Usuwanie grynszpanu z monet - Półgrosz Zygmunta Augusta II

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 сер 2024
  • Temat dosyć kontrowersyjny więc zapraszam do dyskusji w komentarzach ;)

КОМЕНТАРІ • 16

  • @grzegorzdlugi7842
    @grzegorzdlugi7842 10 місяців тому

    Jak czyścic sreberka to tylko drobnoziarnistym papierem ściernym . Po takim zabiegu moneta ma glanc i zero zabrudzeń !

  • @Shuiskycoins
    @Shuiskycoins 2 роки тому

    Спасибо за интересный обзор!👍☃🎄

  • @Alienhunter1970
    @Alienhunter1970 Рік тому +1

    Nie ma nic lepszego na bezinwazyjne usunięcie kuprytu i grynszpanu ze srebra (nawet tej słabej jakości srebra) i miedzi od elektrolizy kontrolowanej. Po kuprycie i grynszpanie nie pozostaje najmniejszy ślad zarówno na miedzi jak i na srebrze. Przykłady oczyszczonych tym sposobem monet miedzianych na moim kanale. Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia. Zaznaczam, że oczyszczone zostały tylko monety, które były "zarośnięte" tak grubą warstwą, że reliefy na nich praktycznie były nieczytelne i wymagały tego zabiegu bo przed oczyszczeniem, to były tylko czarne, lub ciemno brązowe krążki z nierównościami.

    • @Numizmatyk
      @Numizmatyk  Рік тому +1

      Miedź czyszczę jedynie z grynszpanu zostawiając całkowicie patynę , jeśli moneta jest kompletnie nieczytelna przez osad polecam ołówki do monet np Le Crayon a Andre

  • @ukaszradziszewski8830
    @ukaszradziszewski8830 Рік тому

    Dzień dobry Panu. Bardzo interesujący film - dziękuję, że zechciał się Pan podzielić wiedzą i pokazał proces. Mam pytanie dotyczące czyszczenia grynszpanu z obola Zygmunta II Augusta. Mam dobrze zachowany, czytelny egzemplarz, który ma niestety ciemnozielony nalot - bardzo się z niego cieszę. Na tej monetce niestety próba będzie niższa niż na półgroszu. Czy w takim razie powinienem używać wody amoniakalnej z niższym stężeniem? Będę Panu wdzięczny za poradę - z góry dziękuję i łączę pozdrowienia.

    • @Numizmatyk
      @Numizmatyk  Рік тому

      obol będzie miał jakieś 6-10 %, nie ryzykowałbym . denary jeszcze można ale obole na pewno wyjdą różowe lub stracą resztki srebrzenia jeśli zostało.

    • @urrurr2709
      @urrurr2709 Рік тому

      Mam podobny problem... mam dwa obolkiz lustrem ale niestety w kilku miejscach dotknięte grynszpanem ...co zrobić?

    • @Numizmatyk
      @Numizmatyk  Рік тому

      @@urrurr2709 Ostatnio opanowałem usuwanie grynszpanu z miedzi trzymając monety w gorącej oliwie z oliwek jest to taka sobie substancja podobno olej kokosowy lepszy. Mimo wszystko działa i srebro słabej próby traktowałbym jak miedź więc ten sposób może zadziałać

    • @urrurr2709
      @urrurr2709 Рік тому

      @@Numizmatyk ciekawe ...podziałam potestuje ...dzieki

    • @fuerteventuravista1276
      @fuerteventuravista1276 10 місяців тому

      ​@@Numizmatykco to znaczy: w GORĄCEJ oliwie? Ile stopni C? 50, 100, więcej? I jak długo? Wiadomo, że zależy to od ilości grynszpanu i innych czynników ale orientacyjnie: chodzi o minuty, godziny czy dni? Kiedyś, lata temu czytałem, że pomaga moczenie dlugoterminowe monet w oliwie z oliwek. Moczyłem testowo różne krążki od kilku dni do nawet 3 lat. Niestety praktycznie nigdy nie zaobserwowałem pozytywnych efektów. Stosowałem różne oliwy z oliwek jak i oleje, np rzepakowy i słonecznikowy. Ostatecznie odradzam moczenie w oliwie (na zimno, bo tylko tak próbowałem). Pozytywnych efektów brak (na miedziakach) a negatywnych trochę było. Bardzo więc proszę o doprecyzowanie temperatury oliwy i długości moczenia. Chodzi mi oczywiście o pozbycie się zielonego grynszpanu z miedziaków.

  • @user-xz2cz4wl4m
    @user-xz2cz4wl4m 7 місяців тому

    Більш меш можна зрозуміти Коріння розійшись в 6 віці +_