Zgadzam sie, że przez kabel jest dużo lepiej, natomiast często nie ma innej możliwości (np stary dom czy blok) i wtedy "mesh" uważam spisuje sie świetnie. Posiadam 5 routerów Asusa, gdzie ten główny o dość dobrych parametrach z wifi6. Telefon chodząc po domu przełącza się bez problemu, do sieci podpięte ponad 20 urządzeń w tym IoT. Może i marketing, ale działa, łatwo to skonfigurować i spełnia swoją funkcję.
Niestety, nie jestem zadowolony z działania, co nie oznacza, że sprzęt nie działa w ogóle. Jako główny router mam AX56U, a pozostałe punkty to AX55, połączone przewodowo (LAN). Niestety, zdarzają się nieoczekiwane spadki wydajności (to nie są zawieszenia), które ustępują po resecie głównego routera. Zauważyłem, że im więcej usług na nim uruchamiałem (np. program antywirusowy, blokada niechcianych stron, kontrola treści oglądanych przez dzieci), tym częściej pojawiały się problemy. Dodatkowo, przełączanie się między punktami dostępowymi również bywa problematyczne. Ogólnie rzecz biorąc, wydajność całego systemu jest przeciętna. Moim zdaniem, jest to prosta i stosunkowo tania sieć mesh, odpowiednia do użytku domowego dla osób o niewielkich wymaganiach. Przymierzam się do zmiany na Omadę lub Ubiquiti, jednak powstrzymuje mnie cena oraz pytanie, co zrobić z obecnym sprzętem, na który już wydałem pieniądze.
@@SylwesterAbakusmiałem ta samo. Siec oparta na routerach asusa ac5700, ax11000, połączone kablem lan. Ale zawsze był jakis problem. Nie mozna było prosto zrobić oddzielnego vlanu dla IoT (dalo sie niby prze, merlina, ale to bylo dłubanie). W końcu zaparłem się i wymieniłem wszystko na ubiquiti. Zarówno ap jak i switche. Na virtulace postawilem oprogramowanie zarządzające i zniknęły wszystkie problemy. Teraz mam scentralizowane zarządzanie, bezproblemowe przełączanie między ap, vlany itp
tplinkowa omada też całkiem daje radę z 'meshem' na 5GHz a klientami na 2.4. Ale co kabel/światłowód to zawsze działa i żadem dzieciak z komputerem nie rozwali całości dla zabawy.
Też taki miałem około 2010 r. Jedno radio było podłączone do anteny zewnętrznej, która tworzyła most z punktem dostępowym w sąsiednim budynku a drugie radio rozgłaszało internet po mieszkaniu. Nigdy potem nie spotkałem się z tego typu konstrukcją w popularnych uradzeniach.
@@adamk.5998 G.Duo było jedynym rozwiązaniem dostępnym w Polsce - na świecie były dostępne podobne wręcz identyczne routery tylko pod inną nazwą. Aczkolwiek działało to bardzo bardzo słabo z uwagi na brak izolacji układów radiowych. W zamierzchłych czasach zanim jeszcze dostępne były Mikrotiki to używaliśmy Spaklanów WX-7800A lub klonów np. TrendNET itd. Urządzenia miały 2 niezależne radia - jedno na 2.4GHZ oraz 5GHZ. Pracowały w standardzie A (lub SuperA - kanał 40MHZ w standardzie A) oraz B/G. Poza tragicznym oprogramowaniem wewnętrznym to był sprzęt klasy - zapomnij że istnieje.
Mam mesh dwóch urządzeń na Deco M4 od Tplinka. Ogólnie działa to całkiem spoko. Wcześniej miałem do czynienia Ubquity zmeshowane przez unify. Zauważyłem, że niektóre urządzenia, trzymaja połączenie z tym AP do którego były połączone jako pierwsze, do momentu, aż wartośc sygnału spadnie do wartości, że system zaczyna szukać nowego połączenia. Troche to nie działa jak należy według mnie. Nie testowałem tego, ale czy w takim razie ustawienie dwóch AP (ale różnych różnych firm), z tym samym SSID nie dało takiego samego efektu?
Dziękuję za kolejny super materiał. Czy mógłby Pan w przyszłości poruszyć temat łączą faiover na mikrotiku? Np LTE jako łącze aearyjne, konfiguracja i jaki sprzęt...
Polecam przetestować Magic Devolo 2 , Fritz Powerline 1000e. Niestety nie testowałem na tym samym środowisku elektrycznym więć cieżko je porównać. Devolo mam od routera do innego pomieszczenia i działa na nim tv światłowodowa. Czekam na Twoje wideo o PLC. Pzdr
Powerline było spoko, ale 10 lat temu. Aktualnie rozwiązanie ostateczne, jak z jakiegoś powodu wifi jest mega zakłócone, ew. trzeba pójść dosyć daleko z sygnałem.
