten kwadratowy kurła
Brawo WY!
Lewy dowód.
Lewy dowód. Kanale o technologii w miarę możliwości proszę o recenzje Samsung Galaxy Buds3 Pro
W 2006 nie bylo euro, tylko mistrzostwa świata
prawy dowód ;-)
Prawy do lewego
Lewy dowod
#LewyDowód 😋
Lewy! Dowód! 😋
Lewy dowód 😂
Z dużej chmury mały deszcz. To powinno być hasło do badania statystycznego.
Ty nabywałeś za smarkacza piwo, ja nabywałem za smarkacza piwo smarkacze dzisiaj też nabywają.
Teraz nowe dowody plastikowe mają elektroniczne gówno i te odciski palców bagno
Tylko, że jak sprawdzą dane za pomocą QR, to mogą zrobić rzut ekranu i pyk szybki kretycik nie dał bym żadnym przypadku zeskanować swoich danych lewy dowód no możne nie taki lewy
To tak nie działa :)
Za każdym razem jest to inny kod - sprawdź, zanim powiesz.
ale dlaczego to zrobiliście
W Gimpie można za darmo 😁
Lewy dowód🤔
Kolejny dowód na to że jesli nasze dokumenty mają byc w rękach elektroniki to ja dziekuje naszczescoe nie korzystam z tego
Obejrzyj proszę końcówkę filmu, tam wyjaśniany, że plastikowy dowód zazwyczaj jest mniej bezpieczny od mDowodu w aplikacji.
lewy dowód
Powinno się pisać "MObywatel"
Co sie dziwisz ze ludzie to cyborgi. Polowa wiary przyjela preparat C19
Skorki do obcięcia ;)
Lewy dowód
Edukacjach podstawą wszystkie, QR cod powinien pojawiać się zawsze przy pokazaniu dowodu.
👍👍
Aby napić się piwa to w marketach są kasy samoobsługowe i tam nie sprawdzają wieku
Sprawdzają
@@kanalotechnologii akceptują z daleka nawet nie podchodzą - można autoryzować tak ;)
Jeżeli masz chociaż ponad 26 lat i wyglądasz adekwatnie do wieku to co się dziwisz? Będziemy teraz weryfikować ludziom 35+ czy mają 18 lat?
Ja nie chodzę do tych kas, bo do starego konia musi pani specjalnie podejść i zatwierdzić, że chłop energetyka zeskanował.😂
To była tylko kwestia czasu. Dlatego nie instaluję takich aplikacji. Korzystam z dokumentów plastikowych.
Nie obejrzałeś filmu. Plastikowy dowód jest łatwiejszy do podrobienia, mówimy o tym.
Ale nawet nie w tym rzecz co napisałeś
Dosłownie 15:19 sobie zobacz
@mawikpl27 widziałem. Nadal uważam, że noszenie przy sobie dokumentów jest bezpieczniejsze niż ładowanie wszystkiego do telefonu, który można ukraść lub się na niego włamać. Dlatego też nie płacę blikiem. Mam od tego plastikową kartę.
@@mystic865 jak ktoś Ci ma ukraść zabezpieczony dokument lub kartę z zablokowanego telefonu
Akurat akcja schowaj babci dowod byla dobra. Problemem bylo to ze za malo osob wzielo w niej udzial i nadal rządzi POPIS
Siemka Nagracie poradnik jak kupić i jak używać tej apki pliss
wystarczy zobacz trzesiło telefon , godło są hologram oryginalny
LEWY DOWÓD
Lewy dowód
lewy dowód
Lewy dowód
Lewy dowód
Lewy dowód
Lewy dowód