Ahoj, opět moc hezké video. Zase mi to ovšem nedá. Pár poznámek níže. Osmičkový uzel, který je hezky uvázaný má nižší pevnost než když ho uvážeš jako prase. Je to divný, ale zkoušeli to na trhačce a opravdu tomu tak bylo. Není to ovšem o moc a při lezení je to úplně jedno. Pojistný uzel se za osmičkový vázat nemusí (na rozdíl třeba od dračí smyčky). Když zbyde hodně lana, je to ovšem vhodné - lano pak nezavazí při lezení. Důležité je osmičkový uzel uvázat co nejblíže k sedáku, nezavazí pak při cvakání. Na spojování dvou lan vůdcovským uzlem bacha! Je to běžná praxe, protože se uzel umí otočit při stahování přes hranu a lano jde stáhnout, ale!!! Uzel má občas tendence se pomalu povolovat. Je tedy nutné nechat dlouhé konce lana - klidně 3/4 metru, aby se uzel postupně dotáhl na maximum. Já dělám vůdcovské uzly dva za sebou. Na francouzský prusík bacha - mockrát se mi stalo, že nedržel. Dost u něj záleží na délce smyčky a jejím průměru. Používám hlavně Macharda. Pádový faktor větší než 2 nastat může - na ferratách. Proto by se na ferratách měly používat tlumiče pádu. Chození ferrat ovšem není lezení.
Paráda. Díky za Vaši práci. "Metodických" videí jsou "TB", ale vaše dílo je jedno z mála, na které se dá koukat v celku a něco naučit.
Děkuji. Váš komentář mě velice potěšil.
Super! Stručně a jasně 👍 Opakování je matkou moudrosti.
@@TomasOxf Díky za komentář. Jakákoliv zpětná vazba je pro mě velice důležitá.
Tohle je fakt skvělý počin. Skvělé video, díky za něj!
@@jvbcz Děkuju za zpětnou vazbu. Jsem rád, že se seriál líbí. :)
Perfektní! Díky!
Díky za zpětnou vazbu :)
Super. Jen víc takových👍
@@tonym8468 Děkuju. Mám v plánu i další, kratší videa zaměřená na jednotlivá témata.
Ahoj,
opět moc hezké video.
Zase mi to ovšem nedá. Pár poznámek níže.
Osmičkový uzel, který je hezky uvázaný má nižší pevnost než když ho uvážeš jako prase. Je to divný, ale zkoušeli to na trhačce a opravdu tomu tak bylo. Není to ovšem o moc a při lezení je to úplně jedno.
Pojistný uzel se za osmičkový vázat nemusí (na rozdíl třeba od dračí smyčky). Když zbyde hodně lana, je to ovšem vhodné - lano pak nezavazí při lezení. Důležité je osmičkový uzel uvázat co nejblíže k sedáku, nezavazí pak při cvakání.
Na spojování dvou lan vůdcovským uzlem bacha! Je to běžná praxe, protože se uzel umí otočit při stahování přes hranu a lano jde stáhnout, ale!!! Uzel má občas tendence se pomalu povolovat. Je tedy nutné nechat dlouhé konce lana - klidně 3/4 metru, aby se uzel postupně dotáhl na maximum. Já dělám vůdcovské uzly dva za sebou.
Na francouzský prusík bacha - mockrát se mi stalo, že nedržel. Dost u něj záleží na délce smyčky a jejím průměru. Používám hlavně Macharda.
Pádový faktor větší než 2 nastat může - na ferratách. Proto by se na ferratách měly používat tlumiče pádu. Chození ferrat ovšem není lezení.
Ahoj, díky.