Dziwne, bo nie mogę jej znaleźć w sklepie Play, a kiedyś była. To jest Kevin Yuan wifi analyzer. Może znajdziesz w jakiś alternatywnych sklepach z aplikacjami.
Cześć, miałeś doczynienia z technologią MoCA? W Polsce się z tym nie spotkałem zupełnie, można z niemieckiego amazona ściągać adaptery. W Ameryce na forach prawie każdy w sytuacji gdy nie można gdzieś pociągnąć skrętki rekomenduje moca czyli internet po koncentryku, nie powiem 2,5gbit po koncentruje niekiedy by mnie uratowało, wiesz może jak dostać coś takiego w Polsce? Nie musi być MoCA, po prostu internet po koncentryku
Mozesz patrzec na amazonie a nie napalaj sie. W USA jest duzo wiecej kablowek nawet w jakichs miasteczkach, osiedlach domostw jednorodzinnych plus z tego co kojarze jakies adaptery MoCa niekoniecznie dogadywaly sie z sygnalem satelity.
Korzystałem z adapterów MoCA oraz też ze standardu HomePNA. W nowszej wersji MoCA przepycha z powodzeniem 1Gbit/s na starym koncentryku który miał ponad 100m pomiędzy piwnicą a dachem. To jest rozwiązanie całkiem niezłe w miejscu gdzie nie ma ani skrętek a nie można nic wiercić - za to są stare kable koncentryczne. Używałem tego przez ponad 2 lata w starym bloku gdzie nie mogliśmy wiercić a była stara sieć typu AZART. Po zmianie zarządcy udało nam się poprzeciągać światłowody i zdemontowaliśmy to - ale pchało 1Gbit/s z opóźnieniem max. 2-3ms.
@@marcinwachcinski1096 Pomyslales troche? Chodzi o wykorzystanie juz obecnego przewodu, kupujesz adapter zeby nie bawic sie w przeciaganie nowego kabla czy kucie scian.
Nie wiem, czy to działa jak MoCa, ale ATTE oferuje takie urządzenia konwertery z eth na koncentryk do podłączania kamer IP po starym kablu od kamer analogowych.
Mam dwa access pointy i telefon przełącza się między nimi bardzo leniwie. Marketing mi wmówił, że potrzebuję ac wspierające mesh, ale jak tak słucham to chyba niekoniecznie w tym rzecz. Imo to powinna być podstawowa funkcja żeby łapać ac z lepszym zasięgiem a nie czekać aż całkiem straci sygnał.
Można zmusić klienta do szybszego przełączania dropujac go z interfejsu Wi-Fi przy nikim sygnale. Mikrotik ogarnie coś takiego. Ewentualnie jeśli klient ma 802.11 k/v/r, a AP nie ma, to jesli zmodernizujesz całość tak aby wspierała roaming to powinna być poprawa.
@@Zrzyck o tym kiedy klient ma sie przelaczyc na inny AP decyduje tylko i wylacznie klIent, AP nie maja pojecia czy klient ma inny AP w zasiegu i nie moze go wywalic od tak. Roaming najlepiej dzialal w sprzetach apple, a jak AP wspiera 802.11r/k/v to przelaczenie trwa na tyle szybko ze nawet 1 ping nie wyleci.
@@dktr2 Nie do końca. Przy 802.11r to Access Point decyduje i steruje przełączeniem pomiędzy punktami. Klient tylko informuje o tym jakie punkty widzi.
Każdemu kto próbuje mnie przekonać do wzmacniania sygnału repeterami pytam jak im idzie słuchanie i mówienie jednocześnie. Zazwyczaj to wystarcza żeby dać do myślenia o sensowności tego rozwiązania. Jedyne sensowne rozwiązanie to ustawienie 5g jako komunikację z najbliższym ap a na 2.4 nadawanie swojego ssid, lub dwa urządzenia połączone kablem i jeden odbiera drugi nadaje.
@@dktr2 Ale gdzie ja piszę, że to jest standard? Mówię tylko co się kryje pod pojęciem Mesh czyli urządzenia pomiędzy sobą potrafią zrobić most bezprzewodowy żeby rozgłaszać sieć dalej, po prostu połączyli repeater z roamingiem i tak powstał tworek marketingowy o nazwie Mesh.
@@iArtrixx Po to są standardy aby było wiadomo co i jak ma działać, niezależnie od producenta. Kupując "mesh" to nie wiadomo co się kupuje, ot jakiś wymysł konkretnego producenta, gdzie nawet nie wiadomo czy jest osobne radio do uplink'a, nie wiadomo czy urządzenie robi kolejny NAT, czy jest może całkowicie przezroczyste, ba nawet się zbytnio nie chwalą czy wspiera 802.11r/k/v dlatego "mesh" to właśnie bełkot marketingowy.
