Spotkanie 038. PODDASZE. Jak wentylować.
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- ANATOMIA DACHU 038. W tym filmie pokażę i wytłumaczę jak poprawnie zwentylować poddasze nieużytkowe, strych. Skoncentruję się na dachu dwuspadowym, odeskowanym i opapowanym.
Jeśli uznasz, że moja praca jakoś Ci pomogła, albo, że warto wspierać kanał to:
Możesz postawić kawę.
buycoffee.to/a...
Możesz nacisnąć przycisk "WESPRZYJ" i zobaczyć jakie są możliwości.
BARDZO dziękuję za oba gesty.
Możemy przejść na relacje biznesowe. Doradztwo techniczne w zakresie budowy przegrody dachowej i budowy pokryć dachowych. Obliczanie materiałów na wybrane pokrycia dachowe. Dostawa wybranych pokryć i akcesoriów.
Adres mailowy: anatomiadachu@gmail.com
Ważne! Przeczytaj proszę informacje o kanale.
Są też takie opcje wsparcia kanału.
Możesz kupić miód z mojej pasieki, którą prowadzę z córką. Miód mam wielokwiatowy i spadziowy. Wczesnowiosenne, majowe miody są bardzo jasne. Im później zbierany tym ciemniejszy i ma więcej spadzi. Moje pszczoły zbierają nektar i spadź na Podhalu, a tutaj królują łąki, pastwiska, miedze i lasy.
Możesz kupić moją książkę. Informacje o mojej książce i refleksje czytelników znajdziesz tutaj:
pspych.com/wyo...
Dziękuję.
1. Ciekawie Pan to rozwiązał u siebie,
2. Nad kratkami w szczytach się zastanawiałem, nigdy nie liczyłem, a potrzebne są naprawdę spore,
3. Dzięki za kolejną dawkę wiedzy!
Mając blachę na niepełnym deskowaniu mam niezłą zagwozdkę co z tym zrobić...
Dzień dobry
Dziękuję za kolejny materiał
Pozdrawiam
Dziękuję za rzeczowy materiał ,czy możemy prosić o materiał jak ocieplić poddasze nieużytkowe dwuspadowe w przypadku krycia membranowego bez papy i desek ?
Pozdrawiam
Ciekawe pytanie. Mnie kina zniszczyła membranę zanim zdążyłem położyć wełnę, więc teraz zakładam płyty pir al między krokwie, pod membranę. Ciekawe co na to autor filmów.
Na wstępie chciałam podziękować za treści, które Pan tworzy, masa przydatnej wiedzy.
Budujemy dom parterów z poddaszem nieużytkowym . Konstrukcja dachu z wiązarów, a wstępne krycie to pełne deskowanie, pokryte szczelnie papą ( również w kalenicy ) na tym etapie zastanawiam się jak odpowiednio wentylować tą przestrzeń. Utrudnieniem jest brak okapu w którym standardowo powinna znaleźć się szczelina wentylacyjna. Proszę aby opowiedział Pan o możliwości wentylacji poddasza przy dachu bez okapu. Na ten moment zastanawiam się nad otworami wentylacyjnymi w ścianach szczytowych oraz dodatkowym wykorzystaniu systemowego rozwiązania u szczytu kalenicy went’x lub jego zamienniki o tym samym zastosowaniu. Czy to połączenie się sprawdzi, czy może widzi Pan jakieś inne/lepsze rozwiązanie?
Dziekuje bardzo. 😀
Takie rzeczy łatwo po prostu policzyć - skoro długość ściany kolankowej ma 12m x 2 x 2 cm to i ujście takiego nawiewu powinno mieć podobną powierzchnię. Moim zdaniem to wszystko takie "po mojemu". Przy szczelinie wentylacyjnej ta oto właśnie wentylacja jest równomierna po całej jej powierzchni, a tak to napewno wystąpi efekt skraplania w "rogach" jak przy słabo wentylowanym pomieszczeniu. Uszczelnianie po to by rozszczelnić i tak w koło Macieju, prędzej coś się stanie z tymi kominkami i zaczną cieknąć, a one będą ciężkie w naprawie niż zostawienie standardowej szczeliny w kalenicy. I na koniec mam zaufać osobie która coś wymyśliła, a jednak nie ma wniosków po wieloletnim użytkowaniu takiego rozwiązania? Większe mniejsze kratki, mniejsze większe kominki - to lepiej zrobić tak jak się robi od lat, ale zgodnie ze sztuką.
oglądamy ...
Witam i dziękuję za merytoryczne treści. Pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi w pana materiałach: Dom parterowy, dach dwuspadowy z wiązarów (dł. krokwi 7,5m, dł. kalenicy 20m), na krokwiach membrana bez deskowania, poddasze nieużytkowe, izolacja termiczna pod dolnym pasem wiązarów (na sufitach podwieszanych), szczelna podbitka (tynkowana tak jak elewacja). Czy takie poddasze trzeba w ogóle wentylować?