Nie mówisz o najważniejszym dla końcowego użytkownika czyli jedną sieć WiFi, sam korzystam z dwóch rozwiązań w dwóch lokalizacjach w jednej mam Omade w drugiej Asusa, wszędzie APki mam spięte kablami więc “siatka” daje mi tylko wspólne zarządzanie i jedną sieć WiFi dla konkretnych urządzeń. Niestety ani jedno ani drugie rozwiązanie nie działa tak idealnie jak chwalą to marketingowcy bo to płynne przełączanie między kolejnymi AP nie działa tak bezproblemowo jak miało być poza tym miektore urządzenia jak na złość trzymia się konkretnego AP i siłą trzeba je zmusić do przełączenia się na inny AP. Asus ma tą wadę że tam nie da się spiąć więcej niż 5urzadzwn i mimo ze węzłem jest Asus AX88U tak po wpięciu kolejnego AP sieci mesh wydajność spada dramatycznie.
Jedną sieć Wi-Fi możesz mieć na wszystkim, bez względu na wykorzystany sprzęt. Po prostu dajesz na każdym AP takie samo SSID i szyfrowanie. AP mogą być nawet od różnych producentów. Jedyne co to nie będzie 802.11 k/v/r, więc klient musi sam zadbać o przełączenie się między AP. Większość smartfonów to ogranie sama.
@ czyli czysto teoretycznie takie samo ustawienie urządzeń w tej samej sieci powinno zadziałać? Choć traci się globalne zarządzanie a przy kilku AP staje się to upierdliwe
@@yanek911U mnie tak działa, na czas remontu mam zrobione 3 AP na 3 różnych urządzeniach i telefon czy laptop bez problemów się przełącza w sposób prawie niezauważalny, nawet Teamsy nie przerywają połączenia
Film i test ciekawy jednak 1:49 tymi słowami niestety pokazałeś jak sam jesteś ‚mądry inteligentny’. Tak kabel zapewnia szybkie stabilne połączenie, ale w czasie gdzie w domach jest więcej sprzętów mobilnych lub IoT to kablem możesz sobie pomachać. Sam zauważyłeś że nie zawsze się da już położyć skrętki(czemu skrętka a nie wszędzie światłowód?!), ale po prostu taka sieć mesh jest po prostu wygodniejsza czy to w domu czy przede wszystkim w biurze. Dobrze przemyślane i skonfigurowane WiFi załatwia w 100% sprawę. Zasadnym jest zadać sobie pytanie czego się oczekuje od takiej sieci, bo po co mi kabel w domu do tv/dekodera/amplitunera etc gdy sieć po 5Ghz wystarczy w zupełności? Po co mi skrętka do laptopa w domu/biurze gdy z nim wędruje ? Czy głośnik sieciowy muszę mieć podłączony kablem? Przecież puszczanie muzyki ze Spotyfi nie wymaga Gigabitowego interfejsu. Tak, serwera po WiFi nigdy nie połączę, homelab też zawsze po kablu ale stwierdzenie ‚kabel zawsze lepszy’ to jak audiofilskie podkładki pod kable … 🙃
Wi-Fi to zawsze była, jest i będzie proteza. A duże IoT to się robi na ZigBee, a nie na Wi-Fi. Aktualnie na etapie budowy domu/mieszkania trzeba co najmniej kłaść skrętkę i kropka. Jak ktoś uważa, że jest inaczej, to mam pełną rację mówiąc to co powiedziałem. W czym sieć mesh jest wygodniejsza? W tym, że będzie mniej wydajna i się szybciej zapcha? W biurze to tym bardziej odpada, bo tam niezawodność i przepustowość ma znaczenie. Mesh to chwyt marketingowy, na który dałeś się nabrać i tyle.
Zdecydowanie się nie zgadzam. Jak sam napisałeś wszystko zależy od wymagań. Jeśli mam wymagania tylko do tego by oglądać netfliksa i słuchać muzyki to prędkość sieci WiFi jest drugorzędna, ważne by zasięg był. I tak KABEL ZAWSZE LEPSZY, jeśli mamy możliwość korzystajmy ! Sytuacja gdy sieć WIFI służy tylko i wyłącznie do komunikacji z końcowym klientem jest po prostu najlepsza. Nie tracimy pasma radiowego na dodatkową komunikacje pomiędzy węzłami sieci. Nie zajmujemy tego pasma oraz nie jesteśmy narażeni na to że ktoś nam to pasmo nagle zajmie. Sieć WiFi jest siecią w której medium ( czestotliwości radiowe ) współdziolimy z innymi, i to jest jej największa słabość. W przypadku skrętki/światłowodu nie ma tego problemu. Połączenie jest o takiej prędkości jakiej ma być i już. Ba ... może za kilka lat będziemy mogli poprzez zmianę urządzeń podnieść szybkość takich połączeń. A co do biura, wyobraź sobie, że wynajmujesz część piętra w biurowcu, wszędzie wokół ciebie są obce sieci WiFi Korzystać w takich warunkach z MESH ? Zdecydowanie NIE. Moim zdaniem MESH jest rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych jeśli nie możesz pruć ścian. W innych przypadkach zdecydowanie nie ! Jeśli mieszkasz w bloku może mesh ci się sprawdzi, ale jeśli np., za rok sąsiedzi również dostaną od operatorów rutery WiFi 6E i do tej pory wolne pasma 5 i 6 GHZ nagle staną się tłoczne ? Jak będzie działać MESH, da rade ?
@vesp3rv piszesz o dwóch różnych rzeczach i wrzucasz je do wspólnego worka. Czym innym jest sieć mesh czyli połączenie kilku AP a czym innym sieć dla końcowego odbiorcy czyli TV czy komórki.
@@TechGlobuz IoT to nie tylko ZigBee/Matter itp. Takimi rozwiązaniami też są roboty sprzątające, urządzenia kuchenne, a teraz nawet fotowoltaika i pompy ciepła. Na etapie budowy to i światłowód mozesz sobie położyć, ale zdecydowana większość w ogóle nie myśli o kablach do prowadzenia sieci, bo tej zdecydowanej większości starczy WiFi, oni nawet nie odczują tego że nie wykorzystują pełnego łącza. Czym zapcham niby tą sieć i po co mi pełną przepustowość w biurze? Pracowałem w dwóch biurach (sprzęt liczony w setkach) opartych tylko o WiFi, w żadnym nikt nie narzekał na wolne lacze. Do czego niby potrzebuje tą przepustowość pełną tam? Podaj proszę konkrety. Bo narazie to Twoim argumentem jest kabel jest lepszy bo kabel jest lepszy i kropka.
@@radekw123 z tym ostatnim odpowiem ci że da radę. Wiem to z doświadczenia bo ‚obslugiwalem’ rodzinną klatkę schodową. Wiadomo automatyczne skoki po kanałach potrafią robić tłok, ale dopóki ktoś nie planuje przez WiFi przesyłać setek gigabajtów między komputerami to przeciętny ‚Kowalski’ nie widzi różnicy. W biurowcach też liczy się zasięg, nie pełna prędkość. Trzeba sobie uzmysłowić że najwięcej ruchu aktualnie generują takie aplikacje jak Teams czy Zoom. Dla innych aplikacji wykorzystywanych w biurach to są ledwo megabajty przesyłu (excela trzymane na dyskach wspólnych, aplikacje webowe on-prem itp). No chyba że będziemy mówić o firmach medialnych robiących filmy, ale to tam też nie będą biegać z laptopami po biurach.
Jeżeli wadą Mesh jest to, że musisz kupić sprzęt jednego producenta.. to serio? To jest aż tak wielki problem? Ględzenie, że najlepszy jest kabel, gdzie ludzie mają urządzone domy i za żadne skarby nie zgodzą się na układanie kabli... Mesh jest jedynym sensownym rozwiązaniem.
@TechGlobuz Dobrze, merytorycznie uzasadniam: ględzenie to "mówić rozwlekle, nudnie, bez sensu", dokładnie takie wrażenie miałem w chwili, gdy wspominałeś że kabel jest najlepszy. Zresztą w komentarzach więcej osób zwróciło uwagę na ten wątek "najlepszy jest kabel", a powszechnie wiadomo że wifi stosujemy tylko tam gdzie liczy sie mobilność albo nie ma innych możliwości technicznych. A co jeżeli klient ma stare kable albo podzielił skrętkę na dwie setki...
Zgadzam sie, że przez kabel jest dużo lepiej, natomiast często nie ma innej możliwości (np stary dom czy blok) i wtedy "mesh" uważam spisuje sie świetnie. Posiadam 5 routerów Asusa, gdzie ten główny o dość dobrych parametrach z wifi6. Telefon chodząc po domu przełącza się bez problemu, do sieci podpięte ponad 20 urządzeń w tym IoT. Może i marketing, ale działa, łatwo to skonfigurować i spełnia swoją funkcję.
Niestety, nie jestem zadowolony z działania, co nie oznacza, że sprzęt nie działa w ogóle. Jako główny router mam AX56U, a pozostałe punkty to AX55, połączone przewodowo (LAN). Niestety, zdarzają się nieoczekiwane spadki wydajności (to nie są zawieszenia), które ustępują po resecie głównego routera. Zauważyłem, że im więcej usług na nim uruchamiałem (np. program antywirusowy, blokada niechcianych stron, kontrola treści oglądanych przez dzieci), tym częściej pojawiały się problemy.
Dodatkowo, przełączanie się między punktami dostępowymi również bywa problematyczne. Ogólnie rzecz biorąc, wydajność całego systemu jest przeciętna. Moim zdaniem, jest to prosta i stosunkowo tania sieć mesh, odpowiednia do użytku domowego dla osób o niewielkich wymaganiach.
Przymierzam się do zmiany na Omadę lub Ubiquiti, jednak powstrzymuje mnie cena oraz pytanie, co zrobić z obecnym sprzętem, na który już wydałem pieniądze.