Dzień dobry, mówi Pan o szczelinie wentylacyjnej pod ociepleniem gdzie kierunek powietrza jest po dachu w stronę kalenicy a w jaki sposób wyprowadzić powietrze z nad ocieplenia miedzy jętkami nad którymi jest wykonana podłoga z płyt osb? Czy taka szczelina miedzy płytami po środku wystarczy?
Ja mam dosc duzy strych i mysle go ocieplic bo jest zajebiscie tam goraco , a chcialem tam trzymac rozne rzeczy.
Na siatke wentylacyjna doskonale sprawdza sie stary filtr powietrza od ciezarowek.wystarczy podjechac do mechanikow samochodowych i sprawa zalatwiona.jeden taki filtr powietrza to ok 1m kw powierzchni.
Ja wstawiłem okna 120x120 w szczytach naturalne światło i wentylacja
Czy jest sens robić wentylacje w strychu ocieplanym? Nie mam deskowania, tylko membrana i dachówki z czego kilka jest wentylacyjnych.
Dzień dobry.
Co to za siatka ?.Mógłby Pan podać link do zakupu ?
Pozdrawiam
Czy stryszek warto ocieplic ? I np. Poprowadzić membranę do samej kalenicy 3cm *szczelina wentylacyjna )?
To zależy, jeśli ma to być tylko strych to ja bym zostawił go jako zimny, ale np już w przypadku ocieplenia nakrokwiowego to myślę że sytuacja się trochę zmienia i w takiej sytuacji trzeba ciągnąć ocieplenie do kalenicy
@MrTulptuiz właśnie jestem na etapie montowania 3 cm listew i mogę je pociągnąć aż na stryszek i założyć membranę i ocieplic. Ale może tylko pociągnę listwy o założę membranę 3 cm bez ocieplenia poki co. Chodzi o sam stryszek nad poddaszem użytkowym. Ciekaw jestem czy sumarycznie lepszym rozwiązaniem byłoby ocieplenie tego stryszku czy zostawienie np. Tylko z rozłożona membrana czyli tak jak obecnie planuje zrobić - po obejrzeniu tego filmu :)
Mam pełne deskowanie i pokrycie z membrany o współczynniku Sd=0,04 m. Strych ocieplam międzykrokwiami 15 cm wełny. Szczelnię mam poprowadzoną do samej kalenicy w której między deskami mam szparę ok. 4 cm. Natomiast nad sparą jest membrana. Czy mam tą membranę rozciąć? Czy wystarczy zostawić tak jak jest ?
A co z dachem kopertowym ,nikt nic nie mówi
Witam kiedy dach czterospadowy z poddaszem nieużytkowym?
Przyłączam się do pytania.
Dach czterospadowy "piramidka".
Witam. Mam pytanie do Pana czy wystarczy mieć dachówkę wentylacyjna bez tej szczeliny na szczycie ? . Pozdrawiam
8:15 Nie lepiej gdyby wiatro-izolacja była szczelna?
A co w przypadku ocieplenia nakrokwiowego? Proszę o poprawę, ale z tego co się orientuję to w takim przypadku szczelina pomiędzy membraną a pokryciem powinna mieć coś pomiędzy 4cm a 6cm, czy to jest wystarczająco w sytuacji gdzie ocieplona jest cała połać do kalenicy?
W przypadku ocieplenia nakrokwiowo mamy szczelnie wszystko zamknięte bo taka jest idea. Jedyny możliwy sposób to wentylacja mechaniczna, z jeden strony nawiew z drugiej wywiew. I to masy powietrza które są potrzebne do wentylowania też trzeba wyliczyć
Witam, ta siatka to nierdzewka?, można wiedzieć jakie oczko ma? Pozdrawiam
Siatka aluminiowa do dennic ulowych
Witam, mam pytanie o podłogę na takim strychu. Często jako materiał podłogi używa się płyty OSB, tania i dostępna. Jednak o dośc dużym współczynniku SD. Niektórzy mówią, że należy wywiercić w takiej płycie otwory by wełna mogła się wentylować, inni mówią, że skoro jest paroizolacja to skąd ma pojawić się tam wilgoć. I tutaj moje pytanie, jak powinno się to zrobić?
Zastanawiałem się czy może nie warto by było wykonać podłogę z płyty mfp, która ma współczynnik SD niższy i nie wiercić otworów. Czy to dobry pomysł? W tym przypadku mam na myśli dach pokryty membraną. W pańskim przypadku nie ma takich rozterek :)
Skosy mam zapianowane pianą PUR ok 35 cm. Strop oddzielony od piętra 15cm najtańszej wełny z castoramy. Podłoga strychu 18cm mfp, po 10 cm wolnej przestrzeni od każdego boku. I przy -15 na zewnątrz miałem tam +13, a wilgotnosc około 25%.
Ogolnie wilgotnosc jest niższą w ciągu roku, od tej w domu o około 20%.