@@SylwesterAbakusmiałem ta samo. Siec oparta na routerach asusa ac5700, ax11000, połączone kablem lan. Ale zawsze był jakis problem. Nie mozna było prosto zrobić oddzielnego vlanu dla IoT (dalo sie niby prze, merlina, ale to bylo dłubanie). W końcu zaparłem się i wymieniłem wszystko na ubiquiti. Zarówno ap jak i switche. Na virtulace postawilem oprogramowanie zarządzające i zniknęły wszystkie problemy. Teraz mam scentralizowane zarządzanie, bezproblemowe przełączanie między ap, vlany itp
Fajny film i koncowka pozdrawiam. Kawa postawiona
tplinkowa omada też całkiem daje radę z 'meshem' na 5GHz a klientami na 2.4. Ale co kabel/światłowód to zawsze działa i żadem dzieciak z komputerem nie rozwali całości dla zabawy.
Miałem kiedyś takie urządzenie Airlive G.Duo - dwa fizyczne urządzenia w jednym pudełku z wieloma sposobami konfiguracji.
Faktycznie, było coś takiego. Chyba jedyne i ostatnie urządzenie, które miało dwa interfejsy 2.4 GHz.
Też taki miałem około 2010 r. Jedno radio było podłączone do anteny zewnętrznej, która tworzyła most z punktem dostępowym w sąsiednim budynku a drugie radio rozgłaszało internet po mieszkaniu. Nigdy potem nie spotkałem się z tego typu konstrukcją w popularnych uradzeniach.
@@adamk.5998 G.Duo było jedynym rozwiązaniem dostępnym w Polsce - na świecie były dostępne podobne wręcz identyczne routery tylko pod inną nazwą. Aczkolwiek działało to bardzo bardzo słabo z uwagi na brak izolacji układów radiowych. W zamierzchłych czasach zanim jeszcze dostępne były Mikrotiki to używaliśmy Spaklanów WX-7800A lub klonów np. TrendNET itd. Urządzenia miały 2 niezależne radia - jedno na 2.4GHZ oraz 5GHZ. Pracowały w standardzie A (lub SuperA - kanał 40MHZ w standardzie A) oraz B/G. Poza tragicznym oprogramowaniem wewnętrznym to był sprzęt klasy - zapomnij że istnieje.
Pokaż proszę konfigurację mesh na mkt. Pozdrawiam. 😊
Mam mesh dwóch urządzeń na Deco M4 od Tplinka. Ogólnie działa to całkiem spoko. Wcześniej miałem do czynienia Ubquity zmeshowane przez unify. Zauważyłem, że niektóre urządzenia, trzymaja połączenie z tym AP do którego były połączone jako pierwsze, do momentu, aż wartośc sygnału spadnie do wartości, że system zaczyna szukać nowego połączenia. Troche to nie działa jak należy według mnie.
Nie testowałem tego, ale czy w takim razie ustawienie dwóch AP (ale różnych różnych firm), z tym samym SSID nie dało takiego samego efektu?
Dziękuję za kolejny super materiał. Czy mógłby Pan w przyszłości poruszyć temat łączą faiover na mikrotiku? Np LTE jako łącze aearyjne, konfiguracja i jaki sprzęt...
W temacie dual WAN na Mikrotiku jest film na kanale.
Polecam przetestować Magic Devolo 2 , Fritz Powerline 1000e. Niestety nie testowałem na tym samym środowisku elektrycznym więć cieżko je porównać. Devolo mam od routera do innego pomieszczenia i działa na nim tv światłowodowa. Czekam na Twoje wideo o PLC. Pzdr
U mnie będzie na TP-Linkach z MIMO (już zamówione). Mam kilka pomysłów jak i gdzie przetestować oraz sporo możliwości testów.
@@TechGlobuz Super. BTW przedłużacze zakłócają. Dlatego można przetestwać i porównać prosto z gniazdka elektrycznego i z przedłużaczem.
Powerline było spoko, ale 10 lat temu. Aktualnie rozwiązanie ostateczne, jak z jakiegoś powodu wifi jest mega zakłócone, ew. trzeba pójść dosyć daleko z sygnałem.
17:37 Ktora to konkretnie ta apka na tel wifi analyzer bo sporo wynikow wyszukiwania mam?
Dziwne, bo nie mogę jej znaleźć w sklepie Play, a kiedyś była. To jest Kevin Yuan wifi analyzer. Może znajdziesz w jakiś alternatywnych sklepach z aplikacjami.
@TechGlobuz dzięki
@@TechGlobuz mi też nie może znaleźć choć jest napisane, że zainstalowałem ją ze Sklepu Play. Może "podpadła" Google-owi z jakiegoś powodu...
Cześć, miałeś doczynienia z technologią MoCA? W Polsce się z tym nie spotkałem zupełnie, można z niemieckiego amazona ściągać adaptery. W Ameryce na forach prawie każdy w sytuacji gdy nie można gdzieś pociągnąć skrętki rekomenduje moca czyli internet po koncentryku, nie powiem 2,5gbit po koncentruje niekiedy by mnie uratowało, wiesz może jak dostać coś takiego w Polsce? Nie musi być MoCA, po prostu internet po koncentryku
Mozesz patrzec na amazonie a nie napalaj sie. W USA jest duzo wiecej kablowek nawet w jakichs miasteczkach, osiedlach domostw jednorodzinnych plus z tego co kojarze jakies adaptery MoCa niekoniecznie dogadywaly sie z sygnalem satelity.
Nie bardzo rozumiem w czym koncentryk miałby być wygodniejszy do kładzenia czy użytkowania od skrętki
Korzystałem z adapterów MoCA oraz też ze standardu HomePNA. W nowszej wersji MoCA przepycha z powodzeniem 1Gbit/s na starym koncentryku który miał ponad 100m pomiędzy piwnicą a dachem. To jest rozwiązanie całkiem niezłe w miejscu gdzie nie ma ani skrętek a nie można nic wiercić - za to są stare kable koncentryczne. Używałem tego przez ponad 2 lata w starym bloku gdzie nie mogliśmy wiercić a była stara sieć typu AZART. Po zmianie zarządcy udało nam się poprzeciągać światłowody i zdemontowaliśmy to - ale pchało 1Gbit/s z opóźnieniem max. 2-3ms.
@@marcinwachcinski1096 Pomyslales troche? Chodzi o wykorzystanie juz obecnego przewodu, kupujesz adapter zeby nie bawic sie w przeciaganie nowego kabla czy kucie scian.
Nie wiem, czy to działa jak MoCa, ale ATTE oferuje takie urządzenia konwertery z eth na koncentryk do podłączania kamer IP po starym kablu od kamer analogowych.
Mam dwa access pointy i telefon przełącza się między nimi bardzo leniwie. Marketing mi wmówił, że potrzebuję ac wspierające mesh, ale jak tak słucham to chyba niekoniecznie w tym rzecz. Imo to powinna być podstawowa funkcja żeby łapać ac z lepszym zasięgiem a nie czekać aż całkiem straci sygnał.
Można zmusić klienta do szybszego przełączania dropujac go z interfejsu Wi-Fi przy nikim sygnale. Mikrotik ogarnie coś takiego. Ewentualnie jeśli klient ma 802.11 k/v/r, a AP nie ma, to jesli zmodernizujesz całość tak aby wspierała roaming to powinna być poprawa.
@@Zrzyck o tym kiedy klient ma sie przelaczyc na inny AP decyduje tylko i wylacznie klIent, AP nie maja pojecia czy klient ma inny AP w zasiegu i nie moze go wywalic od tak. Roaming najlepiej dzialal w sprzetach apple, a jak AP wspiera 802.11r/k/v to przelaczenie trwa na tyle szybko ze nawet 1 ping nie wyleci.
@@dktr2 Nie do końca. Przy 802.11r to Access Point decyduje i steruje przełączeniem pomiędzy punktami. Klient tylko informuje o tym jakie punkty widzi.
@@dktr2W mikrotiku można ustawić próg, przy jakim poziomie db ma rozłączyć klienta, zobaczcie zakładki register i access.
Każdemu kto próbuje mnie przekonać do wzmacniania sygnału repeterami pytam jak im idzie słuchanie i mówienie jednocześnie. Zazwyczaj to wystarcza żeby dać do myślenia o sensowności tego rozwiązania. Jedyne sensowne rozwiązanie to ustawienie 5g jako komunikację z najbliższym ap a na 2.4 nadawanie swojego ssid, lub dwa urządzenia połączone kablem i jeden odbiera drugi nadaje.
"Mesh" to bełkot marketingowy producentów sprzętu, nie istnieje nic takiego w standardach sieci dodatkowo mylone przez wszystkich z roamingiem.
No nie do końca, bo to jest roaming + repeater teoretycznie tylko jeden punkt podłączasz przewodem, a reszta komunikuje się między sobą bezprzewodowo
@@iArtrixx Nie. To nie ma nic z roamingiem wspólnego. Pokaż dokument lub cokolwiek z 802.11 co definiuje ten "mesh"
@@dktr2 Ale gdzie ja piszę, że to jest standard? Mówię tylko co się kryje pod pojęciem Mesh czyli urządzenia pomiędzy sobą potrafią zrobić most bezprzewodowy żeby rozgłaszać sieć dalej, po prostu połączyli repeater z roamingiem i tak powstał tworek marketingowy o nazwie Mesh.
@@iArtrixx Po to są standardy aby było wiadomo co i jak ma działać, niezależnie od producenta. Kupując "mesh" to nie wiadomo co się kupuje, ot jakiś wymysł konkretnego producenta, gdzie nawet nie wiadomo czy jest osobne radio do uplink'a, nie wiadomo czy urządzenie robi kolejny NAT, czy jest może całkowicie przezroczyste, ba nawet się zbytnio nie chwalą czy wspiera 802.11r/k/v dlatego "mesh" to właśnie bełkot marketingowy.
Zobacz na wiki HWMP i 802.11s. To jest istniejący standard sieci. Mikrotik to potrafi.
Nie mówisz o najważniejszym dla końcowego użytkownika czyli jedną sieć WiFi, sam korzystam z dwóch rozwiązań w dwóch lokalizacjach w jednej mam Omade w drugiej Asusa, wszędzie APki mam spięte kablami więc “siatka” daje mi tylko wspólne zarządzanie i jedną sieć WiFi dla konkretnych urządzeń. Niestety ani jedno ani drugie rozwiązanie nie działa tak idealnie jak chwalą to marketingowcy bo to płynne przełączanie między kolejnymi AP nie działa tak bezproblemowo jak miało być poza tym miektore urządzenia jak na złość trzymia się konkretnego AP i siłą trzeba je zmusić do przełączenia się na inny AP. Asus ma tą wadę że tam nie da się spiąć więcej niż 5urzadzwn i mimo ze węzłem jest Asus AX88U tak po wpięciu kolejnego AP sieci mesh wydajność spada dramatycznie.
Jedną sieć Wi-Fi możesz mieć na wszystkim, bez względu na wykorzystany sprzęt. Po prostu dajesz na każdym AP takie samo SSID i szyfrowanie. AP mogą być nawet od różnych producentów. Jedyne co to nie będzie 802.11 k/v/r, więc klient musi sam zadbać o przełączenie się między AP. Większość smartfonów to ogranie sama.
@ czyli czysto teoretycznie takie samo ustawienie urządzeń w tej samej sieci powinno zadziałać? Choć traci się globalne zarządzanie a przy kilku AP staje się to upierdliwe
@@yanek911U mnie tak działa, na czas remontu mam zrobione 3 AP na 3 różnych urządzeniach i telefon czy laptop bez problemów się przełącza w sposób prawie niezauważalny, nawet Teamsy nie przerywają połączenia
Pytanie czy włączyłeś w omadzie funkcje odpowiedzialne za mesh? Czy urządzenia końcowe wspierają 802.11 k v r?
I would like an English translation. Is it possible to add subtitles?
I don't know if the author will decide to take this step, but turning on automatic translation of subtitles will help a lot
Co tak się kwasisz na tej miniaturce? :D
Film i test ciekawy jednak 1:49 tymi słowami niestety pokazałeś jak sam jesteś ‚mądry inteligentny’. Tak kabel zapewnia szybkie stabilne połączenie, ale w czasie gdzie w domach jest więcej sprzętów mobilnych lub IoT to kablem możesz sobie pomachać. Sam zauważyłeś że nie zawsze się da już położyć skrętki(czemu skrętka a nie wszędzie światłowód?!), ale po prostu taka sieć mesh jest po prostu wygodniejsza czy to w domu czy przede wszystkim w biurze.
Dobrze przemyślane i skonfigurowane WiFi załatwia w 100% sprawę.
Zasadnym jest zadać sobie pytanie czego się oczekuje od takiej sieci, bo po co mi kabel w domu do tv/dekodera/amplitunera etc gdy sieć po 5Ghz wystarczy w zupełności? Po co mi skrętka do laptopa w domu/biurze gdy z nim wędruje ? Czy głośnik sieciowy muszę mieć podłączony kablem? Przecież puszczanie muzyki ze Spotyfi nie wymaga Gigabitowego interfejsu.
Tak, serwera po WiFi nigdy nie połączę, homelab też zawsze po kablu ale stwierdzenie ‚kabel zawsze lepszy’ to jak audiofilskie podkładki pod kable … 🙃
Wi-Fi to zawsze była, jest i będzie proteza. A duże IoT to się robi na ZigBee, a nie na Wi-Fi. Aktualnie na etapie budowy domu/mieszkania trzeba co najmniej kłaść skrętkę i kropka. Jak ktoś uważa, że jest inaczej, to mam pełną rację mówiąc to co powiedziałem. W czym sieć mesh jest wygodniejsza? W tym, że będzie mniej wydajna i się szybciej zapcha? W biurze to tym bardziej odpada, bo tam niezawodność i przepustowość ma znaczenie. Mesh to chwyt marketingowy, na który dałeś się nabrać i tyle.
Zdecydowanie się nie zgadzam.
Jak sam napisałeś wszystko zależy od wymagań.
Jeśli mam wymagania tylko do tego by oglądać netfliksa i słuchać muzyki to prędkość sieci WiFi jest drugorzędna, ważne by zasięg był.
I tak KABEL ZAWSZE LEPSZY, jeśli mamy możliwość korzystajmy !
Sytuacja gdy sieć WIFI służy tylko i wyłącznie do komunikacji z końcowym klientem jest po prostu najlepsza. Nie tracimy pasma radiowego na dodatkową komunikacje pomiędzy węzłami sieci. Nie zajmujemy tego pasma oraz nie jesteśmy narażeni na to że ktoś nam to pasmo nagle zajmie.
Sieć WiFi jest siecią w której medium ( czestotliwości radiowe ) współdziolimy z innymi, i to jest jej największa słabość. W przypadku skrętki/światłowodu nie ma tego problemu. Połączenie jest o takiej prędkości jakiej ma być i już. Ba ... może za kilka lat będziemy mogli poprzez zmianę urządzeń podnieść szybkość takich połączeń.
A co do biura, wyobraź sobie, że wynajmujesz część piętra w biurowcu, wszędzie wokół ciebie są obce sieci WiFi Korzystać w takich warunkach z MESH ? Zdecydowanie NIE.
Moim zdaniem MESH jest rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych jeśli nie możesz pruć ścian. W innych przypadkach zdecydowanie nie !
Jeśli mieszkasz w bloku może mesh ci się sprawdzi, ale jeśli np., za rok sąsiedzi również dostaną od operatorów rutery WiFi 6E i do tej pory wolne pasma 5 i 6 GHZ nagle staną się tłoczne ? Jak będzie działać MESH, da rade ?
@vesp3rv piszesz o dwóch różnych rzeczach i wrzucasz je do wspólnego worka. Czym innym jest sieć mesh czyli połączenie kilku AP a czym innym sieć dla końcowego odbiorcy czyli TV czy komórki.
@@TechGlobuz IoT to nie tylko ZigBee/Matter itp. Takimi rozwiązaniami też są roboty sprzątające, urządzenia kuchenne, a teraz nawet fotowoltaika i pompy ciepła. Na etapie budowy to i światłowód mozesz sobie położyć, ale zdecydowana większość w ogóle nie myśli o kablach do prowadzenia sieci, bo tej zdecydowanej większości starczy WiFi, oni nawet nie odczują tego że nie wykorzystują pełnego łącza. Czym zapcham niby tą sieć i po co mi pełną przepustowość w biurze? Pracowałem w dwóch biurach (sprzęt liczony w setkach) opartych tylko o WiFi, w żadnym nikt nie narzekał na wolne lacze. Do czego niby potrzebuje tą przepustowość pełną tam? Podaj proszę konkrety. Bo narazie to Twoim argumentem jest kabel jest lepszy bo kabel jest lepszy i kropka.
@@radekw123 z tym ostatnim odpowiem ci że da radę. Wiem to z doświadczenia bo ‚obslugiwalem’ rodzinną klatkę schodową. Wiadomo automatyczne skoki po kanałach potrafią robić tłok, ale dopóki ktoś nie planuje przez WiFi przesyłać setek gigabajtów między komputerami to przeciętny ‚Kowalski’ nie widzi różnicy. W biurowcach też liczy się zasięg, nie pełna prędkość. Trzeba sobie uzmysłowić że najwięcej ruchu aktualnie generują takie aplikacje jak Teams czy Zoom. Dla innych aplikacji wykorzystywanych w biurach to są ledwo megabajty przesyłu (excela trzymane na dyskach wspólnych, aplikacje webowe on-prem itp). No chyba że będziemy mówić o firmach medialnych robiących filmy, ale to tam też nie będą biegać z laptopami po biurach.
Jeżeli wadą Mesh jest to, że musisz kupić sprzęt jednego producenta.. to serio? To jest aż tak wielki problem?
Ględzenie, że najlepszy jest kabel, gdzie ludzie mają urządzone domy i za żadne skarby nie zgodzą się na układanie kabli... Mesh jest jedynym sensownym rozwiązaniem.
Stwierdziłeś, że coś jest ględzeniem nie podając ani jednego merytorycznego argumentu za tym, że nie mam racji. Nie najlepiej to świadczy o tobie.
@TechGlobuz Dobrze, merytorycznie uzasadniam: ględzenie to "mówić rozwlekle, nudnie, bez sensu", dokładnie takie wrażenie miałem w chwili, gdy wspominałeś że kabel jest najlepszy. Zresztą w komentarzach więcej osób zwróciło uwagę na ten wątek "najlepszy jest kabel", a powszechnie wiadomo że wifi stosujemy tylko tam gdzie liczy sie mobilność albo nie ma innych możliwości technicznych. A co jeżeli klient ma stare kable albo podzielił skrętkę na dwie setki...
@@tomoam2zajebiste argumenty
@@tomoam2 PLC załatwia sprawę. Żadnych repeaterów, ani meszy.
@@Mr7700mayday zakładasz, że jak ludzie nie mają gniazdek internetowych to chociaż mają gniazdka zasilające w odpowiednich miejscach 😄otóż często nie